Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Vise de hartie - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Vise de hartie - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Vise de hartie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 Asss10Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Mier 25 Mai 2011, 15:47

am cetet si acest capitol suuuperb si il astept pe urmatorul


Vise de hartie - Pagina 2 212
N  e  u  t  r  a  l    to   l  i  f  e .
Sus In jos
Christine
Genin
Genin
Christine

Sex : feminin Varsta : 27
Nr. mesaje Nr. mesaje : 393
Puncte : 452
Reputatie Reputatie : 58

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Mier 25 Mai 2011, 15:53

Vai, vai! Am citit capitolul si am uitat sa dau comm... crying Merit sa ma spanzuri! heh Oricum, capitolul asta a fost.......... deci, n-am cuvinte! Dar n-am inteles ceva: ce mascati? De unde? Aolo, suspansul asta, zici ca te-ai maritat cu el!
Draga mea, astept nextul cu nerabdare. Sa il pui repede ca altfel te pap! Pupici multi, multi si spor la scris, scumpo! kiss in love
Sus In jos
http://time-slave.blogspot.ro/
Bombonica Mentolata
Legend
Legend
Bombonica Mentolata

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2940
Puncte : 3581
Reputatie Reputatie : 227
Stare de spirit Stare de spirit : Happy Happy

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Joi 26 Mai 2011, 19:21

Vai Bulanel un nou fic vad...:hmmm: l-am vazut dupa ce ai postat deja 3 capitole:=):
Felicitari a hug imi place, ideea este originala si chiar ai reusit sa imi captezi atemntia
Hai mei repede cu acel next vreau sa vad continuarea happy2


PS: SCuze pentru intarziere kiss


Vise de hartie - Pagina 2 552748_443759188987896_686437293_n_large


So I turned up at the time and place
Thinking I give you a final chance
But you’re nowhere, but you’re nowhere
And I just can’t take that I was here before.

Sus In jos
Apocalipsa
Chūnin
Chūnin
Apocalipsa

Sex : feminin Localizare Localizare : La bau bau
acebook acebook : Ade Adèle
Nr. mesaje Nr. mesaje : 580
Puncte : 778
Reputatie Reputatie : 165
Hobby-uri Hobby-uri : chitara, muritul de ras cu plamanul meu :x (buby)
Stare de spirit Stare de spirit : Ce gluma buna:))

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Joi 26 Mai 2011, 19:50

Oo bubyy nu miai zis ca ai pus nextul

Deci superbb. Mascatii?:o De ce :o

Suspansul ma omoaraa deci vreau next :x:


•I love the way you lie..•
I can't tell you what it really is
Vise de hartie - Pagina 2 Tattoood
•I can only tell you what it feels like•
And right now there's a steel knife
Sus In jos
Zuzulici :)
Jōnin
Jōnin
Zuzulici :)

Sex : feminin Varsta : 30
Localizare Localizare : Prin jur.....
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1326
Puncte : 1681
Reputatie Reputatie : 250
Stare de spirit Stare de spirit : Mai conteaza???

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Vin 27 Mai 2011, 13:37

[b]Super fic im plake la nebunielove ...esty o scriitoare inascuta lough....
No coment dekat vreau nextul lol!
Spor la scris bubulino[/b]


Vise de hartie - Pagina 2 Frtitlua

Nu vreau sa ajung la capatul vietii
si sa descopar ca am traversat-o doar.
Vreau sa-i cunosc profunzimea.
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Vin 27 Mai 2011, 20:28

Miau miau ! Stiuu ca nu am mai postat de cateva zile insa na. Haideti ca ma revansez, hehe..am venit cu un capitol luuung. Sper sa va ajunga, daca nu..(D) =))) Asa, in fine. Deci multumesc pentru comentarii, ma bucur ca va place. Sa nu o mai lungim, next. Lectura Placuta ! kiss


Vise de hartie


Capitolul 5.

Dulce-Esthera :

Auzind asta m-am despartit repede de el. In fata noastra era o fata foarte frumoasa. Habar nu am cine era insa ma privea..superior ? Mda, cred ca asta e cuvantul cel mai potrivit. Oricum, sunt obisnuita sa fiu privita in acest fel deoarece majoritatea o fac si o vor face cu siguranta. Ma uit la Leo care parea destul de relaxat, apoi imi indrept privirea spre cea din fata noastra. Se uita de-a dreptul urat la mine. Deja incepe sa ma sperie, nici nu stiu ce sa mai spun. Am ramas ca o statuie, nu cred ca m-a mai privit cineva in felul asta. Doamne..
- Iubitule, cine este ea ? Aha, lipsesc putin timp si deja ma inseli, haa ? Vrei sa o smotocesc ? intreaba ea apropiindu-se de mine
Am crezut ca am sa-mi iau o palma zdravana desi nu a fost asa. Leo s-a bagat in fata mea, oare de ce ? Doamne, lucrurile devin din ce in mai confuze pentru mine. Nu cred ca voi rezista aici. Imi cer scuze si plec in casa. E mai bine asa, ma duc si stau in camera mea si nu mai ies. Si asa sunt obisnuita sa imi petrec majoritatea timpului singura deci nu am niciun fel de problema.
Ajung in incapere si ma apropii de geam. Priveam norii ce aveau diferite forme. Ma linistea acest lucru, parca asa ii vedeam pe parintii mei. Desi stiam ca e doar o iulzie, eu inca visam. Asa am facut toata viata mea. Am visat si am sperat cu gandul ca voi reusi ceea ce imi propun. Si poate ca asa este, poate ca Dumnezeu va fi alaturi de mine pana in ultima clipa. Sau..poate ca nu, asta nu am de unde sa stiu.
Am oftat lung, fiind dezamagita de mine. Off, trebuie sa fac ceva si sa nu ma mai gandesc la asta. Mai bine trag un pui de somn, si asa nu am ce sa fac. Poate daca dorm imi fac si curatenie in ganduri si ma mai descarc. Mda, nu e o idee stralucita insa decat sa stau si sa imi pun intrebari la care sa nu gasesc raspuns mai bine fac ceea ce mi-am propus chiar daca nu ma atrage.
Ma pun in pat si dupa cateva minute adorm...

<< Visul >>

Ma aflu intr-o padure. Era noapte. Sunetele provocate de copacii imi dadeau fiori pe sira spinarii. Frica a pus stapanire pe mine si am luat-o la fuga. Nu stiam unde ma duc. Nici macar nu stiam unde ma aflu insa asta parea ca, conteaza cel mai putin. In timp ce alergam ma uitam si in spate, ca sa fiu sigura ca nu ma urmareste nimeni. Deodata ma izbesc de cineva.
Imi intorc privirea si persoana din fata mea imi parea extrem de cunoscuta desi nu am vazut-o niciodata. Ma ridic si imi cer scuze, simt ca trebuie sa plec desi pur si simplu nu pot. Parca picioarele imi erau batute in cuie, am ramas ca o statuie privind pe cea din fata mea. Ea ma privea bland, dulce, protector..pe langa mine care o priveam cu spaima. Imi era frica de ea desi simteam ca nu trebuie sa imi fie. Era..era un sentiment ciudat pe care nu l-am mai avut niciodata. Nu stiu ce inseamna asta, sau ce ar trebui sa insemne. Dar, deodata femeia m-a luat in brate. Inima mea parca a prins culoare pentru prima data in viata. Oare..oare de ce ma simt asa ? Nu am rezistat si am luat-o si eu in brate. O strangeam din ce in ce mai tare neputand sa-i mai dau drumul.
- Dulce-Esthera..eu sunt mama ta !! imi spune femeia dupa care dispare
Am ramas socata de-a dreptul. Lacrimile au inceput sa cada in voie pe chipul meu, parca dorind sa mai nasca alte mii si mii de lacrimi..

<< Sfarsitul visului >>

Ma trezesc tipand. Ce s-a intamplat ? Nu am visat niciodata asa ceva, oare ce vrea sa insemne ? Cate lucruri ciudate mi se intampla, de ce la nicio intrebare nu gasesc raspuns ?
- Cee ? Ce s-a intamplat Dulce-Esthera ? tipa Leo intrand panicat in camera
Era comic. Expresia fetei lui era asa de amuzanta incat mi-a fost inevitabil sa nu zambesc. Nu stiu cum face baiatul asta insa de fiecare data ma binedispune.
- A-am visat-o pe m-mama. Nu stiu ce s-a intamplat, niciodata nu am mai avut astfel de vise. Ciudat insa ca nu mai imi amintesc chipul ei. Deloc. spun eu dezamagita
El vine si ma ia in brate spunandu-mi ca a fost decat un vis si nu trebuie sa-l iau in considerare. Din nou acel sentiment pe care il am de fiecare data in preajma lui. Nu stiu ce este sau ce inseamna pentru ca nu l-am mai simtit niciodata..pentru nimeni. Poate este un sentiment de multumire, deoarece el este bun cu mine si ma face de fiecare data sa ma simt mai bine.
- Dulce-Esthera, am invitat un prieten la noi. As vrea sa fi si tu prezenta, vreau sa te cunoasca. imi spune el dupa care ma saruta pe obraz si iese din camera.
Sar ca arsa din pat. Aoleu, un prieten ? Nu, Doamne spunemi ca am auzit eu prost. Ei na, acu ma fac si surda singura. Doamne..ce ma fac ? Cum ma voi stapani, sa nu am emotii ? E pur si simplu imposibil. Ahh, ce om. Eu deabea incep sa ma acomodez cu ei si Leo mai aduce si alte persoane. Cat sunt eu de timida, ahh, si mai e si baiat.
Mda, ma voi face de ras. Am intrat intr-o incurcatura de-a binelea. Si..si daca-i spun ca nu ma simt bine ? Poate ca asa voi scapa de asta. Insa nu va merge pentru ca ma va intreba ce am patit si in felul asta eu neavand nimic va vedea ca am mintit..si cine stie ce se va intampla dupa. " Ei bine, Dulce-Esthera..se pare ca nu ai alta alternativa decat sa te resemnezi " Imi spun eu in gand dupa care imi musc buza.
A trecut deja o ora. Stau si ma invart in jurul camerei. Sunt agitata in adevaratul sens al cuvantului. Off, ce om. Nici nu a asteptat sa vada daca vreau sa-i cunosc prietenul. Ma ia asa direct. Cum sunt eu mai timida de fel sigur o sa-mi mearga " splendid " Vaai, ce ma fac..ce ma fac. Habar nu am cum sa ma comport. Niciodata nu am mai fost in compania unui baiat. Bineinteles, inafara de Leo pe care-l cunosc doar de o zi. Si visul asta, m-a pus pe ganduri serios. Nici nu stiu ce sa mai fac.
Aud cum sunt strigata de Leo. Mda, cred ca a venit. Oare arat bine ? Eram imbracata cu o rochita roz iar in picioare aveam niste sandale albe fara toc. Ehh, ce o fi o fi. Nici nu stiu de ce ma stresez atat. Pana la urma si la coada e doar un baiat. Mda, incerc si eu sa ma incurajez singura ca alta modalitate e clar ca nu am chiar daca eu as vrea. Asta imi este firea si nu pot schimba nimic. Asa am fost invatata si presupun ca daca asa m-au invatat maicutele, asa este mai bine pentru mine. Se spune ca oamenii cu sufletul mare, cei care stau la locul lor si isi vad de treaba, vor avea mult de castigat in viata. Mda, depinde, acum sa vedem caci nu toti au norocul asta.
Sunt oamenii care oricat de buni ar fi au o viata de mai bine nu o aveau. Eu sunt una din acele persoane si pot spune ca imi pare rau de asta, as fi vrut ca viata mea sa fie altfel desi..
Aud cum sunt strigata iar. De aceasta data mai tare si mai raspicat. Ups, Doamne ce netoata mai sunt si eu. M-am dus cu gandul de parte si am uitat ca trebuie sa merg jos. Ies din incapere si cobor scarile. " Calma, Dulce-Esthera, cu siguranta totul va fi bine " ma incurajez eu in gand. Ajung in camera de zi. Pe canapeaua alba, din piele, se afla Leo si inca un baiat. Cand ma vad se ridica. Leo ma ia de mana si ma prezinta prietenului sau..
- Dulce-Esthera, el e prietenul meu cel mai bun, Maximiliano. Max, ea e sora mea Dulce-Esthera. ne face cunostiinta Leo..
Si asa ne asezam, ei pe canapea si eu pe fotoliu. Aveam emotii, deci emotii ca acum nu am mai avut in viata mea, nu stiu de ce insa chiar sunt emotionata nu gluma. Baiatul asta, Maximiliano..imi parea extrem de cunoscut desi nu l-am mai vazut pana acum. Ma uitam la ei cum vorbeau, eu eram total paralela cu ce discutau ei acolo. Decat stateam si ascultam, cred. Nici macar nu stiu despre ce vorbesc. Sunt prea afundata in gandurile mele, nu sunt prea atenta la discutia lor.
Off, ce plictiseala. Stau si ma uit la ei. Vorbesc de ore in sir, eu nici nu am fost bagata in seama. Mai bine nu veneam, insa na, trebuia sa-i fac pe plac fratiorului meu. Doamne cat ma pot plictisi, de ce nu mai facut si pe mine o fire tupeista ? Nici macar ca vreau sa plec nu pot spune. Sunt asa de inchisa in mine, uneori as vrea sa fiu altfel..chiar mi-as dori din tot sufletul sa fiu o alta persoana. Diferita de ce sunt acum, sa am alte principii si alte conceptii. Sa nu mai fiu eu..
Ii vad pe Maximiliano si pe Leo ridicandu-se, la fel fac si eu. Se pare ca pleaca Max, ehh, insfarsit..
- Ok, eu am sa va las. Am stat cam mult si am putina treaba, va rog sa ma scuzati. Salut, Leo. Dulce-Esthera, mi-a facut placere sa te cunosc. Esti o fata incantatoare. Ne mai vedem. ne spune el dupa care pleaca
Noi mergem in curte si ne asezam langa piscina. Incep sa rad incet, hmm, eu incantatoare ? Cred ca Max nu vede bine. Nu am cum sa fiu incantatoare, prin simplul fapt ca nu am nimic care sa ma deosebeasca fata de ceilalti. Bine, inafara de ghinionul pe care il am in viata. In rest pot spune cu usurinta ca sunt la fel ca alta fata obisnuita. Si ca am foarte multe defecte, desigur. Asta se stie. La mine e pe primul loc, nu am cum sa fiu incantatoare avand atatea defecte. Eu pana acum nu mi-am gasit nicio calitate inafara de cea sufleteasca. Caci sunt buna la suflet si stau cuminte, la locul meu. Hmm, asta nu stiu daca se poate numi calitate. Habar nu am cum este cu astea. Eu stiu decat de ghinion si alte chestii de care m-am saturat sa aud in fiecare zi, si sa le patesc in fiecare zi. Insa na, asa este viata. Si cu bune si cu rele ea trebuie acceptata. Caci e greu sa traiesti intr-o astfel de lume daca nu te accepti si daca gandesti asa cum gandesc eu.
Eu deja sunt mai mult decat obisnuita cu viata pe care o duc asa ca orice s-ar mai intampla in continuare nu cred ca ar fi o mare surpriza pentru mine. Ba din contra, eu de fiecare data ma gandesc la ceea ce e mai rau, si ma astept la asta. Poate ca gresesc, sau poate ca nu desi eu cred ca asa este. Nu stiu de ce insa asta simt eu..
- Hei, surioara, sper ca-ti pot spune asa. Deci, surioara..cum ti se pare Maximiliano ? Asa, la o prima vedere. Ca sa imi fac o idee despre cum vezi tu oamenii de la o prima intalnire, daca ma intelegi..ma intreaba el curios.
- Da, te inteleg. Ei bine, pot spune ca Maximiliano imi pare un baiat de treaba. E genul de tip care ar face orice ca sa se distreze, se da in vant dupa petrecerii si este foarte amuzant. Cu alte cuvinte Max este o companie placuta..ii spun eu zambind
- Aaa, am inteles. Pai sunt total socat, l-ai descris pe Max ca si cum l-ai cunoaste de o viata intreaga. Nu de cateva ore. Aha, chiar foarte tare. Ok, surioara..si..iti place la noi ? Cum te simti aici ? ma intreaba el
- Vaai, dar ce mult mai vorbesti tu. Ei bine, cam multe intrebari dar incerc sa iti raspund asa la fiecare. Pe rand. Ehh, aici pot spune ca imi place. Bineinteles, imi este extrem de greu sa ma adaptez in alt mediu inconjurator, daca ma intelegi. Voi inca sunteti niste persoane straine pentru mine. Vreau sa spun ca nu ne cunoastem decat de o zi. Insa e bine, imi place aici si imi place de voi. Deci cred ca va merge bine in continuare, defapt pot spune cu usurinta ca sunt sigura. ii spun eu zambind.
Imi zambeste si el. Se apropie din ce in ce mai mult de chipul meu. Stai, oare ce vrea sa faca ? Parfumul lui imi infunda narile. Era un miros care imi placea la nebunie. Ochii sai erau fixati pe ai mei, parca vrand sa citeasca dincolo de ei. Pacat totusi ca multe lucruri nu se pot citi in ochii mei. Ci in suflet, acolo se ajunge greu..dar eu sunt diferita.
Zambea, acel zambet..imi dadea fiori pe sira spinarii. Incep sa tremur involuntar, iar inima mi-o ia la goana. Niciodata nu m-am mai simtit asa, acest sentiment..oare ce inseamna ? Isi apropie buzele de chipul meu, sarutandu-mi obrazul fin si infierbantat. Doamne, cred ca sunt mai rosie ca o rosie acum. E asa de dragut. Ehh, dar e fratiorul meu..
Se indeparteaza de mine si incepe sa rada. Raman asa cateva minute, inca privindu-l in ochii. Apoi dandu-mi seama ca am ramas ca o statuie imi scutur capul incercand sa ma calmez. Cred ca in mintea lui spune " Doamne asta e paranoica, ciudata tipa " sau ceva de genul. Hehe, ce sa-i faci. Daca asa sunt eu. Insa nu pot sa cred ca i-am spus " Vai dar ce mult vorbesti "..de unde tupeul asta ? Ce ciudat ma simt..nici nu stiu cum sa spun. Poate ca, libera ? Da, exact asa ma simt. Libera precum o pasare sau..cine stie.
Ma ridic dand sa plec insa..ma impiedic si cad. Ahh, ce ma doare !!
- Dulce-Esthera, esti bine ? ma intreaba Leo ajutandu-ma sa ma ridic.
- Nu, nu cred ca sunt bine. Mi-am sucit glezna. Auuu ! spun eu fastacindu-ma
- Crezi ca poti sa mergi pana in casa ? ma intreaba el serios
Dau din cap in semn ca nu. El incepe sa rada si ma ia in brate. Auci, vai ce dragut este. Asa mai zic si eu, un frate asa. Hehe, cine nu ar vrea ? Doamne ce ma doare, zici ca mi-am scapat o greutate pe glezna. Daca ma doare asa fiind sucita, ma intreb cum o durea daca ar fi rupta. Ahh, la ce ma mai gandesc si eu in aceste momente. Nu, serios, chiar ca sunt paranoica.
Ajungem in camera de zi si ma aseaza cu grija pe canapea. Vai, as urla eu de durere acum insa ma va crede o nebuna. Ce sa mai, cred ca deja s-a speriat de mine. Imi spune sa astept putin, caci va reveni imediat. Hmm, oare ce o vrea sa faca ? Habar nu am, macar sa vina mai repede caci parca atunci cand este cu mine nu mai simt durerea, atat de rau. Sau poate o simt si nu imi dau seama. Ce intrebari de copil imi mai pun si eu, serios..parca as avea cinci ani, daca nu si mai putin.
Il vad cum vine si se aseaza pe un scaunel, avea in mana o trusa medicala. Imi pun mainile la gura privindu-l cu ochii mari. El incepe sa rada si ma intreaba ce am patit de il privesc asa.
- Eh..t-tu..vrei sa imi bandajezi glezna ? intreb eu speriata
Da afirmativ din cap si ma intreaba daca este vreo problema. Ii spun ca nu si ca poate sa revina la ceea ce facea. Daca e vreo problema ? Sigur ca este o problema. Am sa urlu de vor crede vecinii ca asta este casa de nebuni si alta nu. Doamne, am mai cazut eu odata si Maica Stareta a vrut sa imi bandajeze piciorul. Dar ce, a putut ? Ca am urlat de parca as fi mers la taiere..
Incepe sa ma badajeze si eu inchid ochii de frica ca ma va durea. Dupa cinci minute imi spune sa deschid ochii si eu asta fac intrebandu-l daca nu ma mai badajeaza..
- Pai de ce sa te mai bandajez ? Dulce-Esthera, am facut-o deja. imi spune el chicotind
Ma ridic rapid, in fund, si ma uit la glezna. Era deja bandajata. Fac ochii cat cepele de mari, el incepand sa rada cu pofta. Dar..cum e posibil ? Nici macar nu am simtit, nici o atingire, nimic. Absolut nimic. Doamne, fratele asta al meu..e o minune si alta nu. Ii multumesc sarutandu-l pe ambi obraji apoi ii zambesc dulce. Am inceput sa vorbim diverse chestii, astfel el incercand sa ma scape de durere. Desi probabil ca nu stia, insa simpla lui prezenta isi face treaba foarte bine. Curioasa de fel, l-am intrebat daca mai are vreun nume.
- Sigur, mai am unul. Angel..imi spune el privind pe geam
Angel ? Adica Inger ? Vai, ador acest nume. E asa de frumos. Numele asta aduce bucurie, fericire..si multe alte sentimente numai de bine. Persoanele ce il poarta sunt mereu binecuvantate si ca sa spunem asa " Sub aripa Domnului ". Hehe, ce dragut.
Usa se deschide brusc, pe ea facandu-si aparitia Anastasia si Richard impreuna cu Maximiliano si presupun ca familia lui, daca nu ma insel. Radeau, radeau de-a binelea. Asta ma bucura nespus de mult..



Pai in primul rand eu as mai fi scris, caci am promis ca va fi luuung. Da de unde, ma dor degetele de mor. Stiu ca e urat acest capitol, un dezastru total..insa na lough

Buuun..deci capitolul nu este corectat. Imi cer scuze pentru eventualele greseli de tastare.

Cam atat, va pup duulce kiss


Vise de hartie - Pagina 2 2zohwko




☼ P E R F E C T I O N 
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 Asss10Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Vin 27 Mai 2011, 20:38

Bulinel, esti un geniu fara pereche. Capitolul este mai mult decat frumos, iar descrierea extrem de... nici nu stiu cum sa-i zic. M-ai tinut in priza pe tot parcursul capitolului. Greseli eu nu am vazut, dar sincer nici nu am stat sa le caut, poate sunt habar n-am. Astept nextul cu nerabdare. Hai ca pe tine nu te pap... deocamdata. Choco te pupaceste dulce de tot!!! kiss in love kiss


Vise de hartie - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Christine
Genin
Genin
Christine

Sex : feminin Varsta : 27
Nr. mesaje Nr. mesaje : 393
Puncte : 452
Reputatie Reputatie : 58

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Vin 27 Mai 2011, 20:44

Eu n-am vazut nicio greseala! Si capitolul e foarte lung, deci stai linistita! Ce sa-ti mai spun? Iubesc, pur si simplu iubesc descrierea ta! Deci, n-am cuvinte! Scrii mirific, scumpo, mirific! Si ideea? E bestiala! Felicitari o droaie! E uimitor felul cum descrii sentimentele.
Abia astept capitolul urmator!
Spor la scris si pupici dulci, draga mea! kiss in love
Sus In jos
http://time-slave.blogspot.ro/
Apocalipsa
Chūnin
Chūnin
Apocalipsa

Sex : feminin Localizare Localizare : La bau bau
acebook acebook : Ade Adèle
Nr. mesaje Nr. mesaje : 580
Puncte : 778
Reputatie Reputatie : 165
Hobby-uri Hobby-uri : chitara, muritul de ras cu plamanul meu :x (buby)
Stare de spirit Stare de spirit : Ce gluma buna:))

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Vin 27 Mai 2011, 21:37

Bubyyy cum sa fie un dezastru totall

Ahh ce te bat eu daca mai spui asta

Capitolu e spendid, apsolut minunaaat il adorr

Deci din cand in cand scoteam cate un chitait=)) si mama se uita ciudat la mine=))

vreau nexttt :x:x debia asteptt :x:x:x:suspansul ma omoaraaa


•I love the way you lie..•
I can't tell you what it really is
Vise de hartie - Pagina 2 Tattoood
•I can only tell you what it feels like•
And right now there's a steel knife
Sus In jos
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 Asss10Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Sam 28 Mai 2011, 20:21

pentru mine nu conteaza greselile... pentru ca e super capitol... eu-l astept cu nerabdare


Vise de hartie - Pagina 2 212
N  e  u  t  r  a  l    to   l  i  f  e .
Sus In jos
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 Asss10Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Dum 05 Iun 2011, 13:06

so... unde e urmatorul cop.? vrei sa moooor? Biiine.... Dak asta vrei...


Vise de hartie - Pagina 2 212
N  e  u  t  r  a  l    to   l  i  f  e .
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Mier 08 Iun 2011, 00:30

FIC INCHIS !


Vise de hartie - Pagina 2 2zohwko




☼ P E R F E C T I O N 
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Sam 27 Aug 2011, 12:59

Am hotărât să continui acest fic. Nu are rost să le încep şi apoi să nu le mai continui. Am adus next-ul, sper să vă placă. Lectura Plăcută ! a hug
Aa, să nu uit. Am hotărât ca de acum încolo să nu mai scriu din perspectiva Estherei, ci din a mea, a povestitorului. Şi să scriu cu diacritice. Sper că nu vă deranjează..


[♥] ---> √ïֆε ∂ε ɦâr†ïε <--- [♥]


Capitolul 6.


Noii părinţi ai Estherei îi face cunoştinţă cu părinţi lui Maximiliano. Atunci când fata a dat mâna cu ei, a simţit cum pământul îi fuge de sub picioare. Nu ştia de ce, însă avea sentimentul că acele persoane îi sunt foarte cunoscute. Ca şi cum ea avea o legătură cu ei. Însă fata, deşi inima îi spunea cu disperare să nu le mai dea drumul, ea nu a ascultat-o. A crezut că mintea îi joacă feste, că e doar un sentiment trecător, de care nu are de ce să îşi facă griji. Le-a zâmbit dulce apoi s-au aşezat toţi la masă. Leo, sau Angel cum îi mai plăcea Estherei să-i spună, şi Maximiliano jucau cărţi. Părinţii ei şi cei a lui Max discutau despre afaceri. Iar ea.. ea nu ştia ce poate să facă. În plus, nici nu avea dispoziţia necesară pentru a face ceva anume. Simţea nevoia de a discuta cu domnii Herera, părinţii lui Max. Însă mai era şi faptul că era timidă, prea timidă se putea spune.
Sau poate că nu era chiar aşa, ci doar că nu-şi ascultă inima, mai mult mintea..

- Dulce-Esthera ? Povesteşte-ne despre tine, am vrea să ştim mai multe. îi spun domnii Herera fetei
- Aa ? Da, desigur. Păi, ce vă pot spune. Defapt nu cred că sunt multe de spus. Nu-mi cunosc părinţii adevăraţi, nu am avut niciodată ocazia asta. Nici măcar nu ştiu de ce m-au abandonat. Nu pot spune că am avut o copilărie foarte nefericită, măicuţele mi-au fost alături la fel pot spune şi despre celelalte colege ale mele. Singurul lucru pe care-l ştiu este că mereu am avut nevoia de sfatul mamei şi protecţia tatălui, de iubirea lor. Nu am avut parte de asta. Acum poate că am, am fost adoptată, şi pot spune că le mulţumesc foarte mult noilor mei părinţi. spune ea
- Am o singură curiozitate, cum se numeşte Maica Stareţă de la Mănăstirea unde ai locuit ? întreabă doamna Andrada
- Sophie, de ce ? întreabă fata curioasă

Când a auzit acel nume, doamna Andrada s-a înecat. Aceleiaşi femei i-a dat fiica ei acum mult timp în urmă. Avea o senzaţie ciudată atât ea cât şi soţul ei. Nu ştia de ce însă simţea ceva ciudat în legătură cu Dulce-Esthera. S-au ridicat de la mas spunând că e târziu şi trebuie să plece. Le-au mulţumit tuturor pentru ospitalitate,l-au luat pe Max şi au plecat. Dulce-Esthera s-a scuzat spunând că se duce să se plimbe. Leo ştiind că ea nu prea cunoaşte locurile s-a oferit să o însoţească iar ea a acceptat bucuroasă.
Leo s-a hotărât să îi arate parcul iar ea a fost de acord. Pe drum nici unul dintre ei nu a spus nimic. Liniştea a fost neclintită. Cum au ajuns acolo s-au aşezat pe o bancă. Soarele cald şi vesel se arăta zâmbitor pe cer. Copacii parcă erau în sărbătoare. Florile de diferite culori îşi deschideau paharele creând astfel un miros îmbietor. Peisajul parcă era scos dintr-o carte cu poveşti, ca aceea pe care i-o citea mereu Maica Stareţă, şi pe care îşi dorea atât de mult să i-o citească părinţii adevăraţi..

- Ce s-a întâmplat cu tine acasă ? întrebă Leo curios
- Ce să se întâmple ? Nu înţeleg la ce te referi.. spuse fata gânditoare
- Păi nu ştiu, tu să-mi spui. Adică te-am văzut agitată în prezenţa părinţilor lui Max. îi spune Leo privind-o

Fata nu mai spuse nimic, doar oftă lung şi îşi dădu ochii peste cap. Nici ea nu ştia care este motivul. Nu ştia de ce dar atunci când era în prezenţa lor un sentiment puternic o acapara. Vroia să scape de el pentru că era dureros, o distrugea încetul cu încetul.
Îşi muşcă buza de jos atât de tare încât îşi făcu apariţia un firicel de sânge pe care la şters imediat. Dar degeaba pentru că Leo tot văzuse. Dulce-Esthera şi-a întors privirea spre el spunându-i că nu are de ce să îşi facă griji pentru că este bine.
Exceptând faptul că nici măcar ea nu credea ce spunea. Se vedea pe chipul ei neliniştea pe care o avea. Şi prin simplul fapt că era foarte agitată. Şi oricine şi-ar fi dat seama de asta pentru că Esthera de obicei este o fire calmă, cam prea calma ar spune uni. Chipul ei era palid, se vedea că se simţea rău însă ea susţinea că nu este aşa. Că se simte bine dar în ciuda tuturor cuvintelor pe care i le-a spus Esthera, Leo a refuzat să creadă..

- Vrei să mergem acasă ? o întrebă fratele ei văzând că nu se simte prea bine

Fata dădu afirmativ din cap şi porniră spre casă. Drumul din nou a fost liniştit. Leo devenea deja îngrijorat deşi ea îi spusese că nu are de ce să fie. Când au ajuns acasă fata îi mulţumi pentru plimbare şi urcă în camera ei. Scoase din dulap o fotografie pe care o pusese în ramă. Era de la ziua ei, când împlinise 10 ani. Dar era doar ea şi tortul. Şi-ar fi dorit să fie şi părinţii ei lângă ea în acel moment. Şi-i şi imagina în fotografie. Mama în dreapta iar tatăl în stânga, şi desigur, ea în mijloc. Ar fi fost atât de frumos. Numai gândul ăsta o făcea să zâmbească. Şi-ar fi dorit atât de mult să aibă pe cineva lângă ea. Pe cineva căruia să-i împărtăşească toate problemele, cineva care să o sprijine şi să-i fie mereu alături la greu. Nu înţelegea de ce tocmai ea păţise asta. " Oare îmi voi cunoaşte vreodată părinţii adevăraţi ? Cred că asta îmi doresc din tot sufletul ..." îşi spuse ea în gând, oftând lung.
Aşeză fotografia înapoi în dulap apoi se întinse în pat lăsând lacrimile fierbinţi şi amare să-i inunde chipul. Se simţea aşa de singură, sufletul ei era pustiit chiar dacă acum avea o familie. Îi venea să ţipe de durere, însă nu avea o rană pe trup, ci o rană în inima.
O rană adâncă care după părerea ei, niciodată nu se va închide. Niciodată nu va înceta să doară. Mii de sentimente o înconjurau. Acum era fericită pentru că are o familie, se simţea protejată, iubită. Şi era absolut sigură că niciodată nu va mai fi abandonată. Dar în acelaşi timp se simţea şi tristă, singură şi cel mai rău era faptul că ea credea că ceea ce are acum nu ar fi trebuit să fie al ei.
Nu-i pasa de ce avea, tot ce vroia ea era să fie fericită, este, dar ea vroia pe deplin. Se uită în jur. Numai lux avea acum, însă simţea că toate astea nu-i aparţin, nu ştia ce să facă. Nu vroia să o vadă cineva în starea asta . Vroia să păstreze totul înăuntrul ei, aşa cum a făcut toată viaţa. Nu vroia să aducă nefericire în sufletele celor care acum îi sunt părinţi, sau fratelui ei. Se ridică din pat vrând să meargă la baie să se spele pe faţă. Nu apucă să facă nici un pas căci o durere îngrozitoare de cap o acapara, vederea îi se înceţoşă iar ea căzu la pământ inconştientă...


Atât pentru astăzi, mâine sau mai pe seară revin cu un alt next.
Sper că va plăcut deşi nu prea am avut imaginaţie şi că de fiecare dată mi se pare că a ieşit oribil.

Vă mulţumesc pentru că a-ţi citit ! ;x


Vise de hartie - Pagina 2 2zohwko




☼ P E R F E C T I O N 
Sus In jos
Lady marmalade. ♥
Genin
Genin
Lady marmalade. ♥

Sex : feminin Varsta : 29
Localizare Localizare : În ţara minunilor.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 436
Puncte : 544
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Spending time with my amazing friends!
Stare de spirit Stare de spirit : Happy.

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Sam 27 Aug 2011, 13:17

Hei Bubu. dap !
Eu nu am lăsat până acum nici un comment la fic-ul tău, sorry. ingrijorat
Dar uite că las acum. happy2
Ei bine îmi place mult!
Mai ales descrierea, o ador ! Eu am un fix pe descriere. Pentru mine un fic fără prea multă descriere sentimentală nu este un fic îndeajuns de bun. Deci, într-un cuvânt.. Un fic poate fi cel mai popular, dar dacă nu are descriere nu va fi pe placul meu. Da, sunt pretenţioasă ştiu.. lough
Să revenim la oile noastre.
Este un fic minunat şi mai presus de toate, tu eşti o scriitoare minunată!
Faci o treabă foarte bună, felicitări. happy
Eu nu aş putea niciodată să fac un capitol nici pe jumătate atât de bun ca ăsta. Defapt, ce '' ca ăsta '' , ca toate. :))
Mai mult.. ce să spun, decât că îmi place foarte mult ceea ce faci
Şi că aştept next-ul care sper să vină repede.
Te pupăcesc dulce, şi spor la scris! hi!


I will be remembering, the shadow of your smile! ♥️

Vise de hartie - Pagina 2 43041335886647080746110


Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 Asss10Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Sam 27 Aug 2011, 17:04

O.O Capitol nou... O.O Deci ma bucur atat de mult ca ai redeschis ficul, nici nu iti imaginezi. Acest capitol a fist foarte interesant mai ales partea cu intalnirea cu parintii lui Max, chiar nu m-as fi gandit la asa ceva. Sunt atat de curioasa sa vad ce se va mai intampla, incat cred ca o sa te stresez cu pune nextul pune nextul pana mai scrii ceva... Stai linistita o sa ma stapanesc... So, astept neztul, asa ca spor la scris si o tona de idei... Te-am pupacit dulce... in love

choco^^


Vise de hartie - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Sam 10 Dec 2011, 18:58

---> Vise de hartie <---


Capitolul 7.

In ziua urmatoare, sotul doamnei Andrada incerca pe cat posibil sa isi faca sotia sa uite de nebunia pe care vroia sa o faca. Aceasta dorea cu desavarsire sa mearga sa o viziteze pe Maica Stareta Sophie, cea care i-a fost si mama dar si tata Estherei un timp foarte indelungat. Nu stia de ce dar avea vaga impresie ca fiica ei era Esthera. Vroia sa isi alunge toate dubiile chiar daca sotul ei nega sa se gandeasca macar putin la aceasta posibilitate.
Femeia mergea sigura pe ea spre Manastire. Mana ei strangea o bucata de hartie invechita, avea o culoare maronie. Scrisul era greu de descifrat dar daca te chinuiai mai bine, intelegeai ce scria acolo. Era clar ca era un act vechi si ca peste acesta trecuse multi ani. Chiar asa era. Era un certificat, un certificat de nastere alaturi de un act de externare. Femeia mai avea ceva in mana. Acesta era intr-o stare mai grava decat celelalte acte. Acolo scria ceva ce i-a distrus inima femeii. Era un act pe care semnase atunci cand si-a lasat fetita nou-nascuta la Manastire.

Femeia intra ca un uragan in Manastire, ignorand rugamintile sotului ei si ale maicutelor ce alergau dupa ea incercand sa o opreasca. Ajunsa in fata unei usi mari, negre, trase aer adanc in piept si puse mana pe clanta. Mana ii tremura, tot corpul ii tremura iar ea era gata sa se prabuseasca la pamant. Insa trebuia sa afle, trebuia sa afle daca ceea ce purta in suflet era doar o mica banuire sau era adevarat. La inceput a avut o mica ezitare insa dupa aceea chipul Estherei ii se imprima in minte si mai sigura ca niciodata intra in incapere. In fata ei se afla un birou, in spatele acestuia era un fel de mini-biblioteca pe care erau asezate frumos foarte multe carti. La birou statea o femeie batrana, mai batrana decat ar fi crezut alti oameni care o vedeau pentru prima oara. Aceasta purta un vesmant caracteristic maicutelor, doar ca avea pe cap un fel de coroana mica ce, desi era veche de peste o mie de ani, nu isi pierduse stralucirea nici in ziua de astazi. Asta arata ca acea femeie era Maica Stareta, desi stapana peste toate celelalte maicute din Manastire, o femeie extrem de deosebita. Bunatatea ei era mai presus decat orice alt atuu pe care il avea. Statea pe scaun, citind dintr-o carte. Isi ridica chipul si ramase putin blocata la vederea persoanei ce se infatisa in fata ei. Ochii i se marira, isi lua ochelarii de pe ochii punandu-i la locul lor si se ridica usor, oftand. Ramase un timp cu ochii spre carte, dupa care spuse cu o voce stinsa

- Andrada Herera, nu te asteptam pe aici..

- Sophie, trebuie neaparat sa.. dar aceasta nu termina caci Maica ridica mana stanga, facand-o pe femeie sa se opreasca si sa o priveasca.

- Stiu deja ceea ce vrei. Imi pot imagina dupa hartiile pe care le ti in mana. Sti deja ca nu am cum sa faca asta. Orice ai vrea raspunsul este nu. Au trecut multi ani de atunci, nu poti aparea in viata bietei fete ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

Femeia o privea pe batrana care avea o privire serioasa. Stia ca nu va fi usor sa o convinga sa-i spuna cine era fata ei. Insa asta nu era un secret. Copiilor nu avea voie sa le spuna cine sunt parintii lor, dar daca parintii se intorceau dupa Maica avea dreptul de a le spune acestora unde se afla copii lor. Andrada stia asta, caci scria foarte clar in hartia pe care o tinea in mana stanga. Incepu sa stranga foaia maronie din ce in ce mai tare, fiind constienta ca daca mai face asa o va rupe. Dar era prea furioasa, pe nimeni altcineva decat pe ea insusi. Nu putea sa creada ceea ce a facut. Stia ca va veni ziua in care va fi pedepsita pentru asta, Maica ii spusese acest lucru atunci cand isi adusese fetita la aceasta Manastire.

- Sophie, stiu ca nu am dreptul sa intervin in viata ei. Stiu ca am gresit cand am renuntat la ea. Dar amintesteti ca eu eram grav bolnava. Probabil ca daca nu o aduceam aici. Adica, stiu ca nu am murit. Dar atunci nu stiam asta. Stiu ca am renuntat la a mai crede, chiar credeam ca voi muri. Ca ma va invinge cancerul, de aceea ti-am adus-o tie. De aceea am renuntat la ea. Nu puteam permite sa mor cu ea in brate, desi era mica stiam ca va ramane cu acea trauma toata viata. Imi p-pare rau, dar trebuie. Nu voi pleca de aici pana nu imi vei spune unde este, unde se afla. Nu plec de aici pana nu imi dai macar o poza cu ea. Nu voi renunta la a o cauta, nu si de data asta ! spuse femeia lasand sentimentele pe care le-a purtat atata vreme in suflet sa iasa la suprafata.

Batrana nu stia ce sa zica. Nu stia ce sa faca. Oare sa i spuna sau sa nu i spuna despre fata ei ? Nu era drept, in fond, ea avea voie sa-i spuna femeii acest lucru. Avea dreptul de a face asta desti, nu vroia sa o raneasca pe saraca fata. Stia ca daca mama ei ar aparea toata lumea ei se va duce de rapa. Dar brusc isi aduse aminte cum fetita mereu vorbea despre mama ei pe care nu o cunostea, despre tatal ei care la fel, nu stia nimic despre el. Vorbea cu atata iubire, incat Maica era confuza acum. Isi indrepta privirea spre barbatul ce statea in spatele Andradei.

- Oh, scuze, am uitat sa ti-l prezint. El este tatal fiicei mele, Diego. spuse Andrada facand prezentarile.

- Mi-am dat seama deja. raspunse batrana. Nu sunt sigura daca sa va spun unde se afla fiica voastra sau nu. Stiu ca am permisiunea, dar nu vreau sa mergeti si sa i distrugeti viata. Imia duc aminte cum imi fiecare seara se punea in genunchii. Nu va cunostea, dar cu toate astea se ruga pentru voi. Pentru sufletul vostru hain care a adus-o aici. Mereu a trait cu gandul ca a-ti abandonat-o, si cu toate astea ea va iubeste. Va respecta si va tine ridicati pe un altar. continua ea ridicand mainile spre cer.

- Atunci ? Spune-mi unde se afla fiica mea. Hai sa terminam cu toata aceasta suferinta, Sophie. Doar tu poti pune capat acestei dureri sfasietoare pe care am purtat-o in suflet timp de atata timp. Poti alina suferinta fiicei mele de asemenea. Te rog, te implor Sophie..spuse femeia asezandu-se in genunchii.

Batrana vazand asta se apleca usor, stergand lacrima Andradei si o ridica spunandu-i ca nu trebuie sa se puna in genunchii in fata ei, ci in fata Domnului. Caci acesta a avut puterea de a face ca cele doua, mama si fiica..sa se intalneasca. Auzind asta, Andradei i s-a luminat fata si se ridica. Maica Stareta se apropia usor de un sertar, il deschise si cauta atent prin mii si mii de documente. Cand il gasi pe cel ce il cauta. Il scoase si inchise sertarul. Statu o clipa cu spatele la cei doi oamenii ce asteptau cu nerabdare verdictul dat de batrana. Aceasta se intoarse, in acel moment o lacrima i cazu pe obrazul fierbinte iar un zambet cald i se intipara pe fata. Desfacu documentul si scoase o poza. Se uita pret de cateva minute la ea, inca fiind nesigura. Ii arunca o privire Andradei. Se vedea pe chipul ei cat de mult isi dorea sa vada acea poza, nu mai suporta nici macar un minut. Dupa aceea isi intoarse privirea spre Diego, care se pare ca tremura mai rau decat sotia lui. Batrana ofta lung si zgomotos dupa care ii intinse fotografia Andradei.
Aceasta o lua in mana desi avea ochii inchisi. Nu putea sa i deschida, nu putea. Simtea o agitatie in inima ei, era mai emotionata ca niciodata. Vazand ca sotia lui nu spune nimic, nici macar nu se misca, Diego se apropia de ea si privi el fotografia.
Ochii i se marira si simti cum i se umezesc. Inima incepu sa-i bata nebuneste in piept, in timp ce un zambet plin de durere isi facu aparitia pe chipul sau angelic. Isi antinse sotia pe umar, spunandu-i ca ar trebui sa deschida ochii.

Aceasta prinse curaj datorita sotului ei si deschise ochii. Cand vazu poza, inevitabil aceasta ii cazu din mana. Ramase cu gura cascata si cu ochii larg deschisi. Nu mai putea sa spuna nimic. Simtea cum mintea inima i se facu cat un purice, iar din ochii ei incepeau se nasteau mii si mii de lacrimi care alunecau nestingherite pe obrazul acesteia. Respiratia i se accelera si incerca sa spuna ceva, dar cuvintele parca erau oprite de ceva. Parca i se puse o bariera de care cuvintele nu puteau trece. Se intoarse automat si isi lua sotul in brate. Acesta o stranse tare, dupa care aceasta sari ca arsa incepand sa tipe

- Tiam spus, ti-am spus ! Am avut dreptate, sa mergem la ea. Sa mergem, sa mergem si sa ne strangem fiica in brate. Sa-i spunem tot ce se intampla, sa afle ca suntem parintii ei si sa.. dar nu apuca sa termine caci batrana iar o intrerupse.

- Andrada, iti inteleg emotia si fericirea din suflet pe care o simti. Mai ales nerabdarea. Dar nu uita ca graba strica treaba ! Nu poti merge acolo si sa te pui in fata ei spunandu-i " Eu sunt mama ta ! ", trebuie sa fi calma si sa te linistesti. Aceasta veste o poate tulbura foarte mult.

Femeia incuviinta de cap in semn ca a intels apoi incepu sa tipe ca o adolescenta de cincisprezece ani. Era foarte fericita, toata durerea pe care o ascunse in suflet atata timp acum iesea la iveala prin lacrimi. Era foarte bucuruoasa si deabea astepta sa se intalneasca cu fiica ei.
" Esthera, deabea astept sa te vad, scumpo ! Stiam ca am dreptate, stiam eu. Te iubesc si deabea astept sa avem un nou inceput impreuna, sper doar sa nu ma respingi " isi spuse femeia in gand.

In camera Estherei.


- Te simti mai bine ? Sigur te simti mai bine ? intrebau Leo si Maximiliano impreuna, zapacindo pe saraca Esthera cu atatea intrebarii.

Erau ingrijorati caci lesinase, insa fata ii asigura ca era doar din cauza oboseli. Desi nu le spuse si motivul oboseli, nu vroia sa stie nimeni ca noaptea are cosmaruri ingrozitoare si ca sta treaza pana dimineata gandindu-se la parintii ei. Oare avea vreodata sa-i cunoasca ? Ea credea ca nu, dar nici nu isi imagina cat de aproape sunt parintii ei de ea. Nici nu isi imagina ca incurand toata suferinta pe care o avea in suflet se va transforma in fericire.
Aceasta il intreba pe Leo unde sunt parintii, iar el i raspunse ca au trebuit sa plece la o intalnire cu domnii Herera, parintii lui Max. Auzind de ei, Esthera a tresarit puternic. A avut noroc ca Leo privea in alta parte atunci si ca Max iesise pana afara, caci altfel ar fi vazut-o si ar fi supuso la alt interogatoriu. Esthera i zambi dulce lui Leo, acesta facand la fel si imbratisand-o. Esthera rosi putin dar nu lasa asta sa se vada, in fond, de ce sa roseasca ? Nu avea motiv, era doar fratele ei...

La intalnirea celor doua familii.

Cele doua femei si-au comandat doua ceaiuri in timp ce sotii lor au spus ca nu doresc nimic. Andrada nu stia cum sa-i povesteasca Anastasiei ce se intampla, in fond, nu trecuse mult de cand o adopta pe Esthera. Cum ar fi putut sa i-o ia cand stia cat de mult au inceput cele doua sa se indrageasca ? Diego vru sa lamureasca el lucrurile insa sotia lui il ciupi, dandu-i de inteles ca ea dorea sa vorbeasca. Sa spuna adevarul..

- Anastasia, trebuie sa iti spun ceva important. Nu vreau sa te fac sa suferi, dar trebuie sa afli. Este ceva important, nu mai poate fi amanat. spuse Andrada lasand chipul in jos

- Sa ma faci sa suferi ? Ha ha ha, Andrada, despre ce vorbesti ? De ce mai face tu sa sufar ? Nu inteleg, dar spune-mi ce se intampla. o indemna Anastasia pe prietena ei.

- Mi-am gasit fiica ! Adica, ne-am gasit fiica. Dar..ea..ea este Esthera ! Dulce-Esthera. Imi pare rau, astazi am fost la Maica Stareta si mi-a confirmat asta. Nu vreau sa ti-o iau, stiu cat de mult o iubesti dar.. insa a fost intrerupta de catre plansetul Anastasiei

Andradei i se rupea sufletul vazand-o asa. Nu stia ce sa faca si ce sa-i spuna. Adica, ea practic i spuse ca Esthera nu va mai locui cu ea si ca aceasta se va muta cu adevarati parintii. I era frica, nu vroia ca prietena ei cea mai buna sa o urasca.
Diego il privea pe Richard. I se putea citi cu usurinta uimirea de pe chip, dar nu dadea semne de suparare. Era trist si debusolat, incerca sa-si linisteasca sotia spunand ca nu mai au ce face. Esthera trebuia sa fie alaturi de ambii sai parintii, era de asteptat ca asta se va intampla odata si odata. Spre uimirea tuturor, Anastasia incepu sa rada, un ras trist, zambea foarte indurerata in timp ce aproba la ceea ce spunea sotul sau.

- Stiam ca asta se va intampla. Ma bucur ca insfarsit Esthera va fi alaturi de parintii ei adevarati. Ma bucur ca voi sunteti parintii ei, sunteti niste oameni minunati si meritati sa fiti alaturi de fiica voastra. Nu i voi rapi Estherei aceasta fericire, nu ma voi opune pentru ca nu am niciun drept. Daca ea va va accepta, eu voi fi prima persoana din aceasta lume care ma voi bucura din toata inima. Acum, cum i veti da vestea ? intreba ea curioasa, dupa ce cu micul discurs i facu pe toti de la masa sa aiba zambetele mai mari ca niciodata.

Andrada ofta, spunand exasperata ca s-a gandit la asta insa nu a gasit nicio cale. Pana la urma au decis sa mearga acasa si sa-i spuna fara ocolisuri. Fata trebuia sa afle, trebuia sa fie fericita si sa uite de toata suferinta de care a avut parte in copilarie.
Cei patru s-au ridicat de la masa si au pornit spre Esthera. In mai putin de zece minute au ajuns. Cand au intrat au observat-o pe Esthera pe canapea, alaturi de Max si Leo care se uitau la un film. Alta problema ! Maximiliano ! Cum aveau sa-i dea si lui aceasta veste ? Era o problema incurcata dar..trebuia sa se intample. Cei patru au salutat, apoi au observat cum cei trei copii se ridica de pe canapea venind spre ei. Cand Esthera a atins-o pe Andrada, aceasta a simtit cum mii de fiori i strabat corpul si nu mai putea astepta nici macar un moment. Trebuia sa-i spuna fiicei ei, trebuia.
Richard propuse tuturor sa se aseze la masa, ceilalti acceptand bucurosi. Leo, Max si Exthera s-au asezat unul langa altul. Au inceput toti sa vorbeasca pana cand peste ei se aseza o liniste monstruoasa. Nu stia de ce parintii ei si a lui Max se privesc si de ce doamna Andrada tremura in acel hal, asa ca intreba ce se intampla.

- Esthera, eu sunt mama ta biologica. Diego este tatal tau iar Max..fratele. Azi am aflat si noi..speram sa ne accepti si.. dar nu apuca sa spuna nimic caci o vazu pe Esthera cum se rdicia in acelasi timp cu Max, cei doi se priveau cu ochii deschisi larg. Estherei incepu sa-i bata inima din ce in ce mai tare.

Nu stia ce sa mai faca. Era la masa cu parintii si fratele ei biologic. Cuvintele nu ieseau pe gura, dar lacrimile se ivira fara nicio ezitare. Acestea cadeau pe chipul alb al blondei in timp ce ea incepu sa tremure involuntar si i sari in brate Andradei. Mii de fiori ii strabatu corpul atunci cand o atinse. Se indeparta de ea, o privi dupa care inghiti in sec si ii spuse....



Eii, cam atat. Uitati o poza cu Esthera si sper sa va placa. Capitolul este necorectat, sper sa fie pe masura asteptarilor voastre si imi pare rau de intarziere, va pupacesc dulce dulce dulce kiss

Esthera :

Vise de hartie - Pagina 2 Tumblrlvzx1jkg2y1qf1mhr


Vise de hartie - Pagina 2 2zohwko




☼ P E R F E C T I O N 
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 Asss10Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Joi 22 Dec 2011, 20:11

Scumpo, imi pare atat de rau ca nu am ajuns mai devreme pe aici.. sad Abia astazi ti-am citit capitolul, ceva mai devreme, iar acum am revenit pentru a comenta. Mi-a placut mult momentul din final, in care fata afla ca mama ei se afla chiar acolo, in fata sa si imi place cum evolueaza actiunea, foarte frumos. De asemenea am apreciat faptul ca ultimul capitol a fost chiar lung si m-am bucurat mult. Am avut ce citi.. dap ! Asa, acum sa aduci nextul cat mai repede. Spor la scris si multe idei in continuare..

Te-am pupacit dulce.. in love

choco^^


Vise de hartie - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Methera
S-Class
S-Class
Methera

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 109
Localizare Localizare : Regatul de Nord al Iadului.
acebook acebook : Andreea Drăgan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 7624
Puncte : 8016
Reputatie Reputatie : 256
Hobby-uri Hobby-uri : Ficuri şi cărţi.
Stare de spirit Stare de spirit : L.

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Mar 27 Mar 2012, 15:15

Pai, pot spune ca ma bucur nespus de mult ca am intrat la ficul asta..
Este emotionant..
Si pot spune pentru prima data la un fic ca nu am cuvinte..
Te rog sa aduci next-ul cat de repede poti, scumpo kiss



Vise de hartie - Pagina 2 Tumblr_meowemaMHd1romnmlo1_500


Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Vise de hartie - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19Sam 28 Iul 2012, 20:07

Fic inchis pentru inactivitate.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Continut sponsorizat




Vise de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vise de hartie   Vise de hartie - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Vise de hartie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-