Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
In ténebris solstitium Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
In ténebris solstitium Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 In ténebris solstitium

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Joi 04 Iul 2013, 15:06

Acest fic este în colaborare cu Paradox ✝.
El va povesti din perspectiva Sakurei, iar eu din perspectiva lui Sasuke.
Prologul este făcut de amândoi, iar după totul va decurge lin.
Genul: poliţist, psihologic, dramă, horror, paranormal, romantic, mister. (de toate)

In ténebris solstitium = În tenebrele solstiţiului .





In ténebris solstitium





~ Prologus ~



Nu te mişca! Eu sunt lina unduire a vibratiilor voastre cardiace, sufletesti, frica ce va strapunge venele, va ofera speranta.  Cu ajutorul meu, eşti în viaţă. Alege-mă pe mine şi vei fi în regulă. Cine sunt eu ? Nu are importanţă, absolut deloc. Ce îţi pot spune este că întunericul meu este durerea, lumina mea este înţelegerea, iar ceea ce mă face fericită, este distrugerea a tot ce a tăiat până acum speranta oamenilor. Eu nu am o lumină proprie, nu am o înfăţişare a mea şi nici emoţii proprii. Uneori trăiesc fără motiv, iar alteori număr sentimentele. Sunt un spirit lăuntric al vieţii care niciodată nu ţipă şi nu se destabilizează. Probabil că mă asculţi cu dezinteres şi te întrebi cine sunt. Întreabă-te, răspunsul este chiar în spatele tău. Nu, nu! Nu te întoarce. Mă vezi? Sunt chiar în faţa ta. Îmi pare rau, dacă nu mă vezi, încetul cu încetul vei pierde calea şi te vei dezintegra treptat în fâşii care se vor contopii cu negura.  Nu te pot ajuta, trebuie să ai o legătură cu viaţa, iar tu, tu nu poţi decât alege. El nu vorbeşte, nu arată şi nu simte, doar aşteaptă. Nu-ţi poate oferi decât un loc de-a pururi în care, nu multe se întâmplă. În schimb eu îţi pot oferi Universul, protecţia şi iubirea mea. Singurul lucru pe care nu-l pot da este viaţa de dinainte.
În mijloc zace seara, care este doar pura ură ce face ceea ce a făcut până acum, roade Universul până la ultima bucăţică. În spatele tău şade Întunericul, o forţă mirifică a vieţii, un început şi un sfârşit la fel ca mine, care aşteaptă, aşteaptă să i te alături, iar aici, chiar în faţa ta, stau eu, Lumina, forţa cea mai de preţ a omenirii, care îndrumă, ajută şi găseşte fiecăruia soarta. Cea mai de preţ armă a Lui este violenţa, durerea şi suferinţa care e împrăştiată pretutindeni. El are un singur scop: distrugerea completă a vieţii în sine. Seara, adică tu, locul şi înfăţişarea-ţi este doar un refugiu, o scuză de a nu alege între mine şi El. Nu înţeleg de ce voi, oamenii, alegeţi calea cea mai grea. Seara aduce ură, lumină aproape întunecată, însă spre deosebire de mine şi de el, îţi oferă pentru un scurt timp o scuză.
Locul meu este pretutindeni, domnesc peste tot şi veghez. Am doar două arme: încrederea şi iubirea. Cu ajutorul lor fac oamenii mai buni, mai demni, mai iubitori. Sunt aici ca să îţi dovedesc că pot ajuta şi lumina, dar şi întunericul. Oamenii pot fi şi luminoşi şi întunecaţi. Trebuie să faci alegerea, curând, seara nu îţi va mai putea fi locul de umbră, ci îţi va oferi un aer înfierbântat al infinitului, unde vei pieri fără ca el să poată intra în plămânii tăi.
Alege! Haide, creatură, alege! Doar fă prima mişcare şi deschide-ţi ochii. Daca ţipi şi urli, nu-ţi pot spune în ce parte s-o iei sau in ce loc de aflii. Fii sigur pe tine, haide!
Respiră, ai făcut alegerea. Lumina poate trece. Eşti aici, în inima şi protecţia mea. Nu fii speriat, nu te poate lua nimeni, însă ţine-te bine, aerul Serii se termină aici şi acum.

Adaptează-te la aerul viu al negurii albe din acest loc mirific. Nu privi înapoi, ai înţeles ?


***

Suflet plăpând şi firav, în ghearele morţii te strivesc şi te fac să mi te închini, milă să o ceri şi tot nu reuşeşti să scapi. În ochii de demon omenirea nu a avut locul prim din rând, compasiunea nu a existat, iubirea a fost carnală şi sufletele cu plăcere sadică pângărite de nevii. Răul începe să înflorească în mărgele de onyx, vărsate într-un pocal de aur, unde marele diavol îşi soarbe vinul etern. Noaptea se lasă şi totul se scufundă în surdina unei viori de dor, străzile par din ce în ce mai goale, iar eu hoinăresc ca un nebun în căutare de ceva. Un suflet deşertat de viaţă, uitat de destin. O pradă uşor de prins.
La capăt de stradă se zăresc siluete învăluite de o lumină artificială, tinere, zvelte, fete ,băieţi fără un gând lucid, ameţiţi de acest fum care în valuri le droghează minţile. Zâmbesc, căci pot să degust totul din priviri, rezemat în negură acoperit, acest tablou dezolant, deochiat care îmi stârneşte interesul. Aştept, căci în curând necuratul care râvneşte mai cu patos decât mine are să le posede atmosfera îmbătată în halucinaţii. Iluzii, ei asta văd şi cred. Şi-au pierdut de mult îngerul. Singuri, într-o lume ca asta, totul are să se năruie, căştigul meu. Părăsesc acea alee, iar la răscruce de drumuri văd pe cineva privind spre cer.
Mă simt înconjurat de un sentiment, dar continui să o iau înainte. Deodata mă opresc şi admir exploziile nemărginitului, fără a mai spune ceva
.


Ultima editare efectuata de catre Calipso in Vin 05 Iul 2013, 22:23, editata de 7 ori
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Ax München
S-Class
S-Class
Ax München

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Ax München
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2636
Puncte : 3266
Reputatie Reputatie : 272

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Joi 04 Iul 2013, 15:10

Dau edit imediat ce citesc! in love

Edit:
Mama, deci voi doi faceti o combinatie asa frumoasa in scris incat era sa fac infarct! in love Mi-a placut atunci, pe acea alee. Sentimente atat de bine descrise, am simtit tot ce simtea personajul! :) Abia astept sa mai postati, caci nu am idee cum va continua. Bafta la scris si la postat! Va pup. a hug


In ténebris solstitium Tumblr_misdftNYBn1romvo7o1_500

Cutreier prin bezna nopții, pipăind conturul fiecărei umbre.
Te caut, dar nu te găsesc. Ai rămas doar în amintirile mele.
Ești ca o fantomă, nu te pot simți, dar ești aici.



My new tumblr.
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
In ténebris solstitium Asss10In ténebris solstitium J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Joi 04 Iul 2013, 15:52

Mama. (D)
Serios, toata lumea incepe ficuri si ma pune sa citesc - nu ca n-as vrea, insa ati explodat asa, de-odata toti lough - si eu nu reusesc s-ajung la fiecare la timp. Of, of. Bine totusi ca mai exista si persoane care anunta, doamne-ajuta, c aktfek cine stie cand mai descopeream eu minunile de-aici? Lasand insa la o parte vorbaria degeaba, imi place prologul vostru, usor infricosator, parca pentru a ne introduce in atmosfera pe care vreti sa o creati. Colaborarea mi se pare interesanta si nu credeam sa vad vreodata o pereche fata-baiat in care ea sa scrie din perspectiva lui si el din perspectiva ei. Ehm, totul are-un inceput, nu? Bineinteles. Ideea nu pot spune ca imi place sau ca-mi pare interesanta, caci n-ati dat prea multe indicii despre ea. Tema sau mai bine zis temele pe care vreti sa le abordati sunt pe gustul meu si sper sa reusiti sa faceti ceva ca lumea. Asadar, acestea fiind spuse, va urez spor la scris in continuare. :)


In ténebris solstitium Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
In ténebris solstitium Asss10In ténebris solstitium J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 05 Iul 2013, 15:25

        Bun, dacă e să-mi fac un top al ficurilor, ăsta e cu siguranţă unul din ele. Eşti o scriitoare talentată, nu glumă. Având în vedere că e primul pe care ţi-l citesc, mă declar mândră că am alături de mine în grupul de Graficieni o adorabilă şi o talentată scriitoare. Bogdan, sper doar să văd mai multe din ceea ce poţi tu. Da, da. Nu am citit nimic nici de la tine pentru că mi-o fost silă, lene, nu am vrut, n-am avut chef :)))
        Acum nu-mi pot da seama concret de ceea ce se petrece aici, dar sună promiţător. M-aţi captivat, pur şi simplu. Cu acea Lumină şi Seara şi, şi cum aţi început voi acolo cu descrierea aia mirifică şi povestea încă nu a început, nu? E doar începutul şi se anunţă o intrigă mai ceva ca asta, nu? Vreau să ştiu când începe adevărata acţiune ca să pot comenta mai mult. Până acum mi-aţi oferit un adevărat Univers în mâini, un Univers al cuvintelor şi un Univers al întrebărilor, de asemena.
        Să mă anunţaţi prin MP sau mess.
        O zi fainoşag!


In ténebris solstitium 212
N  e  u  t  r  a  l    to   l  i  f  e .
Sus In jos
Limoncello
Genin
Genin
Limoncello

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 388
Puncte : 575
Reputatie Reputatie : 69
Hobby-uri Hobby-uri : Desenul, acultat muzica continuu, cititul, scrisul, plimbarile in aer liber, animeuri, seriale coreene, filme
Stare de spirit Stare de spirit : Mereu schimbatoare.

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 05 Iul 2013, 15:34

Dau edit ^^
Revin si cu editul, ma scuzati ca a durat atat :D

Multumesc ca m-ati anunat de acest fic, doamne daca nu o faceati, nu mai apucam sa citesc ceva atat de frumos. Mi-a placut la nebunie prologul vostru, sentimentele au fost atat de bine descrise si conturate incat am simtit trairile personajului. A fost o atmosfera infricosatoare si totusi, parca nu imi venea sa-mi ochii de pe randuri. A fost un prolog foarte reusit, bine gandit si bine pus la punct, pot spune ca sunteti geniali. Fiind doar prologul, nu am ce sa spun mai mult, decat ca abia astept sa vad cum va incepe actiunea.
Exact cum a spus si Choco, o fata scrie din perspectiva lui, iar un baiat din perspectiva ei, cred ca va fi cu adevarat interesant. ^^
Presupun ca faceti o echipa buna, iar eu ador ficurile in colaborare, abia astept sa veniti cu primul capitol.
Va pup si spor la scris, va rog sa ma anuntati si pe mine de urmatorul capitol:X
" hug "


Ultima editare efectuata de catre Limoncello' in Sam 06 Iul 2013, 18:37, editata de 1 ori
Sus In jos
Aneta Blanche
Chūnin
Chūnin
Aneta Blanche

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : -
Nr. mesaje Nr. mesaje : 981
Puncte : 1328
Reputatie Reputatie : 156

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 05 Iul 2013, 15:36

Gasesc ceva scris de tine si citesc dupa ce a trecut o caruta de timp. Mai, cu descrierea asta a ta si cu prologul asta destul de fascinant m-ati facut sa intru intr-o stare din-aia de soc, de numa' Domnu' mai stie cum sa te mai scoti si sa iesi. Capitolul asta e mai mult ca genial, mai mult ca perfect, e tot ce si-a dorit un cititor de la un scriitor. De Calipso stiu ca e o scriitoare extrem de talentata, dar de tine Bogdan? Nu am citit nimic de tine si totusi sper sa ne impresionezi si tu cu ceva atat de reusit. Hugs and kisses from me, guys!



"No medic ninja shall ever stop medical treatment until the
lives of their party members have come to an end."
"No medic ninja shall ever stand on the front lines."

In ténebris solstitium Large

"No medic ninja shall ever die until they are the last of their platoon."
"Only those medic ninja who have mastered the Strength of
a Hundred Techniqueof the ninja art Creation Rebirth
are permitted to discard the above-mentioned laws."
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
In ténebris solstitium J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 05 Iul 2013, 22:36

Cade, da-te ma ca cade! Bufnita a aterizat si pe aici ( cad pene si fulgera) !
Asa, deci! Se vede in urozontul apropiat un fic nou-nout scris de ingerul meu si de matisoara mea runingiana! in love 
Hm, de la inceput tin foarte mult sa mentoinez ca ador titlul! Este misterios, frumos si suna melodic, parca. Chiar m-a atras sa intru ( pe langa anuntul de la Paradox) si am dat si de un continut promitator! Va armonizati in scris si prologul v-a iesit foarte bine, din punctul meu de vedere. Aveti multa descriere si asta parca imi da un sentiment de neliniste si de mult suspans.
Obesrv ca nu ne-ati dat indicii ( doar la gen: "poliţist, psihologic, dramă, horror, paranormal, romantic, mister. (de toate)" ne-ati zis putin despre ce o sa fie, insa doar atat) si ca vreti sa ne tineti mult in suspans si sa ne faceti sa savuram cu mai multa placere primul capitol.
Din cate am citit, expresiile care mi-au ajuns la inima din prima au fost:
~ "Nu te mişca! Eu sunt lina unduire a vibratiilor voastre cardiace, sufletesti, frica ce va strapunge venele, va ofera speranta."
~ "Adaptează-te la aerul viu al negurii albe din acest loc mirific. Nu privi înapoi, ai înţeles ?"
~ "Mă simt înconjurat de un sentiment, dar continui să o iau înainte. Deodata mă opresc şi admir exploziile nemărginitului, fără a mai spune ceva."
Desigur, tot prologul este foarte frumos si e o explozie de expresii, insa acestea mi-au placut cel mai mult mie.
Bun, ati descris intr-o fraza, cam asa, cum ca aceasta persoana ( nu ma prind cine e) sta si priveste, citez: "Zâmbesc, căci pot să degust totul din priviri, rezemat în negură acoperit, acest tablou dezolant, deochiat care îmi stârneşte interesul." ca sta si priveste. Ei bine, aceste propozitii mi-au starnit si mie interesul foarte mult si chiar m-au facut foarte curioasa.
Din nou, aveti o descriere geniala si reusiti sa va armonizati perfect ca sa o faceti atat de grandioasa. Cred ca nu o sa ma plictisesc de acest fic si cred ca o sa ii faca concurenta lui GBND ( stii tu, Cri). Ati avut mici greseli de tastare, insa de abia se pot zarii. ( Vorba ta, Bobo: "Nimic nu scapă necorectat, dacă găseşti greşeli, soarta! " Pai, soarta e cam cruda :)) ).
Pai, cred ca am cam terminat sa stau si sa ma holbez la fic. Imi place mult ca ati facut aceasta colaborare si sper sa va tina, sa aveti  cat mai multe idei si com-uri si ... Na, descriere din belsug si armonie! Succes in continuare si spor!
( Se pregateste...si...) Mi-am luat zborul! * Buf intr-un copac cu capul!*


In ténebris solstitium Tumblr_n9m1g40YwR1tzv1dpo1_500

♦♦♦♦♦♦♦♦
When it rains
Look for rainbows
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
In ténebris solstitium Asss10In ténebris solstitium J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Dum 07 Iul 2013, 20:39

Iti multumesc Bobo, datorita tie stiu de acesta poveste care este absolut geniala.
Voi doi faceti o echipa minunata. Amadoi sunteti foarte talentati iar descrierea voasta este perfecta.
Pana acum imi place foarte mult cum se contrueaza aceasta idee. Chiar nu am nimic de reprosat.
Multe idei si nu uitati sa ma anuntati si pe mine cand apare next-ul kiss

Bunny va pupiceste  kiss
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Dum 14 Iul 2013, 04:02

          1


-Sakura-

    Picăturile reci care se așterneau pe asfaltul dur, îmi îmblânzeau mintea. Era o dimineață mohorâta, astfel durerile ce se exprimau prin tunete și picăturile ce făceau orizontul mai moale ofereau un nou aspect al zilei. Stăƒteam aşezatムcu bărbia pe rama geamului mașinii cu care mă deplasaƒm. Aveam sムmerg dupムatâția ani la vechea mea casă, la părinții mei. Mムgândeam totuși la bărbatul ce se afla lângムmine și care mă însoțea. Nu reușeam să îi găsesc termenul exact care îmi va spune cât va sta lângムmine. Putea fi la fel ca ceilalți, însă părea a fi mult mai diferit pentru simplul fapt că rar spunea ceva, rar glumea. Observăm că nu acceptă sムîși încurce viața cu alte domenii și se dedica trup și suflet pentru ceea ce făƒcea. Cele zece degete ale membrelor superioare nu îmi erau destule pentru ai număra pe toți care au încercat sムțină pasul cu mine. Nu îmi gaƒseam niciodată vreo greşealăƒ, dar uneori mムsimțeam vinovată.
Deodată, peisajul ce părea a vărsa lacrimi de durere a fost completat cu cel al satului. În depărtare, asfaltul proaspăt turnat dispărea, apărând cel pietruit. Îmi umplea inima de bucurie acel orizont, dar aveam câteva regrete. Mi-am ridicat din acea postură ce părea a fi una de somn și m-am întins pe canapeaua scaunului mașinii. Îl priveam în tihnă, încercând să îi savurez fiecare mișcare. Îl vedeam destul de gânditor și observăm că încerca să mă bage în seamă, pentru a mă întreba în ce direcție ar trebui să meargă.
   - Fă-o la stânga acum, te rog, am adăugat eu binedispusă, arătându-i exact direcția.
Nu a reacționat în niciun fel, dar mi-a ascultat sfatul. Mă întindeam precum o pisică pe acel spătar și priveam în stânga și în dreaptă către acel sătuleț în care nu mai călcasem de o vreme îndelungată.
M-am înapoiat poziției destul de inconfortabile și mi-am reluat gândurile. Mă gândeam doar cum vor reacționa părinții când mă vor vedea, deoarece au trecut aproape opt ani de când nu îi mai vizitasem.
Deodată realizez că motorul mașinii s-a oprit, atât de lin și de încet, parcă nici nu voia ca eu să știu. Îmi întorc privirea în stânga, pe geamul ușii și îl văd venind și deschizându-mi ușa, curtându-mă. Mă simțeam puțin ciudat, iar ca semn de mulțumire, i-am zâmbit inocent. Nu reușeam întotdeauna să mulțumesc direct, dar simțeam că unele gesturi costau mai mult decât un simplu mulțumesc.
      Am păşit înainte şi am observat că încă mai plouă.
      - Jacob, umbre... le-am cerut eu enervată că le uitasem.
Spre surprinderea mea, Jacob îmi expuse umbrela deja deschisă deasupra capului, odată cu un zâmbet inutil. Mă supărasem parcă şi totodată mă gândeam cum de el le luase. Nu mai conta. Ne-am apropiat puţin mai mult unul de altul şi am mers către uliţa care ducea spre casa mea.
      - Care crezi că ar trebui să fie? A adăugat el, spre uimirea mea.
      - Dacă mă gândesc mai bine, cea cu un contur maroniu, de epoca, ca... cea de acolo, ultima! Am spus eu zâmbind.
Încă eram uimită de atitudinea lui spontană, însă nu voiam să mai mă gândesc inutil. Am ajuns în faţa porţii şi de-ndată ce tata m-a văzut, a alergat într-un suflet să mă îmbrăţişeze. Rămăsese acelaşi, cu nenumăratele sale obiceiuri şi pasiuni. Pătrunse în vechea mea curte care mirosea a iarbă proaspăt tunsă. Îmi amintisem că nu venisem singură şi, întorcându-mă cu spatele, l-am văzut stând la poartă, uitându-se în jur.
      - Intră, te rog! Am adăugat eu insistenta, în timp ce îi şi făceam semn. A intrat şi el în curte, însă nu s-a încumetat să intre şi în casă. Eu am intrat şi un miros a proaspăt văruit mi-a înconjurat nările. Priveam în jur şi rămâneam uimită cu câtă delicatele au reuşit să păstreze acelaşi aer ţărănesc al acestei case. Mă simţeam bucuroasă dar şi tristă că abia acum am putut ajunge.
      Îndreptându-mi privirea înainte, am surprins-o pe mama venind să mă îmbrăţişeze. Era extrem de entuziasmată de venirea mea şi chiar începuse să plângă. Am consolat-o şi i-am spus cu mare drag să îmi pregătească un ceai cum numai ea ştie să facă. Mă aşezam pe canapea, iar tata mi-a spus că va lipsi. Imediat după ce a părăsit casa, Jacob a revenit pentru a-mi cere acordul de a se uita prin curte. Era pentru a doua oară când mi-a vorbit, aşadar îmi era imposibil să îl refuz. M-am întors pe canapea şi am admirat casa. Pereţii erau proaspăt văruiţi şi erau acoperiţi de carpete făcute manual. Aruncând un ochi către bucătăria mamei, vedeam că era schimbată, cu electrocasnice moderne, însă arata foarte bine.
      Aşteptasem câteva minute după care am fost întâmpinată de un ceainic. Mama era foarte bucuroasă şi fără să vrea, a vărsat nişte ceai pe mine. Îmi pătase rochia şi deja se impacientase. M-am asigurat că nu se va impacienta şi m-am deplasat către bucătărie. Încercam să găsesc o cârpă pentru a mă şterge de acea pată păcătoasă ce îmi strica vestimentaţia. Umblăm cu mâinile pe toate pervazurile şi dintr-odată am trecut cu arătătorul printr-o chestie ascuţită, tăindu-mă.
      - Drace! Am spus eu supusă durerii.
Din fericire dădusem peste un prosopel, însă am rămas uimită să văd nişte pete roşii. Nu părea a fi rămăşiţe ale mâncării, ci părea a fi sânge uscat.
      - Draga mea, eşti în regulă? Se auzi din cealaltă cameră.
      Eram puţin agitată ca mama va crede ceva, aşa că m-am întors, luând şi acel obiect misterios. M-am şters înainte să mă întorc şi m-am aşezat fără să dau bănuieli. M-am aşezat pe acea canapea lina şi ne-am dat la discuţii, bând acel ceai. Avea un gust foarte bun, uşor a scorţişoară. Eram entuziasmată şi bucuroasă să o revăd pe mama şi să îi simt căldura, însă un zgomot apos se auzi de afară.
      - Sakura, te rog, vino imediat afară.
      - Mamă, scuză-mă, revin imediat, am argumentat eu zâmbitoare plecarea mea.
Am ieşit numaidecât şi îl priveam cum stătea rezemat de tocul uşii, cu o mână pe piept şi arătând cu degetul spre şopronul tatei. Mă gândeam oare ce Doamne poate fi acolo. Apropiindu-mă, tensiunea mi-a crescut brusc şi deschizând uşa, am rămas şocată la maxim. Un ţipăt de o rezonanţă sclipitoare a fost destul pentru a o aduce pe mama afară. De-ndată ce a văzut, minunea" nu s-a mai putut ţine pe picioare şi a leşinat subit. Odată ce am văzut-o, am simţit cum un gând extrem de rapid mi-a străfulgerat mintea. Mă ţineam de zidul casei încercând să ajung la mama. Mă simţeam foarte vinovată de starea ei şi îmi venea să crăp de nervi atunci când îl vedeam pe Jacob mai mult interesat de caz.
      - Ce naiba crezi că faci? Am izbucnit eu tunând şi fulgerând.
Jacob, odată auzindu-mă pe acest ton, m-a ajutat cu starea mamei, însă îl vedeam nemulţumit. Nu aveam timp să mă cert cu el, chiar dacă aveam destule de reproşat.

      Odată ajunse autorităţi la faţa locului, a reuşit şi tata să ajungă şi mi-a fost de mare ajutor apariţia lui, deoarece nu mai ştiam aşa de bine de problemele de sănătate ale mamei. Doctorii nu au stat pe gânduri şi au luat-o de îndată, însă nu am reuşit să o însoţesc.
Imediat după ce părinţii mei au mers împreună la o clinică apropiată, ne-am dat pe investigarea cazului. Eram extrem de intrigată şi curioasă de acel adevăr, care, dacă cu adevărat s-ar afla aici, nu mi-aş ierta-o. M-am apropiat de îndată de acel trup care parcă avea un miros avansat de putrefacţie.
Mă gândeam să îl întreb pe Jacob ce crede, dar din cauză că ţipasem la el, m-am abţinut. Cu o mănuşă nouă ce mirosea a plastic proaspăt, am inspectat acel cadavru neînsufleţit. Am reuşit să luăm câteva probe de A.D.N. de pe acel corp şi am continuat inspecţia locaţiei. Îmi schimbasem atitudinea prietenoasă şi am devenit mai rigidă numai pentru a nu mai întâmpina şi alte probleme fără rost.
      Mergând de-a lungul aleilor, nu am găsit nimic suspicios, însă pătrunzând în vechiul hambar din spatele casei, sub fan am reuşit să găsim un nailon cu pete de sânge. Trebuia să îi mulţumesc lui Jacob, el simţise ceva, însă tot îmi înghiţeam pe rând vorbele.
Ne-am întors în faţa casei şi m-am uitat obosită parcă în jur.
      - Este de ajuns, plecăm, am spus eu scuturându-mi hainele şi întocmind mănuşa folosită.
      - Eşti sigură? A întrebat el stând în spatele meu.
M-am uitat îndrăzneaţă la el, dând dintr-o sprânceană şi simţeam că îmi înţelesese punctul de vedere. Nu a mai insistat şi ne-am deplasat la un laborator de probe biologice. Jacob părea extrem de obosit, aşa că nu am mai aşteptat nimic din partea lui.
      Mi-am luat un halat de serviciu şi m-am apucat să fac nişte analize pe obiectele găsite.
      - Arată-mi arma, am ordonat eu sigură pe mine.
Jacob s-a ridicat numaidecât, vrând să-mi arate ca acest domeniu însemna extrem de mult pentru el. Începusem să îl cunosc cât de cât, însă tot îmi era teamă că va da înapoi. Am luat o mănuşă nouă şi am pus obiectul crimei pe una din mesele ce se aflau în incinta. Cu un petic special, am atins tentele de sânge de pe obiectul ascuţit şi am înaintat cu ele într-un mic laborator mobil. Finalizând primul test, am rămas înmărmurită, totul era împotriva tatălui meu.
      M-am dat înapoi oftând şi am dezbrăcat halatul.
      - Ştii ce, am iniţiat eu, haide să mâncăm undeva. Sunt obosită, am spus eu totuşi cu o vlagă uimitoare.
      S-a ridicat de pe acel scaun şi nu a obiectat nimic. În timp ce am mers spre cel mai apropiat restaurant, mă gândeam oare ce vina ar putea avea el. Singura şansă pentru a afla ceva era să îl întreb, chiar dacă practic ştiam răspunsul. Nu m-am mai stresat inutil şi am mâncat liniştită, dar, mâncând, întrebarea a revenit din partea lui Jacob. Începusem din nou să mă simt vinovată venind astăzi acolo, însă, nu voiam să cred că el ar avea de-a face cu asta. Am strâmbat din gură, iar acea energie a lui a dispărut numaidecât.
      Nu am mai zăbovit şi ne-am deplasat înapoi la acel laborator. Din nou mi-am pus acea haină şi am mai efectuat o analiză, de această dată pe acel material procurat din bucătăria mamei.
      - Ce înseamnă asta? A întrebat Jacob surprins.
      - Îţi las responsabilitatea să mă ajuţi cu arma. Mai efectuează minim două teste, apoi să comparăm rezultatele.
Am pus mâna pe acea cârpă murdară şi m-am rugat să nu fie nimic rău. Am pus un alt petic transparent peste acea pată roşie şi am efectuat analiza.
      - Ce spui de asta? L-am întrerupt eu din analiza lui. Aceleaşi pete de sânge.
      - Ştii ce, a adăugat el intrigat, mergi la spital, vorbeşte cu tatăl tău. Lasă-mi mie totul aici şi te voi aştepta la spital cu rezultatele, mi-a sugerat energic.
Mă gândeam totuşi dacă ar fi o idee bună, dar din moment ce şi eu m-am gândit la asta, am mers la spital. Intrând în cupeul unde era internată mama, am văzut că starea ei se îmbunătăţise.
      - Draga mea, intra, a spus mama fericită să mă vadă.
Am dat din mâna zâmbind, semn că nu puteam, însă l-am rugat pe tata să vină puţin pe hol unde să intentam o mică conversaţie.
      - Tată, te rog, spune-mi sincer, am spus eu implorându-l indirect, ai ucis pe cineva cu toporul tău?
Tata părea rănit de afirmaţia mea, dându-se uşor în spate. Dintr-odată, o palmă grea mi-a rănit pomeţii înroşiţi.
      - Cum poţi spune asta despre noi? Ţi-ai părăsit familia pentru a spune că suntem nişte criminali? Spune! A adăugat el extrem de nervos.
      - Îmi pare rău, îmi pare rău, desigur că nu poţi fi tu, am spus eu cu lacrimi în ochi dându-mi seama de greşeala comisă.
      Am părăsit plângând acel spital, încă măsurând intensitatea loviturii primite. M-am întors numaidecât afara unde Jacob mă aştepta.
      - Ce s-a întâmplat? A întrebat el îngrijorat.
      - Să mergem, am spus eu fără să îi ofer un răspuns întrebării lui.
Nu m-am mai gândit deloc la ceea ce se petrecuse, ci lăsăm totul în mâna adevărului. Admiram comportamentul lui în tihnă şi adoram lucrul că nu suferea pentru că ar fi încurcat ceva.
      Jacob era un bărbat făcut bine de natură, înalt şi calculat în mişcări. Nu am înţeles nimic din viaţa lui, fiind prea devreme. Începusem să-i gust puţin din fiecare mişcare şi mă învăţasem cât de cât cu el. Chiar dacă nu îmi era aproape, îl simţeam aproape în orice mişcare.

      Ajunsesem înapoi în acel laborator care îmi mâncase jumătate din zi pentru a afla doar o victimă.
      - Ia-ţi halatul, avem treabă! Am spus eu extrem de serioasă. Singurul lucru pe care îl mai aveam de analizat era mulţimea de amprente, însă îmi era extrem de greu deoarece se distingeau doua amprente diferite. Una desigur că era a tatei, iar altă, a altcuiva, cineva de care încă nu am dat. Probabil visul îmi relată pe potenţialul suspect, însă nimic concret. Pusesem din nou lama aceea sub lupa unui microscop, însă nu mă puteam concentra. Începusem să oftez, dar deodată, un corp cald şi fin îmi apăsa pe mâna mea. Întorcându-mă, am reuşit să văd o latură mai prietenoasă a lui Jacob.
      - Stai liniştită, totul are un sfârşit pe măsură, a spus el aşteptând o opinie. M-am simţit flatată să îmi spună asta, aşadar i-am oferit primul meu cadou: o îmbrăţişare prietenească.
      - Îmi faci un serviciu, te rog? Am întrebat eu oftând.
      - Desigur, spune-mi.
Aveam nevoie de o pauză bună, un somn hrănitor, aşa că i-am cerut permisiunea de a pleca, cu riscul de a-l lăsa pe el să se ocupe de toate. Mi-am returnat halatul şi am ieşit alert din spital.
      Înainte să merg în vreo direcţie, m-am asigurat că nimeni nu mă priveşte plecând. Am mers alături pe o bancă a spitalului şi am deschis o fila din dosarele cu populaţia oraşului. Nu voiam ca Jacob să mă urmeze, aşa că m-am implicat singură. Deschizând la pagina şaisprezece, am găsit suspectul. Era minunat să mă simt mai liberă şi să ştiu că tatăl meu nu avea nimic cu acea crimă - numele lui era Marylin Habbort şi locuia în satul părinţilor mei.
Verificând încă o dată, am luat un taxi spre satul părinţilor pentru a afla mai multe şi de la el. Ea aproape zece seara, o oră târzie pentru mine. Habar nu aveam măcar dacă îl voi mai găsi, dar totuşi am mers.
      Ajungând acolo am observat că părinţii mei ajunseseră acasă, deci nu voiam ca ei să mă observe din nou pe aici. Am mers pe acea cărare şi din nou o premoniţie mi-a străpuns prin colţurile minţii. Era o amintire veche, eram eu, dar cum? Vedeam o altă persoană care râdea alături de mine. Mergând tot înainte, detaliile apăreau şi în acest fel, totul mi-a fost mai uşor. Marylin era un vechi prieten, însă nu reuşesc să îmi aduc aminte de acest nume. Totuşi, îmi aduc aminte că era un om bun, însă dacă a făcut-o, aşa va rămâne.
      Am păşit până în dreptul casei lui şi am început să mă uit în jur spre a observa casa lui. Nu era tocmai aceeaşi, însă ştiam că el era acela. Am bătut la uşă şi, după ceva timp, mi-a deschis uşa. Mă uitam în jur, când tocmai în faţă îmi apăruse un om micuţ, obosit, cu o înfăţişare trasă.
      - Bună seara! Cine sunteţi? A întrebat el oftând.
Mă uitam la el şi i-am spus că vreau doar să îmi răspundă câtorva întrebări.
      - Oh, eşti unul dintre cei care nu mă lasă în pace, a spus el arogant. Intră!
Am zâmbit fals şi am pătruns într-o încăpere care îmi dădea o stare extrem de nevralgica. Ceea ce el numea casa era de fapt o incinta formată din două cămăruţe. Uitându-mă în jur, am rămas cu gura căscată văzând că nu are nici măcar o sobă şi un frigider, iar mâncarea era extrem de limitată. Mi-a arătat un scaun vechi şi rupt pe care mi l-a sugerat să mă aşez. Mi l-am adus lângă o măsuţă şi am început să îl chestionez.
      - Marylin, nu? Am întrebat eu cu un zâmbet prietenesc.
      - Da. Te ascult, a spus el facă remuşcări. Mă gândeam oare cum să îl întreb despre ceea ce îmi sălbaticea mintea, însă am făcut-o.
      - Urmă şi această întrebare, dar trebuie să spun şi ceea ce am spus celorlalţi. Am făcut-o! A spus el cu un ton delăsător. Îmi deschisesem un carneţel pentru a nota fiecare detaliu, chiar şi reacţiile.
      - De ce ai făcut asta, Marylin? Am întrebat eu cu un ton ascuţit. Începuse să se gândească şi parcă începuse să tremure la această întrebare. Notasem absolut tot în carneţel, chiar şi acest tremurat suspect.
      - Ce s-a întâmplat? Am adăugat eu dându-mă uşor în spate, privind totodată şi la acţiunile lui.
S-a ridicat dintr-odată de pe scaun, fără niciun răspuns şi s-a îndreptat spre uşă. În acest timp mă pregăteam pentru un impact emoţional extrem de puternic. M-am ridicat şi eu totodată şi m-am apropiat de el.
      - Marylin, spune-mi te rog! Am insistat eu.
      - Te rog, priveşte uşa. Pleacă! A urlat el către mine. M-am uitat la el şi îi urmăream reacţia şi parcă mă speriasem mai mult în momentul când începuse să tremure.
      - Răspunde-mi te rog. De ce? Am insistat încă odată.
      - Pentru că nu am avut nicio şansă, a spus el bâlbâit. Acum, te rog, este o oră târzie, a spus el invitându-mă afară. Am păşit pe acele scări prăfuite şi am analizat situaţia.
      - Perfect, sunt aproape de sfârşit, am spus eu zâmbind.
M-am mai întors pentru o singură dată şi am observat că deja se pusese să doarmă. Nu mai suportam să înghit mereu acel sentiment de nevinovăţie în neştire, însă ce puteam face?
M-am deplasat până pe strada unde am luat un taxi până acasă. Am avut o stare extrem de proastă şi parcă tot nu îmi venea să cred, însă totul s-a terminat fericit, practic. Aveam o stare practic de ebrietate, însă doar din cauza oboselii nervoase.
      Când am ajuns acasă, abia m-am mai ţinut pe picioare, însă tot a trebuit să mai zăbovesc căutând ceva prin frigider. Eram extrem de obosită, aşa că nu am făcut diferenţa dintre ceva dulce şi ceva strict săţios.
Închizând frigiderul, din nou gândul mi-a jucat o festă. Pereţii bucătăriei au început să emana sânge precum un rău, unde începuse să apară fel de fel de mesaje în engleză, cum ar fi, N-ai s-o faci!". Când am văzut ce era pe pereţi, am scăpat farfuria cu totul şi m-am dat în spate. Singurul lucru care m-a trezit din acea iluzie ce părea a fi extrem de reală a fost telefonul. Era Jacob, dar oare ce voia la ora asta?
      - Saku, îmi pare rău că te deranjez, însă ar cam trebui ca mâine dimineaţă să ajungi la laborator. Cred că am găsit ceva interesant, a spus el cu o voce înfundată.
Mă gândeam la cum a fost ziua de astăzi şi ce aveam planificat pentru mâine. Îmi era destul de greu să aleg, însă am cugetat şi am făcut-o.
      - Îmi pare rău, nu am cum, am spus eu direct, închizând telefonul.
Deodată, roiuri de lacrimi mi-au brăzdat faţă de la un capăt la altul, făcându-mă din ce în ce mai invulnerabila.
      - Ce ar trebui să fac să nu îmi mai pese? Am izbucnit eu mohorâtă, în timp ce mă lăsam lin pe podeaua rece.
Starea instabilă mi s-a schimbat la loc, dându-mi seama că niciodată nu voi primi un răspuns. M-am deplasat spre camera mea, ştergându-mi lacrimile fără să fi mâncat. Am pus capul pe pernă fără să îmi mai dau hainele jos. Eram extrem de obosită şi realizăm ca azi am umblat dintr-un colţ în altul.




*





       Dimineaţa următoarea m-am trezit mult mai stabilă şi încrezătoare. M-am întins precum o pisică şi am mers până la frigider, amintindu-mi că aseară nu mâncasem nimic. Am mâncat şi am făcut toate treburile casei, numai pentru a mai scăpa de un stres şi din nou am părăsit locaţia pentru a merge la acel bărbat. Eram mai fericită decât ieri, aşa că mă gândeam că îmi va fi mai uşor decât ieri.
      Am luat din nou un automobil şi am mers acolo din nou. Eram extrem de binedispusa, însă nici eu nu înţelegeam de ce. Ajungând acolo am observat că nu era acasă, însă m-am gândit că era prin apropiere.
      Am zăbovit aproximativ cinci minute în faţa uşii lui până am observat că revine. Se vedea de la distanţă, o siluetă mică, întunecată, care se bălăngănea pe lângă gardurile celorlalte proprietăţi. Văzându-i comportamentul, m-am alăturat peisajului din spatele casei, în spatele unui tomberon. Am stat după acel colţ până a intrat în casă. Era singur, însă nu părea beat. După câteva minute, am ieşit din acel loc şi am ciocănit la uşă. Nimic, timp de vreo două minute. Deja îmi pierdeam cumpătul, aşa că am aruncat o privire pe geamul alăturat. Era ciudat, stătea în picioare nemişcat. Am încercat uşa şi, atât de ciudat, nu o încuiase.
      - Bună ziua, Marylin! M-am introdus eu.
Pătrunsesem pentru a doua oară în incintă, însă de data aceasta niciun răspuns binevenit.
      - Um, îmi pare rău, însă eşti suspect de crimă! Am spus eu parcă cu o atitudine superioară.
Auzindu-mi vorbele, tipul s-a întors, însă am rămas stupefiată să observ ce înfăţişarea avea. Ochii lui erau negrii ca tăciunele, aproape scoşi din orbite. Avea cearcăne pe aproape toată suprafaţa ochilor, iar gura, gura era plină de spume.
      - Te simţi bine? Am adăugat eu speriată, dându-mă înapoi. Se apropia de mine, astfel blocându-mă în perete.
      - Marylin?! Am ţâşnit eu speriată. Niciun răspuns, doar un râs îndreptat către mine. Eram speriată de starea lui, însă puteam fi şi eu atacată. Fără să mai stau pe gânduri, l-am împins, impactul lui cu podeaua fiind unul brutal. Am avut timp să-mi scot telefonul şi să sun la autorităţi, însă s-a apropiat din nou de mine, ştrangulându-mă pe podea. Din fericire, răspunsese cineva.
      - Ajutor, ajutor! Am urlat eu în toată camera, cu speranţa că voi fi auzită. Sunt pe strada Allford din Milshwors. Am nevoie de ajutor, sunt atacată! Am adăugat eu aproape fără nicio putere.
Bărbatul îmi băgase cotul în gât, luându-mi respiraţia cu totul. Începusem să am ameţeli groaznice, însă amintindu-mi de părinţii mei, mi-am recăpătat o parte din puteri şi am reuşit să revoc avea mişcare criminală.
      - Eram sigură că tu ai fost! Am adăugat eu nervoasă.
    O lovitură de toc i-a fost de ajuns, timp în care eu am ieşit din casă. Am intrat într-o curte străină şi m-am aruncat în iarbă proaspăt încolţită. Auzeam sirenele poliţiei, lucru care-mi dădea curaj. Am ieşit de-ndată de acolo, încrezătoare şi sigură pe mine, dând din mâini. Maşina de poliţie se apropia, dar dintr-odată, o lovitură în dreptul încheieturii, m-a aruncat pe jos. Se întorsese şi el, gata să mă ucidă. Poliţiştii s-au aruncat pe el numaidecât, timp în care eu îmi savuram odihnă.
      - El este criminalul! Le-am explicat poliţiştilor respirând alert.
      Bărbatul îmi sărise la gât, încercând iar şi iar să mă stranguleze, dar poliţiştii l-au imobilizat. În acel moment începuse să scoată nişte sunete demonice, sunete care m-au îngrozit extrem de tare. M-am dat înapoi, înmărmurită de modul în care acţiona. A fost nevoie de trei oameni pentru a-i bloca mişcările şi tot se zbătea pentru mine.
      Până la urmă a fost băgat în maşină, eu fiind asigurată că voi fi în siguranţă. Nici când a pornit spre secţia de poliţie, odată ce era în maşină nu s-a potolit, zâmbind fals, parcă cu o dorinţă de la mine.
           Odată ce s-a îndepărtat de acel loc, a început şi mai tare să se agite şi să lingă geamurile, iar eu, înmărmurită şi speriată la maxim de atitudinea lui, am rămas în acelaşi loc, fără nicio explicaţie şi reacţie directă.


In ténebris solstitium Mhfux3


Ultima editare efectuata de catre Skitte in Mar 15 Apr 2014, 17:43, editata de 10 ori
Sus In jos
Thunder
S-Class
S-Class
Thunder

Merite deosebite :
In ténebris solstitium J5fdba
Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Dum 14 Iul 2013, 14:44

First.
Deci, am citit tot capitolul si vreau sa spun ca acum chiar nu mai am ce sa mai scriu. Adica, ati facut o treaba minunata, ca de obicei, iar ideea asta imi da fiori. (D) Adica... Nu, chiar nu am cuvinte. Nu stiu de unde sa incep, ce sa zic si unde sa ma opresc. M-ati lasat in aer. Sa nu va fie rusine!(D)
Pai... bolborosesc si eu ceva: Aveti o descriere minunata, capitolul acesta, ma repet, m-a bagat in ceata si mi-a dat fiori, ceea ce e super si sper sa aduceti cat mai repede. Iertare pentru faptul ca nu pot sa zic mai mult si ca sunt muta.
Spor!


In ténebris solstitium Tumblr_n9m1g40YwR1tzv1dpo1_500

♦♦♦♦♦♦♦♦
When it rains
Look for rainbows


Ultima editare efectuata de catre Miss Hell™ in Dum 14 Iul 2013, 16:06, editata de 1 ori
Sus In jos
Hellspawn
Chūnin
Chūnin
Hellspawn

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 817
Puncte : 1106
Reputatie Reputatie : 101

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Dum 14 Iul 2013, 16:03

Wow!!Genial.Stiam ca Apophis scrie bine dar acum sa intrecut pe sine.Capitolul a fost minunat insa foarte horror dupa parerea mea..Adica genial,combinatia mea favorita drama + horror + romance deabea a citit primul capitol (si prologul evident) si deja mam indragostit de fic.Prologul ne-a dezvaluit multe despre actiune lasanu-ne totusi in suspans,sa descoperim singuri.Astept capitolul doi din partea lui Calipso.Spor la scris!


In ténebris solstitium 2pyb8k7
In ténebris solstitium Bxuzd
Sus In jos
Anne Howard
Chūnin
Chūnin
Anne Howard

Sex : feminin Localizare Localizare : Cine stie pe unde...in lume...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 900
Puncte : 1138
Reputatie Reputatie : 96
Hobby-uri Hobby-uri : Tot ce tine de Coreea!
Stare de spirit Stare de spirit : Ok...avand in vedere ca mereu poate fi mai rau...

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Mar 16 Iul 2013, 22:34

Hei ya! hi! 
Am ajuns si eu pe aici, si trebuie sa va spun ca faceti o echipa perfecta...
Sunteti ca sarea si piperul...va potriviti perfect...
Deci, mi-au placut cel doua capitole postate pana acom...adica un capitol si prologul...
Va pricepeti la descris...cred ca asta e punctul forte al ori carui scriitor de ficuri...
Se vede ca lucrati mult, si chiar daca e primul fic, dupa cum ati mentionat la inceput, nu mi-as fi dat seama de asta, daca nu specificati...
Vreau next-ul repede...sunt curioasa cand, cum si unde il veti introduce pe Sasuke! think 
Anuntati-ma al next!!! Va pwp dulce si spor la scris! kiss 


In ténebris solstitium 33
Sus In jos
Ax München
S-Class
S-Class
Ax München

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Ax München
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2636
Puncte : 3266
Reputatie Reputatie : 272

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Joi 18 Iul 2013, 17:35

Chiar nu am vazut ca ai postat. Oricum, dau edit imediat.

Edit:

Deci, sincer, pe mine acest capitol m-a cam speriat. :)) Fiecare moment a fost plin de suspans. A fost interesanta partea cu laboratorul. Ai reusit sa-mi redai in fata toate intamplarile, ceea ce m-a incantat. Abia astept sa mai postati. Am observat cateva greseli, insa se rezolva cu un edit. Spor amandurora la postat si bafta la scris! Va pup. a hug


In ténebris solstitium Tumblr_misdftNYBn1romvo7o1_500

Cutreier prin bezna nopții, pipăind conturul fiecărei umbre.
Te caut, dar nu te găsesc. Ai rămas doar în amintirile mele.
Ești ca o fantomă, nu te pot simți, dar ești aici.



My new tumblr.
Sus In jos
Léa.
Genin
Genin
Léa.

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Does not matter.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 242
Puncte : 304
Reputatie Reputatie : 42

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 19 Iul 2013, 20:57

O sa dau edit maine :3

 
Yoooy,  am intarziat cu acest edit. Imi pare atat de rau! Of, scuze mele! (D) Pf, scuuuze :3 Oiii, este fan-fic in colaborare. Cat de cool :3 Ihih, imi plaaace mult idea pe care o aveti, chiar daca nu am intels foarte multe din acest prim capitol. Imi place mult cum ati inceput.  Yooi, scuzati intarzierea, dar … ah, detalii … detalii! Astept continuare. Bafta la scris. PACE!


Ultima editare efectuata de catre Alice. in Mar 23 Iul 2013, 17:47, editata de 1 ori
Sus In jos
Limoncello
Genin
Genin
Limoncello

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 388
Puncte : 575
Reputatie Reputatie : 69
Hobby-uri Hobby-uri : Desenul, acultat muzica continuu, cititul, scrisul, plimbarile in aer liber, animeuri, seriale coreene, filme
Stare de spirit Stare de spirit : Mereu schimbatoare.

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 19 Iul 2013, 22:50

Revin cu editul in seara asta, promit. ^^
Revin cu editul, scuze ca a durat atat. Multumesc ca m-ati anuntat de next.

Imi place mult modul tau de a scrie, e foarte placut, cursiv, legi foarte bine ideile si cuvintele intre ele. Chiar am simtit intensitatea cuvintelor tale, modul tau e a face povestea sa prinda viata, chiar ma simteam in poveste, a fost o surpriza placuta. Mi-a placut cum ai inceput si cum ai conturat personajele. Totusi, nu ma asteptam sa se intample atat de multe lucruri, dar mi-a placut asta. A fost foarte interesant, cum Sakura s-a dus sa-si vitiseze parintii, apoi a descoperit un cadavru si a inceput sa investigheze. Face o treaba buna cu Jacob. Imi pare bine ca Sakura a gasit griminalul, dar mi-a saltat putin inima cand acela voia sa o omoare, chiar m-am usurat cand a scapat. Atat de multe intrebari mi-au venit in cap si abia astept raspunsurile. Inca ma gandesc cum de Sakura a vazut acel sange in camera si daca parintii ei au totusi o legatura cu acea crima. Chiar te pricepi sa scrii din perspectiva unei fete si tin sa te felicit pentru munca depusa, scrii foarte bine din punctul meu de vedere.
Acum, ma refer la amandoi. Imi place mult tema pe care ati ales-o, genul ficului si chiar m-ati facut curioasa cu continutul. Ma atrage in mod deosebit acest fic si sunt sigura ca va iesi foarte frumos, mai ales in aceasta colaborare.
Va pup pe amandoi si nu uitati sa ma anuntati de next " hug "
Sus In jos
Your_friend_for_everyday
Genin
Genin
Your_friend_for_everyday

Sex : feminin Localizare Localizare : :))) unde-ti vrea tie inimioara
Nr. mesaje Nr. mesaje : 68
Puncte : 73
Reputatie Reputatie : 7

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Lun 05 Aug 2013, 17:38

Buna, la inceput n-am prea inteles despre ce e vorba dar m-am lamurit ,o mica intrebare Sasuke apare in acest fic ? (D) (D) puppy eyes heh Ai un fic grozav si sper sa aduci nextul rapid si sa ma anunti !a hug a hug 
Sus In jos
Lucifer's white aηgel
Sennin
Sennin
Lucifer's white aηgel

Merite deosebite : In ténebris solstitium J5fdba
Sex : feminin acebook acebook : n-avem.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5754
Puncte : 7492
Reputatie Reputatie : 1153

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Sam 07 Sept 2013, 15:59

Fic închis.
Sus In jos
Yang
Jōnin
Jōnin
Yang

Sex : masculin Varsta : 16
Localizare Localizare :
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1038
Puncte : 1376
Reputatie Reputatie : 152
Hobby-uri Hobby-uri : ᴡᴇᴇᴅᴏɴᴛᴄᴀʀᴇ
Stare de spirit Stare de spirit : make sasu.fairtopic great again

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Lun 03 Feb 2014, 15:57

Fanfic redeschis la cererea autorului. Spor la scris!


In ténebris solstitium A0fibm
ᴛʜᴇ ʜɪɢʜᴇsᴛ ғᴏʀᴍ ᴏғ ᴘʀᴇsᴇɴᴄᴇ
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Lun 03 Feb 2014, 17:39

     2

,,Era, este şi probabil... va fi."

   Ploaia îmi deochea şi mai tare dispoziţia pe care o aveam. Deschid uşa şi pătrund, plină de nervi şi udă din cap până în picioare. Numai un singur lucru îmi trăsnea prin minte.
- Jacob! Urlu în toată secţia, tunând şi fulgerând.
Jacob stătea neclintit, pe acel scaun extrem de confortabil, cu un ziar în mână nepăsător. Imediat cum am pătruns în micul lui birou, şi-a ridicat privirea. Fără să scoată un sunet, îşi ridică nonşalant sprâncenele, enervându-mă şi mai tare.
- Serios?! Întreb retoric, dându-mi singură o palmă-n creştet.
- Spune, te rog, rosti pe un ton calm, senin.
Mă întrebam pentru o clipă dacă nu îi pasă sau are o problemă.
- Te uiţi la mine? Adaug nevralgică. Sunt, adaug agitată... sunt plină de apă şi plină de dezonoare, iar tu... nu eşti în stare să ridici un telefon?
Privindu-mă într-o astfel de manieră, deveni serios. Se ridică numaidecât de pe scaun, trânti ziarul jos şi luă telefonul. Se apucă să caute ceva, eu aşteptându-l cu mâinile în şold.
Agenda apelurilor, asta căutase.
- La care din ele să răspund? Întrebă nervos.
- Dar te-am sunat, adaug confuză.
Se întoarse şi trânti telefonul, apoi se făcu din nou comod.
- Iar asta nu înseamnă că eu am stat degeaba, continuă zâmbind, în timp ce tu ai stat acasă.
Ceea ce tocmai îmi spusese mă blocă cu totul.
- Nu, acum mă duc acasă! Îmi ridic tonul şi îl împing câţiva centimetri mai aproape de birou.
Afară, pe coridor, o mulţime de voci se auzeau discutând.
- Ce să îi ceri? Aşteaptă să îşi ia porţia în timp ce ea stă acasă, se auzi din ce în ce mai încet pe cât păşeam spre ieşire.
Mă simţeam apăsată şi dezamăgită. Nu mi-a mai vorbit niciodată aşa. M-am oprit pentru o clipă, gândindu-mă ca nu eu să fiu cea care a greşit.


*




   Uşa se deschise cu un scârţâit ascuţit. Cum am păşit înăuntru, un miros pătrunzător mă cuprinse. Era un întuneric macabru, iar singurul lucru pe care-l puteam observa era lumina fax-ului meu.
Era ceva extrem de bizar. Nimic nu era cum lăsasem. Ceva se simţea în aer. Mă apropii cu nelinişte şi dau frâu liber mesajelor.

Două mesaje noi: Astăzi, la ora 14,23.

Primul mesaj: Sakura, am aflat cine este adevăratul criminal. Vino cât de repede poţi până în laborator, am ceva să îţi arăt.
Al doilea mesaj: Sakura, unde eşti? Am nevoie de tine? Dacă aveai nevoie de liber, îmi puteai spune. Am reuşit să înţeleg ceea ce s-a întâmplat. Nu era nevoie să îmi vorbeşti aşa în acel mesaj. Oricum, sper că eşti bine. Sună-mă când ai timp.

Un alt sunet semnală că toate mesajele erau citite.
- Bilet? Ce bilet? Mă întrebam uşor speriată.
Privesc în jur şi realizez că nimic nu provoca un asemenea miros. Cred că doar mi se părea.
Întorcându-mă către uşa de la intrare, observ cum o siluetă macabră zace pe peluza casei vecine. Aveam o zi nemiloasă.
Îndreptându-mă cât mai mult către uşă, privesc cum luminile se aprind singure, puţin câte puţin.
  Silueta se apropiase.


Îmi pare rău, abia acum m-am apucat să îl scriu. Oboseala cred că a strecurat multe greşeli, dar îl voi corecta.
P.S. Ficul îl voi continua singur, cât pot, din moment ce colaborarea mea s-a destrămat.


In ténebris solstitium Mhfux3


Ultima editare efectuata de catre Skitte in Mar 15 Apr 2014, 20:41, editata de 2 ori
Sus In jos
Aneta Blanche
Chūnin
Chūnin
Aneta Blanche

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : -
Nr. mesaje Nr. mesaje : 981
Puncte : 1328
Reputatie Reputatie : 156

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Mar 04 Feb 2014, 03:06

O.K. Ştiu că am mai comentat ficul la început, când a apărut şi mai ştiu că nu am răspuns la mp-ul tău, probabil. Ficul mi-a atras din nou atenţia azi, când ai postat mesajul în legătură cu editul. Nu ştiu când l-ai dat, dar pe la 2:23, când am intrat, am găsit capitolul şi m-am hotărât să citesc întreg ficul. Nu am mai citit prologul din moment ce cândva l-am citit şi am sărit direct la primul capitol. Citeam câte o propozţie, sorbeam din ceaiul meu, mă mai foiam pe fotoliu şi tot aşa până când a trebuit să dau pe pagina doi ca să citesc capitolul postat recent. Ai început să dezvolţi ideea, bazându-te pe psihologie, dramă şi, din câte am observat ca fiind cel mai des, horror. Nu ştiu de ce, dar toate ficurile bune au în comun acest gen. Adevărul este că e unul dintre cele mai fascinante genuri preferate de cititori. M-a mai surprins caracterul Sakurei, acela de femeie cu capul pe umeri, stăpână în tot ce face. Din replicile citite, am putut observa faptul că este foarte autoritară atunci când vine vorba de muncă. Având în vedere familia ei alcătuită dintr-o mamă foarte bolnavă, din moment ce a leşinat, şi un tată care nu-şi poate controla furia nici măcar când este determinat să răspundă la o întrebare a fiicei sale, nu înţeleg cum de sistemul ei nervos poate supravieţui în mediul de la muncă. Oricum, cu toate că în familia sa nu are nici un sprijin, măcar acolo are: pe Jacob. De Jacob nu ştiu foarte multe, decât că l-ai conturat întrun bărbat atrăgător, calm, întelegător şi calculat. Nu ai precizat numele său întreg sau nici măcar dacă acel nume este înt-adevăr cel real. Al doilea capitol a fost un schimb de replici dintre cei doi parteneri, ca apoi să introduci cititorul într-un peisaj horror unde toate lucrurile sunt împrăştiate, iar o misterioasă siluetă pândeşte personajul principal de pe peluza vecinilor. Capitolul a fost foarte scurt, prea scurt având în vedere tensiunea ultimelor momente prin care trece Sakura. Apreciez faptul că te-ai decis să continui singur ficul. Aştept capitolul următor.



"No medic ninja shall ever stop medical treatment until the
lives of their party members have come to an end."
"No medic ninja shall ever stand on the front lines."

In ténebris solstitium Large

"No medic ninja shall ever die until they are the last of their platoon."
"Only those medic ninja who have mastered the Strength of
a Hundred Techniqueof the ninja art Creation Rebirth
are permitted to discard the above-mentioned laws."
Sus In jos
Your_friend_for_everyday
Genin
Genin
Your_friend_for_everyday

Sex : feminin Localizare Localizare : :))) unde-ti vrea tie inimioara
Nr. mesaje Nr. mesaje : 68
Puncte : 73
Reputatie Reputatie : 7

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Mar 04 Feb 2014, 13:37

Buna ,inca citesc ficul si chiar cu 2 zile in urma am verificat daca ai pus nextul. :)  a hug Mersi ca m-ai anuntat !  kiss  kiss  kiss  kiss
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Sam 08 Feb 2014, 21:19

Bogdan. a scris:
I n   T e n e b r i s    S o l s t i t i u m


Capitolul 2

n u   m ă   j u d e c a   p e n t r u   c e e a   c e   f a c,   j u d e c ă - m ă   p e n t r u   c e e a    c e   s u n t


    Ploaia îmi deochia (deochea) şi mai tare dispoziţia pe care o aveam. Deschid uşa şi pătrund, plină de nervi şi udă din cap până în picioare. Numai un singur lucru îmi trăznea (trăsnea) prin minte.
- Jacob! urlu în toată secţia, tunând şi fulgerând.
Jacob stătea neclintit, pe acel scaun extrem de confortabil, cu un ziar în mână nepăsător. Imediat cum am pătruns în micul lui birou, şi-a ridicat privirea. Fără să scoată un sunet, îşi ridică nonşalant sprâncenele, enervându-mă şi mai tare.
- Serios ?! întreb retoric, dându-mi singură o palmă-n creştet.
- Spune, te rog, rosti pe un ton calm, senin.
Mă întrebam pentru o clipă dacă nu îi pasă sau are o problemă.
- Te uiţi la mine ? adaug nevralgică. Sunt, adaug agitată... sunt plină de apă şi plină de dezonoare, iar tu... nu eşti în stare să ridici un telefon ?
Privindu-mă într-o astfel de manieră, deveni serios. Se ridică numaidecât de pe scaun, trânti ziarul jos şi luă telefonul. Se apucă să caute ceva, eu aşteptându-l cu mâinile în şold.
Agenda apelurilor, asta căutase.
- La care din ele să răspund ? întrebă nervos.
- Dar te-am sunat, adaug confuză.
Se întoarse şi trânti telefonul, apoi se făcu din nou comod.
- Iar asta nu înseamnă că eu am stat degeaba, continuă zâmbind, în timp ce tu ai stat acasă.
Ceea ce tocmai îmi spusese mă blocă cu totul.
- Nu, acum mă duc acasă! îmi ridic tonul şi îl împing câţiva centimetri mai aproape de birou.
Afară, pe coridor, o mulţime de voci se auzeau discutând.
- Ce să îi ceri (fără space)? Aşteaptă să îşi ia porţia în timp ce ea stă acasă, se auzi din ce în ce mai încet pe cât păşeam spre ieşire.
Mă simţeam apăsată şi dezamăgită. Nu mi-a mai vorbit niciodată aşa. M-am oprit pentru o clipă, gândindu-mă ca nu eu să fiu cea care a greşit.


*



    Uşa se deschise cu un scârţâit ascuţit. Cum am păşit înăuntru, un miros pătrunzător mă cuprinse. Era un întuneric macabru, iar singurul lucru pe care-l puteam observa era lumina fax-ului meu.
Era ceva extrem de bizar. Nimic nu era cum lăsasem. Ceva se simţea în aer. Mă apropii cu nelinişte şi dau frâu liber mesajelor.

Două mesaje noi: Astăzi, la ora 14,23.

Primul mesaj: Sakura, am aflat cine este adevăratul criminal. Vino cât de repede poţi până în laborator, am ceva să îţi arăt.
Al doilea mesaj: Sakura, unde eşti ? Am nevoie de tine ? (Nu înţeleg rostul semnului întrebării. Semnul exclamării era cel mai potrivit, dar ar fi mers şi punctul) Dacă aveai nevoie de liber, îmi puteai spune. Am reuşit să înţeleg ceea ce s-a întâmplat. Nu era nevoie să îmi vorbeşti aşa în acel mesaj. Oricum, sper că eşti bine. Sună-mă când ai timp.

Un alt sunet semnală că toate mesajele erau citite.
- Bilet (fără space)? Ce bilet
(fără space)? mă întrebam uşor speriată.
Privesc în jur şi realizez că nimic nu provoca un asemenea miros. Cred că doar mi se părea.
Întorcându-mă către uşa de la intrare, observ cum o siluetă macabră zace pe peluza casei vecine. Aveam o zi nemiloasă.
Îndreptându-mă cât mai mult către uşă (Cuvântul se repetă şi în ciuda faptului că nu sunt în aceeaşi propoziţie, intervalul dintre ele este mult prea scurt şi este deranjant.), privesc cum luminile se aprind singure, puţin câte puţin.
   Silueta se apropiase.


Îmi pare rău, abia acum m-am apucat să îl scriu. Oboseala cred că a strecurat multe greşeli, dar îl voi corecta.
P.S. Ficul îl voi continua singur, cât pot, din moment ce colaborarea mea s-a destrămat.


        Titlu: 0,5 puncte
Chiar îmi place, este misterios, mă face să intru mai ales pentru că este într-o altă limbă. Mă bucur că aţi pus şi traducerea.
       Idee: 1,5 puncte
Nu îţi dau maximul de puncte pentru că ideea nu este întrutotul dezvăluită şi nu ştiu care îi va fi cursul. Nu ştiu dacă va fi originală până la capăt, nu ştiu cum îl vei introduce pe Sasuke, deşi am o mică bănuială, de unde pot să îţi spun că ai cerut critica prea devreme. Ce ne-ai împărtăşit acum pare promiţător şi afirm că nu am mai întâlnit o asemenea idee de ceva timp.
       Descriere: 1,5 puncte
Ţi-aş fi dat maximul de puncte dacă ai fi reuşit să mă introduci complet în pielea personajului, ceea ce nu s-a întâmplat. Descrierea ta este una simplă şi mă bucură asta, căci nu te încurci în expresii şi cuvinte care de care mai pompoase, însă nu este şi detaliată. Am nevoie să îmi descrii în permanenţă locurile în care se duce personajul, pentru a mă putea duce şi eu în respectiva locaţie; nu îţi cer să îmi descrii în câte dungi era pictat nu ştiu ce părere, ci doar strictul necesar pentru mă putea introduce pe mine, ca cititor, în poveste. Descrierea sentimentală se regăseşte în fic, lucru ce mă bucură, însă nu pui accent prea mare pe ea. Vreau să simt temerea pe care o percepe personajul şi să înţeleg care este cauza fricii, să înteleg ce are el de gând să facă sau, dacă doreşti, să mă laşi pe mine să mă întreb care i-ar putea fi reacţiile. Descrierea te ajută foarte mult într-o caracterizare de personaj, caracterizare pe care eu, în momentul de faţă, nu o pot face. Insistă pe stările sufleteşti atunci când trebuie şi fă în aşa fel încât să existe o armonie între personajul în sine şi ideea poveştii.
       Dialogul:  1,8 puncte
În general, este bun, dar mai există şi replici care pot fi omise, căci nu îşi au rostul. De asemenea, am observat că uneori ai relatat o conversaţie care chiar merita să fie împărtăşită sub forma unui dialog. În rest, totul este ok.
       Acţiune: 0,8 puncte
În primul capitol ai cam fugărit-o în primul capitol: a fost destul de lung şi obositor pentru mine. Ar fi mers mai bine dacă l-ai fi structurat în două părţi. Abia a revenit şi pac, apare un caz. Cam rapid, nu crezi? De asemenea, şi momentul în care s-a dus la spital şi şi-a acuzat tatăl a fost descris prea fugitiv. Ai fi putut insista asupra lui, însă cred că deja considerai că ai scris mult, probabil mai aveai şi alte idei pentru capitolul respectiv, aşa că ai decis să treci repede peste el.
       Exprimare: 1,3 puncte
Este destul de okai, însă mai ai şi greşeluţe, cum ar fi primele din capitolul pe care tocmai ţi l-am corectat. Dacă te simţi nesigur pe anumite forme ale cuvintelor, poţi căuta pe net. Mereu le vei găsi. De asemenea, vreau să îţi atrag atenţia în legătură cu un mic detaliu din primul capitol:


Bogdan. a scris:
Imi patase rochia si deja se impacientase. M-am asigurat ca nu se va impacienta si m-am deplasat catre bucatarie. Incercam sa gasesc o carpa pentru a ma sterge de acea pata pacatoasa ce imi strica blugii.

Deci ori purta o rochie, ori blugi. În niciun caz pe ambele.
       Estetică: 0,5 puncte
Ţi-aş scădea pentru că foloseşti o mărime a fontului prea mică, însă nu o fac. Probabil este de vină şi calculatorul meu. Dacă această problemă există şi în cazul altor persoane, atunci te sfătuiesc să îţi măreşti font-ul.
       Punctuaţie: 0,5 puncte
Nu am observat decât că nu ai pus odată o virgulă înaintea lui "dar", asta în primul capitol. În rest, nu sunt probleme.

       Punctaj total: 8,4 puncte

       Baremul după care am jurizat: Titlu: 0,5 puncte, Idee: 2 puncte, Descriere: 2 puncte, Dialog: 2 puncte,  Acţiune: 1 punct, Exprimare: 1,5 puncte, Estetică: 0,5 puncte, Punctuaţie: 0,5 puncte.
       Îmi cer scuze că am ajuns cu critica atât de târziu. În cazul în care ai nelămuriri, mi le poţi adresa printr-un mesaj privat.

Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
In ténebris solstitium Asss10In ténebris solstitium J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Vin 28 Mar 2014, 21:33

Fic inchis la cererea autorului! Topic mutat!
Sus In jos
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Mar 15 Apr 2014, 19:05

           3


In tenebris Solstitium (1)

    Era precum o hipnoză anomalică. Nu-mi puteam muta privirea; vedeam aceeaşi culoare neagră, formând conturul al unui ceva deformat. Părea că emană milioane de scântei într-un singur moment. Se apropie cu paşi leneşi, mai aproape de uşă, când deodată, se diviză în două părţi, una dispersându-se în partea stângă, iar cealaltă în dreapta.
Imediat, o presiune uriaşă îmi înghimpă capul, asuprindu-l cu brutalitate.
    Am simţit în acel moment o poartă rătăcită în interiorul meu, de unde întreaga mea energie îşi părăsea locul. Corpul cedă rapid, genunchiul stâng lovind zdravăn podeaua, fără să mă pot ţine pe picioare. Ceva se întâmplase cu siguranţă; aveam un anumit blocaj. Nu-mi puteam extinde aria de gândire şi parcă nu îmi permiteam aşa de uşor să ignor ceea ce văzusem anterior.
Mi-am întins membrele superioare, extrem de slăbite şi uşor tremurânde asupra clanţei alunecoase a uşii din spatele meu, după care, cu foarte multă solicitudine, le-am luat ca punct de sprijin, mi-am adunat toate forţele şi am reuşit să mă ridic.
    Rezemându-mă total de suprafaţa extrem de fină a pereţilor, imediat ce am eliberat uşa, m-am deplasat încet-încet, cu ajutorul poziţiei verticale a lor, către ieşirea din casă, vrând cu ardoare să aflu ce
îmi violase intimitatea. Eram în fibrilaţii; tot corpul suferea pentru slăbiciunea mintală. Încercam să mă abţin, înghiţind mereu în gol, oprindu-mă din când în gând să iau o gură de aer, deşi nu aveam niciun motiv să fac asta.
    Brusc, chiar înainte să privesc afară, un sunet ciudat îmi întrerupse dorinţa, un sunet venit dinapoia sufrageriei, din baie. M-am întors radical şi m-am îndepărtat de fereastră. Chiar atunci mi-am imaginat că a fost bine; cine ştie ce aveam să văd. Surprinzător, devenind mai chibzuită, acea senzaţie de incapacitate dispăru. Bucurându-mă, m-am deplasat rapid către locul cu pricina şi am observat că robinetul chiuvetei curgea fără încetare, aproape dând peste. Mijindu-mi privirea în jur, fiind aproape sigură că ceva a provocat asta, fără să opresc apa, am căutat sursa acestei acţiuni, însă ceea ce mi-a atras automat atenţia a fost oglinda din lateral, unde, un punct foarte mic, de culoarea tăciunelui, se plimba pe marginea acesteia. Ochii mi s-au mărit rapid, fiind un lucru ciudat.
    Am crezut că sunt nebună în momentul în care, întorcându-mă cu spatele, pe perete nu era nimic, dar în oglindă se vedea clar că un obiect există şi, mai presus de tot ceea ce am simţit până acum, se mărea şi devenea mai întunecat ca niciodată.
    O răcoare inumană mi-a paralizat simţurile, însă am apucat cârpa ce atârna pe marginea  chiuvetei  şi  m-am apropiat încercând să îl şterg cu mâna tremurândă. Am apăsat atât de tare pe oglindă încât m-am temut că se va sparge, vărsându-mi toate frustrările adunate peste zi, şi cu toate astea punctul încă se extindea sfindându-mi eforturile. M-am dat în spate şi am expirat tot aerul pe care îl adunasem în plămâni, fixând cu privirea acel punct diform, din ce în ce mai mare, din ce în ce mai întunecat.
    Am simţit cum degetele îmi îngheaţă pe cârpa murdară, făcându-mă să o scap. În faţa ochilor mei holbaţi, uşor ieşiţi din orbite, punctul începu să se zbată în toate direcţiile nelăsându-mi timp nici măcar pen
pentru a clipi. M-am dat în spate cu câţiva paşi, mărind distanţa, până ce am simţit cum spatele mi se izbeşte de perete; impactul m-a făcut să scot un geamăt slab, sugrumat, abia auzit.
Nu îmi puteam muta privirea de la acel punct. Mă intriga în aceeaşi măsură în care mă speria; voiam să fug, dar nu îmi puteam mişca picioarele. Stăteam acolo, lipită în întregime de pertele tare, rece,  privind neputincioasă cum acel lucru diform se apropie rapid, agitându-se în toate direcţiile. Simţeam nevoia să strig, să cer ajutorul cuiva, însă ştiam că nu avea cine să îmi audă cuvintele tăcute, nespuse, care îmi formaseră un nod în gât.
    Era atât de aproape încât simţeam undele pe care mişcarea sa necontrolată le transmitea. Cu o ultimă grimasă de putere care îmi curgea prin vene am încercat să mă îndepărtez- această mişcare nu a făcut decât să îmi înmoaie genunchii, provocându-mi căderea.  Mi-am acoperit chipul cu palmele reci, ale căror tremur nici măcar nu îl mai simţeam, ducându-mi genunchii la piept şi rugându-mă ca punctul să se disperseze. În schimb am început să aud un ţiuit supărător; nu îmi puteam da seama dacă eram doar eu sau agitaţia acestuia îl producea. Brusc, fără nicun advertisment, am simţit furnicături în tot corpul şi o durere acută îmi zdrobea tâmplele.  
    Agonizam. M-am încolăcit pe podeaua rece şi m-am zbătut pe măsură ce senzaţia de durere îmi punea stăpânire pe tot corpul. O durere atât de intensă, atât de ascuţită încât am simţit nevoia să mă rog Cerurilor, să îmi implor moartea care, la momentul acela, era incredibil de aprope.
    Odată ce ţiuitul din urechile mele s-a întrerupt, durerea a început să îmi părăsească tâmplele. Am rămas acolo, încolăcită pe gresia lucioasă până ce acea senzaţie blestemată a fost înlocuită de o amorţeală binecuvântată care aducea împreună cu ea o căldură mult-aşteptată ce mi se împrăştia în sânge. Respiram cu greu, sacadat, iar transpiraţia mi se adunase broboane pe fruntea înaltă, inteligentă.  
    După câteva minute am reuşit să îmi adun puterile şi m-am ridicat uşor ameţită, sprijinindu-mă de chiuvetă. Cât timp trecuse? Nu mai mult de zece minute, însă le resimţisem de parcă ar fi fost zile întregi. Punctul dispăruse de mult, dacă fusese vreodată cu adevărat acolo. M-am oprit o clipă şi mi-am studiat chipul palid obosit, acordând o atenţie deosebită cercurilor roşiatice din jurul irisului verzui, ştes, şi urmelor vinete care îmi apăruseră sub ochi ca urmare a multelor nopţi nedormite. Transpiraţia începu să se usuce pe frunte şi mă făce să mă simt mai presus de toate murdară. Incredibil de murdară.
    Mi-am scos hainele umede şi le-am lăsat să cadă pe podeaua proaspăt spălată, după care mi-am strâns părul într-o coadă lungă de cal netezind şuviţele rozalii, răzleţe, şi am pătruns în cabina de duş pornind apa caldă şi lăsând-o să îmi spele durerea.
    Am tras perdeaua de culoare gri închis, uşor transparentă şi mi-am întors spatele către robinet, lăsând apa să-mi scalde pielea, să o umezească, să o răsfeţe. Căldura era feroce; îmi înroşea pielea la maxim şi îmi creea o senzaţie de mâncărime, ce-i drept, încă slabă. Aburum înecăcios plutea de-a lungul întregii camere şi, în curând, era imposibil să disting ceva. Picăturile de apă cădeau cu o intensitate considerabilă pe umerii şi spatele meu; era precum o atingere adâncă, dincolo de simplul duş. M-am întors la o sută optzeci de grade şi mi-am ridicat capul, privind către tavan, permiţând să îmi fie atinse şi cele mai ocolite zone al corpului. Mi-am pus ambele palme înroşite pe pieptul îngreunat de vigurozitatea sânilor şi, fără să mă gândesc prea mult, mi-am arcuit degetele şi mi-am înfipt  unghiile crescute în exces să-mi înghimpe pielea deja iritată.
    Aburul era extrem de greu şi încărcat. Întreaga cameră părea că a suferit un incediu. Căldura era uriaşă, apa devenea din ce în ce mai fierbinte.
    Pielea începea să se umfle din ce în ce mai mult şi să exteriorizeze cicatrice şi zgârieturi urâte. Odată cu aceste semne nesănătoase, picături de sânge începeau să formeze, împreună cu apa, şiroaie de lichid colorat ce apoi se prelingea pe suprafaţa cabinei de duş şi se oprea pe dopul plasticat. Nu voiam să mă opresc,cum de altfel nu ştiam ce mă ţinea să fac asta.
    Deodată, presiunea apei crescu vertiginos, un sunet precum un ceainic în fierbere se auzea de pe conducte în sus şi brusc, un sunet slab, zglobiu se auzi dincolo de camera asta. Larma creată de presiunea apei nu îmi permitea să aud exact ceea ce este, aşa că am continuat că îmi deteriorez şi mai mult pielea corpului meu.
    Mi-am coborât braţele până în dreptul sânilor şi, cu un zâmbet morbid, în care buzele îmi onorau starea de spirit, am iniţiat înghimparea acelei zone extrem de sensibilă. Degetele mele erau precum o armă ce-mi crea o plăcere lugubră, distructivă, ce mă liniştea. Numai era ceva simplu; erau nişte ghiare de bestii ce erau în stare să corodeze totul până la ultima secundă de senzaţii extreme. Mintea mea era cuprinsă de o răceală paranormală. Imaginea exterioară părea cuprinsă de extaz şi dăruire trupească extremă, în timp ce undeva într-un foarte vast dar mic colţ al gândurilor mele, aceeaşi întrebare se repeta la infinit, din nou şi din nou: ,,Dar nu ştiu, ce s-a întâmplat?"

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Am redeschis ficul în onoarea unei noi colaborări care, de pe acum spun, e mult mai bună decât solo-ul. Azele mă va ajuta cu ficul, cel puţin ăsta. Facem o echipă bună, întrucât fiecare vine cu sugestii, scrie câte o parte şi corectează. Pentru cei ce vor citi, sau nu ficul, voi declara ceva, ce poate vă va plăcea, mai târziu. Lectură plăcută!
___________________________________________________________________________________________________________________________________


In ténebris solstitium Mhfux3
Sus In jos
Azele
Academy Student
Academy Student
Azele

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Acasă
Nr. mesaje Nr. mesaje : 19
Puncte : 40
Reputatie Reputatie : 3
Hobby-uri Hobby-uri : Astronomie
Stare de spirit Stare de spirit : Curiouser and curiouser!

In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19Mar 15 Apr 2014, 21:43

Heii ^^

Vai, deci îl citesc şi mă uit că îmi place la nebunie cum a ieşit :) Mă bucur că am început colborarea, mai ales când văd rezultatele. Ce pot să spun, ficul e interesant, e misterios şi are câte puţin din toate. Abia aştept să văd cum va evolua în continuare, sincer.
Însă până atunci, ne vedem la următorul capitol ^^




In ténebris solstitium Tumblr_n01oc6URzP1tq1t6so1_500


Us he devours
Sus In jos
Continut sponsorizat




In ténebris solstitium Empty
MesajSubiect: Re: In ténebris solstitium   In ténebris solstitium I_icon19

Sus In jos
 

In ténebris solstitium

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-