Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Orhideea de jad Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Orhideea de jad Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Orhideea de jad

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
★Karina★
Genin
Genin
★Karina★

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În cabană
acebook acebook : N-ai feisbuc, Kari.

Nr. mesaje Nr. mesaje : 97
Puncte : 128
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Muzica 24/7 si mancatul
Stare de spirit Stare de spirit : Luv

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Joi 26 Feb 2015, 01:47

Capitolul 1



Vă rog să îmi scuzaţi de pe acum greşelile, însă este şi primul fic, plus că-s nouă. Aştept păreri mai ales contra!


          Cu siguranţă tu, cel care-mi citeşti spusele, te întrebi ce lucruri vei descoperi de-a lungul călătorii tale în lumea mea. Presupun că te aştepţi să citeşti întâmplări pline de aventură, dramă şi iubire. Lucruri pe care fiecare dintre noi le poate împartăţi cu cel de lângă noi. Lumea a uitat de poveştile antice care fac posibil prezentul din aceste timpuri. Mulţi eroi vor rămâne în anonimat şi nimeni nu îi va pomeni sau aduce în vorbă vreodată. Eu sunt doar o fantasmă care se comportă ca un izvor plin cu nenumărate cuvinte. Ţi le împachetez frumos, însă esenţa ideilor mele va rămâne pe veci doar a mea. Doar cel care o va atinge la finele acestei isotrisiri va înţelege. Aşadar să nu mai pierdem timpul:
          Cu mult timp în urmă, înainte ca Imperiul Roman să-şi clădească propriul univers latin, exista, în nordul junglei amazoniene, un trib cum nu se mai văzuse până atunci. Deşi membrii acestuia ne pot transmite fiecăruia frumuseţe şi inocenţă, adevărul era înfaşurat în tenebrele sinistrului. Fiinţe omeneşti, ce păstrează forţa şi vitejia parinţilor lor, Zeul Ares şi Nimfa Armonia, în delicateţea trupului femeiesc. Amazoanele, căci de ele vorbim, au fost numite după termenul iranian sau persan al cuvântului "hamazan" sau "hamazakaran", care înseamnă "a face război". Acuzate de implicarea în războiul Troian şi cucerirea Atlantidei, amazoanele au fost considerate unele dintre cele mai aprige organizaţii militare antice. Printre greci însa, se pare ca termenul "amazan" era folosit cu însemnatatea “fara sân”. Ambele versiuni sunt viabile, atât pentru că amazoanele erau nişte războinice aprige, cât şi pentru tradiţia lor bine cunoscută de tăiere sau ardere a sânului drept al fetiţelor, pentru o mai buna folosire a arcului si o mânuire mai iscusită a suliţei. Bărbaţii nu erau bine văzuţi de amazoane, iar gândul că ar putea convieţui cu aceştia era de neconceput. Doar o singură dată pe an, pentru a preveni extincţia sau pentru a-şi lărgi rândurile, amazoanele vizitau un trib învecinat format numai din bărbaţi, de unde îi alegeau pe cei mai arătosi pentru a procrea cu ei. Aceştia erau deseori răpiţi, violaţi şi ucişi. Dacă vlăstarii născuţi în urma contactului erau băieţi, aceştia erau fie ucisi, fie reţinuţi pentru perpetuare si slujire sau încredinţaţi taţilor. Fetele erau păstrate si crescute de mamele lor, iniţiate în agricultură şi antrenate în vânătoare şi în arta războiului.
          
         Tribul amazoanelor prezenta o conducere duală, formată din două regine. în acelaşi timp. Una dintre ele răspundea de bunul mers al comunităţii, de organizarea internă şi de activităţile domestice, iar cealaltă coordona bătăliile şi chestiunile de război.
           Un astfel de trib este şi Ikunowngbu, situat chiar în inima pădurii. Aici, spirite bărbăteşti erau încorporate în corpuri de femei, devenind spaima oricărui soldat. Un avantaj al amazoanelor era şi tragerea de inimă a bărbaţilor în lupta cu acestea. Nu mulţi se încumetau să vâre tăişul ascuţit în abdomenul unei femei. Însă îmi amintesc de o fată specială din trib, staţi să-mi aduc numele ei... Ahm... Sakura? Da, cred că aşa o chema. Era o fetiţa gingaşă şi inocentă, ochii îi erau uşor de confundat cu frunzele junglei amazoniene, părul roz precum guava, un cap identic cu cel al unui fruct exotic din acele locuri. Avea corpul svelt şi pielea albă ca spuma laptelui, obraji roşiatici şi sprăncene arcuite. Se mişca inconştient lasciv la auzul ritmului bine definit al greierilor sau a bătăilor unei amazoane care lua pauză de la muncă. Sakura era privită ca pe o comoară şi, fără îndoială, următoare regină a tribului. Ea a fost şi prima fiică de amazoană căreia nu i sa extirpat sânul drept. 
          Eu am fost cea care a năşit-o pe Sakura. După ce s-a născut, am ameninţat reginele că le voi ucide dacă încearcă să-i facă vreun rău bietei fete. Când acestea i-au văzut privirea pătrunzătoare care transmitea căldură şi părul roz, au acceptat excepţia de la tradiţie. Misiunea mea era însă să o antrenez personal, căci ea avea un dezavantaj faţă de celelalte amazoane. Nu ştiam ce să fac, Sakura nu era deloc potrivită pentru război. Dar cu siguranţă se pricepea să atragă bărbaţii în mrejele ei.
           După trecerea a 12 ani, Sakura încă nu practicase niciun antrenament, însă era mult mai frumoasă şi mai dezvoltată decat amazoanele de vârsta ei. Aşadar, reginele mi-au impus să o pregătesc pentru ritualul anual, anume procrearea cu bărbaţii din tribul vecin. La auzul deciziei, am vrut să fug cu Sakura din trib şi să ajung la Atena, unde puteam deveni sclave. Însă nu voiam ca Sakura să păţească aşa ceva. Am acceptat, însă aveam un plan bine pus la punct. 


Sakura P.O.V.
          Astăzi este ziua mea de naştere. Odessa, ocrotitoarea mea, mi-a zis că vom avea o petrecere cu un bărbat, zice ea. Nu am mai văzut aşa ceva până acum! Dar, din câte mi-a zis, are mult păr. Sunt foarte entuziazmată de petrecerea mea, însă mi-a zis ca trebuie să mergem mult prin junglă pentru a împrumuta un bărbat. Sclavele tribului îmi încântă simţurile cu uleiul de mango care mi-l aplică pe pielea mea albă. Sunt îmbrăcată cu un veşmânt din ţesături rare şi decorată cu rubine şi abanos, deşi eu mi-am dorit doar nişte smochine în plus de ziua mea. Însă cred că Odessa îmi ascunde ceva... Hmm, cred ca vrea sa îmi dăruiască un sac plin ochi cu smochine ca surpriză dar nu vrea să-mi spună.
         -Sakura, eşti gata să mergem să îţi luăm un bărbat cu care să te distrezi? spune ea cu legăndu-şi o banderolă la frunte.
         -Cu siguranţă. Dar Coralia m-a murdărit cu ulei de mango, spune că trebuie să miros frumos pentru ce mă aşteaptă. 
         -Coralia a mâncat otrăvuri, nu o asculta. spune ea, aruncându-i fulgere din priviri sclavei.
          Deschidem poarta tribului, iar eu şi Coralia ne croim drum către vecinii noştri, urmate îndeaproape de înca 5 amazoane în spate, chiar înarmate. Doar ne distrăm, nu înţeleg de ce socotesc totul ca pe o primejdie. 
          
          Nu mă mai pot abţine şi îndrăznesc să-i vorbesc Odessei, în timp ce ne apropiem de tribul bărbaţilor.
         -Ştiu că-mi ascunzi ceva, spun eu cu un rânjet misterios pe chip. Poate sunt mică, dar nu proastă. 
La auzul cuvintelor mele, Odessa se opreşte şi-şi fixează privirea în ochii mei. Are într-adevăr o expresie panicată şi îmi spune cu o voce stinsă:
         -Cine ţi-a spus? Cumva Armellie? spune ea apropiindu-se încet de mine.
         -Nu am avut nevoie de spusele nimănui pentru a-mi da seamă că îmi pregăteşti un sac plin cu smochine coapte!
Odessa răsuflă uşurată şi îşi aranjează puţin părul roşcat precum focul. 
         -Da, Sakura, ţi-ai dat seama. Nu ştiu de ce ţi-am ascuns asta...
         -Nu-i nimic, ştiu că ai făcut asta doar ca să-mi faci o surpriză, tu nu m-ai rani niciodată.
         -Aşa este, scumpa mea... un oftat, însoţit de o expresie facială posomorâtă. 
         Ajunsesem în tribul Hoshgnoruj, unde urma ca eu să îmi aleg un bărbat care îmi place şi să mă distrez cu el. Voiam să dansăm, să facem muzică cu lemnul şi să mâncăm sacul meu de smochine împreună. Auzisem că ai parte de multă distracţie cu ei, dar nimeni nu mi-a zis ce fac împreună, aşa că sunt foarte curioasă. Odată intrată în tribul lor, un val puternic de miros de carne mă loveşte. Făceau destul de multă gălăgie şi purtau doar o pereche de chiloţi. Până acum nu-mi place, sper că măcar sunt amuzanţi.
          Nici nu apuc să vizualizez imaginea trivială că Odessa îşi proiectează glasul strident în întreaga junglă.
          -Toată lumea alinierea! Veţi fi selectaţi, la fel ca în fiecare an pentru tradiţie. AŞADAR! Toţi în linie şi să nu aud un sunet.
Atitudinea Odessei mă amuza la fel de mult pe cât mă şi sperie. Încearcă din răsputeri să fie autoritară, însă ştiu ca inima ei este buna. Aceasta se apropie de mine şi mă pune să aleg un bărbat cu care să mă joc. Mă uitam la fiecare, iar fascinaţia mă cuprindea. Abdomenele lor purtau tot felul e forme, de la pătrate până la dreptunghiuri şi linii. Credeam că îşi dăduseră cu sevă de copac, dar de fapt aşa era carnea lor. Aveau ambii săni plaţi şi întregi, plus că aveau păr pe faţă şi pe burtă. Sunt total captivată şi mă întreb de ce nu am văzut animalele acestea în junglă până acum. În orice caz, trebuie să aleg un exemplar. Mai aleg, mă mai răzgândesc, iar până la urmă mă decid asupra animalului brunet din mijloc. Ochii lui negri mă pătrunseră pe loc, iar părul ce-i acopereau tâmplele si fruntea mă facuse să am un sentiment de... nu ştiu cum să explic. Arăta bine, de fapt cred ca îmi plăcea deoarece este la fel ca al meu numai ca al lui este negru. Îi spun Odessei ce am ales, iar aceasta începe. Da, cu acelaşi ţipăt:
         -Tu, ăsta brunetu' din mijloc! Da, mă, tu!
         -Eu? spune unul emoţionat.
         -Nu tu. mă, tăntălaule, ăsta cu păru' lung şi negru, cum te cheamă?
         -Sa...
         -De fapt, nici nu mă interesează, treci încoace şi să nu aud nici măcar o întrebare. îl întrerupe şi gesticulează dându-i de înţeles să vină cu noi in tribul amazoanelor. 
          -Şi unde merg? o întreabă brunetul pe Odessa, scoţând-o din sărite, dar şi uimindu-mă. Credeam că doar papagalii pot vorbi.
          -Tu m-ai ascultat măcar, mă? Am zis fără întrebări sau n-am zis? îl mustrează roşcata plesnindu-l peste cap.
Nu reuşesc să îmi stopez râsul şi scot câteva chicoteli care s-au auzit, din păcate, în liniştea apăsătoare care se aşternuse în timpul întoarcerii în tribul amazoanelor. Se pare că va fi o distracţie pe cinste.


Ultima editare efectuata de catre ★Karina★ in Sam 21 Mar 2015, 17:55, editata de 1 ori
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Joi 26 Feb 2015, 10:52

a hug Buna. Oooo crying . De ce te-ai oprit. Incepea sa fie din ce in ce mai interesant. Bravo. O singura problema: cand vrei sa lasi un mesaj inainte de a incepe pune-l inainte de "Capitolul I, II... si asa mai departe".
Astept next si abia astept continuarea. woaaaa
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Orhideea de jad Asss10Orhideea de jad J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Mar 10 Mar 2015, 20:21

Bună.
Am citit ficul tău din întâmplare și am rămas plăcut surprinsă. Nu am citit până acum un asemenea fic pe forum. Ai o idee foarte interesantă și nouă. Îmi place modul tau de exprimare și vocabularul tău.
Din câte văd eu, tu chiar te-ai inforumat pentru a putea scrie.
Îmi place foarte mult și deabia aștept continuarea. Sper să mă anunți și pe mine când pui next-ul.
Te-am pupat. Spor la scris!
Sus In jos
★Karina★
Genin
Genin
★Karina★

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În cabană
acebook acebook : N-ai feisbuc, Kari.

Nr. mesaje Nr. mesaje : 97
Puncte : 128
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Muzica 24/7 si mancatul
Stare de spirit Stare de spirit : Luv

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Dum 15 Mar 2015, 16:47

  Capitolul 2



Îmi place aşa de mult ceea ce scriu, deoarece, prin intermediul acestui fic, pot ironiza trăsăturile animalice, preistorice şi sălbatice ale bărbaţilor. Este mai mult o satisfacţie personală.




         
         Obscuritatea naturii, manifestată printr-un întuneric dens, împletită cu liniştea apăsătoare a celor de lângă mine îmi accentuează emoţiile provocate de feluritele gânduri care îmi cutreieră mintea cu privire la ce va urma. Mergând încet, analizez fiecare mişcare a animalului din tribul vecin. Pielea ciocolatie precum fructele mult prea coapte, coapsele îi sunt atât de musculoase încât îmi audc aminte de graţia şi puterea felinelor. Este, cu siguranţă, un exemplar puternic, jocul formelor geometrice de pe abdomenul lui mă fascinează întru totul. Însă nimic nu este mai ciudat decât părul care desparte abdomenul reliefat în două, care, se pare, ajunge până la picioare, unde le acoperă şi părl înclină balanţa în defavoarea pielii. Desigur, nici nu îmi pot imagina cum aş putea trăi cu o platoşă facială din păr, car mi-ar acoperi obrajii, bărbia şi gâtul. În ciuda domniei parului asupra corpului acestor primate, podoaba lor capilară este foarte săracă. Vocea lor este, de fapt, mai mult un murmur care te loveşte cu duritate. Acum ştiu de ce nu putem sta în trib cu ei, noi suntem delicate, ei sunt nişte animale periculoase de care trebuie să stai departe. Şi Doamne, nici prin cap nu-mi putea trece ca animalele pot avea nume. Ştiu doar că specia lor se numeşte "bărbaţi". Ah, dacă nu l-ar fi întrerupt Odessa... Dar de ce să n-o întreb?
          -Odessa, cum îl cheamă pe bărbat? spun eu şoptind.
          -De ce te interesează?
          -Ca să ştiu cum să-l strig ca să-mi aducă mingea.
          -Ei nu prind mingi, Sakura. spune roşacata zâmbind.
         -Atunci ce să fac cu el dacă nu aduce mingi. Pun pariu că nici nu înţelege ce vorbesc, uite-te la faţa lui. Şi de ce e aşa de dezbrăcat, are doar o pereche de chiloţi din blană subţire pe el.
          -Ştii că animalele nu poartă haine, Sakura.
          -Poate că ai dreptate... Dar cum aş putea să ma joc cu el?
          -Poţi vorbi cu el. Ar trebui să fi bucuroasă ca ai onoarea să ai un animal pentru o noapte cu care să vorbeşti. Mereu ţi-ai dorit asta.

         Ajungând în tribul nostru, zeci de priviri sunt aţintite asupra mea şi a bărbatului. Amazoanele au nişte reacţii ciudate la vederea lui, încep să îşi facă vânt şi să scoate diverse sunete... Le este cald? Totuşi, ese noapte. Însă nu apuc să elucidez misterul, căci doua amazoane ne poftesc pe mine şi pe bărbat într-o cabană amenajată din lemn de bambus, decorată minunat cu orhidee şi iris şi frunze roşii ca focul. O ţesătură fină, roşie, ţine loc de uşă cabanei. Intrând, un miros înţepător de parfum floral îmi năvălăşte pănâ în adâncul plămânilor. Se pare că a făcut foarte frumos pentru ziua mea de naştere. Ciudat este că, în cabană, este aşezat un pat mare, apropae de două persoane. Doar nu se aşteaptă să dorm la propria-mi petrecere? Dacă da, se înşală amarnic! 

         Mă simt unpic ruşinată, nu ştiu cum sp vorbesc cu el. Odessa va fi la uşă, oricum, aşa ca nu ar trebui să-mi fac griji. Măa pus să fac nişte lucruri ciudate. A zis că trebuie neapărat să sar în pat, atât de tare, încât să se audă şi sa scot nişte sunete la fel de bizare. Mi-a zis că dacă o sa fac "ooh" şi "aah" o să am noroc până la următoare petrecere a mea. Aşa că de ce nu? Oricum, am mai auzit de multe ori sunetele acestea, acum ştiu de ce le scot amazoanele. Se pare că am multe de învăţat.

          În sfârşit, am rămas singură cu bărbatul. Mă priveşte fix, însă eu încep să-mi mut privirea în altă direcţie. Are ceva care mă intimidează. Ochii lui sunt foarte pătrunzători, într-adevăr, la fel ca culoarea lor, negru. De obicei nu sunt timidă, of... Cred că ar trebui să încep eu, nu cred că are de gând să vorbească.

          -Hei...
Însă nu apuc să mai spun altceva că Odessa îi face semn să vină până la ea. Bărbatul se conformează, mergând într-un fel total diferit, cu tropăituri puternice. Clar, este mai greu decât mine de vreo 3 ori. Îi spune ceva la ureche, iar bărbatul dp afirmativ din cap. Întorcându-se, o făşie roşie, abea observabilă îi apăruse pe piept, din care se scurgea puţină esenţă roşie. Îmi amintesc bine că rana nu o avea înainte. Mă întreb ce s-o fi întâmplat...



**Flashback**
        -Fii atent la mine. Dacă îndrăzneşti să te atingi cu scârboşenie aia de ea, ţi-o bag efectiv pe laringe. S-a înţeles?
        -Atunci de ce m-aţi chemat, că altceva nu am ce să fac.
          -Băi băiatule, tu ascultă aici ce îţi spun. Decât vorbeşti cu ea, o laşi să sară în pat, sa te atingă unde vrea, când vrea şi cât vrea, îi răspunzi dacă are o întrebare, dar fără chstia aia. Şi să nu vadă mai mult decât trebuie. Ştii la ce mă refer.
           -Da, doamnă.
           -Bine. Hai, treci acolo şi fă-ţi treaba.
** End Flashback**
          -Deci... cum te cheamă?
          -Saktidon. Pe tine.
          -Sakura. Dar ce ai vocea asta?
          -Aşa o au bărbaţii. Tu eşti fată şi o ai altfel.
          -Şi cum ai făcut pătratele de pe burtă? Ai pus ceva pe burtă şi s-au făcut aşa?
          -Nu! spune el răzând sonor. Aşa au bărbaţii dacă vânează mult şi ridică lemne pentru foc.
          -Oh... şi noi facem asta.




          Am continuat să vorbim şi să-l întreb multe lucruri, însă venirea celor două regine ale tribului rupe firul conversaţiei. Ah, ştiu ce trebuie să fac acum. Trebuie să sar tare în pat şi să scot sunetele.


Odessa P.O.V.
          - Odessa, cum merge treaba. Se descurcă? spune una dintre regine.
          -După cum auziţi, domnia voastră. Ah, şi să vă mai spun un secret. Bărbatul abia dacă face faţă! 
          -Oh, sunt încântată să aud asta, Odessa! Vă las atunci. 
Of, bine că am scăpat de ele. Proastele, chiar au crezut. Nici nu şi-ar fi imaginat că Sakura doar sare în pat. Oricum, cu siguranţă se aşteaptă la o naştere din partea Sakurei. Se pare că va trebui să-l preiau eu. Voi face în aşa fel încât tribul să creadă că Sakura este însărcinată, când, de fapt, eu voi fi aceea. Când naşterea va începe, voi ameninţa moaşele să spună reginelor ca copilul este al Sakurei. Totul trebuie să fie perfect. Nimeni nu o va răni pe Sakura.
      
Sus In jos
Litlle Pinguin
Genin
Genin
Litlle Pinguin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : intrebati cunoscutii
acebook acebook : andreea.cimpoesu@yahoo.com
Nr. mesaje Nr. mesaje : 188
Puncte : 233
Reputatie Reputatie : 13
Hobby-uri Hobby-uri : muzica si ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : ^-^ Secret ...

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Lun 16 Mar 2015, 11:25

Prima :)
Salut!!Deci a fost un capitol minunat, a meritat asteptarea.
Scuze ca nu am spus nimic, dar nu am putut(nu mai conteaza de ce).
O intrebare:  Cine e Saktidon ? Ma lamuresti in urmatorul capitol,da? . Si asa s-au facut doua intrebari :3 .
Astept next si anunta-ma!!!
By Deea  kiss
Sus In jos
Ale-chan
S-Class
S-Class
Ale-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Acasă.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2932
Puncte : 3922
Reputatie Reputatie : 160
Hobby-uri Hobby-uri : Dormitul.
Stare de spirit Stare de spirit : I will find you in the darkness.

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Mar 17 Mar 2015, 20:01

Bună!
Am trecut și eu pe aici după ce ți-am citit capitolele acum o săptămână și ceva și am zis să-ți las și un comment. Îmi place , în general, cum scrii și chiar ai o poveste interesantă. Dar nu-mi place că la partea cea mai interesantă, se termină... sad  Cred că toți am vrea să știm ce se întâmplă, nu? Vreau capitolul următor pentru că nu mai rezist. Vreau să aflu cine e Sakidon..Sakiton, sau cum îl cheamă =)) Are un nume cam greu de reținut, totuși. Să mă anunți, da? Mereu!
Ja nee woaaaa

Îmi place să scriu cu mărimea 10 XD.
Sus In jos
Darky.Jack
Chūnin
Chūnin
Darky.Jack

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Darky
Nr. mesaje Nr. mesaje : 584
Puncte : 614
Reputatie Reputatie : 16
Hobby-uri Hobby-uri : Let's just sing,okay?
Stare de spirit Stare de spirit : Yas.

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Mar 17 Mar 2015, 22:55

Buna. ^^ Deci dupa cum ti-am zis si tie, am trecut pe la ficul tau. :> 
Si tu care ziceai sa nu il citesc  (D)
Imi place foarte mult idea ta,chiar nu am mai intalnit o idee de genul. :-? 
Cat despre faza cu "Trebuie sa sar in pat ca sa scot sunete"mi-ai provocat o criza de ras de toate zilele. =))) Cum am mai zis, imi place modul in care te exprimi si sper sa ma anunti cand postezi next-ul. ^^
Te pup. :* Ja ne. ^^  
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Orhideea de jad Asss10Orhideea de jad J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Vin 20 Mar 2015, 23:15

Bună. Mă bucur atît de mult că ai pus next-ul. Ți-am spus deja că acesta este ficul meu preferat dintre cele în desfășurare.
Îmi place mult cum faci povestea atât de normală. E primul fic în care citesc despre parul bărbaților. =)))
Să mă anunți când pui next.
Sus In jos
★Karina★
Genin
Genin
★Karina★

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În cabană
acebook acebook : N-ai feisbuc, Kari.

Nr. mesaje Nr. mesaje : 97
Puncte : 128
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Muzica 24/7 si mancatul
Stare de spirit Stare de spirit : Luv

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Dum 05 Apr 2015, 23:31

Capitolul 3







           Odessa aşteptă ca cele două regine să se contopească cu îndepărtatul întuneric, după care inspectă pe scurt împrejurimile, pentru a se asigură că niciun ochi curios nu se infiltrază pentru a dejuca planul. Intrând în camera intimă, pe roşcată o întâmpină o scenă desprinsă din filmele de comedie. Sakura îl călărea pe Sktidon precum un cal, iar fericirea era mai mult decât evidentă. 
                Rozalia are acea feminitate care o face foarte provocatoare, este foarte invidiată în trib din cauza frumuseţii ei, fapt ce a şi exclus-o din antrenamentele obligatorii ale amazoanelor. Comportamentul inocent şi infantil acţionează ca o protecţie, care i-a oferit numeroase beneficii, cât şi favorizare. Şi, deşi este protejată de Odessa respingând tot ce a-i putea fac rău, un impact cu realitatea o va afecta foarte mult, iar acesta se apropie pe zi ce trece.
               -Gata, circul s-a terminat. Sakura, dă-te jos. Odessa îi face semn Sakurei să se apropie de ea, după care îi şopteşte la ureche, privindu-l, în acelaşi timp, insistent pe bărbat. Ascultă: Să nu cumva să mergi pe potecă. Trebuie neapărat să ajungi spre cabana ta prin margine, astfel încât să nu te vadă nimeni. 
 
            Sakura încuviinţă, luându-şi la revedere de la ambele persoane prezente în cameră. Imedia după ce prezenţa Sakurei nu mai fu simţită, brunteul îşi ţintui privirea către podea, manifestând nişte emoţii uriaşe. Transpiraţia de pe frunte şi tâmple îi trăda neliniştea. Odessa începe a se plimba în cerc în jurul bărbatului, vorbind pe un ton provocator, care sugera puterea instinctului primar.
              -Se pare că Sakura este foarte inspiată în acest tip de alegeri. Ar fi păcat ca un aşa bărbat să plece înapoi nesatisfăcut, nu-i aşa?
              -Da, doamnă.
              -Mi te adresezi prea formal. Numele meu este Odessa. Te excită?
              -Da, doamnă. spune brunetul, nu prea sigur pe sine.
             -Se pare că nu prea auzi ce spun. Poate ca mirosul meu ţi-ar stârni animalul din tine. Roşcata îi împinge tandru capul către gâtul ei pentru a-i simţi parfumul. Îţi place?
             -Foarte atrăgător.
             -Mă bucur că parfumul meu te trezeşte la viaţă. Minunat ar fi ca şi prietenul tău să facă la fel.
             -Cu siguranţă.
             -Încântător. Carnea ta... Este aşa de tare şi conturată. Eşti un adevărat zeu printre oameni. Arată-mi dacă aceştia te-au binecuvântat, dându-ţi jos materialul.
        Saktidon îi făcu pe plac amazoanei, după care aceştia se angajară într-un sărut fierbinte şi apăsat. Cei doi lasă instinctele să-i conducă, atingerile şi săruturile devenind din ce în ce mai alerte şi mai pline de poftă. Odessa fu însă cuprinsă de un sentiment de vinovăţie. Simţea că o trădează pe omul pentru care trăieşte. Totuşi, era prea trasă de bărbatul pe care Sakura îl alesese. Şi, până la urmă, era parte din plan.
          În timp ce gemetele celor doi se contopiră pentru a forma o melodie erotică, o amazoană pe nume Cynthia poni la râu pentru a aduce nişte apă în ulciorul ei de lut. Şi ea, ca şi celelalte amazoane de vârsta Sakurei, considera că este favorzată de către regine fără niciun motiv. Fiind dată stingerea încă din timpul sosirii Sakurei cu bărbatul din tribul vecin, toată lumea era în cabana lui. Cu excepţia Cynthiei. După ce aceasta umplu ulciorul cu apă, se grăbi apoi să ajungă cât mai repede acasă. Însă atenţia îi fu sitrasă de auzul sunetelor de plăcere dintr-o cabană amenajată în stil regal. Nu ştia că acolo Sakura ar fi trebuit să se împreuneze cu un bărbat din tribul vecin, insă, curioasă din fire, se apropie de cabană. Încercă să-şi strecoare privirea printre scânduri, dar tot ce vedea erau doar nişte mişscări ale unui bărbat brunet. Atunci când se mută la altă crăpătură, putu observa doar o şuviţă roşie. Din cauza şocului, nu distinse culoare roz de cea roşie, crezând că Sakura este cea din cabană. Se pare că zvonurile pe care le auzise se confirmaseră. Îndepărtându-se cu spatele, Cynthia se agăţă de o vie, spărgând astfel ulciorul, care făcu un zgomot destul de puternic. Odessa intră imediat în alertă, întrerupând partida. Puse repede rochia subţire pe ea, însă când aceasta ieşi pe usă pentru a vedea cine este, Cynthia fugise deja. Odessa, speriată, îl alungă pe Saktidon înapoi în tribul său. Dacă ar afla reginele, viaţa ei, cât şi a Sakurei, sunt în pericol. 


Odessa P.O.V.
         Nu pot să cred, sunt sigură că m-a văzut cineva. Stingerea ar fi trebuit să fie dată deja. Dacă afla reginele, capul meu o să sfărşească ca hrana pentru animalele din prăpastia pădurii. Ca şi cum asta nu ar fi de ajuns, Saktidon nici măcar nu a ajuns până la capăt. Nu o să mai am altă ocazie pentru a rămâne însărcinată. Există o singură soluţie. Trebuie saă solicit ca Saktidon să-i fie sclav Sakurei. 


Ziua următoare
         Mingea incandescentă strălucea voioasă pe nemărginitul albastru. Natura începuse deja numărul de filamonică uilizând păsările, totul prevestea o zi minunată, plină de voie bună. Totuşi, natura nu era în concordanţă cu atmosfera din tribul amazoanelor. Cynthia începuse deja şedinţa cu fetele de aceeaşi vârstă cu ea şi Sakura. Amazoanele adulte ştiau ce se întâmplase ieri, dar ele nu. Orice bârfă legată de Sakura era binevenită în rândul lor. Aceasta ar fi putut fi atât de gravă, încât Sakura să fie supusă unei batjocuri contuinue.
          În timp ce Cynthia povestea mândră cele văzute şi auzite, Odessa se înfăţisă celor două regine pentru a le propune ca Saktidon să fie sclavul ei
          -INADMISIBIL!!! spune una dintre regine. Ai luat-o razna?! Nici nu îţi imaginezi câtă favorizare a primit Sakura până acum şi tot soliciţi un sclav pentu ea?
         -Înălţimea voastră, spune Odessa calm, încercând să le convingă, presupun că ştiţi situaţia Sakurei din punct de vedere a pregătirii militare. Saktidon era liderul vânătorii în tribul lui, cred că aceasta este cea mai bună oportunitate pentru Sakura de a învăţa ceva. Şi ea are decât doisprezece ani, sămânţă poate că se prinde, dar poate că ea este prea necoaptă. Ar fi mai bine ca Sakura să se împreuneze de mai multe ori cu el pentru a ne asigura că este bine.
         -Foarte bine atunci. El va trebui să-i facă pe plac Sakurei, însă nu uita: Încă eşti protectoarea şi îndrumătoarea Sakurei. Nu trebuie să pierzi din vedere acest lucru, chiar dacă Saktidon va trebui să-şi dea viaţa pentru ea dacă este ameninţată. 
           -Bineînţeles, stăpână.
          Cu ajutorul vicleniei ei, Odessa îşi poate derula planul acum. Se grăbi la cabana Sakurei pentru a o surprinde cu noua decizie a reginelor. Luând-o pe aleea principală, fu surprinsă să vadă o mare adunare, foarmată din toate amazoanele cuprinse între 10 şi 16 ani, printre care şi Cynthia. Nu dădu importanţă, ea doar voia să ajungă cât mai repede la Sakura pentru a împărtăşi bucuria ei cu ea. Trecu de ele, dar ceva o nelinişti cumplit. Bătăile inimii o luară la sănătoasa când auzi o amazoană pe nume Mailicia spunând foarte amuzată: "Nu pot să cred că tocmai ea a făcut-o, cu un animal din tribul vecin, toată lumea o va vorbi!"
           Auzind acestea, Odessa începu să-şi repete obsesiv în minte "Tu ai fost, nenorocito.". Încercă totuşi să se stăpânească, pentru a nu o alerta pe Sakura. Va avea grijă de ea mai târziu. Ajunse în scurt timp la ea, găsind-o împletindu-şi părul colorat neobişnuit. 
           -Sakura, am o veste care te va purta pe culmile fericirii.
           -Atunci, nu mai aştepta şi spune-o.
           -Cum doreşti. Reginele au decis ca Saktiton, bărbatul cu care ţi-ai petrecut noaptea ieri, să fie sclavul tău personal! Va fi toată ziua lângă tine şi va face tot ce-i spui. Îl poţi pune să-ţi culeagă fructe, să se joace cu tine, absolut orice.
Sakura o privi lung pe roşcată. Era total şocată, iar fericirea îi secătui graiul.
           -Tu ai făcut asta?
           -De cum m-am trezit, scumpo. Spuse Odessa, întinzând mâinile pentru întâmpina îmbrăţişarea Sakurei care va fi urmat. 
          -Odessa, te rog ceva. spune Sakura, rupând îmbrăţişarea.
          -Orice, Sakura.
          -Saktidon este prea complicat şi greu de pronunţat. Aş vrea să-i schimb numele.
          -Doar spune-l, iar voia ta va fi poruncă.
          -Cred că Sasuke i s-ar potrivi. spuse rozalia, fiind cuprinsă de entuziasm.
          -Sasuke să fie.


P.S.: Necorectat :D
              
               


Ultima editare efectuata de catre ★Karina★ in Lun 06 Apr 2015, 23:24, editata de 1 ori
Sus In jos
Darky.Jack
Chūnin
Chūnin
Darky.Jack

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Darky
Nr. mesaje Nr. mesaje : 584
Puncte : 614
Reputatie Reputatie : 16
Hobby-uri Hobby-uri : Let's just sing,okay?
Stare de spirit Stare de spirit : Yas.

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Dum 05 Apr 2015, 23:46

Primaa.
Mama deci, nu stiu de ce, insa mi-a placut prea mult faza cand i-a schimbat numele xD. Huh, adevarul e ca nici eu nu stiam cum sa pronunt numele ala...-.-  :)))  
Nu-mi place de Cynthia. Ii e ciuda. xD Lol. Imi place modul in care descrii, adica ma transpune in mijlocul actiunii.:> Mai ales la scena perversa. =))) You lil pervy girl :> 
Astept next-ul si sper ca o sa ma anunti, nu ca acum  (D)
Ja ne. Te pup. :*
Sus In jos
Zahăr ◕‿◕
Genin
Genin
Zahăr ◕‿◕

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Piatra Neamt
acebook acebook : Stormi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 320
Puncte : 428
Reputatie Reputatie : 56
Hobby-uri Hobby-uri : citit , handbal

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Lun 06 Apr 2015, 10:21

Hei multumesc ca mai anuntat si acest capitol mi-a placut foarte mult , mai ales partea cand Sakura i-a pus numele Sasuke  woaaaa .Totul a fost scris asa frumos , am citit cu sufletul la gura acest capitol , imi place foarte mult cum descrii , iar actiunea nu e grabita.(Oficial acesta este unul din ficurile mele preferate de la ficuri in desfasurare ).
Spor la scris si adu' nextul cat mai repede si daca nu e mare deranjul anunta-ma si pe mine hi!
Sus In jos
Alexsandru
Academy Student
Academy Student
Alexsandru

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Olt
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 17
Puncte : 25
Reputatie Reputatie : 4

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Lun 06 Apr 2015, 12:23

Parfait .^^

Amavi: Un comentariu trebuie sa aiba minim 10 cuvinte, citeste regulamentul.
Sus In jos
Ale-chan
S-Class
S-Class
Ale-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Acasă.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2932
Puncte : 3922
Reputatie Reputatie : 160
Hobby-uri Hobby-uri : Dormitul.
Stare de spirit Stare de spirit : I will find you in the darkness.

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Lun 06 Apr 2015, 20:53

Bună!
Am venit aici de când am văzut, în mesajul pe care mi l-ai dat, cuvântul „pervers” hey sexy !
Mi-a plăcut capitolul,nu m-am așteptat. Ce bine că Sakura i-a schimbat numele lui Sakidon în Sasuke. Pare mai clar și mult mai simplu așa. N-aș vrea să întrec măsura și să comentez aiurea, în van. Așa că mă opresc aici și aștept un viitor capitol care să mă uimească ca și acesta.
Spor la scris, idei, mâncat și la ce mai vrei tu!
Ja nee in love
Sus In jos
VMVDD ♛
Sennin
Sennin
VMVDD ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : -
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1587
Puncte : 2106
Reputatie Reputatie : 340

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Vin 10 Apr 2015, 23:49

Citat :
Capitolul 3






           Odessa aşteptă ca cele două regine să se contopească cu îndepărtatul întuneric, după care inspectă pe scurt împrejurimile, pentru a se asigură (”asigura”) că niciun ochi curios nu se infiltrază (”infiltrează”) pentru a dejuca planul. Intrând în camera intimă, pe roşcată o întâmpină o scenă desprinsă din filmele de comedie. Sakura îl călărea pe Sktidon precum un cal, iar fericirea era mai mult decât evidentă.
                Rozalia are acea feminitate care o face foarte provocatoare, este foarte invidiată în trib din cauza frumuseţii ei, fapt ce a şi exclus-o din antrenamentele obligatorii ale amazoanelor. (Ce am citit aici e absurd. Se presupune că este un trib care se bazează pe o formă de conducere, un guvernământ serios. Vrei sa spui că din cauza frumuseții ei au exclus-o din antrenamente? Sau, în povestea ta, statutul fiecăreia era la fel de superior precum frumusețea. Dacă era urâtă, antrenamente. Dacă era hâdă, sclavă. Dacă era decentă, treburi modeste. Dacă era frumoasă, fără antrenamente, stătea toată ziua degeaba&stuff. Dar ai menționat că tot tribul o invidia, deci mai degrabă Sakura trebuia să fie batjocorită, pusă la treburi nasoale și asuprită, nu știu, nu ridicată în slăvi.)Comportamentul inocent şi infantil acţionează ca o protecţie, (Fără virgulă.)care i-a oferit numeroase beneficii, cât şi favorizare. (Iarăși. Era invidată, dar favorizată. Și logica unde e?)Şi, deşi este protejată de Odessa respingând tot ce a-i putea fac rău, (Cred că voiai să spui ”tot ce-i putea face rău”, te-ai cam jucat cu partea asta din propoziție.)un impact cu realitatea o va afecta foarte mult, iar acesta se apropie pe zi ce trece.
               -Gata, circul s-a terminat. (Semnul exclamării, nu punct.)Sakura, dă-te jos. (La fel și aici.) Odessa îi face semn Sakurei să se apropie de ea, după care îi şopteşte la ureche, privindu-l, în acelaşi timp, insistent pe bărbat. Ascultă: Să nu cumva să mergi pe potecă. Trebuie neapărat să ajungi spre cabana ta prin margine, astfel încât să nu te vadă nimeni.
 
            Sakura încuviinţă, luându-şi la revedere de la ambele persoane prezente în cameră. Imedia după ce prezenţa Sakurei nu mai fu simţită, brunteul îşi ţintui privirea către podea, manifestând nişte emoţii uriaşe. Transpiraţia de pe frunte şi tâmple îi trăda neliniştea. Odessa începe a se plimba în cerc în jurul bărbatului, vorbind pe un ton provocator, care sugera puterea instinctului primar.
              -Se pare că Sakura este foarte inspiată în acest tip de alegeri. Ar fi păcat ca un aşa bărbat să plece înapoi nesatisfăcut, nu-i aşa?
              -Da, doamnă.
              -Mi te adresezi prea formal. Numele meu este Odessa. Te excită?
              -Da, doamnă. (Cu majusculă.)spune brunetul, nu prea sigur pe sine.
             -Se pare că nu prea auzi ce spun. Poate ca mirosul meu ţi-ar stârni animalul din tine. Roşcata îi împinge tandru capul către gâtul ei pentru a-i simţi parfumul. Îţi place?
             -Foarte atrăgător.
             -Mă bucur că parfumul meu te trezeşte la viaţă. Minunat ar fi ca şi prietenul tău să facă la fel.
             -Cu siguranţă.
             -Încântător. Carnea ta... Este aşa de tare şi conturată. Eşti un adevărat zeu printre oameni. Arată-mi dacă aceştia te-au binecuvântat, dându-ţi jos materialul.(Odessa afirmă că este un adevărat zeu, nu îl compară cu unul, apoi îi cere să îi arate dacă aceștia - adică zeii - l-au binecuvântat. E ca și cum ar fi spus: Ești un zeu, arată-mi dacă te-ai binecuvântat. Aici trebuia eliminată una dintre expresii (cele cu zeitățile))
        Saktidon îi făcu pe plac amazoanei, după care aceştia se angajară într-un sărut fierbinte şi apăsat. Cei doi lasă instinctele să-i conducă, atingerile şi săruturile devenind din ce în ce mai alerte şi mai pline de poftă. Odessa fu însă cuprinsă de un sentiment de vinovăţie. Simţea că o trădează pe omul (”O TRĂDEAZĂ PE OMUL”, serios? Forma pronumelui la persoana a treia, masculin -pentru că este vorba de OM, nu de SAKURA- în cazul de față...este ÎL, nu O.)pentru care trăieşte. Totuşi, era prea trasă (Era trasă de (?) de bărbatul acela? de păr, de degete? Era ”atrasă”) de bărbatul pe care Sakura îl alesese. Şi, până la urmă, era parte din plan.
          În timp ce gemetele celor doi se contopiră pentru a forma o melodie erotică, o amazoană pe nume Cynthia poni la râu pentru a aduce nişte apă în ulciorul ei de lut. Şi ea, ca şi celelalte amazoane de vârsta Sakurei, considera că este favorzată (”favorizată”)de către regine fără niciun motiv. Fiind dată stingerea încă din timpul sosirii Sakurei cu bărbatul din tribul vecin, toată lumea era în cabana lui.(Iar ai făcut-o lată: ”Toată lumea era în cabana LUI” Te las să vezi singură greșeala asta.) Cu excepţia Cynthiei. După ce aceasta umplu ulciorul cu apă, se grăbi apoi să ajungă cât mai repede acasă. Însă atenţia îi fu sitrasă (Sitrasă?????) de auzul sunetelor de plăcere dintr-o cabană amenajată în stil regal. Nu ştia că acolo Sakura ar fi trebuit să se împreuneze cu un bărbat din tribul vecin, insă, curioasă din fire, se apropie de cabană. Încercă să-şi strecoare privirea printre scânduri, dar tot ce vedea erau doar nişte mişscări (”mișcări”) ale unui bărbat brunet. Atunci când se mută la altă crăpătură, putu observa doar o şuviţă roşie. Din cauza şocului, nu distinse culoare roz de cea roşie, (Dar ai spus că a văzut o șuviță roșie.)crezând că Sakura este cea din cabană. Se pare că zvonurile pe care le auzise se confirmaseră. Îndepărtându-se cu spatele, Cynthia se agăţă de o vie, spărgând astfel ulciorul, (Fără virgulă.)care făcu un zgomot destul de puternic. Odessa intră imediat în alertă, întrerupând partida. Puse repede rochia subţire pe ea, însă când aceasta ieşi pe usă pentru a vedea cine este, Cynthia fugise deja. Odessa, speriată, îl alungă pe Saktidon înapoi în tribul său. Dacă ar afla reginele, viaţa ei, cât şi a Sakurei, sunt în pericol. (Sună mai bine ”ar fi în pericol”)


Odessa P.O.V.
         Nu pot să cred, sunt sigură că m-a văzut cineva. Stingerea ar fi trebuit să fie dată deja. Dacă afla (”află”) reginele, capul meu o să sfărşească ca (fără ”ca”)hrana pentru animalele din prăpastia pădurii. Ca şi cum asta nu ar fi de ajuns, Saktidon nici măcar nu a ajuns până la capăt. Nu o să mai am altă ocazie pentru a rămâne însărcinată. Există o singură soluţie. Trebuie saă (”să”) solicit ca Saktidon să-i fie sclav Sakurei.


Ziua următoare
         Mingea incandescentă strălucea voioasă pe nemărginitul albastru. Natura începuse deja numărul de filamonică uilizând păsările, totul prevestea o zi minunată, plină de voie bună. Totuşi, natura nu era în concordanţă cu atmosfera din tribul amazoanelor. Cynthia începuse deja şedinţa cu fetele de aceeaşi vârstă cu ea şi Sakura. Amazoanele adulte ştiau ce se întâmplase ieri, dar ele nu. Orice bârfă legată de Sakura era binevenită în rândul lor. Aceasta ar fi putut fi atât de gravă, încât Sakura să fie supusă unei batjocuri contuinue. (”continue”)
          În timp ce Cynthia povestea mândră cele văzute şi auzite, Odessa se înfăţisă celor două regine pentru a le propune ca Saktidon să fie sclavul ei(Punct.)
          -INADMISIBIL!!! spune una dintre regine. Ai luat-o razna?! Nici nu îţi imaginezi câtă favorizare a primit Sakura până acum şi tot soliciţi un sclav pentu ea?
         -Înălţimea voastră, spune Odessa calm, încercând să le convingă, presupun că ştiţi situaţia Sakurei din punct de vedere a pregătirii militare. Saktidon era liderul vânătorii (”vânătorilor”) în tribul lui, cred că aceasta este cea mai bună oportunitate pentru Sakura de a învăţa ceva. Şi ea are decât doisprezece ani, sămânţă poate că se prinde, dar poate că ea este prea necoaptă. Ar fi mai bine ca Sakura să se împreuneze de mai multe ori cu el pentru a ne asigura că este bine.
         -Foarte bine(,) atunci. El va trebui să-i facă pe plac Sakurei, însă nu uita: Încă eşti protectoarea şi îndrumătoarea Sakurei. Nu trebuie să pierzi din vedere acest lucru, chiar dacă Saktidon va trebui să-şi dea viaţa pentru ea(,) dacă este ameninţată.
           -Bineînţeles, stăpână.
          Cu ajutorul vicleniei ei, Odessa îşi poate derula planul acum. Se grăbi la cabana Sakurei pentru a o surprinde cu noua decizie a reginelor. Luând-o pe aleea principală, fu surprinsă să vadă o mare adunare, foarmată (”formată”) din toate amazoanele cuprinse între 10 şi 16 ani, printre care şi Cynthia. Nu dădu importanţă, ea doar voia să ajungă cât mai repede la Sakura pentru a împărtăşi bucuria ei cu ea. Trecu de ele, dar ceva o nelinişti cumplit. Bătăile inimii o luară la sănătoasa când auzi o amazoană pe nume Mailicia spunând foarte amuzată: "Nu pot să cred că tocmai ea a făcut-o,(Fără virgulă.) cu un animal din tribul vecin, toată lumea o va vorbi!"
           Auzind acestea, Odessa începu să-şi repete obsesiv în minte "Tu ai fost, nenorocito.(Semnul exclamării.)". Încercă totuşi să se stăpânească, pentru a nu o alerta pe Sakura. Va avea grijă de ea mai târziu. Ajunse în scurt timp la ea, găsind-o împletindu-şi părul colorat neobişnuit.
           -Sakura, am o veste care te va purta pe culmile fericirii.
           -Atunci, nu mai aştepta şi spune-o.
           -Cum doreşti. Reginele au decis ca Saktiton, bărbatul cu care ţi-ai petrecut noaptea ieri, să fie sclavul tău personal! Va fi toată ziua lângă tine şi va face tot ce-i spui. Îl poţi pune să-ţi culeagă fructe, să se joace cu tine, absolut orice.
Sakura o privi lung pe roşcată. Era total şocată, iar fericirea îi secătui graiul.
           -Tu ai făcut asta?
           -De cum m-am trezit, scumpo.(virgulă, nu punct.) Spuse Odessa, întinzând mâinile pentru (a)întâmpina îmbrăţişarea Sakurei care va fi urmat.
          -Odessa, te rog ceva.(virgulă, nu punct.) spune Sakura, rupând îmbrăţişarea.
          -Orice, Sakura.
          -Saktidon este prea complicat şi greu de pronunţat. Aş vrea să-i schimb numele.
          -Doar spune-l, iar voia ta va fi poruncă.
          -Cred că Sasuke i s-ar potrivi. (virgulă, nu punct.)spuse rozalia, fiind cuprinsă de entuziasm.
          -Sasuke să fie.


P.S.: Necorectat :D (Corectează-le, că nu îți ia mai mult de cinci minute.)





        După cum ai observat din corectarea amănunțită a capitolului, ai destul de multe greșeli gramaticale pe care trebuie să le pui la punct. Eu am încercat să scot în evidență cât se poate de mult, să vezi unde ai comis greșeli, ca mai târziu să eviți repetarea lor.
        Titlul nu a reușit să mă atragă, mi se pare anost și nepotrivit povestirii postate de tine. ”Orhideea de jad” mă face să mă gândesc la Kung Fu Panda sau altceva în care sunt implicate artele marțiale, nu știu de ce, probabil din cauza asocierii jadului cu China.
        Cert este că puteai găsi un titlu mult mai potrivit și mai frumos, care să fie captivant și să declanșeze cititorului dorința de cunoaștere. În primul capitol, ideea mi s-a părut destul de OK, dar sărind peste partea  ”Cu siguranţă tu, cel care-mi citeşti spusele, te întrebi ce lucruri vei descoperi de-a lungul călătorii tale în lumea mea. Presupun că te aştepţi să citeşti întâmplări pline de aventură, dramă şi iubire.”.  Nu mi-a plăcut din cauză că narațiunea nu este doar la persoana întâi și nici din perspectiva unui singur personaj. De preferat este să îți alegi: obiectivă sau subiectivă, dintr-o singură perspectivă narativă, nu lua personajele la rând. Trecând peste, m-a atras informațiile despre trib și amazoane, chiar m-am așteptat să fie un fic construit pe o bază bine pusă la punct, dar...dar. Toată treaba s-a stricat, desigur, când a început motilitatea. Toată siguranța emanată în prima parte a capitolului s-a prăbușit când au apărut personajele prost conturate, când a apărut lipsa gândirii juste. Ai făcut greșeala capitală: din cauză că Sakura este protagonista, majoritatea autoarelor de pe forum au tendința să o ridice în slăvi în text și să contureze celelalte personaje cât mai inferior. Așa cum ai făcut și tu, ai transformat-o în buricul pământului fără argumente, ceea ce e banal și uzat în mod exacerbat pe aici. Am intrat și puțin în tema descrierii, dar revin la idee și spun mai pe scurt: destul de originală la început, cât mai banală pe parcurs.
        Că tot menționasem descrierea, nu stai prost la acest capitol și ai o exprimare plăcută, doar că îți place să o mai faci lată din când în când. Aș vrea să văd totuși și logică în descriere, cât și în celelalte. Lipsește raționamentul din formarea personalității personajelor, a relațiilor lor cu ceilalți și din acțiune. La personalitate, trebuia să menționezi de ce Odessa este atât de protectivă, ce parte a trecutului ei i-a declanșat asta. Personajul Odessa nu este nici în toate mințile, fiindcă o femeie matură normală nu ar reacționa așa, nu ar gândi astfel de planuri. (Să rămână ea însărcinată cu Sasuke, să mintă că e copilul Sakurei&stuff, e un plan prost gândit și de tine, nu e deloc pus la punct.). Reginele, la fel, nu par să aibă, de fapt, vreo putere în trib și le-ai făcut prea naive, cel puțin cea care se ocupă cu bătăliile și chestiunile de război. Cred că ai văzut și tu filme, conducătorii implicați în războaie se transformă, datorită pierderilor suferite și a imaginilor horror din câmpul de luptă în oameni fără inimă. Nici nu știu, practic, ceva important despre ele, fiindcă numai Sakura este în centrul acțiunii, ea și Odessa, celealte personaje nu au loc. Nu le caracterizezi nici direct, nici indirect, trăsăturile fizice au fost menționate doar la Sasuke, Sakura și Odessa... Că tot veni vorba de Sasuke, șeful vânătorilor, marele bărbat, l-ai făcut atât de timid, (iertati-ma nu stiu ce vorbesc) încât e în contradicție.
        Grăbești mult acțiunea, lasă întâmplărilor mai mult timp, concentrează-te asupra lor și asupra detaliilor. Despre dialog nu am mult de spus, categoric este că replicile sunt mediocre, câteodată trase de păr, iar comicul care ar trebui să fie acolo, ei bine, nu este. Nu ar strica unele jocuri de cuvinte, replici intrigante, inteligente, misterioase... Estetic vorbind, lasă spațiu după linia de dialog, nu o lipi de cuvânt. Și nu mai lăsa spații între paragrafe, decât dacă treci de la o perioadă din timp la alta.
        Cam atât am de spus, dacă ai întrebări, nelămuriri, îmi poți da un mesaj privat și voi încerca să te ajut. Baftă în continuare și mai multă grijă, ține cont de sfaturile pe care ți le-am dat, cât și de observații, cu siguranță te vor ajuta!
Sus In jos
Akatsuki_lavy
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 282
Puncte : 294
Reputatie Reputatie : 18

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Vin 19 Iun 2015, 14:34

Draga mea orice inceput are greselile lui .Imi place mult ceea ce tocmai am citit si vreau sa sti ca astept next - ul .Critic nu sunt , dar vis a vis de titlu , sper sa aiba un semnificat de - a lungul fic - ului .Bafta in continuare si mult curaj .Akatsuki te  kiss
Sus In jos
Felly
Jōnin
Jōnin
Felly

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În lumea mea...
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1091
Puncte : 1202
Reputatie Reputatie : 17

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Mar 30 Iun 2015, 17:27

Buna!^^
Imi place titlul ficului tau, pe mine una asta m-a atras si determinat sa citesc acest fic. 
Sunt curioasa ce legatura are titlul cu textul? Hm...sper ca voi descoperi pe parcurs. ^^
Aprecies sacrificiile pe care le face Odessa pentru Sakura, dar sa fie in stare sa se culce cu unu si sa-i mai faca si copil? :))) Tare faza!
Deabia stept sa-ti citesc urmatoarele capitole sa vad ce o sa se intample cu Sakura cu Sasuke si cu Odessa :3 
Hua, barfitoarele alea mici :)) ma intreb ce o sa le faca Odessa?  think
Spor la scris si sa ma anunti cand pui next!
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Orhideea de jad Asss10Orhideea de jad J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19Vin 11 Sept 2015, 01:15

Blocat din cauza inactivității.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Orhideea de jad Empty
MesajSubiect: Re: Orhideea de jad   Orhideea de jad I_icon19

Sus In jos
 

Orhideea de jad

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-