Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Virgula. Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Virgula. Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Virgula.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Virgula. Asss10Virgula. J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Virgula. Empty
MesajSubiect: Virgula.   Virgula. I_icon19Dum 03 Mar 2013, 16:17


VIRGULA


       Virgula este un semn de punctuație care delimitează grafic unele propoziții în cadrul frazei și unele părți de propoziție în cadrul propoziției. În termeni populari, aceasta are rolul de a arăta când trebuie făcută respirația în cadrul unui text.

       Ca semn de punctuație, virgula reprezintă întotdeauna o pauză în vorbire și are următoarele roluri:

       1. Leagă două părți de propoziție de același fel sau propoziții de același fel.
   ex: În livadă sunt meri, peri, pruni și caiși.
         Am venit, mi-am luat lucrurile și am plecat.

       2. Desparte propoziții sau părți de propoziție diferite; izolează apoziția de restul enunțului, izolează complementele circumstanțiale aflate între subiect și predicat.
   ex: Ion, vecinul, este plecat la munte. – aici virgula izolează apoziția de restul enunțului.
         Eleva, cu pași de felină, merge pe coridor. – aici virgula izolează o structură în alcătuirea căreia intră un complement circumstanțial.
         Ai carte, ai parte. – se evidențiază rangul diferit al propozițiilor “Dacă ai parte”, “dacă” fiind un element subînțeles și “ai carte” care e propoziția principală.

       3. Semnalizează lipsa unui termen care se poate deduce logic în context.
   ex: Am plecat la mare, iar ea, la munte. – elementul care lipsește este “a plecat”, ce se deduce din context; în locul acestuia s-a pus o virgulă intuitivă.

       4. Izolează structurile verbale la modurile participiu, ori gerunziu inițiale.
   ex: Supărat pe viață, a ales ștreangul. – după cum se poate observa, verbul la participiu este primul, formând astfel o structură inițială.
         Văzând oastea spulberată,Ștefan a fugit. – la fel ca mai sus, și aici este vorba de o structură verbală inițială, numai că de data aceasta verbul este la modul gerunziu.

       5. Izolează adverbe, conjuncții, substantive sau alte construcții în cazul vocativ.
   ex: Bine, am înțeles mesajul.
         Am găsit soluția, însă nu azi.
         Andreea, vino la masă!

       6. Izolează cuvinte sau construcții incidente (în care apar informații suplimentare, care nu au legătură cu enunțul sau propoziția din care fac parte) de restul enunțului.
   ex: Maria, ofensată, nu a răspuns. – chiar dacă se renunță la cuvântul dintre paranteze, propoziția își pastrează sensul.
         - Ați înțeles, zise împăratul furios, ce trebuie să faceți? – aici delimitează vorbirea directă de cea directă sau cuvintele personajului de cele ale naratorului.

       7. Izolează cuvinte cu valoare exclamativă de restul enunțului.
   ex: Bre, grăbește-te!

       8. Separă elementele exprimării aproximative.
   ex: El mănâncă doi, trei cartofi pe zi. (El mănâncă 2, 3 cartofi pe zi.)

       9. Se utilizează înaintea cuvintelor precum: dar, iar, însă, ci, deoarece, fiindcă, pentru că, dar și, precum și; se adaugă după structurile: în concluzie, de exemplu, așadar, prin urmare, astfel, totuși atunci când acestea se află la începutul enunțului.
   ex: În concluzie, această întrunire este amânată.
         Așadar, consider că este mai bine să luăm o decizie rapidă.
         Totuși, niciunul dintre ei nu a avut dreptate.

       Excepții: atunci când iar este sinonim pentru din nou nu se desparte prin virgulă. În interiorul propoziției totuși nu se desparte prin virgulă.

       10. Elementele precum: așa bine, sigur, desigur, firește, într-adevăr, prin urmare, așadar se despart prin virgule de restul enunțului.
   ex: Este, desigur, o idee bună.
         A spus asta, firește, pentru a-l enerva.


       Ca semn ortografic are următoarele roluri:

       1. Compune anumite locuțiuni adverbiale.
   ex: de voie, de nevoie; cu chiu, cu vai.

       2. Apare între cuvinte identice sau asemănătoare ca sens.
   ex: încet, încetișor; trosc, pleosc.
Sus In jos
Simon Says
Jōnin
Jōnin
Simon Says

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Craiova
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1380
Puncte : 1693
Reputatie Reputatie : 149
Hobby-uri Hobby-uri : I love to go out with my friends, to have fun, to listent to music, to draw and so on
Stare de spirit Stare de spirit : always HAPPY :D:

Virgula. Empty
MesajSubiect: Re: Virgula.   Virgula. I_icon19Lun 05 Aug 2013, 20:49

Buna, Choco happy . Multumim mult pentru acest topic ! Sunt convinsa ca fiecare dintre noi va invata, pe viitor, cum sa le foloseasca happy2

Kisses and hus ^^
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Virgula. Empty
MesajSubiect: Re: Virgula.   Virgula. I_icon19Dum 18 Aug 2013, 13:13

Asi avea si eu un mic lucru de adaugat: In timpul unui salut nu e nevoie sa pui virgula. Nu cred ca e necesara o pauza de rasuflare pentru a spune 2 cuvinte intr-o forma de salut. E doar o idee sau parere. Mai la toata lumea vad saluturile gen: "Buna, X-ulescu" si nu ma ia cu fiori precum cu draci.
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Virgula. Empty
MesajSubiect: Re: Virgula.   Virgula. I_icon19Dum 18 Aug 2013, 13:23

Mihai, le vezi in carti mai intai, iar apoi si la restul persoanelor din jur. Asa este corect, asa am fost invatati la scoala, asa scriem. Pauza aceea este necesara, deoarece "X-ulescu" se afla in cazul vocativ, iar vocativul se izoleaza prin virgula de restul enuntului. In vorbire, este adevarat, nici nu se sesizeaza pauza aceea, insa in scris trebuie 'mentionata'. lough
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Virgula. Empty
MesajSubiect: Re: Virgula.   Virgula. I_icon19Mar 20 Aug 2013, 13:08

Ce-a fost si ce-a ajuns Limba Romana ... nervi! 
Sus In jos
Continut sponsorizat




Virgula. Empty
MesajSubiect: Re: Virgula.   Virgula. I_icon19

Sus In jos
 

Virgula.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Norme Lingvistice-