Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ingerul din palatul de marmura Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ingerul din palatul de marmura Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ingerul din palatul de marmura

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Zahăr ◕‿◕
Genin
Genin
Zahăr ◕‿◕

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Piatra Neamt
acebook acebook : Stormi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 320
Puncte : 428
Reputatie Reputatie : 56
Hobby-uri Hobby-uri : citit , handbal

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Sam 04 Apr 2015, 21:00

Cap I


Prolog:


"Vin-o dupa mine "
Ard flăcări în suflet
bătut de vântul rece al păcatului.
Cântă vioara cu fraged arcuş
despre viaţă şi moarte şi lună şi stele,
evantai de cuvinte şi note
fulgerând.
Gem…
Hoinarul suflet se apleacă pios peste
iureşul vieţii ce
joacă un joc – destinul absurd.
Lumina se stinge
mâncată de-o gură de întuneric şi
nimeni nu poate trage înapoi
obscuritatea din noi.
perdeaua de stele s-a stins,
rămânând doar loc gol unde trebuia să ardă
speranţa.
Şi totuşi
toate par să aibă un rost chiar dacă sufletul
țipă încercând să
ucidă dorinţa ce-l mistuie.
Vreau să cred că
zenitul nu e chiar atât de departe…"


Cap I
Sunetul produs de clapele pianului se resfrangea in toata incaperea de marmura.Perdeaua rosie falfaia in adierea vantului de toamna , iar domnita cu ochii maslinii canta asa zisul "Cantec  al mortii ". Cu mainile ei fine , albe asemnea spumei laptelui canta un cantec melancolic de leagan.Nu era un cantec obisnuit  , era cantecul lui Osiris , zeul mortii.Trecura ore in sir de cand domnita canta acel cantec ,  ce se sincroniza perfect cu bataia vantului.Incetul cu incetul "Luna " isi facu aparitia grandioasa pe cerul cenusiu .In mijlocul incaperii se afla un cavou din lemn de cires , fiindu-i loc de " odihna vesnica " brunetului cu ochii asemnea onixului.Cantecul asurzitor continua la nesfarsit , dandu-ti impresia ca acel cantec era dedicat ingerului mort.


"Stapana" se auzi deodata un strigat din spatele usii


De indata ce auzi ca a fost strigata se oprii din a mangaia clapele si ofta  indelung .Privirea si-o atintise asupra femeii , iar ochii ei verzi o examinau din cap pana in picioare.Ura sa fie intrerupta din ritualul sau sacru,mai ales de catre o muritoare de rand.Se ridicase lent de pe scaun indreptundu-si pasii catre aceasta.


"Da-mi un motiv sa nu te omor , om cretin ce esti tu " se auzi ecoul domnitei prin toata incaperea"


"Vroiam sa va anunt ca este ora cinei " raspunse tremurand din toate incheieturile


" Vorbeste in soapta , nu vezi ca ingerul meu doarme ?"


Servitoarea parasi incaperea in cele din urma , facandu-si loc o liniste mortala , doar adierea vantului isi facu prezenta.Tanara se plimba linista pe langa cavoul ce il odihnea pe iubitul ei Sasuke.Acesta murise acum doi ani , doar amintirile cu cei doi ramase in urma si poza pe care tanara o tinea la piept.O data cu moartea lui intreaga ei lume se schimbase , nimic nu mai era la fel.Ii privea chipul albicios cu o mare tristete in ochii , pe zii ce trecea simtea ca inebuneste si in scurt timp isi va pierde orice urma de judecare si ratiune. Durerea ei sufleteasca era ancompaniata de furtuna brutala care incepu afara.Crengile uscate ale copacilor se izbeau puternic de geamul de cristal ,iar pe cer se inaltau in vazduh corbi negri . Dupa gandurile fetei corbii vesteau moartea unui inger si nasterea altuia in locul sau , intreg ritualul facea parte din ciclul blestemat al vietii.Ii cumprise capul cu mainile ei fine si duios ii saruta fruntea palida , vroia cu orice pret ca el sa se trezeasca din acel somn al mortii.


"Sasuke trezeste-te nu ma lasa pe mine in aceasta lume necrutatoare , vin-o dupa mine si fa-ma mireasa ta " sopti fata cu lacrimi in ochi


"Mary,intelege printul tau nu se mai trezeste lasa-l sa nu se mai zvarcoleasca in cavou,e mort" se auzi raspunsul din colo de usa.


Fata tresari si isi intoarse privirea de unde auzi acea voce ascutita.Lasa capul in jos , iar firele sale rozalii se rasfirau usor pe chipul brazdat de durere.Se lasa in jos , ghemuindu-se , impreunandu-si mainile in jurul picioarele.Oricat de mult vroia sa arate ca este puternica , cu inima de gheata , nu reusea , doar sentimentul de tristete ii brazda constientul si subconstientul.


" Cat ai de gand sa plangi dupa el ?Au trecut deja sapte ani , revino-ti "


"Mama nu pot intelege , odata cu plecarea lui mi-am smuls sufletul din piept si l-am lasat in voie sortii" zbiera Rozalia cu toata puterea ei.

Durerea din sufletul copilei cu inima de gheata era imensa , doar demonul sau cu chip de inger ii putea alina acea suferinta.Dar totul era in zadar , nu avea sa se mai trezeasca din somnul sau de veci.Lacrimi cristaline facu contact in cele din urma cu podeaua rece , era la fel de rece ca sufletul copilei cu parul rozaliu asemnea florilor de ciresi.Doar peretii de marmura erau martorii durerii ei sufletesti si trupesti.O data cu moartea lui aripile ei se franse asemnea unui porumbel ranit de soarta


"Mary , asculta-ma copilo , intreaga Noua Verona are nevoie de tine "


Va urma ...Astept sincere parerei


Ultima editare efectuata de catre Sophie Agnel in Lun 04 Mai 2015, 14:06, editata de 4 ori
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Sam 04 Apr 2015, 23:28

Buna draguta!!!
Am venit si eu cu un comentariu ( apropo prima nr1 ).
Totul a fost asa de ....surprinzator. Cand citeam cuvintele parca imi urca frica pe sina spinarii.
Am stat asa incovoiata ! La propriu: e scrisul prea mic. Incearca ca data viitoare sa eviti asta.
Astept next si sa ma anunti.
Spor la scris si multa inspiratie.
Paa!!! hi!
Sus In jos
hiatus
ANBU
ANBU
hiatus

Merite deosebite :

Ingerul din palatul de marmura J5fdba

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Norway
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5575
Puncte : 6700
Reputatie Reputatie : 375
Stare de spirit Stare de spirit : hypophrenia

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Dum 05 Apr 2015, 12:25

Buna!^^
Dupa o foarte lunga pauza de citit ficuri chiar aveam posta de unul bun si ma bucur ca am dat peste al tau.
Ideea mi se pare originala, iar felul cum descrii este uimitor. Imi place mult cum ai inceput povestea, dar trebuie sa ai grija la continuare.
In afara de cateva greseli mi se pare totul ok.
Pot spune ca ador povestea si as vrea sa urmaresc evolutia lucrurilor. Te rog sa ma anunti si pe mine de next.
Spor la scris si la idei! a hug
Sus In jos
http://varnwak.tumblr.com/
♥Demy♥
Chūnin
Chūnin
♥Demy♥

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bacau
acebook acebook : Denisa Popa
Nr. mesaje Nr. mesaje : 685
Puncte : 777
Reputatie Reputatie : 38
Hobby-uri Hobby-uri : Scris, Citit, Desenat, URMARIT NARUTO , mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : visatoare.....si aeriana <3

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Lun 06 Apr 2015, 12:47

Hello, my dear ! 
Am trecut si pe la fic-ul asta si ma bucur ca esti plina de idei. 
Mi-au dat lacrimile in timp ce iti citeam fic-ul  sad sad sad . 
E emotionant, dar nu inteleg... Mary ? Presupun ca vei lamuri totul in capitolul urmator. Si care e treaba cu Neo Verona ? Sau doar fac eu o confuzie ?
PS : Te-a inspirat cumva melodia "My immortal " de la Evanescence ? Mie imi rasuna in minte in timp ce iti citeam capitolul.
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Lun 06 Apr 2015, 13:31

       Îmi tresaltă inima de bucurie să dau peste un fic cu potenţial. Aşa este, ai un stil frumos de a scrie, chiar m-ai prins în mreaja cuvintelor tale, a felului tău de a povesti. Cu toate acestea vezi că ai greşeli, sigur sunt de tastare, aşa că atunci când ai timp să corectezi, fiindcă eclipsează frumuseţea textului. Hmmm, mă cam pune pe gânduri condiţia fizică a lui Sasuke, dacă e mort şi au trecut doi ani, normal corpul său nu ar trebui să fie cam... descompus? Să înţeleg că l-au împăiat sau ceva de genul acesta? Fiindcă e cam straniu. Oricum, sunt fermecată de idee, pare interesantă şi promiţătoare, aştept cu nerăbdare următorul capitol. Sper să ai timp la dispoziţie să scrii şi să postezi. Eu voi fi prezentă, te asigur.
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Zahăr ◕‿◕
Genin
Genin
Zahăr ◕‿◕

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Piatra Neamt
acebook acebook : Stormi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 320
Puncte : 428
Reputatie Reputatie : 56
Hobby-uri Hobby-uri : citit , handbal

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Vin 17 Apr 2015, 17:14

Scuzati intarzierea si multumesc pentru sfaturile constructive ^ ^ Sper ca si acest capitol sa va
 placa!

Cap II

Pov Mary:

Avea nevoie de mine , asa cum eu aveam nevoie de respiratia lui sa imi incalzeasca corpul fara vlaga.Noua Verona era pentru mine un lucru neinsemnat , o colivie ce tinea inauntru ei un porumbel fara aripi. Cu toata ca era locul in care am copilarit , ea ma tinea captiva in aceasta lume efemera.Uram  sa fiu cea mai mare dintre frati , din simplul fapt ca nu imi doream putere sau sa domnesc peste o imparatie.Nimic nu ma lega acum de acest loc , tot ce era important pentru mine s-a ridicat cu sufletul la ceruri.

"Nu sunt in masura sa urc eu la tron , la fel de bine o pot face si fratii mei " ii spun mamei cu o voce stinsa.

"Ei nu au experienta sau  intelepciunea ta , doar tu poti scapa Noua Verona de la pieire."

"Nu pot iubi acest loc , nu dupa ce mi-a luat cea mai draga fiinta."

In scurt timp in incaperea de marmura se lasa o liniste macabra.Cantecul ploii lovea cu putere geamul .Imi muscam cu putere buza inferioara si un lichid rosiatic incepu sa se prelinga pana ce facu contact cu podeaua rece.Chiar daca ma durea , nu ma opream , vroiam sa simt cum imi arde trupul.Mi-am indreptat pasii catre fereastra , am deschis-o larg , lasand ploaia sa ma loveasca puternic peste fata.Parul meu rozaliu se resfira salbatic peste intreg chipul.Printre stropii marunti de ploaie vedeam o intindere monotona si sinistra.Casele erau inalte timpul punandu-si aprenta pe ele , iar felinarele vechi luminau stangace strazile laturalnice.Acesta era tabloul perfect ce descria acum Noua Verona.Copacii inalti se leganau sincron in bataia vantului , lasandu-ti impresia ca au prins viata.

"Inchide fereastra , o sa racesti" imi spuse mama trezindu-ma din visare.

Am ignorat acel indemn , am inchis ochii , inima imi pulsa cu putere , iar gandul imi zbura aivea spre amintiri pierdute.Printre randuri imi aminteam clipele minunate petrecute cu Sasuke , mareata Luna fiind singurul martor a iubirii noastre pure.Dar timpul a trecut , au trecut 7 ani de zile de cand acesta sa stins sub privirea mea.Ma simteam neputincioasa cu fiecare rasarit de soare ce se ivea peste Noua Verona , ma simteam ca o pasare ranita , strivita de aceasta lume nemiloasa.

"Mama de ce mor oamenii de tineri , Tatal Ceresc vrea sa intinereasca cerul ?"

"Fii sigura ca Sasuke e in ceruri si te vegheaza , nimeni si nimic nu o sa iti faca rau , el ii ingerul tau pazitor " imi sopti mama dulce.

Stiam deja ca el ii langa mine , il simteam aproape , cum exploreaza intreg subconstientul meu.Dar nu era de ajuns pentru mine , eu vroiam sa il tin de mana si sa ii sarut obrazul fin.Erau vise desarte inecate intr-o mare nemarginita.

"Mama iti mai amintesti cum l-am cunoscut pe Sasuke ?"

"Cum as putea uita ? Credea ca esti o copila ciudata ."
                                                                                         ~Flash back~
" De ce fugi, brunetule?! De ce nu mă laşi să te iubesc? Sau poate iubeşti cu adevărat pe altcineva?"
"Dar tu nu eşti om , Mary! Tu nu mai poţi iubi!…"
" Nu mă judeca aşa repede, dragostea mea! Eu vin din altă parte… Dar sunt încă femeie. Şi dacă au fost fete care s-au îndrăgostit de luceferi, de ce nu te-ai putea şi tu îndrăgosti de mine?!…
" Nu pot. Mi-e frică de tine!…"
                                                                                       ~End of Flash Back~

Un mic suras se ivi in coltul gurii , infrumusetand chipul meu de un galben pal.Am inchis geamul cu sticla de clestar , apoi  m-am indreptat usor spre mama .Si ea asemenea mie suferea , uram sa vad cum lacrimi amare se preling pe chipul ei frumos.Cu mici atingeri am inceput sa ii mangai fata calda brazdata de rani , vroiam sa ii alin durerea .

"Mama ma doare sufletul , nu e nevoie sa suferi alaturi de mine"

"Fericirea ta e Sasuke , doar daca il invii vei avea liniste sufleteasca"

Am tresarit ,simteam un gol imens in suflet , iar inima batea cu putere , gata sa iasa din piept.Mii de intrebari fara raspuns se plimbau acum stinghere prin capul meu . Am privit-o in ochii sa stiu daca spunea adevarul , sau mi-a spus acele lucruri ca niste vorbe vant , doar sa ma linisteasca.

"Mama e adevarat ?Pot sa il invii pe Sasuke" am intrebat-o eu cu durere in glas.


Ultima editare efectuata de catre Sophie Agnel in Lun 04 Mai 2015, 14:02, editata de 1 ori
Sus In jos
MacKenzie
Genin
Genin
MacKenzie

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In pat
Nr. mesaje Nr. mesaje : 89
Puncte : 141
Reputatie Reputatie : 26

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Dum 03 Mai 2015, 10:58

Buna am sa iti las si eu un mic comentariu despre ficul tau ! Nu stiu de ce dar mi-a placut mai mult capitolul unu , ai pus mai mult amprenta pe el.Cel de al doilea a fost simplu ,dar frumos .Titlul mi-a captat foarte mult atentia si s-ar putea ca acest fic sa fie unul promitator depinde cum dezvolti tu aceasta ideie .  happy
Sus In jos
Carmen
Academy Student
Academy Student
Carmen

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Arges, Pitesti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 45
Puncte : 54
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : make-up-ul, cititul si calatoriile
Stare de spirit Stare de spirit : fericita :*

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Dum 03 Mai 2015, 12:32

Buna. Tocmai am terminat de citit aceste doua capitole si chiar sunt impresionata. Imi place mult cum scri. 
Dar am 2-3 mici probleme... In primul rand, in primul capitol ai scris asa: "Cat ai de gand sa plangi dupa el? Au trecut deja doi ani" , iar in capitolul II ai scris: " Dar timpul a trecut, au trecut 7 ani de zile de cand acesta s-a stins sub privirea mea."; cum au trecut 7 ani cand in primul capitol au trecut 2 ani? As fi inteles daca te refereai ca au trecut de la discutia cu mama inca 5 ani, dar Mary inca vorbea cu mama in camera... A doua problema, te rog nu mai folosi "ii" , ci "este". Am vazut asta de vreo doua ori si m-a cam deranjat. Nu stiu daca ai mai avut alte greseli, oricum nu le-am sesizat, dar cand ai folosit "ii" intr-un text asa frumos, m-a scartait pe retina... Iar a treia problema( defapt nu e o problema, e mai mult un indemn), din cate imi dau seama, tu vrei sa il invi pe Sasuke; nu te grabi la partea asta sa ne mai ti in suspans, sa fierbem putin. ok?  lough 
Oricum abia astept next, sper ca nu te-ai suparat pe ce ti-am zis si sper ca ma anunti cand pui un capitol nou  a hug a hug  
Spor la scris :*
Sus In jos
Ale-chan
S-Class
S-Class
Ale-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Acasă.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2932
Puncte : 3922
Reputatie Reputatie : 160
Hobby-uri Hobby-uri : Dormitul.
Stare de spirit Stare de spirit : I will find you in the darkness.

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Dum 03 Mai 2015, 13:57

Carmen a scris:
Buna. Tocmai am terminat de citit aceste doua capitole si chiar sunt impresionata. Imi place mult cum scri. 
Dar am 2-3 mici probleme... In primul rand, in primul capitol ai scris asa: "Cat ai de gand sa plangi dupa el? Au trecut deja doi ani" , iar in capitolul II ai scris: " Dar timpul a trecut, au trecut 7 ani de zile de cand acesta s-a stins sub privirea mea."; cum au trecut 7 ani cand in primul capitol au trecut 2 ani? As fi inteles daca te refereai ca au trecut de la discutia cu mama inca 5 ani, dar Mary inca vorbea cu mama in camera... A doua problema, te rog nu mai folosi "ii" , ci "este". Am vazut asta de vreo doua ori si m-a cam deranjat. Nu stiu daca ai mai avut alte greseli, oricum nu le-am sesizat, dar cand ai folosit "ii" intr-un text asa frumos, m-a scartait pe retina... Iar a treia problema( defapt nu e o problema, e mai mult un indemn), din cate imi dau seama, tu vrei sa il invi pe Sasuke; nu te grabi la partea asta sa ne mai ti in suspans, sa fierbem putin. ok?  lough 
Oricum abia astept next, sper ca nu te-ai suparat pe ce ti-am zis si sper ca ma anunti cand pui un capitol nou  a hug a hug  
Spor la scris :*

Cred că seamă-nă mai mult cu o critică :P Ignoră-mă! :)
Hei! Am trecut și eu pe aici să-ți las un comentariu. Îmi place cum scri și cum îți alegi cuvintele. Exprimi sentimentele atât de bine și când citesc, parcă sunt eu în locul Sakurei, suferind. Ideea e originală, n-am mai întâlnit-o în nici un fic SasuSaku până acum, să știi. Sasuke e mort, iar Sakura aproape a înnebunit suferind. Până și mama ei suferă. De unde te inspiri, nu știu, dar chiar îți iese. Poezia de la prolog e foarte bine aleasă și îmi place că se leagă cumva de conținut. Ce să mai, te aștept cu un capitol 3. Vreau să văd dacă Sakura îl învie pe Sasuke și sper să nu te inspiri din RomeoxJuliett pentru că atunci piere tot farmecul și îmi iau tălpășița =) Dar e ficul tău, fă-l cum vrei. Era doar o părere personală, nu mă ucide :3
Spor la scris/inspirație și anunță-mă de next chapter, ok?
Ja nee!
Sus In jos
Zahăr ◕‿◕
Genin
Genin
Zahăr ◕‿◕

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Piatra Neamt
acebook acebook : Stormi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 320
Puncte : 428
Reputatie Reputatie : 56
Hobby-uri Hobby-uri : citit , handbal

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Lun 04 Mai 2015, 20:02

Multumesc pentru sfaturi sper ca si capitolul asta sa va placa ^ ^
Cap III

Probabil mintea , spusese acele vorbe doar sa ma linisteasca , sa imi aline suferinta.Dar in adancul sufletului meu simteam o farama de speranta.O priveam in ochii ei de un verde inchis , dar nu exprimau nimic , chipul meu pal oglindindu-se in ei.Nu aveam de gand sa renunt asa usor , nu acum cand in mine incepuse sa se nasca o speranta ca dragul meu Sasuke ma va tine din nou de mana.Mi-am indreptat pasii catre usa , lasand-o pe mama singura in incaperea rece de marmura.De-a lungul privirii mele erau insirate zeci de trepte care le-am coborat tacticos pana la sufragera luxurianta.Era o incapere imensa , aranjata cu bun gust , creand o atmosfera flegmatica.Pleoapele mele incepuse sa se ingreunese , genele mele lungi unindu-se intre ele ca intr-un sarut.Un curent rece imi strabatu domol sira spinarii.Picioarele ma dureau , la fel si corpul istovit de povara ce o purtam in suflet de atata timp.In mijlocul incaperii sa afla o canapea , imbracata in matasuri fine , m-am lungit de-a lungul ei , luna si astrele vegandu-mi somnul.Vantul suiera obisnuitul lui cantec , iar greierii il acompaniau in cor.Regina noptii, marita luna , isi proiecta reflexia in lacul pur de langa palatul de marmura.Era o noapte linistita , doar mici zgomote patrundeau in incaperea in care se odihnea un suflet nevinovat.Parca pluteam prin lumea viselor , ma simteam usoara ca un fulg de nea , lasat in voia sortii.La cativa pasi , in fata mea se afla o silueta masculina , pletele sale azurii cadeau lin peste chipul intunecat.Ochii sai patrunzatori ma priveau incontinuu creandu-mi adevarate halucinatii.Privirile noastre duceam un adevarat razboi , pana cand acea silueta stranie rupse tacerea mortifera.

-Mary Haruno mai tii minte cum m-am stins din viata ?

-Daca as sti cine esti ti-as putea raspunde la intrebare , am raspuns eu sacadat.Stiam cine era , cel mai probabil banuiam ,dar vroiam sa am certitudinea ca in fata mea se afla insusi el.

Nu spunea nimic , doar tacerea domnea acum peste noi.Ne priveam ca doi nebuni in ochii celuilalt.Privirea lui rece si atroce ma analiza din cap pana in picioare.M-am cutremurat atunci cand am sesizat ca isi indreapta pasii catre mine.O data ajuns in dreapta mea , mana sa aspra ma cuprinse de gatul meu fin si debil.Ochii lui ma priveau , parca vrand sa ma ucida cu privirea sa .Incetul cu incetul mici firisoare rosiatice incepuse sa se prelinga din gura mea.Atat corpul cat si sufletul meu vesinic cereau indurare in mainile brunetului.

-Am sa te omor la fel cum ai facut si tu cu mine ,acum sapte ani.O sa te strivesc deoarece fiintele ca tine sa nu mai umble stinghere prin lumea asta inocenta.

-Ai uitat sufletul si trupul meu sunt nemuritoare , vor dainui vesnic.

-Nu pe lumea asta Mary , imi spuse brunetul in timp ce buzele noastre se contopi intr-un sarut salbatic si divin.Trupul meu se domoli la aceasta atingEre gingasa asemenea unui ghiocel la ivirea primelor raze ala soarelui.Corpul meu brazdat de durere dansa acum intr-un dans salbatic , dar totusi inocent.Mana sa imi mangaia gatul ranit, sarutandu-mi crestetul capului.Am inchis ochii , vroiam ca acest moment sa dureze la nesfarsit , sa opresc timpul in loc sa il simt mereu langa mine.Caldura sufletului sau imi incalzea acuma trupul firav , al unei fecioare inocente.Momentul acesta mirific se sfarsi , cand pe obrazul meu am inceput sa simt niste atingeri de lumina.Am deschis ochii incet , sesizand ca totul a fost un vis.

-Totul a fost asa real , dar totusi acest vis mi-a dat ocazia sa iti admir inca odata chipul angelic , am oftat eu puternic.
Razele aiurii ale soarelui imi alinta obrazul fin.Gandurile mele zburau acuma aievea la acel vis , la vorbele brunetului.Constientul imi era inundat de mii de intrebari fara raspuns.Sentimentul remuscarii se impanzea in mine cu fiecare minut ce trecea.Vroiam sa stiu cu orice pret de ce ingerul meu ma considera responsabila de moartea sa.Simteam ca ma prabusesc cu fiecare adiere de vant , cu fiecare clipa ce trece fara el.Lacrimi amare curgeau acum din ochii mei , lasand urme adanci.Am fost trezita din visare , cand o voce feminina si calda vorbea in soapta ca nimeni sa nu o auda.Lin m-am ridicat din pat , indreptandu-ma catre usa din lemn de stejar.

-Hinata , acest secret va ramane intre noi , in nici un caz Sakura nu trebuie sa afle de aceasta vraja interzisa a invierii , ii porunci mama unei vrajitoare batrane.





Sus In jos
MacKenzie
Genin
Genin
MacKenzie

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In pat
Nr. mesaje Nr. mesaje : 89
Puncte : 141
Reputatie Reputatie : 26

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Lun 04 Mai 2015, 20:23

Buna am trecut si eu pe aici scumpo acest capitol a fost minunat , plin de emotii.Chiar daca a fost mai scurt de cat ma asteptam am citit cu placere stii cum se spune "Esentele tari se tin in sticlute mici ".Ii un fic dragut sunt sigura ca pe parcurs te vei perfectiona.Am si eu o multime de intrebari si curiozitati!
Sakura la ucis pe Sasuke ? te felicit pentru ficul original pe care l-ai creat si anunta-ma si pe mine cand pui NEXTUL!!!
Sus In jos
Carmen
Academy Student
Academy Student
Carmen

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Arges, Pitesti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 45
Puncte : 54
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : make-up-ul, cititul si calatoriile
Stare de spirit Stare de spirit : fericita :*

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Lun 04 Mai 2015, 21:04

Foarte frumos. Scurt, dar superb kiss . Nu mai zic nimic altceva; vorba aceea " Cuvintele murdaresc!"  in love
Te rog sa ma anunti cand pui nextul a hug
Sus In jos
Ale-chan
S-Class
S-Class
Ale-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Acasă.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2932
Puncte : 3922
Reputatie Reputatie : 160
Hobby-uri Hobby-uri : Dormitul.
Stare de spirit Stare de spirit : I will find you in the darkness.

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Vin 08 Mai 2015, 19:33

N'seara, cartof!
Mulțam de mesaj, mă gândeam când mai postezi și tu un capitol la ficul ăsta.
Mi-a plăcut la nebunie ce am citit și m-ai satisfăcut pentu o lungă perioadă.
Te rog să postezi următorul capitol căci scrii grozav!
Spor la scris/inspirație și mâncat!
Ja nee!
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Mar 02 Iun 2015, 21:31

Sophie Agnel a scris:
Multumesc pentru sfaturi sper ca si capitolul asta sa va placa ^ ^
Cap III

Probabil mintea(fără space) , spusese acele vorbe doar sa ma linisteasca(fără space) , sa imi aline suferinta.(fără punct; pune virgulă şi apoi continuă cu minusculă)Dar in adancul sufletului meu simteam o farama de speranta.(space)O priveam in ochii ei de  un verde inchis(fără space) , dar nu exprimau nimic(fără space) , chipul meu pal oglindindu-se in ei.Nu aveam de gand sa renunt asa usor(fără space) , nu acum cand in mine incepuse sa se nasca o speranta ca dragul meu Sasuke ma va tine din nou de mana.(space)Mi-am indreptat pasii catre usa(fără space) , lasand-o pe mama  singura in incaperea rece de marmura.(space)De-a lungul privirii mele erau insirate zeci de trepte care le-am coborat tacticos pana la sufragera luxurianta.(fără space)Era o incapere imensa , aranjata cu bun gust , creand o atmosfera flegmatica(de obicei se foloseşte cuvântul "flegmatic" atunci când vorbeşti de caracterul unei persoane; puteai spune "liniştită").Pleoapele mele incepuse (ele începuseră, plural) sa se ingreunese(îngreuneze, fără space) , genele mele lungi unindu-se intre ele (ai făcut un pleonsam că e logic că se unesc între ele) ca intr-un sarut.(space)Un curent rece imi strabatu domol sira spinarii. (space)Picioarele ma dureau(fără space) , la fel si corpul istovit de povara ce (povara pe care) o purtam in suflet de atata timp.(fără space)In mijlocul incaperii sa afla o canapea , (fără virgulă)imbracata in matasuri fine ,(punct şi începi cu majusculă) m-am lungit de-a lungul ei(fără space) , luna si astrele vegandu-mi (veghindu-mi) somnul.(space)Vantul suiera obisnuitul lui cantec(fără space; am o întrebare: vântul şuieră cântece?) , iar greierii il acompaniau in cor.(space)Regina noptii, marita luna(fără space) , isi proiecta reflexia in lacul pur de langa palatul de marmura.(space)Era o noapte linistita(fără space) , doar mici zgomote patrundeau in incaperea in care se odihnea un suflet nevinovat.(space)Parca pluteam prin lumea viselor(fără space) , ma simteam usoara ca un fulg de nea , (fără virgulă)lasat in voia sortii.(space)La cativa pasi , (fără virgulă)in fata mea se afla o silueta masculina ,(punct şi virgulă) pletele sale azurii cadeau lin peste chipul intunecat.(space)Ochii sai patrunzatori ma priveau incontinuu creandu-mi adevarate halucinatii.(space)Privirile noastre duceam (duceau)un adevarat razboi(fără space) , pana cand acea silueta stranie rupse tacerea mortifera.
Citat :
*Am obosit să scriu de atâtea ori "space" sau "fără space". Pui space DUPĂ semnul de punctuaţie, NU şi ÎNAINTE. De acum nu îţi mai menţionez asta.
-Mary Haruno(,) mai tii minte cum m-am stins din viata ?

-Daca as sti cine esti(,) ti-as putea raspunde la intrebare , am raspuns eu sacadat.Stiam cine era , cel mai probabil banuiam ,dar vroiam (VOIAM, niciodată "vroiam") sa am certitudinea ca in fata mea se afla insusi el.
Citat :

Nu spunea nimic , doar tacerea domnea acum peste noi.Ne priveam ca doi nebuni in ochii celuilalt.Privirea lui rece si  atroce ma analiza din cap pana in picioare.M-am cutremurat atunci cand am sesizat ca isi indreapta pasii catre mine.O data (odată) ajuns in dreapta mea , mana sa aspra ma cuprinse de gatul meu fin si debil.Ochii lui ma priveau (fără virgulă), parca vrand sa ma ucida cu privirea sa .Incetul cu incetul(,)  mici firisoare rosiatice incepuse(începuseră) sa se prelinga din gura mea.Atat corpul cat si sufletul meu vesinic cereau indurare in mainile brunetului.

-Am sa te omor la fel cum ai facut si tu cu mine ,acum sapte ani.O sa te strivesc deoarece (pentru ca) fiintele ca tine sa nu mai umble stinghere prin lumea asta inocenta.

-Ai uitat(,) sufletul si trupul meu sunt nemuritoare , vor dainui vesnic.

-Nu pe lumea asta(,) Mary , imi spuse brunetul in timp ce buzele noastre se contopi (contopiră) intr-un sarut salbatic si divin.Trupul meu se domoli la aceasta atingEre (atingere) gingasa asemenea unui ghiocel la ivirea primelor raze ala soarelui.Corpul meu brazdat de durere dansa acum intr-un dans salbatic , dar totusi inocent.Mana sa imi mangaia gatul ranit, sarutandu-mi crestetul capului.Am inchis ochii , vroiam (voiam) ca acest moment sa dureze la nesfarsit , sa opresc timpul in loc(,) sa il simt mereu langa mine.Caldura sufletului sau imi incalzea acuma (acum) trupul firav , al unei fecioare inocente.Momentul acesta mirific se sfarsi  ,(fără virgulă) cand pe obrazul meu am inceput sa simt niste atingeri de lumina.Am deschis ochii incet , sesizand ca totul a fost un vis.
Citat :

-Totul a fost asa real ,  dar totusi acest vis mi-a dat ocazia sa iti admir inca odata chipul angelic , am oftat eu puternic.
Razele aiurii (aurii) ale soarelui imi alinta obrazul fin.Gandurile mele zburau acuma (acum) aievea la acel vis , la vorbele brunetului.Constientul imi era inundat de mii de intrebari fara raspuns.Sentimentul remuscarii se impanzea in mine cu fiecare minut ce trecea.Vroiam(voiam) sa stiu cu orice pret de ce ingerul meu ma considera responsabila de moartea sa.Simteam ca ma prabusesc cu fiecare adiere de vant , cu fiecare clipa ce trece fara el.Lacrimi amare curgeau acum din ochii mei , lasand urme adanci.Am fost trezita din visare , cand o voce feminina si calda vorbea in soapta ca nimeni sa nu o auda.Lin m-am ridicat din pat , indreptandu-ma catre usa din lemn de stejar.

-Hinata , acest secret va ramane intre noi , in nici un caz Sakura nu trebuie sa afle de aceasta vraja interzisa a invierii , ii porunci mama unei vrajitoare batrane.
Buun, am terminat de corectat. Voi trece la critica.




Titlu: Este mult prea lung si sec, nu ma atrage in niciun fel. Are legatura cu textul totusi, iar asta este bine. La sfarsitul ficului sper ca-l vei schimba, caci sigur poti gasi unul mai bun.
Idee: Ideea mi-a placut foarte mult, pana am auzit de acea vraja a invierii. Sper ca ea nu va incerca sa puna mana pe vraja, il va invia si va fi totul minunat. Ai o idee principala foarte buna si ma gandesc la zeci de variante minunate pe care le-ai putea folosi in continuare. Sper ca nu o sa o alegi pe cea mai seaca si mai banala. Ideea ta chiar promite, desi am mai intalnit ficuri cu ingeri si asa mai departe.
Descriere: Nu-mi place deloc cum descrii. Din dorinta de a-ti face ficul cat mai plastic, folosesti niste figuri de stil foaaaarte cliseice si de prost gust; sa nu mai spun ca le folosesti in cantitati mult prea mari. Din cauza asta, descrierea ta pare trasa de par, ma plictiseste si ma determina sa imi dau ochii peste cap. Gandeste-te la niste fraze frumoase, simple, coerente si o sa vezi ca textul tau va fi mult mai dragut si asa ne mentii si pe noi in priza. Te pierzi in detalii. Incerci sa descrii totul prin figuri de stil deosebite si astfel pierzi firul povestirii. Mai multa atentie!
Dialog: Hmm, aici nu sunt sigura exact de ceea ce cred. In mare parte, replicile de dialog sunt alese bine si in cantitati potrivite, dar ai momente in care introduci niste replici mult prea seci, care nu au niciun scop. Dialogul e un mod de expunere prin care ne poti transmite 80% din ideea textului tau si din caracterul personajelor, asa ca necesita o atentie deosebita. Introdu doar replicile care ne sunt necesare pentru intelegerea povestii.
Actiunea: Decurge ok, nu te grabesti, ceea ce este bine. Sa o tii tot asa.
Exprimare&greseli: La exprimare as avea de spus doar chestia cu figurile de stil, dar deja ti-am explicat mai sus, asa ca nu voi relua. Cat despre greseli, faci unele foarte grave. Nu stii sa acorzi subiectul cu predicatul atunci cand subiectul este la plural. E un lucru extrem de grav. Te rog frumos sa citesti mai mult, iar aici ma refer si la carti si la articole de gramatica pentru a te pune la punct. Ti-as sugera sa renunti la ficuri pentru o vreme, caci am vazut din ce in ce mai des astfel de greseli si pur si simplu iti intra si tie in reflex sa le faci. 
Estetica: Te rog sa pui numarul capitolului centrat, cu un size mai mare. In rest, nu exista probleme. Am citit cu usurinta. Poti folosi alineatul daca vrei ca textul tau sa arate mai frumos structurat.
Punctuatia: Cum ti-am spus si in mijlocul capitolului, space-ul se pune numai dupa semnul de punctuatie, nu si inainte. Ai o problema cu virgulele: fie nu le pui, fie le pui gresit, mai ales atunci cand trebuie sa pui punct. 




Eu cam atat am avut de spus. Daca ai vreo nelamurire sau te pot ajuta cu ceva, trimite-mi un mesaj privat. Sa ma anunti cand pui urmatorul capitol. Nu garantez ca voi comenta de fiecare data, dar cand imi voi avea timp, o voi face. Vreau sa vad cum evolueaza ideea. Mult succes!
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Zahăr ◕‿◕
Genin
Genin
Zahăr ◕‿◕

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Piatra Neamt
acebook acebook : Stormi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 320
Puncte : 428
Reputatie Reputatie : 56
Hobby-uri Hobby-uri : citit , handbal

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Mier 03 Iun 2015, 21:01

Buna va multumesc din suflet pt comentarii ! Si ii multumesc lui Rain ca mi-a criticat ficul o sa iti i-au in considerare sfaturile . O sa incerc sa ma perfectionez , dar va fii cam greu , deoarece am stat 7 ani in Chisinau si de aici denota faptul ca nu am un vocabular tocmai bogat .
                                           

                                       Cap IV                                   



Am tresarit  , iar mana a alunecat usor pe clanta . La auzul cuvintelor fata mi s-a  albit instantaneu.

Deliram .

Se invârtea camera cu mine atât de repede incât ochii mei au obosit să tot incerce să focalizeze un punct și au renunţat. Era ceaţă.
De undeva din străfundul minţii mele vedeam o lumină, dar pe când să mă concentrez asupra ei, se indreaptă spre mine și mă inghitea. Prisma gândurilor mele ii tranșa albul orbitor și astfel apareau pete colorate, multe, infinite. Imagini. Mă uitam de jur imprejur și le analizam pe toate in grabă, deoarece nu rezistam să mă uit mai mult la nici una din ele. Incercam să imi inchid ochii minţii, dar er ciudat: descopeream  că nu au pleoape; că nu pot ignora cu desăvârșire șuvoiul de informaţie vizuală care mi se aratau. 

Robotic am deschis usa , facand contact cu ochii mamei . Privirile noastre se omorau intre ele . Tremuram din cap mana in picioare , moleseala cuprinzandu-ma cu totul . Vorbele nu vroiau sa iasa din gura mea , era pur si simplu paralizata . Vroiam sa prind curaj , dar picioarele nu doreau sa coopereze , parca erau lipite de podeaua rece . Cu un curaj sec si fara vlava am desprins buzele una de alta .

- O formula a invierii , cu ce drept ascunzi asta de mine ? De unde ai prins atata curaj ? am ridicat tonul vocii articuland ultimul cuvant .

A tacut , nu spunea nimic , iar acesti lucru ma scotea din minti . Simteam cum sangele imi pulseaza puternic prin vene si mi se urca la cap . Tremuram din toate incheieturile , ma sufocam in aceasta linistite mortala . Afara cerul era impodobit cu nori cenusii , iar stropii de ploaie cadeau ca printr-un dans mirific contopindu-se cu pamantul . O data ajunsi jos , stropul se rasfira in mii de picaturi mai mici . 

- Nu poti sa imi raspunzi privindu-ma in ochi ? am intrebat-o pe mama cuprinzandu-i barbia .

- Termino Sakura , nu agita apele , a raspuns ea in timp ce o lacrima se prelingea pe obrazul fin .

Stiu ca dureau vorbele mele , dar niciodata nu as fi putut sa o iert daca imi ascundea ceva in legatura cu Sasuke . Ma durea acesti lucru , era ca o rana adanca provocata de un cutit ce imi strapungea carnea rozalie . 

- Mama , scumpa mea , mai stii cand Sasuke mi-a daruit primul trandafie ? Am primit un trandafir in ziua aceea. O tulpina lunga, multi spini, frunze zimtate de un verde patrunzator, viu. Si, in varf, un capsor adormit, cu pletele-i acoperindu-i fata. Petalele, de un rosu intens spre visiniu, erau puternic stranse in ghemotocul acela numit boboc. Privit per ansamblu, trandafirul acela inchis era de-a dreptul urat. Dar acest lucru nu ma impiedica sa dorm cu el sub capul . Il scot la fiecare luna plina si ii soptesc un cantec de leagan .

- Nu vezi ? Esti bolnava , nu totul se invarte in jurul lui Sasuke. E mort , uita-l !

Vorbele rasunau prin mintea mea goala , dansand un dans stingher . Rasuflam greu , inghitand in sec . Cutitul patrundea adanc in inima mea , sfarmand-o in mii de bucati . O ura imensa si un gol in suflet traversa corpul meu . Privirea mea se contopea cu ochii ei patrunzatori . Nu suportam aceasta durere , nu puteam indura aceaste vorbe care erau arunca-te asupra mea . Imediat mana mea "mangaia" aspru obrazul fin al mamei . Cu brutalitate am plesnit-o lasand o urma rosiatica pe pielea ei rozalie . Inebuneam .
Nu puteam sa fiu  liberă , stingheră din nou . Conexiunea cu lumea pamănteană se stinse   , o dată cu primii mei paşi făcuţi pe acest pămant neprihănit . Lanţurile ma tineau prizoniera  , o nouă era imi deschise calea . Trupul istovit se mişca inainte , aproape robotic .  . Substanţa roşiatică a  ţaşnit la iveală , scurgandu-se uşor pe pardoseala din lemn masiv . Strangeam din dinţi instinctiv , sufletul meu era torturat  .Priveam rana ce i-o pricinuiseam acelui inger. Lanţurile ruginite  imi imobiliza trupul , zăngănind puternic la fiecare zbatere a mea . Lacrimi amare se prelingeau acum din ochii sai , pentru prima data mi-am ranit mama . 

Spor la citit !
Sus In jos
Carmen
Academy Student
Academy Student
Carmen

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Arges, Pitesti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 45
Puncte : 54
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : make-up-ul, cititul si calatoriile
Stare de spirit Stare de spirit : fericita :*

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Joi 04 Iun 2015, 01:29

Mi-a placut mult capitolul, dar a fost cam scurt sad Ce ma enerveaza mama Sakurei biciuitor
Astept next a hug
Sus In jos
Ale-chan
S-Class
S-Class
Ale-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Acasă.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2932
Puncte : 3922
Reputatie Reputatie : 160
Hobby-uri Hobby-uri : Dormitul.
Stare de spirit Stare de spirit : I will find you in the darkness.

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Dum 07 Iun 2015, 18:21

Frumos, dar scurt. Prea scurt pentru mine!
Vreau un capitol mai lung, dar eu vreau cam multe în ultimul timp. -.-
Mersi de anunț și sper că o s-o faci în continuare!
Spor la imaginație!
Ja nee.
Sus In jos
Felly
Jōnin
Jōnin
Felly

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În lumea mea...
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1091
Puncte : 1202
Reputatie Reputatie : 17

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Vin 03 Iul 2015, 12:45

You kill me!
Mno, stai sa inteleg mai bine  (D)
Mary=Sakura
Sasuke= iubit mort
Hinata= bata urata?  rolling on the floor

I like it! 

Lasand astea la o parte si sa vorbim de ficul tau. 
Sa stii ca mi-a placut foarte mult inceputul, cum ii canta ea lui si bam! e intrerupta de o servitoare, care presimt ca e urmatoarea tinta a Sakurei  rolling on the floor oare ii va canta si eu la pian?  nervi!
Lasand si glumele la o parte, sa stii ca imi place foarte mult cum descri sentimentele ei si m-ai pierdut la ultima bucatica din ultimul capitol scris.  think
Cum l-a omorat Sakura pe Sasuke? 
De ce mama Sakurei nu vrea s-o lase pe Saku sa-l reinvie pe Sasuke?
Si care e faza ca ea nu e om?

Sper sa aflu raspunsul la aceste intrebari in urmatoarele capitole!   phuu
Spor la scriu si sa ma anunti cand p[ui next-ul!  a hug
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Mar 07 Iul 2015, 13:10

Am prins puţin timp liber şi am trecut pe aici, aşa cum am spus. Se vede o evoluţie de la ultimul capitol, în sensul că te exprimi mai uşor si mai simplu, ai coerenţă şi asta este bine. Ceea ce am observat este că încă mai pui space şi înaintea semnului de punctuaţie, deşi la începutul capitolului părea că ţii cont de ceea ce am spus. Înclin să cred că nu ţi-ai recitit capitolul, deoarece am observat diacritice lipsă sau chiar litere în plus uneori. De acum înainte te rog să reciteşti înainte de a posta, deoarece se strecoară destul de multe greşeli. Cât despre idee, hmm, mă bucur că mama ei nu o susţine în a-l învia pe Sasuke, ci o sfătuieşte să meargă mai departe. Acum rămâne de văzut ce alegere va lua ea şi cum vor ajunge cei doi înapoi împreuna. Capitolul, într-adevăr, a fost mai bun decât precedentul, însă mai ai de lucrat. Te-aş ruga să scrii mai mult data viitoare, pentru că acum ai scris cam puţin. Aştept mesajul tău.
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ingerul din palatul de marmura Asss10Ingerul din palatul de marmura J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Lun 03 Aug 2015, 11:58


           Am ajuns și pe-aici. Ficul nu va fi blocat, căci în afară de primele două capitole, ce ai scris îți aparține. Totuși, Vreau să-ți atrag atenția din nou asupra plagiatului, căci am văzut că n-ai specificat că primele două capitole nu ți-ar aparține sau, dacă chiar sunt ale tale, că ai postat și în altă parte.

           Așadar, aici e originalul:
#1
#2
#3
#4
#5
#6

.. ..  ..
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ingerul din palatul de marmura Asss10Ingerul din palatul de marmura J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19Vin 11 Sept 2015, 01:43

Întrucât autoarea este banată pe o perioadă mai lungă de timp, ficul va fi blocat.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Ingerul din palatul de marmura Empty
MesajSubiect: Re: Ingerul din palatul de marmura   Ingerul din palatul de marmura I_icon19

Sus In jos
 

Ingerul din palatul de marmura

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-