Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Patul de la fereastra Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Patul de la fereastra Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Patul de la fereastra

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Biscuit
Genin
Genin
Biscuit

Sex : feminin Localizare Localizare : Ma adun de peste tot
Nr. mesaje Nr. mesaje : 68
Puncte : 123
Reputatie Reputatie : 9
Hobby-uri Hobby-uri : Multe...
Stare de spirit Stare de spirit : Roz

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Dum 03 Mar 2013, 17:42

Ce poveste trista :(

Povestea urmatoare este despre doi barbati grav bolnavi, imobilizati la pat, impartind aceeasi camera de spital. Unuia dintre ei i se permitea sa stea asezat in fiecare zi cate o ora pentru a facilita drenarea fluidului din plamani. Patul sau era pozitionat in dreptul singurei ferestre din camera. Celalalt barbat era imobilizat in pozitie culcata si ii era inaccesibila ipotetica priveliste pe care o oferea unica fereastra. Cei doi nu aveau altceva de facut decat sa stea de vorba. Si vorbeau la nesfarsit: despre sotiile lor, despre carierele lor, despre serviciul militar si despre locurile in care isi petreceau vacantele. In fiecare dupa-amiaza, cel caruia i se permitea sa stea asezat, ii descria celuilalt ceea ce vedea afara. Omul care nu putea privi pe fereastra ajunsese sa traiasca pentru ora aceea din zi cand i se descria in amanuntime ce se intampla in afara spitalului. Perspectiva sa se largea si capata substanta datorita acestei descrieri. Fereastra pare-se ca dadea spre un parc cu un minunat lac. O multime de rate salbatice si lebede isi gasisera camin in acel lac iar copiii se jucau lansand in apa barci in miniatura. Indragostitii se plimbau imbratisati admirand florile in toate culorile curcubeului ce crestea din belsug in parc. Copaci seculari margineau aleile iar pe cer se profilau cladirile orasului ce se vedeau in departare.
Omul de la fereastra povestea cu voce domoala si cu detalii minutios alese tot ce parcul ii dezvaluia. Celalalt se lasa purtat de povestire inchizand ochii si imaginandu-si toate scenele. Intr-o dupa-aminaza calduta omul de la fereastra povesti despre parada care tocmai trecea prin parc. Desi bolnavul imobilizat nu putea auzi muzica, reusea sa isi imagineze clovnii, carele alegorice, caii impodobiti si masinile decorate de sarbatoare.
Zilele treceau iar omul ce nu putea privi pe fereastra incepu sa fie invidios pe sansa celuilalt. Aprecia efortul celui de la fereastra de a-i descrie in detaliu ce se intampla afara, dar si-ar fi dorit sa fie el cel care putea admira privelistea. Incepuse sa isi antipatizeze colegul de camera si, in cele din urma, ajunsese sa-si doreasca cu disperare sa fie el asezat in locul aceluia.
Intr-o dimineata, infirmiera ce ii avea in grija constata ca bolnavul de la fereastra murise linistit in somn. Cu tristete, cheama asistentii sa ia trupul neinsufletit.
Curand dupa aceea, bolnavul ce tanjea dupa patul de langa geam intreba daca nu poate fi mutat in locul pe care si-l dorise atat. Infirmiera il transfera imediat si se asigura ca sta confortabil apoi il lasa singur. Incet si cu mare greutate bolnavul nostru reusi sa se propteasca intr-un cot si sa incerce sa arunce o prima privire afara. In sfarsit se putea bucura nemijlocit de privelistea de afara!
Se cazni sa se intoarca si privi pe fereastra. In locul parcului nu era decat un zid gol!
Suna infirmiera si o intreba: "Cum se face ca omul acela, colegul meu de camera, vedea un parc si un lac si imi descria totul atat de fidel? Cum putea sa imi spuna despre frumusete si dragoste cand, de fapt, el nu putea vedea decat un zid vechi din caramida?"
Sora ii raspunse surprinsa: "Vai! Nu stiai ca bietul tau coleg de camera era orb? Nu putea vedea nici macar zidul daramite altceva". Apoi adauga trista: "Poate voia doar sa te incurajeze".

Sus In jos
Ax München
S-Class
S-Class
Ax München

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Ax München
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2636
Puncte : 3266
Reputatie Reputatie : 272

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Dum 07 Apr 2013, 00:03

sad sad La ultimele randuri, m-am intristat foarte rau. Saracul om orb, ii povestea cum arata totul chiar din amintiri, iar eu intru in depresie. sad Foarte trist, ceva de plans. Scuze pentru acest comm amarat dar sunt foarte obosita.
*kisses and hugs*
Sus In jos
¤Kiira¤
Academy Student
Academy Student
¤Kiira¤

Sex : feminin Localizare Localizare : In your mind .:3
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 43
Puncte : 56
Reputatie Reputatie : 3
Stare de spirit Stare de spirit : Indragostita . =p~

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Mier 01 Mai 2013, 17:13

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
M-ai făcut să plâng!
Foarte trist.
Te pup! *hugs*
Sus In jos
Achylis
Chūnin
Chūnin
Achylis

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Într-o cutie. ⇜ ⇝
Nr. mesaje Nr. mesaje : 957
Puncte : 1005
Reputatie Reputatie : 30
Hobby-uri Hobby-uri :
Stare de spirit Stare de spirit : I’ve seen so much in so many places, so many heartaches, so many faces, so many dirty things.

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Sam 04 Mai 2013, 00:08

Cât de trist.. Săracul, îmi pare rău de el.. Şi mă întristez şi mai mult când mă gândesc că sunt asemenea persoane în lume..
Sus In jos
Raikiri
Genin
Genin
Raikiri

Sex : masculin Localizare Localizare : Arad, Romania
acebook acebook : Sneider Arpi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 115
Puncte : 127
Reputatie Reputatie : 4
Hobby-uri Hobby-uri : Dansatul , cantatul , Karate, Jocuri pe PC
Stare de spirit Stare de spirit : foarte buna , fericit , prietenos

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Lun 06 Mai 2013, 21:26

Foarte trista povestea idem all
Sus In jos
Ambriel Malphas
Jōnin
Jōnin
Ambriel Malphas

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Roman
acebook acebook : Alexandra Elena
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1447
Puncte : 1767
Reputatie Reputatie : 270

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Mier 08 Mai 2013, 15:59

Aw. A fost o poveste foarte draguta. Nu as numi-o chiar trista, pentru ca am citit chestii mai triste decat acel paragraf. Dar cred ca fiecare extragem din aceasta cel putin o invatatura. :)
Multumim ca ne-ai impartasit-o.
Sus In jos
dumy
Genin
Genin
dumy

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Paris
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 82
Puncte : 91
Reputatie Reputatie : 1

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Mier 08 Mai 2013, 16:52

Foarte trist pentru cel orb,saracul de el si celalalt nu sia dat seama :(
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Patul de la fereastra J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19Sam 06 Sept 2014, 14:54

Doamne, nu imi vine sa cred. Nu-mi imaginam ca o sa fie un sfarsit atat de trist. Deci era orb, si tot ce-i descria.. Doamne, cat de frumos..
Sus In jos
Continut sponsorizat




Patul de la fereastra Empty
MesajSubiect: Re: Patul de la fereastra   Patul de la fereastra I_icon19

Sus In jos
 

Patul de la fereastra

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Vreți să ne uimiți?-