Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Maitreyi- Mircea Eliade Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Maitreyi- Mircea Eliade Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Maitreyi- Mircea Eliade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Maitreyi- Mircea Eliade Asss10Maitreyi- Mircea Eliade J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Maitreyi- Mircea Eliade Empty
MesajSubiect: Maitreyi- Mircea Eliade   Maitreyi- Mircea Eliade I_icon19Lun 30 Sept 2013, 20:58

Maitreyi este un roman erotic, realist scris de Mircea Eliade. A fost pentru prima oară publicat în 1933 și s-a bucurat de popularitate în întreaga lume, fiind tradus în multe limbi precum: franceza, engleza, germana, italiana, spaniola.
Acțiunea are loc în Calcutta anilor 1930, Eliade (Allan) locuind în casa lor, ca „ucenic” al acestui savant. Deși la început el nu simte decât repulsie pentru Maitreyi, se îndrăgostește iremediabil de aceasta. Fata îi impărtășește sentimentele dar nu îi mărturisește dragostea, aceasta reflectându-se în faptele sale.
Romanul introduce cititorul în lumea fascinantă a Indiei, a obiceiurilor și a tradițiilor orientale. Dasgupta refuză căsătoria lor, alungându-l pe Eliade, care, îndurerat, se refugiază în Himalaya pentru o vreme ca pustnic, în timp ce Maitreyi este supusă pedepselor crudului ei tată, după care se mărită forțat.
Acest roman este studiat in clasa a X-a. Va recomand cu drag sa il cititi, aceasta poveste de dragoste emotioneaza pe oricine in special prin faptul ca este una reala. Va recomant di o a doua versiune a romanului. "Dragostea nu moare" scrisa de insasi Maitreyi, din propria ei perspectiva.
Sus In jos
Alle
Special Jōnin
Special Jōnin
Alle

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Constanta
acebook acebook : Alexandra Stefan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1808
Puncte : 2000
Reputatie Reputatie : 103
Hobby-uri Hobby-uri : Scris, muzica, autoanaliza, multe
Stare de spirit Stare de spirit : Cea mai fericită persoană pe care o vei întâlni în viața asta

Maitreyi- Mircea Eliade Empty
MesajSubiect: Re: Maitreyi- Mircea Eliade   Maitreyi- Mircea Eliade I_icon19Lun 30 Sept 2013, 23:55

Am citit aceasta carte in urma cu cateva luni. Mi-a dat-o profesoara mea de meditatii, caci ma fascinasera cele cateva fragmente pe care le mai gasisem prin testele pentru examen pe care le faceam. Mi-a placut tare mult, este o carte frumoasa de dragoste, povestea fiind mai profunda prin faptul ca este una reala. Mi-a placut cum o descria pe Maitreyi la inceput, ca mai apoi sa fie o pura antiteza, din punctul meu de vedere. Iar Mircea Eliade scrie bestial de genial in love Il iubesc stilul, este foarte frumos, unic si special. 
Pentru ca mi-a placut mult cartea, am citit si varianta din perspectiva sa, care m-a facut sa le ador si mai mult dragostea. Desigur, nu s-a putut compara cu perspectiva lui, dar mi-a placut si aceasta deosebit de mult in love
Ne-a dat profesoara de romana lista cu lecturi suplimentare, in caz ca exista cuiva careia ii place sa citeasca prin clasa, si aceasta carte se afla pe lista. Abia astept sa o recitesc, caci o ador in love
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Maitreyi- Mircea Eliade Empty
MesajSubiect: Re: Maitreyi- Mircea Eliade   Maitreyi- Mircea Eliade I_icon19Lun 11 Noi 2013, 11:22

Mi s-a parut cea mai mare porcarie citita vreodata. De atunci am hotarat sa nu mai citesc ce mi se cere la scoala si doar ce ma pasioneaza si anume: filozofie , sf si fizica.
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Maitreyi- Mircea Eliade J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Maitreyi- Mircea Eliade Empty
MesajSubiect: Re: Maitreyi- Mircea Eliade   Maitreyi- Mircea Eliade I_icon19Lun 11 Noi 2013, 21:06

Mă bucur să observ că nu sunt singura căreia i-a displăcut Maitreyi. Mi s-a părut o poveste de dragoste chiar tâmpită, ca să nu mai zic că eu inițial crezusem că ăla a fost drogat pe tot parcursul cărții și d-aia nimic nu avea sens. Mda, există și cărți de genul, deși Mircea Eliade este un prozator genial.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Maitreyi- Mircea Eliade J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Maitreyi- Mircea Eliade Empty
MesajSubiect: Re: Maitreyi- Mircea Eliade   Maitreyi- Mircea Eliade I_icon19Dum 15 Dec 2013, 15:03

Am citit si eu cartea si mi-a placut, chiar foarte mult. Desi la inceput nu prea intelegeam despre ce este vorba, cu cat inaintam in pagini, devenea mai interesant. Poate ca a fost cam greu de inteles, din cauza faptului ca actiunea nu decurge succesiv, ci este intercalata, dar m-a fascinat. Acest mod de a scrie l-am mai intalnit si la alti scriitori, insa la Elidade este unic. Am observat asta si in "Romanul adolescentului miop", care, desi nu mi-a placut atat de mult, il prezinta pe Alan, corespondentul lui Eliade in opera, la perioada adolescentei. Cu alte cuvinte, "Maytrei" mi s-a parut o carte chiar buna, poate singura de pe lista cu "DE CITIT" care mi-a placut. Ma bucur ca nu sunt singura.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Maitreyi- Mircea Eliade Empty
MesajSubiect: Re: Maitreyi- Mircea Eliade   Maitreyi- Mircea Eliade I_icon19

Sus In jos
 

Maitreyi- Mircea Eliade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-