Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
 Legenda lui Mos Craciun Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
 Legenda lui Mos Craciun Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

  Legenda lui Mos Craciun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Vin 03 Dec 2010, 15:06

Legenda lui Mos Craciun
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Legenda
spune ca Maica Domnului, fiind cuprinsa de durerile nasterii, i-a cerut adapost lui Mos Ajun. Motivand ca este sarac, el a refuzat-o, dar a trimis-o la fratele lui mai mic si mai bogat, Mos Craciun. Ajunsa la casa lui Craciun, Maica Domnului o gaseste acasa pe sotia acestuia, Craciuneasa si ii cere acesteia adapost. Craciuneasa nu a stat mult pe ganduri, insa stiindu-si sotul rau si necredincios, nu o primeste in casa si o trimite sa nasca in grajdul vitelor. Apoi, fara sa-i spuna sotului ei, Craciuneasa o ajuta pe Maica Domnului sa-L nasca pe Pruncul Iisus.
Afland Craciun, acesta isi pedepseste sotia. Dar Maica Domnului printr-o minune o ajuta pe Craciuneasa sa scape de pedeapsa sotului ei. Craciun, vazand aceasta minune si afland ca in grajdul sau S-a nascut Domnul Iisus, se caieste si ii cere iertare lui Dumnezeu, devenind astfel “primul crestin”. Se spune ca el s-a cait atat de mult, incat a doua zi si-a impartit intreaga avere copiilor saraci si de atunci, in fiecare an, in Ajunul Nasterii Domnului, Mos Craciun vine cu sania trasa de reni, intra pe horn si ne pune sub brad cadourile mult asteptate. Sarbatoarea sfanta a Craciunului, cu mireasma-i de cetina de brad este incarcata de traditii si simboluri din cele mai diverse in intreaga lume.
Sus In jos
big_eyed_froggie
Chūnin
Chūnin
big_eyed_froggie

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : In a dark hell
Nr. mesaje Nr. mesaje : 945
Puncte : 1190
Reputatie Reputatie : 222
Hobby-uri Hobby-uri : skateboard,role,desen
Stare de spirit Stare de spirit : always smiling`

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 04 Dec 2010, 00:05

Mi'a povestit mama cand aveam vreo 6 anisori si mi'a venit sa plang happy happy happy
Sus In jos
Cineva
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Sibiu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 144
Puncte : 164
Reputatie Reputatie : 24

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 04 Dec 2010, 07:06

intradevar este o legenda frumoasa
Sus In jos
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
 Legenda lui Mos Craciun Asss10 Legenda lui Mos Craciun J5fdba

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 04 Dec 2010, 10:00

E foate frumoasa!Prima data cand am auzit povestea asta,a fost la scoala,cand aveam 8 ani.Ne-a spus-o domnu' de religie,era iarna pe atunci! dap !
Sus In jos
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
 Legenda lui Mos Craciun J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 04 Dec 2010, 10:13

Foarte frumoasa legenda. Eu am aflat ca nu exista Mos Craciun abea prin clasa a 2-a cand mi-am gasit cadourile intr-un dulap cu cateva zile inainte de Craciun... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Meyryn
Legend
Legend
Meyryn

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Bulgarus
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1415
Puncte : 1796
Reputatie Reputatie : 188
Stare de spirit Stare de spirit : Plictisita

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 04 Dec 2010, 15:22

faina legenda insa eu o stiam altfel [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Arishime
Genin
Genin
Arishime

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : In my world !
Nr. mesaje Nr. mesaje : 286
Puncte : 336
Reputatie Reputatie : 21
Hobby-uri Hobby-uri : sa ma distrez e tot ce vreau...
Stare de spirit Stare de spirit : indragostita , melancolica , indiferenta , ganditoare !

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 04 Dec 2010, 15:55

frumoasa legenda...mie mi-a spus-o bunica cand aveam vreo sase ani
Sus In jos
ღTweetyღ
Genin
Genin
ღTweetyღ

Sex : feminin Localizare Localizare : my world and mine alone
Nr. mesaje Nr. mesaje : 235
Puncte : 281
Reputatie Reputatie : 39
Hobby-uri Hobby-uri : muzica,desen...
Stare de spirit Stare de spirit : Eu !? Mereu naiva cand vine vorba de EL.

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 05 Dec 2010, 14:32

Mi-a spus-o bunica pe la 6-7 ani...e frumoasa,mai ales pentru cei care cred in el
Sus In jos
Elz .
S-Class
S-Class
Elz .

Merite deosebite :
 Legenda lui Mos Craciun J5fdba
Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Unde te aştepţi mai puţin.
acebook acebook : Elz :)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 4331
Puncte : 5563
Reputatie Reputatie : 903
Hobby-uri Hobby-uri : KPoP , Dancing and Writing :)
Stare de spirit Stare de spirit : Unknow.

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 12 Feb 2011, 18:18

Da este foarte frumoasa....cand mia povestit-o doamna invatatoare lough lough lough la 7 ani...mi-a zis ca i-a taiat mainile Mos Craciun la Craciunita si Maica Domnului i l-ea facut din aur,apoi sfarsitul e exact lafel. in love in love in love
Sus In jos
http://www.eli-rawrr.tumblr.com
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite :  Legenda lui Mos Craciun J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 13 Feb 2011, 13:53

Si mie mi-a povestit bunica aceasta legenda . Este chiar frumoasa !
Sus In jos
Siel
Genin
Genin
Siel

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : peste mari si tari intr-o mica tara numita romania
Nr. mesaje Nr. mesaje : 141
Puncte : 189
Reputatie Reputatie : 10
Hobby-uri Hobby-uri : aventurile si senzatile extreme,sa scriu fanficuri,sa le citesc,sa rad sa ies cu prietenii
Stare de spirit Stare de spirit : chicky chicky super bine!!!!

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 01 Oct 2011, 09:29

e prima data cand aud povestea aceasta. ar fi minunat daca mos craciun chiar ar exista.
Sus In jos
Calliope
Jōnin
Jōnin
Calliope

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Ploiesti, Prahova
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1170
Puncte : 1297
Reputatie Reputatie : 77
Hobby-uri Hobby-uri : I love to write stories:X
Stare de spirit Stare de spirit : Sadica:>:>

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 02 Oct 2011, 23:29

o legenda foarte frumoasa si mama mi-o spunea mereu inainte de craciun langa soba in timp ce focul ardea mocnit in ea.Dar e frumos sa-i vezi pe copii mici cum cred in mos craciun desi acesta nu exista dar e bine totusi sa credem
Sus In jos
Elyy
S-Class
S-Class
Elyy

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : intr-o lume paralela
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2764
Puncte : 3123
Reputatie Reputatie : 217
Hobby-uri Hobby-uri : desene alb-negru,muzika,dans si mai actual ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : As spune ca sunt trist, as spune ca nu sunt, nu vreu sa spun nimic, doar scriu: azi e o zi putin mai urata decat ieri…

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Mar 29 Noi 2011, 11:59

Ei, ma mir ca nu am lasat com si aici
oricum daca toto este craciunul, sua mai bine zis se paropie, am zis sa las iar com
foarte frumoasa legenda, mi-ap lacut foarte mult :x
eu am mai citito de nu sti ucate ori dar in fiecar an, cand sutn aproape sarbatorile obisnuiesc sa o citesc iar si iar, pentru ca este prea frumoasa X:
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Mier 30 Noi 2011, 08:58

Ţin minte că am citit-o în germană, în cls. a-VII-a, la oră şi toţi încercam să traducem. Noroc că am înţeles până la urmă ce spunea.
Mi-a plăcut foarte, foarte mult, e o legendă frumoasă.

Mulţi mi-au spus că Moşu nu există, dar chiar şi aşa eu tot cred în el. : )
Şi chiar dacă în zilele noastre nu mai există, a existat. : )
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Musette°
Genin
Genin
Musette°

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Iti rascolesc prin ganduri...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 75
Puncte : 107
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : Dream...
Stare de spirit Stare de spirit : Never the same

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 11 Dec 2011, 20:38

DA, dar Mos Craciun exista. El e spiritul Craciunului ce zace in noi toti. Legenda e foarte frumoasa. Am auzito prima oara pe la 7 ani la scoala, si as ascultao din nou, in fiecare an de Craciun
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 11 Dec 2011, 22:37

si eu cred in el. toata aceasta legenda a plecat de undeva ca si celelalte legende dap !

nu e ceva rau sa crezi si nici rusine, ci rusinos este sa inveti pe altii sa nu creada in el, el care aduce atata bucurie in casele tuturor in preajma sarbatorilor...
Sus In jos
*Rina*Mandarina*Rina*
Genin
Genin
*Rina*Mandarina*Rina*

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Bacau
Nr. mesaje Nr. mesaje : 126
Puncte : 145
Reputatie Reputatie : 8
Hobby-uri Hobby-uri : Imi place sa ascult muzica, sa fac fan ficuri si multe altele
Stare de spirit Stare de spirit : Plictisita

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Mar 13 Dec 2011, 18:27

Hmm.. stiu povestea dar totusi este frumoasa.
Sus In jos
Elly.
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Elly.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucureşti. <3
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2298
Puncte : 2572
Reputatie Reputatie : 212

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Mar 13 Dec 2011, 21:23

Este foarte draguta legenda. ^.^

Eu am descoperit prin a 3a .. cam asa, ca nu exista Mos Craciun pentru ca ma trezisem si eram la baie cu usa intredeschisa si am vazut-o pe mama cum punea cadourile. -.-

Dupa aia cand a aflat ca am vazut, mi-a zis ca spiritul lui Mos Craciun e mereu prezent. dap !
Sus In jos
Christianne.
Chūnin
Chūnin
Christianne.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Aici.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 569
Puncte : 653
Reputatie Reputatie : 45
Stare de spirit Stare de spirit : Da,no?!

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Sam 24 Dec 2011, 10:59

Mda... si eu am patit la fel si ce-am mai plaaaans.... Eu care credeam ca vine barbosul si pune cadourile ca sa le gasesc eu de dimineatza sad Oricum e faina povestea, eu n-am mai auzit-o pana acum deci la mine e premiera happy2
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
 Legenda lui Mos Craciun Asss10 Legenda lui Mos Craciun J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Mar 11 Dec 2012, 21:20

Ca sa fiu sincera, nu cred ca eram profund convinsa ca vine cu adevarat Mosul cu renii si lasa cadourile sub brad. Adica stateam in fiecare am pe canapea, in fata bradului, asteptandu-l. Si dimineata dupa ce ma trezeam cadourile erau acolo, dar Mosul nu. Va dati seama ca parintii mei sunt ninja, nu? lough Ma rog.. Ce sa zic, imi place sa cred in Mos, desi pana nu ajung la "fabrica lui de jucarii" nu ma las. Spiritul Craciunului e altfel cand te gandesti ca un mosulet rotofei va veni cu sania trasa de reni zburatori si iti va aduce cadoul mult dorit. ^^
Sus In jos
Lav.Punct:3
Academy Student
Academy Student
Lav.Punct:3

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Acolo unde esti tu ! :x
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 39
Puncte : 49
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : Dans,muzica ,recreeat ;)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy :) .

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 23 Dec 2012, 15:10

Frumoasa legennda <3 dar cand mia povestit-o doamna invatatoare la 7 ani...mi-a zis ca i-a taiat mainile Mos Craciun la Craciunita si Maica Domnului i l-ea facut din a what?lol! lough ur,apoi sfarsitul e exact lafel. :x
Sus In jos
Cece :)
Genin
Genin
Cece :)

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Horodnic de Sus (=^.^=)
acebook acebook : I'm Neko:Miauuu! (≧3≦)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 210
Puncte : 269
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Am multe,prea multe ca sa le stiti voi :P
Stare de spirit Stare de spirit : I'm ok friends!

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Joi 03 Ian 2013, 11:09

Mi-a spus-o bunica pe la 6-7 anisori.Este foarte frumoasa legenda.
Sus In jos
♀_Obsesia_♀
Genin
Genin
♀_Obsesia_♀

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In fata unui monitor. Logic, nu?
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 53
Puncte : 68
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : Imi petrec majoritatea timpului visand. Uneori pierd si ultima farama de ratiune care m-ar putea trezi la realitate.
Stare de spirit Stare de spirit : Relativ buna. Pana la urmatorul atac de panica &quot;Je suis LEJER.&quot;

 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19Dum 16 Iun 2013, 21:58

Eu stiam altfel :> .
Eu nu mai am auzit legenda aceasta. Este foarte frumoasa.
Eu nu credeam in Mosu` de la 5-6 ani:o3. Eh sor`mea mi`a zis cand am vazut cadourile in dulap in 500 de pungi ca Mosu` era prea batran si le`a lasat lasat munca parintilor.:)
Beautiful.
:o3
Sus In jos
Continut sponsorizat




 Legenda lui Mos Craciun Empty
MesajSubiect: Re: Legenda lui Mos Craciun    Legenda lui Mos Craciun I_icon19

Sus In jos
 

Legenda lui Mos Craciun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Vreți să ne uimiți?-