Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Lun 16 Iul 2012, 18:48

Ce si cat stim despre fumat?

Unii suntem constienti de problemele pe care le cauzeaza fumatul si nu fumam dar suntem si altii care constienti fiind despre ce probleme sau boli pot aparea din cauza fumatului… fumam incontinuare. Dar de ce fumam? Ce contin tigarile? Ce si cat stim despre fumat si tutunul din tigari?

Cateva informatii generale
» Tutunul face parte din familia solanaceelor, originar din Mexic, unde in secolul al VI-lea era folosit pentru anumite ritualuri religioase. Si indienii, care numeau planta "tobacco", o foloseau la diferite ritualuri magice sau religioase, fumand-o in pipe special confectionate. Mai tarziu tutunul fost introdus in Europa de spanioli. S-a raspandit foarte repede, incepand cu Franta (1560), desi europenii au considerat-o inca de la inceput o planta diabolica.

Compozitie:
»Tutunul are o compozitie foarte complexa, in frunze se gasindu-se diverse componente chimice: celuloza, proteine, amidon, steroli, minerale etc. Dar veti putea spune ca acesti compusi se mai gasesc si in alte plante dar tutunul are ca substante specifice nicotina si isoprenoizii ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ). Nicotina este un agent toxic activ al tutunului si intr-adevar este o otrava foarte puternica, o doza de 5mg de nicotina fiind suficienta pentru a omori un caine in cateva clipe prin paralizia nervilor motori iar una de 60mg este la fel de eficienta pentru om.
Printre componenete fumului de tigara se numara si oxidul de carbon, gudronul si alte substante iritante pentru sistemul respirator. Diversii iritanti respiratori se mai gasesc in fumul de tutun in concentratii mari patologice iar printre acestia se numara: acroleina, formaldehida, acidul cianhidric, acetaldehida. Dar totusi cei mai periculosi factori din fumul de tigara sunt substantele cancerigene si cocangerigene care se gasesc in aerosolii produsi de fumul de tigara si care poarta denumirea generala de gudroane.
» Fumatul este un obicei( deci clar nu e Solutia!!) ce minimalizeaza emotiile negative cum ar fi durerea, frica, furia. Obiceiul fumatului poate avea efecte sociologice adânci, cum ar fi preluarea obiceiului de la parinti si prieteni. Relatia dintre fumat si boala de inima a fost intens studiata. Fumatul este un factor de risc sigur pentru dezvoltarea cardiopatiei ischemice si a infarctului de miocard, cât si în amplificarea riscului de moarte si recurenta a infarctului miocardic. La supravietuitorii unui infarct miocardic care mai continua sa fumeze, rata recurentei este de 2 ori mai crescuta decât pacientii ce au renuntat la fumat.
Cum sa te lasi de fumat in doar 5 pasi?
1.) Urmareste obiceiurile legate de fumat-cand fumezi si de ce ?
2.) Decide sa renunti la fumat chiar acum-indiferent de varsta riscurile pentru sanatate se vor reduce.
3.) Alege ziua in care te lasi de fumat-cel mai bine e o zi in care esti mai ferit de stres, cat mai relaxat. Fii sigur ca ai aruncat toate tigarile si ca nu mai ai in jur scrumiere, chibrituri sau brichete si gata, nu mai fuma !
4.) Fii atent mai ales in momentele in care ai putea simti iar dorinta de a fuma si fa un efort de vointa. In loc sa fumezi gaseste altceva de facut.
5.) Cere sprijinul celor apropiati. E mult mai usor sa rezistati tentatiei, daca efortul facut e laudat de familie si de prieteni.

Care sunt avantajele renuntarii la fumat?
» Se reduce riscul unor boli grave!
» Veti avea mai multi bani de cheltuit pe mancare mai buna, pe haine, pe concedii,…
» Veti fi si va veti simti mai sanatosi
» Va veti influenta familia sa adopte un stil de viata mai sanatos.

Zece sfaturi: cum sa rezisti tentatiei de-a mai fuma vreodata?

Ce te face sa te reapuci de fumat? Plictiseala? Furia? Obseala? Oricare dintre acestea iti pot face pofta de o tigara, insa cele care te fac sa dai orice pentru un foc sunt stresul si furia. In acele momente ai impresia ca numai o tigara te poate ajuta sa te calmezi. In realitate insa, fumatul nu face decat sa sporeasca stresul. Invata cum sa faci fata acestor situatii cand abia te-ai lasat de fumat:

1.) Nu te neglija! Daca te lasi brusc de fumat, trebuie sa ai grija de organismul tau, pentru ca acesta sa nu aiba de suferit. Ofera-i o dieta echilibrata: are nevoie de combustibil de buna calitate acum, cand munceste sa indeparteze toxinele din sistem. Bea mai multa apa! Te ajuta sa iti detoxifiezi organismul mai repede si iti da o senzatie de bine. Ia vitamine! Tigarile ti-au golit corpul de nutrienti, iar vitaminele te ajuta sa te recuperezi mai repede dupa ce te lasi de nicotina.
2.) Renunta la cafeina! Cand te lasi de fumat, cantitatea de cafea cu care erai obisnuit s-ar putea sa-ti dea o stare de nervozitate. Asa ca ar fi bine ori sa reduci umarul de cafele, ori sa renunti la ele pentru o perioada, mai ales daca nu poti dormi noaptea. S-ar putea ca, atunci cand te-ai lasat definitiv de tigari, sa nu poti sa mai bei atat de multa cafea ca inainte.

3.) Fa o baie calda! Este o metoda excelenta de relaxare si destresare. Pune si un strop de sare de baie si cufunda-te.
4.) Fa un masaj! Daca nu ai parte de unul calificat, apeleaza la bunavointa partenerului sa te ajute te destinzi. Un masaj de 10-15 minute, pe gat, umeri, fata si scalp poate face minuni.

5.) Fa o plimbare, oricat ar fi de scurta! Chiar si una de 15 minute te ajuta sa scapi de stresul pe care ti-l da renuntarea la nicotina. Mersul pe jos reduce imbatranirea si imbunatateste circulatia sangelui.
6.) Dormi suficient! Primele zile in care renunti la tigari sunt obositoare. Atat mintea, cat si corpul obosesc repede. Fa tot posibilul sa dormi cat mai mult. Nu-ti face griji. O sa-ti recapeti energia in curand.

7.) Foloseste-ti imaginatia! Inchide ochii si creeaza-ti un loc in minte unde poti sa te retragi, sa te relaxezi. Te poti gandi la un loc pe care l-ai vizitat ori unul complet nou, in care nu ai mers niciodata. Conditia principala este ca acest locsor sa fie numai al tau. Ar fi bine sa fie acelasi de fiecare data, ca sa-ti fie familiar. De indata ce “ajungi acolo”, incearca sa respiri adanc, timp de 3 pana la 5 minute.
8.) Respira adanc! Este o tactica de a te calma si de a reduce stresul. Inspira pe nas, numara pana la 3 si expira pe gura. Fa asta cateva minute, iar tensiunea din corp va disparea.

9.) Concentreaza-te la ce ai de facut azi! Ne petrecem prea mult timp gandindu-ne la toate, mai putin la ziua care abia incepe. Nu-ti face griji in privinta viitorului. Nu te gandi ca nu o sa mai fumezi niciodata. Gandeste-te ca nu trebuie sa fumezi azi. Poti sa faci asta doar pentru o zi, nu-i asa?
10.) Nu lua totul prea in serios! Asteapta-te sa ai zile rele, asa cum ai si zile bune. Dupa ce te lasi de fumat, primele zile vor fi cele mai grele, dupa care incepi sa te obisnuiesti.

Observatie!
Sa tinem minte un lucru: ce se afla intr-o tigare nu e doar tutun! Nu! Sunt bagate alte chimicale pentru a oferi un gust celui ce fumeaza, o senzatie dar mai précis o DEPENDENTA. Invata sa spui NU lucrurilor ce iti fac rau !!!
Sus In jos
Aionista♥IVA
Jōnin
Jōnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 74
Localizare Localizare : Nu e treaba ta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1265
Puncte : 1442
Reputatie Reputatie : 156

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Joi 19 Iul 2012, 21:59

ma bucur pentru ca sunt prima care comenteaza acest subiect we party !!
foarte frumos si bine lucrat in love
cred ca ati adunat toate informatiile de care erau nevoie dap !
este interesant si poate ajuta ceva lume what?lol!
cel mai bine este sa postezi astfel de subiecte pe un astfel de forum pentru ca suntem toti tineri si trebuie sa stim de ce nu e bine sa fumam inainte de a face acest lucru dap !
de as putea sa o conving pe mama sa nu mai fumeze m-as crede eroina lough
felicitari tuturor care au lucrat la acest subiect in love
cu drag Iva good job
P.S.: Cred ca ar fi nevoie acum de un subiect care vorbeste despre droguri, ca am eu ce am cu drogurile. lough Tot presimt ca ma voi droga pe la 15 ani. Presimt ca o voi face pentru ca am incercat sa ma droghez de doua ori, cred. Acel topic ar fi special pentru mine. rolling on the floor Cred ca sunt aproape singura care se gandeste la droguri de pe forum. (Dar culmea este ca nu voi fuma si nu ma voi imbata cand voi fi mare. In loc de asta am pata pe droguri.) lough Am zis asta pentru ca suntem ca intr-o familie. Asa ca m-am gandit ca nu ar fi o mare problema daca as zice acest lucru. Ar fi un moment bun sa scap de aceasta ''dorinta''. Daca v-a deranjat cumva comentariul meu va rog sa imi ziceti. dap ! Va pupa Iva in love
Sus In jos
KiMO
Genin
Genin
KiMO

Sex : masculin Varsta : 27
Localizare Localizare : Paradise
acebook acebook : Andrei.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 144
Puncte : 155
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Drama
Stare de spirit Stare de spirit : Proud

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 20 Iul 2012, 01:02

foarte interesant articolul, thx.

tot ce stiu eu e ca nu vreau sa incep sa fumez niciodata xD (nu asta ne dorim cu totii?), dar ma mai motiveaza si mama sa nu incep - ea s-a lasat de fumat cu greu. cred ca e foarte dificil sa te lasi de fumat, mai ales daca nu esti motivat 100%.

Aionista♥IVA a scris:

de as putea sa o conving pe mama sa nu mai fumeze m-as crede eroina lough

incearca sa ii ascunzi tigarile, eu asta mai fac cu tata. lough crede-ma, merge uneori.. nu trebuie sa-i spui ca i le-ai ascuns tu, prefa-te doar ca.. au disparut sau le-a fumat el mai repede decat credea. rolling on the floor
Sus In jos
https://www.youtube.com/OfficialFoxKids
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 20 Iul 2012, 18:52

foarte bune sfaturi in a face pe cineva sa nu mai fumeze dap ! , ascundeti-le tigarile si nu-i lasati sa fumeze mai ales in preajma voastra. daca trebuie prefaceti-va ca tusiti de la ele, ca nu va pica bine deloc, faceti cateva lucruri mai "murdare" doar ca sa ii convingeti ca tigarile nu-s solutia intr-un mediu familial.
ma bucur ca vi s-a parut interesant acest articol. promit ca urmatorul sa fie despre droguri si in continuare o sa mai adaug poate cateva 1-2 idei la acest articol.

Nu Fumati! Nu e sanatos! biciuitor
Sus In jos
Niki Ichinose
S-Class
S-Class
Niki Ichinose

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I don't belong here
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3119
Puncte : 3457
Reputatie Reputatie : 131
Stare de spirit Stare de spirit : Momentan fericita

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 20 Iul 2012, 19:33

Este foarte interesant acest subiectul

Multe persoane mor din cauza asta

Dar nu mereu ascunsul tigarilor este o solutie

Tatal meu fumeaza

Dar nu este un fumator irait..

Un pachet de tigari ii ajunge in jur de doua saptamani.

Matusa mea fumeaza cate un pachet / doua pe zi

Iar intr-o zi i-am ascuns unul din pachete sperand ca fac ceva bine..

Dar nu a fost asa...

Cand cealalta matusa era la piata (pentru ca locuies amandoua la Bucuresti intr-un apartament)

A gasit acel pachet in timp ce facea curat..

Si mi-a spus ca a avut noroc ca i-am ascuns eu...

Noi (ma refer la cei de varsta mea) nu putem sa facem prea multe pentru parinti nostri

Atata timp cat ei nu au nici cel mai mic gand pentru a se lasa de fumat...

Sus In jos
KiMO
Genin
Genin
KiMO

Sex : masculin Varsta : 27
Localizare Localizare : Paradise
acebook acebook : Andrei.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 144
Puncte : 155
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Drama
Stare de spirit Stare de spirit : Proud

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 20 Iul 2012, 19:51

Niki~Piki~Riki a scris:

Noi (ma refer la cei de varsta mea) nu putem sa facem prea multe pentru parinti nostri

Atata timp cat ei nu au nici cel mai mic gand pentru a se lasa de fumat...


ai pe de o parte dreptate, trebuie mai intai ei sa fie motivati sa se lase si apoi sa ii ajutam noi.. dar cum sa fie motivati? nu crezi ca aici ar trebui sa intervina si copiii?.. sa le prezinte riscurile fumatului intr-un mod mai direct (si nu ma refer sa vii cu o foaie in fata si sa reciti un articol ca si cum te-asculta profa de romana la o poezie la scoala). e bine totusi sa incerci, chiar daca nu merge, decat sa stai deoparte si sa vezi ca persoana iubita isi nenoroceste sanatatea.
Sus In jos
https://www.youtube.com/OfficialFoxKids
Aionista♥IVA
Jōnin
Jōnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 74
Localizare Localizare : Nu e treaba ta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1265
Puncte : 1442
Reputatie Reputatie : 156

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 20 Iul 2012, 20:14

Arcade a scris:
ma bucur ca vi s-a parut interesant acest articol. promit ca urmatorul sa fie despre droguri si in continuare o sa mai adaug poate cateva 1-2 idei la acest articol.
iti multumesc mult Mihai in love
poate vei reusi sa-mi schimbi modul de a gandi si sa ma aduci spre bine dap !
din vina intamplarilor nefericite din viata mea am ajuns la extrem si vreau in fiecare moment tot mai mult :|
sper ca ma va putea convinge macar putin articolul care urmeaza sa nu fac o astfel de prostie sad
cu mult drag Iva good job
P.S.: par eu o fata putin inocenta si fara ganduri rele, dar putini ma cunosc cu adevarat...
Sus In jos
KatKathleen
Jōnin
Jōnin
KatKathleen

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Ma va gasi cine va vrea sa ma gaseasca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1269
Puncte : 1487
Reputatie Reputatie : 167
Hobby-uri Hobby-uri : Anime-uri :)
Stare de spirit Stare de spirit : Mereu schimbatoare

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Sam 21 Iul 2012, 11:19

Da... chiar e foarte interesant, insa trebuie sa vrei sa te lasi cu adevarat, altfel nu reusesti.
Cunosc atatea persoane care fumeaza si care incearca sa se lase, mesteca guma mereu, beau multe lichide, dar imediat cand vad ca fumeaza cineva in jurul lor, gata nu mai rezista.
Am incercat si eu faza cu ascunsul tigarilor si nu a mers. Sau chiar cu parintii... incearca sa ma fereasca de fum, dar de obicei mereu in bucatarie se fumeaza si desi eu tusesc acolo si nu stiu ce, nu prea ii intereseaza imi spun sa stau mai incolo lough. Mda...
Prietenii mei ( cei care fumeaza) stau mai retrasi daca vor sa " se delecteze". Insa uneori cand sunt multi tot vine fumul, deci banuiesc ca am plamanii la fel de afumati ca si ai lor.
Si sa nu mai zic ca le vine mereu sa scuipe.. lough
Mda ce noroc pe mine lough
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Sam 21 Iul 2012, 13:01

Ideea e sa te feresti de asemenea prieteni... Iar cu parintii stai de vorba pur si simplu, impune-le sa nu mai fumeze in casa. Sa iasa afara/balcon etc. Spune-le ca iti distrug tie sanatatea.

Fumul de tigara ( a carei compozitie poate fi tutun, "lipici" , lemn si altele ) este fatal! Fa-i sa inteleaga lucrul asta si ca iti fac tie rau. Cand ii vezi ca fumeaza in casa scoate-i afara, cere-le frumos sa iasa sa isi fumeze tigara afara. Incearca, merita !

Inca un efect al fumatului: omoara neuronii. De aici nici nu mai e altceva de zis daca cu totii stim ca neuronii transmit toate informatiile ( simturile ) catre creier si le transforma in realitatea simtita, vazuta, auzita etc ... E adevarat se regenereaza dar nu 100% iar cu timpul pur si simplu prostesti.
Sus In jos
KatKathleen
Jōnin
Jōnin
KatKathleen

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Ma va gasi cine va vrea sa ma gaseasca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1269
Puncte : 1487
Reputatie Reputatie : 167
Hobby-uri Hobby-uri : Anime-uri :)
Stare de spirit Stare de spirit : Mereu schimbatoare

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Dum 22 Iul 2012, 11:29

O.. stai linistit ca am facut deja asta. Urlu ca toate alea cand de exemplu vin la bucatarie pentru ca vreau sa mananc si ei ma asteapta cu tigarile aprinse lough
Am incercat de toate, acum doar stau cat de departe pot cand fumeaza happy2
Si prietenii astia nu sunt deloc rai, chiar foarte de treaba. Niciodata nu m-au intrebat daca vreau sa trag un fum sau ceva si daca e sa fumeze cum am spus stau departe de mine. happy
Sus In jos
Methera
S-Class
S-Class
Methera

Merite deosebite :
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 108
Localizare Localizare : Regatul de Nord al Iadului.
acebook acebook : Andreea Drăgan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 7624
Puncte : 8016
Reputatie Reputatie : 256
Hobby-uri Hobby-uri : Ficuri şi cărţi.
Stare de spirit Stare de spirit : L.

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Dum 22 Iul 2012, 11:42

Foarte interesant.
In familia mea sunt multi fumatori, am avut o matusa.. care daca se oprea din fumat ar fi trait astazi, dar nu s-a putut opri.
Tata fumeaza de cand ma stiu, de la un timp am devenit "alergica", numai pot sta langa fum pentru ca ma sufoc, incep sa tusesc si alea alea..
Eu i-am spus lui tata sa numai fumeze in casa, insa tot nu intelege..
In fine, a incercat de multe ori sa se lase de ele.. dar chiar n-a putut.. e foarte dependent de ele.. nu poate sta linistit daca stie ca n-are tigari.. :|
In fine, eu sper ca altii sa reuseasca sa-si convinga parintii ca fumatul este daunator.
Sus In jos
▬Krux .
Chūnin
Chūnin
▬Krux .

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : K.T. + F.S.K.D.
acebook acebook : Just hi5
Nr. mesaje Nr. mesaje : 641
Puncte : 840
Reputatie Reputatie : 132
Hobby-uri Hobby-uri : PIREU .
Stare de spirit Stare de spirit : Huh..

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Mier 25 Iul 2012, 16:09

Hey !

Excelent articol .

In familia mea nu sunt fumatori asa ca nu am de ce sa ma plang .
In schimb am aflat recent ca un bun prieten s-a apucat de fumat , desi chiar el imi facea mie scandal sa nu fumez niciodata . Asta ma socat destul de tare , dar stiu ca nu e vina lui , ci a anturajului care la fortat de la inceput sa faca diferite lucruri nesanatoase . Mai sunt si alti in grup care fumeaza dar nu i-am vazut niciodata , pentru ca pleaca mereu departe de restul daca vor sa "joace carti ". lough
Ar trebui sa se faca si un articol si despre alcool , nu odata mi-am vazut prietenii cantand in mijlocul strazii si duhnind a "licoarea lui Bacchus" .

P.S. :

Aionista♥IVA a scris:
Cred ca sunt aproape singura care se gandeste la droguri de pe forum.

Ei bine Iva , daca nu puneai acel aproape te inselai . Crede-ma ca si eu am o boala cu drogurile care ma macina zilnic . Am ce am mai ales cu LSD-ul si cocaina . lough Dar poate reuseste Mihai sa ne trezeasca la realitate .

Bye Bye !


Ultima editare efectuata de catre Kilari in Vin 27 Iul 2012, 13:26, editata de 1 ori
Sus In jos
Bia18
Academy Student
Academy Student
Bia18

Sex : feminin Varsta : 30
Localizare Localizare : Suceava
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 24
Puncte : 30
Reputatie Reputatie : 0
Hobby-uri Hobby-uri : Aruncatul cu privirea .Problem :))?
Stare de spirit Stare de spirit : Ok :)

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Joi 26 Iul 2012, 14:56

Foarte interesant subiectul , sunt multe informatii si sfaturi utile !
Stiu un singur lucru : nu am fumat si nici nu o sa fumez vreodata .
Sunt incojurata in mare parte din fumatori , mai bine de jumatate de clasa fumeaza si am stat alaturi de ei si nu m-a tentat sa fumez si eu .
Nu suportam nici mirosul ,insa m-am mai obisnuit cu el ...oriunde mergi club , restaurant, pizzerie ...peste tot dai de fumul asta nenorocit de tigara ..
Si ...mai afectati suntem noi..nefumatorii cand inhalam fumul de tigara ..decat un fumator happy Insa nu te poti duce la om..si sa ii dai in cap pentru ca fumeaza.... rolling on the floor
Sus In jos
https://www.facebook.com/pages/Pentru-suflet-/355380031155473
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Joi 26 Iul 2012, 20:14

Bia18 a scris:

Si ...mai afectati suntem noi..nefumatorii cand inhalam fumul de tigara ..decat un fumator happy Insa nu te poti duce la om..si sa ii dai in cap pentru ca fumeaza.... rolling on the floor

ba da poti ! e vorba de sanatatea ta, de corpul tau, de tine ! deci poti sa ii spui celui din restaurant sau oricine e sa lase tigarea caci nu iti face bine.
oricui poti cere sa nu fumeze langat tine cand e vorba de sanatatea ta. yeah
Eu mergeam la un coleg de-al meu din liceu si de cele mai multe ori reuseam sa ma impun sa il fac sa iasa afara sa fumeze chiar daca era casa lui.Trebuie sa stii cum sa te impui cu vorbe nu neaparat urate sau rautacioase happy
Sus In jos
Katherine Pierce
Special Jōnin
Special Jōnin
Katherine Pierce

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În spatele tău!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1626
Puncte : 1840
Reputatie Reputatie : 118
Hobby-uri Hobby-uri : Vorbitul 24/24 h.
Stare de spirit Stare de spirit : Depinde cum mă găseşti.

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Mier 01 Aug 2012, 00:00



Si parintii mei fumeaza. Mama nu se omara dupa asa ceva, fumeaza cate o tigara pe saptamana. Insa tata fumeaza mult... Chiar nu stiu ce sa fac ca sa il indepartez de panaramele astea. Am incercat sa-i explic, insa nu are nici un efect asupra lui. Nu stiu ce sa fac! Chiar nu imi place sa-i vad asa, pentru ca stiu ca nu este bine pentru sanatatea lor si nici pentru a mea, pana la urma.

Sus In jos
Crissu.♥
S-Class
S-Class
Crissu.♥

Merite deosebite : Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Nici eu nu mai stiu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5281
Puncte : 5552
Reputatie Reputatie : 107
Hobby-uri Hobby-uri : tenis cu piciorul...
Stare de spirit Stare de spirit : Ca in prima zi dupa divort...

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Mier 01 Aug 2012, 00:41

sincer am fumat si eu !
dar un sfat de la mine nu va apucati !
n-o sa va mai puteti lasa de ele decat dak aveti o vointa din aia de fier ,
oricum in loc sa va cumparati tigari folositi banii aia in ceva mai nedaunator ,
plus va distrugeti viata ,
in concluzie nu e bine sa va apucati !
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Mier 01 Aug 2012, 01:32

exact lucrurile scrise/amintite si de mine mai sus. cea mai mare greseala a vietii e sa te apuci de fumat parerea mea. in momentu in care fumezi deja viata ti-e pe jumatate distrusa.
Sus In jos
Florentina
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 31
Localizare Localizare : jud. Giurgiu
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 64
Puncte : 77
Reputatie Reputatie : 7

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Dum 19 Aug 2012, 00:33

Sunt utile informatiile, insa nu stiu pe cati dintre noi ne sperie indeajuns de mult urmarile fumatului cat sa ne determine sa nu consumam tigari.

Pot recomanda o carticica ( atat pentru cei nefumatori si pentru cei fumatori) despre care se spune ca ar spala creierele astfel incat sa nu ajungi sau sa nu mai ajungi sa fumezi.
Am citit si eu putin si mi s-a parut interesanta, insa partea si mai interesanta este ca i-am dat-o s-o citeasca unui prieten ( era fumator inrait ) si tipu' chiar s-a lasat dupa ce a citit-o. Spunea ca pur si simplu l-a facut sa-si dea seama ca fumatul n-are nici un rost.
Aceeasi carte a mai citit-o si o prietena ( si ea tot fumatoare) si s-a lasat si nici in ziua de azi nu mai fumeaza. Cred ca depinde si de intelectul fiecaruia si gradul sau influentabilitate, insa oricum merita sa incerci sa o citesti si sa vezi daca are vreun efect.
Cartea se numeste ''In sfarsit nefumator" de Allen Carr si o puteti gasi si pe net.
Sus In jos
iPrieten?
Jōnin
Jōnin
iPrieten?

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Sarcasmia
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1293
Puncte : 2000
Reputatie Reputatie : 433

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Joi 23 Aug 2012, 17:15

Multmim Arcade ca ne-ai adus la cunostinta aceste informatii, care sa speram ca o sa-i faca pe 'fumatorii forumului' sa se lase. happy
Eu una nu fumez si n-am s-o fac niciodata si as vrea sa recomand si celorlalti sa NU se lasa prada tentatiei.
Odata ce te apuci, e foarte greu sa te lasi de acesti viciu. yeah
Stiu asta din cauza rudelor mele , a calor sanatate se degradeaza pe zi ce trece din cauza fumatului. nervi!
Un procent foarte ridicat de oameni mor din cauza tigarilor.
=====> SA NU VA APUCATI DE FUMAT CA DE NU PRIMITI BANN! ban him fast! ban him fast!
Eeee...Glumeam totusi caterinca
Tine-ti la viata voastra!
Meli&Co
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Sam 25 Aug 2012, 18:10

nici ca se putea o poza mai hilara si mai exacta cand vine vorba de fumat...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Sam 25 Aug 2012, 18:55

Cu cel mai mare respect cine se apuca de fumat sincer nu stiu de ce mai traieste.

Fumul, respectiv nicotina, sunt cele mai nocive. Te omoara treptat si nu ne dam seama de asta decat la sfarsit.

Doamne fereste ! N-am pus gura pe asa ceva si nici ca o sa incerc. Nici daca sunt obligata sa fumez sau macar un fum pentru a fi populara, ori a avea cine stie ce atentie, ori prieteni tot nu as face-o.

Te distruge ca naiba... Mai bine nu...

Va sfatuiesc sa nu va apucati de fumat doar pentru ca e la moda. O sa regretati.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Lumiereღ
Genin
Genin
Lumiereღ

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Peste tot ;x
Nr. mesaje Nr. mesaje : 428
Puncte : 496
Reputatie Reputatie : 20

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 31 Aug 2012, 17:18

Eu fumez de 1 an :|

Dupa ce au divortat parinti mei eram foare emotiva si un ..."amic" mi a propus sa trag cateva fumuri cica asa ma voi linisti . La inceput nu mi a placut ...am ametit avea un gust oribil dar uite asa incet cu fiecare zi deveneam tot m ai nelinistita si parca corpul meu cerea tigari ....dupa ce fumam una eram ...linistita sa zic asa.

Am incercat sa ma las insa este greu cand toti din jurul meu fumeaza :|
Am incercat cu tigare electronica...plasturi si toate draciiiile :| dar aici doar vointa te poate ajuta iar in cazul meu vointa e mult prea pierduta in fumul de tigare .
Sus In jos
Miky
Genin
Genin
Miky

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : prin lumea mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 267
Puncte : 338
Reputatie Reputatie : 15
Stare de spirit Stare de spirit : plina de viata

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Sam 01 Sept 2012, 23:09

Ei bine si eu sunt fumatoare cam de 8 luni imediat fac un an, si stiu ca voi muri repede, pot sa fac anumite boli si chestii. Eu daca nu fumez ma dor planii tare si ma enervez din orice,de exeplu azi nu am fumat toata ziua datorita unei prietene care nu ma lasa sa fumez altfel imi rupe gatul, asa deci azi nu am fumat deloc si ma prins o durere de plani foarte tare, si nu nu mai azi si in alte zile mi s-a intamplat sa ma doara plamanii, si sa nu pot repira bine. Acum ceva tipm fusesem cu o "amica" la fumat si dupa cateva minute nu mai puteam sa respir bine parca cine imi taiase respiratia nustiu cum sa explic iar prietena mea cea mai buna ma intrebat ce am eu i-am zis ca poate fi de la tigara si de atunci nu ma mai lasa sa fumez a zis ca daca ma mai prinde imi rupe capul. Eu o sa incerc sa ma las de fumat pentru ca, cum am mai zis am inceput sa ma doara planii si respiratie este cam proasta, imi este cam frica sa nu patesc si altceva, intr-un fel este bine sa ai prieteni care nu te lasa sa faci o astfel de tampenie. O da si am mai citi ca unii mai sunt cu drogurile, pai si eu am sezantia ca vrea sa ma droghez, nu stiu de ce dar cand se mai cearta ai mei sau sunt suparata vrea sa incerc un drog sa beau alcool si sa fumez, ciudat stiu, sper sa nu ajung chiar asa altfel ma vedeti la morga.
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Vin 07 Sept 2012, 20:37

si tu crezi ca durerile tale de plamani se datoreaza faptului ca nu fumezi si ca fumatul iti "atenueaza si salveaza" plamanii? ASTEA SUNT DEJA EFECTE DESTUL DE URATE SI AVANSATE DIN CAUZA TIGARILOR. la fel si faptul ca te enervezi repede, nicotina iti omorara neuronii iar tu nu mai gandesti normal, lasa-te fat-o de ele pana mai poti , lasa-le ca nu-s bune si nu ajuta la nimic.

NU MAI FITI COPII ORBI, DESCHIDETI OCHII SI LASATI-LE DRACU DE TIGARI !
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19Sam 08 Sept 2012, 02:00

O sa par sigur a naibii si o vipera. Am mai postat aici si o sa mai postez odata.

Am 15 ani. N-am pus o singura tigare in gura in toata viata mea, dar am toata familia ( inafara de parintii mei ) care fumeaza si mai stau prin fum. Sa fiu sincera nu-mi place nici fumul de tigare, simt ca nu pot respira. Am si fosti colegi ce fumau spre drum cand mergeam la scoala, doar ca sa nu fie prinsi de parinti. Probabil si viitori colegi de liceu vor fuma. Si ce ? Nu ma intereseaza sau atrage acest fum, nicotina asta nenorocita.

Toti fumati doar pentru ca e la moda si aturajul vostru va va crede niste pampalai ca nu fumati. Am o gramada de prieteni ce fumeaza, nu le zic nimic e viata lor, ei decid, da nu ma apuc si eu de fumat. Probabil pentru ca pur si simplu nu ma atrage si ar fii si destul de dificil cu parintii mei ( mai ales ca nu permit fumatul in casa, imaginati-va ca daca as trage un fum m-ar prinde ).

Acum o sa fiu chiar rea. Astia care fumati sunteti de o prostie crasa. O faceti doar pentru ca va recomanda un prieten sau pentru ca e la moda. La anu e la moda sa te droghezi, o sa faceti si asta ? In 2014 o sa fie la moda sa ne videm pe centuri, o sa faceti si asta ? Lasati dracului treaba asta " ca e la moda ". La moda e doar sa-ti faci rau.

Eu una mai bine n-as avea prieteni decat sa fumez. N-am sa o fac niciodata indiferent daca e la moda, daca nu o sa mai am prieteni.

Va zic ca mai bine renuntati naibii la ele acum cand se mai poate, nu cand o sa fiti in spitale diagnosticati cu cancer la san sau la plaman. Si oricum de la tigari va pute gura ca naiba, urasc mirosul ala.

Probabil am fost rea, dar eu incerc doar sa nu va mai luati dupa criteriile enumerate mai sus. Acum voi alegeti, e viata voastra nu a mea. Voi va pierdeti ani ( ce o sa-i regretati ) din viata.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Continut sponsorizat




Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? I_icon19

Sus In jos
 

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Sănătatea pe primul loc !-