Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Doar trei dorinţe... [+ 16]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Asss10Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Joi 27 Iun 2013, 12:15

             In mare imi place ficul vostru, iar ideea este una interesanta. Sper ca o veti contura asa cum trebuie, insa pana acum a fost bine, mi-am facut o parere de ansamblu asupra lucrurilor. Ce vreau eu de la voi este sa va axati pe un mod de expunere care sa va ajute sa va conturati cum trebuie personajele si sa faceti un fic bun. Aveti descriere, nimic de spus, insa mi se pare ca lipseste ceva, am impresia ca este o descriere din aceea ca din cartile pentru copii. Aduceti intamplari amuzante in prim-plan si nu va concentrati foarte mult pe relatiile dintre personaje, care, zic eu, ar trebui sa fie destul de accentuate avand in vedere modul in care s-au cunoscut Sakura si Sasuke. Incercati sa va largiti arealul de cuvinte si sa folositi un vocabular mai bogat, asa veti atrage interesul si curiozitatea cititorilor. De actiune nu am ce spune, evolueaza lent, este ok. Dupa cum am spus, vreau sa puneti accent pe un mod de expunere, fie ca este descriere sau naratiune, sa fie ceva ce stapaniti cum trebuie si sa va apropiati incet, incet de ceva cat mai bun, de perfectiune. De asemenea, trebuie sa mai lucrati la dialog, unele replici sunt ok, dar unele pot fi gandite mai bine, sa puna in valoare relatia si sentimentele dintre personaje. Este important ca cititorul sa inteleaga ce simte un personaj fata de celalalt si cum se percep intre ele. Estetica este ok, citesc cu usurinta si nu ma dor ochii.
             La greselile de tastare, ortografie sau punctuatie, am specificat mai jos ce era de specificat, insa vreau sa va mai spun si aici cateva lucruri: daca va hotarati sa scrieti cu diacritice, atunci scrieti asa pana la capat, in fiecare capitol. In ultimul capitol nu ati mai scris cu diacritice, in timp ce in primele trei le-ati folosit. Aveti grija la modurile si timpurile verbale, de multe ori ati folosit prezentul langa imperfect sau perfect compus, lucru care nici nu suna bine si nici nu este corect din punct de vedere gramatical. Si, dupa semnele de intrebare sau exclamare, nu se continua cu litera mare decat daca este vorba tot de cuvintele personajului. Daca e vorba de interventia naratorului (ex: "spune x", intreaba y"), atunci trebuie sa continui cu litera mica. Mai este de discutat titlul, care cred ca se potriveste cu continutul si pot spune ca ma atrage intr-o oarecare masura. Nu imi place insa ca ati adaugat acel (+16) acolo, am mai spus-o si ma reped ca in titlul unui fic nu trebuie sa se regaseasca decat litere si cifre daca-i vorba de vren numar care sa aiba legatura cu titlul, nu este nevoie de precizarea varstei. Poti scrie asta in descrierea topicului, imediat sub titlu.




Ancu a scris:
Capitolul 4

Din perspectiva lui Sasuke:


         Stau in cada, dupa plecarea Sakurei (,) si imi permit sa ma explorez mai mult. Insa, (fara virgula) nu pot sa fac asta prea bine, deoarece ma invaluie spuma aceasta de culoarea zapezii. Aproape ca imi intra in gura si sunt aproape sigur ca rozalia aceea nu a folosit gramajul corect. Nimic nu ma multumeste aici. Sunt nevoit sa stau intr-un spatiu asa de mic in conditiile in care eu, oricum, sunt de o gramada de ori mai mare ca inainte, apa aceasta este fierbinte, iar spuma incomoda. Nu stiu cum de oamenii gasesc baia fierbinte (,) in spuma, relaxanta.
         In spatele meu (,) pe un suport de geluri si alte produse de care nici nu am auzit, se afla un paharel de unica folosinta si imi vine o idee brilianta. Sunt curios, recunosc, in ceea ce ma priveste, iar toata aceasta spuma ma impiedica sa ma descopar. Iau paharul si incep sa inlatur spuma, aruncand-o unde vad cu ochii, fara sa imi pese de apa din baie care aproape ca incepe la un moment dat sa se extinda pe dupa usa, in holul printesei egoiste. Dupa ce imi termin treaba, in fine, descopar ceva ce ma oripileaza de-a dreptul. Singurul lucru pe care, sa zic, nu il mai vazusem la mine. Picioarele le vedeam oricum la alti oameni pe plaja, pectorali (pectoralii) mei, despre care Sakura zice ca sunt divini, i-am vazut cand m-am dezbracat, dar asta!? E strigator la cer! Coada mea cea frumoasa si minunata cu care am cucerit-o pe prea frumoasa mea logadnica, se afla in fata si este ciudata. Seamana mai degraba cu o coada de caine, Sakura are sigur o legatura cu asta! E vina lui Sakura! Ch, tre (tre') sa ies repede de aici!
 
         Ma sterg revoltat si o ascult, totusi, pe Sakura si ma infasor cu prosopul. Oricum imi este rusine cu coada cea noua care se tot zgaltaie in stanga si in dreapta.
- Coada neascultatoare! Tip ("tip", dupa semnul exclamarii sau al intrebarii continui cu litera mica) eu cat ma tin branhiile si gesticulez parca certand-o.
- Ce s-a intamplat, Sasuke? Se (se) aude o voce din bucatarie urmata de pasi accelerati. Din capatul scarilor se arata Sakura, care (,) la vederea mea, scapa tava cu mancare si se inroseste ca un rac, punandu-si mainile la gura.
- Doamne, Sasuke! Ti-am spus sa te infasori cu prosopul (,) nu sa-l lasi sa cada dupa ce ai iesit din baie!
- Dar nu e vina mea, vezi tu, am o noua coada! Nu mi-ai spus ca voi avea o coada noua, mie imi place coada veche. Fa ceva Sakura! Coada ta unde este?
- Eu nu am coada, Sasuke! Spune aceasta luandu-si capul intre palme. Si ce e cu toata apa asta? Ai uitat sa inchizi robinetul?
- Ce robinet? Apa este din cauza ca am vrut sa scap de spuma, eu nu am umblat la robinet sa sti (stii) !
 
          O privesc pe Sakura cum se agita de colo colo (,) incercand ba sa ma ascunda, ba sa stranga apa. Cred ca ii cam dau batai de cap, dar chiar ma deranjeaza ceea ce mi se intampla. Corpul asta nu e deloc ceea ce imi doresc eu. Ea spune ca-s chipes dar mie nu imi place cum arat. In timp ce eu tot reflectez asupra intorasaturii banale ce a avut loc in viata mea, ma trezesc infasurat in prosop si impins in camera Sakurei. Aici am sa descopar ca se poate si mai rau. Totul este roz, patul, sifonierul, draperiile, peretii, totul. Trebuie sa ma gandesc la ceva care sa imbunatateasca traiul meu pamantean. Ma asez pe pat si ma gandesc cum ar trebuii (trebui) sa fac asta. In primul rand (,) stiu ca trebuie sa redecorez, camera asta ma tampeste.In al doilea rand (,) trebuie sa ii fac traiul lui Sakura (Sakurei) un calvar. Pai sa vedem (,) stiu ca a realizat ca (,) intr-un fel sau altul (,) il place pe acest Neji deci as putea sa o cicalesc, sa o fac intr-un fel sa creada ca nu o sa ma tin de promisiune, (fara virgula) sau ca o sa ii compromit orice sansa de impacare cu el. Trebuie sa aflu cat mai multe apoi o sa pot sa ma joc cu ea asa cum face si ea cu mine acum. Am un fel de satisfactie ca i-am dat de lucru. Se pare ca fara sa imi dau seama (,) planul meu a inceput deja. Usa camerei se deschide si apare Sakura nervoasa cu tava de mancare in mana. Fara sa apuc sa mai spun eu ceva (,) aceasta incepe sa tipe la mine:
-  Nu pot sa cred ca ai inundat baia, Sasuke! Cu asta ai intrecut orice masura, fi (fii) si tu mai atent. Si acum sa vorbim despre tine. Odata ce te-ai transformat (,) coada ta a disparut (,) ceea ce ai tu acum in partea din fata a corpului, nu este o coada, este organul tau reproducator. Sasuke (,) inceteaza sa te mai comporti ca un copil caruia i-au fost furate jucariile. Dupa ce iti duci misiunea la bun sfarsit te vei intoarce unde iti este locul si vei uita acest incident. Pana atunci sper sa nu uiti veci ca e numai vina ta ca te afli aici caci tu m-ai enervat si m-ai ajutat sa te descopar. Daca ar fi ca eu sa am o parte de vina (,) aceea este foarte mica, iar acum pune odata ceva pe tine ca ma scoti din sarite cum stai asa gol in fata mea. Nu pot sa cred ce-mi faci (,) Sasuke!
- Dar ce iti fac? Si cine este de fapt cea care se poarta ca un copil caruia i-au fost furate jucariile? Eu cred ca tu esti cea care isi vrea jucaria inapoi si asta este si motivul pentru care eu ma aflu aici. Eu ma comport asa doar pentru ca descopar lucruri noi, lucruri pe care nu le stiam despre oameni.
 
          Un moment de tacere se asterne in camera aceasta. Se mai aud doar pasii Sakurei care se plimba prin camera facand diverse chestii. In primul rand (,) mi-a inmanat niste haine cu care sa ma imbrac (,) iar in doilea rand (,) mi-a dat tava cu mancare. Acum se tot plimba facandu-si de lucru. Nu i-au picat deloc bine cuvintele mele, dar a meritat-o. Ma tot critica (,) cand (,) de fapt (,) comportamentul meu complet normal. Ea e cea care face lucrurile pe dos. Ce fata normala transforma un peste intr-un om doar pentru a-si recupera fostul prieten facandu-l gelos? Clar nu are minte. Toate aceste lucruri trec pe planul doi in problemele mele omenesti caci descopar ca abia de stiu cum sa folosesc aceste instrumente de mancat. Intr-un final, negasindu-le intrebuintare, ma apuc sa mananc cu ajutorul mainilor. Oricum imi este foarte foame si nu am nici timp, nici chef sa invat acum in ce mod ar trebuii (trebui) sa mananc. Plus de asta (,) Sakura nu m-ar ajuta (,) pentru ca e suparata pe mine. Fara motiv ce-i drept, dar e suparata.
 
- Cat mai ai de gatnd (gand) sa te holbezi la mine asa? Izbucneste (cu "i" mic dupa semnul intrebarii) ea.
- Pai eu...Sakura (,) eu nu inteleg cum ar trebui sa mananc si ma uitam la tine pentru ca tu te uitai ciudat la mine.
- Nu ai mancat intocmai cum ar manca un om normal, dar sa zicem ca este acceptabil. Ne ocupam maine de tine in acest sens, Sasuke. Acum trebui sa mergem la culcare. Este deja tarziu si consider ca am avut o zi plina de peripeti (peripetii) , atat eu cat si tu. (virgula, apoi cu litera mica in continuare) Spune ea in timp ce ma impinge usurel, dandu-ma la oparte (la o parte) de pe pat. Apoi il aseaza (asaza) si ma indeamna sa ma pun la loc. Se intinde langa mine si imi sopteste somnoroasa:
- Noapte buna, Sasuke!
- Si eu ce ar trebui sa spun acum? (cu litera mica in continuare) Intreb confuz, si primesc ca raspuns un hohot scurt de ras urmat de aceeasi replica pe care am mai auzit-o:
- Noapte buna!
- Sakura? Eu am auzit ca voi oameni considerati ca atunci cand un om repeta replicfa (replica) altui om este papagal. Eu nu sunt papagal. Eu sunt peste. (virgula si cu litera mica in continuare) Spun eu cu o doza de mandrie in glas. (virgula, apoi continuai cu litera mica) Iar Sakura incepe sa rada si mai tare.
- Aici s-ar considera ca esti politicos. Imi urezi si tu mie noapte buna asa cum ti-am urat si eu tie. Intelegi?
- Inteleg. Noapte buna, Sakura.
- Noapte buna.
 


Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
lumi-chan
Genin
Genin
lumi-chan

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Medias / Bucuresti
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 378
Puncte : 413
Reputatie Reputatie : 17
Hobby-uri Hobby-uri : sa joc fotbal, sa desenez fete anime,sa citesc fan ficuri , sa ascult muzica , sa inot , sa joc Cs , Dinamo
Stare de spirit Stare de spirit : melancolica alias ganditoare

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Joi 27 Iun 2013, 14:46

Hey !
Am aterizat si eu pe la ficul vostru .
Ideia este frumoasa si orioginala , ceea ce mi-a captat atentia .
Sunt chiar foarte curioasa sa vad cum se va descurca Sakura cu pestele de Sasuke ( chiar nu credeam ca o sa scriu asa ceva rolling on the floor ) , deci hai cu next-ul repejor !
Pana data viitoare te-am pupacit dulce ! kiss


P.S sper ca ma vei anunta atunci cand vei posta urmatorul capitol .




Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Ss501-song-sing-music-video


Agent blue terminat ...
Sus In jos
Lottie
Genin
Genin
Lottie

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Pe scaun
Nr. mesaje Nr. mesaje : 185
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 18
Hobby-uri Hobby-uri : Scrisul, cititul, dansul în ploaie...
Stare de spirit Stare de spirit : Bună.

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Vin 05 Iul 2013, 19:08

Vai, vaaii!! Voi ma omorati fetelor, pur si simplu ma omorati. Deci... abea m-am adunat de sub birou de la atata ras. Faza cu "coada" lui Sasuke a fost mortala. Pur  si simplu geniala. Mi-a infrumusetat ziua, ce sa mai. In timp ce citeam imi si imaginam reactiile lui Sasuke si pur si simplu incepeam sa rad ca nebuna. Suteti niste genii diabolice. Ideea e mai mult decat originala, e BRILIANTA! Brilianta va spun!
Il ador pe Sasuke. E atat de amuzant saracu`... imi e si mila de el :)) Si tot ma gandesc la reactia lui cand si-a vazut "coada de caine".
Dupa cum am mai spus, si o s-o mai spun, sunteti geniale. Abea astept continuarea :*:si sper sa ma anuntati si pe mine.

Have a good day!
Sus In jos
Alexandra.
Chūnin
Chūnin
Alexandra.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Calarasi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 797
Puncte : 865
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : scris, citit, ascultat muzica

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Vin 05 Iul 2013, 21:38

Si uite ca apar si pe la acest fic. L-am gasit din intamplare si cu toate ca am terminat de citit capitolele scrise de voi pana acum de aseara cum nu am fost acasa nu am avut timp sa las si un com.
Oricum, revenind la fic va spun amandurora ca imi place ciudat de mult ideea asta. Intotdeauna mi s-a parut stupida intrebarea "daca ai intalni pestisorul de aur ce dorinte ti-au pune" sau ceva de genu, dar ficul vostru m-a captivat complet. Nu stiu care dintre voi a venit cu ideea asta sau poate amandoua, dar este una foarte originala si captivanta.
Pana acum imi plac foarte mult Sasuke si Sakura, iar capitolul cu Sasuke in care si-a descoperit noul corp m-a facut sa zambesc cat timp am citit. De data asta cred ca nu am scapat nici un fic scris de tine Limoncello', dar poate ma insel.


Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 296f8lk
Sus In jos
diana.skate
Academy Student
Academy Student
diana.skate

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Bucharest
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 20
Puncte : 35
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : skate,football,surf si multe altele
Stare de spirit Stare de spirit : mai baietoasa si ma inteleg de minune cu baietii.

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Vin 05 Iul 2013, 21:44

Nu prea sunt o fana a cuplului SasuSaku dar se pare ca exista un fic care m-a dat peste cap: AL TAU!
Sus In jos
Anne Howard
Chūnin
Chūnin
Anne Howard

Sex : feminin Localizare Localizare : Cine stie pe unde...in lume...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 900
Puncte : 1138
Reputatie Reputatie : 96
Hobby-uri Hobby-uri : Tot ce tine de Coreea!
Stare de spirit Stare de spirit : Ok...avand in vedere ca mereu poate fi mai rau...

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Mar 09 Iul 2013, 17:01


Heu ya!! hi! 
Am ajuns si eu aici...ce pot spune?!
Vreau next-ul!!
Anunta-ma la next!!!Imi place ficul...
E original, haios si intresant, desi cate o data ma incurc in sentimente!!!
Va pwp dulce si spor la scris!!! kiss 


Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 33
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Asss10Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19Joi 11 Iul 2013, 15:36

FanFic Blocat la cererea autoarei.


Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Continut sponsorizat




Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Doar trei dorinţe... [+ 16]   Doar trei dorinţe... [+ 16] - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Doar trei dorinţe... [+ 16]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-