Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
soaptele - Soaptele Nopti  Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
soaptele - Soaptele Nopti  Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Soaptele Nopti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Slab educat
Academy Student
Academy Student
avatar

Sex : feminin Localizare Localizare : Nu-i pasa nimenui unde esti, dar stai acolo.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 18
Puncte : 28
Reputatie Reputatie : 0

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Mier 26 Iun 2013, 21:44

Acest fic nu este SasuSaku si niciodata un fic de-al meu nu va fi asa ! Acest fic este intr-un fel si GaaSaku si putin putintel de tot NaruSaku + KibaSaku . Deci sper sa va placa , lectura placuta si as vrea multe comentarii . Fara sa mai lungim povestea :


           Flash Back

Stau in pat . . . Zuko sta linistit . . . Il mangai . . . Ma gandesc . . .   Cine ? Cine ar putea fi ?
 
    End Flash Back

Poate va intrebati cine sunt eu , cine e Zuko si la ce ma gandesc . Bun deci eu ma numesc Haruno Sakura , am 17 ani , parul meu este de un roz pe care il poti gasi doar la florile de ciresi , iar ochii mei sunt de un verde ca al ierbii proaspete intr-o zi senina de primavara , insa ziua este exact opusul meu . De ce ? Fiindca  eu sunt ninja . Insa nu orice fel de ninja . Sunt gazda unei besti cu cozi , mai exact 5 cozi . Acest bijuu este un leopard alb cu cinci cozi stufoase si cu ochii de un albastru inimaginabil de frumos . Cand ma transform in el in obraji imi creste blana , imi cresc si unghile , ochii imi devin albastrii precum ai lui , imi cresc cozi precum ale lui si sunt inconjurata de o aura albastra .  De cand sunt o astfel de bestie ? De cand aveam 3 ani . Insa nici unul dintre prietenii mei nu au stiut asta pana cand el a plecat din sat . Care el ? Cel care mi-a furat inima , acel Sasuke . . . Insa nu vreau sa discut despre el . Deci , de ce au aflat prietenii mei tomai atunci ? Fiindca nu i-a interesat de mine , fiindca nu lea pasat ? Nu , clar nu ! S-a intamplat fiindca eu am fost fraiera si am tinut totul in mine atata timp . De ce am facut asta ? Niciodata nu am stiut .  Cum am devenit  jinchuuriki ?  Intr-o seara tarziu de tot , cand eram foarte mica (cum am spus , 3 ani ) m-am certat cu parintii mei si am fugit de acasa . Am fugit si nu m-am mai oprit pana cand m-am ratacit . Ce stiu sigur e ca eram intr-o padure , defapt in mijlocul ei . Ma  aflam intr-un cires plangand . Cum am ajuns acolo , nici eu nu stiu . Intrebarea cea mare era cum a ajuns la gatul meu un lantisor sintrun cristal albastru in forma de romb la gatul meu si era prins cu o sfoara subtire , si de ce stralucea asa de tare . Pentru o clipa m-am oprit din plans si am atins piatra colierului . In acel moment in fata mea a aparut el Kiranamy . Bijuu-l din mine . M-am dus pe o creanga ce ducea la el si -am atins . Colierul a inceput sa straluceasca si mai tare , iar apoi bestia a diparut . Imensul ''animal'' a disparut ca prin farmec , intr-o secunda . Nu stiam ce s-a intamplat si uitasem de cearta cu parintii mei . Cobor din copac si ma uit in jur . Vad un micut spatiu gol inconjurat de padure in care in mijloc ma aflam eu , ciresul si un micut iaz in care se reflecta regina stelelor , luna . Dintr-o data incep sa aler cat de tare am putut si cumva ies din padure , iar apoi ajung ca prin minune in fata casei mele . Intru si vad ca in sufragerie mama plangea , iar tata o consola . Ma asez langa ei , pe canapea si ii intreb ce au patit . Acestia isi indreapta ochii catre mine si ma imbratiseaza . Erau ferititi sa vada ca sunt bine , insa de fapt nu eram . Intr-un  final scap din stransoare , iar ai mei raman atintiti cu privire la micutul meu colier . Eu il i-au in palme si ii intreb daca le place . Nu aud nici un raspuns . Tata se repede sa-mi dea o palma insa ceva il opreste . Era ceva albastru , ca un fel de fum . insa in acelasi timp transparent . Chiar daca nu m-ia dat palma intr-un fel am simtit durerea , in suflet , de ce ar vrea sa faca asta ? in momentul eram in a doua faza in transformarea unui bijuu .  In momentul urmator camera era plina de sange , iar eu fiind singura vie . . . Nu mai pot continua , e prea dureros . . .
    Sa continuam povestea cu Zuko . Pe el l-am intalnit cand aveam 13 ani . Dar , stati . . .Tot nu v-am spus cine e , el este cainele meu . . . Dar , sa revenim la intalnire . Cum am spus aveam 13 ani .  Plangeam sprijinita de acel cires de langa iaz . cand din apa se formeaza o silueta care se indreapta spre mine incetul cu incetul reusesc sa deslusesc ce era silueta care e indrepta spre mine . Era un caine . Eu nu prea le aveam cu caini , insa intr-un fel de el sunt legata , face parte din mine . Este o parte din bijuu-l meu . Poarta acelasi colier ca si mine . . .


    Scuze ca este scurt insa a trebuit sa-l fac in graba fiindca ii expira liceenta calculatorului ...


Ultima editare efectuata de catre ♥Kitty-Cuture♥ in Sam 29 Iun 2013, 18:12, editata de 1 ori
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
soaptele - Soaptele Nopti  Asss10soaptele - Soaptele Nopti  J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Mier 26 Iun 2013, 23:09

Ficurile nu se posteaza in aceasta categorie, te ro sa fii mai atenta pe viitor.
Iti voi muta eu ficul la FanFicuri Originale. :)


soaptele - Soaptele Nopti  Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Slab educat
Academy Student
Academy Student
avatar

Sex : feminin Localizare Localizare : Nu-i pasa nimenui unde esti, dar stai acolo.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 18
Puncte : 28
Reputatie Reputatie : 0

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Joi 27 Iun 2013, 13:35

Capitolul 2

       Aveam coliere la fel . S-a apropiat din ce in ce mai tare , iar in final a ajuns in fata mea . Ma     privit in ochii cu o privire blanda , iar in secunda urmatoare colierele au inceput sa straluceasca . Luna stralucea pe cer si ne creea umbre . Insa nu erau umbrele noastre , erau umbrele lui Kiranamy . Si Zuko era o parte din mine . De fapt din el , Kiranamy .  Cu cat ne apropiam mai tare , umbrele prindeau culoare , iar colierele straluceau tot mai tare . Cand i-am atins botul catifelat colierele s-au ridicat singure si s-au atins si straluceau mai tare decat luna . In momentul urmator , umbrele au disparut , iar colierele nu m-ai straluceau . De atunci nu m-ai tin minte nimic decat ca era dimineata , iar eu eram acasa . Nu putea fii un vis ,din doua puncte de vedere . 1. Kiranamy nu ma lasa sa dorm , si 2. Zuko era langa mine .  Deci daca nu era un vis , atunci cum am ajuns eu acasa si plus cu Zuko langa mine . Asta nu mai conta . Ceea ce conta era ca nu ma mai puteam desparti de Zuko . El era sigur special , nu era un caine obisnuit , simteam asta . Pe parcursul anilor nimeni nu n-ea m-ai putut desparti , si Zuko m-ia dovedit cu adevarat ca era special . Putea face jutsu-rile pe care le puteam face si eu , putea deveni un fel de bestie , un caine combinat cu toata puterea lui Kiranamy si devenea urias . Si toata aceasta putere era tinuta in coliere .
       Pai , asta e povestea lui Zuko , insa tot nu v-am lamurit cu intrebarea nr 3 : ''Cine ar putea fii ? '' Asta e o poveste mai lunga si mai complicata , asa ca facetiva comozi si ascultati . Acesta de care va spun va fii intr-un fel sau altul cel pe care il voi invata tot ceea ce stiu . Tot nu v-am lamurit , nu-i asa ? Bun , o luam cu inceputul . Dupa Al Patrulea Mare Razboi Ninja Eu si inca cativa ninja de elita am format un grup . Acesti ninja sunt :
  1. Kiba : un baiat cu marul maro stralucitor , ciufulit , iar pe fiecare obraz are cate o dunga rosie care ii scoate in evidenta ochii de un negru patrunzator . Kiba si-ar risca viata pentru mine oricand . Pe deasupra mai are si un caine , defapt cel mai bun prieten al lui Zuko . Cainele este alb , ca si Zuko , insa are blana mai scurta si are cateva dungi maro pe la uresci , gura si ochi , il cheama Akamaru . Si el , Kiba este Jinchuuriki , 3 cozi , posesor al naturi .
   2. Gaara : un baiat cu parul rosu precum rubinele , ciufulit . Ochii lui in care te poti pierde intr-o secunda sunt de un verde pal , dar in acelasi timp stralucitor . Pe frunte , intr-o parte are un semn de un rosu la fel de stralucitor ca si parul ,  iar chipul parca facut din portelan . El si Kiba sunt cei mai buni prieteni , si pe deasupra si el ar da totul pentru mine . Si el are caine . De fapt catelusa , Akita . Este alba , de un alb imaculat si are nuante de albastru la urechi , frunte labute si coada . Akanaru si Zuko sunt indragostiti de ea . Insa revenim la Gaara , care si el este Jinchuuriki  , o coada , posesor al nisipului .  
   3. Naruto : un tip super hiperactiv , cu parul blond precum razele soarelui , ciufulit de asemenea . Ochii lui sunt de un albastru mai stralucitor ca marea . Pe fiecare obraz are cate trei zgarieturi . Acest blond sia pus viata in pericol de foarte multe ori pentru mine si ar mai faceo de o mie de ori . El ma place din todeauna . Si in el este inchis un bijuu : Kyuubi , noua cozi . El controleaza focul . Este un baiat foarte puternic si prieten cu toata lumea , eroul Konohai . Insa , din pacate , cel mai bun prieten al lui este el . . . Sasuke . . . Niciodata nu a renuntat , si pana si in prezent nu a renuntat sa incerce sa-l readuca inapoi . . .
   4. Hinata , cea mai buna prietena a mea . Ea are parul albastru cu nuante de mov , iar ochii lila . este o fire foarte timida cu oamenii pe care nu-i cunoaste si cu  . . . Naruto . Ea este indragostita lulea de el de cand sunt mici . Si in ea este inchisa o bestie , 7 cozi . Bijuu-l din ea ii permite sa controleze apa .
    Stiu la ce va ganditi : patru Jinchuuriki plus mine , deci defapt cinci . Stati linistiti , nu mai sunt si alti . Insa revenim la grup .
   5. Temari : ea este o fata rebela , cu parul blond inchis prins mai mereu in patru codite si cu ochii negrii . Ea este sora cu Gaara si cu Kankuro , iar acest Kankuro este fratele lor cel mare , cel caruia Gaara i-a cedat tronul . Ma rog Kankuro nu face parte din grup . Temari este specealizata in evantaie .
   6. TenTen : o tipa prietenoasa cu parul maro prins in doua codite si ochii de aceiasi culoare . Ea le are cu armele , deci mai bine nu te-ai pune cu ea . Ea si Temari sunt cele mai bune prietene .
   7. Ino : este o tipa draguta , prima mea cea mai buna prietena , insa acum suntem prietene , nu cele mai bune , dar prietene . Ea are parul blond deschis si ochii albastri . Ea este un ninja medical foarte priceput .
   8. Shikamaru : el este cel mai lenes tip din grup , insa este si cel mai inteligent . Are parul negru prins intr-o coama sus si ochiila fel de negri . El este iubitul nebunei de Temari . El are o tehnica care poate controla umbrele .
   9. Neji : un tip rece insa nu foarte , cu parul lung , prins jos , cu ochii la fel ca ai Hinatei , fiindca ei sunt veri . El este iubitul lui TenTen . Si el este foarte destept , si foarte puternic .
   10 . Sai : el este inlocuitorul lui. . . Al lui Sasuke . Ii seamana fizic , insa moral deloc . El este prietenos si cald , pe cand Sasuke . . . am spus , nu vreau sa vorbesc despre asta . Oricum el se lupta intr-un fel pe panza . Nu , nu pe panza de paianjen ci pe cea de desen . El deseneaza repede si farte frumos , iar printr-un jutsu desenele prind viata . Este incredibil .
   11. Lee : Lee este un baiat cu parul negru stralucitor cu freza de castron , si ochii negrii . Naruto ii spune spranceana stufoasa , fiindca chiiar asa are sprancenele . Este un baiat foarte puternic . Din prima clipa cand l-am intalnit s-a indragostit de mine , si nu stiu de ce .
   12. Choji : El este . . . gras ! Foarte . Mananca intruna , insa este un ninja incredibil . Are parul lung maro si ciufulit . Ochii mici si negrii .

      Ei bine cam astia sunt , insa revenim la poveste . Dupa formarea grupului Doamna Tsunade , hokagele a decis ca trebuie sa ne gasim fiiecare cate un copil si sa-l invatam ceea ce stim . Ca si grup de ninja de elita , ea n-ea oferit o cabana foarte mare unde locuim toti . Fiecare are camera lui deci 13 camere plus cinci de oaspeti , fiecare cu baia lui , o sufragerie imensa , la fel si bucataria . Deci sper ca ati inteles faza cu invatacelul . . .
    Am omis ceva in legatura cu grupul ? O doanne cum am putut sa uit ? Noi toti . . .SUSPANS !
Sus In jos
Slab educat
Academy Student
Academy Student
avatar

Sex : feminin Localizare Localizare : Nu-i pasa nimenui unde esti, dar stai acolo.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 18
Puncte : 28
Reputatie Reputatie : 0

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Vin 28 Iun 2013, 15:18

Capitolul 3

   
Am omis ceva in legatura cu grupul ? O doanne cum am putut sa uit ? Noi toti cantam ! Cu voce si la : tobe , chitara , pian , orga , harpa , flaut si fluier . Poate ca nu ma credeti insa e adevarat ! Drept dovada avem si un studio si mii si mii de piese compuse chiar de noi .
 Insa gata cu descrierile , fiindca am mult de munca . Of. .  . Poate va intrebati la ce , nu-i asa ? Pai . . . la Balul Primaveri . Ce este acela ? Este desigur un bal . Insa ce legatura am eu cu el ? Eu si gasca il organizam . De ce ? Fiindca bunicuta Tsunade n-ea pus sa o facem . . .  Balul este Vineri , iar azi este duminica , deci pot spune ca mai avem timp , dar nu prea mult . . .
  Observ ca este dimineata , asa ca presupun ca ar trebui sa ma despart de multiubitul meu cires . Unde ma aflam ? Linga ciresul unde totul a inceput . Am devenit  Jichuuriki , l-am intalnit pe Zuko , in fine stiti povestea . . . De ce ma aflam acolo ? Fiindca noaptea cand nu sunt in misiuni si nu am ce face acolo stau , deoarece stiti foarte bine Kiranamy nu ma lasa sa dorm . . . Asa revenim fiindca ma lungesc cu povestea si cum am spus am multa munca . Eu si Zuko ne ridicam si incepem sa sarim dintr-un copac in altul . Doamne ce monotonie e pe aici . . . De obicei in zona asta dimineata ies caprioarele , ciripesc pasarelele . . . Acum nimic . Absolut nimic . Poate cine stie sunt agitate . . . De fapt daca stau sa ma gandesc nici Zuko nu este in apele lui . Ma rog , probabil voi afla eu mai de vreme sau mai tarziu . . .
  Intr-un final ies din padure si ajung in oras . Ce ciudat , si aici parca venise furtuna sau ceva de genu . . . Nimeni nu scotea un sunet . Stai putin . . . Se aude galagie de la distanta . . . A e de la gasca . . . Maresc pasul si in mai putin de un minut ajung in fata geamului camerei mele . De ce la geam ci nu la usa ? Pur si simplu nu intru pe usa . Sa intru pe geam e un fel de semnatura a mea . Deci cum am spus intru pe geam si ma indrept cu pasi marunti spre usa camerei mele . O deschid , si desigur ies . Parcug cu pasi marunti dar repezi lungul hol impodobit pe o patre si pe alta cu dormitoare si bai . Intrun final ajung la scarile ce duc la sufragerie . De sigur ce era jos era ceva de neimaginat . Haos total . Toti aveau cate ceva de facut pentru a distruge sufrageria . Ca intodeauna . . . Kiba , Akamaru si Gaara se faceau in toate felurile , Temari si Shikamaru erau intr-un colt mai retras si mai intim si . . . ei bine va-ti dat voi seama . . Normal Lee si Neji se certau de mama focului , iar TenTen incerca sa-i desparta , Ino incerca sa intre in gratile lui Sai , si asa mai departe . Observ ca lipseste un nebun , chiar cel mai cel dintre toti , Naruto . Desigur in timpul meu de gandire Zuko s-a furisat jos si a inceput sa filtreze cu Akita , normal. . .
 Cobor si eu si incep sa o caut pe Hinata in tot haosul de acolo . Dupa 10 minute dau de ea intr-un colt razand de bufonii astia . Ma duc la ea :
 -Neata , Hina ! Ce mai faci ?
 - Buna , Sakura ! Pai ce pot sa zic bine tu ?
 - Bine , da auzi nu stii cumva pe unde e al tau Romeo ?
  - Ce ? Care Romeo ? desigur in momentul acela Hinata era mai rosie ca racul .
  - Pai e blond , hiperactiv si are ochii albastri . . .
  - Ce legatura are Naruto ? Hinata deja tremura si vorbea in sapta , deoarece dintre toti numai eu si Zuko siam ca e indragostita de el . Insa cine sa auda ceva pe zarva asta ?
 - Bine , bine . . . Unde e ?
- Pai . . . Nu a ven. . .
  Hinata nu apuca sa termine ca se deschise usa si se tranti de perete . Dar ce le basa nebunilor , ba din contra se facu mai multa galagie . Eu si Hina nu indreptam privirea catre usa si il vedem pe al ei Romeo , Naruto . . . Incepu sa fluiere cu toata puterea , nimic . In clipa urmatoare in fata usi aparu un foc imens trimis catre tavan . Toata lumea isi indreapta privirea pe Naruto . Din fericire Hinata reusi sa opreasca focul la timp redirectionand apa dintr-o vaza . Se vedea ca Naruto era in culmea fericiri . Insa se opri fix in fata usii. Era liniste totala in camera . Nici musca nu se mai auzea ,  fiindca in fata usi se afla . . .SUSPANS !

Imi cer scuze ca este scurt insa este facut in graba , sper ca va placut ! Astept comentari cu pareri despre cine ar putea sa se afle in fata usi !
Sus In jos
Slab educat
Academy Student
Academy Student
avatar

Sex : feminin Localizare Localizare : Nu-i pasa nimenui unde esti, dar stai acolo.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 18
Puncte : 28
Reputatie Reputatie : 0

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Sam 29 Iun 2013, 11:35

Stiu ca este foarte scurt (27) randuri ... A si mai vreau sa fac un anunt :maine dupamiaza pentru 10 zile plec in strainatate si nu voi putea posta deloc , insa o sa incerc sa postez maine urmatorul capitol ! Imi pare rau ! Lectura placuta !

Capitolul 4

Nici musca nu se mai auzea ,  fiindca in fata usi se afla  Chiar el . Acel baiat su parul mai negru decat smoala si cu ochii ca intr-un abis , cu acei ochii de care m-am indragostit . . . Era . . . Sasuke .
 Toti ne uitam tinta la el , iar el ne analiza cu privirea pe toti . Cand , ramane atintit la mine . Ma privea intens , iar eu desigur la fel . Era o liniste apasatoare , parca chinuitoare . Din fericire Naruto sparse linistea cu un zambet larg pe fata  .
- Ei ce parere aveti ? Si voi care spuneati nu o sa reusesc !
Degeaba . Tot domina linistea . Deja Naruto incepe sa se enerveze .
- Buna gata ! Ce-i cu monotonia asta ? Hai !
De parca avea vreun efect . . . Naruto era , normal , cu nervi la pamant , asa ca face ce face el mereu . Primul lucru care-i vine in cap . Se duce la Gaara si Kiba , care erau cu gura cascata , si le trage cate o palma de o so tina minte . Ciudat , dar cei doi tot nu se miscau . Pana peste 5 secunde , cand sar amandoi pe saracu' Naruto. . . Au inceput sa-l faca in toate felurile posibile pe aceasta Galaxie . Noi toti nu tavaleam pe jos de ras ! Pana si Sasuke , stand sprijinit de usa schita un zambet . Dar se pare ca Sasuke s-ia adus doi prietenasi .
Unul avea parul de zici ca i-a stors careva portocale in cap si zici ca nu mai vazuse caini in viata lui ca asa se holba la Akita , Zuko si Akamaru . Dar , stai . Am zis doi . Mai era unu ' . Zici ca era pe un sfert rechin si avea o albeata in cap de zici ca a scapat din uraganu' zapezii ! De ce pe un sfert ? Da sigur avea colti , da' era mai slab si mai mic decat o scobitoare , nu alta !  
Noi radeam deja de vreo un sfert de ora , si nimeni nu se oprea . Neji se opreste primul si face liniste in sala .
-Auzi Naruto da nu vrei si tu ?
-Ce sa vreau ?
- Sa faci ceva cu Sasuke .
-Da ce ai ma ca eu nus' homosexual !
-Idiotule ! Nu la asta ma refeream !
-Si atunci la ce ?
-Nu stiu poate : sa-l pui la curent cu tot ce se intampla !
-Da ce ma e prost ? Ce Sasuke esti prost ?
-Tampitule ! (Sasuke )
- Daca eu sunt tampit tu esti idiot !
-Pai tu esti tampit , dar eu nu sunt idiot , ca ai luat tu toata idiotenia din lume !  
Si incepe o cearta cum numai Naruto si Sasuke pot crea . . .
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
soaptele - Soaptele Nopti  Asss10soaptele - Soaptele Nopti  J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Lun 01 Iul 2013, 19:54


Descriere: iti lipseste cu desavarsire. Depaseste stadiul in care imi spui cum se imbraca, cum arata si chestii seci de genul, intra in profunzimea ficului, descrie-mi personajele si fa-ma sa inteleg cum gandesc ele. Contureaza-le personalitatile in asa fel incat sa pot intelege cum si de ce reactioneaza intr-un anumit mod intr-o situatie sau alta. Fa-ma sa descopar lucruri noi tot timpul si sa nu ma plictisesc de anumite aspecte ale acestora. La inceput ai facut o descriere a personajelor de-mi venea sa-mi dau palme. Ai inceput cu Sakura, pe care ai prezentat-o in cel mai banal mod cu putinta, apoi i-ai prezentat si pe ceilalti, facand o lista cu ei si numerotandu-i. Asa ai vazut ca se face in carti? Ei bine, nu cred. In al doilea rand, tot in capitolul intai, inceputsei sa ii prezinti viata punand intreri si raspunzand la ele. Devenise enervant sa tot citesc intrebarea si raspunsul, nu aveau nicio logica. Ca sa nu mai spun de faptul ca ajunsesei sa vorbesti cu cititorul, lucru ce nu trebuie sa se intample, fie ca scrii la persoana a treia sau a doua. Numai cand folosesti monologul adresat se foloseste persoana a doua, dar atunci e vorba despre convorbirea dintre un personaj si un altul, fara nicio legatura cu cel ce citeste. De asemenea, descrie peisajul, da-mi o idee despre cum arata locul in care se petrece actiunea. E important sa imi fac o imagine in minte in care sa pot plasa personajele si intamplarile la care acestea iau parte. Din nou, nu lasa nici aici o descriere superficiala, trebuie sa fie ceva care sa imi atraga atentia, lucruri de o importanta sufleteasca pentru personaje sau poate locuri in care s-a intamplat ceva in trecut. Dezvolta-ti vocabularul, acesta pe care il utilizezi acum nu este tocmai complex, ci mai degraba simplu si destul de obisnuit. Nu ai cine stie ce expresii sau figuri de stil si nici cuvintele nu sunt neobisnuite. Incearca ca, pe langa vocabularul fundamental, sa utilizezi si cuvinte din masa vocabularului, care sa dea o nota discordanta anumitor lucruri. Citeste mai mult si tine cont de sfaturi.

Actiune & Dialog: actiunea mi se pare grabita si are goluri. Faptul ca descrierea lipseste o face sa para si mai grabita decat este, plus ca nu detaliezi indeajuns anumite evenimente. Ar fi bine daca ti-ai face un plan de idei si abia apoi ai incepe sa scrii. Incearca sa te gandesti ce vrei sa se intample si cum vrei sa reactioneze personajele, apoi restul vor veni de la sine, pentru ca se leaga intre ele. Dezvolta mai mult actiunea si foloseste-te de descriere pentru a face ca ficul tau sa fie cat mai bine conturat. Dialogul mi se pare sec si previzibil, nimic care sa ma atraga la el. Pana te obisnuiesti cu a face un dialog bun, cel mai bine, zic eu, este sa il transformi in vorbire indirecta. Citeste mai mult, chiar si ficuri de pe acest focrum, si-ai sa vezi cum trebuie sa arate un dialog bun.

Idee & Titlu: ideea mi se pare comuna si usor complicata. Nu inteleg de ce ai combinat viata lor ninja cu faptul ca ei canta intr-o trupa. Nu mi se pare deloc veridic acest lucru. Si-apoi, nu ai venit cu lucruri originale pana acum, nu ai adus nimic nou in peisaj, ceva ce sa ma faca sa zic ca acum lucrurile vor lua o cu totul alta intorsatura si nu voi sti la ce sa ma astept. Titlul nu pot spune ca ma atrage in mod special, desi este frumos. Nu ii gasesc inca o legatura cu continutul ficului, dar probabil va aparea si asta pe parcurs. Nu-mi place insa ca nu l-ai scris corect. Trebuia sa fie "Soaptele noptii", intrucat substantivul "noapte" este in gazul genitiv si articulat hotarat, iat cuvintele din titlutile din limba romana nu se scriu cu majuscula. Numai primul cuvant din titlu se scrie asa.

Estetica: in primul rand, nu mai scrie colorat, mai ales cu niste culori imposibil de citit. In al doilea rand, nu imi place cum iti aranjezi capitolele. Scrie cu alineat sau lasa un rand liber intre paragrafe. Fa capitolele mai lungi. Daca ai 15 replici scurte de dialog, asta nu inseamna ca ai si 15 randuri. Rand se considera daca ai trecut de jumatatea spatiului de scris, ori daca e sa iau la numarat, e clar ca ai mai putin de 20 de randuri aici. Ai grija. Scoate titlul in evidenta scriindu-l mai mare decat restul capitolului. Si, daca vrei sa il si colorezi, o poti face, insa foloseste culori lizibile.

Greseli de tastare, ortografei, punctuatie:
- ai grija la timpurle si modurile verbale, nu mai combina trecutul cu prezentul;
- spatiu liber se lasa numai dupa semnele de punctuatie, nu si inaintea lor;
nu mai face propozitii fara sens, prea scurte sau chiar fara predicat; risti sa-ti pierzi ideea la un moment dat.

♥Kitty-Cuture♥ a scris:

Capitolul 4

Nici musca nu se mai auzea ,  fiindca in fata usi (usii) se afla  Chiar (de ce ai scris cu litera mare, n-are niciun sens) el . Acel baiat su (cu) parul mai negru decat smoala si cu ochii ca intr-un abis (poate "ca un abis", desi nici asta nu are prea multa logica) , cu acei ochii (ochi) de care m-am indragostit . . . Era . . . Sasuke . (fara atat de multe puncte de suspentie, nu le folosi in exces)
 Toti ne uitam tinta la el , iar el ne analiza cu privirea pe toti . Cand , ramane atintit la mine (in primul rand, nu vad rostul virgulei aleia; in al doilea rand, enuntul in sine nu prea are vreun sens) . Ma privea intens , iar eu (,) desigur (,) la fel . Era o liniste apasatoare , parca chinuitoare . Din fericire (,) Naruto sparse linistea cu un zambet larg pe fata  .
- Ei (,) ce parere aveti ? Si voi care spuneati (ca) nu o sa reusesc !
Degeaba . Tot domina linistea . Deja Naruto incepe sa se enerveze .
- Buna gata (Bun, gata) ! Ce-i cu monotonia asta ? Hai !
De parca avea vreun efect . . . Naruto era , normal , cu nervi (nervii) la pamant , asa ca face ce face el mereu . (aici puteai pune ori virgula, ori doua puncte si continuai cu litera mica apoi) Primul lucru care-i vine in cap . Se duce la Gaara si Kiba , care erau cu gura cascata , si le trage cate o palma de o so (s-o) tina minte . Ciudat , dar cei doi tot nu se miscau . Pana peste 5 (cinci) secunde , cand sar amandoi pe saracu' Naruto. . . Au inceput sa-l faca in toate felurile posibile pe aceasta Galaxie (este cu "g" mic, intrucat "galaxie" nu e substantiv comun) . Noi toti nu (ne) tavaleam pe jos de ras ! Pana si Sasuke , stand sprijinit de usa (,) schita un zambet . Dar se pare ca Sasuke s-ia (si-a) adus doi prietenasi .
Unul avea parul de zici ca i-a stors careva portocale in cap si zici ca nu mai vazuse caini in viata lui ca asa se holba la Akita , Zuko si Akamaru . Dar , stai (Dar stai) . Am zis doi . Mai era unu ' . Zici ca era pe un sfert rechin si avea o albeata in cap de zici ca a scapat din uraganu' zapezii ! De ce pe un sfert ? Da sigur (cred ca aici ai vrut sa spui "Desigur", insa nu bag mana in foc) avea colti , da' era mai slab si mai mic decat o scobitoare , nu alta !  
Noi radeam deja de vreo un (vreun) sfert de ora , (fara virgula inainte de "si") si nimeni nu se oprea . Neji se opreste primul si face liniste in sala .
-Auzi Naruto (,) da ("dar" sau "da' ") nu vrei si tu ?
-Ce sa vreau ?
- Sa faci ceva cu Sasuke .
-Da (ca si mai sus) ce ai ma (,) ca eu nus' (nu-s) homosexual ! (fara astfel de cuvinte)
-Idiotule ! Nu la asta ma refeream !
-Si atunci la ce ?
-Nu stiu (,) poate : (de ce ai pus doua puncte?) sa-l pui la curent cu tot ce se intampla !
-Da (la fel ca mai sus) ce ma (,) e prost ? Ce Sasuke (,) esti prost ?
-Tampitule ! (Sasuke ) (puteai adauga dupa replica lui "replica Sasuke iritat" sau orice altceva; tu in carti ai vazut ca se pun paranteze ca sa se vada cine ce zice?)
- Daca eu sunt tampit (,) tu esti idiot !
-Pai tu esti tampit , dar eu nu sunt idiot , ca ai luat tu toata idiotenia din lume !  
Si incepe o cearta cum numai Naruto si Sasuke pot crea . . .


soaptele - Soaptele Nopti  Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Slab educat
Academy Student
Academy Student
avatar

Sex : feminin Localizare Localizare : Nu-i pasa nimenui unde esti, dar stai acolo.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 18
Puncte : 28
Reputatie Reputatie : 0

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Joi 11 Iul 2013, 12:12

Inchid Ficul si contul meu !
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
soaptele - Soaptele Nopti  Asss10soaptele - Soaptele Nopti  J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19Vin 12 Iul 2013, 15:27

Fanfic Blocat din cauza banarii permanente a autoarei.


soaptele - Soaptele Nopti  Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Continut sponsorizat




soaptele - Soaptele Nopti  Empty
MesajSubiect: Re: Soaptele Nopti    soaptele - Soaptele Nopti  I_icon19

Sus In jos
 

Soaptele Nopti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-