Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Dry me out! - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Dry me out! - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Dry me out!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Sam 11 Mai 2013, 22:25

A doua! ( imi tai capul)
Dupa ce am citit ce ai scris la noi, am mai citit si asta si iar m-a apucat plansul. Deci mor, sa mai dea Ronti cu skate-ul supa tine daca mai zici ca eu sunt mai buna ca tine la scris, in plus, tu stii mai multa romana ca mine si nu poti sa ma contrazici. :)
Revenind, mi-a placut mult felul tau de a descrie. Ai reustit sa ma introduci in acel peisaj trist, infricosator si arid, iar dupa m-ai dus in alt loc. La capitolul acesta ador mai multe parti, prima fiind cea cu acele cuvinte: "bea apa" si "iubeste", iar a doua, cea pe care o ador a fost faptul ca tu ai creeat un moment hiper frumos, acela fiind ca poti combate moartea. Ador felul in care ai facut sa explodeze diverse sentimente care sa ajunga la inima cititorului. Sa nu cumva sa te lasi de scris ca intru in depresie. Ai talenti si daca iti si place sa scrii, nu trebuie sa te lasi, orice ti-ar spune oamenii din jur.
Deci, sper ca o sa mai aduci creeatii si sper sa nu te lasi. Ai grija de talentul tau si de suflet! Spor! kiss
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Reality Power   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Lun 20 Mai 2013, 18:33


Salutare. De-ndata ce am terminat creatia cu schimbarea am de gand sa incep altceva. In acest moment nu am o idee fixa de aceea o sa incep deocamdata cu ganduri simple. Enjoy and read:


Power Reality

Introduction

Hei, tu; tu cel care citeşti. Ştii despre ce este vorba? Da, vorbeşti cu o persoană exigentă, nu prietenoasă şi înspăimântătoare. Sunt scârbit de lume până peste cap şi am în gând să schimb multe însă nu-s sigur dacă-s pregătit. Înţeleg de ce oamenii devin cum sunt acum pentru că şi eu am făcut-o, însă coştientizez că pot, că înţeleg că decid...
Oamenii rup relaţii zilnic, jignesc zilnic, ucid zilnic... distrug zilnic. Te-ai săturat să vezi aşa ceva? Dacă tu nu eşti eu sunt peste măsură. Am învăţat să devin o persoană arogantă, mârşavă, greţoasă şi enervantă însă dacă tu ştii să respecţi şi să ajuţi atunci eu voi fi aşa cum crezi. Durerea vederii unui necaz zilnic mă făcea să sufăr, mă făcea să apreciez ceea ce am. Astăzi o fac şi mai puternic. Sunt demn de orice lucru pe lumea: sunt demn de iubire, înţelegere, afecţiune, atingere, dragoste, ajutor şi bucurie însă nu-s demn de rău. Viaţa devine un rău, totul devine mai rău iar binele se mai vede numai în tente de culoare. Rasa umană schimbă lumea, rasa umană se schimbă... Bineînţeles, trebuie o schimbare, o inovare pentru a avansa însă mai mult de jumătate din mapamond, cei mai fără minte au înţeles greşit asta! Am înţeles ceea ce se întâmplă, am înţeles de ce se întâmplă ceea ce se întâmplă însă nu ştiu per total pentru cât. Da, am început, nu trebuie să mai continui pentru că deja se ştie; eu sunt cel care va face o picătură de apă curată într-un ocean închis... eu... non-materia...!


Ultima editare efectuata de catre Apple in Lun 20 Mai 2013, 18:49, editata de 2 ori
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Lun 20 Mai 2013, 18:41

PRIMA!

Deci, ai pus punctul pe i, ai subliniat ce era deja evident si ai spus lucrurilor pe nume. Stiu, toate inseamna acelasi lucru, insa vreau sa reiasa ca ai facut-o intr-un sens bun. Imi place cum ai descris totul si ca ti-ai spus clar si raspicat punctul tau de vedere si cum vezi tu societatea in care traim. Multi tac si accepta aceste lucruri. Bine ca tu le-ai spus in vazut tuturor! kiss
Succes in continuare la creeati si sa ma anunti! kiss
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mar 21 Mai 2013, 15:02

Demnitatea - un cuvânt lipsă...

Există fel de fel de oameni... răi buni, inocenţi, grijulii, fără griji, şanse sau diabolici. Am întâlnit o zi în care cei 7 ani de acasă nu s-au văzut deloc.
Era o zi normală, în care, agitat, mă duc la scoală. Până în faţa şcolii, totul a fost bine. Chiar atunci când eram gata să intru erau mai multe persoane care doreau să intre, mai în vârstă, şi bolnavi. O femeie, bolnavă, care se deplasa greu, dorea să-şi ia nepotul acasă şi a încercat să intre pe poarta şcolii care, ce-i drept, era cam mică. Bineînteles, m-am lăsat pe mine şi am lăsat-o să treacă. Ei bine, în acel timp un copil, ce-i drept, mai mare ca mine, a năvălit pe poartă. Femeia nu apucase să se dea la o parte şi a fost lovită, picând jos. Femeia era bolnavă, după cum am spus, nu putea merge atât de bine şi se deplasa încet dar asta nu înseamnă că nu trebuie să acordăm demnitate şi respect, lăsând să treacă persoanele în varstă.
Revenind... femeia picase jos fără a se mai putea ridica. În acel timp, fără să mai mă gândesc am intrat în curtea şcolii am ajutat-o pe acea femeie să se ridice şi am condus-o înainte asigurându-mă că este lăsată să treacă. Când l-am văzut pe acel om, cât stâlpul de mare, m-am dus la el şi l-am întrebat de a lovit-o pe respectiva. Acesta râdea... L-am mai întrebat odată. Mi s-a răspuns cu nonşalanţă că ce e treaba mea, e bunica mea ? Vreau să spun că în acel moment, plin de nervi, l-am plesnit cu o forţă încât i-am înroşit faţa. În acel timp s-a întors la mine şi a vrut să-mi dea un pumn. Lumea se uita, râmânând intrarea blocată. I-am ţinut pumnul acelui tip şi i-am spus : ,, Nu este bunica mea dar asta nu înseamnă că oamenii nu au apărare la aşa ceva! Dacă mai faci aşa ceva, te bat eu cu mâinile mele. '' În acel moment, am văzut ceva diferit pe faţa acelui băiat.Am crezut că înţelesese cu ce a greşit gândidu-mă că poate şi eu am greşit lovindu-l. Mergând înainte, nu am observat că femeia mă aştepta. Ajungând în faţa dânsei, s-a uitat cu admiraţie la mine şi mi-a spus aşa : ,, Mulţumesc mămică. E foarte frumos ceea ce ai făcut tu. Nici măcar nepotul meu nu ar fi făcut asta. Dar tu să ai grijă, măcar tu să fii educat. Ai tot respectul meu. Poftim, uite 10 Lei. '' În acel moment am văzut că femeia era tristă, nu avea o viaţă chiar aşa dulce. În acel moment, i-am încrucişat mâinile şi i-am spus că eu nu am nevoie de ceva pentru a face asta... vreau doar să văd totul bine. '' Femeia a început să plângă şi mi-a urat tot binele din lume. Atunci am îmbrăţişat-o şi am plecat. Acea întâmplare mi-a făcut ziua mai bună din simplul motiv c-am ajutat şi am putut să realizez ce am în jur.

- Acesta este doar un caz însă ştiu sigur că mai există măcar 2 persoane pentru un asemenea caz care pot ajuta...
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mar 21 Mai 2013, 19:40

PRIMA! NU MISCATI!!!! Va dau cu crestele de Carpati!!

Deci este atat de frumos. Mie chiar imi place extrem de mult. Deci, asta e un exemplu foarte bun pentru intreaga societate. Este foarte dragut. Un model de urmat and you know. Deci, iar nu am ce spune. Mi-ai luat cuvintele din gura. trebuie sa te inchid in camera mea. :3
Deci, eu ramanand fara sa mai pot spune nimic mai ramane doar:
Spor in continuare, succes si te iubesc! kiss
Sus In jos
Sekhmet.
Mizukage
Mizukage
Sekhmet.

Merite deosebite : Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Nr. mesaje Nr. mesaje : 4061
Puncte : 5164
Reputatie Reputatie : 940

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mier 22 Mai 2013, 16:00


Hello :3 Mă bucur să văd că ai mai postat câteva creații ^.^ Pot să spun că mica povestioară din a doua compunere este de admirat, deoarece nu mulți băieți ar proceda așa cum ai făcut tu, poate că ei ar fi fost personajul negativ. Însă nu am putut să trec cu vederea peste toate virgulele puse în plus și peste ”i”- ul de la grijulii, care era de fapt grijuli. Când folosești forma accentuată, adjectivul devine subiect și iese: Grijulii au fost buni. Pe când tu ai folosit adjectivul. Tot la început ai mâncat virgula dintre răi și buni. „Fel de fel de oameni” două puncte, nu puncte de suspensie, deoarece urmau însușirile. Vreau să ai în vedere că într-o operă lirică sau epică, cifrele se scriu cu litere: 7- șapte. Am observat că ai repetat de multe ori aceeași idee, sau același cuvânt. Puteai înlocui ”femeia” cu vârstnica, doamna, bătrânica, orice alte apelative care să nu se tot repete la infinit, deoarece nu sună bine și devine plictisitor, banal.
Despre prima compunere nu vreau să comentez, pentru că ai avut perfectă dreptate și nu am remarcat greșeli grave. Sper că nu te vei întrista sau că acest comentariu te va demoraliza. Îmi doresc să înveți din greșeli. Tschus!
Sus In jos
http://rukbah.tumblr.com/
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Joi 23 Mai 2013, 16:39

Batjocura, o rutină

Ei bine, şcoala... ce pot spune... profesori buni... lecţii uşoare... program lejer, pauze interesante... note bune... dirigintă super... Doamne... ce m-a făcut să spun asta ?! Nu! În niciun caz! Diriginta noastră e demodată 89%... dar uneori... uneori chiar vrem să petrecem cât mai mult timp cu ea. Diriginta noastră e cea mai originală... : ,, Măi băiatule, stai frumos în bancă, Bogdane, pune mâna pe caiet! Măi Vlad, nu ţi-am făcut observaţia cu uniforma şi ieri ? Mâine vii cu părinţii la şcoală... Copii v-am explicat şi altă dată...'' şi aşa mai departe. Bineînţeles, ştiu că ne vrea binele însă aşa desigur că noi o vom face numai s-o enervăm şi nicidecum cum ne dictează.
Toată clasa era sătulă de ea, dar toţi... până într-o zi când s-a îmbolnăvit ( pentru prima dată în cei 40 ani de slujbă dedicaţi în slujba şcolii şi bineînţeles cei 4 ani de gimnaziu ai noştri). În următoarea secundă după aflare veştii toată lumea era bucuroasă, în adevăratul sens al cuvântului... au dat chiar şi petrecere unde au invitat şi alte clase adoptând de asemenea şi stilul şcolar neadecvat pe care desigur că nu-l puteam imita atunci când diriginta era cu noi. În următoarea oră o femeie de vârstă cu diriginta noastră a intrat pe usă. Primul lucru pe care cam toţi l-au făcut a fost acela de a găsi defecte. Profesoara nu era deloc rea, mai ales ca profesie însă ne cerea linişte ceea ce eram imposibil... pentru noi! Ora a trecut repede, fără observaţii sau note. Toată lumea comenta despre profesoară şi găseau fel de fel de probleme legate de comportament. Săraca femeie... nici când a stat jos, lângă noi, nu a fost lăsată în pace... Fiecare zi era un nou comentariu şi o nouă poreclă pentru noua noastră dirigintă... cum ar fi capra cu ochi de sticlă ( avea ochii albaştrii însă unul din ei părea a fi artificial sau poate prea deschisă culoarea ). Ora următoare nu a mai fost aşa pentru că o altă femeie, mai tânără, ne-a călcat pragul uşii. Avea părul cârlionţat, ochelari de vedere şi o postură înaltă. Problema la dânsa a fost că nu prea îi plăcea chimia sau fizica... tocmai materiile la care ea făcuse specializare şi pe care tot dânsa le preda. Toată lumea, ca într-un cor, au fost revoltaţi dar bucuroşi că nu scriu. Era o zi de vineri, aveam şi matematică şi româna, lucru pe care tipa ne-a întrebat. A spus cu încredere că ne poate ajuta cu probleme la matematică, de la teză, pe care, cu o mare mirare, i-a fost extrem de greu s-o termine. Se terminase ora însă femeia tot se chinuia s-o rezolve. Îmi era milă şi mă simţeam vinovat, pe de-o parte că a trebuit să ne suporte şi pe de o parte că nu a putut rezolva sau cel puţin a ne arăta ce poate face, lucru pe care nu trebuia să-l simt în mine...
A urmat ora de dirigenţie. Aveam o lecţie despre Paşte. Am reuşit s-o convingem să ne ducă afară, unde urma să facem ora, lucru pe care cu diriginta originală nici împuşcată nu îl făcea. Ne-am aranjat 3 bănci pe care am stat. Femeia a făcut un lucru admirant, nu s-a lăsat pe ea înainte şi ne-a lăsat pe noi să stăm jos, lucru pe care diriginta noastră nu cred că-l făcea. În acel moment am simţit că era o femeie minunată iar orele cu dânsa nu erau deloc o oroare, erau practice şi conversative, lucru pe care noi îl iubeam. Am fost întrebaţi toată ora despre personalitatea noastră iar lucrul cel mai de mirare a fost acela că nicio secundă nu s-a oprit din explicaţii sau întrebări pentru gălăgia care o făceam ci pur şi simplu ne-a explicat frumos despre ce este bine şi ce nu. Această oră a fost cea mai scurtă din ultimii doi ani: am fost lăsaţi să plecăm cu cincisprezece minute înainte... Toată lumea a comentat pozitiv, cel mai mult, despre această femeie însă după această zi... coşmarul s-a întors iar noi a trebuit să ne reluăm stilul de viaţă în captivitate.



Ceea ce vreau să spun în această mică descriere este că lumea se grăbeşte întotdeauna spre a critica şi de a râde de oameni chiar dacă nu ştiu cum îi cheamă. Spre sfârşit am adus lucrul că toţi s-au bucurat de cele câteva ore diferite cu o altă persoană şi chiar i-au mulţumit acelei persoane. Ceea ce vreau să accentuez este faptul că ceea ce au făcut colegii mei şi poate mulţi alţii este un lucru nedemn... să batjocoreşti oamenii fără motiv, sau chiar cu motiv, dar cel mai rău dacă nici măcar nu ştii cum este sau cum îi cheamă... lucru pe care-l vezi aproape zilnic... în ziua de astăzi.
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Joi 23 Mai 2013, 18:09

PRIMA!!
Din nou, reusesti sa ma captivezi prin ceea ce scrii. Chiar a fost foarte interesant si ai descris foarte bine. Mie chiar mi-a placut. Incerci sa faci in asa fel incat din tot ce scrii noi, cititorii, sa extragem o morala foarte frumoasa. Da, se potriveste faza cu: "Nu judeca o carte dupa coperta." si "Interiorul conteaza si ramane peste ani." Din prima zic: O, voi colegii mei, de ati citi acest lucru, sunt sigura ca in interiorul vostru s-a aschimba... ma rog, sunt sigura ca nu ati schimba nimic deoarece sunteti prea egoisti. (: Da, sunt rea.
Revenind, imi place mult ca subliniezi toate aspectele rele ale societatii si incerci sa o schimbi prin aceste opere foarte frumoase. Este chiar de admirat si ador asta. Bun, eu ma blochez aici. Nu mai stiu ce lucruri sa mai spun ( ca de obiecei).
Succes in continuare si mult spor! kiss
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 Asss10Dry me out! - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Joi 30 Mai 2013, 20:50

Hellau there. :) Am aparut si eu pe aici in dorinta de a-ti cunoaste mai indeaproape stilul, desi stiam destul de multe despre modul in care scrii. Dupa ce am aflat cu bucurie ca impartasim cam aceleasi sentimente asupra unei anumite persoane, am stat si m-am gandit la ceea ce-ai scris aici, despre felul in care colegii tai sunt asa cum nu ti-ai dori si despre modul in care s-a conturat o intreaga inversunare din partea ta, caci nu puteai fi de acord cu ei. Ce e pacat e ca nu v-ati atasat unii de altii si nu ati formsat un colectiv nici acum, in clasa a opta, lucru care ma intristeaza putin. Totusi, o sa ai ocazia de a lega noi prietenii in liceu sau, eventual, de a le intari pe cele vechi. Sper sa ai parte de niste colegi cat de cat acceptabili si de niste profesori normali, lucru extrem de putin probabil, caci profesorii din Scoala Centrala sunt cei mai buni si punct. Nimeni nu poate nega asta si nimeni n-are voie s-o faca, au fost sunt si vor fi cei mai geniali profesori ever. :)
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 31 Mai 2013, 18:26

Incandescent...


Choco*
,,Dupa ce am aflat cu bucurie ca impartasim cam aceleasi sentimente asupra
unei anumite persoane, am stat si m-am gandit la ceea ce-ai scris aici,
despre felul in care colegii tai sunt asa cum nu ti-ai dori si despre
modul in care s-a conturat o intreaga inversunare din partea ta, caci nu
puteai fi de acord cu ei. Ce e pacat e ca nu v-ati atasat unii de altii
si nu ati formsat un colectiv nici acum, in clasa a opta, lucru care ma
intristeaza putin. Totusi, o sa ai ocazia de a lega noi prietenii in
liceu sau, eventual, de a le intari pe cele vechi.''
Ei bine, dreptate există oriunde însă nu libertate. Sunt în Şcoala Centrală de la început. Am avut nişte colegi excepţionali. M-au ajutat de multe ori, eu fiind un elev lipsă. Sunt sătul de anumiţi colegi, scârbiţi total de unii şi de alţi nu vreau să ştiu că au existat. Nu sunt o persoană atât de crudă, per total nu-s deloc. Realizez în fiecare zi punctul după care se învârte viaţa şi ţin să mulţumesc a nu ştiu câta oară pentru mulţimea de oameni grozavi pe care i-am întâlnit.
Au trecut aceşti ani din zbor. Astăzi, 31 mai, a fost o zi frumoasă. Am înţeles unde şi cum au zburat ani, unde şi cu cine am consumat aceşti ani şi cum. Doamna noastră dirigintă, Duţă Lucreţia Rita, o femeie de nota 10+, ne-a explicat atât de mult ce înseamnă examenul, ce presupune şi cum ar trebui să reacţionăm. Ne-a explicat pe lângă asta şi alte lucruri despre ultimul nostru an mai pe larg, ultima noastră zi, teoretic, în Şcoala Centrală. Ne-a întrebat despre Serbarea Clopoţelului, despre poze şi absolut despre banchet. Discuţiile erau banale la început însă când a deschis dosarul cu poze de pe computer-ul ei m-a absorbit un sentiment vag, larg întâlnit doar în zile triste. Am înţeles într-un mare sfârşit, total, ce a însemnat tot acest timp în această şcoală. Am înţeles că am avut un noroc super imens să nimeresc aici.
Trebuie să recunosc, în clasa a V-a eram cuprins de teamă văzând cum primul profesor ne calcă pragul în clasă. Trecând zilele şi acomodându-mă şi mai mult cu stilul lor de predare şi mai ales de a fi m-am aşezat înapoi în simţirile mele normale. Erau o grămadă de profesori care mă lăudau şi îmi spuneau că-s deştept. Într-adevăr, atunci ştiam mereu tot ce se preda însă nu se compară cu zilele de astăzi când am înţeles o grămadă de lucruri. Sunt încă mulţumit de rezultatele mele dar conştient că pentru ceea ce îmi doresc eu trebuie să trag la maxim.
Singura persoană pe care, în acel timp nu o puteam înţelege era doamna dirigintă, Duţă. Era o femeie de statură medie, părul scurt de culoare cărămizie şi ochi mici şi căprui. Era trecută de cincizeci de ani însă se vedea că era învăţată. Prima noastră oră petrecută a fost relaxantă. Ni s-a cerut numele şi două calităţi ale noastre. Nimic interesant la unii, însă, la o fată, Cristina, totul a devenit mai vioi. Tipa a spus că-i place să spună oamenilor verde-n faţă. Eah, interesant, dar diriga şi mai interesant, a bătut palma cu ea şi a spus că-i de-a ei. La mine nu a fost chiar aşa dar pe lângă calităţile banale pe care unii chiar le inventaseră, eu am spus că-s pretenţios în unele lucruri. Duţă m-a privit mai adânc şi a trecut mai departe, fără să arate vreun zâmbet sau indiscreţie a mimici feţei. Ora aceasta a trecut... am povestit zile întregi despre diriginta noastră. Au urmat orele de curs. Nu ne aşteptam însă era mai aprigă la mânie însă măcar atunci ştiam că e corectă şi ne vrea binele... : ,, Vlad, unde este uniforma ? Măi baiatule, nu ţi-am spus să vii cu părinţii la şcoală ? Mâine poimâine şi vineri la ora două... ''. Erau lucruri foarte amuzante pentru noi dar şi enervante pentru cei ce primeau mustrările. Toate orele erau la fel. De stilul dânsei de predat nu mă pot lega. Astăzi am mai înţeles că am mai avut noroc să facem şi cu dânsa orele. Există clase care fac cu alţi profesori însă au recepţia doar la teorie. Doamna dirigintă însă, nu trecea lecţie de-a dânsei fără să ne şi arate şi să ne arate practic. Fiecare oră se termina la fel: îi întreba pe cei mai fără minte şi cei care nu prea reţineau despre lecţia de astăzi. Da, exact cum am zis. Din acest punct de vedere, e exceptional, nu mă pot reproşa. Anii au trecut rând pe rând; Duţă ne spunea mereu că va fi şi mai şi mai rea şi ne va pedepsi şi mai rău exact acolo unde ne doare cel mai tare. Zilele treceau la fel, ore ore, pauze şi întâlniri cu diriga unde ne mai întreba de sănătate, de note şi ne mai şi certa. A urmat o zi însă când nu am putut ajunge la şcoală. Ţin minte că a fost o zi de luni, clasa a VII-a. A doua zi am văzut că toţi erau supăraţi şi trişti. Întreb prima dată ce s-a întâmplat însă niciun răspuns... mai întreb peste un minut un răspuns dur : Du-te dracu, taci, care-i treaba ta ? Ei bine, o reacţie normală a colegilor mei care şi astăzi se exprimă în comportamentul lor. Este una din temele despre care vorbesc însă vreau să spun şi despre concluzia acestor minunaţi ani.
Colegii mei nu sunt chiar aşa cum voiam sau am vrut vreodată însă sunt mulţumit deoarece ştiu că îi cunosc într-o mare parte iar la liceu va trebui s-o fac din nou. Din clasa a VII-a o mare parte din lucruri s-au schimbat între raportul nostru ca şi elevi. Până atunci trebuia să ne respectăm şi să ne lăsăm în pace doar de frica acestei femei, care, mai nimeni din păcate nu a putut înţelege, ea, ca femeie, ca om, ne făcea să înţelegem că de aici, e o etapă importantă de dezvoltare în viaţă, în societate. Cum spuneam, în clasa a VII-a s-au născut cei care făceau legea, bossi, mai pe vocabular stradal. Existau colegi care şi pe la începutul acestui an şcolar cereau bani celor care ajungeau mai târziu doar pentru a intra în clasă. Nu mi se părea normal însă era cineva care făcea şi 10 lei pe zi. Cum să spun... prosti că daţi nu că luaţi...
În clasa a VIII-a totul s-a accentuat cam mult. Băieţii, inclusiv eu, nu ne mai păsa aşa de mult de diriga... eu oricum nu aveam probleme cu ea aşa că nu aveam de ce să-mi pese de observaţii per colectiv. Băieţii nu mai erau băieţi ci au devenit nişte golani fără limită. Ei au voie să-ţi facă orice- să te lovească, să te stropească, murdărească, jignească, poreclească etc însă tu din start nu aveai un cuvânt în faţa lor. De ce ?! Pentru că ţi-o luai. A fost o zi, cea de acum două zile când un coleg, de aceeaşi vârstă şi înălţime ca mine mi-a aruncat cu bucăţi de corn în mine. Era miercuri, luasem deja o notă de patru pe o temă neefectuată, temă la care trebuia să desenăm, lucru care mi s-a părut aberant şi am decis să nu îl fac şi eram deja cam fierbinte. Rupsese deja jumătate de corn în bucăţele şi arunca în mine. Îmi aduceam aminte că nu puteam reacţiona şi am continuat să nu bag în seamă. Deodată însă o bucată serioasă de corn m-a lovit în ochi. Acest copil râdea cu nonşalanţă, lucru care m-a enervat la culme. Ei nene, am luat bucăţile de corn ce s-au strâns pe jos şi am aruncat pe rând cu ele. S-a schimbat la faţă şi a venit la mine. Deja îşi luase o poziţie pe care el o numea ca un fel de stai că dau. Ei bine, am aşteptat să văd dacă dă. Nu mă durea atât de tare cât ştiam că îmi face asta în faţa tuturor. Nu a lovit însă a venit un râu de jigniri. Alea treacă meargă însă nu am putut uita câte mi-a făcut şi l-am plesnit peste faţă. S-a întors către mine şi mi-a dat un picior în genunchi. Nu simţeam niciun semn de durere însă eram rănit de faptul că are atâta ură şi dispreţ faţă de unii colegi, mai slab din acest punct de vedere, lucru de care sunt puţin mândru şi nu mi-e ruşine să-l recunosc şi faţă de alţii de la care, el ca şi rol de victimă primeşte lovituri şi jigniri, râde. Ştiam că toţi suntem la fel însă... Ăsta este unul din marile defecte ale colectivului- batjocura combinată cu nesimţire.
Astăzi mi-am dat seama că am fost într-o invizibilitate făcută cu mâna noastră un colectiv. Nu am putut fi un adevărat colectiv din multe pricini. Am înţeles că am avut şi o dirigintă MARE! Am avut însă noroc că am picat pe mâinile dânsei. Ştiam că fără ea ei deveneau şi mai barbari. Urma să se sune. Toată ora doar aceste gânduri m-au măcinat şi pozele pe care dânsa ni le arăta. În acele poze vedeam amintiri şi sentimente uzate timp de opt ani, opt ani ce niciodată, noi ca şi colectiv şi alte mii de generaţii nu îi vom mai prinde. Am înţeles în sfârşit că diriga noastră a fost o femeie cu cap şi mereu a vrut să ne vadă mari, pe lângă alţi profesori. Mă bucur că există o asemenea profesoară şi că poate fi şi dirigintă, într-un mod corect şi foarte cinstit faţă de alţii. Există o grămadă de elevi care nu au respect niciodată în niciuna din părţile zilei. Pot spune că această femeie este un miracol pentru mulţi oameni şi bineînţeles pentru Şcoala Centrală, şcoală unde şi-a donat ani din viaţa dânsei pentru a sluji în chimie fizică şi... viaţă de zi cu zi. Îmi pare rău că am văzut abia astăzi toată partea acestei vieţi de opt ani cheltuită aici şi că noi ca şi colectiv, din nou, nu ne-am putut folosi de această femeie în scopuri nobile ci doar i-am consumat vocea şi nervii făcând lucruri absolut zero consumând astfel poate luni bune de zile adică timp preţios în care puteam învăţa multe din învăţăturile şi experienţele acestei femei grandioase, minunate, excelente, grozave, corecte şi docile, al acestei lumi pe care ştiu că niciodată nu o voi mai regăsi într-o altă societate, nu astfel. Mii de scuze şi tot respectul meu faţă de această femeie care şi-a consumat timp, idei şi bani mai mereu pentru unii dintre noi care chiar nu am fi meritat niciodată asta şi chiar nu am primit aşa ceva, într-un timp atât de scurt de la părinţii noştrii. Pot spune că pentru mine mi-a fost un mentor tăcut, vorbind pentru toţi chiar dacă nu toţi sunt demni şi deschişi pentru asemenea oameni şi cuvinte măreţe. Respect şi sănătate acestui minunat om care mi-a fost diriginte şi-mi va rămâne închis pe vecie, într-un colţ din acest suflet de om pe care îl am. Promit că nu voi uita aceşti ani niciodată, alături de acest om chiar dacă am trăit amintiri care poate, teoretic, ar fi întrecut acest sentiment minuscul dar totuşi nobil !

Choco, eşti o binecuvântare. De la tine a pornit totul. Ţin să-ţi mulţumesc şi ţie şi să te felicit că poţi vedea lumina într-o aură izvorică a acestei lumi şi a acestei persoane care pentru amândoi a fost, poate, cel puţin pentru mine, un izvor tainic de experimentare a vieţii. Mulţumesc şi pentru comentariu, căci fără el nu cred că mai puteam plânge astăzi, gândindu-mă numai la asta şi nu cred că reuşeam să dezvălui cuiva gândirea mea. Respect şi ţie! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 Asss10Dry me out! - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 31 Mai 2013, 18:46

Eeeeee. in love Doamne, de-ar citi si ea tot ce ai scris aici, cred ca i-ai rupe un zambet si ca ai reusi sa o faci sa inteleaga ca, desi ne purtam ca niste mici bestii dezlantuite uneori, tot o respectam si iubim pe cea care ne intelege din umbra si care ne trateaza cu o duritatea materna. Eii, sincer, nu ai de ce sa imi multumesti, caci adevarul e unul singur, iar eu am invatat sa apreziez adevarata valoare, putin cam tarziu ce-i drept, dar tot am reusit. Cat despre colegii tai, lasa-i sa se manifeste, tot ei sunt aia care or sa se planga in viitor din cauza esecurilor pe care le au, iar tu vei fi mandru de propriile-ti reusite si le vei putea rade in nas. Mi-as dori tare mult sa le mai vina mintea la cap, mai ales ca vine si examenul si au nevoie de putina inteligenta pe care o poseda ca sa poata promova cu note cat de cat onorabile. Sa va bucurati de cele cateva saptamani pe care le mai aveti ca si colectivul clasei a 8-a B si sa incercati sa nu mai fiti chiar atat de inversunati unul impotriva celuilalt. In rest, ziua buna si salutare taica, n-ai ce sa ceri de la oameni care n-au ce oferi. :)
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 14 Iun 2013, 10:06

Finally



Oh, life, I m so scared.

My whole soul's moving,

But, I know I'm good rared.

But, now,I am just looking...


I wanna see you, mother,

Happy, shine and bright again.

But you can't hear so laughter,

You see, I'm unable to explain.


Oh, bitter, creepy, holy life,

How you could imagine me,

Looking, at this poor creature,

With my mercy tiny eyes ?


Now, after her days of lain,

She's gone, there, in your lovely pain,

Now, I want even to be slain,

But, your damn rules, I know i'm not the main.


After my days of repentance

I see what's in you mind,

You took her just to menace.

But for my mistakes, you're not so kind...


Ehem, un alt eşec de-al meu. Am scris-o doar pentru că nu am mai scris de vreme bună o poezie. rusinos


Ultima editare efectuata de catre Paradox † in Vin 14 Iun 2013, 10:09, editata de 1 ori
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 14 Iun 2013, 10:07

PRIMA!!
Asa, deci sa dea Ronti sa mai zici ceva rau de ceea ce scrii si il pun sa te muste de nas ( pe mine ma musca de nas >.<).
Revenind, uite ce creeatie frumoasa si este si in engleza. Asta ajunge si la mana mamei mele. :3 Imi place mult ceea ce ai scris. Sunt multe sentimente in aceasta poezie si imi place mult. Again, iti zic ca ai mult talent si ca scrii foarte bine. :) 
Cand mai postezi sa ma anunti! Mult spor si multe ideei! Love you!kiss
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 14 Iun 2013, 20:29

-----------------------------------------------------------------------------
Creaţie dedicată lui BulletProof :*, draga de Crii >:D< şi nu în ultimul rând Equinox, vechea mea prietenă ^^ .
-----------------------------------------------------------------------------

Rotten Feeling


Fugeam şi fugeam încât să pierd urma acelui criminal. Încercam să mă ascund, încercam să fac ordine în tot ceea ce înseamnă existenţă, însă ea m-a făcut să fiu o creatură, o altfel de făptură. Nu mai eram om, eram cu totul altceva. Gândeam şi îmi dădeam seama, însă abia acum. Plângeam pentru prima dată în acest deceniu şi simţeam presiunea. De ce, mă întrebam, dar refuza să-mi răspundă.

Era noapte, o linişte cufundată în naturaleţea acelei păduri fără de sfărşit şi mai eram eu, ceva inacceptabil. Nu voiam să mă duc acolo, nu voiam să fiu nicăieri, însă timpul mă răspândea undeva. Nu voiam să fiu om, voiam doar să ştiu cum să mă controlez. Singura mea dorinţă era aceea să nu mai văd suferinţă, dar ea m-a făcut să vad asta. De ce ea ? De ce nu altcineva ?

Sângelea îmi fierbea, aerul intra cu putere iar inima-mi bătea rapid. Era o schimbare, într-adevăr...

Se auzeau sunete dintr-un tufiş, dar nu mai voiam să fac asta. Voiam să fiu ca toţi ceilalţi. Nu voiam să mor, dar acum nici să trăiesc.

Îmi imaginam chipul ei înainte să decadă şi mă gândeam ce o fi simţit ea la acea străpungere în acel sufleţel mic. Nu avusesem o inimă şi nici o minte. Eram controlat.

Doamne, mă pusesem din nou în mişcare şi ştiam ce aveam să fac. Singura diferenţă de acum şi de atunci era aceea că mă opuneam. În acest moment corpul îmi era mai puternic decât mintea. Mă aplecasem cu greu de solul rece şi încercam să mă opresc. Mergeam în continuare şi ca printr-un urlet de durere m-am oprit.

Ieşise din tufiş speriată şi cu un plânset îndurerat. Îi simţeam suferinţa care din cauza mea a avut-o în coloană. ,,Fă-o, Jordan, spunea ea plângând.'' Mă simţeam complet inutil şi mai era şi corpul. Voia să facă asta, dar eu voiam să o văd în faţa mea strângându-mă în braţe.

O lacrimă se destăinui pe obrazul fără de remuşcare, iar corpul se puse din nou pe mişcare. Eram aproape de ea; se uita la mine precum la un idol, dar eram cea mai rece creatură. O luasem în braţe cu toată forţa mea. A eliberat un sunet de durere din nou. Plângeam alături de ea, fiind în mintea mea ceva nemaivăzut. Apăruse din nou, dar de ce ? Voiam să fiu cât mai departe de ea. Devenisem un monstru ! Mă iubea, la naiba, dar nu-i puteam fi alături. Moartea-i putea fi ultima personalitate văzută şi nu doream asta. O iubeam ca pe o persoană din umbră.

Luptam în acest moment contra propriului corp care refuza să mă asculte. Voiam din răsputeri să o sărut, însă nu puteam. Stăteam pe umărul ei stâng iar ea pe al meu. Pusesem mâinile pe şold.

M-am oprit din gândit, iar ea din nou ,, Fă-o!'' Voia asta, voia să nu o mai văd aşa, voia să nu o mai văd suferind, însă ştia că eu ştiu sentimentele ei.
Nu m-am mai putut abţinut şi ghearele propriilor membre au străpuns-o. A eliberat ultimul sunet al vieţii şi lăsat pe braţele cuprinse de blândeţe. Se oprise, acum eram eu, dar degeaba. Murea în braţele mele încet. Îmi spunea că mă iubeşte şi că visa să-i fiu sufletu l ei toată viaţa.

O mângâiam gingaş pe frunte şi o sărutam pe obraji. Şi-a spus ultimele cuvinte, amintindu-mi că am fost singura ei călăuză. Murise cu lacrimile pe faţă... Amintirile se porniseră de îndată ce remuşcările apăru. Eu eram, un monstru jalnic ce nu este demn de nimic. Voiam să o văd fericită însă nu aşa.

Am început să urlu zdravăn neştiind cum să procedez. Când voiam să fac ceva, el se împotrivea, iar acum când imi doream ultimul vis, nu puteam face nimic. Am luat-o în braţe, am pus-o pe stânca din faţa acelui lac din codrii. Era o stâncă mare ce strălucea alături de cântările Lunii. Am lăsat-o acolo, am sărutat-o şi i-am spus ,, adio''. Am înaintat fără ezitare înspre acea creatură ce mă aştepta cu braţele deschise, mişcând larg apele. Nu m-am uitat înapoi, ştiind că am făcut ce trebuia. Eram plin de apă până la gât. M-am întors spre ea şi am văzut o siluetă albă, cu aripi, pătată cu lacrimi de sânge ieşind din corpul ei.

Zbura spre mine, eu zâmbeam. M-a sărutat dulce pe obraji, moment în care am simţit acel sentiment.

Mă înnecasem.


Ultima editare efectuata de catre Paradox † in Sam 15 Iun 2013, 17:32, editata de 1 ori
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 14 Iun 2013, 20:29

PRIMA
DE CE?! De ce ma faci sa plang?! E prea frumoasa si trista! Ai descris atat de bine, de frumos si plin de sentimente incat m-a luat plansul! Uite-te si tu ce minunatii poti sa creezi! Ai atat de mult talent si ai scris o creeatie atat de minunata! M-ai lasat fara cuvinte!
Sa mai aduci! Spor la scris si la idei !Te iubesc!kiss
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mar 18 Iun 2013, 11:27

       Am incercat sa scriu cate putin pentru fiecare creatie, dar pentru ultimele nu am mai apucat. Au inceput sa ma usture ochii si ma rog. Oricum, vreau sa iti spun ca esti talentat, scrii bine, insa este loc de si mai bine. "E usor sa ajungi in varf, greu e sa te mentii.". Te-as ruga din tot sufletul meu sa scrii cu alb si fara bold, caci ingreuneaza mult cititul si arata mult mai frumos. Eventual, poti ingrosa doar titlul. E doar un sfat. Daca vrei sa il iei in considerare, bine, daca nu, la fel :))
       Prima creatie, acea poezie, mi-a placut. Porbabil a fost scrisa din suflet si ai reusit sa transmit o parte din sentimente. Ti-as sugera sa mai adaugi cateva figuri de stil, iar apoi totul va fi foarte frumos.
       Povestioara aceea, nu stiu, mi-a placut si nu mi-a placut. Mesajul transmis a fost cu adevarat tulburator, insa e bine ca a existat. Cred ca lucrarea ar fi putut fi redactata putin mai bine.
       Lucrarea aia cu Rachel n-am citit-o, n-a fost pe placul meu, deci nu ma pronunt.
       Cealalta lucrare, pe care ai inceput-o cu schimbarea colegului tau si pe care ai continuat-o cu ceva povestit din viata ta, mi-a placut. Ma bucur ca mai exista persoane care se exprima astfel si imi face placere sa vad ca ai vrut sa ne impartasesti aceste ganduri foarte limpezi.
       Urmatoarea creatie, cea cu Rodica, a fost tare draguta, desi sentimentele au scartait putin. Mi s-au parut mie reactiile mult prea deplasate, nu stiu, dar daca tu asa ai simtit, atunci asa ai scris. Imi pare sincer rau pentru pierderea suferita.
       Poezia mi-a placut, mai ales ca a fost in engleza. Intr-adevar, unele expresii in engleza, mai elegante, mai deosebite, sunt ceva mai rare, mai greu de gasit, insa chiar si asa ai scris ceva de calitate.
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mar 18 Iun 2013, 17:33

Explosions

Au trecut paisprezece ani de când am atins aerul natural al vieţii... Am fost întâmpinat cu părinţi iubitori, prieteni grozavi şi o cunoaştere deosebită. Desigur, aceste gânduri sunt trecute, au trecut anii de bucurie. Am aproape cincisprezece ani şi mi-e ruşine uitându-mă în spate.

Când eram mic îmi doream tot ce vedeam în vitrine, tot ce auzeam că e frumos... primeam, dar târziu. Nu cred că aveam definiţia aceea în sânge. Eram obsedat să am. Nu ştiu cum părinţii mei au reuşit să mă suporte- poate doar pentru că am fost al lor- căci eu aş da timpul înapoi.

Acum, tot ce am primit de-a lungul acestor ani, nu mai am, sau sunt zdrobite de răutate şi timp. Fericirea mea a durat un timp, doar acela, însă acum pot doar trăi cu amintiri.

Nu mă pot bucura întotdeauna de fericire căci intervine şi ofurile. Îmi doresc să fi fost conştient că acele lucruri nu-s gratis ci costă o parte din fericirea vieţii.

Mă simt atât de inconştient de faptul că am cerut atât de multe şi le-am primit, însă fără vreo ezitare. Am primit un răspuns pe care-l ştiam parţial : să te văd fericit.

Au spus-o ei, care nu sunt fericiţi pe cât le era dat. Acum văd că nu îmi mai permit mai nimic... Am reuşit să fac ceva de care sunt mândru.

La sfârşitul zilei de vineri, mama mi-a dat bani pentru a ieşi în oraş cu colegii. Nu am putut-o refuza deoarece insista, mai ales cu acel zâmbet pierdut de mult. La sfârşitul zilei toţi m-au luat de mână să vin, dar când au auzit motivul pentru care nu vin au spus să nu-mi fac griji. Le-am răspuns că nu vreau să le rămân îndatorat şi m-au lăsat uitându-se urât la mine.

Când am ajuns acasă, mama m-a întrebat dacă m-am simţit bine.

-Acum mă simt într-adevăr bine, mamă, i-am spus eu dându-i acei bani înapoi.

S-a uitat la mine lung, i-a pus pe masă şi a început să plângă. Spunea că voi pleca de lângă ei doar pentru că nu-şi permit să mă facă zilnic să mă simt bine.

M-am apropiat de ea, am atins-o pe umăr şi i-am spus că pentru mine banii sunt doar nişte hârtii fără sens în această viaţă şi ei sunt adevăratul motiv al fericirii mele.

De-atunci, nu am mai mers în oraş, ci am ales ca fiecare ban care mi-l dă să-l păstrez. Desigur, mai am ceva pe care vreau să-l îndeplinesc înainte ca ea sau el... - De doi ani îmi oferă bani pe cât poate de buzunar zilnic. Am avut grijă să nu cheltui decât când chiar sunt nevoit şi s-au strâns. Nu ştiu asta şi deocamdată nu vreau să afle.

Încă aş vrea să dau timpul înapoi şi să mă nasc cu o fericire naturală şi nu materială, dar... viaţa...
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mar 18 Iun 2013, 17:41

Cu adevărat ţi s-a arătat talentul natural de a scrie ceea ce simţi, căci se vede că sufletul a fost cel care a dictat şi te-a făcut să scrii toate acestea şi pot spune că mi-a plăcut. Real sau nu, nu îmi pasă, dar ai reflectat profund asupra sentimentelor care te-au cuprins când ai dat frâu acestor explozii de emoţii. Nu am cuvinte, căci e mult prea frumoasă şi înduioşătoarea lucrarea. Sper să mai aduci, de fapt, aduci când simţi nevoia să dai naştere unor astfel de sentimente vulcanice şi profunde. *hug* Îmi place cum gândeşti să ştii, se vede în text tremurul şi vibraţia care te-a cuprins. Consider. ^^
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mar 18 Iun 2013, 19:49

Te omor!!!
Edit: Imi tai capul!
Edit: Asa, am revenit cu un ultim edit. Deci, ai multe sentimente in aceasta creeatie si imi place acest lucru foarte mult. Ai si descriere si imi place cum accentuezti trairile si gandurile. Este foarte frumoasa creeatia. :)
Iar mi-ai inchis gura si iar nu stiu ce sa mai zic. Succes in continuare!:*
Sus In jos
Hanazawa Rin
Sennin
Sennin
Hanazawa Rin

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Targoviste.
acebook acebook : Hanazawa Rin
Nr. mesaje Nr. mesaje : 825
Puncte : 1007
Reputatie Reputatie : 122
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Dancing, Writing.
Stare de spirit Stare de spirit : Where's the point?I'm bored anyway...

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Mier 19 Iun 2013, 14:02

Bună, Bogdan! Nu am mai trecut de mult timp pe aici şi chiar regret. Ufff, de ce am fost aşa de leneşă încât nu am citit mai nimic?
Oricum, vreau să-ţi spun că îţi ador poeziile şi trebuie să recunosc că e destul de dificil să le scrii în engleză. Pentru mine e dificil şi în românălough Oricum, eşti genial, îţi ador fiecare creaţie. La un moment dat am crezut că povesteşti din viaţa mea, atât de asemănători suntem pe plan sentimental. Sunt de acord cu aproape tot ce ai spus, este adevărul! Felicitări pentru aceste creaţii minunate, să ne mai faci şi sper să mă anunţi!kiss
Sus In jos
http://byrosemary.blogspot.com
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 21 Iun 2013, 11:16

------------------------------------------------------------------------------------
Această creaţie este una de suflet, de mulţumire, de dedicaţie pentru persoanele care m-au ajutat în mod special : Equinox (Mad Hatter) ; BulletProof ; Thanatos; Crissu, mai sunt mulţi alţii care m-au ajutat şi mă înţeleg, aşadar aş putea să pun tot forumul.

Ascultaţi  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
------------------------------------------------------------------------------------


Nu am reuşit să găsesc un titlu potrivit pentru asta, aşa că l-am lăsat fără.

Începuturi - Amintiri

Viaţa mea, deciziile mele, prostiile mele, responsabilităţile mele, ş.a.m.d, cam asta am acceptat timp de câţiva ani. Nu ştiu cum am reuşit să suport totul, să îi las pe părinţii mei să mă vadă aşa. Am reuşit să devin altfel. Nu îmi pot găsi ceva mai bun decât forumul care să mă schimbe. Da, vorbesc despre persoane, despre schimbări şi despre bunătate. Îmi amintesc că m-am înscris în ianuarie, forumul făcândumi-se cunoscut de colega mea de clasă Crissu. Prima dată nu mă vedea bine pe acolo pentru că nu ştiam nici măcar despre ce este. Am făcut topicul cu ,, Bun venit ! '' abia după vreo săptămână. Ştiu că prima persoană care m-a întâmpinat a fost KitKat, aka iPrieten, care m-a făcut să râd în momentul când am citit. Era doar începutul. Intram zilnic şi pe măsură ce stăteam mai mult înţelegeam ceea ce se întâmplă.

Începusem să citesc aproape la o lună şi abia după câteva săptămâni am dat de înţeles că a mai venit cineva pe forum. Nu ştiu cum, fără să vorbesc cu nimeni, doar citind şi urmărind tot ceea ce se scrie am reuşit să mă simt din ce în ce mai bine şi să renunţ la acel aer tensionat din mine.
Timpul trecea, începusem să urmăresc şi chat-ul, însă fără să intervin. Vedeam că se înţelegeau bine şi voiam şi eu asta, dar nu îndrăzneam. Chiar şi atunci senzaţia aia de ,, Cine sunt eu ? '' zăcea în mine aşa că stăteam într-un ,, colţ ''.

Am reuşit să fac toate aceste lucruri până pe la sfârşitul lui februarie când am schimbat ceva. Am deschis un topic cu creaţii unde prima creaţie a fost o poezie, de debut dacă le pot spune aşa, care acum mi se pare un dezastru, însă nu pot spune că este altceva. Câteva persoane au început să apară şi să îmi spună părerea printre care, o primă persoană a fost BlackFlame, cu care nu am mai ţinut legătura, nici nu ştiu dacă mai intră pe forum. Spunea că îi place prima prima mea poezie, lucru care m-a bucurat extrem de mult. Am continuat cu o altă poezie, altă plăcere, în care a apărut o altă persoană care actual îi pasă extrem de mult şi eu sunt uneori un idiot, dar după am luat o pauză de la ele pentru că mă extenuau şi nu găseam ceva deosebit la ele.

Am continuat cu proza, trecuse deja o lună şi mă mai eliberam. Primele creaţii au fost jalnice, dar foarte. Sunt un debut pentru mine, dar arată că sunt mediocru. Îmi plăcea să scriu şi voiam să o fac cât mai bine şi de asta îmi plăcea să văd cât mai multe comentarii dure.

Odată cu proza a apărut o persoană misterioasă la început, care m-a criticat după cum scriam şi bine a făcut.
Înţelegeam tot ce îmi spune, dar cel mai stresant lucru a fost acela că mă tensiona cu greşeala cu virgulele pe care abia după o grămadă de timp am înţeles-o tot explicată de ea. Uneori râdeam de greşeli, alteori mă amăram enorm de tare pentru că voiam să fiu mai bun.

După alte creaţii, am deschis un fic, nu ştiu cum, poate din perspectiva Hanazawei Rin de a începe un fic. Cel mai ciudat lucru este că ideea mi-a venit într-o oră de desen la şcoală, ceva idiot spun eu şi nici nu mă gândeam că o pot dezvolta.

Prezent

21 iunie, o dată specială spun eu, am realizat de unde am pornit ce s-a schimbat şi ce m-a schimbat, este un lucru foarte important. De ce? Pentru că nu toţi reuşesc să-şi vadă rădăcinile.

În prezent am mulţi prieteni care m-au ajutat şi mă ajută cu privire la scris dar şi în viaţa reala. Persoanele care mi-au fost un ajutor vital în această provocare au fost BulletProof, care întotdeauna m-a ajutat să văd partea bună a lucrurilor şi pe care o ador şi Equinox, persoana care m-a înţeles în orice privinţă, m-a privit corect când scriam, am reuşit să râdem dar am reuşit şi să plâng pentru că am reuşit să-i acord o încredere bine-meritată.

În viaţa asta nu am foarte mulţi Prieteni, însă prieteni am destui. Lucrul care m-a făcut să continui a fost viaţa asta, persoana mea, ca băiat, ambiţia şi aceste persoane, pot spune chiar şi părinţii care multă vreme nu ştiau de ce tastez eu mult aici.

Am început cu acea istorisire doar pentru a vedea şi a arăta, poate, celor care citesc că eu nu îmi uit rădăcinile şi apreciez orice om care-mi arată ceva, bun sau rău, dur sau blând. Prefer să rămân prost 5 secunde (Equinox) decât să rămân prost pe viaţă.

Ceea ce m-a făcut să scriu asta, au fost ele două, persoanele care au avut o influenţă puternică asupra mea şi care nu voi uita curând. Bine, le-am promis şi lor ceva, lui Equinox basculante de flori şi o Milka ( dacă vrea Choco, vine cu mine ) şi lui BulletProof înţelegere, simplitate şi când ne vom vedea, multe îmbrăţişări, flori şi choco!

Mmm, probabil o altă întrebare ar fi : ce au făcut Thanatos şi Crissu ?
Da, cred că pot răspunde şi la asta. Thanatos este o fiinţă blândă, cu suflet mare şi înţelegătoare pe care am reuşit să o înţeleg. Am cunoscut-o citindu-i creaţiile şi văzându-i imaginile modificate. Ea spunea şi cred că încă spune că nu se pricepe, iar acest lucru mă caracterizează şi pe mine. Am reuşit să văd prin ea că nu poţi să te apreciezi niciodată singur pentru că o să vezi mai mult, ci trebuie să îi laşi pe alţii. Am reuşit să o aud şi la telefon şi abia atunci am înţeles că e foarte de treabă. Cri m-a ajutat să văd şi adevărul din unele lucruri pe care eu spuneam mereu ,, Nu ", bineînţeles, Equinox îmi spunea că sunt extraterestru şi chiar sunt, majoritatea timpului.

Crissu este colega mea de clasă cu care întotdeauna am avut divergenţe, dar ne-am ajutat întotdeauna uitând ceea ce s-a întâmplat. Prin ea am cunoscut multe persoane, inclusiv pe cele de aici şi trebuie să îi mulţumesc. Ea nu a făcut numai asta, ci m-a şi ajutat să înţeleg unele lucruri pe care nu voiam să le trec niciodată. M-a apărat mereu, chiar dacă erau doăuzeci contra noastră. Ştiu cum este, ştiu cum gândeşte ştiu că se ascunde în ea, lucru pe care toată lumea îl calcă în picioare, inclusiv pe ea. Are problemele pe care le-am avut şi încă le mai am o parte din ele.

Ele sunt persoanele care m-au făcut acum să zâmbesc şi să uit tot ceea ce m-a rupt în interior şi trebuie să le mulţumesc enorm pentru acest lucru. Poate e puţin ciudat, dar ei şi poate vor fi şi alţii, prietenii mei adevăraţi cu care întotdeauna parcă îi văd în faţa mea!

Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
Dry me out! - Pagina 2 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 21 Iun 2013, 11:17

Prima.
Deci:
1. multumesc pentru dedicatie.kiss
2. Frumoasa creeatia. Ai spus tot ce simti si...totul. Eu ti-am tot zis ca ai persoane care tin la tine, dar tu nu vrei sa ma asculti niciodata.:)
3.Nu stiu ce sa mai zic... Ar trebuii si eu sa le multumesc ca ti-au facut viata mai buna si ca nu mai esti in starea in care erai la inceput.
Well...am ramas fara cuvinte. Succes la creeatii! kiss
Sus In jos
CoSmInUtZu_SaSUkE
Academy Student
Academy Student
CoSmInUtZu_SaSUkE

Sex : masculin Varsta : 29
Localizare Localizare : In inima iubitei mele
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2
Puncte : 3
Reputatie Reputatie : 1

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Vin 21 Iun 2013, 22:46

Bobooooo...sunt mandra de tine..dar nu ca mi.ai scris numele intr-o creatie de.a ta...
Sunt mandra pentru ca ai reusit sa.ti cu adevarat sufletul pe hartie...
sa stii ca voi fi alaturi de tine in continuare
esti un prieten adevarat si Amy e norocoasa ca te are
sper sa va tina si mult noroc in continuare
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Joi 18 Iul 2013, 05:32


Schisma

     E atat de amuzant sa vorbesti mereu singur. E frustrant sa vezi sa te gandesti ca astepti mereu un raspuns si ca de fapt unii ,,uita sa mai raspunda''. Nu reusesc sa imi mai dau seama care-mi sunt cu adevarat prietenii si care-mi sunt ,,pretenii''. De ce se intampla asta? E extrem de greu sa vad ca asa-zisi prieteni de o viata m-au folosit precum un burete pentru a-si urmari intentiile si scopurile. Atunci care-mi sunt prietenii? Cei care sunt la randul lor folositi? Sunt scarbit de oameni aidoma lor. Pur si simplu nu au un sens in viata. Pierd timpul batjocorind caracterul altora. Prefer sa nu accept o prietenie decat sa o risc fara sa ofer acel sentiment de prosperitate al relatiei de prietenie. E groaznic sa vezi ca nu exista alinare nicaieri, iar uneori sa iti fie atat de greu sa cunosti cu adevarat un prieten care chiar iti este prieten.

Exista persoane care chiar iti sunt prieteni, insa nu reusesti nicicum sa iti dai seama. De ce? Pur si simplu esti uimit de unele lucruri si orbit de-a binelea de rautate. Exista prieteni virtuali care iti sunt aproape, iar uneori chiar nu observi. Exista prieteni care te ruleaza de la distanta, avand grija ca tu sa vezi doar ceea ce este bine.

Daca nu reusesc sa fac o clasificare, ce ar trebui sa fac? Am fost bucuros sa ies din acel cerc de prietenii fortate, cand toti imi spuneau ca am sa regret, iar acum, gandindu-ma ca zbor mai departe, chiar o fac. Nu imi vine sa cred cum poti avea dreptate in unele lucruri pe care chiar tu le stii sigur, iar dupa... totul se face scrum. Prietenia e un dar aparte, insa doar acea prietenie. Cati dintre noi nu spune ca am treizeci de mii de milioane de prieteni, dar de fapt cu cati vorbesti? in cati ai incredere si cu cati te-ai intalnit? Prietenia exista rar, precum unele elemente ale sistemului periodic. Elementele acelea rare sunt tacute, rar bagate in seama.

Pe cine trebuie sa aleg? De unde stiu ca fac alegerea corecta? 
Revenind, nici nu stiu daca este bine ca am curatat acea lista pacatoasa a prieteniei, dar ma simt mai liber sa stiu ca unii nu mai efectueaza presiunea asupra mea.

Toti avem dorinte, toti avem visuri. Din cauza prietenilor visele mi s-au dus sau chiar s-au modificat. Unul din visurile recente ale mele a fost acela de a intra la un liceu pe plac, insa, nu am reusit tocmai.

Cand am aflat ca nu am realizat visul am picat mohorat. Unii imi spuneau sa nu fiu trist, deoarece fiecare profil are rostul si farmecul lui, iar eu am nimerit chiar bine, pe cand altii spuneau aceleasi vorbe fara niciun rost: asta e...


Acum cateva zile am studiat mai bine si am reusit sa vad o parte foarte buna a paharului: colegii si potentialele joburi. Felicitari! Vezi, ti-am spus eu! spuneau unii, pe cand altora nici nu le pasa de soarta mea.

Acei prieteni au reusit sa iasa, habar n-avand daca ei chiar stiau ca mai exist. Isi aduceau aminte de soarta mea doar cand un fragment al numelui meu le trecea prin fata ochilor.

Prietenii si viata sunt lucruri strict legate, iar daca prietenii sunt putrezi si viata devine amara pana la ultima bucata.

Pana la urma, multi au spus ca asa trebuie sa se intample, insa la inceput nimeni nu a fost asa. Viata ne-a aruncat mai inainte, pe altii fortat, pe altii atingandu-i suav pe linia destinului.

Sunt socat inca ca abia acum am reusit sa imi dau seama, cu ocazia liceului si totodata sa imi scot atatea tensiuni din cap doar de curand, insa uneori, acest lucru este esential pentru a avansa cu siguranta fara probleme.

Imi doresc sa nu imi pese atat de mult pe cat sa scriu aici si gandindu-ma cat toata ziua, stiind ca ei nici macar nu-si innoada tentaculele mintii cu lucruri puerile cum as fi eu. Pana la urma, fiecare in ochii cuiva pare mai mic sau mai mare, insa e bine oare daca ascult tot ce mi se spune sau nu ascult deloc?

Sunt constient ca trebuie o inovare, insa totul cu masura si cat mai sigur.

Cu toate ca nu as vrea, oriunde cred ca se intampla asta, odata si odata, o schisma intre interes si intelegere!
Sus In jos
Alternative
Genin
Genin
Alternative

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 288
Puncte : 329
Reputatie Reputatie : 19
Hobby-uri Hobby-uri : Iubireee...
Stare de spirit Stare de spirit : Nevoie de viata

Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19Sam 20 Iul 2013, 19:04

hmm..realy? 
Nu ti-am citit decat prima si ultima postare. M-am uitat prin pagini, fugitiv, pe la titluri si putin printre randuri si stiu ca mi-a placut un titlu foarte mult, ceva de genul Dand moarte mortii, nu mai stiu... am uitat :)). Mai... ai unele expresii banale, de genul " Ploua" , pe care le-am folosit cred ca toti dintre noi.
In rest... ce chestie( m-am mai uitat o data in susul paginii si am surpins propozitia " Sunt mediocru.")... am vazut ca tu postezi ca intr-un jurnal. Oferi prea mult din sufletul tau( spun eu, care ti-am citit ptr. prima oara cateva din creatii), prea mult din tine... bine... de aici mai rezulta si ca forumul asta e viata ta. Poate exagerez, poate exagerezi tu cand scrii.
Si ti-am citit si creatia precedenta, fara titlu.
Nu am sa te critic. Si n-o sa fac asta pentru ca la cat suflet pare ca pui, sa nu te afecteze :)). Zic asta ptr. ca si pe mine ma afecteaza... critica( o dispretuiesc, dar imi place sa critic).
Pai... multa bafta.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Dry me out! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dry me out!   Dry me out! - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Dry me out!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Creațiile voastre :: Proză și Versuri. Un șirag de perle scrise-