Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
If you love me,  prove it Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
If you love me,  prove it Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 If you love me, prove it

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Vin 27 Feb 2015, 23:32

Buna dragilor, noaptea nu pot dormi, caci in minte mi se sadeste un nou fic. Sper ca o sa va placa. Totul se petrece...lasa ca vedeti voi ;) . Sa incepem:

Capitolul 1: Pace insfarsit...

Luna cea plina si rosie se indeparteaza insfarsit de cer , care acum este albastru , lasand loc Soarelui ce prezinta viata si pace in lumea ninja. Norii inchisi la culoare si plini de ura, acum nu mai sunt, caci si-au schimbat gandurile in bunatate si admiratie, fiind astfel albi si pufosi ca puful de lebada. Copacii distrusi de kunayuri si shurykenuri acum isi revin usor, usor, trezind natura la viata. Iarba creste din nou pe campuri si dealuri. Muntii acum par de ciocolata acoperiti cu frisca. Singurul cuvant prin care poti sa le spul la un loc toate aceste mianunatii este ,, Pacea''.
Razboiul tocmai s-a incheiat iar ninja ramasi in viata isi duc coechipierii raniti inapoi in locul de unde au plecat, satul natal. Doar ca un grup mai special iese in evidenta. Nimeni nu ar stii de unde vin, doar ca se indreapta catre un satut mic , acum in paragina. In fata se afla cei mai importanti luptatori, in numar de trei. Un baiat blond ca aurul, ochii albastrii ca cea mai clara apa si cate trei zgarieturi pe fata, Uzumaki Naruto. Acesta arata cu mandrie  reusita dobandita in lupta umbland, nu prea tantos cum obisnuia, catre locul unde a copilarit si nu numai, Konoha. In spatel lui un baiat si o fata, multi ar crede ca sunt impreuna, dar nu este asa, baiatul, un tip cu parul brunet ca pana corbului si ochi negrii abisali, zis si Sasuke Uchiha, ultimul din clanul sau, nu prea isi arata sentimentele fata de restul. Nu parea ca ar simti ceva pentru rozalia din dreapta ei, cu niste ochi de smarald si pielea alba ca zapada, numita Sakura Haruno, un medic-ninja foarte puternica, poate mai puternica decat ar fi fost Tsunade, al cincilea Hokage, din pacate acum in spital dupa urma razboiului. Fata simtea ceva foarte puternic pentru baiat, inca din Academie, si cu toate ca acesta a plecat cand avea nevoie de le cel mai mult sentimentele au ramas foarte puternice inchise in sufletelul ei.

Sakura point of view:
 
  Insfarsit razboiul s-a incheiat si iar e pace in lume, insa in sufletul meu un razboi se tine vesnic. Persoana pe care o iubesc ca o nebuna sta in stanga mea, cu eceeasi fata inexpresiva si simt ca incep sa ard. Sunt rosie. De ce!? Pentru ca el se uita la mine chiar in acest moment!! Cat e de jenant. Imi inclin privirea in alta parte, dar el tot la mine se uita, daca stau bine si ma gandesc se uita la fruntea mea, la ceea ce e pe ea. Sigiliul meu. Da...mi-a aparut in timpul razboiului, cand Sasuke  a venit de partea noastra. Ma uit la el cu o fata timida. Ii zambesc. El vesnic cu aceeasi privire, parca putin mai calduroasa.
 -Iti sta bine asa,  iti scoate in evidenta ochii, imi spune el scotand cu blandete cuvintele din gura.
 - M-multumesc... ma balbai eu.
Cat de incomod poate fi asta. Nici nu va puteti imagina.
Continuam sa mergem catre sat. Sasuke se intoarce...macar asta ma mai alineaza cat de cat.


______■Va urma■______

Sper ca v-a placut. Astept pareri, chiar va rog.
Sus In jos
Cryout
Genin
Genin
Cryout

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Cluj-Napoca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 114
Puncte : 148
Reputatie Reputatie : 24
Stare de spirit Stare de spirit : Habar n-am cum ma simt.

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Sam 28 Feb 2015, 20:38

Super,vreau next   :3 fa-i sa fie impreuna te rog!!!
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Dum 01 Mar 2015, 14:26

Buna, buna! De cand nu am mai citit un fic ninja! Mi-era dor... Ideea ta este inca la inceput, asa ca nu pot vorbi inca de originalitatea ei, insa presimt ca va fi ceva frumos, plin de sentimente si, sper, si ceva actiune. Avem aici un Sasuke mai bland, insa la fel de rece si o Sakura la fel de indragostita. Chiar ma intreb cum o sa imbini povestea lor de dragoste cu lumea asta ninja si ce fel de intrigi si controverse o sa aduci. Dupa titlu, as putea spune ca se va duce o lupta a unuia dintre ei pentru inima celuilalt. Ma intreb insa a cui... Am o banuiala vaga, 
dar astept, astept, nu-i graba. Daca poti si ai timp, 
anunta-ma, te rog cand lui nextul. Te-am pupat.


P.s.: ai cateva greseli de punctuatie si de exprimare si gramatica, minore, dar asta se rezolva in timp. Ai grija pe voitor si iti sugerez, de asemenea, ca atunci cand ajungi la capitolul 3, sa ceri o critica, pe tru a te ajuta.
Sus In jos
Rhye
ANBU
ANBU
Rhye

Sex : feminin Varsta : 15
Localizare Localizare : intr-un ocean cu bani
acebook acebook : .
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1164
Puncte : 1496
Reputatie Reputatie : 212

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Dum 01 Mar 2015, 15:30

Hey! Ăsta e primul meu comentariu după o lungă inactivitate la această categorie, so...va fi scurt.
Este unul dintre ficurile la care am intrat din întâmplare si care, surprinzător, ma intrigă si ma face sa îți las un comentariu. Mi-ar fi plăcut sa fie ceva mai mult dialog, chiar si acțiune, dar merge ș-așa. In mare parte, mi-a plăcut ca este un fic ninja, genul de ficurile care îmi plac, desi eu habar n-am sa scriu unul. Știi cum e...începe sa îți placa o creație când știi ca tu nu poți sa scrii una macar pe aproape. Așa se întâmpla si in cazul meu. 
Sper sa ma anunți de sosirea unui nou capitol. Te pup.
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Dum 01 Mar 2015, 20:31

Buna , buna. Mersi pentru comentarii. Chiar apreciez ca va place ficul acesta. Si mie imi plac ficurile sasusaku ninja, de aceea vreau sa daruiesc aceasta placere a cititorilor in continuare. Iata nextul:

Capitolul 2 : O sansa

  Sasuke point of view:
    Dupa 5 ani de zile m-am intors de unde am plecat. Frumusetea rapitoare a satului în care am copilarit a ramas aceeasi , ceea ce ma incanta. Vasa mare cu multe camere , tot la fel. Tot cu aceleasi amintiri frumoase , dar si neplacute. Aceste ganduri ma fac sa ma intorc in trecut, amintindu-mi relele pe care le-am facut  si durerea pe care am impartit-o cu persoanele dragi mie, vechii mei prieteni, care sper ca imi vor accepta parerile de rau. Voi indrepta totul, jur asta.
  Astazi va fi ziua in care voi fi judecat de catre consiliu, asa ca m-am trezit la 6 dimineata pentru a fi pregatit.
  Merg in baie pregatindu-ma de dus. Intru in cabina si dau drumul picurilor de apa. Acestea se prabuseau peste corpul meu alb si bine lucrat , lasand in urma sunetul asurzitor, dar si placut al apei  caldute care  imi dadea un sentiment placut , usor ispititor, facandu-ma sa ma cutremur din toate incheieturile.
   Dupa 15 minute de "placere" ies din dus si plec sa ma schimb. Imi iau o bluza decoltata, de culoare crem, niste pantaloni negri, trei sferturi,  mulati, incaltamintea ninja care imi venea pana peste genunchi. Peste bluza iau o peletina impletita cu negru , galben si rosu . Parul meu negru nu mai avea tepii aceia de odinioara, acum tinut de o banderola gri cu dungi negre , pusa pe frunte, un fir de par intinzandu-mi-se pe fata.
    Ies din casa indreptandu-ma spre biroul Hokage-ului , asteptand nerabdator intalnirea mea cu ea , dupa atata timp. Simt, culmea, cum fericirea ma cuprinde, cu toate ca nu se afiseaza pe fata mea vesnic inexpresiva.
     Bucuria mea este ca stau aproape de cladirea centrala, ajungand astfel in 10 minute. Intru in cladirea nu prea inalta , drumul meu fiind inspre scari, pana la ultimul etaj. Ajung la usa biroului sefului, pardon, sefei si bat la usa. Din interior se aude o voce destul de cunoscuta , de femeie, care spune " Intra " . Fac cum mi se  spune si raman uimit de ceea ce vad.

 Sakura point of view :
      Ma aflam in biroul maestrei mele aranjand niste hartii . Ma aflam in mijlocul incaperii, urcata cu fu***l pe birou , intr-o pozitie nu prea lejera.
       Aud o bataie in usa, asa ca spun "Intra" , crezand ca este Shizune , ajutoarea "de drept" a lui Tsunade-sama , dar pe usa intra...Sasuke? Hmm....cred ca o cauta pe Tsunade pentru primirea in sat .
        Ma uit la el cu o privire neutra, fara se imi pese de postura pe care o aveam in acel moment. Acesta incerca din rasputeri sa nu se uita la mine, dar nu-i iesea.
      -Hey... spune el putin abatut.
      -Buna si tie Sasuke-kun , spun eu cu un zambet strengar pe buza, ma intreb ce-o fi cu mine? Ma dau jos de pe birou si ma asez in spatele acestuia , pe scaunul dim piele.
      -O caut pe sefa...ai vazut-o?
      -Aaa..Tsunade? il intreb smechera, brunetul privindu-ma urat. Caut-o la spital.
      -Mersi "consiliero" , spune acesta zambindu-mi ca un smecher ceea ce era.
          Unde era timiditatea si rusinea de mai devreme? A suflat-o vandtul sau ce?
          Am ramas singura din nou, contimuandu-mi treaba, insa gandul imi era la brunet. Aud din nou  usa batand. Stiti filmele acelea cand se cearta cei doi ,  pleaca el si ea ramane singura, iar apoi se suna la usa, ea  crede ca e el si de schide fericita , cand defapt era vecina ? Cate sanse ar fi sa se intample asta? Va spun eu : 99% pentu cei ce il cunosc pe brunet, restul sa se spele cu 1% pe cap. Pe scurt eu nu cred ca e el, asa ca deschid eu insami usa sperand ca e Shizune , dar dau fata in fata cu brunetul.
      -Am uitat ceva.
      -Ce... dar nu apuc sa termin ca acesta ma saruta dulce. Simt cum termina si deschid ochii, dar el nu mai e. Am zisat sau s-antamplat  cu adevarat? Imi aranjes firele de par rozalii , prinzandu-la in doua clamite subtiri, de culoare rosu inchis , si ma indrept spre oglinda de pe perete . Ma ut la sigiliu si incep a-mi aduce aminte.
***Flashback***
-Sa sti ca iti scoate ochii in evidenta.
-M-multumesc, spun balbaindu-ma.
***Endflashback***
       Este destul de bine ca ma gandesc, doar asta sa fac. Stiu ca voi avea o sansa, cat de mica ar fi ea.

  Sasuke point of view:
        Nu sunt prea sigur de ceea ce am facut, nu cred ca a fost bine. Ce va face ea in continuare? Si tot asa mai departe. Imi tot spuneam , in timp ce ma plimbam singur pe strazile Konohai . Mergeam lent, mai lent, si mai lent , pana cand ma opresc. O cladire alba se ridica in fata mea. Soarele stralucea in spatele ei , parca aparand-o . In aceasta cladirea se afla cea care trebuia sa ma ajute. Spitalul era destul de mare, poate ma mare ca orice alt bloc din sat. Intru .
         Ma indrept catre o asistenta .
       -Scuza-ma, unde este Tsunade? o intreb pe blonda, caci asa avea parul , si desprins pe langa. Ochii ei albastri...stai . Par blond, ochi albastri...
     
      -Ino? spun cu voce tare , fara sa vreau.
      -Sasuke? Wow da tare look ti-ai ales . Iti sta mai bine asa decat cu tepi.
      -Mersi. " Lingusitoare" spun in gand.
      -Tsunade e la camera 14B . Succes.
      -Ok pa! ii spun blondei si ma indrept spre camera indicata.
          Intru in camera. E destul de obisnuita. Aceiasi pereti albi, acelasi pat, acelasi pacient. Un pacient?

____Va urma___

Sper ca v-a placut. Am incercat sa  il fac mai lung. Va pup mult si astept pareri...din nou .
P.S: capitol necorectat rusinos .
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
If you love me,  prove it Asss10If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Lun 02 Mar 2015, 14:26

Bună. am trecut și eu pe la ficul tău.
Îmi place că este un fic ninja. Nu am mai citit de mult timp unul.
Povstea în general e bună, puțin grăbită, din păcate.
Sunt curioasă să văd ce se petrece pe parcurs.
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Lun 02 Mar 2015, 20:05

Buna! Iti multumesc pentru anunt, draga mea! 
Capitolul e ceva mai lung, ceea ce imi place.
Actiunea ia amploare, acel sarut a facut tot capitolul. 
Abia astept sa vad ce se intampla in continuare.
Iti urez multa inspiratie si spor la scris!
Te-am pupat si astept continuarea!
Sus In jos
Rhye
ANBU
ANBU
Rhye

Sex : feminin Varsta : 15
Localizare Localizare : intr-un ocean cu bani
acebook acebook : .
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1164
Puncte : 1496
Reputatie Reputatie : 212

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Mar 03 Mar 2015, 14:51

Buna si mulțumesc pentru anunț. :) 
Un nou capitol, ceva mai lung, cu un sărut si acțiune...Hm...După mine, nextul a fost postat mult prea repede, aspect care nu lasă cititorii in suspans. Totuși, faptul ca ai postat capitolul asa repede, mi-a clarificat niste nedumeriri din primul capitol. 
Evoluează lucrurile intre personaje, aici ma refer la partea cu sărutul. Mare păcat ca nu ai detaliat momentul. Voiam un sărut luuuung :((
Te pup si sa nu uiți sa ma anunți. :*
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Joi 05 Mar 2015, 23:48

Buna, buna. Mersi pentru comentarii. Am sa aduc nextul mai tarziu , daca vreti voi ;) . L-am adus acum, sper sa va placa:

Capitolul 3 : Pretul unor misiuni

  Privesc destul de uimit persoana din patul micut cu cearsafuri albe, prea albe. Parul ei blond era ravasit pe perna alba cu flori frumos brodate. Ochii ei caprui erau acum inchisi de o perdea subtire facuta de pleoapele de care atarnau genele-i lungi si negre. Al cincilea Hokage arata la fel ca si atunci cand aveam 14 ani . Nu prea am avut ocazia de a vorbi cu ea , insa mi s-a spus ca e o femeie putermica si frumoasa, ceea ce se si vede.
  Privirea imi este atintita pe fruntea acesteia. Acelasi sigilui , de forma unui romb, era pozitionat in mijlocul suprafetei intinse . Acesta era de culoare mov, iar al rozaliei e verde, probabil depinde  de cantitatea de chakra (nu stiu daca am scris bine) , nu prea am studiat sigiliul Shanaro , asa ca nu ma complic cu intrebari banale.
   -Sasuke, imi sopteste cineva numele , sunetul venind din spatele meu. Vocea mi se pare foarte cunoscuta si fara sa ma intorc ii spun numele.
   -Shikamaru.
   -Vino cu mine. Zice el si pleaca inainte, fara sa ma astepte. Ce o vrea?
   -Sasuke stii ca Tsunade a fost ranita in timpul luptei, nu?
   -Da , sigur ca stiu. De ce ma intrebi? ii spun eu cu dispret .
   -Pai inainte de a cadea la pat , al cinci-lea a decis sa fie conducator , temporar,  Kakashi , -iar la aranjarea hartogariilor e Shizune . Deci daca doresti acceptare in sat trebuie sa il cauti pe el. Eu ti-as recomanda sa te duci la pietrele eroilor. Pe acolo il  poti gasi. Imi spune Shikamaru cu o seriozitate de neanteles .
    -Hmm...spun si plec inspre centrul orasului .
   Am o intalnire pe care am amanat-o de 5 ani.

   Sakura point of view :
   
   Inca ma mai gandesc la intaplarea ne mai devreme. Sarutul acela a fost dat pe fuga, de fapt nici nu prea era un sarut, mai degraba un pupic , unul dulce  . Poate pentru el nu inseamna nimic, si mi l-a dat doar ca sa imi fac aluzii , vise , parca tot mai in ceata.  Imi atintesc privirea pentru ultima data pe birou. Titulescu pare in regula , asa ca pot sa plec acasa. Sper sa nu mai primesc vre-un cadou "fulger" cat timp deschid usa de la iesire/intrare a cladirii.  Cobor la parter pentru a-i spune lui Shizune, o fata draguta cu niste ochi negri, foarte frumosi si patrunzatori, ca plec . Nu am mai incuiat usa de la birou caci stiu ca bruneta o va face. Cred ca dau o fuga pana la spital in drum spre casa.
    Ajung in fata cladirii in care imi dau viata, mai tot timpul pentru sufletelele lovite. Nu vreau sa ma incred , dar toti copii din sat ma iubesc. In fiecare zi mergeam spre palierul in care erau internati copii Konohai si le ingrijeam loviturile primite in misiuni sau la joaca . Imi place sa ii vad fericiti , dar in ultima vreme nu prea am mai trecut pe aici . Urc scarile cu repeziciune , pana la camera unde stiu ca voi vedea persoana draga mie, care m-a invatat mai multe decat i-as fi cerut. Maestra mea. Vreau sa deschid usa, dar cineva ma trage de mana. Frustrata , imi intorc privirea si dau fata in fata cu nimeni alta decat Ino, o prietena buna de-a mea . Aceasta ma priveste cu ingrijorare dar si cu frica. Din priviri ma intreaba ce s-a intamplat cu mine. Stiu asta, cum stie si ea ca am patit ceva . E ca si cum am vorbi din priviri, ne cunoastem intre noi mai bine decat ne-am stii singure. E ceva ce se numeste prietenie adevarata, nu multi o au. Sunt trezita la realitate de vocea cutremurator de cuprinzatoare a blondei:
     - Sakura, ce se intampla? Ce ai patit?
     - Ino , nu te speria ca nu s-a intamplat nimic. Vreau doar sa o vad pe Tsunade , atat.
     - Sakura...dar nu apuca sa spuna ca i-o tai.
     - Ce mai e acum?
     -Sakura eu...dar iar i-o iau inainte.
     -Ino n-am timp de pr****, lasa-ma. Stii ceva nici la Rsunade nu mai merg.
     -Lasa-ma sa spun fetita, imi spune ea, eu facandu-i un semn ca indiciu ca o ascultam. A fost adineauri si Sasuke si...
     - Sasuke? spun eu gandind cu voce tare, aproape tapand. In acel moment toate privirile erau atintite spre mine. Spun un "scuze" si ma uit la Ino, care ma privea suspicios.
     - Esti sigura ca esti bine? Pari cam distrasa?
    Fac o miscare a maini in semn de " lasa-ma-n pace" si ma strecor prin multimea de pacienti care se plimbau pe hol, iesind din raza de vedere a blondei, de asta fiind sigura.

   Sasuke point of view:

     -Cu ce vrei sa te ajut bro? imi spune Naruto privindu-ma tinandu-si mainile in san si rezemandu-se de usa.
     -Vreau sa te intreb pe unde ar mai putea fi Kakashi, ii spun uitandu-ma urat la el.
        Vad cum isi intinde mana bandajata, o mana falsa, caci cea reala si-a pierduto in razboi , odata cu mine.
     - Doar daca imi promiti ca asta-seara vi cu mine sa mancam ramen, spune blondul cu un zambet smecher pe fata.
     - Hmm...spun si ii intind aceeasi mana din lemn (sau din ce era facuta).
     - Bine frate! Kakashi-sensei ori este la piatra eroilor, ori la librarie. Ai grija sa nu te vada cand vi . Caci altgel dispare, sti cum e Kakashi. Bun acum ora la care ne intalnim...
     - Alege tu si imi spui mai tarziu. Spun si plec catre librarie Lasandu-mi amicul cu ochii in soare.
     
***Dupa un timp***

     Ma plimbam usor pe strazile pustii ale satului . Mergeam agale impingand cu piciorul o pietricica cenusie. Dau in continuu pana ce corpul minuscul deraiaza din centru, ducandu-se in iarba. Oftez prelung. In minte imi tot apar imagini nefolositoare in momentul de fata. Am cautat senseiul prin toata libraria si m-am plictisit, iar tragere de inima nici nu am pentru al cauta la cimitir. Nici nu stiu cat este ora. Soarele puternic arde pamantul crescandu-mi astfel tot mai mult dorinta de a ajunge la un loc cu umbra. In acel moment privirea imi este atintita catre un nuc inalt cat cel mai mare brad, mda comic. E perfect. De acolo pot vedea totul si mai e si umbra pe langa. Nu stau pe ganduri si intr-o saritura am ajuns in varful copacului. Privelistea era minunata . Oameni nu prea erau pe strazi din motiv ca era prea cald. Dar era frumos peisajul. Sunt atras de o silueta masculina ce venea pe o poteca dinspre cimitir. Parul lui gri dezordonat din pricina vantului ma face sa zambesc in coltul gurii, in semn de triumf. Intr-o fractiune de secunda ma aflam in fata lui, facandu-l sa trezmsara.
  -De unde ai aparut?
  - Pai mama mi-a spus ca m-a desenat si apoi a mancat foaia, dar eu am o alta teorie...spun smecher fara nici o reactie pe fata.
   - Pai te felicit atunci...nu pentru ce ai spus ci pentru ca te-ai intors.
   -Deci accepti? Il intreb eu serios cu umpic de entuziasm in glas.
    - Sigur dar trebuie sa mergi intr-o alta misiune mai "speciala" impreuna cu echipa ta si niste supraveghetori.
    - Alta misiune? Dar care afost prima?
-Atunci cand m-ai cautat in canicula asta. Am privit cum te-ai descurcat si sunt impresionant.
- Deci tu erai in urma mea tot timpul?
-Mhm...spune el cu mainile in sold.
-Bine, dar echipa mea, Taka, e la ascunzatoare.
    -Atunci ai face bine sa te duci dupa ei. Imi spune acesta batandu-ma pe umar . "Niciodata nu l-am inteles pe tipul asta. Ce-o vrea sa faca?" Spune costiinta mea vorbind pentru amandoi.
     Kakashi face o pirueta trecand de mine si continuandu-si drumul lui, iar eu am plecat la Uzumaki sa vad cand mancam.

_____°•○°VaUrma°○•°_____

Sper ca v-a placut dragele mele si abia astept sa vad ce credeti . Pupici!!
Sus In jos
Rhye
ANBU
ANBU
Rhye

Sex : feminin Varsta : 15
Localizare Localizare : intr-un ocean cu bani
acebook acebook : .
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1164
Puncte : 1496
Reputatie Reputatie : 212

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Vin 06 Mar 2015, 07:07

Ok, a fost drăguț. Totuși, sa clarific ceva: nu trebuie sa postezi nextul mai târziu ca așa zic eu. Il postezi când doresti tu, insa, atunci când capitolele au un interval de timp intre ele, nexturile sunt mai lungi si mai frumos scrise. Ai timp sa te gândești la idee, dialog, etc. Oricum, ceea ce ai scris a fost simplu, dar ok. Replicile lui Kakashi i se potrivesc cel mai bine. Pe parcurs ce citeam, ma gândeam la alte dialoguri din anime intre Sasuke si Kakashi. 
Îmi doresc sa aflu de misiunea "speciala", sper sa fie ceva interesant. Anunta-ma!
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Sam 14 Mar 2015, 16:01

Buna lume!!am adus continuarea.  Inainte de a incepe vreau sa va anunt ca , chiar vreau o critica right now. Bine cu chiar acum cand e timp. Iata next-ul.

Capitolul 4 : Drumul catre sine
-Partea I-

Sasuke point of view :
    Ploaia tocmai a inceput sa cada zgomotos pe pamantul uscat de vara. Nori negri se ciocneau cu putere creand fulgere ce parca taiau parte pamantului dintre cer si sol. Totul era precum un spectacol de lumini.
    Eram la 5 km de Satul Ascuns Printre Frunze . Mergeam usor pe cararea ingusta prim mijlocul unei campii intinse. Parul meu negru, ud, era deranjat de vantul ce ducea  frunzele catre noi locuri. Dupa cativa metri de mers pe aceeasi carare ajung intr-o padure deasa , aici pana in inima acesteia. Ascunsa bine intr-o stanca de un cenusiu , potrivit perfect cu peisajul, ascunzatoarea echipei Taka , fosta mea echipa, parca dormea.
    Fac niste semne cu mana destul de complicate , iar prin pietroi se deschide o usa de lemn pictata in gri. Intru pe ea , ajungand intr-un  coridor lung , pavat cu gresie de un crem inchis , asortandu-se astfel cu peretii vopsiti pe aceeasi nuanta. Merg ce merg si simt o chakra cunoscuta mie care ducea inspre o usa aflata patru pasi in fata mea. Intru usor pe ea , balamalele scartaind puternic .
      -Ia te uita cine a venit in visita. Sefu!! striga o voce masculina.
      -Sasuke-huuun! tipa o alta voce, de data asta de femeie.
      -Bine, bine Karin nu trebuie sa zbieri asa tare, spune cel de dinainte .
      -Karin , Suigetsu ! gata cu prostiile. Avem treaba, spun si ma asez pe un scaun aflat la indemana.
    Suigetsu este un tip destul de enervant, dar cand vrea poate fi un prieten foarte bun si ascultator. Parul lui de o culoare albastra i s-a schimbat, fiind mai scurt, iar ochii ii sunt tot de un mov intens. 
    Despre Karin nu pot spune prea multe . Tot o c****a a ramas. Parul roscat i-a mai crescut , si si-a schimbat garderoba, maro si negru din cate vad . E bine, se ascorteaza cu mobila .
      -Veti veni cu mine in Konoha...spun eu , dar Suigetsu se ridica din scaunul pe care statea si incepe a tipa la mine.
      -Nemernicule. Dupa atata timp cat ai lipsit , vi aici si ne spui sa mergem in Konoha?? Ne turnezi .Ha!?
    Baiatul asta incepe sa ma calce pe nervi, asa ca fac ca orice sef care trebuie respectat. Ma ridic furios de pe locul in care stateam si ii trag un pumn in gura , facandu-l sa se dea inapoi doi pasi.
      -Nu ma! Vreau sa ma ajutati.
      -In legatura cu ce?zice Karin serioasa. Deci i-au intrat mintile in cap feti.
      -Vreau sa fiu acceptat in sat, la fel vreau si pentru voi.
      -Aha, deci trebuie sa mergem cu tine si atat? intreaba Suigetsu dezinteresat.
      -Nu. Trebuie sa mergem intr-o misiune.
      -Pai si de ce n-ai zic asa. Hai c***o .
      -Nu-mi mai zice asa ,Baka! zice Karin palmuindu-si coechipierul.



**Dupa un timp , in Konoha*

      -Bine ca i-ai gasit Sasuke. Aveti de terminat o misiune in aceasta dupa-amiaza, spune Kakashi aratansu-se superior in fata noastra.
      -Despre ce e vorba? il intreb eu inaintand spre el .
      -Veti merge cu trenul!! zice Kakashi cu un zambet larg pe fata.
   Serios? Cu trenul?Asta e tot? credeam ca trebuie sa ucidem pe cineva sau sa ducem un document la vreun sat.
      -V-a trebui sa mergeti cu trenul pana in Satul Ascuns in Ploaie , unde veti lua un document importat .
      -Bun . Haideti, spun eu vrand sa plec, insa senseiul ma opreste cu mana.
      -V-a mai veni cineva cu voi, pentru siguranta.
      -Cine? intreaba scurt Suigetsu.
      -Sakura! striga Hokagele , iar din spatele unei cladiri iese fata,gata de plecate.

  
  Sakura point of view:
     Inca nu pot crede ca trebuie sa plec cu trenul timp de 3 ore impreuna cu astia trei. Cred ca voi innebuni. Am vazut ca in echipa lui Sasuke e o fata. Deci am cu cine vorbi.  Roscata e cam atrasa de Uchiha, asa ca o voi supraveghea cu atentie.
     Baiatul cu parul alb pare destul de dragut, Sui, precum am inteles e fratele mai mic a lui Kisame, un membru a renegatei echipe Akatsuki. Pot spune ca membri acestei organizatii, s-au dus pe capete. Suigetsu e in regula.
     Mergem cat mai mergem si ajungem la statie. Aceasta se afla la marginea -cealalta- a satului. Stam si asteptam trenul, care nu ezita a intarzia. Culoarea lui argintie straluceste la lumina soarelui puternic de vara.
     Suntem gata de plecare, intram cu totii in vagoane , alegem locurile si asteptam .
     Fluierul suna cu putere. Incepem sa ne miscam. Oficial Misiunea Speciala a inceput.
              
Sus In jos
Cryout
Genin
Genin
Cryout

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Cluj-Napoca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 114
Puncte : 148
Reputatie Reputatie : 24
Stare de spirit Stare de spirit : Habar n-am cum ma simt.

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Sam 14 Mar 2015, 18:35

Super,imi place mult ficul tau,vreau next cat mai repede  roll
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Dum 15 Mar 2015, 19:31

Hei, hei! Imi cer scuze ca nu am lasat comentariu inca de la capitolul 3, dar ma revansez acum. Imi place intorsatura pe care a luat-o actiunea, Sakura mergand in misiune cu Sasuke si echipa lui, abia astept sa vad ce se intampla pe timpul calatoriei. Intuiesc o apropiere intre brunet si rozalie si un posibil conflict intre Sakura si Karin, dar vom vedea.
Spor la scris!
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
If you love me,  prove it Asss10If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Sam 21 Mar 2015, 00:03

Bună.
Sunt tare curioasă să văd ce se va întampla în misiune. Sakura crede ca poate vorbi cu Karin. Ok... asta va fi amuzant =)))
Sper că va avea loc o scena SasuSaku.
Aștept next.
bye bye
Sus In jos
★Karina★
Genin
Genin
★Karina★

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În cabană
acebook acebook : N-ai feisbuc, Kari.

Nr. mesaje Nr. mesaje : 97
Puncte : 128
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Muzica 24/7 si mancatul
Stare de spirit Stare de spirit : Luv

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Dum 22 Mar 2015, 11:59

Bună, Andreea.
Bineînţeles că atunci când primit ceva, mă ţin de cuvânt. Ficurile ninja sunt, oficial, slăbiciunea mea. Se pare că au apărut mai multe ficuri de acest gen, aşa că am de unde să mă hrănesc. 
Îmi place ficul, îmi place descrierea şi dialogul tău. Sunt tare curioasă cum arată exact noul look al lui Sasuke, deoarece nu prea mi-am putut imagina bine. Nici nu ştii cât de surprinsă şi încântată am fost de povestirea din perspectiva lui Sasuke. Atunci când scrii ceva, se presupune că trebuie să ai descriere şi descriere sentimentală. Însă Sasuke nu este genul care să-şi exprime sentimentele, iar când realizeti o descriere sentimentală din partea lui Sasuke, sunt ceva gen: "Doamne, nu pot să cred că Sasuke a zis asta.".
De fapt, orice lucru spus de Sasuke este incitant si sexy :D. În următorul capitol, presimt următoarele. Un moment super romantic, în care Sakura e rănită, iar Saske o duce la adăpost. Se vor privi ochi în ochi, după care... pupic! Oh, chiar vreau să citesc următorul capitol, dar nu este nevoie să cenzurei cuvântul "fund". Te rog să mă anunţi când postezi capitolul. Pup.
Sus In jos
Byby_Smiley
Genin
Genin
Byby_Smiley

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : În pragul altei lumi, unde zeii mor.
acebook acebook : Beatris


Nr. mesaje Nr. mesaje : 270
Puncte : 307
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : scris și poezie
Stare de spirit Stare de spirit : incertă

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Lun 23 Mar 2015, 21:11

Hei, draguta! Am sosit si eu cu un comentariu! :)

Nu vreau sa fac o critica, dar vreau sa-ti dau niste sfaturi.

In primul rand, nu te grabi in derularea actiunii. Atribuie-i descrierii mai multa atentie. Pune-te, cel mai bine, in locul personajelor si descrie ceea ce simti. Te rog, pune cate un alineat intre idei (trairi sufletesti, descriere, actiune). Alte sfaturi ar fi: vezi unde trebuie facute corecturi din urma tastarii. Incearca sa faci diferente intre paragraful cu ideea personajului narator si replicile altor personaje, nu le pune intr-o singura compozitie.

Ai tot timpul din lume sa inveti! Astept next-ul cu nerabdare si, te rog frumos, sa ma anunti. Ideea este foarte draguta! Ja'ne! :-*
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Partea a doua ! Am sa va fac o surpriza in acest capitol :3 Pwp!!   If you love me,  prove it I_icon19Mier 25 Mar 2015, 00:36

Hello pisicutelor :3 . V-am adus next-ul. Wow deci fac si eu o pauza in a mai intra si uite :) primesc sfaturi si indrumari. Awww,  mersi fetelor !!!  Uite next si sper sa fie bine. Voi folosi mai mult perspectiva naratorului si vreau sa vad daca va place:

  ~ Partea a II- a ~
   Drumul catre sine

  Narator point of view :

  Iarba verde a primaverii se intimdea pe dealurile ridicate catre pata albastruie patata usor de mici bucati de puf albe alintate de razele galbene ale sefului tuturor stelelor. Culoarea intensa a frunzelor se stergeau usor din imagine,  continuand vesnic.
   Trenul alerga pe sinele cenusii, arzand sub rotile de otel nascand aschii ruginii , periculoase pentru firele verzui, pierdandu-se in curentul provocat de peretii automobilului in concordanta cu vantul lin de afara.
     
   In vagonul cu pricina linistea domnea in fiecare vlotisor, doar zguduiturile rotilor se mai auzeau. Eroii nostri stateau absenti pe scaunele incomode ale trenului. Culoarea lor maronie si podeaua cenusie formau cuplul perfect pentru a te demoraliza complet. Cat se poate de mult, geamul curat iti mai daruia un strop de bine dispunere, infatisand imaginea superba a pamantului pe timpul verii.

    Brunetul cu ochii abisali privea cu ezitarea la persoana asezata in fata sa. Privirea ii era mai tot timpul atrasa de chipul angelic al fetei , floare parand pentru altii. Ochii lui ii cercetau cu atentie  fiecare miscare facuta de muschii contractati fara voia ei.  Micuta floare de cires dormea linistita cu capul sprijinit de pervazul geamului visand la orice alt ceva,  ceva stiut doar de ea. Acest lucru starnind curiositatea asupra baiatului.
 
    Brusc linistea este pur si simplu zdrobita de vocea groasa, adormita a omului de langa fetita.
Suigetsu , caci asa il chema pe acesta, priveste la randul lui spre comoara din stanga lui.
        - Zici ca e zana, spune baiatul peste aratandu-si perlele.
        - Mda ma rog. Nu stiu ce vezi la ea uratule!  tipa Karin , parca dorind cu tot dinadinsul sa trezeasca floricica.

    Karin nu a avut o buna impresie in legatura cu Sakura, ba chiar a dispretuit-o din prima clipa, iar in momentul in care a vazut ca Sasuke si cu ea sunt mai apropiati decat ar trebui , a urat-o din toata inima.

   Smaraldele stralicitoare ale rozaliei si-au facut aparitia,  mininandu-l pe Sugetsu, acesta ramanand cu gura cascata la vederea ochilor acesteia.
        - Hei , de ce trebuie sa strigati asa? spune Sakura frecandu-si ochii somnoroasa.
       -Sakura, treci inapoi la culcare caci oricun nu avem nevoie de tine, spune Karin privind-o pe siperioara ei de dupa rama ochelarului.
 
    In acel moment roscatei ii veni ceva in minte, un zambet malefic aparandu-i pe fata si atragandu-i atentia lui Suigetsu.
    " Oare ce are de gand sa faca?". Aceasta intrebare il framanta pe baiat, incepand sa privesca suspicios inspre c***a din fata lui.
          -Ahhh !!! Sasuke-kun, mai povesteste-ne despre lupta ta cu 200 de ninja !  Esti atat de tare! spune fata luandu- l de brat pe brunet, acest fapt facand-o pe Sakura sa tresara.
   
    Reactia rozaliei il surprinsese putin pe brunet, si plin de nervi se smulse din ghearele vrăjitoarei.
           -Karin! Nu mai pune mana pe mine! Sakura , urmeaza-ma, spune Sasuke ridicandu-se de pe scaun si iesind din micutul compartiment.
   
    Sakura ii urma exemplul urmandu-l spre holul vagonului. Acesta era lung cat vezi cu ochii , insa foarte stramt.
             - De ce m-ai chemat? intreaba fata privind fix in ochii brunetului, acesti ochii cre exprimau mai mult decat respect fata de ea, ci iubire profinda.
             -Stii bine de ce, o vezi in ochii mei, spune el.
         Avea dreptate, ea stia bine motivul dar nu dorea sa creada ceea ce vazuse, nu mai dorea sa viseze ceva care , dupa cum zice ea, este imposibil. Nu dorea sa auda intrebarea care o macina choar de la el, se ruga la Dumnezeu sa nu o spuna, dar se pare ca Cel de sus nu a inteles mesajul.
              - Spune-mi ce ai vazut in ochii mei, zice el.
              -Ce rost are, oricum nu se v-a intampla, spune ea incet , parca mai mult pentru ea,  lasand usor capul in jos.
        El ii ridica chipul cu doua degete si o ridica pe fata pana la nivelul sau, ajutandu-se de peretele dintre compartimente. Acesta o tine in echilibru asezandu-si palmele pe fundul ei, facand-o sa isi incolaceasca picioarele in jurul taliei lui.
        Ea isi plimba degetele prin firele negre si catifelate de par ale baiatului, privindu- i in continuare ochii.Spatele ei este lipit de perete, urmand el peste ea.
         El se apropie incet de fata fetei, dorind parca sa nu se mai incheie. Mainile ii se ridica de la fund in sus, pe bazin, facand-o pe rozalie sa ii bata inima in cel mai alarmatic mod posibil, dandu-i satisfactie. Inca o miscare si se unesc printr-un  sarut. Baiatul isi pune mana pe obrazul fetei, acum usor rosu si face ultima miscare, daruindu-i fetei un sarut dulce si tandru, care dupa cateba secunde se transforma in unul pasional si putin salbatic.
    Cica iubirea nu are limite...vom vedea asta cat de curand.


_____ Sfarsitul Partii a Doua_____
Sus In jos
Byby_Smiley
Genin
Genin
Byby_Smiley

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : În pragul altei lumi, unde zeii mor.
acebook acebook : Beatris


Nr. mesaje Nr. mesaje : 270
Puncte : 307
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : scris și poezie
Stare de spirit Stare de spirit : incertă

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Mier 25 Mar 2015, 10:29

Buna, scumpa! Multumesc de anunt!
Ei, asa mai merge. :) Ma bucur ca mi-ai ascultat sfatul si se vede deja un progres. Insa, ti-as mai da un sfat: nu incerca sa faci descriere prea amalgamata, adica foloseste fraze diversificate, nu incerca sa faci o fraza lunga, plina cu elemente laolalta pentru ca te vei pierde, iar paragraful va suna fortata. 
Multe idei in continuare! Nu uita sa ma anunti! :*
Ja'ne!
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
If you love me,  prove it Asss10If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Mar 14 Iul 2015, 22:22

DeeaBlueSky a scris:


  ~ Partea a II- a ~
   Drumul catre sine

(În primul rând, te-aș sfătui să nu mai faci capitolele pe părți, căci nu sunt oricum foarte lungi. Pe lângă asta, ceea ce ai scris mai sus ar trebui scris centrat și ceva mai mare, astfel încât să fie plăcut dpdv estetic. A, și renunță la "~", n-au nicio treabă.)

  Narator point of view :

(O altă chestie pe care am observat-o este că povestești și la persoana întâi și la a treia, ceea ce nu este deloc bine. Pe lângă că alternanța asta mă amețește, nici nu e corect, ori scrii la o persoană, ori la cealaltă, nu le combini. Și că tot veni vorba de perspective, dacă te hotărăști să scrii la persoana întâi, nu mai alterna personajele în același capitol. Cel mai bine ar fi să păstrezi un personaj de la începutul până la sfârșitul ficului, dar dacă vrei neapărat să povestești din mai multe puncte de vedere, atunci unul pe capitol este mai mult decât suficient.)

  Iarba verde a primaverii se intimdea (întindea) pe dealurile ridicate catre pata albastruie patata ("pata ... pătată" nu sună tocmai bine, zic) usor de mici bucati de puf albe alintate de razele galbene ale sefului tuturor stelelor. Culoarea intensa a frunzelor se stergeau (Din moment ce te referi la culoare, atunci corect este "se ștergea") usor din imagine,  continuand vesnic. (Paragraful ăsta a fost ambiguu rău de tot. A trebuit sa citesc de două ori și rar ca să pot înțelege ce ai vrut să spui de fapt. Primul enunț spre exemplu e alcătuit în proporție de 90%, dacă nu mai bine, din figuri de stil. Înțeleg că vrei să descrii cât mai artistic peisajul, dar încearcă să nu întreci măsura.)
   Trenul alerga pe sinele cenusii, arzand sub rotile de otel (și) nascand aschii ruginii , (fără virgulă) periculoase pentru firele verzui, pierdandu-se in curentul provocat de peretii automobilului (AUTOMOBÍL, -Ă, automobili, -e, s. n. Vehicul cu patru (rar trei, șase) roți pneumatice, mișcat de un motor cu explozie internă, cu aburi, cu electricitate sau aer comprimat; – Din fr. automobile. ← După cum vezi, e cam imposibil ca trenul tău să fie un automobil. ) in concordanta cu vantul lin de afara. (Din nou, ai încercat o exprimare complicată care nu-și are rostul.)
     
   In vagonul cu pricina linistea domnea in fiecare vlotisor (colțișor) , doar zguduiturile rotilor se mai auzeau (Aici ori puneai un "și" în loc de virgulă, ori foloseai verbul la modul gerunziu.) . Eroii nostri (Nu mai folosi adjective pronominale și pronume prin care să sugerezi o comunicare directă cu cititorii.) stateau absenti pe scaunele incomode ale trenului. Culoarea lor maronie si podeaua cenusie formau cuplul perfect pentru a te demoraliza complet (Aceeași chestie ca mai sus. Puteai spune "pentru a demoraliza pe cineva".) . Cat se poate de mult (În contextul ăsta, expresia n-are niciun sens. Înțeleg ce ai vrut să transmiți, însă a ieșit altceva.) , geamul curat iti mai daruia un strop de bine dispunere (binedispunere) , infatisand imaginea superba a pamantului pe timpul verii.

    Brunetul cu ochii abisali privea cu ezitarea (ezitare) la persoana asezata in fata sa. Privirea ii era mai tot timpul atrasa de chipul angelic al fetei , floare parand pentru altii (Zău că dacă mai folosești expresii din astea 'interesante' o să mă duc să plâng. Nu puteai spune "Deși alții o considerau o floare, lui i se părea nepotrivită asemănarea, diminuându-i parcă frumusețea fetei."?) . Ochii lui ii (Fără acest "îi", întrucât pomenești la ce se uită Sasuke.) cercetau cu atentie  fiecare miscare facuta de muschii contractati fara voia ei (Realizezi că asta-i practic imposibil, deoarece mușchii feței, gâtului și tot ce mai vede el sunt somatici și deci n-au cum să se miște fără voia ei, nu?) .  Micuta floare de cires dormea linistita cu capul sprijinit de pervazul geamului visand la orice alt ceva,  ceva stiut doar de ea. Acest lucru starnind curiositatea (curiozitatea) asupra baiatului. (Propoziția asta n-are predicat...)
 
    Brusc linistea este pur si simplu zdrobita (N-ai cum să zdrobești liniștea, că nu-i gândac. Liniștea poate fi întreruptă, curmată.) de vocea groasa, adormita a omului de langa fetita. (Cel mult fată, că doar n-are cinci ani.)
Suigetsu , caci asa il chema pe acesta, priveste la randul lui spre comoara din stanga lui. (Întrucât ai mai folosit "lui" înainte, aici ai fi putut pune "sa".)
        - Zici ca e zana, spune baiatul peste aratandu-si perlele. ("dinții", sună mult mai okay.)
        - Mda (,) ma rog. Nu stiu ce vezi la ea (,) uratule!  tipa Karin , parca dorind cu tot dinadinsul sa trezeasca floricica. (Diminutivele, în cazul de față, sunt fără scop, renunță la ele atunci când narezi.)

    Karin nu a avut o buna impresie in legatura cu Sakura, ba chiar a dispretuit-o din prima clipa, iar in momentul in care a vazut ca Sasuke si cu ea sunt mai apropiati decat ar trebui , a urat-o din toata inima.

   Smaraldele stralicitoare ale rozaliei si-au facut aparitia, (Înțeleg că și-a deschis ochii, dar nu era nevoie de o exprimare atât de pompoasă.) mininandu-l (minunându-l) pe Sugetsu (Suigetsu) , acesta ramanand cu gura cascata la vederea ochilor acesteia. (Nu mai folosi atâtea pronume si adjective promoninale demonstrative, căci te repeți și sună deranjant.)
        - Hei , de ce trebuie sa strigati asa? spune Sakura frecandu-si ochii somnoroasa. (Puteai foarte bine să renunți la acel "hei". În plus, Sakura n-a "spus" nimic, a întrebat ceva. )
       -Sakura, treci inapoi la culcare caci oricun (oricum) nu avem nevoie de tine, spune Karin privind-o pe siperioara (superioara) ei de dupa rama ochelarului.
 
    In acel moment (,) roscatei ii veni ceva in minte, un zambet malefic aparandu-i pe fata si atragandu-i atentia lui Suigetsu.
    " Oare ce are de gand sa faca?". (N-aveai nevoie nici de ghilimele și nici de punct.) Aceasta intrebare il framanta pe baiat, incepand sa privesca suspicios inspre c***a (Mă deranjează extrem de mult modul în care i se adresează Suigetsu lui Karin și nu pentru că mi-ar plăcea mie de ea, dar este inestetic și, fiind din perspectiva naratorului, este și aiurea. Naratorul ar trebui să fie în primul rând obiectiv.) din fata lui.
          -Ahhh !!! (Ce sens are interjecția asta? Și de ce trei semne de exclamare? Și de ce ai lăsat spațiu înaintea lor?) Sasuke-kun, mai povesteste-ne despre lupta ta cu (cei) 200 de ninja !  Esti atat de tare! spune fata luandu- l de brat pe brunet, acest fapt facand-o pe Sakura sa tresara.
   
    Reactia rozaliei il surprinsese putin pe brunet, (FĂRĂ VIRGULĂ ÎNAINTE DE "ȘI".) si plin de nervi se smulse din ghearele vrăjitoarei.
           -Karin! (Virgulă în loc de semnul exclamării și cu literă mică în continuare.) Nu mai pune mana pe mine! Sakura , urmeaza-ma, spune Sasuke ridicandu-se de pe scaun si iesind din micutul compartiment.
   
    Sakura ii urma exemplul (,) urmandu-l spre holul vagonului. Acesta era lung cat vezi cu ochii , insa foarte stramt. (Ai grijă la concordanța verbelor, nu mai folosi prezentul cu trecutul alandala.)
             - De ce m-ai chemat? intreaba fata privind fix in ochii brunetului, acesti ochii cre (care) exprimau mai mult decat respect fata de ea, ci iubire profinda. (profundă)
             -Stii bine de ce, o vezi in ochii mei, spune el.
         Avea dreptate, ea stia bine motivul (,) dar nu dorea sa creada ceea ce vazuse, nu mai dorea sa viseze ceva care , dupa cum zice (Din nou, concordanța verbelor.) ea, este imposibil. Nu dorea sa auda intrebarea care o macina choar (chiar) de la el, se ruga la Dumnezeu sa nu o spuna, dar se pare ca Cel de sus nu a inteles mesajul.
              - Spune-mi ce ai vazut in ochii mei, zice el.
              -Ce rost are, oricum nu se v-a intampla (se VA întâmpla) , spune ea incet , parca mai mult pentru ea,  lasand usor capul in jos.
           El ii ridica chipul cu doua degete si o ridica (Iar te repeți.) pe fata pana la nivelul sau, ajutandu-se de peretele dintre compartimente. Acesta o tine in echilibru asezandu-si palmele pe fundul ei, facand-o sa isi incolaceasca picioarele in jurul taliei lui.
           Ea isi plimba degetele prin firele negre si catifelate de par ale baiatului, privindu- i in continuare ochii.Spatele ei este lipit de perete, urmand el peste ea. (Tot încerc să-mi imaginez cum este el peste ea din moment ce stau în picioare.)
           El se apropie incet de fata fetei, dorind parca sa nu se mai incheie. (Încă n-au început nimic...) Mainile ii (i) se ridica de la fund in sus, pe bazin, facand-o pe rozalie sa ii bata inima in cel mai alarmatic (Hai ca asta-i bună, mi-a plăcut. E "alarmant".) mod posibil, dandu-i satisfactie. Inca o miscare si se unesc printr-un  sarut. Baiatul isi pune mana pe obrazul fetei, acum usor rosu si face ultima miscare, daruindu-i fetei un sarut dulce si tandru, care dupa cateba (teva) secunde se transforma in unul (într-unul) pasional si putin salbatic.
        Cica iubirea nu are limite...vom vedea asta cat de curand. (Ce exprimare e asta, "cică iubirea nu are limite"? După ce te-ai chinuit un capitol întreg cu limbajul artistic, ai dat-o-n bară fix la sfârșit.)



_____ Sfarsitul Partii a Doua_____


(Nu-i nevoie să scrii că s-a sfârșit ce s-a sfârșit, ne putem da oricum seama. Sau măcar renunță la underline-urile alea, ca să arate mai okay.)


           Acum că am terminat cu corectarea capitolului, să trecem la discuțiile noastre. În primul rând, vreau să-ți spune că-mi place cum ai început, referindu-mă aici la idee, deoarece este prima oara când citesc un fic ninja care să meargă pe linia asta. Mă bucur că ai venit cu ceva original, dar așa cum am mai spus-o, nu e de ajuns să ai o idee bună, trebuie să o și dezvolți pe măsură. Aici intervine descrierea, care până în capitolul ăsta ți-a lipsit cu desăvârșire, iar după ce ai primit acel comentariu, te-ai străduit prea mult s-o scoți în evidență. Am avut impresia că ai încercat să compactezi descrierea a patru capitole într-unul singur. Decât să folosești figuri de stip peste figuri de stil și să te încurci în expresii, mai bine ia-o încet și descrie pe îndelete. Poți să te axezi pe anumite obiecte și să le descrii în detaliu, poți să te legi de senzații, dar în special de sentimente, gânduri, orice care să mă poata ajuta pe mine, ca cititor, să-ți înțeleg personajele. Axează-te pe ce e important și nu te pierde în detalii. Știi vorba aia, more is less.
           Acțiunea mi se pare sacadată. Uneori mergi lent, mă lași să descopăr peisajul, elementele naturale, alteori mă alergi de colo-colo și nu mă lași să înțeleg nimic. Spre exemplu, atunci când Sasuke a căutat-o pe Tsunade, apoi pe Kakashi, a fost un adevărat maraton. Da, înțeleg că se grăbea, dar puteai să descrii satul ceva mai mult, doar abia se întorsese și existau șanse să nu poată rămâne. Toate astea trebuie să-i fi provocat ceva sentimente lui Sasuke, fie că e vorba de melancolie, frică, agitație, iar locurile prin care trecea trebuie să-i fi amintit de copilărie, de când încă trăiau părinții lui și era fericit. Puteai să te concentrezi mai mult pe aspectul ăsta al lui Sasuke, ar fi adus o nuanță nouă caracterului său. Îmi place însă că nu e același arogant din toate ficurile, pentru alegerea asta te felicit, căci pare să-l fi făcut ceva mai uman, mai ușor de asimilat. Totodată, pare mult mai complex și de aceea îți revine șansa de a-l descoperi încetul cu încetul cititorilor.
           În ceea ce privește dialogul, mă tem că aici nu-s atât de mulțumită. Nu cred să fi existat replică care să mă fi impresionat în mod plăcut. Tot ce zic personajele e pe cât de previzibil, pe atât de anost. Dialogul e un mod bun de a-ți caracteriza personajele, dar asta doar dacă știi să-l folosești cum trebuie. Te-aș sfătui să citești ficuri de-ale criticilor, pentru a vedea cum ar trebui să arate un schimb de replici bine pus la punct. Exprimarea la tine fluctuează. Când sunt doar expresii banale, când enunțurile sunt alcătuite doar din figuri de stil. Trebuie să găsești un echilibru, să faci în așa fel încât propozițiile și frazele tale să nu pară nici trase de păr, nici prea seci. Din nou, recomand să citești ficuri bune și poți începe cu cele 'Hall of fame' ca să-ți faci o idee. Titlul nu mă atrage absolut deloc, deși cred că are o oarecare legătură cu ficul. Nu găsesc nimic interesant la el, sincer.
           La capitolul greșeli e destul de okay, majoritatea fiind de tastare. Te sfătuiesc să corectezi capitolul înainte de a posta pentru a mai scăpa de ele. Cu punctuația nu stai chiar bine. Am văzut ca omiți virgule sau le pui unde n-ar trebui. Am zis și mai sus, dar repet: înainte de "și" nu se pune virgulă. Și înainte de conjuncțiile dar, iar, însă, ci se pune întotdeauna virgulă. Și ai grijă la spațiile de dinaintea semnelor de punctuație, n-au ce căuta acolo. Ce m-a deranjat la estetică până acum am menționat în corectarea capitolului.


           Cam asta-i tot ce am eu de spus. Dacă ai întrebări, îmi poți trimite un mesaj privat. Baftă în continuare.
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
If you love me,  prove it Asss10If you love me,  prove it J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19Vin 11 Sept 2015, 01:20

Blocat din cauza inactivității.
Sus In jos
Continut sponsorizat




If you love me,  prove it Empty
MesajSubiect: Re: If you love me, prove it   If you love me,  prove it I_icon19

Sus In jos
 

If you love me, prove it

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-