Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Un nou inceput Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Un nou inceput Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Un nou inceput

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
adryraeken
Academy Student
Academy Student
adryraeken

Sex : feminin Varsta : 20
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5
Puncte : 11
Reputatie Reputatie : 0

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Un nou inceput   Un nou inceput I_icon19Sam 17 Sept 2016, 16:38

Salut,sunt Sakura Haruno si am 17 ani.Am o fire calma,dar pe de-o parte sunt usor de enervat.Am parul lung si roz,precum florile de cires proaspat inflorite,iar ochii mei sunt de un verde intens precum iarba cruda.Sunt fata a doi oameni importanti.Tatal meu este Kizashi Haruno,un om de afaceri foarte cunoscut si in acelas timp si cel mai bun avocat din america.Iar mama mea este Mebuki Haruno, o creatoare de moda foarte renumita.Parintii mei sunt cei mai buni parinti din lume,chiar daca nu au prea mult timp liber,stiu ca ei ma iubesc mult si imi arata acest lucru de fiecare data cand sunt cu mine.
Ino Haruno,este sora mea mai mica,are 15 ani,un par lung blond si niste ochi albastrii ca cerul.
Ma pregatesc pentru noua mea scoala.M-am mutat din China in Konoha pentru ca parintii mei au avut niste afaceri aici asa ca am venit cu ei.
A 2-a zi ma trezesc pentru ca imi suna alarma de la telefon.Ma ridic din pat si ma duc direct in baie ca sa imi fac rutina de dimineata..spalat pe dinti,fata etc.Dupa ce ies din baie merg la dulap ca sa ma imbrac,imi iau o pereche de blugi negrii,un maieu alb si o geaca de piele tot neagra si in picioare o pereche de tenisi rosii.Cobor jos unde ma asteapta mama,tata si Ino,ii pup pe mama si tata apoi eu si Ino plecam.Ies din casa si imi pun castile in urechi lasand-o pe Ino sa vorbeasca singura :)).Dupa ceva timp ajungem in curtea scolii unde toata lumea se holba la noi,dar mie putin imi pasa.La o masa stea un grup de baietii,era unul dragut cu parul negru spre albastru si cu ochii negrii,un baiat cu parul maro mai lung prins jos cu elastic,un baiat cu parul rosu si un baiat blond cu niste ochi albastrii foarte frumosi.Baietii aceia se uitau la noi de parca au vazut niste extraterestrii noi veniti pe pamant.Eu si Ino ii ignoram si ne asezam la o masa.Stam ceva timp apoi se suna de intra
re.Intru in clasa si ma uit la profesor sperand sa nu fie rau.
-Tu trebuie sa fi colega cea noua,asai? 
-Da,da sunt.
-Eu sunt dirigintele acestei clase si ma numesc Kakashi Hatake"spune"
Acum prezinta-te tu
-Ma numesc Haruno Sakura si am 17 ani,si m-am mutat de curand aici
-Bine Sakura,asaza-te langa Hinata.
Ma asez langa colega mea.Hinata Hyuga...o fata timida,cu un par mov mai scurt.Ma asez langa ea si imi zambeste timid,la fel ii fac si eu.Prima ora se termina rapid asa ca am iesit pe hol ca sa ma plimb,dar dau in cineva si imi cade telefonul
-Imi cer scuze,nu te-am vazut"spun uitandu-ma la acel baiat"
-Nu-i nici o problema"imi spune el"
-Eu sunt Sakura Haruno.Dar tu?
-Sasuke,Sasuke Uchiha"imi spune si apoi pleaca"
>>Hmm ciudata baiatul dar si dragut,mna pai ma duc la Ino sa vad ce mai face..daca si-a facut prieteni.Merg in curte si o vad pe Ino la o masa cu un baiat cu parul rosu,o tipa cu parul maro si unu cu parul negru.Merg la masa si o intreb pe Ino<<
-Hei Ino.ce faci?
-Bine stau.Sakura ei sunt prietenii mei:TenTen,Lee si Sasori"imi spune ea"
-Salut baieti,Salut TenTen
-Salutt Sakura,cum ti se pare noua scoala?"Ma intreaba Sasori"
-Bine..pentru inceput
-Te vei obisnuii"imi spune Lee"
Dupa ore eu si Ino plecam spre casa,pe drum il vad pe Sasuke cu tipul ala blond..Hmm oare ce or face? O iau pe Ino de mana si trecem strada.Trecem pe langa ei si ii aud vorbind o fata Karin...ma intorc si ma uit la ei dar deja ei se uitau la noi.Dupa ce ajungem acasa ma trantesc in pat si adorm..
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Un nou inceput Asss10Un nou inceput J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Un nou inceput Empty
MesajSubiect: Re: Un nou inceput   Un nou inceput I_icon19Sam 17 Sept 2016, 23:07


         Hello again. Am vazut ca ai deschis un topic in zona de fanfiction si am zis sa vad cum stau lucrurile. Din titlu am intuit ca va fi vorba de o scoala noua si ca probabil Sakura e in postura colegei noi cu scenariul aferent. Desi nu mi se pare o idee originala, o poti modela in asa fel incat sa scoti ceva interesant din ea si sa-ti conturezi personajele oferindu-le niste caractere sau macar trasaturi principale surprinzatoare.
         As puncta cateva lucruri rapid si anume ca trebuie sa lucrezi mai mult la dialog, sa vezi ca replicile din acest capitol n-au fost dintre cele mai fericite. De asemenea, te-as sfatui sa citesti, macar printre randuri, ficurile Hall of fame, mai ales pentru pasajele descriptive si pentru replicile de dialog. Pentru a intriga cititorul este nevoie de mai mult decat cateva epitete si o descriere sumara a personajelor. Incearca sa te joci putin, sa nu oferi totul pe tava de la inceput si sa adaugi o nota de mister. Totusi, ai 13 ani si ai tot timpul sa jonglezi cu stilul tau, sa vezi ce ti se potriveste pentru ca in final sa iasa ceva reusit.
         Doua chestii carora insa consider ca trebuie sa le acorzi mai multa atentie sunt gramatica, respectiv ortografia. Am vazut ca atunci cand replicile de dialog sunt urmate de discursul indirect al naratorului, cuvintele acestuia sunt incadrate intre ghilimele, lucru care este incorect. Nu stiu unde ai vazut asta sau de ce ai impresia ca este okay, insa sa stii ca nu este.

Citat :
-Imi cer scuze,nu te-am vazut"spun uitandu-ma la acel baiat"
-Nu-i nici o problema"imi spune el"
-Eu sunt Sakura Haruno.Dar tu?
-Sasuke,Sasuke Uchiha"imi spune si apoi pleaca"

         Pasajul acesta spre exemplu ar trebui sa arate asa:

Citat :
-Imi cer scuze, nu te-am vazut, spun uitandu-ma la acel baiat.
-Nu-i nici o problema, imi spune el.
-Eu sunt Sakura Haruno. Dar tu?
-Sasuke. Sasuke Uchiha, imi spune si apoi pleaca.

         Iar in cazul enunturilor exclamative sau interogative, discursul indirect ce le urmeaza incepe cu litera mica si se termina cu punct, nicidecum ghilimele sau altfel de artificii de acest gen. La fel si cu textul narativ ce se interpune intre replici, el nu trebuie incadrat intre ">> (...) <<" asa cum ai facut spre final, ci pur si simplu formeaza un paragraf ca oricare altul in cadrul textului.
         Cu greselile gramaticale am eu o mare problema insa. Nu mi se pare okay ca unele dintre ele exista, mai cu seama ca uneori lipseste cratima ("asai?"), iar alteori verbele tale au doi de i cand nu e cazul ("te vei obisnuii"). Dupa orice semn de ortografie se lasa un spatiu liber, nu conteaza ca e punct, virgula sau alt semn. Si te-as sfatui ca de acum incolo sa numerotezi capitolele si sa specifici "Capitolul x" la inceputul fiecaruia, pentru o estetica mai buna. Si tot pentru estetica as sugera si folosirea alineatului, intrucat se vede mult mai okay asa. Codul este -& n b s p- fara liniute si spatii, fiecare repetare a codului reprezentand un spatiu liber. Recomand intre cinci si sapte pentru ca paragrafele sa apara frumos.

         Cam asta as avea de spus pentru inceput, sper sa te ajute tot ce am zis mai sus si sa nu te descurajeze cumva, caci nu asta mi-a fost intentia. Bafta in continuare si spor la scris. pwp
Sus In jos
 

Un nou inceput

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku în desfășurare-