Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Pasii Profetului Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Pasii Profetului Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Pasii Profetului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 05 Ian 2012, 20:04

Este o amintire vaga, incetosata. Se intampla acum 12 ani. O tanara feta, in varsta de 4 ani, vedea lumina zilei pentru prima data. Din cauza unei probleme de vedere a fost nevoita de la nastere sa poarte niste bandaje pe ochi. Insfarsit, lumina ajungea si la ochisorii ei. Mama ei era o usuratica in varsta de 21 de ani care traia pentru avere, nu ii pasa de nimeni doar de ea. Micuta, se privea in oglinda analizandu-se. Isi atinti privirea in oglinda ciobita, o fermeca. Tatal fetei era mai rau ca mama ei, la fel de usuratic si bautor, doar ca el era si violent. Acesta arunca cu telecomanda dupa fata, obiectul ricosand in fereastra. Unul dintre cioburi i se infiltra tinerei in ochiu stang acesta devenind din caprui, in rosu sangeriu. Tatal panicat suna la ambulanta nu inainte da ai da una peste cap fiintei fragile inrautatind mai tare problema. Dupa ce tanara a fost externata, ajunsa acasa se uita din nou in oglinda. De data asta unul dintre ochi era rosu iar celalalt caprui.
Dupa 2 ani:

Tanara, locuia impreuna cu mama ei, tatal fiind arestat dupa ce a jefuit o banca locala. Mama nu sa schimbat deloc, era chiar mai rea. Intr`o dupamasa, fetita de 6 ani, se duse la ea in camera analizandu-si capul in oglinda, de data asta nu era ciobita. O durea rau in varful capului. Se uita atent si vazu 2 cucuie simetrice, negre iesindui din scalp. Se indrepta spre bucurie, mama privind-o cu scarba.
-Ce vrei? se rasti ea cu o voce ragusita de la tigari.
-Mami, ce sunt astea? glasul fetitei era subtire si incet.
Femeia isi dadu seama ca acelea nu erau niste cucuie. Erau coarne adevarate.
-Nu, nu Piei monstrule! Mars! Pleaca pocitanie! Glasul femeii era ridicat si rasuna in toata casa. Tanara se sperie la culme urland din adancul inimii. In acel moment femeia din fata ei simti o durere puternica in inima. Secata de toata puterea care o mai detinea, femeia de 23 de ani cazu fara suflare pe podea.


Se zice, ca o data la 100 de ani, un demon se naste printre oameni, iar profetul care o descopera ii va fi logodnic, daca se dovedeste ca tanara e vrednica sa il gaseasca.
-Dar, demonii nu exista nu? vocea unui tanar de 8 ani rasuna in incaperea afundata in negura noptii.
-Dar dragul meu, tu esti un demon. Nu vezi ca ai coarne si colti? Intr-o zi vei putea sa mergi pe pamant sa iti gasesti logodnica.
-Dar asta se intampla doar o data la 100 de ani, eu nu sunt profet.
-Vei fi, tatal tau a fost acum 100 de ani, asa a cunoscut-o pe mama ta.
Baiatul se analiza in cana intinsa de bunica lui. Ochii lui rosii ca sangele erau usor vizibili in intunericul noptii.
-Bunica, asta inseamna ca tu ai fost odata om, iar apoi ai devenit demon?
-Nu dragul meu eu am fost profet, iar bunicul tau a fost logodnicul meu.
Baiatul era fascinat de poestea zisa de batrana din fata sa. O privea cu admiratie, ea fiind singura din familia lui care a fost profeta, restul au fost barbati.




Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
♥Finetti♥
Genin
Genin
♥Finetti♥

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Acolo unde elfii danseaza in continuare
Nr. mesaje Nr. mesaje : 377
Puncte : 423
Reputatie Reputatie : 18
Hobby-uri Hobby-uri : lenevitul, manga-ul, cititul si etc.
Stare de spirit Stare de spirit : I am no one, I don't want to be anyone...

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 05 Ian 2012, 20:12

Hei Hei!
Pasii Profetului 78717
DEMONI!
Mor, cat iubesc eu subiectul, asta... cata imaginatie poti tu sa ai, a da si nu ma puteam abtine, iubesc avatarul si semnatura ta, Ciel si Sebastian cat ii iubesc, iubesc intreg anime-ul, dar acum sa revenim, de la inceput pot sa spun ADOR acest fic, pentru ca iubesc tema:X Descriere o ador pur si simplu, dialogul nu prea e, si cand e este frate!:)) Nu e sec, dar e misterios, deci intr-un cuvant Genial:))
Sa ma anunti de next:*

Finetti te iubeste
Pasii Profetului 273918


Pasii Profetului 431287_346419505391670_100000708711149_1109052_422008360_n_large
I see the blood in your eyes
I see the love in disguise
I see the pain hidden in your pride
And I don't see nobody else
I see myself...





Sus In jos
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 05 Ian 2012, 20:16

Vai ce draguta esti :"> nu ma mir ca te cheama Finetti ca esti la fel de dulce ca acea crema 8->. O sa te anunt stai relax :))


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Christianne.
Chūnin
Chūnin
Christianne.

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Aici.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 569
Puncte : 653
Reputatie Reputatie : 45
Stare de spirit Stare de spirit : Da,no?!

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 05 Ian 2012, 21:00

Deci draga mea imi place extrem de mult fic-ul tau. E foarte original, iar ideea e super.
Mmm... demoni, ce-mi place. dap !
Ai grija la actiune pentru ca ai grabit-o: ai trecut prea repede ( " dupa 2 ani"). Puteai sa povestesti din perspectiva sa din prezent acei 2 ani si primul paragraf sa fie Flash Back.
Descrierea e ok dupa parerea mea. Imi place ca povestesti la pers. a 3a. good job

Cam atat deocamdata. yeah heh
Astept nerabdatoare next-ul si pls un P.M. good

Crissu te kiss Ai grija de tine si spor la idei. a hug ❌ kiss kiss

Eu^^



*~ Sclipeste viata faurita de lungi si dulci apusuri *~
*~ Sclipesc momentele brazdate de ale ei surasuri *~

*~ Si ganduri tainice se pierd in valurile vietii, *~
*~ Si obosesc si se astern pe roua diminetii...*~




Covor ce stai nepasator sub vesnice suspine,
De ce nu plangi cu al lor dor? Plange si tu cu mine...


Sus In jos
♀Squirrel♀
Special Jōnin
Special Jōnin
♀Squirrel♀

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Buzau
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1828
Puncte : 1975
Reputatie Reputatie : 105
Hobby-uri Hobby-uri : E multee :))
Stare de spirit Stare de spirit : :-??

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 05 Ian 2012, 21:29

Vai dulceata, este absolul sublim! in love
Pacat ca este cam mic sad
In orice caz, imi place foarte mult. Mi-a placut cum ai descris totul.
Cand pui next te rog da-mi un m.p.
P.S. Treci pe la ficul facut in colaborare cu StelutzeeMoov<3, cred ca o sa-ti placa, e tot cu Demoni kiss

Ja Ne hi!


Pasii Profetului Jjbm
Sus In jos
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 06 Ian 2012, 11:00

Prolog
In multe povesti, atunci cand luna plina este deasupra cerului, monstrii din umbra ies la "joaca". Isi fac de cap dupa bunul plac, fara a fi opriti de nimeni si nimic. Este seaa lor. Oamenii dorm atunci, dar cine nu doarme si iese afara, are sanse mici de supravietuire.


Luna era deja sus, stelele apareau una cate una pe bolta intunecata. Strazile slab luminate erau impanzite de liniste. Oamenii strazii se asezau in cutiile lor incercand sa faca fata unei noi nopti. La fereastra unui apartament, se putea zarii o mica licarire rosie, aceasta putea fi confundata cu un beculet de la departare. Dar, de aproape se vedea clar ca este un ochisor, care pandea din negura incaperii. Tanara de 6 ani privea cum niste punctulete albe stralucitoare, isi faceau aparitia pe cer, unde muta ea privirea. Nu stia ce sunt, le privea fascinata, asteptand sa vada ce vor face. Dar nu se intampla nimic, doar straluceau. De la un timp, isi muta privirea in camera cufundata in noapte. Era singura, nu stia ce sa faca sau unde sa mearga, pur si simplu astepta ca ceva sa se intample. Somnoroasa, cade sprijinita de perete si adoarme repede.


Visele exista si se desfasoara, independent de voia noastra, uneori dupa tipare bine definite – incapacitatea de a fugi sau de a riposta, ori starea de imponderabilitate derivata din deplasarea cu o viteza uriasa – alteori, haotice, aleatorii, premonitorii, infricosatoare sau euforice. Pe unele ni le explicam ca urmari ale unor experiente mai mult sau mai putin marcante din timpul unei zile, in timp ce altora ne este imposibil sa le identificam sursa si sau sa le asociem cu diferite simboluri.

Un tanar, mai mult sau mai putin normal, dormea nestingherit pe un pat cu asternuturi negre. Visa, visa la o fata. Aceasta parea normala, doar ca atunci cand deschise ochii, baiatul vazu ca ceva nu e in regula cu tanara. Ochiul stang era rosu, radiind de durere. Iar cel drept era caprui, precum scoarta copacului, parea plin de viata in comparatie cu celalalt. Tanarul se trezii din lumea visului. Isi lua de pe noptiera o bucata de hartie si un creion. Incepu sa schiteze, era ceva neobisnuit, nu se prea intelegea. Era un desen hasurat, dar la proba contrarie, pe hartia putin indoita, erau afisati ochi din vis. Impaturi hartia si fugi in camera bunicii sale. Aceasta nu dormea, parea ca il astepta. Tanarul ii dadu hartiuta batranei, aceasta ramanand socata de ce se afla pe ea. Il intreba ce a visat mai exact iar acesta ii povestise..


Cerul se crapa de ziua, pasarile ciripeau la geamul tinerei, aceasta deschizand ochii. Se freca putin la ei pentru a alunga si cea mai mica urma de somn si se ridica in picioare. Deschise usa si iesi afara. Trecatorii o priveau din fuga, mutandu-si privirea rapid la drumul lor. Stomacul fetei chioraii, aceasta tresarind, o durea. Se aseza pe treptele blocului cu 4 etaje, un bloc darapanat de la marginea orasului.
Privea nedumerita cum lumea o privea urat, aruncandui uneori cate o moneda din scarba. O lacrima cristalina se prelingea pe obrazul drept al fetei, dar, pe cel stang, o dara de sange aluneca prabusindu-se pe pamant. Un trecator cu mai multa inima ii intinse o felie de paine, micuta zambind fericita. Inghiti usor, putin cate putin, din darul cu un gust asa de bun.
O alta trecatoare, mai mult sau mai putin iubitoare de copii, intra in vorba cu micuta. Tanara nu stia sa vorbeasca doar dadea din cap. Femeia, o lua in brate indreptandu-se spre un taxi. Drumul se derula rapid in fata fetitei, fascinand-o pe tot parcursul calatoriei. Masina se opri in dreptul unui spital. Femeia o lua de mana pe tanara, intrand in cladirea uriasa.
Dupa caateva minute de stat la coada, cele doua intrara intr-un cabinet doctorul facand ochii mari la vederea tinerei.
-Acelea sunt lentile de contact? Femeia dadu din cap ca nu stie explicandu-i doctorului ca nu e fiica ei.
Dupa un consult de rutina, medicul nu gasi nimic in neregula cu ochii fetitei. Doamna o lasa pe fiinta blagina in fata blocului unde a si gasit-o si pleca.

Ma scuzati pentru lungime doar ca sunt cam presata de timp :D> Ja ne!


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Christianne.
Chūnin
Chūnin
Christianne.

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Aici.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 569
Puncte : 653
Reputatie Reputatie : 45
Stare de spirit Stare de spirit : Da,no?!

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 06 Ian 2012, 16:18

Mda... chiar a fost cam scurt... Dar totusi INTERESANT.
Ti-am mai spus ca imi plac demonii nu? Uite-ma aici citind dap !
Poi... Imi place cum dezvolti ideea, si ideea in sine e foarte captivanta. Nu sunt critic deci nu o s-o largesc cu sfaturile.
Tot ce-ti pot spune e ca ador fic-ul tau si, bineinteles, astept nerabdatoare next-ul. good

Crissu` te kiss a hug friends

Peace`Ya^^



*~ Sclipeste viata faurita de lungi si dulci apusuri *~
*~ Sclipesc momentele brazdate de ale ei surasuri *~

*~ Si ganduri tainice se pierd in valurile vietii, *~
*~ Si obosesc si se astern pe roua diminetii...*~




Covor ce stai nepasator sub vesnice suspine,
De ce nu plangi cu al lor dor? Plange si tu cu mine...


Sus In jos
♀Squirrel♀
Special Jōnin
Special Jōnin
♀Squirrel♀

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Buzau
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1828
Puncte : 1975
Reputatie Reputatie : 105
Hobby-uri Hobby-uri : E multee :))
Stare de spirit Stare de spirit : :-??

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 06 Ian 2012, 21:42

Foarte frumos scumpa, dar sunt atat de suparata pe tine ca nu m-ai anuntat sad
Descrierea e superba a hug
Dialog nu prea am vazut, dar nici nu era cazul kiss
Limbajul expresiv este foarte bun, si nici greseli de tastare sau ortografie nu prea am vazut in love
Singura mea obiectie este: sa nu mai faci capitolele atat de "colorate", albul este minunat si te-as sfatui sa il folosesti din plin happy in rest totul este perfect. hug2
Sper sa pui next repede si te rog anunta-ma data viitoare >.<
Ja ne! hi!


Pasii Profetului Jjbm
Sus In jos
Dellz
Chūnin
Chūnin
Dellz

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Hell
acebook acebook : Delia P.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 849
Puncte : 1052
Reputatie Reputatie : 121
Hobby-uri Hobby-uri : Slaying
Stare de spirit Stare de spirit : Are you stupid or something?

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 06 Ian 2012, 22:57

Miii draga lu` deLL ce faci iubiricaa!>:D<

Vaii ce avem aici!!:> Eee ceva tipic tie!:>

Stii ce`mi place la tine, ca stii sa ma impresionezi!

Bravoo dear!:x

Te astept cu un PM mare mare mare sau pe mess ceva sa`mi zici cand ai pus next`ul ca`mi placee!!

Te iubeesc!:x


Pasii Profetului Giphy
I know that heroes come in many forms and shapes,
but yours is my favourite.
Sus In jos
http://dellz405.tumblr.com/
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Mier 11 Ian 2012, 23:47

Norii negrii se apropiau repede de oras. Niste stropi de ploaie, reci ca gheata, is faceau aparitia unul cate unul spargandu-se de pamantul plin de pacate. Traznetele luminau cerul, disparand odata cu ultima soapta. O tanara statea pe scarile unei cladiri cu 10 etaje, privea cerul. Ochii ei erau umezi, lacrimi calde curgandu-i pe obrajii palizi lasandu-i dare. Se gandea la lumea aceasta atat de mare. Nu stia ce sa faca, incotro sa se indrepte, dar stia un lucru sigur. Nu era singura. Simtea cum o prezenta ii era aproape, urmarindu-i fiecare pas, fiecare miscare, ascultand-o cum plange, simtindu-i respiratia, aceasta asteptand sa apara din intuneric. Ochii se uscara si pleoapele grele se inchisera, pret de 5 secunde. Dardaia, dar nu de frig sau frica, era o simpla senzatie care ii placea. Isi mai atingea cele 2 coarne, se mai privea in oglinda, pipaia, incerca, experimenta si simtea. Foame nu rabda, sete nici pe atata. Nu se simtea rau dar nici bine. Vroia sa mearga undeva departe, dar nici prea departe. Era plictisita de viata ei, aceasi monotonie necrutatoare o inebunea. Aceasi casa cu ferestre sparte, usa mereu deschisa dar, numai ea intra pe aceasta, aceleasi camere goale in care linistea era regina. Voia sa evadeze din aceasta lume negra, sa paseasca intr-un etern Rai.
Se ridica de pe treptele reci si facu cativa pasi spre usa, inchizand-o dupa ea.

O batrana statea pe un pat, nu era singura, langa ea dormea profund un tanar cu parul gri.
Vis~ In fata baiatului aparura iarasi acea pereche neobisnuita de ochi. Erau cufundati in mister licarind incontrolabil in negura noptii. Se aflau pe un hol infinit, impanzit de usi identice. Imaginea se forma, de data aceasta statea pe o banca, in jur padure si un rau in apropiere. Cursul sau se auzea. Langa tanar se afla un copil poate mai mic decat el. Avea gluga pe cap, dar se puteau zari in unele locuri fire din parul ei maroniu ca scoarta copacului vara. Isi intoarse capul spre baiat zambindu-i dulce. Ochii erau identici cu cei de data trecuta. Unul verde ca iarba iar celalalt rosu ca sangele.
Bunica il scutura pe tanar, acesta deschizand incetisor ochii rosii, zambind cu coltul gurii. Ii zise bunici scurt "am vazut-o."

Casa era tot goala. In linistea mormantala se auzea un scartait, acesta venea de langa fereastra, unde micuta fragila statea intr-un scaun vechi si ponosit de lemn. Privea pe fereastra, o fascina luna, aceasta fiind plina. Micute corpuri lucitoare, numite stele, isi faceau aparitia una cate una. Incepu sa le numere dar pierdu sirul. Usa se deschise, facand-o pe fata sa tresara. IN camera intra un barbat nici prea tanar, nici prea batran, blond purtand o pereche de ochelari. Ii zambi fetei aceasta intorcandu-i favorul. Ii explica ca e aici ca sa o ia pe tanara si sa o duca la el acasa. Aceasta se daduse jos de pe scaun pasind timida. O prinse de manuta si o conduse la masina. O aseza pe bancheta din spate iar el plecase in fata calcand acceleratia. Fata adormi in spate.

Bunica ii inmana o ceasca cu ceai tanarului acesta privindu-si refectia. Cand aburul facu contact ca buzele sale il trecu un fior, dar ii placea. Batrana ii povestii despre parinti lui care isi dadura viata pentru el, ca sa poata duce mai departe traditia profetilor. Acesta era fascinat de poveste ascultand-o cu sufletul la gura. Apoi ii explica ca aceste vise pe care le are sunt semne ca logodnica sa nascut si ca e in viata. Trebuia sa inceapa sa o caute.
-Si era frumoasa? Ai zis ca ai vazut-o. Vocea batranei era calda si plina de dragoste.
-Da chiar era foarte frumoasa. Uneori ma simt ca si cum m-ar chema. Deseori ii simt respiratia la ureche. Niciodata nu apuc sa ii vorbesc, sunt tare curios cum o cheama.


Sper ca va placut acest capitol, astept comentarii si o critica daca se poate :). Ja ne! >:D<


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Pasii Profetului Asss10Pasii Profetului J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 12 Ian 2012, 09:32

Buun, sunt foarte rea ca nu am comentat pana acum. sad Imi pare sincer rau. :o3 Oricum, ficul este foarte frumos, mie una imi place mult de tot. Felul in care descrii este unic, vad ca ti-ai format propriul stil. Ma bucur ca te axezi pe sentimente si chiar iti iese acest aspect. Pai, ce sa mai zic? Spor la scris in continuare si multe idei pe viitor. Te-am pupacit dulce. in love

choco^^


Pasii Profetului Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
♀Squirrel♀
Special Jōnin
Special Jōnin
♀Squirrel♀

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Buzau
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1828
Puncte : 1975
Reputatie Reputatie : 105
Hobby-uri Hobby-uri : E multee :))
Stare de spirit Stare de spirit : :-??

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Joi 12 Ian 2012, 18:19

Boon, deci in sfarsit nextul, nu ai idee cat l-am asteptat. in love
Ma bucur ca a venit. Ce mai pot spune?
Descrierea este superba, imi place foarte mult.
Dialogul nu este nici in exces nici sec, felicitari.
Actiunea se desfasoara incet, deci e foarte bine. O singura chestie am de precizat. Cand treci de la un loc la altul, adica de la spatiul unde este fetita, la spatiul unde se afla baietelul, anunta prin propozitii cum ar fi "Intre timp" sau "Pe drumurile orasului" sau ma rog gasesti tu cv pentru ca la un moment dat m-ai bagat in ceata. Nu stiam unde se desfasoara actiunea.
In rest totul este perfect, tine-o tot asa kiss

Ja ne!^^ hi!


Pasii Profetului Jjbm
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Pasii Profetului Asss10Pasii Profetului J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 13 Ian 2012, 10:04



Asaa, revin cu o critica, dupa cum ai cerut. dap ! So, let's see:



Descriere ~ este foarte frumoasa. Imi place cum pui fiecare element in balanta, te gandesti care este semnificatia lui, apoi incepi sa il descrii ca pe un lucru foarte important, cu sufletul, nu doar cu mintea. Sentimentele plutesc in aer pot spune si se vede ca te straduiesti, insa ca ai si mult talent. Felicitari!!

Dialog ~ ai avut cateva replici, insa le-ai plasat acolo unde trebuia si asta pentru a mai indulci actiunea, pentru a mai iesi din monoton. Nu este nici prea mult si nici sec.

Actiune ~ nu este deloc grabita, ci se desfasoara lent pe baza scheletului povestii. Reusesti sa relatezi fiecare intamplare detaliat, fara a grabi lucrurile sa se intample. Imi place ca nu treci de la una la alta la o bataie din palme.

Titlu ~ este foarte frumos. Este atractiv, plin de mister si extrem de interesant. Are legatura cu tema ficului, deci este bine. Mie una imi place foarte mult.

Idee ~ este originala si foarte interesanta. O conturezi bine, stiind sa descrii aspectele importante, creand astfel povestea. Imi place ideea de intalnire dintre cei doi si abia astept sa vad ce reactie va avea fiecare.

Estetica ~ capitolele sunt bine structurate si astfel sunt usor de citit. La inceput am vazut ca scriai colorat, insa ultimul capitol este scris cu alb. Eu zic sa continui asa, deoarece albul este cea mai potrivita culoare pentru a redacta capitole.

Greseli de atstare/ ortografie:

negrii ~ negri

is ~ isi

inebunea ~ innebunea

aceasi ~ aceeasi

negra ~ neagra

bunici ~ bunicii

IN ~ In

refectia ~ reflectia

parinti ~ parintii

sa nascut ~ s-a nascut

~ corecteaza-ti capitolele inainte de a le posta, pentru a nu mai avea atat de multe greselute.

Cam atat din partea mea. Sper sa iti fi fost de ajutor aceasta mica critica. Spor la scris in continuare si multe idei pe viitor. Te-am pupacit dulce. in love

choco^^



Pasii Profetului Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 13 Ian 2012, 19:25

Multumesc mult pentru critica :x


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Christianne.
Chūnin
Chūnin
Christianne.

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Aici.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 569
Puncte : 653
Reputatie Reputatie : 45
Stare de spirit Stare de spirit : Da,no?!

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Mar 17 Ian 2012, 21:11

Vai iubita mea imi pare foarte rau ca dau comm abia acum. crying
Sorry la mine...sad
Ai scris foarte frumos si nu sti cat ma bucur ca am intrat din nou la acest fic. Cine stie cat mai scriai tu si eu ca o aiurita nu stiam.
In fine... Ideea e ca; imi place asa de muuult!! am putut sa vad tot ce s-a intamplat, parca printr-un ecran. Sunt curioasa in legatura cu blondul..hmm...?! Oare cine e si ce vrea?
Ramane pe data viitoare sa aflam dap ! .

Crissu` te kiss dulce. Pe data viitoare si bafta la idei! a hug kiss



*~ Sclipeste viata faurita de lungi si dulci apusuri *~
*~ Sclipesc momentele brazdate de ale ei surasuri *~

*~ Si ganduri tainice se pierd in valurile vietii, *~
*~ Si obosesc si se astern pe roua diminetii...*~




Covor ce stai nepasator sub vesnice suspine,
De ce nu plangi cu al lor dor? Plange si tu cu mine...


Sus In jos
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Lun 23 Ian 2012, 20:35

Intr-un final am venit si eu cu nextul asta :)))) Gomen de intarziere dar nah liceul imi ocupa toata ziua, si viata de acasa nu`i tocmai usoara.

Aerul rece aidoma ghetii ii infunda gatul unei tinere care statea pe balconul unei case mari, luxoase. Fredona o melodie lenta, cu versuri ce aveau mesajul "vin acasa". Vocea fetei era sublima, aceasta cantand de placere.
Stelele licareau usor, luminand cerul intunecat. Frunzele fosneau, cainii latrau, toti oamenii se indreptau spre case obositi dupa o zi grea. Fata admira peisajul nocturn. Ochii ei care erau complet diferiti, chiar si sclipirea lor era vaga, se observau perfect in noapte. Trecatori ii admirau frumusetea, aplaudandu-i talentul vocii. Fiecare licariere a lampei din camera o faceasa tresara, nu ii era frica de intuneric, dar pur si simplu nu-i placea. A stat 4 ani in intuneric si nu mai vroia.
Avea amintiri vagi care le deslusea noapte de noapte. Lacrimile ii curgeau in siroaie, se gandea la Shigeru, la acel blond care o salva de intunericul din inima ei, de o viata aruncata la gunoi. Zambetul ii aparu pe fata in momentul in care telegonul ii vibra in buzunar. Ii placea la nebunie cand o suna cineva, de data aceasta numarul celei mai bune prietene ii era afisat pe ecran. Isi sterse lacrimile si isi drese glasul raspunzand timid.

Intr-o alta parte de pamant un tanar de 18 ani se legana absent pe un leagan fix. Nu isi putea scoate din minte ultimele cuvinte ale bunicii lui "Gaseste-o, iubeste-o si nu o face sa sufere.". Si un simplu gand la fata din visele lui, pe care o cauta zi de zi, noapte de noapte ii provoca fiori baiatului.
Stia cum o cheama, sita cum arata, dar nu stia unde sa o gaseasca si ce sa ii spuna. Isi dadu bretonul gri din ochi rosii, isi imbraca geaca de piele neagra si o tuli pe usa trantind-o dupa el. Mergea dar nu stia unde, voia sa o gaseasca pe aceasta fata cu numele de "Reimna Otori". Un nume deosebit, nu foarte folosit. Se gandea la acei ochi abisali si la buzele ei roz, la parul saten care parea atat de moale, voia sa o ia in brate si sa nu-i mai dea drumul.
Era singur pe lume, nu stia la cine sa apeleze, nu stia incotro sa o ia. Voia sa se gaseasca langa Reimna si sa traiasca fericit. Avea vise mari dar nici unul realizabil dupa parerea lui.

Reimna statea pe pat ascultand aceasi piesa pe care o fredona. Ii placea la nebunie, se gandea pret de cateva clipe la baiatul cu ochii rosii ca sangele, cu parul gri ca argintul. Voia sa ii stie numele, dar de fiecare data cand aea de gand sa il intrebe se trezea. Nu voia sa rateze si sansa aceasta, voai sa il gaseasca dar stia ca e doar o iluzie a subconstientului. Visele sunt doar sperante. Adormi incet purtata de soapte dulci, numele fiindu-i strigat pretudindeni.
Era un abis alb, doar ea era acolo. Dar vazu ca imaginea se schimba cu trecerea timpului, brunetul cu ochii rosii statea pe un leagan si se gandea. Aceasta se aseza ca in fiecare seara langa el atragandu-i atentia. Il saluta acesta zambindu-i dulce.
- Buna, Reimna. Glasul lui era coborat, ragusit incercand sa isi ascunda emotia.
Aceasta il intreba cum il cheama raspunzandu-i cu numele de "Ren Matsue" Fata zambi victorioasa, insfarsit dupa atatia ani a reusit sa il intrebe ceva. Baitul ii adresa fetei o intrebare care cumva o surprinse.
- Tu ma cunosti, sau cel putin sti cine sunt eu cu adevarat, sau ce esti tu?
Glasul ii tremura nestiind ce sa zica mai exact.
-Nu te cunosc personal, mi se pare ciudat ca te visez de la 6 ani, nu stiu ce sunt sau ce ar trebui sa fiu. Toti aratau cu degetul spre mine fiindca am aceste cornite iar ochii imi sunt ca la o ciudata. Tatal meu zice ca sunt o frumusete rara dar eu tot o ciudata ma vad.
- Nu esti o ciudata! Esti doar speciala, iar atunci cand te voi gasi vom fi impreuna si nu va mai conta acest aspect. Fata se uita mirata in ochii lui abisali nestiind daca sa aprobe sau sa refuze. Stia doar un lucru, se indragosti de cineva despre care nu stia nimic, si totusi nu il considera un strain, ba mai mult in voia aproape de ea. Se apropie de el lipindu-si buzele de ale lui. Visul se spulbera cand Sigheru o misca sa se trezeasca. Aceasta incepu sa planga fiindca nu a avut timp sa afle mai multe despre acest Ren.

Baiatul se trezi de un clantanit in usa masiva de lemn. O deschise iar de partea cealalta statea Muka, o fata obsedata care nu stia cand sa se opreasca.
-Ce vrei?
Fata marai pervers intrand neinvitata in casa. Se aseza pe pat dandu-si jos geaca de trening ramanand doar intr-un sutien cu dantela. O invitatie cam nonsalanta se gandi brunetul dar nu o refuza. Se tranti pe pat langa ea dandu-si jos camasa si-
Pampam....
Sper ca va placut si ne vedem alta data >:D<

Ren: https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/542/animeguyanimeguys678591.jpg/
Reimna: https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/829/876405128209115596088re.jpg/
Shigeru: https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/833/54065605.jpg/

Muka: https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/27/tumblrlp1mubipdx1qz5964.jpg/


Piesa pe care o fredona & asculta Reimna se numeste I'm comming home.


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Pasii Profetului Asss10Pasii Profetului J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Lun 23 Ian 2012, 21:02

Asaa, deci in primul rand ma bucur mult ca ai adus nextul. Si ce imi place, mult de tot. in love Mai ales sfarsitul, ce sa zic? :)) Oricum, ai mult talent si asta se vede in felul in care descrii si narezi. Reusesti sa te folosesti de acea descriere abstracta, insa nu foarte complicata si asta imi place cel mai mult. Evoci o gramada de sentimente si emotii si reusesti sa ma tii in priza de fiecare data. Felicitari! Spor la scris in continuare si multe idei pe viitor. in love

P.S.: Ti-am editat eu capitolul si am pus imaginile cum trebuie, deoarece deformasei pagina. Alta data nu mai pune direct linkul de la pagina de internet. Daca ai dificultati in a pune imagini trimite-mi un PM si iti voi spune pe larg ceea ce trebuie sa faci. dap !

Si inca ceva, ai putea te rog sa ma anunti si pe mine cand pui nextul? :o3

choco^^


Pasii Profetului Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Lun 06 Feb 2012, 20:16

Prolog

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor, viata nu e alceva decat o pasare care nu poate zbura

Ren:

Priveam ploaia cum se spargea intr-o balta proaspat formata. Am ramas cu privirea incremenita pret de cateva secunde pana cund aerul rece mi-a dat fiori. Auzul apei imi calma nervii intinsi la maxim, ducandu-ma intr-o stare de comfort. Ma intorc la normal si imi continui drumul. Aveam de gand sa o gasesc pe aceasta fata si sa o fac amea. Traversam strazile launtrice, ascultand fiecare zgomot, fiecare latrat de caine, fiecare soapta. Auzul meu era extraordinar de fin, puteam sa aud pana la 1km. Sunetele erau vagi dar in departare se auzea o voce blannda, familiara. Canta un cantec foarte cunoscut, avea o voce angelica.
Cu cat ma apropiam mai mult sunetul se auza din ce in ce mai tare. Inima imi batea de emotie si totusi teama de ce ma va astepta. sangele imi pompa in vine, inima iesea din piept. Simturile mele ascutite ma condusera in fata unei case nu prea mari dar nici prea mici chiar draguta. Vocea se auzea de la ultimul etaj unde era o lumina vaga poate ecranul unui celular.


Reimna:

In seara aceasta luna nu mai aprea. Ploaia isi facu loc, picaturile invadandpamantul, batandu-mi in fereastra. Am iesit de la dus; eram imbracata intr-un halat din bumbac negru cu putin rosu. Pe dedesupt aveam niste pantaloni scurti tot negrii de la pijama si maieul rosu. Parul imi cadea ud pe spate, ochii imi erau inlacrimati de la aburi. Am terminat de fredonat si m-am asezat pe pat. Ma intreabm ce face acum Ren. Daca are o familie fericita, unde sta. Oare este la liceu? Imi era sila de mine, nu stiam de ce dar imi era.
Geamul meu se deschise facand un joc misterios dar infiorator de umbre pe peretele din fata. Tresar incercand sa gasesc intrerupatorul de la veioza. Tremurul se accentua. Aud pasi apasati, de baiat, niste ochi rosii cunoscuti se zareau in lumina facuta de trasnet. Ii recunosc dintr-o mie si cu putina stangacie apas intrerupatorul. Rasuflarea mi se taiase, aveam halucinatii de la caldura? In fata ochilor mei era Ren, baitul viselor mele. Inima imi bubuia, facandu-ma sa rusinez, gandindu-ma ca o poate auzi. Imi dau doua palme si constientizez ca nu visam sau halucinam. Ochii lui blanzi acoperiti de cateva suvite de par ma analizau din cap pana in picioare. Ma ridic dintr-o suflare si ma apropiu timida de el. Imi pun mainile pe fata lui si incep sa ii presez obrajii. Expresia lui nu se schimba, buzele lui erau intr-o linie perfecta.
- Ren? Vocea mea tremura, cuvintele nu voiau sa iasa decat smucite din gat. Bratele lui masive ma trasera mai aproape, corpurile noastre lipindu-se. Ochii mei erau fixati in ai lui. Era ud leoarca si probabil va raci. Il trag spre pat fortandu-l sa ia loc, iau prosopul de pe pat si ii sterg parul gri cu reflexii albe. Zambetul meu inocent aparu intr-o clipita. Ii dau jos hainele pana cand ramase intr-un maieu nu foarte prins pe corp si in blugi. Ii asez hainele pe calorifer si continui sa ii sterg parul. Din neatentie prosopul imi aluneca din mana, incercand sa ma aplec sa il iau, Ren ma trase cu putere in bratele lui cazand peste pieptul lui.
- Nu ai nici cea mai vaga idee cat te-am cautat, si iata in sfarsit te-am gasit! Vocea lui calda imi imuia inima si o lacrima mi se prelingea din ochiul stang.


Ren:

O priveam fara sa stiu ce sa zic. Ii sterg lacrima calda si o strang mai aproape de piept. Inima ii batea tare si a mea la fel. Construiau impreuna un cor perfect. Intr-un sfarsit expresia mea de "fara cuvinte" se schimba intr-un zambet stangaci. O ridic de pe mine si o sarut pe obraz timp de 5 secunde. Pielea ei era fina, imbujorata. Aceasta isi intoarse din nou privirea spre mine de data asta zambetul ii era mai dulce ca niciodata. Ochii mei o analizau, poate parea ciudat dar nu am mai vazut o frumusete ca ea, era mai frumoasa si decat mama. Zambesc din nou iar ea chicoti. Incep sa rad si o strang mai tare in brate. Isi apropie buzele de ale mele si ma saruta stangaci. Se vede ca nu a mai sarutat pana acum. Inrosi ca un rac si lacrimele i se prelingeau picurand pe mana mea. Sarut locul unde a aterizat lacrima si ma uit iarasi la ea. Era ora 23:57 atat de tarziu, se vedea pe ea ca e obosita, ochii ii erau incercanati si obositi. O iau in brate si o asez pe pat soptindu-i noapte buna. Cand dau sa plec ma prinse fugar de mana cerandu-mi sa stau cu ea in seara aceasta. Zambesc firav si ma asez langa ea. Adormi instantaneu, puteam pleca si sa ma intrc inainte sa se trezeasca dar am preferat sa stau cu ea. Dormea atat de profund si era asa de frumoasa.

Putina romanta sa va indulcesc nitel. Asta a fost dragii mei va astept cu pareri ^_^ Ja ne!


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Pasii Profetului Asss10Pasii Profetului J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Lun 06 Feb 2012, 20:25

Iii in love Ce capitolas dulce dulce dulce. :)) Ma mir cum de n-am facut diabet pronuntand de atatea ori acest cuvant. :)) Asa, capitolul. (D) Ei bine, ador aceasta poveste de dragoste pe care o conturezi foarte frumos, intr-un mod cu totul si cu totul special. Descrierea este sublima si felul in care pui in valoare fiecare sentiment este uimitor. Ma surprinzi de fiecare data, deoarece nu folosesti un limbaj greu si totusi reusesti sa dai viata atator sentimente complicate. Faci ca emotiile sa prinsa aripi, sa se ridice undeva sus unde nu mai pot fi controlate. Imi provoci un amalgam de stari si la un moment dat imi lasi un gol in stomac. Dragostea pluteste in aer si ador felul baiatului protector si foarte atent la fiecare miscare ori gest al fetei. in love Asa, pai cam atat. :)) Spor la scris in continuare si multe idei pe viitor. Te-am pupacit dulce. in love

choco^^


Pasii Profetului Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Myiu Phantomhive
Genin
Genin
Myiu Phantomhive

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Baia Mare
acebook acebook : https://www.facebook.com/MihaelaNagy15
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 154
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Manga, scrisul, desenul, fotografiatul...
Stare de spirit Stare de spirit : Forever alone xD

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Lun 06 Feb 2012, 20:29

Multumesc scumpo ^_^


Silence is the most powerful scream!
Humans will drag others down in order to get what they want even in death.
My fanfic: https://sasu.forumgratuit.ro/t9051-mercenarul-de-suflete .
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Pasii Profetului Asss10Pasii Profetului J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19Vin 13 Apr 2012, 13:16

Acest fic este blocat din cauza inactivitatii.


Pasii Profetului Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Continut sponsorizat




Pasii Profetului Empty
MesajSubiect: Re: Pasii Profetului   Pasii Profetului I_icon19

Sus In jos
 

Pasii Profetului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-