Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Memorabile citate de prin carti adunate Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Memorabile citate de prin carti adunate Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Memorabile citate de prin carti adunate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Memorabile citate de prin carti adunate J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Memorabile citate de prin carti adunate Empty
MesajSubiect: Memorabile citate de prin carti adunate   Memorabile citate de prin carti adunate I_icon19Sam 21 Mar 2015, 17:40

       Aici vom vorbi despre citatele noastre preferate din diverse carti. Eu am mai multe. 
      Primul cred ca ar fi reprezentat de fraza care inchele volumul I din "Morometii" de Marin Preda: "Timpul nu mai avea rabdare". Are o incarcatura emotionala atat de puternica, incat ma face un pic sa tremur de fiecare data cand imi reamintesc acest enunt. 
      Urmatorul citat care mi-a ramas in minte si pe care il ador ar fi tot un enunt final, din "La rascruce de vanturi" de aceasta data, si anume: "Cum a putu crede cineva vreodata ca cei ce odihnesc in pacea pamantului ar putea avea un somn tulburat?!". M-a impresionat felul in care aceasta fraza reflecta o viziune profund crestina, la care ader si eu, despre lumea de apoi si pacea pe care sufletul o regaseste dupa moarte, caci povestile cu fantome nu pot atinge decat pe aceia slabi de ingeri. In plus, aceasta imagine a fantomei Catherinei este cea care constituie intreaga framantare a lui Heathcliff si, deci, o mare parte din intriga romanului.
      Chiar si eu m-am uimit pe mine cand m-am lasat impresionata de un citat al domnului Grey, din volumul "50 shades of Grey" al lui E.L. James: "I'm fifty shades of f****d up". Nu mai stiu traducerea oficiala in romana, sa fiu sincera, dar cred ca pricem cu totii ce semnifica. Ma defineste intr-un fel, caci si eu am o fire destul de schimbatoare, in functie de omul cu care iau contact, dar si multe parti ascunse.
      Abia astept sa vad si citatele voastre preferate, poate vor fi de un numar cu mult mai mare decat ale mele, cine stie...:)
Sus In jos
Rhye
ANBU
ANBU
Rhye

Sex : feminin Varsta : 15
Localizare Localizare : intr-un ocean cu bani
acebook acebook : .
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1164
Puncte : 1496
Reputatie Reputatie : 212

Memorabile citate de prin carti adunate Empty
MesajSubiect: Re: Memorabile citate de prin carti adunate   Memorabile citate de prin carti adunate I_icon19Lun 06 Apr 2015, 11:03

Eu n-am decat unul, momentan. Este din cartea "Viata pe un peron", de Octavian Paler: "Nu ştiu dacă aţi trăit vreodată o asemenea stare. Nu eşti nici mort, nici viu. Te simţi ca un foc care abia mai pâlpâie, gata să se stingă. Stai cu ochii deschişi, te uiţi într-un punct fix, dar nu vezi nimic. Şi nici nu te gândeşti la nimic decât la propria ta oboseală de a trăi şi de a muri. Răstignit undeva între viaţă şi moarte, nu eşti bun pentru niciuna dintre ele. Parcă pluteşti în derivă şi aştepţi să fii aruncat pe un mal, ori al vieţii, ori al morţii, ţi-e egal."
M-am regasit in citatul acesta, de foarte multe ori, iar atunci cand simt nevoia, il recitesc.
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Memorabile citate de prin carti adunate J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Memorabile citate de prin carti adunate Empty
MesajSubiect: Re: Memorabile citate de prin carti adunate   Memorabile citate de prin carti adunate I_icon19Mier 21 Oct 2015, 21:15

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Choco: Doamne, da...
Sus In jos
Continut sponsorizat




Memorabile citate de prin carti adunate Empty
MesajSubiect: Re: Memorabile citate de prin carti adunate   Memorabile citate de prin carti adunate I_icon19

Sus In jos
 

Memorabile citate de prin carti adunate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-