Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Bibliografia obligatorie Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Bibliografia obligatorie Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Bibliografia obligatorie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Bibliografia obligatorie J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Bibliografia obligatorie Empty
MesajSubiect: Bibliografia obligatorie   Bibliografia obligatorie I_icon19Vin 17 Oct 2014, 19:19

      Cred ca ne-am luptat cu totii cu pagini integi citite fara placere, obligati de programa scolara. Totusi, unele carti se poate sa nu fi fost atat de rele... Voua ce carte dintre cele de pe lista "de citit" v-a placut cel mai mult si pe care ati "urat-o"?

    Personal, am adorat sa citesc "Enigma Otiliei" de G. Calinescu; este o carte absolut minunata. Insa, cea care nu mi-a placut sub nicio forma a fost "Baltagul" de M. Sadoveanu.
     Astept pareri...
Sus In jos
Methera
S-Class
S-Class
Methera

Merite deosebite :
Bibliografia obligatorie J5fdba
Sex : feminin Varsta : 108
Localizare Localizare : Regatul de Nord al Iadului.
acebook acebook : Andreea Drăgan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 7624
Puncte : 8016
Reputatie Reputatie : 256
Hobby-uri Hobby-uri : Ficuri şi cărţi.
Stare de spirit Stare de spirit : L.

Bibliografia obligatorie Empty
MesajSubiect: Re: Bibliografia obligatorie   Bibliografia obligatorie I_icon19Vin 17 Oct 2014, 22:06

Până să ajung la liceu, nu prea citeam cărţile pe care ni le dădeau la şcoală. Am citit pentru şcoală pentru mai multe materii şi, de obicei mi-au plăcut cărţile. Din ceea ce-mi mai amintesc, ar cam fi următoarele:

Pentru franceză:
  Madame Bovary - Gustave Flaubert * Mi-a luat o lună s-o termin, nu mi-a plăcut.
L' Avare - Moliere  * Acceptabilă.
Cavalerii Pardaillan - Michel Zevaco *Două volume şi au fost printre cele mai geniale cărţi citite pentru şcoală.
Epopeea dragostei - Michel Zevaco *Continuarea la Cavalerii Pardaillan; la fel de genială.
Roşu şi negru - Stendhal *A doua carte citită pentru franceză care chiar mi-a plăcut. 

Pentru română:
Fram, ursul polar - Cezar Petrescu *În a 5-a, chiar dacă n-am făcut-o la şcoală, a fost pe lista cu 20 de lecturi obligatorii; nu le-am citit pe toate şi nici nu mi le mai amintesc pe toate.
Amintiri din copilărie - Ion Creangă * La liceu. 
Mara - Ioan Slavici *Povestea este una bună, dar limbajul folosit nu-mi surâde. În rest, povestea dintre Persida şi Naţîl este genială. 
Hanul Ancuţei - M. Sadoveanu * Chiar de două ori, tot la liceu. 
Baltagul - M. Sadoveanu *În a 8-a, dar am citit-o după ce am făcut-o la clasă. Mi s-a părut genială, ne adusese profesoara filmul şi mi se păruse atât de mistic şi am avut pe tot parcursul lui pielea de găină. Nu ştiu, mulţi spun că nu este bun, dar eu l-am citit pentru că am vrut, nu din obligaţie şi poate de asta mi-a plăcut. 

Pff, sunt de abia a 10-a şi na. De abia aştept să ajungem la roman, că m-am săturat de Hanul Ancuţei şi Povestea lui Harap-Alb. :)) Vreau ceva mai lung. :))
Sus In jos
Dellz
Chūnin
Chūnin
Dellz

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Hell
acebook acebook : Delia P.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 849
Puncte : 1052
Reputatie Reputatie : 121
Hobby-uri Hobby-uri : Slaying
Stare de spirit Stare de spirit : Are you stupid or something?

Bibliografia obligatorie Empty
MesajSubiect: Re: Bibliografia obligatorie   Bibliografia obligatorie I_icon19Vin 17 Oct 2014, 23:14

Eu personal nu-s cea mai mare fana a cititului, am mai citit si eu la viata mea mai un roman de dragoste care a fost dragut in rest mai mult chestii stiintifice si filozofice din cand in cand.
La scoala recunosc ca nu am citit mare branza pt ca mi se pareau plctisitoare si banale oricat de semnificative ar fi pt cultura noastra ca romani.
De placut, mi-a placut de Caragiale (si nu neaparat pt ca e mai "usor"..) si a fost faina si Ultima noaspte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu. La inceput nu o intelesesem pt ca era ceva mai incalcita cu amintirile lui Stefan Gheorghidiu, dar in final a fost chiar interesanta. Singura care chiar mi-a placut.

Sus In jos
http://dellz405.tumblr.com/
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Bibliografia obligatorie Asss10Bibliografia obligatorie J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Bibliografia obligatorie Empty
MesajSubiect: Re: Bibliografia obligatorie   Bibliografia obligatorie I_icon19Mar 24 Mai 2016, 22:12

Oh... bun subiect. Imi pare rau ca am inceput sa apreciez cartile recomandate pentru liceu atat de tarziu.
Autorul meu preferat este Marin Preda. Am citit cu mare drag Morometii (ambele volume). Pot spune ca a fost preferata mea. La fel de mult mi-a placut si Cel mai iubit dintre pamanteni, chiar daca nu a fost obligatorie. 

Cosmarul meu a fost MARA! Nu-mi mi-a placut romanul, nu-mi va placea si refuz sa ma gandesc la acea carte! =)))
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Bibliografia obligatorie J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Bibliografia obligatorie Empty
MesajSubiect: Re: Bibliografia obligatorie   Bibliografia obligatorie I_icon19Joi 26 Mai 2016, 23:11

Cred ca trecem cu totii prin asta, Geo, ca la inceput sa detestam o anumita carte, apoi dupa ceva timp (poate luni, poate ani), sa o recitim, dar cu drag. Cred ca o cauza poate fi faptul ca sunt carti impuse, cu termen de lectura, comentarii peste comentarii... Dar adevarul e ca majoritatea acestor carti sunt adevarate capodopere si chiar importante lectii de viata.
Spre exemplu, in clasa a noua a trebuit sa citesc "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade si pot spune ca a fost un chin. De-asta am fost si 
sceptica atunci cand am deschis "Maytreyi" de 
acelasi autor. Dar surpriza a fost ca m-am 
indragostit de cartea respectiva, iar acum, as reciti cu mult mai mare interes si drag pana si "Romanul adolescentului miop". Mi-am dat seama ca e o cartea buna, mai ales pe plan psihologic.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Bibliografia obligatorie Empty
MesajSubiect: Re: Bibliografia obligatorie   Bibliografia obligatorie I_icon19

Sus In jos
 

Bibliografia obligatorie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-