Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Scrisoare catre el.. Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Scrisoare catre el.. Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Scrisoare catre el..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
MayJin
Genin
Genin
MayJin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Daegu
acebook acebook : Mădălina-Georgiana Grosu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 290
Puncte : 323
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Writing, babe
Stare de spirit Stare de spirit : jungshook

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Mar 31 Dec 2013, 13:34

Scrisoare catre el..


Cand te-am vazut prima data, imi erai strain; n-am putut sa-ti salvez imaginea chipului tau in mintea mea, n-am putut sa mi te amintesc. A doua oara, habar n-aveam ca existai, chiar daca te uitai la mine. Apoi, cand m-ai bagat in seama, mi te-ai intiparit in minte, si n-ai mai vrut sa iesi de acolo. Ma gandeam la tine.. Ma gandeam si-mi era ciuda ca tu puteai sa vorbesti cu altele si nu cu mine, ca pe mine ma ignorai si vorbeai cu ea.. Cu cea care ma enerva, care se credea superioara-mi. Dar cand m-ai bagat din nou in seama.. Ma simtea bine ca tu stiai ca eu mai exist, ma simteam din nou importanta. Si de atunci am pastrat legatura. Nu exista seara fara sa vorbim, si faceam eu cum faceam ca sa stau cat mai mult la calculator, sa putem vorbi, sa-ti povestesc ce s-a mai intamplat in viata mea.. Pentru ca tu aveai un rol extrem de important in viata mea, si ca nu puteai iesi de acolo. Apoi am stat impreuna.. Dar ne-am despartit. M-a durut atat de tare.. Nu mai aveam rost in viata, gandu-mi era numai la tine, ochii numai dupa tine, urechile numai la tine, doar reflexele ce-mi erau la locul lor pentru a nu da prea mult de banuit. Insa am cedat de atatea ori presiunii.. De atatea ori am izbugnit in plans, de atatea ori, cand treceam pe langa sosea, imi venea sa ma arunc in fata masinii, sa pun capat suferintei. Nu te-am putut inlocui, nu te-am putut scoate din inima mea, nici macar nu exista clipa in care sa nu ma gandesc la tine.. Mi s-a facut rau, am indurat bataia de joc a colegilor, am suportat in fata profesoarelor, m-am abtinut in fata familiei, dar eu nu mai rezist mult. Imi pun baza in acest mesaj.. Imi pun baza ca o sa citesti asta, doar daca nu o sa-l stergi inainte sa-l citesti. Iti spun doar ca inca nu te-am uitat, iti spun doar ca eu chiar am tinut la tine, iti spun doar ca eu as fi dispusa sa o putem lua de la capat, sa fim din nou fericiti, sa putem iar vorbi despre orice si oricine fara sa existe sifoane. A trecut timpul, au trecut 2 luni, iar starea mea se agraveaza din ce in ce mai mult. In a doua zi de Craciun trebuiau sa se implineasca 2 luni de cand eram impreuna, dar s-au implinit 2 luni de la despartire, de cand nu-mi mai gasesc linistea. Orice fac, orice ascult, orice vad, chiar si ce miros imi aminteste de tine. Nu mai port acei blugi stramti si rupti: i-am purtat cu tine la.. nici boleroul galben si tricoul mov.. nici macar lantisorul si acea pereche de cercei. Toate imi amintesc de tine. Chiar si parul mi l-am taiat ca sa nu mai seman cu Hinata. Mai sti ca asa-mi ziceai? Ca ma inroseam.. Ca eram timida in preajma oamenilor.. Ca ma definea. Iar eu ti-am zis tie Naruto, caci esti la fel de hiperactiv, si faci haz de necaz, exact ca el. Dar tu nici macar nu cred ca ti-a pasat de acea relatie a noastra, exact asta am ajuns sa cred. Am ajuns sa fiu atat de pesimista, am ajuns sa nu-mi mai pese de nimic. Ma gandesc.. Cand mi-am schimbat look-ul.. M-oi fi recunoscut? Te uitai ciudat.. Sunt doar cateva persoane ca m-au recunoscut tunsa, si chiar m-am mirat cand un coleg de-al tau m-a intrebat daca m-am tuns. Acum, eu tot ce vreau este sa sterg tot ce tinea de noi, sa nu ma mai considere nimeni adorabila, sau simpatica. Vreau sa am din nou acea vointa puternica din clasa a 7-a, sa zic din nou "da-o ***** de dragoste, ca nu-mi trebuie!". Acum m-am inmuiat atat de mult, si asta e numai din cauza ca am fost proasta, si m-am lasat prada sentimentelor. Chestia asta nu ma afecteaza pe plan profesional, ci pe plan sentimatal, cum ar fi si normal. Mi s-a zis ca sunt ca una din acele picaturi chinezesti care macina piatra pe dinauntru pana o distruge.. Cam asa ar fi sufletul meu: macinat, gata sa cedeze in orice clipa. Este prima dragoste, intr-adevar, este greu, dar eu cand pronuntam inainte acest cuvant, "dragoste', ma gandeam la acest sentiment ca la o chestie care trebuie pusa pe ultimul plan, iar acum, cand zic "dragoste", ma gandesc la suferinta, la tine.. Cel mai bine eu ma exprim in scris, asa ca am avut curajul sa scriu asta, insa nu stiu daca am curajul sa ti-o si trimit.. Aceasta transpunere a sentimentelor mele in pagina.
Dar ma tot gandesc cum o sa reactionezi dupa ce citesti asta, ce o sa se intample mai departe.. Cu mine. Caci eu nu sunt de loc o fire puternica, caci eu cad la fiecare pas. Era o vorba: "Doar iubirea le vindeca pe toate, dar moare si ea cand inima nu mai poate". Dar totusi, eu am sperat sa ne impacam, eu am sperat ca o sa fie mai bine.. Eu am sperat ca o sa-ti fie dor de mine, si ca o sa ma faci sa rad din nou, ca alta data. Speram sa ai din nou incredere in mine, sa ma iubesti din nou. Si mi s-a spus mereu "sa fiu cu curaj; sa-mi sterg ochii; adesea caderea e mijlocul de a te ridica mai sus; si cand te ridici, ai grija sa nu cazi din nou, de data asta mai jos".  Dar eu eram orbita.. Gandeam ca o sa vii tu sa ma salvezi.. O sa ma cuprinzi in brate, o sa lupti cu toti si cu toate pentru mine. Dar normal ca suferisem atat de mult incat nu puteam vedea realitatea cruda.. Mi-era frica s-o fac.
Si acum traiesc cu regrete. Acum 3 zile am facut doua luni de la despartire.. Si trece anul: tu deja stai cu o prietena de-a mea, iar eu inca nu-mi gasesc locul.
Sus In jos
Alexandra.
Chūnin
Chūnin
Alexandra.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Calarasi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 797
Puncte : 865
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : scris, citit, ascultat muzica

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Vin 17 Ian 2014, 14:47

Pur şi simplu superb. A fost aşa de intens încât am simţit fiecare sentiment în parte. A fost mai lung decât am crezut că o să fie, dar asta doar m-a bucurat. Nu prea ştiu ce să zic pentru că eu nu citesc mai nimic prin zona asta şi tocmai de aceea contrar obiceiului meu o să las un com mic, dar pot spune că mi-a plăcut la nebunie totul. Parcă să zic că am citit acum mult timp ceva scris de tine şi în mod evident ai evoluat. Îmi place foarte tare ce ai scris aici şi aştept un nou capitol.
Până data viitoare te pup şi îţi urez cât mai mult timp liber ca să poţi scrie.
Sus In jos
~Dyenutza~
Academy Student
Academy Student
~Dyenutza~

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Unde vreau Unde ma aflu Sunt aici Aici cu tine
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 34
Puncte : 43
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : Tequila
Stare de spirit Stare de spirit : obisnuita

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Vin 17 Ian 2014, 15:33

Un cuvant :Profund
Serios nu credeam ca o sa fie reusit ficul tau cand am citit titlul dar cand am inceput sa iti citesc ficul am vazut ca este destul de reusit . Pe viitor as vrea sa le faci mai lungi si mai cu actiune, sa zicem ca asta a fost primul capitol si de aceea are mai multa descriere si fara actiune mai ales ca este si un fic sa zicem sentimental . Spor la scris si sper sa ma anunti cand pui next-ul . dj
Sus In jos
MayJin
Genin
Genin
MayJin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Daegu
acebook acebook : Mădălina-Georgiana Grosu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 290
Puncte : 323
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Writing, babe
Stare de spirit Stare de spirit : jungshook

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Vin 07 Feb 2014, 20:29



  Nu stiu ce sa mai zic. Ca tu deja ai inceput scoala, deja vacanta inter-semestriala, iar daca iti vede cineva mediile esti ca si moarta. Nu sti de el ce o face, tu sti doar de tine si de aluziile tale. Dar ti-a mai trecut oricum.. Nu mai esti in limba dupa el.. dar tu nu mai poti. Nu mai poti sa rezisti cu toata presiunea asta ce este pe capul tau. Toate memoriile tale s-au umplut de sange. Mereu le raspunzi cu un citat: "Cum poti sa pictezi cu pensula insangerata rana adanca a sufletului?".


  Atunci cand pierzi un joc, te oftici. Atunci cand pierzi un prieten, esti suparat. Dar ce sa simti atunci cand pierzi persoana iubita?


  Iubirea.. Este un sentiment  profund. Atunci cand placi cu adevarat o persoana, esti dispus sa faci orice pentru acel cineva. Cand acea persoana e fericita, tu esti in extaz; cand acea persoana varsa o lacrima, tu lasi siroaie; daca acea persoana e suparata, tu esti distrusa. Dar ce sa faci cand acea persoana te uraste? Pursi simplu nu mai ai motiv sa traiesti. Versi mii de perle incolore; suferi in tacere deoarece toata lumea e pe capul tau. Te gandesti "ce sa faci? cum sa existi fara acea persoana?". Atunci cand toata lumea iti spune "ti-am spus eu!", sau "am avut dreptate!". Tu te andesti doar cum sa scapi de gura lumii, sa te lase in pace; iti imaginezi cum era daca nu afla nimeni de relatia voastra, cum era daca acum erati inca impreuna; sau chiar daca.. ramaneati doar prieteni.


  Suferi.. dar, dupa ce ti-ai varsat toata supararea, dupa ce ai incercat de nenumarate ori sa vorbesti cu el, iar el te ignora sau iti raspundea sec, dupa ce a demonstrat ca nu te mai place, abia atunci ai putut realiza cat de proasta ai putut fi ca ai pus suflet in ceea ce se numea "relatie". Dar, tu mai timida de fel, ai hotarat sa inchizi ochii la tot ce a afost gresit, sa ramai numai la momentele frumoase, in care ai simtit ca tine la tine. Azi, mai esti intrebata daca  l-ai uitat, sau ce ai vazut la el. Tu aprobi ca l-ai uitat, dar nu-ti poti explica de ce l-ai placut. Este in ceata.. Si chiar daca tu mai ti inca la el, o negi. Deoarece ti-e frica sa simi din nou acel sentiment profund. Nu doresti sa fi din nou dependenta de imaginea lui, nu doresti sa fi din nou de rasul tuturor.


  Dar tu, azi, il sti, iti doresti sa n-o mai faci, iar maine vei reusi. Dar ceea ce nu vei uita este ca, din cauza lui, era sa pierzi prieteni importanti, si asta vesnic.. De ce? Deoarece tu ai fost proasta si i-ai luat apararea spunand ca tu nu ai cum sa gresesti in privinta lui.. dar greseai!


 Vei fi singura.. Pana te mai indragostesti o data; si el te va rani mai rau. Te vei satura sa fi bataia lui de joc, si il vei lasa. Atunci iti vor veni in minte ceea ce ziceai mai demult: "Dragostea e o prostie!".


  Dar, oricum, nu mai poti schimba nimic. Acum tu stai si te gandesti cum a fi fost daca nu te-ai fi nascut. daca tu nu te-ai fi nascut, multa lume ar fi fost astazi fericita, nu ar fi suferit, dar.. nu ai avut si momente frumoase? la intrebarea asta nu exista un raspuns concret din partea ta. Poate ca pentru tine au fost, dar nu pentru altii, asa cum pentru ei au fost, dar pentru tine atunci nu. De aceea raspunsul tau este un simplu si inofensiv "nu stiu".


  Dar nu te-ai saturat sa ti se puna intrebari la care nu poti raspunde? Nu ai fost vreodata pusa in situatia de a alege intre doua persoane apropiate? Nu ai fost vreodata innedreptatita?? Si de fiecare data incepi sa plangi  si sa te intrebi de ce ti se intampla numai tie, ce au toti cu tine? Nu te-ai gandit vreodata daca era mai bine daca nu te nasteai? dar bineinteles ca te-ai intrebat, dar asta e doar o dorinta de a ta care nu se va indeplini niciodata.


  Dar oricat de suparata ai fi, tu nu suporti seriozitatea, incepi sa razi din senin, lumea uitandu-se a ti ciudat, si, cu toate preferintele tale, multi sa te eticheteze ca "ciudata", "copil", si multe altele care de fapt chiar nu te reprezinta. Doar tu ai vrea sa pari asa, ca sa nu iti arati adevarata tu, vrei a parea asa pentru a ascunde suferint din nauntrul tau, dar care, daca te-ar cunoaste cu adevarat, ar vedea ca nu esti asa. dar cine sa te cunoasca? O straine pe care o consideri prietena? O fata care iti impartasesti nebuniile, dar e departe de tine? O prietena foarte apropiata plecata in Germania? O prietena pe care o consideri sora dar care nu are cu ce te ajuta?.. Sau.. el?? Baiatul pentru care ai avut o pasiune, cu imaginea caruia inca mai adormi in minte, dar ti-e rusine sa recunosti ca inca il mai placi. Dar.. daca abia sti tu cine esti, cum ai vrea ca sa stie si altii?? Mereu ai fost asa de aeriana, de naiva si infantila, atat de visatoare, dar asta nu te defineste.


  Tot ceea ce vrei este sa te inteleaga cineva, sa nu ai secrete fata de nimeni.. sa fi tu! Dar.. Usor de zis, greu de facut. In jocul asta periculos, in viata, nu exista "dar", si nici "daca". Tot ce trebuie sa sti : "si". Insa tie ti s-a urat. Nu mai vrei sa duci aceasta lupta; ai vrea sa termini soctelile cu viata asta de rahat, cu toti si toate. Tot ce ai vrea: sa tragi un singur fum, pentru prima si ultima data, sa te scufunzi in apa limpede din cada, apoi, scotand lama de ras din vechea masina de ras a bunicului tau, sa-ti atingi pielea fina a incheieturii, apoi sa apesi tare, mai tare, tot mai tare, pana cand perle rosii-sangerii dau buzna afara, coloreaza apa, murdaresc lama, iar tu incepi sa simti o durere, lacrimi siroiesc, corpul refuzand sa moara. Dar pe tine inca te leaga ceva de viata: regrete..


  Desi nu dai de inteles, cand esti singura te gandesti cum va fi moartea ta. Te gandesti daca te vei sinucide, daca vei fi ucisa, sau daca va fi natural.. Si daca ii va pasa cuiva. dar mai ales lui.. Te gandesti daca il va afecta. Si totusi, tu speri ca el o sa vina cineva sa te salveze de acest abis intunecat, sa te ajute, sa te faca sa intelegi ca nu e bine cum gandesti acum, dar.. In fond asta e doar o desciere a gandurilor tale. Doar o descriere a dorintelor tale.


  Te gandesti ca nu are de ce sa-i ranesti pe cei care tin cu adevarat la tine.. Daca chiar exista acele persoane. Asa ca te ridici din apa acea de o culoare rosiatica. te ridici, apa curcand siroaie de pe tine, conturandu-ti perfect corpul. Iti infasori in jurul incheieturii un prosop mai subtire si mai mic, apoi iti tamponezi corpul cu un alt prosop. E timpul sa mergi la scoala.. Vezi cum faci.
  Blugii albastrii, camasa alba, vesta bleu-marin, tenesii, ghiozdanu'. Ce mai lipseste? Vointa. dar si bandajul de pe mana ta. Rana e inca deschisa. O tratezi, dar o infasori atat de tare.. Chiar a inceput sa-ti placa aceasta durere, nu-i asa? Vrei mai mult, si mai mult.. dar mai mult duce la moarte. Asa ca te opresti. Cu rana bandajata si sufletul insangerat, te indrepti nelinistita spre statie, unde ar trebui sa astepti transportul scolii. Te intalnesti cu prietena ta cea mai buna.. Cu cea ce ti-e ca o sora. Cel putin asta crezi tu. Va salutati, nu dai nimic de banuit. dar ea te cunoaste. Te examineaza din cap pana in picioare. Tu ai bandajul bine ascuns sub maneca camasii, deci nu are ce observa. Dar, din nou, asa crezi tu. Ai uitat ca exista o legatura evidenta intre gandurile voastre.


  -Hei, ce ti s-a intamplat? Am fost nelinistita azi dimineata. Ce ai facut?


  Tu eziti, spui ca nu ai patin nimic.. Dar ai fost neatenta si ti s-a vazut bandajul. Te-a tras intr-o parte a statiei, destul de departe incat sa nu va auda nimeni. Te mai intreaba o data, de data asta desfacandu-ti butonul de la maneca. Pe fata ei se vedea teama si disperarea, usor lacrimile se prelungeau pe fata ei blanda si rotunjoara. Te apasa usor pe rana, iar tu tresari. Ea se sperie, si incepe si mai tare sa planga.


  -E O.K. E doar o zgarietura. N-am nimic, vezi?


  Si te apesi din ce in ce mai tare pe rana, perle scurgandu-se si din ochii tai. Bandajul incepe sa se inroseasca. Ea se sperie si mai tare. Iti ia mana de pe rana, apoi duce incheietura la mana ei si o saruta usor, bland. Cum de te-ai putut indoi de prietenia ei? Ea mereu a fost alaturi de tine, iar tu ai zis ca iti vrea raul. Dar nu te mai poti vaita la ea. A indurat prea multe pentru tine. Ea mereu s-a bagat pentru tine. Dar va stergeti una la alta lacrimile.


  -Se cunoaste ca am plans? o intrebi.


  -Nu. La mine? te intreaba umpic nesigur.


  Ii saruti usor obrajii, apoi iti inchei butonul de la camasa. O iei de mana si va intoarceti la transportul ce tocmai venise. Un microbuz galben, pe care scria "TRANSPORT COPII". Va asezati una langa alta, ca de fiecare data, si incepeti sa vorbiti in soapta. Ea te tot intreba ce ai facut, ca era sigura ca ai facut ceva, ca a avut acea presimtire rea, si ca acum te-a vazut asa.. Iar tu ii raspunzi ca ai cazut si ca te-ai lovit. ca nu e nimic grav, si ca nu ar mai trebui sa isi faca atatea griji pentru tine, caci are si ea o viata proprie, si ca ii faci rau daca mai sta mult pe langa tine. Dar ea nu se da batuta.. Tocmai atunci transportul a ajuns la scoala. 5 minute care s-au resimtit mai mult ca 5 ore.


  -E din cauza lui, nu? te intreaba


  Nu ii raspunzi. Doar intorci privirea in cealalta parte, te dai jos in transport, dar nu o mai astepti sa coboare si ea. Asta e ciudat pentu voi doua.. Mereu va asteptati una pe alta. Mai ales cand e vorba de transport, sau mersul la baie. O iei inainte, te strecori printre copiii ce se uitau ciudat la tine. De ce? Pentru ca afara e cu minus, iar tu erai doar in camasa. Nu mai aveai macar o bluza de trening pe deasupra. Dar de parca tie iti pasa. Explorezi cu privirea mediul inconjurator, copiii, si vezi ca el era singurul care nu se uta la tine in acest moment. "Dar e normal" iti zici, si mergi mai departe. Insa o mana te cuprinde si iti pune o geaca pe tine. Te uiti in spate: Elena. Prietena ta.. Sora ta. Ai vrea sa scapi de ea si de dadacitul ei, insa asta e in instinctul ei. Si ea face asta doar pentru tine. Cu altcineva e zgarcita, cu altcineva e rea, cu altcineva se comporta ca cu un strain. Doar cu tine e diferita.
  Te enervezi si incepi sa tipi la ea.


  -Ee?? Nanda io ne?? Ce crezi ca faci?? si ii dai geaca inapoi. N-am nevoie de nimic de la tine!! deja atrasesei prea multa atentie; nu e in firea ta sa tipi la ea, dar.. nu ai ce-i face.


  -Ce tot spui? reuseste ea sa spuna intr-un final.


  Saraca fata era disperata. Nu stia ce sa mai faca. Te-ai schimbat atat de mult peste noapte, incat mai aveai putin si ii dadeai si o palma. Dar asta nu se va intampla. Cel putin nu din partea ta. Ea a fost mai repezita. ea ti-a atins obrazul inghetat si rosu cu palma ei. Te durea ingrozitor, dar mai mult decat obrazul, te durea sufletul. De ce? Pentru ca ai avut tupeul sa tipi la ea si sa o faci sa planga, acum, in fata tuturor. In fata intregii scoli. Toata scoala privea uimita cearta dintre voi. Toti se mirau, deoarece toti stiau cat de bine va intelegeti voi, stiau ca nu v-ati certat niciodata, stiau ca nu v-ati contrazis niciodata, da' pai sa te loveasca? Pana si cei mici, din a V-a, se mirau, caci pana si ei stiau de relatia atat de stransa dintre voi.


  Tu nu mai poti suporta, asa ca o lacrima ti se prelinge pe obrazul fin, si pleci de acolo. te urmeaza Irina, care incearca sa te convinga sa te intorci, insa tu esti prea incapatanata. Elena a ramas cu Leo, o fata de la voi din clasa, mai timida de fel. Saraca Elena plangea in hohote, a cazut in genunchi si te inplora sa o ierti ca nu si-a dat seama ce a facut. Dar asa cum esti tu de fel, foarte nesabuita, nu ai vrut sa o asculti. Vroiai sa inchei aceasta prietenie cu o persoana pe care o respecti si o iubesti enorm. Doar pentru ca sa nu ai alerge dupa tine, sa-si faca griji, sa planga noptile tarzii pentru tine, ai decis sa termini aceasta prietenie. O greseala pe care sigur o s-o regreti, insa ea, dupa un timp, sigur o sa fie bine. Sau cel putin asa crezi tu acum.


  -Geo, ce-i cu tine? te intreaba total paralela Irina.


  -Nimic. Doar ne-am certat.


  -Asta nu poate fi asa de simplu. E prima data cand va certati, si asa de rau.. Nici o data nici macar nu v-ati contrazis, da' pai sa te mai si loveasca..

  -Am zis ca nu-i nimic!! tipi la ea. De ce te tot bagi??


  Si pleaca. stai putin pe ganduri.. De ce poate fi lumea asa de cruda? Te tot gandesti, te tot intrebi de ce te simti atat de rau cand faci compromisuri.. Dar asta esti tu, si.. Nu ai ce-i face.


  Tocmai cand credeai ca ai scapat, vine la tine Mariana. Cine? Iti zic eu: asa zisa te prietena care s-a cuplat cu el. Ai de gand sa o ignori, sa pleci, dar n-ai unde, asa ca o suporti.


  -Ooo.. fata, ce sexy esti! hai sa te pup, viata mea! si va faceti ca va sarutati obrajii una alteia. Geo, da' nu ti-e frig? Eu am inghetat, si uite ca am asta pe mine.


  Dar de ce sa nu inghete? La pariu ca pe dedesupt avea un ploveras extrem de subtire, iar asa zisa geaca era de fapt un palton extrem de subtire. Cu capul gol.. dar tu nu esti mai breaza, oricum! Pleci ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, si te duci langa Catalina, vara ta, ce era cu grupul ei. Era considerata (**) scolii, dar pana la urma era verisoara ta.. Si rudele nu le poti alege. Doar prietenii, fie si cei care ti se baga pe sub piele.

Sus In jos
Alexandra.
Chūnin
Chūnin
Alexandra.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Calarasi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 797
Puncte : 865
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : scris, citit, ascultat muzica

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Sam 01 Mar 2014, 23:00

 Cu toate ca vin cu o mica, mai mare intarziere provocata de problemele pe care le-am avut cu pc-ul, pot spune ca mi-a placut la nebunie.
 Nu am prea multe sa spun nu pentru ca nu mi-ar fi placut sau nu as avea multe de zis, dar pur si simplu nu am cheful necesar pentru a scrie totul si plus de asta sincera sa fiu nu mai tin minte tot. La cat de lung a fost acest capitol nici nu este de mirare. In cateva cuvinte iti pot spune ca in mare parte m-am cam regasit in unele fragmente si chiar am avut impresia ca e un alt gand al meu. Pot spune ca am fost chiar placut surprinsa sa vad cat ai evoluat si da am simtit tristetea pe care ar trebui sa o transmita. Draga mea si de data asta ti-a iesit ceva exceptional pe care mi-a facut placere sa o citesc. Sper sa aduci cat de curand un nou capitol si te pup dulce dulce  kiss  kiss 
Sus In jos
LittleCrocodile
Academy Student
Academy Student
avatar

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Soldanu
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6
Puncte : 13
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : Fotbal , gaming , etc. :d
Stare de spirit Stare de spirit : Sex , Drugs & Rock 'n roll

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Vin 14 Mar 2014, 19:48

Omg !
Am citit şi e atât de drăguţ .
Nu ştiam că ai simţit toate astea .. sper să fim din nou prieteni :3
Sus In jos
MayJin
Genin
Genin
MayJin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Daegu
acebook acebook : Mădălina-Georgiana Grosu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 290
Puncte : 323
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Writing, babe
Stare de spirit Stare de spirit : jungshook

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Joi 10 Apr 2014, 17:04

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]


   Cât a trecut, mă, de când ai fost lovită de Elena? O lună şi cât? Şi trei săptămâni, deci. Şi ce ai făcut în timpul ăsta? Ţi-a trecut? Mai ai de gând să zici ceva? Evident că nu şti nici tu ce să mai faci. Stai, am uitat, la ce ai azi inspecţie? La română, deci. Şi te-ai pregătit? La ce sa te pregatesti tu? Oricum, ti-a mai trecut de el. Familia ta, ai uitat ca aflasera de el? Dar si ei au uitat. Ai trecut si peste asta. Acum mai trebuie decat sa treci mandra pe langa el, cu nasul pe sus, cu spatele drept, si sa-l ignori. Nu sa pleci capul, intorcandu-l in cealalta parte, cum faci de obicei. Sper ca nu mai ai inca acea speranta tampita si idioata pe care o aveai ca sa te impaci cu el. Intelege odata! Nu merita! Nu mai plange dupa un prefacut! 


   -Nu vrei sa termini o data?? Ma enervezi! Esti mereu langa mine, imi urmaresti fiecare miscare, mereu imi zici ca nu e bine, ca trebuie sa fac altceva, sa-l uit, sa-l dau !@#$% , dar tu sti macar prin ce trec eu?? De unde sa sti tu?? tipi la nimeni. 


   Dar deodata apare in fata ta o persoana total opusa tie. Parul sau de culoarea mierii, cret, lung, ii scoteau in evidenta ochii albastrii, iar hainele mulate, negre, ii conturau perfect formele. Te privea cu scarba, dar si cu mila. Nu stiai daca e reala, sau doar imaginatia ta. Nu stiai daca Jin chiar e in fata ta, sau daca tu esti atat de obosita incat mintea iti joaca feste.


   -Nu stiu ce simti, bineinteles. Ca doar nu suntem una si aceeasi persoana. Ca doar nu am simtit durerea cand ti-ai taiat venele. Ca doar nu eram langa tine si-ti tot repetam sa nu mai plangi desi eu nu puteam sa-mi contenesc lacrimile! Eu nu stiu! tipa si ea la tine.


   Nu.. E prea ciudat ca sa fie adevarat, dar totusi e. Tu ti-o imaginezi pe Jin, chiar pe constiinta ta, fix in fata ochilor tai cum iti reproseaza ceea ce tu sti, si intelegi de-a binelea. Iti zice din priviri sa o asculti, sa-l dai !@#$% de baiat, dar nu sti daca sa o asculti. Daca e o capcana.. Ce sa faci? Oricum, ar cam trebui sa te grabesti. Dar si asta faci. Iti pui o bluza alba pe tine, vesta ce are rol de uniforma, si blugii. O bluza de trenning si ai plecat, dar nu inainte sa-ti aranjezi putin parul.


   La scoala n-ai facut nimic, nici o ora. Toata ziua profesorii v-au lasat sa repetati la romana. La ora de engleza, la chimie, la romana, la muzica, la franceza.


   Ora de muzica.. V-ati rugat de doamna sa va dea drumul afara, sa va recreati, sa va aerisiti. De ce? Ati stat prea mult in clasa. In clasa ati ramas decat tu si cu Elena. A, sa n-o uitam pe Irina. N-ar trebui s-o uitam. Joaca un rol important in ceea ce va urma. Incepuse sa cante, si Elena ii zice sa taca ca o doare capul. Irina iese afara, lasandu-va singure. Incepi si tu sa canti, varsandu-ti oarecum nervii. Ea si mai nervoasa decat tine, iti zice sa taci, ca o doare capul, ii e rau si ii vine sa planga. Tu nu o asculti, ii zici ca daca vrea liniste sa iasa afara si exact asta face, dar nu inainte sa va certati putin. A cata oara? Deja a devenit o obisnuinta, nu? Ma rog.. Faza e ca ai iesit si tu afara, doar ca tu nu te-ai dus dupa ea, ci stai cu cativa colegi si colege ce joaca elastecul. Elena deja e in partea cealalta a terenului de football, care e si curtea scolii. Si trece timpul, s-a sunat de pauza, apoi de ora, tu nu ai scos un cuvant. Ora de franceza.. Profesorul de sport si cel de rromani au venit sa stea cu voi. Colegii tai spun bancuri, rad, numai tu nu. Costina, o colega, vine langa tine, se aseaza pe acelasi scaun, cum obisnuiti, si tu scoti o hartie si incepi sa scrii:


   "Draga Roberto,


   Vreau sa spun ca imi pare rau ca s-a ras de tine pe seama mea, si ca încă ţin la tine.
   Când te-am văzut prima dată îmi erai străin[..]"


   Ii scrii lui un bilet. Bineinteles ca tu nu ai curajul sa i-l dai, asa ca il scrii doar ca sa te descarci. Ii marturisesti tot ce ti s-a intamplat, ce ai simtit, si schimbarile pe care le-ai suferit. Costina iti cere hartia, zicandu-ti ca o citeste, pe urma o va arunca. Se uita peste hartie, zambeste, apoi cere voie pana la cosul de gunoi, zicand ca o va arunca. In timpul asta tu ai nevoie la toaleta. Ceri voie, si o iei pe Costina cu tine. Cand iesiti din clasa, vedeti ca VII B-ul a iesit din inspectie. Persoana care era in fata grupului era chiar el.. Roberto. Puteai sa-l remarci dintr-o mie dupa frizura lui rebela, hanoracul negru, nelipsita vesta a clasei: in carouri, albastra, si tenul mai oaches. Dar tie nu ti-a pasat de etnia lui. Ca daca faceai diferenta dintre romani si rromi, nu mai erai prietena nici cu Elena. Dar aceasta nu arata deloc ca o rroma, ci dimpotriva: tenul ei este alb.


   Intorci capul in cealalta directie, si ii faci loc sa treaca. Cand acestia au iesit din scoala, Costina iti zice ca esti proast, si fuge strigandu-l pe el. "Roberto! Roberto! Stai putin!". Si mai departe nu vrei sa vezi ce se intampla. Tu te duci direct in toaleta de afara. Dar nici bine nu apuci sa intri, incat in spate iti si sare Costina, zicandu-ti sa intrati in clasa. Intrati, si tu zici ca VII B-ul a iesit din inspectie. Mai departe aveti voi inspectia, acasa, si intri pe net, pe facebook, sa vezi daca te baga in seama. Dar el.. Nici nu era. Dar de ce sa te bage in seama? Nici n-ai vorbit cu el. Dar totusi, esti sigura ca Costina i-a dat biletul. Dar.. Tu mai esi sigura si un lucru: ca l-a aruncat inainte sa-l citeasca. De ce? Pentru ca sigur a vazut ca ai scris ca proasta "Păun Georgiana" pe spate. Ce ai cătat? Nici cand erai cu el nu-ţi permiteai. Acum de ce?! Tu nu mai gândeşti logic. Dar.. Până la urmă tu ai da încă orice sa fii cu el. Sau măcar să nu te mai ignore. 


   Te plictiseşti să aştepţi, şi, tocmai când tu ai vrut să ieşi de pe facebook, te-a băgat în seamă. Începeţi o conversaţie obişnuită, ce ai făcut, cum fost la inspecţie, până începeţi să vorbiţi despre bilet, ţi despre ce simţi tu pentru el, fără perdea.


   -Vezi, Jin? Vorbeşti degeaba. E total diferit de ceea ce credeai tu despre el - te cerţi tu cu (,) conştiinţa ta.


   Dar aceasta apare in faţa ta, şi se uită la tine cu o privire plină de ură. O privire ucigaşă. Dar, totodată, te priveşte cu milă. Însă, chiar dacă e conştiinţa ta, încă nu-i vine să creadă în ce hal ai ajuns după el. Dacă nici pe el nu o mai asculţi, atunci pe cine?


   -Sigur e ceva necurat la mijloc. O simt. Zi că ieşi de pe facebook, că ai teme, sau ceva. Repede, înainte să te scape gura de vreo tâmpenie! îţi tise.


   Dar tu, din nou, nu vrei s-o asculţi, faci ce te taie capul. Pentru că aşa eşti tu: nu şti decât să faci ce te taie capul, nu ţii cont de ce-ţi zice lumea. Eşti nechibzuită! Şi o s-o încasezi pe chestia asta. Tu mereu trebuie să păţeşti ceva rău ca să îţi dai seama că nu e bine. Tu şti în sinea ta că discuţia asta e sinceră. Pentru că tu crezi că-l şti pe el, că şti tot ce-i trece prin cap. Tu-ţi dai seama când ceva îl enervează, când se simte bine, când e suparat. Chiar dacă joacă teatru extrem de bine.




   ***Luni***


   -Păi dar eu când îţi zic că nu e bine, tu de ce să mă asculţi?? Îţi asculţi vreodată conştiinţa? Cum să se întâmple vreodată asta? ţipă Jin la tine.


   Dar tu şti că ea are dreptatea ei. De fapt are toată dreptatea, pentru că dacă tu o ascultai, acum nu se mai ajungea la asta. Acum, că Roberto a spus la toată şcoala de bilet, şi tot ce scria în el, sper că eşti fericită. Sper că a meritat să nu mai vorbească nimeni cu tine pentru o oră cât ai vorbit cu el şi ai râs. 


   -Şi mâine ce ai de gând să fci? Că doar e excursia, nu ai cu cine să stai în excursie. Şi de ce ai scris în bilet că nu mai porti hainele cu care ai fost la teren? Eşti de toată jena! îţi spune Jin, apoi dispare.


   Acum eşti singură. Nu ştiu de ce faci asta, de ce nu o asculţi pe Jin, că doar ştie. E partea ta pesimistă. Şi uneori e mai bine să fi pesimistă decât să crezi în oameni şi să fi înşelată. Dar tu nu asculţi niciodată. Şi o să ai de pierdut cu chestia asta.


   Eşti într-o stare atât de proastă, îţi imaginezi ca a ta conştiinţă este lângă tine, şi că vorbeşti cu ea. Eşti într-o stare depresivă, şi e numai vina lui.




   **


   Deci ai fost în excursie, iar Alexandra, o fată venită anul ăsta din Maramureş, i-a propus profei însoşitoare să stai lângă Roberto pe drumul de la Senat până la Mc. Şi de parcă nu era deajuns că trebuia să stai în spate cu baieţii, şi că stăteai lângă el, mai se şi rezema uneori de tine. Ori vroia să se bage în seamă, ori nu o făcea intenţionat, dar un lucru era sigur: tu mureai. Bine măcar că aveai MP3-ul la tine, şi că ascultai muzică, altfel nu puteai rezista. Dar pe tine te enerva că se tot rezema de tine. Îţi tot venea să te întorci şi să-i arzi una, dar erai înconjurată de baieti, şi, mai mult, amicii lui. Aşa că nu prea se putea.


   Dar în seara cu excursia tu ai intrat pe facebook şi i-ai zis să te lase în pace, să se ducă !"#¤% de tot ce e între voi, şi să nu te mai bârfească pe la cloţuri, că tu afli fără ca el să-şi dea seama. 


   Apoi ai primit un telefon de la Elena. Răspunzi fără nici o jenă, şi îi zici tot ce s-a întâmplat, şi îi zici şi de ce i-ai scris lui. Aceasta te felicită, şi-ţi povesteşte ce s-a întamplat la şcoală, ce au mai zis ăia de tine. Te superi : erai bârfită în ultimul hal. Dar apoi începi să râzi la gândul că ei sunt atât de geloşi pe tine încât chiar pot merge atât de departe. Dar asta se întâmpla, şi ţie ţi se pare tare.




   **


   -Nici n-ai idee cât de mândră sunt de tine! Ai trecut peste tot, i-ai făcut să înghită pământ în urma ta! îţi zice Jin.


   Într-adevăr, eşti tare! Media 10 semestrială! Asta e.. Nici măcar n-am cuvinte să zic cât de tare eşti. Nici nu mai contează că nu mai vorbeşti cu Andreea. Oricum, blondina aia de la tine din clasă nici nu merita atenţia ta. Dacă atât de nesimţită a fost încât să îţi scrie pe un dese Roberto+Georgiana, atunci ducă-se! Dar ce mult o oftică faptul că tu nu-i mai adresezi nici un cuvânt! dacă a ajuns să-i zică Elenei să vorbească ea cu tine să rezolve.. Şi chiar atât de tâmpită e încât nu-şi dă seama de ce nu mai vorbeşti cu ea. Dar, oricum, lasă asta. Faza e că asta e ultima ta zi de clasa a VIII-a, şi că azi e premierea. Şi că eşti singura concurentă la premiul I! Oftică, Dana şi Andreea!


   Un tricou alb, vesta, si o fustiţă în carouri pe care ţi-a facut-o mamaia ta. 


   -Clasa a VIII-a B, 19 înscrişi, 7 au promovat, 4 repetenţi. Pentru Premiul I, Grosu Georgiana, cu media 9.85. Felicitări! o auzi pe diriginta ta cum te strigă.


   -Bravo, Geo! te felicită şi Elena.


   -Într-adevăr, felicitări, nesăbuit-o! îţi zice şi Jin.


   Nu cred că mai trebuie să zic şi că ceilalţi mureau de ciudă, şi că el avea o mutră de milog, şi nu s-a ferit să se uite la tine, exact ca la competiţia de la franceză, acum două luni. Dar tu ai fost cam ocupată, şi nu te durea de el, aşa că nu ai luat în considerare.




   **


   -Elena, mi-e cam frică să mă uit! îi zici ei


   -S-o luăm de la sfârşit, poate o să fie presiune mai mică - propune


   Vă uitaţi amândouă pe lista cu rezultatele de la examene: ai luat 10 la amândouă. Garantat intri unde ţi-ai propus! Să te întorci şi tu şi Elena, şi ea fericita căci luase 8 la română şi 7 la mate. Era enorm pentru ea. Vedeţi că vine directorul, şi vă duce în curte, pe terenul de football, unde erau cei de la a VII-a ce ţineau buchete de flori pe sub care trebuia să treceţi cu toţii: VIII A şi VIII B. 


   Treci victorioasă pe sub acele buchete de flori, cu spatele drept, mândră, atrăgând atenţia. Deoarece toţi te ştiau pe tine plată, cuminte, sinceră, s-au mirat să te vadă ca o apariţie: fără uniformă, cu hainele mulate, şi cu formele definite foarte bine. Directorul vă pune pe fiecare să spuneţi câteva cuvinte, dupa catalog. Urmeaza VIII B, a 10-a la catalog eşti tu.


   -Dragi colegi, elevi, profesori: vă mulţumec că m-aţi suportat, şi că mi-aţi arătat ce e bine şi ce nu, şi vă mulţumesc că m-aţi ambiţionat să învăţ mai departe. Datorită vouă am reuşit. Şi mai ales datorită unei personalităţi de la VII B, Păun Roberto: Roberto, merci mult; dacă nu erai tu să mă distrugi în semestrul I, eu nu mai eram acum aici. Câte am îndurat m-au făcut mai puternică, şi mi-am dat seama ce vreau defapt. Aşa că aici, acum, fac un jurământ: jur că niciodata nu voi mai da înapoi, şi nu ma voi mai lăsa călcată în picioare! spui tu cu o virtute uluitoare.


   Ai lăsat pe unii fără cuvinte, dar majoritatea aplaudau şi fluierau. Ai terminat clasa a VIII-a, fluturaş! Dar încă nu s-a terminat lupta cu viaţa. Încă trebuie să tragi tare, şi să crezi.. Să crezi în tine, nu-n altcineva!

______________________________________________________________________________________________


  Şi ăsta a fost capitolul III. Probabil credeţi că a fost ultimul, dar nu a fost. Mai am un capitol. Care o să ne înveţe pe toţi o lecţie.
  Mi-am adus aminte o chestie: eu n-am pus o melodie a OneShots-lui. Aşa că melodia e Sore - Dor să-ţi fie dor . 
  Lectură plăcută!! :D
Sus In jos
Alexandra.
Chūnin
Chūnin
Alexandra.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Calarasi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 797
Puncte : 865
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : scris, citit, ascultat muzica

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Mar 03 Iun 2014, 21:35

 Dupa un car de ani uite ca imi fac si eu aparitia pe aici si sti bine si de ce.
 Tot ce pot sa spun despre acest capitol este ca mi-a placut foarte tare, a reusit foarte bine sa ma induca in poveste si chiar in unele momente am simtit ca traiesc acele sentimente. Mi-a placut foarte tare felul in care ai scris capitolul si chiar am putut sa inteleg poate mult mai bine unele evenimente. Nu mai zic, ca la final cand a fost vorba de acel discurs mi-a venit in minte genul de moment in care elevul incepe vorbind serios si dupa doar doua sau trei cuvinte incepe sa isi exprime bucuria ca a scapat de colegii si profesorii pe care i-a avut  lough . Oricum a fost misto si abia astept sa citesc si acel ultim capitol care se anunta unul foarte interesant.
Sus In jos
MayJin
Genin
Genin
MayJin

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Daegu
acebook acebook : Mădălina-Georgiana Grosu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 290
Puncte : 323
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Writing, babe
Stare de spirit Stare de spirit : jungshook

Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19Lun 09 Iun 2014, 20:47

   Nu scoti usor un om din suflet.. Dar daca o faci, o faci pentru tot de-a una, ca si cum acele persoane nu ar mai exista. Pana sa ajungi la acest pas, ierti de mii de ori, si de fiecare data esti ranita. Cauti cu disperare sa te agati de orice are omul mai bun si de orice amintire care te leaga de acele persoane. Tolerezi, intelegi, suferi, si acorzi sanse, mergand pana la naivitate, pana la a lasa oamenii sa profite de bunatatea ta. Dar ai si tu limitele tale. Si te trezesti intr-o zi in care in tine ia nastere sentimentul dreptatii.. Si atunci simti o repulsie fata de felul in care ai fost tratata. 

   Sufletul omului nu este o casa parasita care poate fi bantuita dupa placere, din care se poate lua dupa trebuinte, iar, ma apoi, parasirea si revenirea dupa plac. In sufletul omului nu intri cu mizerii si urat, ci cu frumos, cu intentii bune, deschis, pasnic, si iubitor. Cine isi doreste sa faca parte din sufletul cuiva ar trebui sa stie ce are de facut ca sa isi pastreze locul acolo. Mai ales in sufletul tau, care a patimit atatea. Daca nu.. Adio, si n-am cuvinte!.. Acea persoana nu este potrivita.

   Tentatiile sunt niste droguri pentru suflet. Si putine sunt persoanele care ii pot rezista. Insa cele mai multe cad prada, nu se pot abtine, dusi, sedusi, mintiti de gandul ca ar fi mai bine sa faca acele lucruri. Asa cum tu ai cazut in plasa tentatiilor cand a fost vorba de Roberto.. Parca asa-l chema, nu? De cand nu l-ai mai vazut.. De multi ani, si nici nu mai ai nevoie. Deja aproape i-ai uitat chipul; toate amintirile cu el sunt inchise intr-o camera, acolo, in mintea ta, sigilate si uitate. Acum ai uitat pana si de toti "prietenii" pe care ii aveai cand erai in gimnaziu. Singurele persoane pe care le frecventezi cu apeluri si convorbiri sunt trei fete speciale. Cele care te-au ajutat cu sfaturi cand iti era greu, cele care nu te-au abandonat, si cele care au ras si plans cu tine: Elena, Mari si Costinela.

   Acum tu doar te ridici din pat la strigatele mamei tale ce te indeamna sa te trezesti, sa nu intarzii la ultima zi de liceu inainte de vacanta de vara, inainte de incheierea anului scolar. Talpile tale goale ating parchetul rece, adaugand un fior rece corpului. Insa te obisnuiesti cu temperatura, si pasesti pana pe balconul deschis al vilei. Un aer proaspat iti inunda narile, si te face sa te grabesti, sa admiri iar, si iar, acel aer de Londra, strazile linistite si apa limpede pe care trebuie sa o tranversezi cu feribotul pentu a ajunge la cladirea liceului.

   Dupa siesta de dimineata, iti pui uniforma, iti iei o mapa in care a fost introdus, de catre tine, seara trecuta, un pix si niste foi de hartie. Cand cobori la parter, mama ta te astepta cu un mic-dejun cald, si cu un zambet mare pe buze. Era fericita ca fata ei a terminat si clasa a X-a, la toate materiile in grupul A. Era fericita ca ai lasat deoparte toate problemele pe care le-ai avut, si te-ai concentrat pe scoala. Mandra ca nu te-ai lasat, ca i-ai depasit pana si pe englezi, si ca nu a mai existat nici un obstacol in calea ta.

   Ajunsa la scoala, te intampina niste colegi.. prieteni! Pe ei chiar ii puteai numi prieteni. Ei chiar au fost alaturi de tine, ei chiar te-au ajutat, pe ei chiar te-ai putut baza. Cand le-ai povestit de Roberto, ei tot ce au putut face au fost sa-ti spuna sa nu il mai bagi in seama, sa-l uiti, pentru ca el este ghinion pentru omul care il intalneste. Si intr-adevar aveau dreptate. Si nu puteau face mai mult de atat. Pentru tine a insemnat chiar foarte mult. Tu chiar ti-ai fi dorit ca ei sa fi fost langa tine cand ai suferit, in locul fostilor tai colegi care, in loc sa te inteleaga si sa te consoleze, sa te ajute sa treci peste, ei doar au ras de tine, si ti-au agravat situatia.

   -Hey, Georgiana, how are you?te intreaba Jonny. 

   Inalt, zvelt, te intreaba ce mai faci. El, Danny, Lee, Catalyna, Amber si Robin. Grupuletul tau, improvizat din elevi ai diverselor clase ale scolii. Doar Jonny ce e in clasa cu tine.. Fara sa mai te lase sa raspunzi, Lee iti spune sa te grabesti, premierea e pe cale sa inceapa, si ea chiar vrea sa vada ce premii au luat ceilalti. Tu ai fost anuntata de catre doamna directoare, deoarece este chiar foarte incantata ca are un elev atat de constiincios. Intr-adevar, tu chiar nu te-ai lasat, insa nici prietenii nu ti i-ai neglijat. De cate ori ai fost invitata, ai mers cu ei, te-ai plimbat cu ei, ai ras cu ei. Dar nu toate au fost roz. Bineinteles ca au existat si momente mai grele. Acele momente.. Erau extrem de grele daca nu existau cei sase care sa te ajute, sa planga cu tine si sa-ti dea sfaturi.

   Insa cel mai aproape ti-a fost Jonny.. El este jumatate roman, mama sa fiind din Craiova, mutandu-se aici cand el avea 5 ani. Inca vorbea romana, chiar foarte bine, si bine-inteles ca atunci cand tu nu stiai sa te exprimi, te ajuta. V-ati intalnit fix in prima ta zi de liceu. Si de atunci ati fost nedespartiti.

   Dupa premiere, va indreptati fiecare spre clasa lui pentru organizarea petrecerii de final de an. Si, aici, tu erai ascultata. Toti iti ascultau ideile, le dezbateau, le imbuntateau, chiar le pasau de parerea ta. Chiar daca la inceput ei nu au fost chiar asa.. S-au schimbat, insa la fel si tu. Cand ai ajuns aici, in Londra, erai innca o fetita cu frizura de baiat, ce se imbraca inca ciudat, cu ce-i pica in mana. Inca aveai inima franta, sufletul insangerat, lacrimile inca se lasau siroaie pe obrajii palizi si moi, fara ca macar sa-ti dai seama. Inca erai nechibzuita, inca te certai cu toata lumea care nu era cu tine, inca te gandeai ca degeaba iti zici parerea, ca oricum nimeni nu te-ar asculta. Cand ai ajuns, tu chiar sperai ca o sa fie diferit de Romania, insa erai absolut sigura ca o sa fie mai rau. La inceput a fost mai rau, insa l-ai avut pe Jonny ce te-a ajutat, si acum chiar te-ai schimbat total. Esti exact opusul. Acum nu incerci, acum faci. Acum nu mai ai frizura de baiat, paru-ti e lung, ai zambetul pe fata intotdeauna, hainele-ti sunt noi, de firma. Ai invatat sa-i asculti pe altii si sa-ti faci vocea auzita. Intr-adevar, si situatia financiara este alta. Acum nu mai exista salarii de rahat in casa. Acum, doar salariul tatalui este de trei ori cat erau inainte toti banii din casa la un loc. 

   ~~~ A doua zi ~~~

   -Jin, esti sigura? vorbesti din nou cu constiinta ta.

   Pana la urma, Jin a ramas alaturi de tine. Acum, tu nu o mai consideri ca pe o boala, ci chiar ca pe un ajutor. Ai invatat sa o asculti, si este chiar ok, iti merge great. S-a demonstrat si de catre psiholog ca pentru a renunta la Jin, ar trebui doar sa renunti la tot ce ai avut cand ai fost in Romania. Sa tai legatura cu cei care te suparau, cu toate ce le purtai, cu toate obiceiurile. Asa i-a fost zis parintilor tai, insa se pare ca nu a mers. Tu inca o mai vedeai, insa parintii tai s-au acomodat cu faptul ca vorbeai cu tine insuti. Acum nu-i mai deranjeaza.. Asa mult ca inainte. Mama ta a aflat de Jin cand ai inceput sa vorbesti singura in timp ce faceai un desen. I-a spus tatalui tau, apoi ai fost la psiholog.

   -Georgi, mama, iar vorbesti cu Jin? te intreaba mama ta ce tocmai a intrat.

   Ea inca era putin impotriva, adica ea considera asta o boala mintalace trebuie indepartata. Desi nu era ceva de care sa se teama pentru ea, era ceva de care sa se teama pentru tine: daca vor afla si ceilalti? daca iar se va rade de tine, si te va face lumea nebuna? Apoi vine langa tine si incepe sa iti povesteasca o chestie incredibila.. Ceva ce i s-a intamplat de cand te-ai nascut, pana pe parcursul cresterii tale. Te-a asezat pe pat, si ea langa tine, punandu-si mana pe piciorul tau, si uitandu-se fix in ochii tai, dand sa planga.

   -Mami, cand v-ati nascut.. A fost o nastere incredibil de usoara. Insa m-am speriat enorm: nu plangeati, nu miscati, aproape ca nu respirati. V-au luat si v-au dus in incubator, lasandu-ma sa cred ca ati murit. Nu mi-a spus nimeni nimic.. M-am speriat, am tipat, am plans, am implorat sa-mi aduca copiii inapoi. Insa nu m-au ascultat. M-au lasat sa va vad abia dupa cateva zile. Si cand v-am vazut, ti-era mai mare dragul. Cand erai mica, aveai ochisorii albastrii. Cand ai iesit din spital, la fel. Cand ti-a crescut perisorul, era de culoarea mierii, era cret. Dar cand ai facut un an s-a inchis la culoare.. La fel si ochii. Primul tau cuvant a fost "Jin". Am vrut sa-ti punem numele asa, insa apoi ne-am gandit ca ar fi ciudat.. Si de acolo Georgiana. Cand erai mica, tot vorbeai cu cineva pe nume "Jin". Insa.. Nu exista acea persoana. Cel putin nu in stare materiala - iti spune, si apoi incepe sa planga.

   Te uiti cu groaza, si apoi repeti in minte " [..] cand v-ati nascut [..] nu plangeati, nu miscati, nu respirati [..] ". Oare este posibil??

   -Mama, de ce ai folosit pluralul cand te-ai referit la mine? o intrebi, ca poate gresise; dar de atatea ori?

   Apoi se uita la tine, si, cu glasul tremurand iti raspunde greu, incet, abia auzit

   -Cealalta.. persoana.. "Jin".. Este sora ta!.. raspunsul veni ca o bomba. Trebuiati sa fiti gemene. Defapt, la radiografie au fost o fata si un baiat.. Trebuia sa fiti Jin si Geo, Geo fiind numele pentru baiat. Si cand am aflat ca Jin murise, si cand am vazut cat de bine semeni tu cu ea.. Ea cand s-a nascut avea deja perisorul crescut. Cand am vazut ca semeni cu ea pe zi ce trece, am vrut sa-ti punem numele Jin, insa tatal tau a zis ca ar fi prea ciudat ca ambele fete sa aiba acelasi nume. Asa ca am ramas la Georgiana. de mica a existat Jin, insa tu nu ai luat-o ca sora ta, ci ca si constiinta ta. Probabil ca tu esti singura care o poti vedea, insa vreau sa sti ca eu te cred, indiferent de ce zice lumea, si ca nu esti nebuna!.. apoi pleaca, lasandu-te singura cu Jin, uimita.

   -Deci.. Noi suntem surori? o intrebi pe constiinta ta, aceasta zicandu-ti ca este imposibil, ca ea este doar o proiectie a mintii tale, si doar atat; ca ea nu exista de fapt, decat in tine.

   Dar decideti sa nu va ganditi la asta acum. Deja sunteti in intarziere, iar tu abia probezi o rochie. O lasi pe tine, te incalti, iti prinzi parul intr-un coc, apoi te uiti in oglinda. Jin se punelanga oglinda, cu fata la tine, si te intreaba daca semanati. Intr-adevar, era o asemanare izbitoare. Acelasi contur al fetei, acelasi nas, aceeasi gura, acelasi contur al corpului. Diferenta: culoare parului si a ochilor. Ea inca a ramas cu imaginea de cand era mica.. Pe cand tu ai schimbat culorile.

   ~~~ Peste o saptamana ~~~

   Acea seara a fost minunata. Chiar s-au mirat sa te vada scoasa putin din tipare. Tu nu te-ai mirat de ei, tu chiar esti obisnuita cu ei in alte haine inafara de uniforma, insa ei cu tine nu. Ati baut, ati dansat, v-ati distrat, ai ajuns acasa pe la 12 noaptea, insa asta nu conteaza. Conteaza ca acum esti pe drum spre Romania. Ca gandu-ti este din nou la toate amintirile dureroase ce le-ai avut in tara, insa alegi sa te gandesti si la cele frumoase. Nu doar la cele la care tu ai sfarsit plangand si cu sufletul ranit. Alegi sa te gandesti la Elena, la Costinela, la faptul ca este luna lui august si ca ai o luna la dispozitie sa razi si sa petreci timpul cu ele. Cine stie, poate te vei intalni si cu Irina, cu Andreea, cu Catalina, cu Mariana, cu Leo, cu toti colegii tai din gimnaziu. 

   Prinsa in ganduri, te sperie ringhton-ul telefonului. Il scoti din buzunar, si te uiti: "Costinela". Raspunzi incantata si nerabdatoare sa-i auzi din nou vocea uneia dintre prietenele tale cele mai bune.  

   <<-Sis, pe unde esti?>> te intreaba, tu raspunzandu-i. Ii spui ca maine de dimineata vei fii inapoi in Romania pana in septembrie, si ca abia astepti sa va revedeti din nou, in august.

   Aceasta te intreaba daca ai pe cineva, daca s-a schimbat vreun plan.. Tot felul de intrebari normale pentru versta voastra.. 16 ani, fluturas! Ai crescut mare, esti o adolescenta acum!.. Ai alte ganduri, alte preocupari. Alte persoane la care tii, alta atitudine. Insa ceea ce nu se va schimba niciodata, oricat ai incerca, este rana inca deschisa din sufletul tau. Acea rana care are nevoie de el sa se vindece. Insa ratiunea iti spune ca nu este bine. Iti spune ca nu are de gand sa te mai ajute sa treci peste, iti spune ca te va abandona daca mai faci o singura data greseala de a mai tine la el atat de mult ca inainte. Daca mai faci greseala de a mai vorbi cu el, daca mai faci greseala de a te mai gandi la el. 

   Ajunsa si in tara. Deja era a doua zi.. Si tu ai adormit. Esti singura in tara, doar cu bunicii ce te asteptau acasa.

   ~~~ Peste o perioada ~~~

   -Georgiana, trezeste-te! te stiga Elena tocmai intrata in camera, ce a sarit peste tine in pat.

   La comanda te dai jos din pat, primind in fata un morman de haine. O intrebi ce este cu astea, iar ea iti raspunde ca sunt haine de-ale tale luate din dulap, pe care ar trebui sa le porti. Iti spune ca azi va duceti sa va plimbati, si ca ar vrea ca fostii vostri colegi sa te vada, sa-ti vada schimbarea radicala. Iti spune ca a vorbit cu ei, si ca ar trebui sa va vedeti cu totii peste o ora in parcul din centru.

   -Chiar trebuie?.. intrebi tu, apoi te intinzi din nou pe spate si incerci sa adormi la loc.

   Peste 10 de minute te uiti in oglinda. Esti deja gata de plecare. Sau macar asa crezi tu. Elena nu este de aceeasi parere. Se apuca sa-ti despleteasca parul, lasandu-l liber pe spate, apoi te intreaba daca nu cumva ai vrea sa ai suvite. Ii raspunzi ca ai vorbit cu mama ta sa te tunzi in vacanta asta, apoi ea te ia cu ea. O intrebi curioasa, in timp ce mergeati pe strada, unde vrea sa te duca, iar ea decat iti da telefonul ce ramasese la ea. Tacerea iti provoca si mai multa curiozitate, insa peste 5 minute primesti un raspuns indirect: te vezi in fata unui coafor. Atunci ea iti spune ca s-a angajat part-time la coaforul din fata ta.

   Cat timp ti-a aratat niste modele, tu stateai si te gandeai.. Ca n-ai mai vazut-o pe Jin de cand cu acea zi.. In care mama ta ti-a spus de faza cu nasterea ta. Si cand tocmai te gandeai ca probabil nu o vei mai vedea, apare in fata ta cu o fata ingrozita. Avea parul ondulat, nicidecum cret ca de obicei, si incepea sa semene cu tine mai mult ca de obicei. Te intreaba ce sa faca, ce s-a intamplat? Insa tu nu stii ce sa-i raspunzi. Te uiti si tu la ea extrem de speriata, apoi dispare. "Ce a fost asta?" te intrebi, apoi Elena te ia in fuga spre parc. Mai erau 5 minute pana la ora stabilita, iar parcul era la o distanta de 10 minute. Plus ca la mersul vostru..

   Tot drumul ai butonat. 

   Ajunsa acolo, observi niste copiii mai mari. Baietii erau mai inalti, mai solizi, fetele erau mai dezvoltate, aveau siluete aproape perfecte. La inceput nu prea ti-ai dat seama care-i care, dar apoi ai realizat: temperamentul a ramas cam acelasi. De ce? Andreea, cum ajungi, cum te ia in focuri.

   -Ce, draga? Suntem de la oras, din Anglia, si acum ne permitem sa intarziem?

   -Bravo mie, ciuda tie! ii raspunzi fara nici macar sa ridici ochii din telefon. 

   Pentru tine, acea "butonare" era importanta. Ei sigur nu puteau intelege. Va asezati jos, si incepeti sa istorisiti viata. Ma rog, ceea ce s-a intamplat dupa ce ati terminat clasa a VIII-a. Nu prea se schimbasera. Erau, mental vorbind, aproape la fel cum i-ai lasat.Dupa un timp, au aparut si niste personaje misterioase, imbracati in haine sport, si cu o minge de football. La inceput nu i-ai recunoscut. Au venit, s-au asezat langa voi, ati intrat in vorba. Toti pareau ca nici macar nu te vad. Asta pana cand a venit langa tine un blondin si a inceput sa vorbeasca. Ati evitat numele, ati ras, ati glumit. Insa pare ca el te cunoaste. Ceilalti te-au bagat in seama, cand au intrebat de nume, ai ocolit subiectul, tu dandu-ti seama pana la urma de cine erau personajele ce au venit. Numai o singura persoana nu ai recunoscut-o.

   -Deci, Geo, l-ai uitat pe Roberto? Ai pe cineva? te intreaba Catalina, iar ceilalti, cei noi-veniti, se mira ca defapt tu esti Geo.

   -In primul rand - zici tu lasand butonatul - nimeni nu-mi mai zice Geo. Apoi, nici nu mai vreau sa aud de el. Si in ultimul rand, daca as avea sau nu, asta este numai si numai treaba mea. Nu vreau, daca as avea, sa se imprastie vestea, sa vina o (**) si sa mi-l ia!..
  
   -Auzi?? Ce !@#$% ma faci pe mine (**)?? Ce crezi? Ca daca ai venit din Anglia, daca esti englezoaica acum poti sa ma faci pe mine (**)?? iti raspunde scuipand venin.

   -Doar am zis, nu am mentionat nici un nume. Mai departe, daca te-ai simtit, asta nu e treaba mea - apoi te ridici in picioare, sa stai fata in fata cu ea, si o iei frumos de gulerul camasii pe care o purta, tragand-o spre tine. Si daca mai ridici o data vocea la mine, o sa uiti cine esti! spui cu o voce amenintatoare, apoi se lasa linistea.

   Toti s-au cumintit. Nimeni nu mai indraznea sa spune vreun cuvant. Mirarea si frica erau prea mare. Apoi, Andreea, ca sa demonstreze ca nu-i este frica de tine, ti-l prezinta pe tipul pe care nu l-ai recunoscut. Era de fapt Roberto. Acel nume.. Acea fata.. Acea persoana! Deschidea acea camera cu amintirile. Insa cufarul inca este sigilat. Si nimic nu-l va dechide pe acela. Insa un sentiment tampit te cuprinde. Iti doresti doar sa-i dai una si apoi sa-l iei in brate. Ii doresti sa-i spui o replica de genu': "Am crescut, fraiere!". Insa daca vei mai vorbi cu el, sigur acel cufar va incerca sa se descuie. Nu! Trebuie sa lupti! Nu te da batuta in fata lui! Nu iti dai seama ca ei exact asta doresc??

   -Geo, eu.. incepe Roberto, insa tu nu-l lasi nici sa te impusti

   -Nu ma cheama asa! i-o tai repede.

   Oricum, nici nu era de asteptat sa mai vrei sa vorbesti cu el dupa cate ti-a facut. Dupa ce ca a fost nesimtit atunci. Dupa cat ai incercat tu sa vorbesti cu el dupa, dupa cat l-ai implorat.. Acum are asteptari.

   Mai vorbesti cu ceilalti. Nu mult. Ai primit un mesaj de la parintii tai care-ti spun ca ar trebui sa te intorci in Londra pentru ca tatal tau va trebui sa plece intr-o alta cursa timp de o saptamana, si ca mama ta va ramane in orasul de langa pentru servici. Te scuzi ca trebuie sa-ti faci bagajele, apoi pleci. Cu siguranta ca o sa-ti faca mai bine acea plecare. Mai ales acum. Dupa ce l-ai vazut, nu-ti doresti sa te mai intorci. Insa obligatia era mare.

   ~~~Ajunsa in Anglia~~~

   Singura cu sora ta inapoi in Anglia. Nu conta daca era 6 dimineata - cineva iti batea la usa, suna la sonerie, si, daca mai continua mult asa, va urma sa o trezeasca pe sora ta. Pe tine nu avea de ce sa te trezeasca. Tocmai aveai de gand sa te duci la culcare caci nu dormisei deloc - facebook-ul provoaca dependenta. Lasi laptopu' pe birou, apoi iti tarasti picioarele pe parchetul rece pana la usa de la intrare. Nici nu deschizi bine usa, ca esti surprinsa de Elena, Costinela si Andreea la usa ta. 

   "What?!" gandesti chiar in acea clipa. Insa ele dau buzna peste tine in casa. Le conduci in sufraerie, si ele se fac comode. Fiecare avea cate un bagaj cu ele. De parca erau gata sa ramana la tine. Si cand le intrebi.. Chiar asta iti raspund. Planuiau sa petreaca o luna la tine. Te gandesti ca ti-ar prinde bine putina companie in luna asta, cat sunt plecati parintii tai. Le arati camerele de oaspeti, iar ele decat isi lasa bagajele, ca si au inceput sa exploreze camera. Se uitau atent la fiecare detaliu, iar, cand au ajuns in camera ta, s-au oprit. Au intrat in camera cu o timiditate absoluta. Patul era din fier, cu roti; o saltea pusa peste, iar cuveltura era albastra, la fel ca si perna. Biroul era mare, un scaun cu roti, un dulap aproape cat peretele, si o terasa in care puteai patrunde prin usa de geam pictata de catre tine cu un personaj dintr-un anime. Peretii camerei erau albi, insa erau colorati de catre multitudinea de personaje pictate pe pereti. Toate culorile, toate pozitiile. Aceea era camera ta, camera in care dormeai, te recreeai, plangeai, te consumai, si te reincarcai. 

   Voi ati adormit in camera ta, vorbind, unele pe jos, Elena in patul de o persoana.

   Luni, ai dus-o pe sora ta la scoala, in clasa a III-a. De acolo, ai pornit, impreuna cu fetele, prin oras. Prima data ai zis sa mergeti la coafor. Ca de obicei, ele nu au fost deaccord ca tu sa te tunzi, ca iar o sa-ti strici parul, asa ca ati iesit prin oras. Ca fetele, la un pahar cu suc, la o inghetata, la orice ar putea sa va distraga atentia. V-ati dus sa vizitati. Lunea, sora ta avea program prelungit, asa ca puteai sta fara grija. V-ati dus la "Ochiul Londrei", ati vazut "BigBang", ati vazut pana si palatul Buckingam. Si ati sfarsit prin a sta la o masa la o terasa subtila. Radeati, glumeati, povesteati tot felul de chestii. Daca Andreea nu era atat de mandra, cu siguranta erati prietene apropiate. E de incredere, oricum.

   Si cand a fost un moment de tacere intre voi, incercand sa va abtineti din ras, Andreea se uita spre sosea. Si asta a fost o miscare cam gresita. Striga uimita, plina de fericire "Alexandra!". Acea maramuresanca ce s-a mutat in Londra cu cateva luni inaintea ta. Acea fata ce a fost in clasa cu Roberto in singurul an din gimnaziu ce l-a petrecut in oraselul vostru. Acea persoana care se tot despartea si impaca cu el. Va vede, si vine spre voi, cu un zambet urias pe fata. Era insotita de.. Roberto! Cum?! Tu te-ai mai vazut cu Alexandra, chiar este in aceeasi scoala cu tine, insa ea tocmai ce a terminat a IX-a. Tu a X-a. Sta la o strada distanta de  tine, si mereu te vezi cu ea de cate ori mergi la magazin, sau la scoala. A incercat de cateva ori sa se dea la Jonny, si la Danny. Insa a primit bataie. Asa Robert a scapat de ea, pentru ca ea deja stia de frica voastra - a ta, a lui Lee, a lui Amber si a Catalynei. 

   Il recunosti pe Roberto. Cum sa nu?! Dupa ultima data.. Te ridici brusc de pe scaun, si te duci inauntru, in restaurant, spunand ca te duci la toaleta. Elena si Costina vin la tine. In incinta ajunsa, te duci de graba la q-weta, stiind ca vei plange. Macar sa nu-si dea restul seama ca o vei face. Te stropesti pe fata, si te imbujorezi imediat. Apa era prea rece. Insa lacrimire s-au retras. Le spui celor doua ce te-au insotit ca esti bine, insa, chiar daca v-ati divizat, ele tot te cunosc, si stiu ca inauntrul tau inca esti moale, si ca tu lupti din greu pentru a parea indiferenta. Sau macar sa nu te afecteze cand vezi sau se intampla ceva ce nu-ti convine.

   Ajunsa la masa, incepeti sa vorbiti cu totii. Tu tot incercai sa-l ignori pe Roberto, iar Elena si Costinela il tot fulgerau din priviri. Ai aflat ca venise in vizita la Alexandra, ca avea sa se intoarca in tara peste doua saptamani, si ca.. Sunt din nou impreuna! Ultima veste te-a facut sa rupi lingurita de inghetata in timp ce mancai. Era din plastic, nu era paguba, insa a cata oara sunt impreuna?! Toata atentia a fost indreptata asupra ta. Alexandra se uita oarecum mandra, stiind in sinea ei ca tu inca mai tii la el - sau cel putin asa credea ea. Elena si Costinela si-au dat seama ca erai cam geloasa.. Iar Andreea nu stia daca sa rada sau sa te ajute. Nici nu mai vorbim de Roberto!

   In fata ta apare, din nou, Jin. Era furioasa. Culoarea pielii ei incepe sa devina mai alba.. Iar ochii se inchid la culoare. Se uita la tine cu un dispret nemarginit, si mai-mai sa te ia si la bataie. Urla la tine sa "rezisti !@#$% !". Apoi dispare din nou. Tu t ridici brusc de pe scaun, si din nou pleci. Numai ca de data asta nu pleci la baie, ci acasa. Nu mai vroiai sa vezi asta..Ti-era sila.

   Acasa, in baie. A trecut un sfert de ora de cand ai ajuns acasa, si nici urma de Elena, Costinela sau Andreea. Ai primit un mesaj de la Andreea care-ti spunea ca vor ajunge diseara. Iti dai hainele jos, si esti gata sa faci ceva ce n-ai mai facut de mult. Iei aparatul de ras din dulap, si il spargi. Ii scoti lamele, si te urci in cada. Apesi usor pe vene, apoi mai tare, si mai tare, si tot mai tare. De data asta chiar sperai sa atingi vreo artera, sa mori, sa scapi de el. Ti s-a urat, nu mai suporti! Acum esti singura!.. Daca n-ai avea prietenii, tu erai disperata. Erai a nimanui.

   Stand in cada si privind sangele cum curge, eliberandu-ti corpul putin cate putin, o durere cumplita te cuprinde. Arunci lama in q-weta, apoi lasi capul pe merginea cazii. Asta este sfarsitul. Asta este sfarsitul tau, al gandurilor tale, al ideilor, al dorintelor, si.. Al iubirii.

   Indiferent cat timp ar trece, tu nu poti sa spui ca l-ai uitat. Indiferent cat de puternica ai fost pana acum.. Ai cazut. Dar atat de tare incat te-ai afundat si nu ai mai putut iesi. Il iubeai.. Il iubesti si il vei iubi. De ce? Nici tu nu stii. Probabil doar pentru ca este prima dragoste, si pentru ca el te-a facut sa te simti speciala. O prostie de la 13 ani te-a afectat pe viata. Ai vrea totusi sa te ridici.. Insa iti dai seama ca este prea tarziu. Ca tu o sa mori, si ca nimeni nu o sa te salveze. Telefonul suna. Il apuci de jos, si te iuti: "Miru". Sora ta te suna.. Ai intarziat sa o iei de la scoala. Raspunzi slabita - ai pierdut prea mult sange. Incepe sa te tot intrebe de ce nu ai venit, ce s-a intamplat cu tine. 

   - Miri.. E ok. Nu pot sa zic prea multe - apoi ochii tai incep sa lacrimeze. Asculta: te urasc, si mereu te-am considerat o concurenta si o piaza rea. Spunei lu' Elena, lu' Costinela si lu' Mari ca sunt prietenele mele. Si lui Jonny ca-mi pare rau. Mamei si tatei spunei ca-i urasc; ca mereu am facut-o. Si LUI.. Ca-l iubesc! 

   Apoi scapi telefonul pe jos, si inchizi ochii. Ultimul lucru auzit a fost sora ta care plangea si te implora sa nu faci nici o prostie, iar ultimul lucru vazut a fost Jin.. Ce era identica cu tine. Avea pana si aceeasi taietura la mana, si cicatricea de la cea veche.

   ***

   Si asa a fost viata ta. 

   Nenorocirile nu au inceput de cand cu Roberto. De cand te-ai nascut ai fost ghinionista. Si, chiar daca ziceai ca nu-ti puteai suporta sora, ca din cauza ei se intampla toate.. Nu este numai vina ei. A fost si vina parintilor tai. Ei nu te-au ajutat cand aveai mai mare nevoie, si mereu te-au marginalizat.

   Povestea cu el.. V-ati cunoscut dintr-un interes comun. Ati fost prieteni, apoi ai inceput sa simti ceva pentru el. I-ai spus, si ati fost impreuna. Apoi a inceput sa se rada de voi, iar el te-a parasit. Si nu a mai vrut sa auda de tine. Ai incercat disperata sa vorbesti cu el, insa nu a vrut sa te asculte, sa te inteleaga.

   Dupa acel moment, Elena, Costinela, Andreea, Mari, sora ta si el au ajuns la tine. Si Jonny.. A fost anuntat de sora ta. Se pare ca el te placea, insa nu vroia sa-ti spuna deoarece ii era frica sa nu faca Lee vreo prostie, si pentru ca stia ca tu inca mai simti ceva pentru Roberto. Si EL.. Roberto inca te mai placea. Cate fete a schimbat a fost doar ca sa te uite. Insa nu a reusit. A fost obligat sa te lase, si sa nu te mai caute. Si-a dat seama ca din cuza lui ai murit.

   La inmormantarea ta, in Romania facuta, au venit toti colegii din gimnaziu. Au venit prietenii apropiati din Anglia, mai exact gasca ta. Au venit cele patru surori pe care le-ai avut - Mirela, si cele trei in care aveai incredere maxima. A venit familia, au venit fostii profesori din gimnaziu. La toti le parea rau. Elena a facut o decadere de calciu in acea zi, iar Roberto nu a mai putut sa se abtina si a inceput sa planga. Mama si tatal tau se simteau extrem de vinovati, mai ales ca Mirela le spusese ceea ce tu ii transmisesei la telefon. Iar Mirela.. A inceput sa traiasca in lumea ei de atunci. O lunga perioada de timp nu a mai vrut sa vorbeasca cu nimeni. Inca nu putea intelege cumsora ei a urat-o. Costinela a inceput si ea sa se taie - a zis ca vrea sa ajunga la tine; innebunise. Jonny s-a mutat in Romania si iti viziteaza mormantul regulat, la fel ca Elena si Mari.

   Nimic nu a mai fost la fel pentru nimeni de atunci. Si asta doar pentru ca tu ai refuzat sa mai crezi, sa mai lupti. Si asta este o lectie pentru toti: indiferent de cat de mult ai suferi, ar trebui doar sa ridici capul si sa mergi mai departe. Sa nu pleci urechea la altii, pentru ca asta te poate distrge. Si daca nu te gandesti la tine, macar incearca sa te gandesti la cei din urul tau care chiar tin la tine. Chiar daca tu nu tii la ei, eu poate o fac, si nu-si dau seama ca te ranesc. Ar trebui doar sa deschizi gura, sa tipi ce nu-ti convine, apoi sa o inchizi la loc, asteptand din nou momentul potrivit sa rabufnesti.

   Poate ca soarta lui Geo nu o impartasesc multi, poate ca doar o persoana la mii de capete. Insa exista acele cazuri. Si.. Eu eram sa fiu in cazul ei. Insa eu m-am ridicat la timp si n-am patit nimic prea rau. Poate doar orgoliul ranit, si un suflet insangerat, insa nimic mai rau. Ceea ce vreau sa spun, este ca nu ar trebui sa-i luati exemplul ei. Luptati pentru ce este al vostru, si, daca vedeti ca acea persoana chiar nu este interesata, inlocuiti-o! Nu merita!

___________________________________________________________________________________________________________

Salman Khan - Meri Teri este melodia capitolului. Doar a acestui capitol. 
Am terminat si cu acest One Shots, sper ca v-a placut. Si, daca da, nu uitati de un mic comm kiss
Sus In jos
Continut sponsorizat




Scrisoare catre el.. Empty
MesajSubiect: Re: Scrisoare catre el..   Scrisoare catre el.. I_icon19

Sus In jos
 

Scrisoare catre el..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: One Shots :: One Shots Finalizate-