Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
"Emma" - J. Austen Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
"Emma" - J. Austen Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 "Emma" - J. Austen

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
S. Felicia
Chūnin
Chūnin
S. Felicia

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Brăila
acebook acebook : Felicia Stratulat
Nr. mesaje Nr. mesaje : 606
Puncte : 817
Reputatie Reputatie : 55
Hobby-uri Hobby-uri : Seriale, citit, facebook, muzică, filme, prosteală
Stare de spirit Stare de spirit : meh...

"Emma" - J. Austen Empty
MesajSubiect: "Emma" - J. Austen   "Emma" - J. Austen I_icon19Vin 04 Oct 2013, 17:11

Descriere:


Emma este un roman despre pericolele amestecului in vietile celorlalti. Romanul a fost publicat pentru prima data in 1815. Ca si in alte romane ale ei, Austen descrie dificultatile pe care trebuiau sa le intampine femeile epocii ei.
Emma, personajul principal, are douazeci de ani si, fiindca este convinsa ca prietena ei Harriet si bogatul domn Elton trebuie sa fie o pereche reusita. Tocmai de aceea o convinge pe Harriet sa respinga propunerea de casatorie a lui Robert Martin, un fermier. In jocul ei cu vietile celorlalti, singurul care indrazneste sa o critice este George Knightley.


Citat :
“Cu cat cineva imbatraneste, cu atat e mai important sa aiba maniere; caci vorbitul tare, grosolania si stangacia devin mai suparatoare si mai dezgustatoare cu varsta. Ceea ce se poate trece cu vederea la tinerete e detestabil la batranete.”
“Asa cum se intampla intotdeauna, ceea ce castigam e mai bun decat ceea ce pierdem.”
“A fi binevoitor cu toata lumea, dar a nu fi prieten cu toata lumea, asta creste valoarea unui om.”
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mie una mi-a plăcut această carte. A fost interesantă şi nu m-am lăsat până nu am terminat-o în 4 zile :))
Sus In jos
 

"Emma" - J. Austen

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-