Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Politica. Pro/contra conducerii tarii Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Politica. Pro/contra conducerii tarii Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Politica. Pro/contra conducerii tarii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
JoaquiN
Sensei
Sensei
JoaquiN

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Iasi
acebook acebook : https://www.facebook.com/lexx.ltk
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1300
Puncte : 1642
Reputatie Reputatie : 194
Stare de spirit Stare de spirit : Fomista

Politica. Pro/contra conducerii tarii Empty
MesajSubiect: Politica. Pro/contra conducerii tarii   Politica. Pro/contra conducerii tarii I_icon19Vin 10 Iun 2016, 00:02

Ce ziceti de noii primari, de presedintele nostru? Ia Hai sa vedem niste pareri.
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Politica. Pro/contra conducerii tarii J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Politica. Pro/contra conducerii tarii Empty
MesajSubiect: Re: Politica. Pro/contra conducerii tarii   Politica. Pro/contra conducerii tarii I_icon19Sam 02 Iul 2016, 00:49

Parerea mea nu poate fi decat una mediocra, intrucat nu am informatiile necesrae pentru a-mi forma o opinie ampla despre activitatea din politica din ultima vreme. 
La ultimele alegeri recunosc cu rusine ca nu m-am prezentat, dat fiind faptul ca nu am avut timpul suficient de a analiza oferta electorala. De fapt, nu am facut-o deloc. In orasul meu prezenta la vot a fost de altfel foarte scazuta. Eu cred cu tarie ca "numai cel ce isi da interesul are dreptul moral de a-si da cu parerea". Rezultatul alegerilor, bun sau rau, a fost cel dorit de majoritatea electoratului. La nivel de capitala, poate o sa vedem o colaborare mai buna intre primarii, avand in vedere ca cei alesi vin din acelasi partid.
Cat despre Presedinte, e o institutie independenta politic. Ii este interzisa afilierea fata de oricare organizatie politica. Atributiile sale sunt exercitate in conformitate cu investitura electorala si constitutionala, din punctul meu de vedere.
Politica, fie ea cat de corupta se vehiculeaza a fi, e indispensabila unei democratii. Cred totusi ca Romania are nevoie de o perioada mai mare de timp pentru a se asimila la nivelul vointei generale si a opiniei publice notiunea de democratie si mijloacele prin care se realizeaza. Sa se realizeze ce s-a vrut la revolutie si care a fost rezultatul, unde s-a gresit si de ce. 
Poate daca am incepe fiecare sa ne preocupam de a face bine in loc de a ne fi bine si daca am educa viitoarele generatii in acelasi sens ne-ar fi mult mai bine in timp. Lucrurile nu se rezolva de la o zi la alta, asa cum se asteapta a se face dupa fiecare mica revolta a populatiei. Trebuie reforme de gandire si niste etape parcurse, din punctul meu de vedere. Si mai ales, ca poporul sa nu se lase manipulat si cumparat de promisiuni desarte, sa se implice constant, dar cu cap in viata statala. 
Cred ca e un sindrom la nivelul omenirii de putere, care odata stapanite, se urca la cap si devine ambitie, lacomie, uitare a interesului general. La asta trebuie lucrat. Sa se invete ca odata asumate niste obligatii, ele trebuie respectate. Si chiar daca nu se face asta perfect, cine e perfect?! Nimeni. Darpentru asta exista tragerea la raspundere in mod obiectiv  . Si ea trebuie aplicata constant si reciproc.
Sus In jos
 

Politica. Pro/contra conducerii tarii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere-