Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
   Destiny,My Life Or My Death   Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
   Destiny,My Life Or My Death   Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

  Destiny,My Life Or My Death

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
capsunica
Genin
Genin
capsunica

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Pierduta in lumea mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 140
Puncte : 153
Reputatie Reputatie : 7
Hobby-uri Hobby-uri : imi place sa desenez,sa ascult muzica si tot ce tine de distractie

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Mar 09 Apr 2013, 23:30

Buna!
Acesta este primul meu fan-fic si imi doresc foarte mult ca cei care imi citesc fanfic-ul sa ma ajute la perfectionare,sa imi spuneti parerea si ce credeti ca ii lipseste.
Nu va mai retin si va las sa cititi primul capitol din Destiny,My Life Or My Death




Capitolul I




Destinul,daca vei cauta intr-un dictionar iti va raspunde ca este o soarta ce nu poate fii schimbata de oameni ,dar daca vei cauta in inima,vei gasi ceva cu totul diferit.Ura,durere,tristete,lacrimi si lista poate continua,asta inseamna pentru mine destinul.

Intotdeauna m-am intrebat cine ti-l croieste,cine te ispiteste sa alegi calea cea rea ,destramandu-ti viitorul si devenind relamente un nimic care exista doar ca sa faca umbra pamantului, deja ud si inegrit de la rautatile si lacrimile varsate de oameni.

Teoria mea despre destin este brusc intrerupta de ploaia abundenta care se lasa peste cel mai umed oras din Europa.Picaturile reci si rapizi se lovesc puternic de micutul meu geam din centrul Londrei.In negura noptii tot ce se putea distinge era lumina degajata de cate un fulger distugator care da o atmosfera terifianta.

Ma ridic incet din patul in care in ultimele zile am varsat mii si mii de lacrimi,reusind sa ajung pana in fata oglinzii.Chipul meu era palid si ochii rosi ,ca ai unui vampir.Darele lasate de lacrimi se puteau distinge usor pe obrazul meu de culoarea zapezii.Parul atarna ciufulit si fara viata,atingandu-mi usor umerii cu varfurile de o culoare de roz spalacit.Ochii verzi erau inconjurati de culoarea preferata a demomului ,fara nicio sclipite,nici o urma de viata.

Vrand sa ma indrept spre parter,unde ma astepta matusa Elena ,observ si analizez pentru ultima data camera in care am trait aproapre 17 ani.Nu imi venea sa cred cat de intunecata era,iar micutul trandafir salbatic din geam era la randul lui ofilit,parca amintindu-mi de moartea lor.Sfarsitul parintilor mei este inca o tragedie adaugata la viata mea de nimic.Nu imi venea sa cred ca erau morti,ca nu ii voi mai vedea niciodata si ca, de acum sunt singura.

Reusesc sa cobor incet numeroasele scari de marmura alba cu mici modele gri.Mana mea se plimba incet pe balustrada dreapta pana cand ajunge la capatul ei,atintindu-mi ochii spre persoana blanda din fata mea.Ochii ei se uitau cu ingrijorare la mine si ma priveau insistent,asteptand sa zic ceva.Nu o puteam face,nu puteam sa rostesc niciun cuvant,fiecare suntet pe care il pronuntam ma durea,iar plansul ma invada.Mereu am urat sa fiu considerata slaba,de aceea trebuie sa nu plang,sa nu ma vada nimeni .

Ii spuneam din priviri ca sunt bine,ea luand majoritatea bagajelor care asteptau langa usa.O priveam cum se indreapta prin ploaie spre masina,udand-o si stricandu-i chipul pefect.Semana perfect cu mama ,ochii caprui ca a celei mai inocente caprioare si parul roscat asemenea frunzelor ruginii.

Mai arunc o singura privire casei si pasesc incet prin ploaia abundenta ce imi brazdeaza obrazul.Imi placea ploaia,ma simteam libera si totodata usurata.Cerul plangea,dupa ei sau imi plangea de mila.Tunete se aud in surdina, fulgerele imi luminau calea,iar picaturile repezi si vioi ma indemnau sa zambesc la atingerea lor cu pielea mea.

Ma urc in masina micuta a matusii si privesc din nou spre vechia mea casa pana cand ne indepartam usor ,usor de ea,lasand in in spate,un umbra uitarii mea copilaria,dragostea si toata viata .

De acum incepe o noua viata,o noua Sakura!





Atunci cand destinul

se joaca cu viata ta,

singura solutie este sa il tratezi asemenea unei carti de joc,

o pacalesti ca iti fie aliata!


Ultima editare efectuata de catre capsunica in Mier 10 Apr 2013, 01:04, editata de 1 ori
Sus In jos
Mickey :)
Academy Student
Academy Student
Mickey :)

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : undeva unde tu sa nu ma gasesti :)
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 20
Puncte : 30
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : iubesc sa enervez oamenii
Stare de spirit Stare de spirit : indragostitaaa raaaaw

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Mar 09 Apr 2013, 23:36

Pai am ajuns si eu la ficul tau si desi sustii ca este primul nu cred. E prea bun!! Nu am obsrvat greseli si ce pot spune e ca imi place! in love Acum sper ca vei aduce capitole mai lungi....Pentru inceput este bine. Sper sa ma anunti!!! Te-am pupaaaat kiss
Sus In jos
capsunica
Genin
Genin
capsunica

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Pierduta in lumea mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 140
Puncte : 153
Reputatie Reputatie : 7
Hobby-uri Hobby-uri : imi place sa desenez,sa ascult muzica si tot ce tine de distractie

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Mar 09 Apr 2013, 23:42

Da este primul.Merci ca ti-ai dat cu parerea si te asigur sa voi face capitolele mai lungi si ca te voi anuntala urmatorul capitol happy2




Atunci cand destinul

se joaca cu viata ta,

singura solutie este sa il tratezi asemenea unei carti de joc,

o pacalesti ca iti fie aliata!
Sus In jos
♀_Obsesia_♀
Genin
Genin
♀_Obsesia_♀

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In fata unui monitor. Logic, nu?
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 53
Puncte : 68
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : Imi petrec majoritatea timpului visand. Uneori pierd si ultima farama de ratiune care m-ar putea trezi la realitate.
Stare de spirit Stare de spirit : Relativ buna. Pana la urmatorul atac de panica "Je suis LEJER."

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Mier 10 Apr 2013, 13:24

Buna!
Am ajuns la acest fic, sincer pentru ca vroiam sa gasesc un fic debia inceput pentru a urmari actiunile din capitol in capitol.
Ehh , parerea mea ? As putea spune ca ar trebui sa ai capitolele mai mari. Si imi place stilul tau de a scrie . Ehh , sti cum sa faci un sfarsit bun.
Sa ma anunti si pe mine cand pui next-ul.
X.O.X.O
Sus In jos
capsunica
Genin
Genin
capsunica

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Pierduta in lumea mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 140
Puncte : 153
Reputatie Reputatie : 7
Hobby-uri Hobby-uri : imi place sa desenez,sa ascult muzica si tot ce tine de distractie

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Mier 10 Apr 2013, 23:32

Hei am venit cu al doilea capitol...sper doar sa va placa si promit ca data viitoare capitolele vor fii mai lungi...
Si vreau sa multumesc tututor celor care au rabdare sa citeasca un fic nou...stiu sentimentul..

Capitolul II





Drumul spre aeroport a fost linistit,niciuna dintre noi nu spunea nimic,iar linistea predomina in peisajul intunecat.Ma uit pe furis la ceas,vazand ca este abia ora 8.Eram trista de plecarea mea, nu voiam sa o las pe matusa singura sa aibe grija de mormantul si casa lor.Mi-as fi dorit sa ii pot vizita mai des,dar sunt sigura ca inca sunt cu mine,chiar daca nu fizic,de acolo de sus stiu ca ma vor pazi.

O mie de ganduri imi nelinistesc mintea,predominante fiind cele din acea zi, in care au fost omorati.Imi amintesc fiecare detaliu.Casa era plina de sange,iar doua cutite aruncate in bucatarie cu lama usor tocita si corpurile lor zacand fara viata pe gresia bucatariei.Lacrimile incep sa alunece usor pe obrajii mei,stergandu-le repede pentru a nu fi observate.

Motorul se opreste,anuntand ca am ajuns .Avionul era mare si alb,semanand izbitor cu un porumbel liber,aducand in urma lui doar pace si liniste.Asta era doar un basm,in lume nu exista fericire sau libertate.Toti suntem sclavii destinului si prizonierii timpului.Ne indreptam amandoua spre micutele scari,matusa oferindu-mi informatii despre ce trebuie sa fac cand ajung acolo.Ma uitam atent la ea,stiind ca asta este dorinta parintilor mei,sa ma mut in Tokyo,un oras vag cunoscut de mine chiar daca am locuit 4 ani acolo .Dupa indicatiile matusii imi intinde mana ei fina si delicata,tinand in ea o cheie si doua biletele.Pe unul se pare ca era adresa casei in care voi locui ,iar pe cel roz si frumos impachetat era ceva special,ceva ce doar eu pot citi si ce pot doar eu intelege.Era un bilet de la mama,scris cu ultimele puteri.

Ma uit cu regret la matusa,stiind ca va trebui sa ma despart de ea.O imbratisez strans,in semn de ramas bun si ma urc in avion.Din fericire locul meu este la geam ,putand sa retraiesc prin amintiri viata mea petrecuta aici.Avionul decoleaza,iar imaginea matusii dispare din ce in ce mai mult ,lacrimile gasindu-si o usita de scapare,alunecand pe obrajii mei.

Pluteam usor prin cerul nu tocmai linistit.Ploaia s-a oprit,dar norii prevestesc o noua invazie de picaturi.Imi amintesc cu greu primii ani de viata petrecuti in Tokyo.Cu ajutorul parintiilor si cursurilor de japoneza imi pot deslusi numele."Sakura"sau flori de cires.Amintirile mele se ratacesc incet,obosindu-ma si reusind sa adorm pe scaunul caldut si confortabil ,asteptand ca pilotul sa anunte sosirea in noua mea locuinta.


...Dupa 6 ore...

Pleoapele mele se deschid , iar pe obrajii mei sunt mici picaturi.Am avut acelasi vis,cel pe care il am in fiecare seara de cand au plecat.Ii vedeam in sicriu ,pregatiti sa se scufunde adanc ,sub lumea asta plina de rautati.Lacrimile se multiplica din ce in ce mai mult si imi invadeaza chipul.Privesc pe fereastra,micutele raze jucause de toamna tarzie ce mi-au atras atentia.Cerul era impodobit cu nori albiciosi,facand vederea redusa,semn ca va ninge.Este prima ninsoare din anul acesta si ma bucur ca o pot vedea aici.
Nu peste mult timp ,la difuzorul din avion se aude vocea ragusita a pilotului,anuntandu-ne ca in cateva minute vom ajunge.Imi inchid ochii fortat si astept sa ne indreptam in jos.Imi doream sa ajung,sa descopar cum este aici si mai ales daca voi putea trece peste toate ce s-au intamplat in ultimele zile.Simteam cum ma prabuseam ,atat fizic cat si psihic,viata mea luand o intorsatura groaznica.Uneori imi doream sa mor,insa stiam ca nu o pot face acolo,ca nimeni nu m-ar lasa sa fac asta,insa ,aici este o alta poveste.O pot face fara nici o strangere de inima.
Reusesc sa cobor incet din avion ,gasind un taxi care sa ma poata duce acasa,iar mai apoi la noua mea scoala si la noul meu colectiv.




Atunci cand destinul

se joaca cu viata ta,

singura solutie este sa il tratezi asemenea unei carti de joc,

o pacalesti ca iti fie aliata!
Sus In jos
♀_Obsesia_♀
Genin
Genin
♀_Obsesia_♀

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In fata unui monitor. Logic, nu?
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 53
Puncte : 68
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : Imi petrec majoritatea timpului visand. Uneori pierd si ultima farama de ratiune care m-ar putea trezi la realitate.
Stare de spirit Stare de spirit : Relativ buna. Pana la urmatorul atac de panica "Je suis LEJER."

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Joi 11 Apr 2013, 13:45

Suuperrrr. Deci ce pot spune. A fost genial.
Hm ... dar totusi astept actiune.
Sunt sigura ca in capitolul urmator va fi actiune. Asa se intampla mereu cu povestile.
Mereu in al-3lea capitol incepe actiune.
Sa ma anunti cand pui next-ul, da ?
X.O.X.O
Sus In jos
Mickey :)
Academy Student
Academy Student
Mickey :)

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : undeva unde tu sa nu ma gasesti :)
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 20
Puncte : 30
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : iubesc sa enervez oamenii
Stare de spirit Stare de spirit : indragostitaaa raaaaw

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Vin 12 Apr 2013, 13:45

Frumos! Vreaaaau capitole mai luuungi!! ;;) Nu mai am rabdare pana pui next...Merci ca m-ai anuntat si sper sa o faci si in continuaree....Capitolul acesta este geniall si sper ca si restul o sa fie la fel. Te kiss spor la scris. Byee a hug
Sus In jos
capsunica
Genin
Genin
capsunica

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Pierduta in lumea mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 140
Puncte : 153
Reputatie Reputatie : 7
Hobby-uri Hobby-uri : imi place sa desenez,sa ascult muzica si tot ce tine de distractie

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Dum 14 Apr 2013, 22:10

Buna buna.Am sosit cu al treilea capitol.Vreau sa ofer multumiri speciala lui Mickey :) si LittleSmile pentru sfaturi si incurajari.Am incercat sa fac acest capitol mai lung .Voi incerca sa le lungesc cu fiecare capitol in parte ,iar probabil in curand va veni si o critica .De data asta inspiratia ma cam lasa la greu dar ...
Sper sa va placa !!!


Capitolul III


Geamul fumuriu al taxiului ma poarta pe taramul sperantelor.Imi doream ca ,aici in Tokyo ,sa pot trai asemenea fiecarui adolescenta de 17 ani.
La trecerea rapida a masinii pe langa numeroasa populatie agitata imi pot aminti clipele mele din vechea scoala.Da ,este deprimant faptul ca nu am avut prieteni,ca nimeni nu isi dorea sa-si petreaca timpul cu mine ,sau macar sa imi simta prezenta doar din cauza faptului ca tatal meu era un mare om de afaceri din Londra.
Imi aduc aminte de asa zisii mei prieteni,cei care vorbeau cu mine doar pentru ca parintii lor aveau nevoie de un serviciu,insa odata cu dezvoltarea mea am realizat si am jurat ca nu ii voi lasa sa se mai apropie de mine.
Astfel,in clipele cele mai dureroase din viata mea nu am avut puterea sa vorbesc cu nimeni,nu am avut pe nimeni de varsta mea care sa ma sustina.Comportamentul meu a devenit ca cel al unei fiare.Nu vroiam sa vorbesc cu nimeni,sufeream in liniste,fiind doar o alta vietate pe langa alte milioane,intr-un cuvant spus neinsemnata.
Am invatat sa zambesc doar din dorinta de a nu le oferi si celorlalti tristetea mea.Eu ma gandeam la ei,dar acestia nici nu ma bagau in seama.
Brusc japoneza vulgara auzita m-a trezit la realitate.In fata mea se zarea o cladire uriasa cu doua etaje,insa ceea ce mi-a atras cel mai mult atentia la ea este ca avea o camera cu peretii din stilca.Intodeauna le spuneam asta parintilor mei.In urmatoarea clipa ochii incepusera sa se umezeasca si vederea sa se incetoseze.
Imi intorc rapid privirea la taximetrist,ii multumesc si plec cu bagajele in noua mea locuinta.
Fiecare incapere era decorata si achizitonata cu cele mai noi tehnologii,dar oare toate acestea iti pot aduce fericirea?Eram constienta ca va trebui sa traiesc singura in aceasta mare casa.Urc la ultimul eraj si gasesc in sfarsit camera cu peretii transparenti,lasand sa iasa la iveala o mininata gradina ,cu o piscina ,un leagan si o casa intr-un cires batran.Melancolia ma cuprinde incet ,incet privind un peisaj ce ma va insoti in drumul singuratatii.
Cobor in bucatarie,pregatindu-mi o cafea inainte de a pleca la noua mea scoala.In aceasta privinta am mari emotii,dar ce s-ar putea intampla...
Dupa un dus revigorant,m-am imbracat si am plecat la scoala.Urcandu-ma dinnou intr-un taxi am aflat ca drumul pana la liceu este chiar foarte scurt.Nu cred ca mi-ar fi luat mai mult de 10 minute.
Scoala parea impunatoare si totusi blanda.Curtea si parcarea imensa ma face sa cred ca nu oricine isi permite sa invete aici.Sentimentul de teama imi inunda corpul si tremuratul incepe a aparea.Pasii mei apasati si mari ma duceau pe calea disperarii.Voiam doar sa se termine cat mai repede,astfel grabindu-ma pe cat posibil.
Ajungand in cancelarie ,zaresc o doamna blonda,putin plinuta ce iti transmitea un respect deosebit.Ma opresc si o intreb politicos despre noul meu dirigine, Kakashi Hatake.Un mic suras se contureaza pe fata.
-Deci tu trebuie sa fii noua noastra eleva.
Dupa un calduros "Bun Venit"ma indrept spre o persoana relaxata si tacuta din intreaga cancelarie in care nelinistea si agitatia erau prezente.Apropiindu-ma incet carte el ,incercam sa imi fac simtita prezenta,fara a scoate insa vreun cuvant.La salutul profesorilui am simtit cum toata fiinta mea a trasarit,pierzandu-ma dinnou in realitatea cruda.
Drumul spre clasa a fost asaltat de vocea noului mei diriginte,povestindu-mi despre felul parintilor mei si despre cat de bine am sa ma integrez in noul colectiv .Urcam scarile cu o nesiguranta ce nu imi putea sustine nici macar picioarele.Priveam holul lung ce se intindea in fata,parea nesfarsit ,iar eu ma puteam simti deja pierduta.
Chiar la capatul nesfarsitului coridor profesorul incetineste si intra in clasa.Usa imensa de lemn putea asigura protejarea si de o explozie,copii fiind in siguranta.Lumina orbitoare imi inunda fiinta de caldura soarelui.
Priveam intreaga clasa ce parea oarecum plictisita si somnoroasa.Imi arunc privirea peste chipul fiecarui elev.Nimeni nu imi atragea in mod neobisnuit.Colegii mei pareau sa cunoasca deja scopul meu aici,astfel ridicandu-si privirea mirata la mine.
Dupa prezentarea facuta de profesor,acesta ma aseaza langa un brunet a carui atentie era indreptata spre mine.
Deodata o voce subtire,dar puternica rasuna in toata incaperea sub forma de protesc.Da,banuiesc ca ea este prietena lui din moment ce ochii ei ma fulgereau cu privirea.
Ma asez linistita in banca aleasa de diriginte ,adresandu-i un scurt salut persoanei de catre mine.Isi intoarce deodata privirea ,uitandu-se atent la chipul meu ,iar buzele sale intredeschise si pline de culoarea diavolului rostea la randu-i un salut.
Privieam inca o data toti elevii cu care aveam sa imi petrec restul liceului.Fiecare era ocupat cu cate ceva,insa aud cum cuvintele rostite rar si cu mult calm imi inunda urechile.
-Vei da patru teste astazi pentu a-ti testa inteligenta,iar in pauza mare va trebui sa iti arat cabinetele si la sfarsitul orelor sa te duc acasa.
Cuventele lui reci imi ofereau o liniste interioara,dar si o senzatie de disconfort.Nu vroiam sa fiu inca din prima zi o pacose,astfel i-am spus ca nu este nevoie.Inchizand repede subiectul printr-un singur cuvant"obligatie",el isi reia castile in urechi si se intoarce spre geamul mare ,privind cerul.
Ora se sfarsise repede,la fel si urmatoarea.Stateam linistita in banca cand ochii partunzatori acoperiti de suvitele intunecare imi apar in fata ,spunandu-mi parca din priviri sa il urmez.Mergeam in rand cu el si vizitam numeroalele laboratoare,insa linistea dintre noi ma facea parca sa innebunesc.Vroiam sa ma intrebe ceva sau sa imi spuna orice altceva decat indicatiile date despre cabinete.Paseam nelinistita si apasat,in timp ce mersul lui cu miscari regulate parea perfect.Trageam din cand in cand cu coada ochiului la privirea sa ferma.
Nu puteam citi nicio urma de fericire sau bucurie pe fata lui,ci doar duritate si liniste.Poate ca de asta il vroiam amic,pentru ca stiam ca orice i-as spune va putea sa nu ma dezamageasca .
In fata noastra apare o fata blona,cu o feminitate aparte.Era cea care m-a privit dusmanos inca de la venirea mea in clasa.
Ii sare la gatul lui Sasuke,caci asa il chema pe brunetul de langa mine,chemandu-l cat mai urgent in sala de mese.Ajung si eu,dar intampinarea nua fost tocmai placuta.Vedeam un grup urias de elevi adunati la o masa.Iubita lui Sasuke parea sa fie regina ,slujitoarele ei fiind cu adevarat supuse.Radeau zgomotos ,iar toate privirile erau atintite la mine,in special cea a lui Sasuke si a celorlalti prieteni ai lui.
Da,puteam recunoaste acea privire batjocoritoare ce se regasea pe chipul multor elevi din incapere.M-am intors rapid la bucatareasa,cerand doar o apa si un micut desert.
Incaperea inca vibra sub rasetele rele ale colegilor mei,iar eu ma indreptam spre o masa libera.Ma asez si incep a citi o carte ce avea ceva special in ea.Era un cadou de la parintii mei.Spuneam ca eu sunt asemenea personajului principal.Vroiam cu nerabdare sa privesc prin descrierea unui personaj ce credeau ei despre mine.
Lectura mea este brusc de un grup de baieti care ,cu o singura miscare imi darama cartea si pranzul.Ma uit socata la cei trei tipi bine facuti si inalti.Nu puteam crede ca toate astea se pot intampla doar intr-o singura zi de scoala.Ma reped repede la carte si,sub privirile tuturor ma intrept la ultimul etaj,unde stiam sa voi gasi o micuta mansarda.




Atunci cand destinul

se joaca cu viata ta,

singura solutie este sa il tratezi asemenea unei carti de joc,

o pacalesti ca iti fie aliata!
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
   Destiny,My Life Or My Death   Asss10   Destiny,My Life Or My Death   J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Lun 15 Apr 2013, 17:29


Descriere: nu ma atrage. Nu stiu, e descrierea aia searbada plina de figuri de stil intalnite pe peste tot, de care deja m-am plictisit. Ai niste comparatii si epitete foarte "interesante", cat si propozitii fara sens care, dupa parerea mea, nu reusesc decat sa ma faca sa cred ca personajul tau este schizofrenic. Ori te straduiesti prea mult, ori prea putin, desi inclin sa cred ca este prima varianta. Nu esti stangace,m caci am vazut si lucruri bune, de ce sa nu recunosc, uneori chiar mi-a placut cum ai creat un cadru aproape palpabil, insa vreau sa incerci sa faci asta tot mai des, nu sa ai numai franturi din capitole bune. Ai scris la un moment dat "Am fost trezita la realitate de vulgara japoneza..." Chestia asta chiar mi-a placut, mi-a ramas in minte si cred ca e numai buna pentru a puncta anumite aspecte ale cadrului in care e plasat personajul tau. Poate ca esti incepatoare, insa exista ceva acolo in tine, trebuie sa pui accent pe acel ceva si va fi mult mai bine.

Actiune: mie una mi se pare grabita si banala. Evenimentele pe care mi le-ai relatat aici au avut loc si intr-po multime de alte ficuri si povesti cu Sasuke si Sakura, fapt pentru care au inceput deja sa ma plictiseasca. Ai putea incerca sa te gandesti la ceva original, ceva al tau, caci altfel nu imi vei trezi interesul cu ficul tau.

Dialog: iti recomand sa citesti ficurile scrise de Andreea Schmitt, Arianthe, Azrael, iPrieten?, Lauren Smith si Hanazawa Rin, mai ales pasajele cu dialog. Ai de unde invata, vei vedea ca acolo replicile personajelor sunt mai mult decat niste cuvinte aruncate in vant, fiecare spune ceva cu un anumit sens si totul e bine gandit.

Idee & Titlu: ideea, dupa cum am spus si mai sus este intalnita in mii de ficuri. Faptul ca ea se muta, faptul ca parintii ei au murit etc. Cred ca singurul lucru diferit aici e atitudinea personajelor. Sper sa te bazezi pe acest lucru in continuare, caci, cel putin in al treilea capitol, mi-a placut cum le-ai conturat personalitatile protagonistilor. Foloseste totusi mai putine epitete si lasa actiunile sa vorbeasca pentru ei. Titlul mi se pare prea lung, iar pe mine una nu ma atrage. Nu pot spune ca se potriveste cu ficul, poate ca da, caci la inceput ne-ai descris in mare tema pe care vrei sa o abordezi. Eu insa nu il vad ca pe ceva special.

Estetica: ori lasi un rand liber intre paragrafe, ori te folosesti de alineat si scrii de la inceputul paginii, necentrat. De asemenea, pune numarul capitolului in evidenta, scrie acel subtitlu cu un font de marime mai mare decat textul in sine.

Greseli de tastare/ ortografie:
- ai grija la verbe, tot pierzi concordanta lor, ba folosesti prezentul, ba treci la trecut; ai mai multa grija;
- dupa semnele de punctuatie se lasa un spatiu liber, atat pentru estetica, cat si pentru a usura cititul intregului text;
- nu mai face pleonasme, pentru Dumnezeu, unele chestii erau mult prea evidente;
- nu main folosi epitete stiintificofantastice, nu e nevoie de prea multa culoare si stralucire, sa stii;
- corecteaza-ti capitolele inainte de a le posta, caci ai multe greseli.

capsunica a scris:
Capitolul III (te sfatuiesc sa faci titlul mai mare, sa iasa in evidenta)

Geamul fumuriu al taxiului ma poarta pe taramul sperantelor.Imi doream ca ,aici in Tokyo ,sa pot trai asemenea fiecarui adolescenta (fiecarei adolescente) de 17 ani.
La trecerea rapida a masinii pe langa numeroasa populatie agitata imi pot aminti clipele mele din vechea scoala.Da ,este deprimant faptul ca nu am avut prieteni,ca nimeni nu isi dorea sa-si petreaca timpul cu mine , (fara virgula inainte de "sau") sau macar sa imi simta prezenta doar din cauza faptului ca tatal meu era un mare om de afaceri din Londra.
Imi aduc aminte de asa zisii (asa-zisii) mei prieteni,cei care vorbeau cu mine doar pentru ca parintii lor aveau nevoie de un serviciu,insa odata cu dezvoltarea mea am realizat si am jurat ca nu ii voi lasa sa se mai apropie de mine.
Astfel,in clipele cele mai dureroase din viata mea nu am avut puterea sa vorbesc cu nimeni,nu am avut pe nimeni de varsta mea care sa ma sustina.Comportamentul meu a devenit ca (precum) cel al unei fiare.Nu vroiam (voiam; vine de la verbul " a voi", nu "a vrea") sa vorbesc cu nimeni,sufeream in liniste,fiind doar o alta vietate pe langa alte (ai repetat "alte", puteai sa nu il folosesti prima data) milioane,intr-un cuvant spus neinsemnata.
Am invatat sa zambesc doar din dorinta de a nu le oferi si celorlalti tristetea mea.Eu ma gandeam la ei,dar acestia nici nu ma bagau in seama.
Brusc japoneza vulgara auzita m-a trezit la realitate.In fata mea se zarea o cladire uriasa cu doua etaje,insa ceea ce mi-a atras cel mai mult atentia la ea este ca avea o camera cu peretii din stilca.Intodeauna (Intotdeauna) le spuneam asta ("asta", mai exact ce?) parintilor mei.In urmatoarea clipa ochii incepusera sa se umezeasca si vederea sa se incetoseze.
Imi intorc rapid privirea la taximetrist,ii multumesc si plec cu bagajele in noua mea locuinta.
Fiecare incapere era decorata si achizitonata cu cele mai noitehnologii (noi tehnologii) ,dar oare toate acestea iti pot aduce fericirea?Eram constinta (constienta) ca va trebui sa traiesc singura in aceasta mare casa.urc (Urc) la ultimul eraj (etaj) si gasesc in sfarsit camera cu peretii transparenti,lasand sa iasa la iveala o mininata (minunata) gradina , (fara virgula) cu o piscina ,un leagan si o casa intr-un cires batran (era un bloc sau o casa pe pamant, ca nu am inteles...) .Melancolia ma cuprinde incet ,incet privind un peisaj ce ma va insoti in drumul singuratatii.
Cobor in bucatarie,pregatindu-mi o cafea inainte de a pleca la noua mea scoala.In aceasta privinta am mari emotii,dar ce s-ar putea intampla... (semnul intrebarii, nu puncte de suspensie)
Dupa un dus revigorant,m-am imbracat si am plecat la scoala.Urcandu-ma dinnou (din nou) intr-un taxi am aflat ca drumul pana la liceu este chiar foarte scutc (scurt) .Nu cred ca mi-ar fi luat mai mult de 10 minute. (zece)
Scoala parea impunatoare si totusi blanda (o scoala nu are cum sa fie blanda, asta e o insusire omeneasca) .Curtea si parcarea imensa ma face ("ma fac" sau "ma faceau") sa cred ca nu oricine isi permite sa invete aici.Sentimentul de teama imi inunda corpul si tremuratul incepe a aparea.Pasii mei apasati si mari ma duceau pe calea disperarii.Voiam doar sa se termine cat mai repede,astfel grabindu-ma pe cat posibil.
Ajungand in cancelarie ,zaresc o doamna blonda,putin plinuta ce iti transmitea un respect deosebit.Ma opresc si o intreb politicos despre noul meu dirigine, Kakashi Hatake.Un mic suras se contureaza pe fata.
-Deci tu trebuie sa fii noua noastra eleva.
Dupa un calduros "Bun Venit"ma indrept spre o persoana relaxata si tacuta din intreaga cancelarie in care nelinistea si agitatia erau prezente.Apropiindu-ma incetc (incet) carte (era "catre", dar nu se potriveste in context, deci cel mai bine era daca foloseai un "de") el ,incercam sa imi fac simtita prezenta,fara a acoate (scoate) insa vreun cuvant.La salutul profesorilui (profesorului) am simtit cum toata fiinta mea a trasarit (tresarit) ,pierzandu-ma dinnou (din nou) in realitatea cruda.
Drumul spre clasa a fost asaltat de vocea noului mei diriginte,povestindu-mi despre felul parintilor mei si despre cat de bine am sa ma integrez in noul colectiv .Urcam scarile cu o nesiguranta ce nu imi putea sustine nici macar picioarele.Priveam holul lung ce se intindea in fata,parea nesfarsit ,iar eu ma puteam simti deja pierduta.
Chiar la capatul nesfarsitului coridor profesorul incetineste si intra in clasa.Usa imensa de lemn putea asigura protejarea (protectia) si de o explozie,copii (copiii) fiind in siguranta.Lumina orbitoare imi inunda fiinta de caldura soarelui.
Priveam intreaga clasa ce parea oarecum plictisita si somnoroasa.Imi arunc privirea peste chipul fiecarui elev.Nimeni nu imi atragea in mod neobisnuit (nu iti atragea ce?) .Colegii mei pareau sa cunoasca deja scopul meu aici,astfel ridicandu-si privirea mirata la mine.
Dupa prezentarea facuta de profesor,acesta ma aseaza (asaza, la persoana a treia verbul nu are "e") langa un brunet a carui atentie era indreptata spre mine.
Deodata o voce subtire,dar puternica rasuna in toata incaperea sub forma de protesc (protest) .Da,banuiesc ca ea este prietena lui din moment ce ochii ei ma fulgereau cu privirea.
Ma asez linistita in banca aleasa de diriginte ,adresandu-i un scurt salut persoanei de catre mine.Isi intoarce deodata privirea ,uitandu-se atent la chipul meu ,iar buzele sale intredeschise si pline (,) de culoarea diavolului (ce figura de stil mai e si asta?) rostea (rosteau, din moment ce te referi la buzele lui) la randu-i (la randul lor) un salut.
Privieam (priveam) inca o data toti elevii cu care aveam sa imi petrec restul liceului.Fiecare era ocupat cu cate ceva,insa aud cum cuvintele rostite rar si cu mult calm imi inunda urechile.
-Vei da patru teste astazi pentu a-ti testa inteligenta,iar in pauza mare va trebui sa iti arat cabinetele si la sfarsitul orelor sa te duc acasa.
Cuventele lui reci imi ofereau o liniste interioara,dar si o senzatie de disconfort.Nu vroiam (voiam) sa fiu inca din prima zi o pacose (pacoste) ,astfel (ca) i-am spus ca nu este nevoie.Inchizand repede subiectul printr-un singur cuvant (,) "obligatie",el isi reia castile in urechi (expresia asta nu are sens) si se intoarce spre geamul mare ,privind cerul.
Ora se sfarsise repede,la fel si urmatoarea.Stateam linistita in banca cand ochii partunzatori acoperiti de suvitele intunecare imi apar in fata ,spunandu-mi parca din priviri sa il urmez.Mergeam in rand cu el si vizitam numeroalele (numeroasele) laboratoare,insa linistea dintre noi ma facea parca sa innebunesc.Vroiam (Voiam) sa ma intrebe ceva sau sa imi spuna orice altceva decat indicatiile date despre cabinete.Paseam nelinistita si apasat,in timp ce mersul lui cu miscari regulate parea perfect.Trageam din cand in cand cu coada ochiului la privirea sa ferma.
Nu puteam citi nicio urma de fericire sau bucurie pe fata lui,ci doar duritate si liniste.Poate ca de asta il vroiam (voiam) amic,pentru ca stiam ca orice i-as spune va putea sa nu ma dezamageasca .
In fata noastra apare o fata blona,cu o feminitate aparte.Era cea care m-a privit dusmanos inca de la venirea mea in clasa.
Ii sare la gatul lui Sasuke,caci asa il chema pe brunetul de langa mine,chemandu-l cat mai urgent in sala de mese.Ajung si eu,dar intampinarea nua (nu a) fost tocmai placuta.Vedeam un grup urias de elevi adunati la o masa.Iubita lui Sasuke parea sa fie regina ,slujitoarele ei fiind cu adevarat supuse.Radeau zgomotos ,iar toate privirile erau atintite la mine,in special cea a lui Sasuke si a (ale, este vorba de privirile lor aici) celorlalti prieteni ai lui.
Da,puteam recunoaste acea privire batjocoritoare ce se regasea pe chipul multor elevi din incapere.M-am intors rapid la bucatareasa,cerand doar o apa si un micut desert.
Incaperea inca vibra sub rasetele rele ale colegilor mei,iar eu ma indreptam spre o masa libera.Ma asez si incep a citi o carte ce avea ceva special in ea.Era un cadou de la parintii mei.Spuneam (Cred ca e "Spuneau", caci ma gandesc ca parintii ei ii spuneau asta) ca eu sunt asemenea personajului principal.Vroiam (Voiam) cu nerabdare sa privesc prin descrierea unui personaj ce credeau ei despre mine.
Lectura mea este brusc de un grup de baieti care ,cu o singura miscare (,) imi darama cartea si pranzul.Ma uit socata la cei trei tipi bine facuti si inalti.Nu puteam crede ca toate astea se pot intampla doar intr-o singura zi de scoala.Ma reped repede (asta-i buna, zau; ai facut un pleonasm mai mult decat evident) la carte si,sub privirile tuturor (,) ma intrept la ultimul etaj,unde stiam sa voi gasi o micuta mansarda.


   Destiny,My Life Or My Death   Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
crisalex
Chūnin
Chūnin
crisalex

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 951
Puncte : 1016
Reputatie Reputatie : 77
Stare de spirit Stare de spirit : Dezastru

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Mar 16 Apr 2013, 08:59

Buna! Imi place ficul tau!
Ideea nu este originala, dar sper s-o continui tu original. Mai ai nevoie de imbunatatiri, care au fost precizate de Choco, dar e primul tau fic. Sper sa te perfectionezi, spor la scris si la idei noi! Anunta-ma la next, da? Ja ne! hi!


   Destiny,My Life Or My Death   Damon-Stefan-Elena-damon-salvatore-14458457-400-300
Sus In jos
capsunica
Genin
Genin
capsunica

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Pierduta in lumea mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 140
Puncte : 153
Reputatie Reputatie : 7
Hobby-uri Hobby-uri : imi place sa desenez,sa ascult muzica si tot ce tine de distractie

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Vin 19 Apr 2013, 13:30

Heii
Pai sa incep cu multumirile pentru Choco :) care si-a facut timp sa ma ajute la perfectionare.
O sa incerc sa tin cont de sfaturile tale...





Atunci cand destinul

se joaca cu viata ta,

singura solutie este sa il tratezi asemenea unei carti de joc,

o pacalesti ca iti fie aliata!
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19Lun 01 Iul 2013, 15:52

Fan-fic blocat din cauza inactivitatii. Ultimul post dateaza din 14 aprilie, noi aflandu-ne in 1 iulie.
Daca vrei sa il redeschizi, poti anunta un critic/moderator.
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Continut sponsorizat




   Destiny,My Life Or My Death   Empty
MesajSubiect: Re: Destiny,My Life Or My Death       Destiny,My Life Or My Death   I_icon19

Sus In jos
 

Destiny,My Life Or My Death

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-