Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ademenire melodică Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ademenire melodică Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ademenire melodică

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Ademenire melodică Empty
MesajSubiect: Ademenire melodică   Ademenire melodică I_icon19Vin 03 Iun 2016, 19:06

Lucrarea aceasta o mai am postată pe un alt site.




A D E M E N I R E     M E L O D I C Ă




      „Era doar un al muritor îmbrăcat în straie străvezi, pur şi pierdut în ambientul diafan. Doar expresia lui statornică îl dădea de gol. Dădea impresia unui vizitator venit de dincolo. De printre brazi şi frunzişuri dese şi nemărginite, unde vidul te înghite."
         Nu era acel copil obraznic şi nesuferit pe care toţi îl arătau cu degetele, dar nici un prunc sfânt, coborât din ceruri. Era doar o simplă pată de culoare roşcată, pistruiată, cu o privire de smarald, ce oglindea adesea cele mai aprigi furtuni. Mări adânci şi necunoscute. Privea insistent spre un punct necunoscut de ochiul uman. Se mira din minut în minut, cum de doar ea era singura din acea biserică care îl vede.
         Tânărul zugrăvit în negru, cu un chip rigid, aidoma porţelanului alb, strălucea neobişnuit în lumina soarelui care se răsfrângea prin vitrariile împodobite de diverse chipuri divine şi angelice. Părea posomorât, trist, abătut, iar umeri părea exagerat de lăsaţi din cauza gravitaţiei, de parcă pe ei s-ar fi sprijinit cele mai mari greutăţi.
         Copila se foi în locul ei, sub privirile derutate ale părinţilor, dar mai ales sub furia mamei ei, care tot încerca să o stăpânească. Însă persistenţa femeii o lăsa rece şi impasibilă pe fetiţă, avea altceva mai bun de făcut – acel lucru fiind urmărirea îndelungată a băiatului întunecat, ce şedea lângă corul de copii şi tineri care cântau de zor pentru a invoca o atmosferă spirituală.
         „În momentul în care a deschis buzele o cascadă tumultoasă de sunete au năvălit asupra mea. Păru-mi roşiatic flutura precum văpaiele unui foc care mocnea în vijelie. Un fior m-a străbătut, iar trupul meu firav a tremurat involuntar. Ce furnicături grozave, ce emoţii tunătoare. Am ştiut în acel moment că urma să vină sfărşitul. Lumii? Nu... ci al unui singur om, drag mie, care fusese o rază de soare printre nori grei şi plumburii. Urma să se stingă în tăcerea obscurului într-un viitor foarte apropiat."
* * *


       Își regăsea adesea liniștea sufletească în cadrul biserici, dar în acea zi, doar haos mai exista în inima ei. Anii trecuseră mai repede decât își imaginase, iar bunica ei se veștejise într-o seară senină cu lună plină. Pe când lupii urlau solitari, iar vântul adia plăpând, iar căldura se moleșise sub atingerea răcorii nopții.
         Un glas așa angelic precum al său nu mai auzise. Dar nu el era întruparea morții, ci doar un mesager sau un cântăreț pierdut în pântecele ceții sufletelor părăsite. Însă era frumos, cu părul ebenin lung până la umeri și niște ochi pătrunzători, unde cu ușurință te puteai cufunda, precum în mările necunoscute, ce ascund comori. Ea era curioasă și se bucura tare mult că putea să-l vadă, când alții treceau prin el precum în năluci vaporoase și ușor albicioase. Dar el radia negru, o stea decăzută de pe cerul albastru. Un strop sau o lacrimă a lunii ori a nopții care își pierduse odrasla în lumina orbitoare a soarelui de dimineață.
         Nemuritor printre muritori, umbla silențios și grijuliu să nu deranjeze pe cei prezenți. Se ancoră de sicriul deschis al bunici Holly şi deschise buzele crăpate şi uscăţive lăsând valurile de sunete să se verse asupra fiinţei nemişcate.
         „Focul cu care cânta ademenea moarte, iar spintecătorul pătrunsese în biserică, împodobit în straie și mai gri și zdrențuite. Mătăsuri de păianjen fluturând în atmosfera liniștită, învăluită în mireasma de tămâie și mir. Nu mă temeam, dar necruţătorul mod de a şterpeli sufletul bunicii, mă făcuse să tresar neajutorată, dându-mi seama de viaţa noastră infimă de muritori pe acest pământ colosal. Doar puncte negre pe o hărtie albă, viaţa ar fi inutilă dacă nu am făuri ceva din conglomeratul de pete."
         Farmecele sale o topeau pe dinăuntru şi se temu că are să nu îl mai revadă mult timp, însă soarta făcea ca totul să se lege. Odată cu încheierea ceremoniei, Kasley hotărâ să facă o scurtă plimbare printre salciile care se întindeau pe diverse petece de iarbă ale cimitirului. Tânăra nu se speria uşor, iar acest loc sacru era paşnic, nici de cum bântuit de suflete răstignite fără motiv. Moartea era şi ea prezentă continând să vegheze spiritul lui Holly, asigurându-se că bătrâna are să urmeze calea deja pavată pentru ea.
         Cu vântul fluturându-i pletele roşcate, adolescenta privi în tăcere evenimentul trist, dar resemnată de ordinea naturală a lucrurilor, continuă să se învârtă printre salciile bătrâne, căutându-l şi încercând să-l ademenească la ea, cu vocea pe care o poseda. Era o baladă veche, pe care bunica ei obişnuia să i-o cânte înainte de culcare. Melodia calmă şi relaxantă îi aducea aminte de copilărie şi chipul fin şi radint al lui Holly. Ce mai figură fusese şi femeia, o zburdalnică, cu o inimă de copil inocent şi pur.
         ─ Muritorii trăiesc eternitatea în amintiri şi viaţa de dinainte de naştere. Un loc ascuns printre nori sau pavat în lavă încinsă. Sunteţi liberi să vă alegeţi calea, noi doar vă arătăm drumul.
         ─ Tu... eşti... Aproape că mai putea să articuleze şi celelate cuvinte. Şi-ar fi dorit să-i complimenteze frumuseţea exterioară, dar gândindu-se mai bine puse de o parte această idee nesăbuită.
         Ceea ce făcea acest băiat era de neimaginat, nu aparţinea de această lume. Rădăcinile sale erau erau adânc înfipte în pământ sacru. Ea o simplă muritoare nu avea cum să înţeleagă toate aceste lucruri, iar el făcea ca totul să pară de neatins.
         ─ Kasley, nu te da în lături de la această conversaţie, ai lejeritatea de a te exprima cum îţi pofteşte inima. Bucurăte de acest dar cât mai poţi, moartea este imprevizibil, neaşteptat, se poate întâmpla oricând să rămâi fără suflu şi să ţi se taie elanul.
         ─ Tu vei fi prezent, îmi vei cânta sfărşitul cu vocea ta angelică. Vreau să fi tu acela care mă va desrădăcina de acest sol fertil şi mă vei purta în braţe precum o mireasă spre altarul unei noi vieţi. Ştiu că finalul e de fapt începutul unei noi aventuri. Nu îmi dai dreptate?
         ─ Dacă îţi lărgeşti orizonturile s-ar putea să fie aşa cum spui.
         ─ Ţi-a plăcut cântecelul? O sclipire se putu zări în ochii ei de smarald, dar năluca nu trădă nici o emoţie, chipul său rămase la fel, impasibil.
         Kasley se întristă şi fu dezamăgită de comportamentul băiatului. Ea îşi descoperea coastele, lăsându-l să îi privească inima cum pulsează în prezenta lui impunător de fermecătoare. În atmosferă trona o tăcere mortuară.
         Fata privi solul umed şi verde, iar el o fixa cu acele onixuri părjolitoare. Ceva se aprinsese în acel corp plutitor şi întunecat, dar nu voia să recunoască verbal, voia doar să o atingă cu un gest inopinat, care o făcu să tresară şi să se lase moale în braţele sale atât de reci şi subţiri. Însă forţa inumană de care dădea dovadă o surprinsă şi mai mult, dar nu părea să dea semne de repulsie, ci din contră îl îmbrăţişă strâns ca nu cumva să dispară din nou. Şi-ar fi dorit ca acel moment să dureze o eternitate, dar mama ei o învăţase să aibă grijă de ceea ce îşi doreşte.
         O lăsa fără aer şi fără vlagă, de parcă îi fura din viaţă. Nu o deranja, atâta timp cât avea să rămână alături de el.

         „Ia-mă cu tine, arde-mi carnea şi păstrează-mi oasele aproape, ca atunci când te duci să cânţi, eu să fiu orchestra care te acompaniază."
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ademenire melodică Asss10Ademenire melodică J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ademenire melodică Empty
MesajSubiect: Re: Ademenire melodică   Ademenire melodică I_icon19Mar 20 Sept 2016, 13:37


         Hola. Am zis sa fac o inspectie pe la fanfiction si-am inceput cu oneshoturile, iar cel care mi-a atras atentia a fost al tau, atata prin prisma titlului, cat si prin prisma autoarei. Ma gandeam ce idee ar putea ascunde titlul pe care l-ai ales si nu am fost dezamagita, mai cu seama ca a fost total altfel decat m-as fi asteptat vreodata. Modul in care ai construit povestea si felul in care ti-ai conturat personajele mi-a placut tare mult, iar pasajele descriptive au fost tare reusite.
         Imi place modul in care folosesti figurile de stil si ca nu abordezi o exprimare simpla, ci te pierzi intr-o mare de cuvinte fara insa a ma deranja cu acest lucru. Una peste alta, a fost cu adevarat interesant, diferit de ce citesc eu de obicei si o pata de culoare intre celelalte creatii de-aici, de pe forum.
Sus In jos
 

Ademenire melodică

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: One Shots :: One Shots în desfășurare-