Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 It's not too late , it's never too late ! [+16]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
VMVDD ♛
Sennin
Sennin
VMVDD ♛

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : -
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1587
Puncte : 2106
Reputatie Reputatie : 340

It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: It's not too late , it's never too late ! [+16]   It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 I_icon19Joi 09 Mai 2013, 19:30

Citat :
Capitolul VI :

( Spaţiu -2xEnter- separă titlul de subtitlu.)Tell me the truth !



Sasuke p.o.v.



Mancam linistit micul dejun(virgulă ) cand deodata imi mut privirea spre Sakura si observ o ditamai vanataia pe gatul ei(spaţiu se lasă decât după semnele de punctuaţie, nu înainte. ) . Hmm ?! Am zis ca o voi intreba mai tarziu despre ce e vorba , nu de fata cu Suigetsu . Am un sentiment ciudat(virgulă) in sensul rau . Mi-a cam pierit pofta de mancare , dar am zis sa nu plec pana nu termina toata lumea de mancat , ca cica ‘’ asa e frumos’’ .("că cică" ăsta sună urât. Exprimarea trebuie să fie frumoasă, dezvoltată. "pentru că" sau "deoarece" era o alegere mai bună, sensul pe care voiai să îl dai rămânea acelaşi datorită ghilimelelor. ) Ma uitam in continuu la Sakura , parea putin cam nelinistita , deci curiozitatea mea era din ce in ce mai mare . S-a facut asaa("aşa", nu "asaa") frumoasa in acesti 3 ("trei", nu "3". Când scrii şi îţi apar cifre, e mai bine să le introduci pe litere, cel puţin în astfel de cazuri.)ani , parca ma simt mai bine ca e aici("mă simt mai bine pentru că este aici".) , langa mine . Se are("pare" ) ca toti 3 ("trei", nu "3". La fel şi aici.) am terminatd e("terminat de". Ai grijă la greşelile de tastare. ) mancat , iar Suigetsu a ramas sa spele vasele . Perfect ! Sakura merge spre camera , iar eu in spatele ei . Inainte sa intre(virgulă ) o prind de incheietura mainii si ii soptesc un ‘’asteapta’’ .(E ok să introduci dialogul în naraţiune, aşa, cu ajutorul ghilimelelor, dar câteodată sună mai bine dacă îl incluzi prin vorbire indirectă: "i-am şoptit să aştepte") Se uita la mine stupiefiata("stupefiată", nu "stupiefiata" ) si cu un semn de intrebare .

-Deci(virgulă) voi fi direct , sa zic asa , ce ai pe gat ? intrb indifferent("întreb indiferent", nu "intrb indifferent" ) – indifferent("indiferent", nu "indifferent" ) pe naiba , ca ma macina curiozitatea – si radicand din spranceana . Sakura(virgulă ) cand auzi intrebarea(virgulă ) se panica putin . Hmm ..
-Pff , nu-ti amintesti cand m-ai muscat de gat la ‘’incidentul’’ cu clona ? ma intreaba lovindu-ma usor cu pumnul si razand isteric .
-Aaa , nu , nu-mi amintesc chiar deloc !
O privesc adanc in ochi , in speranta ca as putea citi ceva : minciuna , teama , indoiala . Nu puteam sa gasesc nimic . Deodata se smuceste din stransoare , iar inainte sa imi inchida usa-n nas(virgulă ) rosteste rapid doar : ‘’ memorie scurta’’ . Oook ,("OK", nu "oook") atat am putut sa scot de la ea ?! Memorie scurta ?! Ceva e la mijloc(virgulă)si pana nu aflu(virgulă ) nu ma dau batut . (Semnul exclamării, nu punct. )Devenisem chiar nervos . (virgulă, nu punct.)Si speram din tot sufletul ca Suigetsu sau oricine altcineva – inafara ("în afară", nu "inafara")de mine – sa nu aiba legatura ca asta(virgulă) sauu .. ("sau", nu "sauu". De asemenea, punctele de suspensie sunt în număr de trei - ... - nici mai mult, nici mai puţin.)zilele ii sunt numerate . ("numărate", nu "numerate")Lasand asta la o parte , m-am gandit sa plec pana la cel mai apropiat magazine("magazin", nu "magazine") sis a("şi să", nu "sis a") iau cate ceva de mancare , doar nu vom trai cu aer . Intredeschid usa de la camera Sakurei sa o anunt de plecarea mea(virgulă. ) iar tot ce mi-a spus a fost un ‘’bine’’ sec si faptul ca(virgulă) daca tot sunt plecat(virgulă) va merge pana in baie sa faca un dus , care(virgulă) desigur(virgulă) era la mine in camera . Isi lua tot ce-I ("ce-i", nu "ce-l")de trebuinta si ne indreptam amandoi spre camera mea , eu sa-mi iau banii . Inainte sa plec .. (Puncte de suspensie: "...", nu "..")
-Sakura , faci dus si nu mai iesi din camera pana nu vin eu , bine ?! si(virgulă) spunand asta(virgulă) o sarut rapid pe frunte .
Suigetsu nu trebuie sa stie de toate astea . Am un sentiment urat . In timp ce mergeam spre iesirea din locuinta(virgulă) ma intalnesc cu el . M i n u n a t .("Minunat")
-Hei , Sas’ke , incotro ?
-Ma duc pana la magazine("magazinul") din satul apropiat sa iau ceva de mancare . ii ("Îi" cu literă mare, ai început o nouă propiziţie. )raspund plictisit .
-Ehh , si Sakura ? la auzul acelei intrebari cu o urma de interes in glas(virgulă) am zis ca-l fac bucati , bucatele . Ma infurii la maxim , ma intorc spre el , il iau de guler si ii spun cu o ura de neimaginat in glas :
-Asculta aici , paparuda lu’ ("lui") Nostradamus , de acum incolo(virgulă ) tu si Sakura va veti purta ca doi anonimi , ca si cum voi nu ati fi aici , s-a inteles ?! Si daca aflu ca ai vreo legatura cu semnul ei de pe gat(virgulă ) zilele iti sunt numerate ! si(virgulă ) spunand asta(virgulă) ii dau drumul .
-Calmeaza-te(virgulă) omule , te-am intrebat doar , ce ai ?
Nu-i raspund si imi vad de drum . Moamaa("mamă", nu "moamaa" ) ce nervi am ! Intr-un final ies din catacombe si ma indrept cu cea mai mare viteza spre locatie , astfel incat sa fiu inapoi cat mai repede .


Titlul - Nu îmi place, plus că este foarte lung. Puteai face o alegere mai bună, ceva mai special care să aibă o legătură strânsă cu textul, să pară că îi aparţine. Şi acesta are o asemuire, dar este un titlu ce se poate mula pe mai multe idei.

Ideea - Nu este deloc originală. Începutul, cel puţin, a fost scris pe baza firulul povestirii din anime, ceea ce este foarte comun. Nici mai târziu nu ai dezvoltat-o frumos, să îi adaugi ceva autentic. Din contră, am mai întânlit ficuri în care Sasuke o "răpeşte" pe Sakura, el se îndrăgosteşte de ea şi aşa mai departe. Ai neaparat nevoie de ceva nou, care să lase o amprentă atât ficului, dar şi cititorului.

Descrierea - Probleme şi aici, descrierea ta este generalizată. Sentimentele sunt introduse, aşa, pe scurt, fără prea mari detalii. Nu dezvolţi stările personajelor, trăirile şi emoţiile prin care trec. Sasuke s-a ataşat mult prea repede. Ciudat a fost modul în care s-au întânlit, mă refer că a plecat cu el imediat, fără reproşuri sau contradicţii. Exact ca în desenele animate, unde totul este frumos şi viaţa e roz. Se ceartă, se întânlesc şi se împacă, dar fără cuvinte, aşa, direct. Trebuie să imiţi realul, iar viaţa este foarte complicată. Descrierea este importantă, de aceea este nevoie să lucrezi mai mult, să reuşeşti să transmiţi cititorului ce este nevoie pentru a le înţelege personalităţile protagoniştilor.
Încă ceva, povesteşti din foarte multe perspective d-odată, una pe capitol este suficient şi, oricum, nu trebuie să le schimbi aşa. La un moment dat devine confuz. Timpurile le încurci şi pe ele, ba foloseşti trecut, ba prezent. Alege unul dintre ele, nu amândouă.

Acţiunea - Este grăbită, totul se întâmplă foarte repede. Treci de la o idee la alta fără să dai prea multe detalii, le narezi pe scurt. Dezvoltă-le, totul trebuie dezvoltat, atât acţiunea, dar şi descrierea. De ce crezi că ai capitole atât de scurte?

Dialogul - Lasă mult de dorit, replicile şi apelativele sunt banale şi sună urât. "paparuda lu Nostradamus", "păpuşă", să nu mai zic de o replică din primele capitole ("să-mi mâncaţi cu*u" sau ceva de genul) Serios, astfel de replici nu au ce căuta aici. Dacă vrei să creezi amuzament, o poţi face şi printr-un dialog inteligent, astea sunt nişte prostii.

Estetica - Arată bine, doar că ai nişte capitole extrem de scurte.

Greşeli de ortografie/tastare - Sunt destule greşeli, mai ai probleme cu virgulele, nu corectezi capitolele şi se strecoară şi greşeli de tastare, mai ales dacă alegi Word, iar limba selectată este engleza care îţi umblă şi ea prin cuvinte. Ai mai multă grijă.

Exprimare - E mare nevoie să se dezvolte, a ta este destul de fadă. Nu am găsit figuri de stil, ceva special, decât în primul capitol, la început, dar în rest nimic. Pe asta o vei rezolva citind cărţi, o metodă ce dă rezultate garantate. O să spun aici şi despre alte chestii, gen "bini di dat" şi "LOL" pe care le-am întânlit pe parcurs. Să nu mai apară. Acelaşi caz şi mutilarea cuvintelor: "moamaa" şi aşa mai departe.



Ei bine, atât am avut de spus. Mai ai mult de lucru, sper să iei în considerare sfaturile mele. Dacă este ceva nelămurit, îmi poţi spune printr-un mesaj privat, pe mess, unde îţi e mai uşor.


IF U'RE READING THIS IT'S 2 LATE

YOU SEE NO WHITE INSIDE MY EYES AND IT'S A FUN DAY
Sus In jos
Ame.
Genin
Genin
Ame.

Sex : feminin Localizare Localizare : Calea Lactee ^-^
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 317
Puncte : 349
Reputatie Reputatie : 34
Hobby-uri Hobby-uri : multeeeee...
Stare de spirit Stare de spirit : Shiawasena :)

It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: It's not too late , it's never too late ! [+16]   It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 I_icon19Dum 16 Iun 2013, 16:21

Hey.... welcome
Am trecut si eu pe la ficul  tau si mi se pare super,genial...
Sunt super,ultra,mega curioasa sa aflu ce se intampla...
Presimt ca Suigetsu o sa-si ia bataie! lough
Sper sa aduci repede,repejor nextul,si te rog frumos de tot, de tot, te tot, sa ma anunti si pe mine! puppy eyes
Spor la scris!!kiss

PS: NEXT-UL REPEDE!puppy eyes



It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Jpr

Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: It's not too late , it's never too late ! [+16]   It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 I_icon19Dum 16 Iun 2013, 19:07

Hey happy Scuze ca am trecut asa tarziu pe la noul tau capitol puppy eyes 
Deci well? awesome right? se pare ca lui Sasuke nu ii convine ca Sughetsu sa se apropie de Sakura lough Dar eu una tot nu o inteleg pe Sakura de ce nu ii spune adevarul lui Sasuke?! Adica, la Sasuke i-a putut tine fata dar lui Suighetsu nu? ii chiar aiurea faza...Tot stau sa ma gandesc cum poate sa ii fie teama de acel idiot ca altfel nu ii pot spune. waiting ce are in cap fata asta?! Nu stiu de ce dar eu am un sentiment cam neplacut in legatura cu ceea ce se va intampla in lipsa lui Sasuke can\'t see !!! totusi sper sa nu se adevereasca puppy eyes .
Pana data viitoare iti urez spor la scris in continuare kiss si daca poti sa ma anunti de next sa nu eziti happy2 
~Sayonara~ a hug 


It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous


It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: It's not too late , it's never too late ! [+16]   It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 I_icon19Dum 16 Iun 2013, 22:50


Buna,
Imi place foarte tare ficul tau,
M-a captivat,
Dar am ceva de spus:
Te rog, fa si tu capitolele mai lungi,
Nu sunt genul sa ii stric omului buna dispozitie
Si nici nu vreau sa te supar,
Dar ar fi excelent daca ar fi ceva mai lung.
Mor de nerabdare sa vad continuarea.
(Cand o faci sa ma anunti si pe mine)
Te pup si astept nextul.kiss
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Asss10It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: It's not too late , it's never too late ! [+16]   It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 I_icon19Dum 08 Sept 2013, 11:02

FanFic Blocat din cauza inactivitatii.


It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Continut sponsorizat




It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: It's not too late , it's never too late ! [+16]   It's not too late , it's never too late ! [+16] - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

It's not too late , it's never too late ! [+16]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-