Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Antibioticele Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Antibioticele Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Antibioticele

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
Antibioticele Asss10Antibioticele J5fdba

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Vin 12 Apr 2013, 19:00

O arma cu două tăişuri
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

        Dincolo de a fi cel mai cunoscut tratament prescris de medici pentru tratarea a numeroase afectiuni, antibioticele reprezintă totodată şi o armă cu două tăişuri când vine vorba de integritatea organismului uman.

  Mulţi dintre noi privesc tratamentul cu antibiotice ca pe o primă soluţie pentru vindecarea unei „răceli“ sau dureri rebele. De fapt, puterea lor este strict limitată şi, administrate incorect, acestea pot face mai mult rău decât bine. Există tendinţa de a crede că antibioticele sunt medicamente „sigure“, dar folosirea lor frecventă poate produce efecte secundare severe.

        Românii sunt campioni la tratamentul cu antibiotice luate după ureche
  Cel mai nou sondaj desfăşurat de Comisia Europeană, Eurobarometru, relevă că peste jumătate din români au luat antibiotice în ultimele 12 luni, iar 16% dintre aceştia nu au avut o reţetă medicală. Astfel, ei dau buzna în farmacii cumpărând la întâmplare medicamente care, în loc să le amelioreze starea, de fapt complică şi mai mult afecţiunile.

        De ce sunt periculoase antibioticele de sinteză?
  Antibioticele luate fără sfatul medicului şi înainte să li se testeze rezistenţa la bacterii, pot face bacteriile şi mai puternice. În plus, un antibiotic nepotrivit riscă să distrugă flora bacteriană care ajută la digestie şi poate duce la înmulţirea stafilococului auriu, foarte rezistent la tratamente.
Pe lângă efectele benefice, antibioticele au un nivel crescut de toxicitate-cum sunt aminoglucozidele şi flucitozina-, tratamentul complicându-se în cazul copiilor, vârstnicilor sau persoanelor obeze.

        Cele mai frecvente reacţii adverse în cazul consumului excesiv de antibiotice sunt diareea şi vărsăturile, efecte care duc inevitabil la scăderea imunităţii organismului. De asemenea, antibioticele pot cauza reacţii alergice precum urticarie, crize de astm sau chiar şocuri anafilactice.

        Dependenţa de antibiotice
  Pacientul care după un tratament cu antibiotice se simte mai bine are tendinţa repetării lui din proprie iniţiativă la cel mai mic semn de boală, câteodată trecând la altele mai periculoase, iar organismul poate ceda. În prezent, medicii din toată lumea sunt îngrijoraţi, pentru că bolile care se tratau cu succes cu antibiotice în trecut au început să pună probleme de tratament. De menţionat că încă nu se cunosc toate efectele nocive ale antibioticelor. Dar nu este exclus să apară noi informaţii în viitor.

        Nu te trata după ureche. Consultă un medic!
  Pentru un tratament corect, cel mai bine este să vă adresaţi medicului de familie. Însă, în unele cazuri nici măcar medicii nu pot prescrie antibiotice, fără o analiză prealabilă de specialitate, numită antibiogramă. Aceasta va stabili antibioticul la care este sau nu sensibil un microb cauzator de boală, iar în funcţie de rezultatul obţinut, medicul este cel care va hotărî care este cel mai indicat antibiotic în vederea tratamentului bolii.
  De asemenea, consultul medical permite şi depistarea unor eventuale complicaţii apărute în urma scăderii imunităţii persoanei respective sau a existenţei unui agent cauzal foarte agresiv-complicaţii ce impun începerea de urgenţă a terapiei cu antibioticele specifice.

        Diferenţa dintre antibioticele de sinteză şi antibioticele naturale
  Principala diferenţă dintre antibioticele de sinteză şi cele naturale este că cele din urmă nu dau reacţii adverse şi pot fi administrate nu doar în tratarea infecţiilor, dar şi în prevenirea lor.
  De exemplu, infecţiile din sezonul rece sunt provocate în cea mai mare parte de virusuri, iar vindecarea pacienţilor se poate face şi fără antibiotice, motiv pentru care administarea lor pentru semne minore de răceală este o modalitate de tratament greşită.

        Apelează cu încredere la remediile naturiste
  Renunţă la ideea de a da buzna în farmacii atunci cînd o banală răceală îţi dă bătăi de cap. O soluţie mult mai la îndemână şi fără efecte adverse poate fi tocmai bucătăria .
  Hreanul şi ceapa, dar şi echinaceea, ghimbirul, sucul de rodii sau cel de struguri previn virozele respiratorii şi întăresc imunitatea. Siropul de hrean tratează bronşita, răceala, tusea şi sinuzita.
  Ardeiul iute este remediul perfect pentru răceală şi gripă. E de ajuns să adaugi ardei iute în supele, ciorbele şi mâncărurile gătite - în timp ce le vei consuma, nasul se va desfunda şi circulaţia sanguină va fi stimulată. Datorită alicinei, ingredientul său activ, usturoiul poate distruge mai mult de 20 de bacterii. Când bulbul de usturoi este zdrobit, se activează alţi compuşi sulfuraţi volatili cu efect antiseptic.


___
N-am sa mai iau medicamente dupa cum imi spune mama :| CLAR!!!
M-am gandit sa il pun si pe acesta, caci am vazut ca sunt fregventate antibioticile fara prescriptie ^^
Mi s-a parut un subiect interesant happy
Sus In jos
Lauren Wandowski
Sennin
Sennin
Lauren Wandowski

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Târgovişte, Dâmbovița
acebook acebook : Alexandra Paun
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1459
Puncte : 1644
Reputatie Reputatie : 145
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, dancing, writing.

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Sam 13 Apr 2013, 01:36

Chiar este un subiect interesant si ma bucur ca l-ai postat, Anna! Si eu sunt genul de persoana care atunci cand este racita, da buzna in antibiotice! Nu credeam ca fac atata rau daca sunt luate asa, dupa ureche! Chiar saptamana trecuta am luat acest gen de pastile fara reteta! :o Bine ca acum stiu ca sa nu mai fac aceeasi gresala si data viitoare! Multumesc de avertisment! :* Acest topic parca a fost special facut pentru mine, la fel ca si topicul cu mancarea fast-food. Trebuie sa ma interesez mai mult pe viitor!
Sus In jos
Dellz
Chūnin
Chūnin
Dellz

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Hell
acebook acebook : Delia P.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 849
Puncte : 1052
Reputatie Reputatie : 121
Hobby-uri Hobby-uri : Slaying
Stare de spirit Stare de spirit : Are you stupid or something?

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Dum 14 Apr 2013, 01:27

Mie sincer niciodata nu mi-ai placut pastilele, toata viata le-am urat. Hmmm asta e u ccuvant cam mare, pur si simplu le uram gustul. Eu cand ma simt rau imi fac un ceai cald, un dus sau pur si simplu astept sa treaca de la sine. Luand pastile mereu ce rezolvi. Cand te simti rau inseamna ca, corpul tau a lucrat sau pur si simplu a obosit ori infestat in cele mai multe cazuri.
Antibiticele, vai imi era frica sa inghit chestiile alea din plastic, mama este genul de persoana care daca nu ma simt un pic bine "Vin-o sa-ti dau ceva pastila!" si eu sunt incapatanata si "Nu, eu nu iau pastile." Daca iei rara corpul isi creeaza prosprii anticorpi.
pastilele sunt defapt alte bacterii "bune", nu prea stiu cum sa le numesc, care le "bat pe bacteriile rele". In fond cu asta functioneaza, asa asa am inteles in 5-6 ani de biologie.
Sus In jos
http://dellz405.tumblr.com/
Elena S.
Chūnin
Chūnin
Elena S.

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 748
Puncte : 835
Reputatie Reputatie : 57

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Sam 25 Mai 2013, 00:02

Iteresant topicc. Stiam o parte din ce ai scris, dar nu chiar tot. Si mama este genul care daca o doare capul repede da buzna in pastile, iar mie imi zice sa fac l-a fel. Nici macar nu ii mai zic cand ma doare ceva. Mai bine ca Dellz: un ceai cu lamaie si e numai bine. Oricum are dreptate. Pastilele sunt un fel de bacterii mai puternice decat cele care ne ''invadeaza'' corpul, dar care se manifesta mai greu sau ceva de genul. Sper ca cine o sa citeasca sa inteleaga ca nu e asa de bine ca iei un antibiotic doar pentru o banala durere de cap.
Sus In jos
Muffin
Genin
Genin
Muffin

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Mioveni
Nr. mesaje Nr. mesaje : 491
Puncte : 528
Reputatie Reputatie : 16

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Dum 20 Oct 2013, 11:56

O mare parte din populația României apelează în general la pastile. De ce? Motivul e simplu. Medicamentele de sinteză în general au efect rapid, lumea nu mai are răbdare să-și lase corpul să se vindece singur, să lupte singur pentru reechilibrarea imunității. Ele nu fac decât să-ți obișnuiască corpul "puturos". Medicamentele în sine nu îți repară așa-zisul "loc dureros", ci doar inhibă receptorii de la nivelul locului dureros. Stimulul nu mai este preluat de receptori, astfel că nu mai există nici un impuls nervos de trasportat. În cazul medicamentelor astea de sinteză numai unul din enantiomeri e benefic pentru corp, celalalt e toxic. Ai impresia că te ajută, când defapt îți slăbește alte mecanisme în timp și corpul devine din ce in ce mai sensibil la cel mai mic stimul din exterior. Mă îngrijorează modul ăsta aiurit de prescriere a rețetelor și farmacia în general. Sunt medici sau farmaciști și știu ce mizerii conțin medicamentele din ziua de azi. A devenit o adevărată industrie de ucidere în masă, în nici un caz de ajutor, cum a fost odată și cum ar trebui să fie încă.
Sus In jos
Dana :3
S-Class
S-Class
Dana :3

Merite deosebite :
Antibioticele J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In fata ta.
acebook acebook : Dana
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3561
Puncte : 5056
Reputatie Reputatie : 257

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Mar 29 Oct 2013, 06:52

Ma bucur ca ai postat acest topic Anna,! Asa cum sa mai spus de multe ori nu mai conteaza daca a spus medicul sau  nu eu tot iau tot felul de pastile ca sa imi treaca.
Un topic foarte interesant
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Antibioticele Asss10Antibioticele J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19Mar 05 Noi 2013, 11:36

Interenat topic deoarece o am pe mama care la orice "bloicica" dai cu pastile. stiaitam si eu majoritatea lucrurilor spuse de tine aici. Este bine de stiut cum sa te feresti.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Antibioticele Empty
MesajSubiect: Re: Antibioticele   Antibioticele I_icon19

Sus In jos
 

Antibioticele

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Sănătatea pe primul loc !-