Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Mituri si legende . Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Mituri si legende . Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Mituri si legende .

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Lissk Ecaterina
Genin
Genin
Lissk Ecaterina

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : ▲ Peste tot ▲
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 228
Puncte : 298
Reputatie Reputatie : 26
Stare de spirit Stare de spirit : Se poate si mai bine...

Mituri si legende . Empty
MesajSubiect: Mituri si legende .   Mituri si legende . I_icon19Mar 17 Sept 2013, 21:08

Nu stiu de ce, dar intr-o seara mi-a venit ideea sa caut pe net legende sau mituri. Mi se par chiar foarte interesante chestiile de genul asta, si chiar am vrut sa va arat si voua cateva dintre aceste "asa-zise" povesti fantastice care au impresionat, sau inspaimantat lumea pe parcursul anilor! Daca stiti si voi legende pe care probabil le-am omis, postati :)


     

Dunga rosie din buletin.

Mit urban care circula prin oraşele ţării din perioada comunistă. Se auzea tot mai des că oamenii cu dereglări psihice ar fi fost însemnaţi cu o dungă roşie în buletinul de identitate. Fericitul purtător de dungă roşie în buletin ar fi fost astfel protejat de poliţie şi ar fi putut face aproape orice datorită nebuniei sale certificată legal printr-o dungă roşie în buletinul de identitate.


    Legenda moroilor .


In general, in mitologia noastra, moroii sunt sufletele copiilor omorati sau morti la nastere nebotezati. In Bucovina, se crede ca moroi devin mai ales pruncii nascuti de o fata mare si ucisi sau ingropati de vii, de rusinea satului si a familiei. Ei nu se schimba in moroi imediat dupa nastere, ci intotdeauna dupa un interval de 7 ani impliniti de la data mortii. Atunci, in acel moment cutremurator, sufletul copilului se intoarce in groapa si striga de trei ori: "Botez! Botez! Botez!", deoarece lipsit fiind de taina initiatica a botezului intru Hristos, sufletul pruncului rataceste chinuit intre lumi si sufera neincetat pentru ca i s-a refuzat brutal dreptul la viata si nici nu a primit botezul binefacator, care l-ar fi ajutat sa odihneasca in Lumea Dreptilor, sufletul sau fiind fara de pacate.
In cazurile in care pruncul a fost ucis cu buna stiinta de cea care i-a fost mama, razbunarea acestuia ia proportii cumplite. Sufletul copilului decedat iese din mormant sub forma unei coloane inalte de lumina si isi incepe cutreierarea lipsita de ragaz. Pruncii moroi ies in fiecare noapte din mormintele lor si isi chinuie mamele, provocandu-le neplaceri si pagube felurite. Moroii isi tortureaza mamele in somn: se aseaza pe pieptul lor si le innabusa respiratia, inducandu-le, in acelasi timp, cosmaruri.




      Mituri despre strigoi

Aici se spune ca un om devine strigoi daca atunci cand se naste isi inghite o parte din placenta;in timpul vietii poate fi o persoana respectabila,dar dupa ce moare ia langa el ( omoara) persoanele care i-au fost dragi in timpul vietii.
    
 Cum poţi recunoaşte un strigoi? Bătrânii din satele româneşti spun că nu este greu să deosebeşti un strigoi de un om normal, iar mitul arată că strigoiul este un om chel în creştetul capului, iar şira spinării este terminată într-o coadă de animal...
În anumite zone (cum este Argeşul), se spune că strigoii aveau copite, de fapt acesta fiind unicul detaliu după care îi puteai deosebi de oameni. În alte regiuni se spune că strigoiul se arată transformat în animal sălbatic, cel mai des luând chipul unui lup. Se mai zice din bătrâni că strigoiul nu mănâncă usturoi şi fuge chiar şi de ceapă, cu alte cuvinte, este o „rudă” a vampirului.
Strigoiul va fugi şi de tămâie, iar în noaptea Sfântului Andrei va dormi sub cerul liber. Tot din bătrâni se povesteşte că există două categorii de strigoi: cei vii şi cei morţi. În noaptea Sfântului Andrei sau când este lună plină, ei ies din morminte sau îşi părăsesc trupul şi se pun pe făcut rele. Strigoii au primit mai multe nume din popor, în funcţie de regiune. 





      Mitul Ielelor 

Ielele sunt spirite malefice care se arata sub forma de fete frumoase imbracate in rochii albe;nu se vad ca niste fiinte umane ci mai degraba ca niste fantome( usor transparente si plutitoare).Ielele apar noaptea langa paduri,sau langa rauri,in camp,sub poduri(pe sub care trece o apa) adica in locuri in care natura predomina,chiar si in curtile oamenilor.Ele fac o atmosfera de sarbatoare,muzica,rasete si te striga pentru a te chema in jocul lor.Poti avea impresia ca te striga persoane cunoscute, ele pot imita voci si te pot striga pe nume.Trebuie ignorate complet,daca le raspunzi atunci cand te striga,vocea iti va fi luata pe viata.




    Legenda lui Jack Spintecatorul .

In toamna anului 1888, cinci crime odioase au bagat groaza in cetatenii Londrei. Nu se mai vazuse pana atunci atata cruzime. Fiecare dintre cele cinci victime, toate prostituate, au sfarsit intr-un mod cumplit: au fost mutilate si disecate intr-un fel in care numai o minte extrem de bolnava sau un maniac sexual putea sa-si imagineze.

Criminalul nu a fost niciodata descoperit si misterul s-a amplificat de la an la an. Au fost zeci de suspecti si multi au pretins ca ar fi autorii. Asa s-a nascut o legend


Jack Spintecatorul este un pseudominul acordat criminalului in serie ramas anonim.


 
       Legenda Pasarii Spin .

Exista o legenda despre o pasare care canta o singura data in viata, mai dulce decat orice alta vietate de pe fata pamantului. Din momentul in care iasi paraseste cuibul, cauta un copac cu spini si nu-si gaseste odihna pana nu-l afla. Apoi, cantand printre ramurile salbatice, ea se arunca singura in spinul cel mai lung si cel mai ascutit. Si in extazul mortii,ea se inalta deasupra proprii argonii, scotand un tril mai dulce decat al privighetorii sau al ciocarliei. Un cantec al carui pret suprem este insasi existenta.Intreaga lume immarmureste ascultandu-l si Dumnezeu in Paradisul sau zambeste.









      Bloody Mary .
 




Se spune că, acum aproape o sută de ani, o femeie numită Mary a avut un accident teribil. A decedat în urma hemoragiei rănilor care au desfigurat-o, ultima imagine a feţei sale obligând-o la chinuri veşnice. De atunci, spiritul ei diabolic bântuie mai ales în lumea oglinzilor, dorind să-i îngrozească pe toţi cei care sunt în viaţă. Prezenţa fantomatică a lui Bloody Mary a fost atât de luată în serios încât, în 1978, folclorista Janet Langlois a scris un eseu despre acest spirit, bazându-se şi pe datele furnizate de elevii unei şcoli catolice despre fantoma unei femei despre care învăţaseră la cursuri, numită Mary Whales.
Legenda urbană, având-o ca protagonistă pe Bloody Mary, constituie şi obiectul de studiu principal al mai multor cursuri din universităţile americane, reprezentând nu doar un crâmpei din istoria cultă a SUA, ci şi puterea superstiţiilor care rezistă şi în prezent pe pământ american.
Cine a fost Bloody Mary?




Unii specialişti în paranormal spun că Bloody Mary ar fi de fapt chiar Fecioara Maria, care vine în persoană să-i avertizeze pe profani că nu este bine să se joace cu numele ei sau al Fiului său, Iisus Hristos. Dar câţiva o văd ca fiind chiar una dintre reginele Angliei, de a cărei domnie sunt legate mai multe crime, la Curte.
Alţi istorici sunt de părere că spiritul aparţine unei vrăjitoare arse de vie de nişte săteni englezi, acum câteva veacuri, şi care se răzbună pe „apelant” de fiecare dată când numele ei este rostit în deşert. O altă variantă, mai recentă, spune că fantoma este cea a unei femei decedate împreună cu fiul ei în urma unui accident de automobil, provocat de un şofer neatent, care le-a lovit maşina. Şoferiţa moartă a decis să bântuie pe veci oglinzile celor agresivi în trafic, pentru a se răzbuna pe conducătorul auto care a ucis-o pe ea şi pe copilul ei.
















   Mitul varcolacilor .








   Se spune ca varcolacii apar din copii nebotezati sau sunt fii unor parinti nebotezati. Se mai spune si ca varcolacii apar daca se matura gunoiul inspre Soare, la asfintit, sau daca cel care mesteca mamaliga da cu facaletul in foc.
      Sunt oameni muscati de lupi sau de alti varcolaci. Acestia sunt si arata ca niste oameni normali pana la luna plina. Atunci ei se transforma in oameni-lupi si pot fi foarte agresivi:isi pot ataca si cel mai bun prieten daca acesta le sta in cale. Dupa ce se transforma din nou in oameni nu isi mai aduc aminte de nici o fapta in timpul metamorfozei. Exista si potiuni care impiedica metamorfoza din om in varcolac la rasaritul lunii pline.












   Legenda lui Slender Man




Slender Man, deasemenea Slenderman (în română Omul subțire) este un personaj fictiv care a apărut ca un fenomen pe internet creat de către utilizatorul Victor Surge pe forumul Something Awful în 2009. Acesta (Slender) este descris drept un om slab, nefiresc de înalt, cu o față goală și poartă un costum negru, cu o cravată gri. Slender Man de obicei se plimbă, răpește sau traumatizează oameni, în special copii.
Legendă Slender Man este un om subțire care se spune că umblă prin pădurile întunecate din America de Nord, iar cine pune un pas în pădurea lui se trezește în mijlocul acesteia. Lui Slender îi place să-și chinuie victimele. El se poate teleporta, vrând să facă dreptate în pădurea sa. Nimeni și nimic nu trăiește în pădurea acestuia decât el. Acesta poseda oamenii care calca in padurea lui.






Sus In jos
S. Felicia
Chūnin
Chūnin
S. Felicia

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Brăila
acebook acebook : Felicia Stratulat
Nr. mesaje Nr. mesaje : 606
Puncte : 817
Reputatie Reputatie : 55
Hobby-uri Hobby-uri : Seriale, citit, facebook, muzică, filme, prosteală
Stare de spirit Stare de spirit : meh...

Mituri si legende . Empty
MesajSubiect: Re: Mituri si legende .   Mituri si legende . I_icon19Joi 19 Sept 2013, 17:22

Puii mei... am rămas la "strigoi".
Mi-ai asigurat coşmaruri în această noapte lough 
Nu am curajul să citesc mai departe... ingrijorat 
Sus In jos
Elena S.
Chūnin
Chūnin
Elena S.

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 748
Puncte : 835
Reputatie Reputatie : 57

Mituri si legende . Empty
MesajSubiect: Re: Mituri si legende .   Mituri si legende . I_icon19Mier 25 Sept 2013, 22:40

Fir-ar sa fie! Nu mai ctesc pana la capat. :)) Macar de era zi si nu eram singura-n camera.
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Mituri si legende . J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Mituri si legende . Empty
MesajSubiect: Re: Mituri si legende .   Mituri si legende . I_icon19Sam 06 Sept 2014, 14:20

Cat de interesant e tot ce scrie aici, sincer, pe multe chiar nu le stiam. De iele, din pacate, stiam si le-am si visat sau mi-au aparut sau nici nu stiu ca nici in momentul de fata nu reusesc sa-mi dau seama.
Stiu doar ca ma strigau si am spus " NUUUU!!"


:-S .........................
Sus In jos
Othelia Wundlang
Chūnin
Chūnin
Othelia Wundlang

Sex : feminin Varsta : 100
Localizare Localizare : "Welcome in Wonderland", wrote there.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 769
Puncte : 870
Reputatie Reputatie : 53
Hobby-uri Hobby-uri : Calm down, lady...
Stare de spirit Stare de spirit : I don't really give a f#@k.

Mituri si legende . Empty
MesajSubiect: Re: Mituri si legende .   Mituri si legende . I_icon19Sam 01 Noi 2014, 11:40

Cică bunica (e din Ardeal) a experimentat faza cu ielele, cică au invitat-o la joc iar ea a fugit. De faza cu moroii sunt sigura, am văzut un documentar acum 2 ani despre o femeie care si-a ucis copilul și care a fost, la rândul ei, omorâtă de către spiritul diabolic. Nu spun ca nu cred în fantome sau chestii paranormale, sunt urmărită de una și mi-e chiar foarte bine.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Mituri si legende . Empty
MesajSubiect: Re: Mituri si legende .   Mituri si legende . I_icon19

Sus In jos
 

Mituri si legende .

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Vreți să ne uimiți?-