Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Skitte's Practice Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Skitte's Practice Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Skitte's Practice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Joi 17 Iul 2014, 22:55

Hello. M-am apucat de puțin timp de desenat și din ce am reusit sa fac, mi-am dorit sa continui. Din motivul asta, m-am gandit sa va arat si voua, sa imi spuneti parerea voastra si eventual sa evoluez prin parerile si sfaturile altora. As dori sa nu le criticati atat de dur, incat sunt la inceput. Multumesc.

First

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Second

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

More to come. :)
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Joi 17 Iul 2014, 23:26

O să fiu scurtă şi la obiect: cel de-al doilea desen mi se pare foarte frumos. La primul ţii degetul prea apasat pe hartie si se indoaie, deci pe scurt proportiile par aiurea. Iti sugerez sa faci poza cu foaia pe masa si la lumina soarelui.
Hmm un sfat ar fi acela ca atunci cand vine vorba de lineart sau contur sa nu duci totul dintr-o data si prea apasat. Mana trebuie sa parcurca schita lin si foarte fragil. (treaba asta se aplica mai mult la primul desen) Un al doilea sfat ar fi acesta: daca te apuci de umbre incearca sa nu aplici doar intr-o singura portiune putin creion si apoi sa dai cu degetul, fiindca rezultatul va da impresia de pata sau va parea murdar. Incearca sa analizezi bine imaginile pe care le folosesti ca referinţe şi pune umbrele si luminile la locul lor si mai cu indrazneala.
Da... m-am cam lungit, dar asta este. Oricum ţi-au ieşit destul de bine, cum am mai spus ador ultimul desen, mi se pare cel mai reusit. ^__^ Te rog, ca de acum în colo să mă anunţi când mai postezi. Sunt tare curioasă să văd ce alte desene vei mai aduce.
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Rhye
ANBU
ANBU
Rhye

Sex : feminin Varsta : 15
Localizare Localizare : intr-un ocean cu bani
acebook acebook : .
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1164
Puncte : 1496
Reputatie Reputatie : 212

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Vin 18 Iul 2014, 15:41

 Am venit destul de repede fiindca am fost curioasa. Deci, sa incepem. Tot al doilea desen imi place si asta datorita faptului ca este mai bine proportionat chipul. La primul, buzele au o dimensiune, aproximativa cu a nasului, adica un sfert din fata, fapt ce nu da bine. Daca te uiti la al doilea, ai sa vezi o diferenta placuta. De-asemnea, si eu te-as ruga sa nu tragi o linie cu creionul si mai apoi sa dai cu degetul ca sa creezi o umbra, asta nu-i metoda corecta. Acum, depinde ce fel creion folosesti, recomandat ar fi sa folosesti 3B sau 4B, fiindca sunt perfecte pentru desen deoarece sunt mai moi. Secretul este, ca atunci cand folosesti acest fel de creion, sa ai o foaie sub mana, ca sa nu cumva sa intingi mina de creion pe foaie. Poate ti se va parea ca un creion nu are cum sa te ajute, dar iti usureaza cumva munca, la mine a functionat. 
 Daca esti incepator, sugerez sa nu treci direct la portrete fiindca atunci cand nu-ti va iesi unul cum iti doresti, s-ar putea sa te demoralizezi. Ti-as da mai multe sfaturi, insa nu ma pricep sa fac un portret, decat asa....din punct de vedere teoretic. Practic, mai am de lucrat deoarece niciodata nu-mi iese cum vreau eu si nici n-am timp sa lucrez cum trebuie la unul.
 Totusi, succes in continuare! Sa ma anunti si pe mine cand vei mai face ceva. :)))
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Dum 20 Iul 2014, 02:18

Another crap by me... Daca am ocazia, o sa le repostez, mai clare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Lun 21 Iul 2014, 11:28

Nu spune că e crap, fiindcă totul are un început şi nu arată rău. Sincer chiar de descurci, ai o idee de bază pentru acest tip de artă. Trebuie doar să faci nişte studii (solo) pe acest domeniu ca să te pui la punct cu toate proporţiile, şmecheriile dar în mare parte cu elementele unui portret. În fine, să trec la desenul pe care l-ai postat. Ar fi arătat mult mai bine dacă nu duceai astfel conturul (lineartul), cum am mai spus, lineartul chiar dacă trebuie să fie bine lucrat, fără să existe vreo deviaţie de la proproţiile iniţiale, trebuie totuşi realizat cu fluiditate. Schiţa desigur este mult mai fluidă, fiindcă normal atunci când o realizezi nimic nu este uniform şi mişcările pe care le execuţi cu creionul sunt repetate şi întrerupte de multe ori ca apoi să revi. Lineartul merge cam pe aceiaşi medotă, tot în mişcări repetate până oferi contur acelei lini şi îi oferi o formă stabilă şi conretă. Nu spun că în acest desen nu este ok, dar pare prea groasă, pare prea rigidă, pare prea nenaturală. Încearcă totuşi să faci lineartul mai subţire şi dacă este pe alocuri mai voluminos. Cum spuneam trebuie să fi mai fluid, ca să oferi naturaleţe şi viaţă desenului. Dar oricum să ştii că mergi destul de bine, îţi trebuie doar mai mult exerciţiu. (îţi sugerez tutorialuri pe care le găseşti şi pe yt, dar şi pe deviantart)
Aştept cu nerăbdare următoarele creaţii! Spor la desenat şi să ai multe idei!
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Rhye
ANBU
ANBU
Rhye

Sex : feminin Varsta : 15
Localizare Localizare : intr-un ocean cu bani
acebook acebook : .
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1164
Puncte : 1496
Reputatie Reputatie : 212

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Lun 21 Iul 2014, 11:41

Hm.....Nu-i rau! Nu pot vedea detaliile atunci cand maresc imaginea, asa ca nu-mi pot da seama daca la gura are mustata sau e buza inferioara =)))) Pe langa asta, imi place ce reprezinta desenul. Uitandu-ma doar la ochii, mi-a placut privirea. Totusi, un sfat, ca vad ca ai cateva problemute. Atunci cand simti ca nu-ti iese o parte a coprului, incearca s-o ascumzi. Anume, atunci cand stii ca nu desenezi bine gatul, pune un fular, ceva. Acesta e un exmeplu. La gura, nici nu stiu exact ce este fiindca nu-i clara imaginea, dar ai spus ca o sa le repostezi, deci o sa vad atunci.
Am trecut neanuntata, dar cred ca n-are nimic :)) Totusi, apreciez ca incerci. Atunci cand nu ai un profesor de desen particular, este destul de greu sa evoluezi. Insa, nu iti trebuie profesor, ca sa exprimi ceva prin desen. :) Acest detaliu este nativ si dupa mine, tu chiar il ai. Succes cu urmatorul desen!
Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Skitte's Practice J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19Joi 24 Iul 2014, 23:46

Desenezi foarte frumos. Daca mai exersezi putin proportiile, pentru ca mie aici mi se pare ca scrancesti umpic, va fii super. Sunt sigura ca vei evolua in timp si asta se poate face practicand asa ca sa ma anunti cand mai postezi altele.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Skitte's Practice Empty
MesajSubiect: Re: Skitte's Practice   Skitte's Practice I_icon19

Sus In jos
 

Skitte's Practice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Creațiile voastre :: Arta vizuală. Imagini modificate și create-