Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Asss10Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor J5fdba

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Vin 30 Noi 2012, 14:02

Energizantele
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


        Băuturile energizante reprezintă un pericol iminent pentru sănătatea consumatorilor, acestea având în compoziţie o cantitate foarte mare de zahăr şi cofeină. Consumate în mod regulat, energizantele pot duce la afecţiuni grave ale sănătăţii şi chiar şi la deces. Citiţi, cu curaj, până la capăt!

        Medicul Hans-Peter Kubis, expert în nutriţie, atrage atenţia asupra efectelor pe care consumul excesiv de băuturi cu efect energizant le are asupra sănătăţii. Acesta susţine că o cutie mare de energizant de circa 437 mililitri are în componenţă aproximativ 13 linguriţe de zahăr şi 150 de miligrame de cofeină, adică echivalentul a patru ceşti de cafea instant, scrie Daily Mail.

        Efectul asupra sănătăţii celor care consumă în mod regulat energizante este unul devastator, medicul spunând că băuturile de acest tip pot cauza accelerarea ritmului cardiac, presiune arterială ridicată, probleme cu somnul, creşterea în greutate, spasme musculare, ameţeli şi senzaţie de vomă. Consumul acestui tip de băuturi în mod regulat poate cauza chiar moartea subită.

        Cum ne păcălesc creierul
        Rezultatele descoperite în urma unui studiu realizat la începutului acestui an l-au şocat pe Kubis. "Deşi există dovezi clare conform cărora cofeina poate avea şi efecte benefice asupra corpului, precum performanţe cognitive îmbunătăţile, cu toţii suntem conştienţi că aceasta poate avea şi repercursiuni fiziologice grave.

        Fiecare persoană are un anumit grad de sensibilitate pentru cofeină, şi anumite persoane mai tinere sau cele care au probleme cardiovasculare se expun unor riscuri. De fapt cofeina are tendinţa de a bloca aportul de sânge care ar trebui să ajungă la muşchi, rinichi şi alte ţesuturi".

        Conform medicului Hans-Peter Kubis, combinaţia alcool-zahăr-cofeină poate păcăli creierul în a crede că se simte plin de energie, în timp ce restul corpului trebuie să se adapteze la efectele negative pe care aceste substanţe le au asupra corpului, care uneori pot duce chiar la moarte.

Nu amesteca alcoolul cu energizante! Rişti confruntarea cu bolile cardiovasculare!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

        Obicei foarte des întâlnit mai ales printre tineri, combinaţia dintre alcool şi băuturi energizante s-a dovedit a fi extrem de periculoasă pe termen lung, susţin cercetătorii britanici.

        Băuturile energizante, sub impactul alcoolului, cresc riscul palpitaţiilor şi perturbă starea de somn, revin cercetătorii. Băuturile cu un nivel mare de cofeină, consumate de milioane de oameni din întreaga lume pentru a-i ajuta să reziste cât mai mult stării de oboseală, provoacă o serie de probleme de sănătate.

        Consumatorii sunt de 6 ori mai susceptibili să sufere palpitaţii decât cei care beau alcoolul simplu sau cu o băutură răcoritoare normală. Tot ei au de 4 ori mai multe şanse să se confrunte cu dificultăţi de somn, tremor, iritabilitate şi explozii scurte de energie, urmate de epuizare.

        Studiul s-a desfăşurat cu ajutorul a peste 400 de femei şi bărbaţi, cu vârsta între 18 şi 35 de ani. În plus, subiecţii au fost chestionaţi referitor la sănătatea fizică şi mentală şi cât de des pierd controlul asupra propriei persoane. Rezultatele au arătat că băuturile energizante anulează unele dintre efectele sedative ale alcoolului, ţinându-te mai treaz şi mai lucid (fără vorbire neclară sau neîndemânare), dar toate astea cu un cost mare.

        Unul dintre coordonatorii studiului, doctor Amy Peacock, a declarat: “Ei au manifestat, de asemenea, riscuri mai mari privind experimentarea unor efecte secundare precum suprastimularea (palpitaţii, accelerarea discursului, dificultăţi în somn, agitaţie, tremor, iritabilitate, tensiune).

        Alarmant este faptul că asocierea tuturor efectelor duc la afecţiuni medicale ale inimii şi ale sistmului circulator: creşterea tensiunii arteriale, coagularea sângelui şi, astfel, creşterea riscurilor atacurilor de cord şi a accidentelor vasculare cerebrale.


¤_____________¤________________¤
Bine că nu am pus guriţa decât de maxim două ori pe energizante happy
Cam atât am găsit eu mai interesant despre energizante.
Sus In jos
Deea.
Legend
Legend
Deea.

Merite deosebite :
Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Tokyo 東京
acebook acebook : Andreea Dincă
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5295
Puncte : 6288
Reputatie Reputatie : 496
Stare de spirit Stare de spirit : Indiferenta

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Mar 18 Dec 2012, 23:08

Frumos topic! Si da este adevarat tot ce ai spus despre energizante.
Cunosc un prieten care a avut probleme cu inima...adica il intepa foarte tare si nu putea sa mai respire. Cand s-a dus la control a aflat ca e din cauza energizantelor+tutun.
Deci... nu beti in exces energizante ^^. Nu sunt bune!
Sus In jos
Elena S.
Chūnin
Chūnin
Elena S.

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 748
Puncte : 835
Reputatie Reputatie : 57

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Dum 23 Dec 2012, 01:01

Interesant topic! Nu credeam ca energizantele sunt asa de rele. Totusi, noroc ca nu am baut mai mult de 2/3 ori. Dar nici nu cred ca o sa mai beau. Exemplul care l-a dat Deya imi este suficient. Deci, prin urmare... Nu sunt bune si nici sanatoase
Sus In jos
KatKathleen
Jōnin
Jōnin
KatKathleen

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Ma va gasi cine va vrea sa ma gaseasca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1269
Puncte : 1487
Reputatie Reputatie : 167
Hobby-uri Hobby-uri : Anime-uri :)
Stare de spirit Stare de spirit : Mereu schimbatoare

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Joi 27 Dec 2012, 13:10

Sincera sa fiu, eu n-am baut niciodata energizante, desi am avut destule ocazii.
Cand ma gandesc ca ele contin taurina, pur si simplu prefer sa ma abtin. Toata lumea spune ca sunt bune, iti dau energie si etc. dar eu prefer sa raman la o cafea lough

Foarte folositor acest topic, pentru mine e un motiv in plus sa nu beau energizant :-"
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Joi 27 Dec 2012, 13:23

       Chiar nu stiam aceste informatii. Nu credeam ca decesele pot fi cauzate de consumul frecvent de energizante. Nu stiam ca ele contin atat de multa cofeina. Intrebare de baraj, Cola este energizant? Pentru ca eu consum foarte multa Cola, desi am inceput "s-o raresc". lough
       Oricum, energizant nu am baut decat o singura data, iar atunci a fost doar de curiozitate. Avea un gust naspa, asa ca nu am mai pus gura pe asa ceva. Oricum, in cazul in care cineva se va apuca de consumul energizantelor, voi avea grija sa ii spun toate aceste lucruri.
       A fost foarte interesant topicul, Anna a hug


Anna ici: Poi Cola nu cred că e energizant, dar îţi 'roade' stomacul. Exemplu: pune un cui ruginit într-un pahar şi apoi Cola în el. Vei vedea că acest suc va păpa rugina. Nu ştiu ce să spun, dar Cola nu e o băutură ce ar trebui băută fregvent. :3
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Elly.
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Elly.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucureşti. <3
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2298
Puncte : 2572
Reputatie Reputatie : 212

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Vin 04 Ian 2013, 21:02

Sincer nu văd nimic bun la energizante :| În primul rând, atunci când aud că ele conțin taurină deja mi se întoarce stomacu, în al doilea rând au un miros groaznic după părerea mea, nu am gustat niciodată și nici nu vreau.

Mulțumim pentru topic Anna kiss .
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Vin 04 Ian 2013, 21:19

Despre chestiile astea l-ati putea intreba si pe Woalket , el din cauza lor avea probleme respiratorii...
Sus In jos
Hellspawn
Chūnin
Chūnin
Hellspawn

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 817
Puncte : 1106
Reputatie Reputatie : 101

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Vin 11 Ian 2013, 14:19

OMG. Habar nu aveam ca ma "sinucid" aproape zilnic.Clar trebuie sa renunt la asa ceva.Multumesc Anna pentru ca ne-ai deschis ochii cu privire la aceste bauturi.Cred ca o sa anulez si "comanda" pe care i-am dato lu' mama(sa imi cumpere 3 sticle de energizant).Hmm....desii beau regulat nu prea am simtit vreuna din "reactiile adverse".Cu exceptia cresteri in greutate si a spasmelor musculare(plus ametelei si stare de voma ((:)
Sus In jos
Fideluţă :|
Genin
Genin
Fideluţă :|

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In a world apart. A world that does not exist.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 113
Puncte : 138
Reputatie Reputatie : 9
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing and painting
Stare de spirit Stare de spirit : Matter what mood when everyone is "happy"?

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Mar 22 Ian 2013, 18:45

Deci habar nu aveam ca energizantele in compozitie alcoolul poate duce la moarte. Mi-am luat si eu odata in generala, am gustat si apoi am aruncat toata doza.
E rau la gust cel putin mie una nu imi place cum nu imi place nici cafeaua sau sucul cu acid.
Oricum e foarte interesant!
Sus In jos
Be Unicorn.
Genin
Genin
Be Unicorn.

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Japonia
acebook acebook : Nekko
Nr. mesaje Nr. mesaje : 366
Puncte : 467
Reputatie Reputatie : 17

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Mar 21 Mai 2013, 15:42

Eu doar 1 data am baut. A fost destul de bun. Dar dupa vre'o 10 minute, m'a luat cu ameteli si ma durea raaaau burta. N'am mai baut de atunci. Multumim pentru informatii Anna :) Un motiv in plus sa nu mai beau niciodata lough
Sus In jos
Dust
Genin
Genin
Dust

Sex : feminin Localizare Localizare : Intr-un soi de cosmar numit realitate..
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 67
Puncte : 68
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : Ma feresc de necazuri...Poate fi si un sport extrem, nu?
Stare de spirit Stare de spirit : Ma simt fantastic.Voi?

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19Sam 13 Iul 2013, 20:48

Alohaa!!hi! 

Nici nu ai idee cat ma bucur ca n-am pus gura pe niciun energizant. Am noroc cu papilele mele gustativa care nu l-au prea agreat pe prietenul nostru ENERGIZANTUL.
Foarte util topicul. Felicitari pentru subiectul pe care ai decis sa il dezbati!
Sus In jos
Continut sponsorizat




Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor Empty
MesajSubiect: Re: Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor   Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor I_icon19

Sus In jos
 

Faţa nevăzută (şi urâtă) a energizantelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Sănătatea pe primul loc !-