Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Diana
Legend
Legend
Diana

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cosoveni ~ Craiova
acebook acebook : Diana Violeta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1907
Puncte : 2295
Reputatie Reputatie : 200
Hobby-uri Hobby-uri :

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Sam 08 Sept 2012, 13:42

Bun, in primul rand as vrea sa va zic ca am citit fiecare com si fiecare cuvant scris de voi.
Se pare ca foarte multi, nu stit o metoda cum sa ii puteti oprii pe cei dragi sa nu mai fumeze.
Am sa va zic eu o metoda foarte buna. Si tatal meu a fumat in urma cu cativa ani si mama mea nu stia cum sa il opreasca, insa a gasit o solutie.
Pentru a-i oprii inmuiati filtrul tigarii in lapte iar apoi il lasati la uscat la soare sau il uscati voi cu ceva.
Insa faceti acest lucru fara ca parintii/ persoana respectiva sa stie.
Can acea persoana va fuma tigarea la inceput nu se va cunoaste diferenta, dar incet incet va incepe sa i se faca foarte rau. Organismul din corp va incepe sa respinga singur tigarile si asa, incetul cu incetul persoana respectiva va inceta sa mai aibe acea dependenta de tigeri si va renunta la ele.
Credeti-ma este o metoda foarte buna, dar tineti minte : " Nu trebuie sa afle, altfel nu se vor lasa!" . Puteti sa le spuneti, dar doar dupa ce se lasa.
Sper ca asta va este de ajutor. dap !
Asa. Mihai este un subiect foarte bun si de foarte mult ajutor pentru foarte multi membrii de pe forum si nu numai.
Sunt in totatilate deacord cu tine si Em. Eu una, recunos ca am tras si eu o data dintr-o tigara, cand mi-a dat matusa mea. Mi-a placut, dar nu am continuat. Pur si simplu am tras o data si atat.

Nu am mai pus gura pe tigarii de ani de zile si in jurul meu sunt persoana care fumeaza dar nu ma tenteaza. Nu am mari probleme cu fumul, decat uneori ma mai incec, insa nu stau toata ziua in fum. In familia mea nu mai fumeaza nimeni, asa ca este bine.
Cei care fumati. Nu este un lucru bun, fdefapt este abslolut gresit. Nu va distrugeti doar organismul ci si viata. Atat pe a voastra cat si pe a celor dragi. Fixati-va odata ideea de a va lasa in cap si lasati-va. Nu-i asa de greu, dar voi o facetgi sa para grea. Fumatul nu este o moda este doar o criza adolescetina. De ce facem asta, doar pentru a zice si noi ca suntem mari si tari?
Este o mare porcarie sa faci asa ceva doar pentru a te da mare.

Fara suparare insa cei care fumati nu sunteti cu capul pe umeri. Mai bine va lasati inainte sa fie prea tarziu. Poate par rea, dar sunt foarte serioasa si puteti zice de mine si ca sunt o proast* ca nu imi pasa. Eu va sfatuiesc spre binele vostru, acum daca vreti sa va fie bine sau nu voi decideti.
Atat am avut de zis.
Sus In jos
Temari
Chūnin
Chūnin
Temari

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Aici ^^ Acolo ^^ Nicaieri
Nr. mesaje Nr. mesaje : 923
Puncte : 984
Reputatie Reputatie : 37
Hobby-uri Hobby-uri : Handball
Stare de spirit Stare de spirit : Bucuroasa

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Mier 19 Sept 2012, 20:46

Ai dreptate. Printii mei sunt fumatori. Ar cam fi trebuit sa ma obisnuiesc deja, dar ma deranjeaza la nas si ma deranjeaza si faptul ca fumez pasiv.
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Dum 14 Oct 2012, 17:49

Foarte interesant articolul. L-am savurat.
Doua prietene foarte bune de-ale mele fumeaza, si au doar 14 ani. :|
De cateva ori am iesit cu ele pe afara, si m-au intrebat daca vreau si eu, iar atunci m-am aprins cam tare.
Le-am spus ca eu, spre deosebire de ele, am creier si nu ma voi apuca niciodata de asa ceva. De asemenea,
le-am spus ca se comporta ca doua idi**** care cred ca nu au timp sa experimenteze
toate porcariile de pe pamant. S-au cam suparat ce-i drept, dar nu mi-a pasat.
Am incercat de mii de ori sa inteleg motivul pentru care fac astea, si ghiciti ce am aflat?
"Din cauza problemelor". Jesus, din nou m-am enervat. Ce probleme pot avea doua copile de 14 ani?:|
Intrebare la care nu mi-au raspuns.
Pfff, cat am iesit cu ele pe afara, m-am prefacut ca tusesc, ca sunt bolnava, le-am zis ca daca inhalez
fum de tigara pot ajunge la spital. Cred ca le-am spus ca am 1 000 de boli, pe unele chiar cred ca le-am inventat =]].
A mers, dar doar pentru moment.

Si parintii mei fumeaza, si ma scot din sarite cand se vaita ca nu au bani sa-mi dea pentru haine.
E drept, hainele alea costa cam mult, dar serios acum; ei dau in jur de 600 lei pe tigari/luna.
Si tot se intreaba de ce nu se ajung cu banii. Mda, inconstienti, stiu.

Am sa incerc si eu acea metoda pe care a propus-o Diana. Poate va merge.
Again, multumesc pentru acest articol, Mihai. Pot spune ca mi-a deschis si mai mult ochii =].
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Dum 28 Oct 2012, 19:02

Chiar dacă am vârsta în care toţi adolescenţii se apucă de fumat, eu nu am băgat niciodată în gură o ţigară. Sfatul meu - pentru toţi - este să nu deveniţi fumători. Vă veţi distruge organele, mai ales plămânii. Părinţii mei nu mai sunt fumători de 10 ani, şi eu nu am mai simţit nici un miros de ţigară de când ei nu au mai fumat. Cei care fumaţi pentru a vă crede mai "şmecheri": să ştiţi că ceva care dăunează sănătăţii nu este deloc cool. Lăsaţi-vă de ţigări, vă fac numai rău!


Ultima editare efectuata de catre Elina Dynamitte in Joi 13 Dec 2012, 14:09, editata de 2 ori
Sus In jos
Diana
Legend
Legend
Diana

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cosoveni ~ Craiova
acebook acebook : Diana Violeta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1907
Puncte : 2295
Reputatie Reputatie : 200
Hobby-uri Hobby-uri :

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Dum 28 Oct 2012, 22:54

Pai eu ma bucur ca ai de gand sa incerci acea metoda Maria, sper sa mearga si la tine. happy Elianna, ai dreptate, nu este bine deloc sa va apucati de asa ceva deoarece tigarile sunt precum drogurile, odata ce te-ai apucat de ele este foarte greu sa te lasi. Parerea mea este ca daca cineva are suficienta vointa in el, se poate lasa de orice si poate scapa de orice viciu. dap !
Sus In jos
Aneta Blanche
Chūnin
Chūnin
Aneta Blanche

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : -
Nr. mesaje Nr. mesaje : 981
Puncte : 1328
Reputatie Reputatie : 156

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Mar 30 Oct 2012, 20:12

Mihai, cu tot respectul ești un adevărat geniu pentru că ai deschis acest topic ! Vă voi împărtîșii o mică "povestioară" din viața mea, mai degrabă black decât pink... Deci revenind la "povestioară",aproximativ în anul 2002, unchiul meu nici măcar nu suporta să i se arate o țigare, da mai să o încerce !

Unchiul meu, a fost un bărbat de 45 de ani, muncitor și la locul său . Avea tenul uscățiv măsliniu, cufundat în riduri subțirele . Avea o statură medie-mare, fiind destul de slab din punctul meu de vedere .

Ei bine, anii au trecut și așa a început să fie mai imatur pe fiecare clipă ce trecea pe lângă el . A început să fumeze și câte două pachete pe zi, nepăsându-i că verișorii mei (fii săi) au prins și ei acel gust amărât .

Mergeam și încă merg în fiecare an la bunica, acolo unde locuia unchiul meu . Însă în anul 2008 a început să aibă probleme respiratorii, nebăgând în seamă sfaturile rudelor, printre care și ale mele .

Când era cina acesta nici nu mai dorea să audă, ci doar stătea pe fotoliul de pe verandă, "savurându-și" condamnarea sigură la moarte, alături de una sau două beri . Lunile treceau cu rapiditate, treptat simțind efectele nicotinei ce-și făcea de cap cu neuronii, iar plămânii erau făcuți aproape zob .

Începea să aibe pierderi de memorie, dar și izbucniri "vulcanice", semn că acea țigare prelua controlul asupra gândirii sale . Abia după 5 ani a realizat că trebuie să se lase de țigări și băutură, însă a fost mult prea târziu .

În anul 2010, luna decembrie, a avut loc decesul său, sfârșind chiar în fața dispensarului din sat, în urma unui atac de cord, la scurt timp după ce și-a fumat ultima țigare .

Sinceră să fiu, eu niciodată nu am fost ispitită de acea "minunăție" mortală pentru unii, dependență pentru alții, și nici de droguri . Câteva fete ce le cunosc au fumat, însă și-au revenit destul de repede, lăsând acel viciu deoparte, deocamdată .

La școala unde învăț eu, mai mult de jumătate din elevi sunt dependenți de fumat . Am auzit că doi au și murit, iar unii au fost duși la școala de corecție pentru posesie de țigări, alții amendați . Cei din ultimele două categorii au scăpat destul de ieftin .

Cum a spus și drăguța de Ema, acum fumatul este la modă . Dar ce mai modă ? Modă de a muri sau ce ? Oricum, omul și-a făcut-o cu mâna lui, iar copiii care fumează au părinți ce nu le pasă de ei . Părinții mei nu sunt așa, iar vina nu este a lor că sora mea a fumat, însă slavă Cerului că au reușit să o trezească la realitate !

Sper ca cei de pe forum, adică cei ce fumează mai bine spus, să se lase de fumat sau drogat, deoarece cei ce sunt slabi de înger și-au semnat condamnarea la moarte de când au pus pentru prima oară gura pe o țigare !


Sus In jos
Deea.
Legend
Legend
Deea.

Merite deosebite :
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Tokyo 東京
acebook acebook : Andreea Dincă
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5295
Puncte : 6288
Reputatie Reputatie : 496
Stare de spirit Stare de spirit : Indiferenta

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Vin 02 Noi 2012, 18:33

Interesant topic...
Am observat ca fumatul este la moda pentru tinerii de astazi...Nu isi dau seama de riscuri si nu cred ca le pasa ...
Majoritatea colegelor mele fumeaza din clasele 5-8 sau de la liceu...
Am intrebat pe colega mea de banca de ce a inceput sa fumeze....si raspunsul ei a fost ...dupa parerea mea aiurea...--> M-am apucat de fumat din cauza problemelor de familie..
Nu cred ca un pachet de tigari te calmeaza si te face sa te simti happy..
In fine..Toti zic ca nu se apuca de fumat serios ...insa azi fumezi una , maine doua si tot asa...pana ajungi sa innebunesti daca nu ai o nenorocita de tigara..
Poate mai tarziu isi vor da seama ca a fost o greseala ...

Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Lun 03 Dec 2012, 13:55

Am revenit. Am vrut sa incerc metoda propusa de Diana, insa nu am avut cum. Parintii fumeaza doar la servici de ceva timp. In mesajul anterior, am spus ca ma prefaceam bolnava in fata fostelor prietene, doar pentru ca ele sa nu mai fumeze. Se pare ca au dat bolile in mine. In momentul asta, am probleme cu plamanii. Daca inhalez fum, sunt deja ca si abonata la spital. Toate astea se intampla pentru ca am stat pe mica in fum de tigare, avand in vedere ca parintii mei fumeaza de la 18 ani [amandoi]. Spre deosebire de ei, eu nu ma voi apuca. Cel putin, nu in urmatorii 10 ani . Daca voi fuma o tigare la cateva luni, cand voi avea 20 si ceva de ani, atunci asta e alta chestie, desi ma indoiesc. Inca nu suport acel fum, nu suport nicotina.

Mda, pai "prietenele" mele nu s-au lasat. In acest moment, nici macar nu mai suntem prietene, am devenit foarte distante. De fapt, doar cu una dintre ele. Am incercat sa o feresc de tot ce e rau, sa ma documentez, sa-i povestesc, sa-i explic toate dezavantajele pe care le are fumand in continuare. I-a pasat, dar doar pentru moment. Mi-a spus ca se va schimba, dar in urmatoarea zi mi-a spus ca oficial, eu nu mai am treaba cu ea, si nu am niciun drept sa ma bag in viata ei. M-a acuzat ca nu i-am fost prietena adevarata doar pentru simplul motiv ca nu am sprijinit-o. M-am enervat teribil. Ce trebuia sa fac? Sa o sustin in treaba asta cu tigarile, sa ii sap chiar eu mormantul? Nu sunt asa. Nu am fost asa. Nu voi fi asa. Greseala a fost a mea, ca am incercat sa ii deschid ochii, data viitoare o voi lasa in pace. O sa o las sa isi vada de viata ei, am renuntat la ea. Imi era cea mai buna prietena, dar daca ea m-a acuzat de un lucru total nefiresc, atunci eu nu mai am ce face. I-am urat bafta in continuare, si am plecat. Nu mai suportam sa o vad cum se distruge in continuare. Pur si simplu, am realizat ca lumea se duce usor de rapa. Si avand la baza aceasta experienta, pe care o pot numi personala, voi scrie si un one-shot. Poate asa ma voi descarca, si voi gasi si raspunsuri la intrebarile nenumarate pe care le am , privind acest subiect: tutunul.
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Joi 13 Dec 2012, 14:19

Am revenit. Păi, Claudia, eu l-am făcut pe tata să nu mai fumeze, ascundându-i de cele mai multe ori ţigările. Nici mama nu mai era de acord cu mirosul de fum în casă. Chiar dacă atunci când fuma, tata stătea la geam, eu şi mama ne plângeam destul de des în faţa lui... şi-a găsit un serviciu, fiind ocupat, a uitat de ţigări. Nu cred că eu am avut un impact atât de mare în delăsarea de ţigări. Trebuie ca părinţii tăi să aibă voinţă de fier... încearcă, în timpul lor liber, să stai cu ei şi să le iei pachetul de ţigări din mână. Sunt sigură că te-ar înţelege, şi că nu ar mai face ceva ce te deranjează. Adu cât de multe argumente poţi, şi aliază-te cu cineva drag ţie (bunica, bunicul, verişorii, etc.) şi el te va ajuta să covingi pe cei din familia ta să nu mai fumeze.
Multă baftă.
Sus In jos
Deea.
Legend
Legend
Deea.

Merite deosebite :
Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Tokyo 東京
acebook acebook : Andreea Dincă
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5295
Puncte : 6288
Reputatie Reputatie : 496
Stare de spirit Stare de spirit : Indiferenta

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Mar 18 Dec 2012, 23:12

Bunica mea a reusit sa se lase de fumat un an..insa din cauza unor probleme s-a apucat iar:)). Nu prea a facut bine dar deh ...
Tata si-a cumparat o tigara electronica...a reusit sa fumeze doar 4 tigari pe zi..decat 2 pachete ca inainte..Insa vad ca a luat-o de la capat:))).
So...nu va apucati de fumat! Cand o sa vrei sa te lasi ...nu o sa mai poti...pentru ca devii DEPENDENT!
Sus In jos
Elena S.
Chūnin
Chūnin
Elena S.

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 748
Puncte : 835
Reputatie Reputatie : 57

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Sam 22 Dec 2012, 14:28

Sii parintii mei fumeaza. Mama din cauza lu tata s-a apucat dupa ce m-am nascut eu. Imi este frica sa nu fiu si eu tentata, chiar daca nu suport in nici un fel si chip fumul.Stiu ca daca o sa afle vreo data ca am incercat/inceput sa fumez o sa imi dea numai tigari in cap, dar tentatia e mare.
Am avut o prietena care tot la fel a inceput. O colega imi tot zicea anul trecut ,,Elena, da tu nu fumezi?''. Ma enerva, constienta ca sunt numai bani aruncati pe niste droguri care ma omoara. Cu toate ca sunt abea in a 6-a, multi din clasa fumeaza. Cum s-a mai zis, acum e o ''moda''. Fumezi si esti peste noapte 'smecher'.
Nu o sa incerc sa fumez, nu ca parintii mei, nu ca prietenii si colegii. Dar cand stai intr-un mediu in care se fumeaza, ce poti sa faci? Bine ca de anul viitor o sa fie cladiri in care se fumeaza si in care nu. Asta daca o sa se respecte legea..
Sus In jos
Elly.
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Elly.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucureşti. <3
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2298
Puncte : 2572
Reputatie Reputatie : 212

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Vin 04 Ian 2013, 21:31

Aneta Clanche îmi pare foarte rău pentru unchiul tău..
Cum multă lume a spus, fumatul acum este la modă. Unii se cred prea șmecheri dacă merg pe stradă cu o mână-n buzunar și cu cealaltă cu o țigară în mână. Majoritatea pe care i-am întrebat eu de ce s-au apucat au răspuns: anturajul. Mie nu mi se pare un motiv, în generală ieșeam afară cu cei din clasa mea și fumau toți, absolut toți, și eu nu m-am apucat niciodată, nici nu suport fumul.
Și tatăl meu a fumat, dar s-a lăsat pe când aveam eu 4-5 ani pentru că avea probleme grave de sănătate, începuse să poarte un aparat mereu, până și când dormea, dar a reușit să se lase, a înțeles cât de rău îi făceau.
Nu sunt de acord nici cu teoriile cum că te calmează sau mai știu eu ce, părerea mea e că pur și simplu în minutele alea când fumezi te mai calmezi pentru că trece timpul, oricine se mai calmează în câteva minute.
Am fost, sunt, și o să fiu mereu împotriva țigărilor dap !
Sus In jos
Bella
Academy Student
Academy Student
Bella

Sex : feminin Localizare Localizare : Slatina
acebook acebook : https://www.facebook.com/sie.bella

Nr. mesaje Nr. mesaje : 37
Puncte : 48
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : desenul,cititul,fotografia
Stare de spirit Stare de spirit : ja'ja bless!

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Joi 10 Ian 2013, 23:27

Imi place ca am gasit un astfel de topic... happy Si eu am fost fumatoare inraita,am fumat 3 ani din clasa VII pana mai acum cateva saptamani.De ce m-am apucat ei bine,m-am apucat dintr-o prostie bine-inteles la o petrecere din curiozitate..dupa acea intamplare nu am fumat vreo 2 saptamani iar dupa ,am inceput,si cand zic am inceput am inceput cu un pachet pe zi..niciodata nu am fumat mai mult de atat...apoi cu timpul le-am rarit facandu-mi o medie de 7-8 tigari pe zi...De ce m-am lasat?Nu va ganditi ca m-au prins parintii si m-au batut..nu,asta nu s-a intamplat,chiar eu am avut deschiderea sa le spun..dar,ma simteam eu aiurea pentru ca hainele imi miroseau groaznic,degetele la fel,parul...simteam efecitv cu gustul si mirosul imi scad pe zi ce trece...plus de asta ardeam practic niste bani...Am zis nu se poate,stop..si m-am lasat.Cat despre chestia ca nu pot nu ma pot abtine..ei bine e doar psihic,este ca si un obicei pe care nil-am format...ca sa scapi trebuie sa iti ocupi timpul cu altceva si sa numai frecventezi locurile unde se fumeaza timp de cateva zile,iar dupa nu vei mai fuma,zic eu.Cel putin la mine a functionat.Sper sa va ajut prin ce am scris.Peace! in love
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Vin 15 Feb 2013, 22:42

Am gasit si eu acest topic si hop, iata-ma!
Eu nu sunt fumatoare, probabil nu voi fi niciodata, caci urasc tutunul. Ai mei nu mai fumeaza de ceva timp; tata de vreo sapte ani, iar mama de cateva luni. Insa am prietene care s-au apucat recent de fumat si, desi ele spun ca nu sunt dependente, ma tem ca o sa ajunga. Le-am intrebat: "De ce ai inceput sa fumezi?", iar ele mi-au raspuns: "Din curiozitate.". Cam asa e, curiozitatea asta ne cam omoara pe toti, caci, dupa ce tragi un fum, cu greu ii rezisti celui de-al doilea. Exista putine persoane care au renuntat dupa prima incercare, chiar eu cunosc asemnea cazuri.
Sunt altii, insa, care mi-au raspuns ca au inceput a fuma din cauza anturajului, lucru care mie, personal, mi se penibil. Din punctul meu de vedere, un om influentabil nu este demn si nici stapan pe el insusi. Asa ca nu inteleg de ce adolescentii, de 15-18 ani, care fumeaza se cred mai cool? Mie mi se pare total invers, ei sunt cei uncool, deoarece s-au lasat manevrati si au cazut prada ispitei.
In fine, nu poti sa omori omul pentru ca fumeaza, dar macar indeamna-l sa se lase, daca iti pasa de el! Asta e sfatul meu. Ja ne! kiss
Sus In jos
Be Unicorn.
Genin
Genin
Be Unicorn.

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Japonia
acebook acebook : Nekko
Nr. mesaje Nr. mesaje : 366
Puncte : 467
Reputatie Reputatie : 17

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Mar 21 Mai 2013, 15:23

Am gasit si eu topicul asta.. Ma plictiseam si titlul mi'a venit peste o palma peste fata. Click! lough
Am si eu o poveste care nu e tocmai una dintre preferatele mele.
Nota: Nu sunt eu fata din poveste xD

" Off.. De ce ma tot tampesc atat!? Le'am zis ca nu o sa fumez si nu voi fuma niciodata! Le zic in fiecare zi:
- Tutunul e o boala! Incetati dr**ului odata! Nu mai vreau sa va vad cum va distrugeti viata!
Nu le pasa.. Dependenta lor e prea mare pentru a mai inceta. Le'a "ramas amprenta", cum spun eu, mai nou. Ma doare inima cand ii vad. Ma bucur ca nu am fumat niciodata.. ma rog.. poate o data.. nu vreau sa fiu "la moda". Vreau sa fiu EU. Toti cei care NU FUMEAZA sunt speciali. Sunt cei care nu au cazut in capcana drogurilor si a tutunului. Am fumat si eu odata, si detest acea zi si acea persoana. Nu vreau sa vorbesc despre asta.

~ FlashBack ~
Era o zi rece de vara. Stateam impreuna cu bunul meu prieten Alex. El fuma, dar nu imi pasa pe atunci. Eram fericiti.. Pana intr'o zi...
- Mary, ar trebui sa incerci si tu. E chiar la moda!
- Nuuu.. Hey, nu'mi pasa daca e la moda. Imi va distruge organismul! Ca al tau nu ar fii deja calcat de tractor.

In acel moment, imi indeasa tigara pe gura si.. ca proast*, trag.. Dar fara sa vreau, evident. Ce.. ce gust ingrozitor.. cum poate sa'ti placa asa ceva?? Stai asa.. ce.. ce gust ciudat... E..
Alex imi smulge tigara din gura si incepe sa fumeze iar. Ma intreaba cum e, iar eu ii raspund cu un singur lucru. O fata socata, speriata, palida. Alex a lesinat pe jos. Sau.. nu..nu lesina..
- Sa nu fumezi.. Mary.. Sa nu fumezi... Nicio..da..
Acesta isi inchide incet ochii. Imi dau seama... E mort. Nu.. nu o sa fumez niciodata. Nu voi lasa pe nimeni sa treaca prin ce a trecut el.

~ End Flashback ~

Acum intelegeti? Cat rau poate face tutunul? V'ar place, chiar de la o varsta frageda, sa patiti ce a patit el? Normal ca nu, dar tigarile astea nenorocite, parca au constiinta proprie si nu te lasa sa gandesti.
- Uite, Mary, daca tragi odata, promitem ca vom incerca sa ne lasam.
Doamne.. ce sa fac? Sa le protejez lor viata, si sa o distrug pe a mea? Dar.. merita. Sacrifici 1 pentru 10. Le voi arata tuturor ce inseamna sa fumezi. Ce inseamna sa iti distrugi viata.
- Bine. O voi face. Dar chiar va veti lasa daca trag.. da?
- Promitem! Si daca iti place, vom continua. Bine?
- Bine.
Trag din tigara. Prima oara, din proprie initiativa. De ce.. totul se invarte.. De ce.. e totul in ceata. Brusc cad de podea, simtind ca lesin. Alex, ne vedem in curand.
- Mary! Mary, esti bine?!
- Vedeti.. Asta face tutunul... Nu mai fumati.. va rog. Acum.. merg sa ma intalnesc cu Alex... Adio...
- Mary!! Mary nu!
Prea tarziu.. Eram deja dusa.

Narator pov.

Cei 10 prieteni ai lui Mary, imediat dupa incident, au lasat tigarile si drogurile, si s'au intors la viata lor normala. Sper ca aceasta poveste v'a influentat si pe voi, sa vedeti ca tot ce au spus cei de mai sus nu o spun doar asa, o spun pentru ca le pasa de cei care isi distrug organismul cu tigarile. "

Nota nr. 2 : De mine e facuta povestea xD

De spus, nu cred ca mai am nimic. Tot ce aveam de spus au spus toti cei dinaintea mea. Deci luati aminte, fumatori si nefumatori. Fumatul dauneaza grav sanatatii tale si a celor din jur! Eu nu fumez, si toti cei care nu fumeaza sunt speciali, cum a zis si Mary.
Deci.. tot ce mai am de zis este...
Bye! ^^
Sus In jos
Dust
Genin
Genin
Dust

Sex : feminin Localizare Localizare : Intr-un soi de cosmar numit realitate..
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 67
Puncte : 68
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : Ma feresc de necazuri...Poate fi si un sport extrem, nu?
Stare de spirit Stare de spirit : Ma simt fantastic.Voi?

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19Sam 13 Iul 2013, 21:03

Alohaa!!hi! 

Fumatul..Prietenul care nu te lasa la nevoie pentru a te omori mai tarziu.
Cele mai nenorocite substante dintr-o tigara sunt NICOTINA si GUDRONUL.
Nicotina ataca sistemul nervos central , pe cand gudronul are misiunea de a-ti nenoroci sistemul respirator. Gudornul este o substanta folosita la asfaltara strazilor. Deci va dati seama ce efecte poate avea asupra plamanilor nostri?! Nu recomand nimanui o moarte prematura asa ca nu fumati!
Cunosc persoane care au fumat 30-40 de ani si au ajuns sa tanjeasca dupa o gura de aer. Nu se merita.
Buna treaba cu topicul!
Sus In jos
Continut sponsorizat




Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?   Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc? - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Esti fumator sau nefumator si crezi ca ai idee de pericolele ce te pandesc?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Sănătatea pe primul loc !-