Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Le temp est court - Le temp est court Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Le temp est court - Le temp est court Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Le temp est court

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Tiger.
Genin
Genin
Tiger.

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Craiova
acebook acebook : Andreea Iulia :3
Nr. mesaje Nr. mesaje : 71
Puncte : 99
Reputatie Reputatie : 4

Le temp est court - Le temp est court Empty
MesajSubiect: Le temp est court   Le temp est court - Le temp est court I_icon19Dum 09 Feb 2014, 02:05

:) Ador sa scriu, pur si simplu. Cititi capitolul intai si spuneti-mi parerea voastra, daca merit sa continui aceasta prosteala sau nu .   


Le temp est court
                             

Capitolul 1


        Niciodata nu m-am gandit la viitorul meu , stiind ca, Dumnezeu are deja planul facut pentru mine, Sakura. Stand pe fotoliul meu de catifea scriu aceasta istorisire a vietii mele, viata unei simple fete de fierar dintr-un sat uitat de lume din estul Chinei. Niciodata nu mi-am imaginat viata mea altfel decat cum era atunci. Nu m-am gandit la bani, la avere sau la minunatele papusi pe care fetele de varsta mea le pieptanau parul matasos cu repeziciune. Este adevarat ca mi-ar fi placut sa am si eu macar o papusa , soarta rasplatindu-ma  mai tarziu  cu una facuta din carpe vechi  de catre mama mea Momositsu. Nu era la fel ca cele ale fetelor din sat dar cu ea imi petreceam majoritatea timpului. Se poate sa par nebuna dar , cand eram trista, papusii ii impartaseam tot ce aveam pe suflet iar pana la urma am numit-o Meng.



             

                 Al doilea lucru pe care-l iubeam cel mai mult si pe care inca il iubesc este cartea. Inca de la 7 ani, de cand am fost trimisa la scoala din sat, eram fascinata de lucrurile pe care le descopeream in fiecare zi de studiu, alaturi de groaznica mea invatatoare, doamna Kimangawa. Cea mai pare placere a dansei era sa ne bata cu nuiaua ei de bambus atunci cand faceam o greseala, fiind ea cat de mica, pedeapsa pe de alta parte era imensa. Inca imi amintesc cum ii placea sa ne alinte, atunci cand ii uram "Buna dimineata" : " Niste pui de soareci ca voi ati invatat sa spuneti "Buna dimineata". Ma dezgustati, stati jos! " Glasul doamnei Kimangawa semana ca cel al unei vrajitoare batrane si scofalcite. Nu avea respect fata de nimeni . Chiar si cand ne explica o lectie, o facea cu pipa in mana, imprastiindu-se un miros ingrozitor de tutun vechi si putred. Zilele de chin alaturi de doamna Kimangawa treceau destul de usor alaturi de "prieteni" adevarati, cum ar fi Kiminutsu, colega mea de banca , care printr-un gest plin de nerusinare imi va pierde prietenia pe veci, asta dupa multi ani . 

                      Kiminutsu era o fata slabuta, cu par saten si cu un ras destul de ciudat care semana cu un fel de plans de femeie batrana. Ea provine dintr-o familie mai bogata decat a mea, fiind fiica fostului ninja Tatamatsu Kiushi . Era un batranel ciudat cu mustata carunta si cu o chelie  care semana cu o rosie zdrobita.
                                     Intr-o zi, eu si Kiminutsu am mers la pescuit cu domnul Tatamatsu pentru a ne relaxa, fiind totodata festivalul anual al orezului , zi in care nu trebuie sa muncesti. Soarele era de-o frumusete rara stralucind mandru pe intinsa blota cereasca pana la orizont. Ne-am urcat in batrana barca a domnului Tatamatsu iar apoi Kiminutsu si cu mine am luat vaslele incercand sa ne deplasam pe suprafata lacului. Nu puteam sa nu observ magica splendoare a florilor de ciresi care cadeau cu linitate in apa. Incepusem sa fiu melancolica, gandindu-ma ca as putea petrece o vesnicie uitandu-ma la acele flori minunate . 


    Imediat ce am ajuns in larg, domnul Tatamatsu si-a scos vechea lui undita pe care o alinta "Gong", a facut un balans si a aruncat firul de pescuit in apa, in varful caruia se afla o sarmana rama infipta in acel ac de pescuit ruginit. Cu totii eram plictisiti si asteptam cu sufletul la gura sa se intample ... ceva. Kiminutsu aproape ca adormise, la fel si domnul Tatamatsu iar eu ramasesem singura, uitandu-ma la apa cristalina a lacului sperand ca un peste se va prinde si de firul nostru de pescuit. Se facuse ora 4 iar caldura verii era arzatoare asa ca am trezit-o pe Kiminutsu ca s-o anunt ca vreau sa ma intorc acasa. In timp ce asteptam ca pestele sa se prinda de undita, Kiminutsu gemea in somn. A spus chiar si cateva cuvinte amuzante " Ia de aici Nagami , imbecilo!  Ah, Kimaku, ma faci sa rosesc"  care m-au facut sa uit de plictiseala pe care o simteam asteptand sa prind un peste. 


                       Auzindu-mi rugamintea de a pleca acasa, Kiminutsu il trezeste pe domnul Tatamatsu si il anunta ca era deja ora 4. Informatia primita a parut sa-l surprinda foarte tare pe domnul Tatamatsu, acesta fiind incordat tot drumul spre mal. Dupa ce am coborat din barca, Kiminutsu m-a intrebat daca vreau sa merg acasa cu ea. Am refuzat-o politicos pe motiv ca trebuia sa trec la magazinul doamnei Kabuki ca s-o intreb daca a primit pieptenele dupa care tanjesc de ceva timp. Ne-am luat ramas bun dupa care eu am luat-o spre magazin, iar Kiminutsu spre casa, singura, domnul Tatamatsu spunandu-i ca are niste comisioane de facut si ca va ajunge tarziu acasa. Timpul trecuse asa de repede incat seara incepea sa se asterne peste micutul nostru sat.



Spre dezamagirea mea, doamna Kabuki a inchis magazinul imediat dupa ce am ajuns eu, nemaiapucand s-o intreb despre pieptene asa ca am luat-o spre casa. N-am putut ignora scartaitul asurzitor din spatele meu care semana cu cel al unor pantofi uzati. Acel zgomot imi dadea fiori, asa ca am grabit viteza mersului meu, fiind la distanta de 2 strazi fata de casa. Pe masura ce grabeam viteza, pasii se auzeau din ce in ce mai tare, si mai repede. Inima imi batea cu putere, mi se facuse pielea de gaina. Ajungand in capul strazii mele, frica pusese deja stapanire pe mine prin faptul ca era pustie si incetosata. In cele din urma, am avut curajul sa-mi intorc capul si spre uimirea mea, l-am vazut pe domnul Tatamatsu foarte beat. M-am speriat atat de tare incat am cazut pe jos si m-am lovit la cap, nemaiputand sa ma ridic. Tot ce-mi amintesc din acea seara, sunt acele vorbe care ma dezgusta " Haide, mica Sakura! Nu-ti fac nimic rau, ne jucam putin. " 


Ultima editare efectuata de catre Tiger. in Lun 10 Feb 2014, 14:14, editata de 1 ori
Sus In jos
Achylis
Chūnin
Chūnin
Achylis

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Într-o cutie. ⇜ ⇝
Nr. mesaje Nr. mesaje : 957
Puncte : 1005
Reputatie Reputatie : 30
Hobby-uri Hobby-uri :
Stare de spirit Stare de spirit : I’ve seen so much in so many places, so many heartaches, so many faces, so many dirty things.

Le temp est court - Le temp est court Empty
MesajSubiect: Re: Le temp est court   Le temp est court - Le temp est court I_icon19Lun 10 Feb 2014, 14:13

Da ma, se merita. Andreea, poate nu-l continui:-w.
Iar capitolul imi place, ma duce cu gandul la Memoriile unei gheise.
Tatamatsu e un batran pervers care isi botezeaza undita, interesant.
Imi place cum scri, deci sa n-aud ca nu-l termini q.q


Le temp est court - Le temp est court 20upl7d
Sus In jos
♥Demy♥
Chūnin
Chūnin
♥Demy♥

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bacau
acebook acebook : Denisa Popa
Nr. mesaje Nr. mesaje : 685
Puncte : 777
Reputatie Reputatie : 38
Hobby-uri Hobby-uri : Scris, Citit, Desenat, URMARIT NARUTO , mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : visatoare.....si aeriana <3

Le temp est court - Le temp est court Empty
MesajSubiect: Re: Le temp est court   Le temp est court - Le temp est court I_icon19Lun 10 Feb 2014, 19:10

Prosteala ? PROSTEALA ? 
Mai sa fie, e un fic foarte promitator, spun sincer ca merita sa il continui. 
Imi place ca nu ai nicio greseala, nici de exprimare, nici de tastare si ca povestesti extrem de lin, calm, suficient ca sa pot intelege totul cum trebuie.
Cam atat am avut de spus, sper sa ma anunti si pe mine cand pui netx.
Ja ne !


 "I won't allow it! I won't allow you to die like this! You've committed crimes! You must remember everything! Don't think you can be at ease without knowing anything! Don't expect to be forgiven by the people who you've hurt! Live and struggle!"

Erza Scarlet to Jellal Fernandes 
Sus In jos
VMVDD ♛
Sennin
Sennin
VMVDD ♛

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : -
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1587
Puncte : 2106
Reputatie Reputatie : 340

Le temp est court - Le temp est court Empty
MesajSubiect: Re: Le temp est court   Le temp est court - Le temp est court I_icon19Joi 17 Apr 2014, 20:38

Fanfic blocat datorită inactivităţii.


IF U'RE READING THIS IT'S 2 LATE

YOU SEE NO WHITE INSIDE MY EYES AND IT'S A FUN DAY
Sus In jos
Continut sponsorizat




Le temp est court - Le temp est court Empty
MesajSubiect: Re: Le temp est court   Le temp est court - Le temp est court I_icon19

Sus In jos
 

Le temp est court

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-