Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Compuneri. - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Compuneri. - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Compuneri.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Lun 29 Iul 2013, 16:46


Fără titlu

        - Nimănui nu îi pasă de tine. Nu vezi că nu însemni nimic, eşti decât un simplu om pe planetă? De ce crezi că poţi schimba lucrurile rele de pe pământ, când chiar şi tu le faci?
        - Taci!
        Strigătul îmi răsună în întreaga clădire. Nu voiam alte cuvinte rele la adresa mea, nu voiam să mai sufăr, nu voiam să îl mai aud. Nu era decât un om de nimic, decât un om rău, care nu mă înţelegea şi-mi voia decât răul. Voia doar să văd cum sufăr şi mă sfârşesc în nişte aburi ai durerii, ţipând din toată puterea rămasă. Speram doar ca cineva să mă audă, însă strigam în zadar, eram decât eu şi cu mine, împreună cu El care era peste tot, dar nicăieri.
        - Eşti un nimic.
        Un zâmbet malefic, dar totuşi subtil i se arată pe faţă, în timp ce eu eram distrusă de toată ura ce o emana, eram distrusă de El. Voiam să scap din ritualul lui, voiam doar să fiu lăsată în pace şi să îl las în pace.
O să sfârşesc, asta este ceea ce o să fac.

        În zadar încerci totul, în zadar crezi în tot.
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Compuneri. - Pagina 2 Asss10Compuneri. - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Lun 29 Iul 2013, 16:53

Desi are o tenta destul de pesimista, imi place ideea pe care ai transpus-o in aceste randuri. E-adevarat ca uneori avem impresia ca nu mai este nimic de facut si ca totul e in zadar, chit ca, pe langa faptele rele pe care le infaptuim, face si din cele bune ca sa pastram echilibrul. Cum am spus, mi se pare o tema cam pesimista, totusi asta-i realitatea pe care o traiesc unii si ar trebui sa reusim cumva sa le deschidem ochii si acelora, caci nimic nu-i fara rost. :)
Sus In jos
Ax München
S-Class
S-Class
Ax München

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Ax München
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2636
Puncte : 3266
Reputatie Reputatie : 272

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Lun 29 Iul 2013, 18:00

Bună, Eli. a hug Îmi place tema pe care ai abordat-o în construirea acestei creații, deși mi se pare foarte pesimistă. Ai reușit să redai în două-trei replici de dialog sentimentele celor doi, chiar dacă erau negative. Frumos, mie îmi place cum scrii și întotdeauna îmi va plăcea.
Mersi pentru anunț.
Sus In jos
iPrieten?
Jōnin
Jōnin
iPrieten?

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Sarcasmia
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1293
Puncte : 2000
Reputatie Reputatie : 433

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Vin 02 Aug 2013, 22:37

"În zadar încerci totul, în zadar crezi în tot."
Da, presupun ca in zadar...
Din nou, ti-a luat foarte putin sa-mi arati de ce esti in stare sa creezi. Ti-a reusit si compunerea aceasta, Eli, felicitari, devi din ce in ce mai buna. Deabia astept alte franturi de imaginatie, sper sa ma anunti si nu uita, sunt aici. :)
Sus In jos
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 16 Ian 2014, 14:19

        - Ce s-a întâmplat? De ce plânge?
        - Nu e treaba ta.
        - Bine, nu-i nimic, înțeleg că nu vreți să-mi spuneți. *știu că nu sunt la fel ca voi și nu mă credeți destul de inteligentă, știu că vă place să mă excludeți.*
        De ce ne ascundem în spatele cuvintelor ăstora? De ce niciodată nu spunem ce avem pe suflet, spunând că suntem bine, urmând să ținem un monolog ca cel de mai sus în minte? De ce suportăm răutățile oamenilor? De ce ne lăsăm înșelați? De ce n-avem încredere? Pentru că nu avem în cine să ne încredem, nu avem cum să spunem ce simțim de teama părerilor negative ce s-ar putea năpusti asupra noastră după niște propoziții. Ești ignorat, batjocorit; te simți ca un gunoi și-ti vine să-ti bagi picioarele în tot. Te uiți la suferința falsă a altora care se prefac doar pentru a primi atenție de la o anumită persoană, când îți dai seama că tu ai probleme pe care nu ți le expui în public, le ții în tine până când simți nevoia să izbucnești dintr-o dată, toată lumea atunci sărind pe tine cu vorbe grele grăite de guri rele. Nu ai prieteni. Nu ai cui să-i spui problemele tale, căci nimănui nu-i pasă, sau nu te ascultă atunci când vorbești. Iubești în secret. N-o să-i spui niciodată ce simți pentru el, n-ai curaj. Ești singură și toți te privesc ciudat, te plimbi aproximativ trei metri și te întorci, în timp ce toți socializează cu alte persoane râzând, glumind, spunându-și secrete... Încerci să te integrezi într-un grup cu care faci de foarte mult timp activități împreună. În zadar, nimeni nu te cunoaște și nu te simți pregătit pentru a pune sentimentele tale pe tavă în fața unei persoane. Simți că familia nu-ți poate înțelege problemele.
Nu ești ca toți ceilalți, ești diferită, ai anumite obsesii legate de ficțiune, îți faci scenarii în cap înainte să adormi. Mergi întotdeauna cu capul în pământ, nu știi cum să reacționezi în anumite situații. Ești mai „băiețoasă”, nu porți tocuri și nici nu te machiezi în fiecare zi, ca celelalte. Nu încerci să atragi atenția și nu primești palme peste fund cum primesc unele care cică spun că acesta este un semn „de respect” în Universul lor.
        Privești realitatea, deși ești un visător, în timp ce mulți se mint cu realitatea care de fapt n-o trăiesc ei, ci o altă persoană din exteriorul lor care e total diferită. 
        Nu fumezi, nu te droghezi, nu te săruți pe holul școlii, înveți bine, porți ochelari - mulți îți spun că ești anormală, deși tu prezinți maximul de normalitate. 

        Ești norocoasă pentru că ești diferită, deși ești normală. Ești specială.




Absolut toți care citesc topic-ul ăsta știu că mă descarc mai mult pe-aici, când pur și simplu simt că explodez. Mulțumesc că-mi sunteți alături și-mi citiți sentimentele.
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 16 Ian 2014, 15:30

M-am regăsit în fragment, doar că nu port ochelari. Cât adevăr, sincer ai reflectat foarte bine o fire diferită, specială în felul ei. Cu adevărat aşa se întâmplă în viaţa de zi cu zi, cu toţi vrem să ne integrăm într-un anume grup. De dragul de a ne face prieteni, de a ne împărtăşi. 
Şi constatăm cu stupoare că nu putem, din cauza unor principii haotice ale altora. Nu ştiu cum să descriu rândurile acestea? Superbe, minunate, mult prea frumoase. Dar cred că adevărate, este cuvântul.
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Compuneri. - Pagina 2 Asss10Compuneri. - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 16 Ian 2014, 15:58

Auzi, crezi ca traim in vreun fel de univers paralel sau ceva? lough Nu, serios, zici ca mi-ai descris una din zilele mele de scoala. Bine, ce-i drept, eu am cam intrat in grup, macar asa, de fatada, daca nu chiar si putin mai mult. Dar aici vorbim despre cu totul altceva. Eu zic ca nu-i cazul sa te descurajezi tocmai acum si sa faci ceea ce e important fara a-i lasa pe altii sa-ti strice micile bucrii provenite din te miri ce nimicuri pentru ei. Doamne, cat as vrea sa ii pocnesc pe aia care te fac sa te simti ca o ciudata si cat as vrea sa te strang in brate. Poate om reusi intr-o zi sa facem si asta, totusi. Oricum, ce ai scris tu aici a fost adevarul pur, fara a inflori vrun rand si fara a omite vreun detaliu. Mereu ma surprinzi placut cu modul tau de a ilustra realitatea si sper ca vei continua, desi, asta in mare parte inseamna ca trebuie sa tot treci prin evenimente mai mult putin placute. Te pup. :*
Sus In jos
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 23 Iul 2015, 11:39

Damn, a trecut un an și 7 luni de la ultima mea compunere. Tocmai de asta am scris o compunere despre timp. Enjoy! Inspirație de dimineață. 
Să știți că nici eu nu am înțeles ce am scris, scuze. =)) Finalul e făcut intenționat așa.

TIMPUL

        MARȚI, 14:05


        Îl priveam cum stătea liniștit, cu o carte în mână. Mereu mi-a plăcut să îl admir. În viziunea mea, era superb. Își lăsa barba să crească mare tot timpul, dar asta nu mă deranja; în ciuda faptului că îi dădea un aspect neîngrijit, avea cel mai îngrijit, cel mai curat suflet din lume, iar ochii erau atât de limpezi încât puteai să-ți vezi reflexia în ei; toate astea din cauza lacrimilor pe care, cândva, le-a vărsat. Buzele erau groase și rozalii, ascunzând în spatele lor niște dinți albi, sănătoși, perfect aliniați - avea canini foarte ascuțiți. Mi-am mușcat buza de jos, trebuia să mă opresc din a mă mai gândi la el.
        Salteaua se modela perfect după forma corpului lui, capul fiind sprijinit de o pernă moale, poate prea moale. Cartea era diferită de cea de ieri. Niciodată nu știam dacă termina cărțile pe care le începea sau pur și simplu le abandona; nu voia să vorbească despre lucruri banale cu mine. Întotdeauna căuta, prin întrebările lui, în toate conversațiile noastre, să descopere sufletul meu, să descopere gândurile mele, să descopere. Când ne-am cunoscut, vorbeam doar despre el. Mi-a spus lucruri pe care nu le spunea nimănui, pe care nu le știa nimeni, nici măcar mama sa. Însă după doi ani, mi-am dat seama că era doar o strategie; prin ceea ce îmi spunea, eu mă simțeam specială. Doar eu știam. Atât. 
        Gândurile mi-au fost întrerupte de sunete venite din spatele ușii. Și-a îndreptat ochii mari spre mine, privindu-i toată inocența; era speriat. Am lăsat ușa de la intrare deschisă când am venit de la magazin. Am spus o înjurătură în gând. Cineva a intrat în casă, cineva care nu trebuia să fie aici. M-am îndreptat cu pași mici spre ușa camerei, care era închisă. Auzeam mai bine acum; era o tăcere zgomotoasă. Nu am vrut să deschid ușa. Însă înainte să o fac, am privit ceasul de mână. 14:06. Timpul trece mult prea greu.
        - Deschide ușa! spuse vocea chiar când buricele degetelor mele atingeau clanța. Nu era înfiorătoare, deci, clar nu era ceva supranatural. Am răsuflat ușurată și am înșfăcat cu mai multă siguranța clanța, apăsând și deschizând ușa. Dar nu am făcut ce trebuia. Trebuia să mă uit în spatele meu, căci în față totul e negru, ca și cum toate lucrurile au fost înghițite de ceva anume. Nici podeaua nu mai părea să fie acolo. Mi-am întors capul involuntar. Nici acolo nu mai era nimeni. EL. Dispăruse. De ce nu m-am uitat în spate prima oară? Ce se întâmplă? De ce văd negru peste tot, dar totuși nu e întuneric? 
        - Unde e? am spus cu vocea tremurându-mi.
        - S-a dus. Bun venit în sufletul tău. Unde poți vedea în negru.
        Mi-a venit sfârșitul. 14:07. Ultima oară când l-am văzut. 14:05.


        MARȚI, 10:10


        Aud voci înfundate. Nu-mi amintesc nimic din ceea ce s-a întâmplat ieri. Nu am nicio putere. Creez portretul lui în minte - ochi, buze, barba. Ochi verzi, limpezi. Reflexie. Buze rozalii. Canini. Barba mare - dar suflet îngrijit. Mă doare capul. De ce mă doare capul?
        - Ești bine? am auzit o voce puțin mai clară. Dormi de ieri amiază
        Oftez.
        - Unde-i el? întreb.
        - Care el? Cine e el?
        Am visat. Mă uit la ceas. 10:10. Marți. 


        Ieri era 14:05. Marți. Când l-am văzut.
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Compuneri. - Pagina 2 Asss10Compuneri. - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 23 Iul 2015, 14:08


           Well, asta da imaginație. Îmi place mult ideea, chiar mi se pare interesantă, iar modul în care ai abordat-o sporește misterul și curiozitatea mea vizavi de ce te-ar fi putut face să scrii chestia asta. Dar știu cum funcționează mintea, când scoate o idee bizară din te miri ce și-apoi toți cei care citesc au impresia că cine știe ce ți s-a întâmplat. Revenind însă, ce ai scris tu aici e exact pe gustul meu. Nu cred c-am mai menționat până acum, însă îmi place stilul tău de a scrie, este ușor de urmărit și faci ca o înșiruire de propoziții scurte să nu fie sacadată, ci să se integreze în întreg.
           N-o să dau cu presupusul în legătură cu ce cred că s-a-ntâmplat, căci numai tu știi sau poate nici măcar tu nu ești sigură, ceea ce ar fi și mai interesant din punctul meu de vedere. Dacă te mai aud cu "nu scriu decât bazaconii" și "e o prostie, n-avea rost să mă agit prea mult" jur că nu știu ce-ți fac. Ai mai sus părerea mea sinceră și să știi că te poți baza pe ea. O singură chestie pe care am observat-o și care nu mi se pare în regulă este că ai folosit verbe atât la prezent, cât și la timpuri trecute și trecerea de la un plan la altul se face prea brusc. Aici de exemplu - Trebuia să mă uit în spatele meu, căci în față totul e negru - cred că mergea mai bine un imperfect în locul acelui "e". Asta dacă nu cumva acel prezent are rol stilistic.
           Baftă cu scrisul, poate-ți mai vin idei din astea mișto, că vreau să mai citesc și nu prea am ce. pwp
Sus In jos
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Mar 25 Aug 2015, 16:57

        Dragă fiinţă,
        O să fiu sinceră cu tine. Niciodată nu te-ai descurcat în anumite situaţii. Eşti un om atât de firav, iar lacrimile ţi se preling pe faţă mult prea des. Momentele în care ai rămas fără aer din cauza lacrimilor, le-ai putea număra vreodată? Oh, atâtea în doar un pumn de ani, iar lacrimile nici nu au fost reale. Eşti atât de visătoare, încât cele mai imposibile scenarii îţi orbesc privirea către realitate. Întotdeauna ai observat realitatea, mult prea plictisitoare pentru tine, astfel încât ţi-ai clădit propria lume. Visele te-au smuls de la lumina soarelui ce-ţi încălzeşte pielea fină, de la vântul ce-ţi deranjează ochii. Aşa că ai rămas ghemuită, cu acces la o infinitate de vieţi, cu mâinile îngheţate şi cu frigul ce-ţi stăpâneşte tot corpul. Ştii că nu este bine ceea ce faci, însă nu ai găsit niciun motiv pentru a nu continua. Uneori speranţele tale sunt atât de puternice, încât te hrăneşti cu ele în fiecare seară, chiar dacă nu ai afirma niciodată acest lucru. Te hrăneşti cu tine însăţi, însă în timp vei învăţa cum, prin acest proces, nu te vei distruge, ci îl vei folosi în favoarea ta.
        Eu te iubesc, şi te iert pentru toate stângăciile tale, fie că le-ai făcut deja, sau urmează să le faci. Te iert aşa cum nimeni nu te-a iertat, căci te înţeleg. Te iubesc aşa cum nimeni nu te iubeşte, şi o voi face până ce ultima fărâmă din sufletul tău se va scurge odată cu ultima expiraţie. Iar când sufletul tău se va pierde, iar trupul tău va fi paralizat într-un sicriu, vei fi iubită de alţii, căci eu nu voi mai fi capabilă.
        Nu voi încheia această scrisoare cu un „la revedere”, căci nu este. Ne vom vedea curând, mai curând decât crezi. 
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Compuneri. - Pagina 2 Asss10Compuneri. - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Mar 25 Aug 2015, 22:57

           Nu mă aşteptam să destăinui atât de multe lucruri, însă mă bucur că în felul ăsta te-ai descărcat puţin şi că ai reuşit să aşterni pe hârtie ce era în mintea ta. O să-ncep prin a-ţi spune că oricât de anostă e realitatea, aici îţi este de fapt viaţa şi se află prietenii, aşa că trebuie să te rupi de lumea mult mai frumoasă clădită înlăuntrul tău şi să păşeşti tot mai des în lumea de-aici. Dar, de fapt, ştii şi tu chestia asta şi nu tre' să te bat eu la cap.
Mi-a plăcut ce-ai scris şi cum ai redat prin cuvinte ideea care a venit atât de spontan. 
           Mă atrage stilul tău prin faptul că nu cauţi să foloseşti o exprimare cât mai literară cu putinţă, ci te laşi pradă cuvintelor, sentimentelor şi, indiferent de cât de bruşte ar fi trecerile sau cât de alert ar fi ritmul cu care se întretaie gândurile, îl primeşti pe cititor în lumea ta fără a-l scuti de părţile mai puţin frumoase ce se găsesc acolo, astfel că acesta te cunoaşte ca întreg.
           Aştept şi alte compuneri de-ale tale aşa că până mai scrii ceva, baftă şi spor. Pwp.
Sus In jos
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 03 Sept 2015, 19:25

*mai e postată undeva

Bipolaritate

        E ora 3 dimineața. Lătratul câinilor se aude înfundat, acompaniat de cântecul greierilor. Lumina felinarelor de pe stradă pătrunde în camera mea prin geamul al cărei jaluzea este ridicată. Lumina trece ca un fulger pe tavan din cauza mașinilor. Sunete ce mă neliniștesc se aud de jos și din spatele ușii, făcându-mi inima să bată nebunește cu ușurință, aproape auzind-o. Totuși, este liniște printre atâtea zgomote. Am încetat a mă mai concentra pe detaliile împrejurimilor, sau pe sunete. Nu îmi păsa de asta. Temperatura corpului meu crește cu fiecare secundă, simțind cum fața mea începe a se umezi. Însă nu voi lăsa nimic să mă sperie în această seară. Respir adânc la auzul unei mașini ce a trecut prin fața blocului. Am strâns perna tot mai tare în brațe până când puterea lor a cedat. M-am întors pe cealaltă parte. Brusc, tot ce mă sperie mi-a străbătut mintea. M-am ghemuit, tot mai mult, simțind o durere acută în genunchi. ‘Poți să o faci’, imi șopteam. 'Poți s-o faci!’ Am închis ochii, începând să îmi imaginez cum persoana îmi este înghițita de o sferă transparenta, puțin câte puțin. Încă mă simțeam înfierbântată, însă era mai bine. Tot ce îmi făcea rău, tot ce ma speria se lovea de scutul meu. Corpul începea sa se liniștească, chiar dacă sunetele continuau. Sunt în siguranță.
        Sau nu. Nu sunt în siguranță. Sunt prinsă cu propria-mi minte, suflet și inimă; și nu am scut împotriva lor. Mă pot stăpâni când își dorește una din ele. Funcționează în același timp, declanșându-se una pe alta. Mă tem de persoana mea. Sunt prizonieră. Temerile mele nu sunt afară; ci sunt chiar aici, savurând fiecare bucată din mine. De la sentimentul de optimism și iubire ce îl simțeam înainte, teama si-a făcut apariția. Teama de a fi uitat. Teama de a te îndepărta de persoanele ce-ti sunt dragi. Teama de respingere. Teama de temeri. Un gol începe a se forma în pieptul meu, simțindu-l crescând, ajungând în stomac, fiorii punând stăpânire pe întreg trupul. Sunt prea tânără! Cum pot fi atât de nesigură, cum pot simți atâtea lucruri? Mi-am verificat telefonul, sperând ca atunci când ochii mei vor simți lumina, corpul meu se va liniști, știind că o întreagă lume este pe acest mic ecran. Încercarea mea de a ma calma a reușit, astfel cum, deși golul era omniprezent, nu mă afecta cu nimic. Era acolo, pur și simplu, exista. Am închis din nou ochii, ecranul telefonului rămânând aprins,luminând o mică parte din tavan, lumina să extinzandu-se însă în toată încăperea. Un mic zgomot se auzi, inima mea reacționând imediat. Era un mesaj.
        Nu pot dormi.
        Mi-am mijit ochii astfel incat să pot vedea mai bine numele persoanei. M-am grăbit să tastez, nu voiam să plece.
        Nici eu.
        Cum de ești trează la ora asta? Ești la vreo petrecere sau ceva?
        Da, sunt la o petrecere, singură. E dată de mintea mea, iar sentimentele mele o ajută. Tocmai ți-am zis că nu pot dormi, idiotule.
        Ești o ciudată.
        Știu.
        Deci ce se întâmplă?
        Îți place să asculți oamenii?
        Da.
        Îmi e teamă.
        De cine?
        De oameni. Pentru ca odată cu ei, odată cu venirea lor în viața ta, ești expus la riscul de a fi uitat; pentru totdeauna. Nu vreau să mi se întâmple asta.
        Ești o negativistă.
        Nu-i adevărat, cum de ai dedus tu așa ceva? Sunt o persoană optimistă. Încerc să fiu.
        Încerci să pari, mai bine zis.
        Această replică pur și simplu m-a lăsat fără cuvinte. Stăteam holbându-ma la micul ecran, concentrându-mă pe ultima propoziție. Cum mă poate cunoaște așa bine, când nu am purtat niciodată discuții în genul acesteia?
        Ești încă aici, K?
        Da.
        Ce tot faci?
        Mă gândeam la ultima propoziție pe care mi-ai trimis-o. Poate ca ai dreptate, doar încerc să par, însă la un moment dat voi deveni fericită și optimistă.
        Să zicem, desigur.
        Hei! Cine-i negativistul acum?
        Ai dreptate, sunt cam idiot.
        Cum reușești?
        Reușesc să ce…?
        Să mă scoți din stările mele de... anxietate. Tocmai am zâmbit.
        Nu știu. Așa mă comport eu. Nici măcar nu o fac intenționat.
        Noapte bună, K.
        Nu i-am răspuns la mesaj însă. Mă gândeam, analizam. Și dintr-o dată, trecutul mi-a venit în minte. Niciodată nu m-am gândit ca voi deveni persoana care sunt acum, niciodată nu m-am gândit ca această complexitate și unicitate a fiecărui om va fi atât de complicată. Nu puneam accent pe așa ceva. Însă ceva s-a întâmplat în ultimul an. Am simțit. M-am simțit vie în ciuda lipsei de aventură exterioară. M-am simțit vie în interior, am experimentat sentimente care nu credeam ca ma vor încerca vreodată. Simțeam cum nesiguranța mea s-a evaporat în aer, dincolo de scutul meu, cum un sentiment de compasiune îi lua locul. Nu te înnebunește? Cum sentimentele și gândurile tale se schimbă la fel de repede precum noaptea? Poate scopul vieții este să simțim. Să avem experiență sufletească. Să credem. Sau poate ma înșel, însă cui îi pasă? Simțeam cum ochii se închideau, așa ca nu m-am mai forțat. Presupun ca uitarea este la fel de inevitabilă ca somnul. Trebuie să se întâmple; iar noi trebuie să acceptăm, cum trebuie să acceptăm tot ce ni se întâmplă.
        Accept.


Ultima editare efectuata de catre maudlin in Mar 24 Ian 2017, 14:13, editata de 1 ori
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Compuneri. - Pagina 2 Asss10Compuneri. - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19Joi 03 Sept 2015, 21:33


           Normal că am trecut pe-aici, cum se putea să nu? Probabil că știi deja că mi-a plăcut mult ceea ce ai scris, ți-am spus deja și, deși am avut câteva întrebări la început, mi-ai explicat ce și cum, astfel că acum te pot felicita pentru transpunerea minunată. Îmi place mai ales că personajul masculin este atât de bine construit și modelat încât chiar m-a pus în dificultate la un moment dat, neștiind dacă a fost pe bune sau nu (u know). Dar tocmai asta cred că mi-a plăcut cel mai mult, că deși n-a fost real, a fost atât de bine descris încât m-a făcut să cred că este. De asemenea, schimbul de replici a fost foarte bine gândit și mi-a plăcut ușoara ironie din cuvintele amândorura.
           N-am ce să-ți reproșez pentru lucrarea ta scrisă la ora 3 noaptea, așa că închei prin a-ți spune că aștept cu nerăbdare următoarea ta creație și-s tare curioasă ce temă vei mai aborda. Pwp.

Stay strong, sweetie.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Compuneri. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Compuneri.   Compuneri. - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Compuneri.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Creațiile voastre :: Proză și Versuri. Un șirag de perle scrise-