Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Jeffery Deaver Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Jeffery Deaver Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Jeffery Deaver

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Jeffery Deaver Asss10Jeffery Deaver J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Jeffery Deaver Empty
MesajSubiect: Jeffery Deaver   Jeffery Deaver I_icon19Mar 20 Sept 2016, 15:24


         Can we just take a moment and admire pure genius? I mean.. Pentru mine una Deaver a fost o revelatie, desi eram angrenata in stilul politist de ceva vreme. Prima mea experienta alaturi de personajele lui a avut loc din pura intamplare. Eram cu clasa intr-o excursie si stiu ca eram in sectiunea de carti dintr-un Carrefour. Si cartea asta mi-a atras atentia, atat pentru titlu cat si pentru modul in care arata coperta. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Stiu ca a durat ceva apoi pana cand m-am decis sa o citesc, dar si cand am inceput-o n-am mai putut-o asa din mana. Au urmat bineinteles si alte carti, Maimuta de piatra, Scaunul gol, A douasprezecea carte, Fereastra sparta. Apoi ai mei au zis ca nu se mai poate asa si mi-au luat si ei niste carti, Papusa adormita si Luna rece. Am continuat cu Moartea vine on-line si Gradina fiarelor. Si-apoi am ramas in pana de carti, pentru ca nu mai traducea nimeni nimic.
         Am plecat in America (anul trecut in iunie) si am gasit libraria asta super jmek in Boston si bineinteles ca nu puteam sa nu intru sa vad care-i treaba. Si, ce sa vezi, am gasit doua carti de-ale lui, Kill room si The skin collector, amandoua in engleza, obviously. Le-am luat, nici n-am stat pe ganduri. Si cred ca le-am terminat in trei zile. Dupa am fost prin NY, bineinteles ca eu numai dupa librarii ma uitam (printre altele). Si am gasit una, asa ca am intrat si, ce sa vezi, inca o carte numai buna de cumparat: The burning wire. Nu am cuvinte sa spun cat de mult mi-au placut, astfel ca imediat ce-am terminat cu examenele in vara anului asta m-am dus pe Libris sa-mi comand inca trei carti: mi-am luat The October list, Trouble in mind si Solitude Creek.
         Acum c-am palavragit o gramada, sa va descriu pe scurt si care-i treaba cu tipul asta. A fost jurmalist, avocat si cantaret de folk si a zis ca de ce sa nu incerce sa scrie carti. Asa ca s-a apucat de scris si, de-a lungul timpului, si-a format cateva personaje iconice: Lincoln Rhyme si Kathryn Dance, alaturi de care se descriu si alte cateva persoanje, Amelia Sachs, politisti si detectivi etc. Intr-un cuvant, ceea ce a creat el e super complex. Doua dintre seriile lui, una cu Lincoln si cealalta cu Kathryne, sunt cele pentru care, cred eu, a devenit cunoscut worldwide, acestea cuprinzand urmatoarele:

The Lincoln Rhyme Series:
The Bone Collector (1997)
The Coffin Dancer (1998)
The Empty Chair (2000)
The Stone Monkey (2002)
The Vanished Man (2003)
The Twelfth Card (2005)
The Cold Moon (2006)
The Broken Window (2008)
The Burning Wire (2010)
XO (2012) — small appearance
The Kill Room (2013)
The Skin Collector (2014)
The Steel Kiss (2016)
The Burial Hour (coming April 2017)

         Abia astept sa apara Steel Kiss paperbak si sunt extrem de nerabdatoare pentru Burial Hour, vai vai vai.

The Kathryn Dance Series:
The Cold Moon (2006) — first appearance
The Sleeping Doll (2007)
Roadside Crosses (2009)
The Burning Wire (2010) — small appearance
XO (2012)
Solitude Creek (2015)

         Tipul mi se pare genial, modul in care scrie si fiecare intorsatura de situatie este foarte bine gandita. Mi-a luat aproximativ 15 carti ca sa incep sa imi dau seama de anumite chestii si ca sa-i cuprind stilul, sa-l inteleg pe deplin. Este si probabil va ramane scriitorul meu preferat si sunt curioasa ce idei ii mai pot trece prin cap pentru ca pana acum nu m-a dezamagit nici macar o singura data.
         Puteti sa gasiti mai multe informatii despre el, despre carti si datele cand vor aparea noutati pe site-ul sau, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
 

Jeffery Deaver

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-