Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Demonul nopții ascunse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Merita continuata povestea ?
Da
Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_vote_lcap100%Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_vote_rcap
 100% [ 11 ]
Nu
Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_vote_lcap0%Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 11
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
maudlin
S-Class
S-Class
maudlin

Sex : feminin Varsta : 88
Localizare Localizare : ???
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2816
Puncte : 3352
Reputatie Reputatie : 362

Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19Lun 08 Apr 2013, 12:45

Bună.
Nu pot să cred că nu am mai lăsat comment de atâta timp, chiar îmi pare rău. Acum să revenim la capitolele pe care le-am pierdut:
O să încep citând-o pe Choco:


Choco :) a scris:
Imaginatia ta este fara limite, asa-i? lough

Total de acord. Ai o imaginaţie foarte bogată şi unică. Îmi place faptul că în fiecare capitol tu introduci misterul şi suspansul; mă faci să fiu şi mai curioasă decât eram. Mă bucur că nu mă plictiseşti, este foarte palpitantă povestea ta şi vreau mai mult. in love
Abia aştept să aduci următoarea parte din acest capitol, nu uita să mă anunţi, evident, dacă poţi.
Sus In jos
VMVDD ♛
Sennin
Sennin
VMVDD ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : -
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1587
Puncte : 2106
Reputatie Reputatie : 340

Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19Dum 28 Apr 2013, 13:20

Citat :
Pulsul vietii



In toata aceasta actiune evoluata in timp si spatiu(virgulă) in care corpul meu era aruncat fara pic de indemanare,(spaţiu după semnele de punctuaţie)o ultima secventa este cutitul infipt de catre ea ,(spaţiu înainte de semn, nu după)in mine, sangele ce navalea afara din corpul meu, puterea ochilor ei, frica si(virgulă cu rol izolator) in cele din urma(virgulă cu rol izolator) iubirea si intunericul. Totul era doar lumina neagra si... o sibgura("singură", nu "sibgura") raza...
Ma luptam cu teama(virgulă) insa corpul meu era prea slabit pentru a purta o lupta in care victoria nu imi putea apartine mie(virgulă) ci mortii. In tot acest intuneric(virgulă) singur a("singura", nu "singur a") raza era speranta in o noua sansa la viata, in o noua privire spre lumina si inca o sansa la iubire.
Simteam cum ma sufocam incet(virgulă) iar inima inceta sa mai bata. Eram terminat, secat de putere. Stateam in intuneric(virgulă) iar incet inchid singur ochii, ("Stau în întuneric, iar încet închid". Nu amesteca timpurile, aici nu merg combinate trecutul şi prezentul. Fie alegi să narezi la prezent, fie la trecut, nu amândouă.)astemptand(corect: "aşteptând") ceea ce urma a fi sfarsitul meu(virgulă izolatoare) ca spirit(virgulă izolatoare) in aceasta mare agitata de durere si suferinta. Incep sa ma indoiesc de mine si de puterea mea de a lupta(virgulă)asa ca ma las prada mortii ce ma astepta ranjind dupa colt.
Incet(virgulă) o voce usoara se aude incet in capul meu ca un ecou. (Repeţi cuvântul "încet" şi sună urât, reciteşte propoziţia şi ai să vezi.)Brusc(virgulă) corpul meu este cuprins in amintirea mortii mele.Chipul ei vlaguit, vocea ragusita si ochii inecati("înnecaţi" se scrie cu doi de "n") in lacrimi grele, vocea sufletului ei ce ma implora sa deschid ochii(virgulă) insa eu nu am facut asta si...am cedat. Nu o pot face iar sa sufere(virgulă) acum ca o am langa mine dupa atatea nopti irosite(virgulă) privind luna ce ii purta chipul. Cumo("cum o") pot sa ma (În loc de "cum o să pot să las", suna mai bine "cum o să mă pot lăsa")las prada mortii asa usor ? Eu trebuie sa lupt. Eu...
-Trebuie sa traiesc! am tipat in sinea mea(virgulă) iar corpul se ridica involuntar.
Ce e cu mine ? De cand ma tem eu de moarte? trebuie sa lupt pentru ea(virgulă) daca pentru mine nu pot. Acesta este scopul meu(virgulă) si nu cel de a muri . Insa ...
-Nu !(virgulă, nu semnul exclamării) Nu acum ! Nu azi ! Nu voi muri !
Deschid brusc ochii(virgulă) iar ei devin negrii(virgulă) cum erau cand mama ma("m-a", nu "ma") facut. Intunericul disparea incet din jurul meu iar eu puteam vedea totul clar. Ma aflam in mica mea camera, intins pe pat. Afara norii isi varsau furia asupra pamantului nevinovat , spaland lumea de pacat. Eram transpirat si respiram greoi(virgulă) insa si asa sesizez("sesizam" la trecut. Primele două verbe sunt la trecut, acesta de ce la prezent?) o miscare langa mine.
Intorc incet (Foloseşti prea mult cuvântul "încet", caută şi sinonime, fiindcă nu sună bine. Exemplu: încet = liniştit, domol, lin, alene etc.)capul si vad cum pe pat(virgulă izolatoare) putin speriata de gesturile mele(virgulă izolatoare) se freca la ochi fiinta pe pentru ("pe pentru"? ai grijă la exprimare. Numai "pentru")care inima mea batea iara.("iar", nu "iară". Chiar şi aşa, suna mai bine "din nou" sau "încă o dată") O sarut pe frunte si ii spun ca am visat urat(virgulă) dupa o strang in bratele mele continuand sa privesc absent pe fereastra(virgulă) la furtuna. A fost un vis, doar un vis.
O adiere puternica se simte pe obrazul meu(virgulă) in urma careia o picatura de sange isi face traseu pe obraz(virgulă) in jos.(Altă repetiţie "obrazul") Doi ochi mari, rosi("roşii") ne priveau fara a clipi.
Si daca nu a fost doar un vis ? Totul parea asa de real(virgulă) incat realizez ca totul (REPETIŢIE: "TOTUL". Aici nici nu era nevoie să mai introduci "totul", era perfect "că a fost cât se poate de real")a fost cat se poate de real(virgulă) asa ca incep sa ma agit. O voce sinistra, un ras nebun si un sunet de metal se aud simultan in dormitor. Priveam amandoi speriati persoana ce statea ascunsa in intuneric si radea. Inca suntem in pericol.
-Cine esti ? Ce vrei de la noi ?
Se face liniste(virgulă) iar din intuneric o persoana face un pas in fata tinand inca fata ascunsa in intuneric. (REPETIŢIE! Citeşte fraza şi o să vezi.)O tineam pe Iulia strans in brate si priveam amandoi speriati la femeia din fata noastra. Incet(virgulă) ridica capul(virgulă) iar in acelasi timp cu el(virgulă) mana in care era pistolul indreptat spre Iulia. Aerul se opreste in gat(virgulă) iar inima inceteaza sa mai bata in ritmul normal cand vad persoana din fata mea. Chipul ei insetat d erazbunare,("de răzbunare") privirea plina de ura si zambetul insetat de sange.(Altă repetiţie.)
-Sunt demonul din tine.....(Punctele de suspensie sunt în număr de trei, nu cinci sau şase. Chiar şi aşa, aici nu era nevoie de ele, ci doar de un punct.)
Se pare ca o luam de la capat....



Titlul - Este drăguţ, puţin misterios, însă nu prea reuşeşte să mă atragă. Este destul de comun, deja genul ăsta de titlu devine bogat întânlit. Ca asemuire cu textul merge, sunt în concordanţă.

Ideea - La început mi s-a părut destul de interesantă, el părea mort, iar ea nu îl vedea, ceea ce era trist şi tragic, dar îmi plăcea, era deosebit. În viitor, am realizat că îl putea simţi, privi, şi a scăzut interesul, deoarece întâmplările sunt destul de obişnuite. E nevoie de ceva diferit, fie o întâmplare rea sau bună, dar trebuie neapărat şă produci autenticitate.

Descrierea - Încerci mult să creezi o descriere cât mai amplă, dar pare trasă de păr şi nu iese cum trebuie. Nu exprimi cum trebuie sentimentele personajelor, treci foarte repede de la o chestie la alta, iar asta nu oferă destul timp cititorului pentru a se acomoda cu acţiunea şi stările protagonistului. Relatezi generalizat un sentiment, de exemplu: "Incep sa ma indoiesc de mine si de puterea mea de a lupta asa ca ma las prada mortii ce ma astepta ranjind dupa colt." Din chestia asta puteai dezvolta altele, pentru a te lăsa pradă morţii, trebuie să fi răzbit de o suferinţă cruntă, ceva de nesuportat, pe care nu le-ai menţionat. Regret, dezamăgire faţă de sine, tristeţe, toate lipsesc, deşi ar trebui să fie prezente. Poate ai încercat să redai stările de care vorbesc, însă nu te-ai aprofundat destul.
Ai mult de lucrat la descriere, iar pentru a reuşi trebuie să te introduci în pielea personajului şi să încerci să te gândeşti bine cum ar fi dacă ai trece prin aşa ceva, cum ţi-ar modifica psihicul şi ce ţi-ar trece prin minte.

Acţiunea - Este cam grăbită şi încurcată, mi-a provocat confuzie de câteva ori pentru că nu înţelegeam ce se întâmplă. Când foloseşti naraţiunea, gândeşte întâmplările şi povesteştele cât mai coerent, pas cu pas, fără grabă.


Dialogul - Nu îmi place, replicile sunt slabe. Trebuie gândit mai bine, un joc de replici ar fi potrivit şi interesant, mai ales că a apărut această entitate în peisaj. Un dialog picant, inteligent prin care să se atace între ei.

Estetica - Fontul este mult prea mare şi se vede urât. Probabil ai capitolul scurt şi de aceea îl foloseşti, să pară mai consistent, dar nu dă bine eseticii. Verdana, mărimea 13, asta arată perfect. De asemenea, lasă-l alb, capitolul trei era scris cu font negru şi părea înceţoşat.


Greseli -Ai multe greşeli, cele mai multe dintre ele se datorează virgulelor. Ţi-am corectat capitolul mai sus şi cred că ai văzut despre ce vorbesc. Am să îţi spun câteva reguli auxiliare, de folosire a virgulei, sper să îţi fie de ajutor:

1. Părțile de vorbire sau propozițiile legate prin: nici, dar, iar, însă, ci, dar şi, precum şi, deci, prin urmare, așadar, în concluzie se despart prin virgulă.
2. Părțile de vorbire sau propozițiile legate prin şi, sau ori ori, în principiu, nu se despart prin virgulă, cu anumite excepţii. Exemplu:
       * O să vin şi eu, şi sora mea.
       * O să plece el, ori o să plece ea.
3. Se foloseşte virgulă pentru a desparti o apozitie de restul propozitiei: Mihai, fiul lui Cristi Maftei, are 9 ani. (Aici are rol izolator)
4. Se foloseşte virgulă dupa un substantiv in cazul vocativ: Dana, vino aici!
5. Se foloseşte virgulă dupa o interjectie: Vai, iar am uitat banii acasa.

Altceva, te repeţi foarte mult. Dacă reciteşti capitolul cu grijă, o să îţi dai seama de problemele astea, dar şi de cele cu greşelile de tastare. Ai mai multă grijă la exprimare, este foarte importantă şi nu trebuie neglijată.
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Asss10Demonul nopții ascunse - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19Lun 20 Iul 2015, 00:31

Pulsul vietii
-Partea a doua-





-Nu te las sa o omori! spun in timp ce ma pun in fata Iuliei.
-Esti mort, glontul va trece prin tine. Deschide ochii asa cum te rugam candva si vezi ca Iulia nu e reala, nimic nu e.
Apasa cu incredere iar glontul este trimis in inima ei ce batea cu putere. Tot ce am putut auzi in urma glontului a fost zgomotul produs de ciodurile ce cadeau din oglinda din spatele meu. Privirea mea a cazut imediat pe fiinta angelica din spatele meu ce imi zambea diabolic. O puteam privi clar acum. Avea colti iar ochii ii erau rosii ca sangele proaspat varsat. Parul ii era ciufulit iar hainele rupte.


A inceput sa rada malefic disparand incetul cu incetul din camera. In timp ce disparea am privit incaperea cu mai multa atentie. Stiam unde ma aflam. Era camera mea. Locul in care imi pusasem capat zilelor.

Totul parea intact. Patul nefacut, perdelele trase, cutitul ruginit aruncat in locul unde totul luase sfarsit. Doar trecerea timpului schimbase atmosfera deoarece covoarele si perdelele se rupsasera din cauza vechimi iar totul era acoperit de un strat gros de praf.

Incapabil de a stii ce se petrece imi arunc ochii spre persoana ce statea inca ascunsa in intuneric. Ma simteam ca dupa o betie. Staim unde sunt insa nu stiam ce se intamplase.

-Ce ai facut? De ce ai ucis tot ce ma tinea in viata? Cine esti? Ce vrei?

Eram disperat. Inima imi batea cu putere iar mainile imi tremurau. Nu pueam sa ma misc si nici sa gandesc cum trebuie.

In momentul in care creatura a facut un pas am simtit cum respiratia isi pierde ritmul normal. Ma temeam de ea dupa ce ii facusem fata demonului din mine?

-          Te-am scapat de demonul din tine… acum este timpul ca eu sa ucid demonul din mine pentru a putea fi libera. Vom putea fi iar impreuna, cum ai promis candva..

Se apropia cu pasi domoli de trupul meu inert. O puteam vedea cu adevarat dupa mult timp. Ii recunosteam voce si ochii. Chiar daca chipul ii era plin de riduri si trecut prin incercari grele, ii puteam vedea perfectiunea. Buzele ii erau la fel de pline. Parul ei candva plin de culoare si stralucire, este acum alb. Era ea.. plina de viata…

Mainile ce ii  tremurau se agaara cu putere de catul meu strangand cu o puere spectaculoasa . Ii pueam simti dorinta in tremur. Ma voia mort. Tanja dupa libertate la fel de mult ca si mine.

Am cazut amandoi pe podeaua prafuita. Flacari dense au aparut de nicaieri mistuind casa. Nu pueam respira. Mana ei alba era prinsa de gatul meu strangand cu puere. Era secatuita. Urma sa dispara la scurt timp dupa mine.

In ciuda agoniei am putut privi in oglinda sifonierului. Lipsa de oxigen imi provoca halucinatii. Imi priveam parul alb si rar, fata rasa si corpul indoit. Barba era mare, deasa si alba iar ochii ingropati in orbite. M-am speriat..

-          Cati ani au trecut? Am reusit sa inreb cu ultima puere.

-          80, spuse ea cu amaraciune si suferinta in voce. 80 de ani de cand bantui aceasta casa, de cand nu ma lasi sa dorm noaptea, de cand… crezi ca am fost mereu cu tine…

M-am cutremurat. Dumnezeu a fost bun cu mine. In ultima mea clipa mi-a dat-o. staim ca acesta era sfarsitul. Acum puteam sa fim impreuna. Fusasem iartat. Eternitatea putea sa inceapa.

Autor:

Corpurile lor au devenit iar tinere. Stateau acolo, unul in bratele aluia, impreuna pentru tot restul existentei lor. Focul a cuprins incaperea cu totul. Ei nu se temeau. Nu simteau durerea. Zambeau in fata mortii.

In sunetul provocat se lemnele ce ardeau se auzi un dulce si mult asteptat

Te iubesc!

 

Va continua…


 

 

 

 

 

 
Sus In jos
Ale-chan
S-Class
S-Class
Ale-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Acasă.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2932
Puncte : 3922
Reputatie Reputatie : 160
Hobby-uri Hobby-uri : Dormitul.
Stare de spirit Stare de spirit : I will find you in the darkness.

Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19Lun 20 Iul 2015, 20:56

Prima nr1
Mesajul tău... cât mai speriat! Am crezut că am făcut ceva rău,deși eu nu-mi amintesc să fi făcut =)))
Oricum, ți-am citit toate capitolele pe care le-ai postat.
Ce pot să mai spun? Ai talent cât casa, fato! =))
Nu glumesc, nu exagerez, ești incredibilă. Ficul tău are de toate: dramă, acțiune, iubire.
Exact ce-mi place mie să citesc. Pe tot parcursul lecturii, nu mi-am dezlipit ochii de cuvinte. Parcă mă țineai în transă. Te felicit entru talentul tău și aștept continuarea cu drag!

Spor la scris și imaginație!


Sus In jos
Felly
Jōnin
Jōnin
Felly

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : În lumea mea...
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1091
Puncte : 1202
Reputatie Reputatie : 17

Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19Mar 21 Iul 2015, 12:17

Bună^^
Mno, când am văzut prima dată mesajul am crezut că ai greșit persoana, dar mi-am spus să citesc acest fic, că mno, nu fac nicio crimă și bine am făcut.   woaaaa
Pe la capitolul 4 m-ai băgat în ceață total. Nu mai știam dacă e viu sau mort, nu știam de ce îi curge sânge dacă el e un simplu spirit, dar m-am lămurit, într-un fel sau altul.
 Îmi place că m-ai ținut mereu în suspans și că i-ai readus pe cei doi împreună.  sad
Te rog să faci capitolele mai lungi, pentru că se termină prea repede! nervi!
Îmi place cum te exprimi, mai exact, cum exprimi sentimentele de tristețe. 
Pe mine una m-ai facut să simt trăirile personajului principal.
Cum am spus și mai sus, mă bucur că sunt împreună și deabia aștept să văd ce vor face în capitolele următoare.
Spor la scris și să mă anunți când aduci next-ul! kiss
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Asss10Demonul nopții ascunse - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19Sam 03 Sept 2016, 23:38

Fanfic blocat din cauza inactivității.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Demonul nopții ascunse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Demonul nopții ascunse   Demonul nopții ascunse - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Demonul nopții ascunse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri originale :: Fan Fic-uri originale blocate-