Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
De ce te iubesc? Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
De ce te iubesc? Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 De ce te iubesc?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
SandClock
Genin
Genin
SandClock

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : craiova
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 281
Puncte : 301
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : muzica,pozele...
Stare de spirit Stare de spirit : grozava in general

De ce te iubesc? Empty
MesajSubiect: De ce te iubesc?   De ce te iubesc? I_icon19Mier 06 Aug 2014, 17:31

  Buna!De obicei nu am destul curaj sa imi postez povestile asa ca toate ajung pierdute prin calculator.Cred ca ati inteles ca asta e primul meu fic postat asa ca va rog mult sa nu ma criticati mai mult decat o sa o fac eu.Imi cer scuze anticipat pentru greselile de ortografie dar romana nu e materia mea preferata.Am incercat pe cat posibil sa elimin aceste greseli dar daca o sa apara va rog sa ma scuzati.

 Ei,iata primul capitol:





Capitolul 1: Pe drumuri mereu.







Hana :



    O scurta prezentare a mea:ma numesc Mikani Hana si am 16 ani.Am parul brunet si ochii albastri.presupun ca acesta prezentare nu reprezinta nimic asa ca sa va spun ceva de viata mea

   Viata mea a fost mereu pe drum.Tatal meu isi schimba mereu slujba ,astfel incat am ajuns sa cunosc toata Japonia la perfectie.Probabil va ganditi ca tatal meu e un senator sau ceva de genu…ei bine nu,el a avut toate slujbele posibile,de la zidar la conducator de tir.De curand m-am mutat in Tokyo intr-un cartier urat .Are doar o camera si sufragerie dar e pe departe cea mai buna casa in care am trait pana acum.Asta e viata mea.

   Peste o saptamana o sa ma duc la noua mea scoala,norocul meu e ca nu m-am transferat in timpu scoilii ci cand s-a terminat scola.Oricum trebuie sa imi iau si eu o slujba .Am cautat si am gasit sa fiu o servitoare la o familie instarita.

  -Oni-chan hai sa mergem pe afara sa vad orasu

  -Miu!Ti-am spus ca nu vreau…si apoi roaga  nu ordona!

  -Ce s-a intamplat?De ce va certati iar?

  -Oni-chan a zis sa ii cumpar o ingheteta si eu i-am spus sa ma roage…apoi s-ainervat si mi-a det o palma!

  -Ce face?Cand am zis eu asta cornite?(asta este una din multele porecle pe care i le pun lui Miu…ca sa nu existe confuzii nu o alint)

  -Hana, sa iti fie rusine!De cate ori ti-am zis sa nu o mai bati pe sora ta!Iestiti impreuna afarasi cerei-ti scuze lui Miu! 

  -Dar nu am….

   -Afara!

                                                                                                          *

  Deci dupa cum v-ati putut da seama sora mea este un ingeras cu cornite…mereu ea sue comporta urat cu mine sau face ceva rau iar eu sunt tapul ispasitor.Mama si tata o venereaza pe Miu…de multe ori imi zic ca ea e mai mica si deaia o rasfata dare u la varsta ei pergeam kilometric ca sa ajung la un magazine…pe cand ea,ea nu iese singura nici in fata blocului.Oricum stiu de ce nu suntem tratate lafel…eu m-am nascut pe vremea cand mama nici nu il stia pe tata.Defapt ”tata”  este un termen destul de vag pentru mine.Eu sunt un copil din flori…eu nu imi cunosc adevaratul tata…pecand Miu…mama si tata au vrut sa o aiba pe Miu.

  -Oni-chan,cumpara-mi ingheteta!

   -Uff….OK!(nu mai am chef sa ma cert cu ea mai ales ca ea castiga mereu)

   -Fetita ascultatoare!O uite-l pe iubitul meu!

  Nici nu apuc sa zic ceva ca ea déjà fuge spre Saki.Ei in cazul in care nu intelegeti cum de o fetita de varsta ei are un iubit va lamuresc eu…Miu are un iubit pe zi…nu prea inteleg cum de cunoaste 365  de baieti  pe an dar asta e…si are doar 7 anipe cand eu …17 ani ,0 iubiti…sa fiu sincera eu vreau sa ma indragostesc nu sastau cu un baiat asa ca sa fiu la moda.Mi-a placut un singur baiat dar el nu m-a placut : …asta e!
Sus In jos
Andreea Sch ♛
Sennin
Sennin
Andreea Sch ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : .
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2598
Puncte : 3358
Reputatie Reputatie : 573

De ce te iubesc? Empty
MesajSubiect: Re: De ce te iubesc?   De ce te iubesc? I_icon19Mier 06 Aug 2014, 22:41

Hei, SandClock. Nu ti-am dat quote la capitol -chiar daca ai numeroase greseli gramaticale/de tastare+cele de exprimare- deoarece ti-am spus in MP ca ma voi rezuma la cateva sfaturi. In orice caz, daca doresti sa continui si sa iti imbunatatesti modurile de expunere, cat si gramatica, dupa 3 capitole postate iti poti face cerere la sectiunea  asta.


  • in prezent, fanficurile nu-si mai au incipitul "buna, numele meu este ..., varsta mea este..., trasaturile mele fizice sunt...", ca mai apoi sa fie completat de "presupun ca aceasta prezentare blah-blah-blah-i-don't-really-care"; in primul rand, cititorii ti-i obtii doar daca introducerea este buna, nu dezvalui nimic concret si pastrezi misterul suficient incat sa ii determini sa citeasca in continuare. In al doilea rand, daca naratiunea este subiectiva, cum e in cazul tau, naratorul-personaj nu se adreseaza cititorilor, e stupid si pointless.
  • cand introduci personaje in actiune, descrierea de tip portret este esentiala; pe parcurs trasaturile morale vor fi remarcate de naratorul-personaj prin limbajul trupului, actiunile infaptuite de acesta etc.
  • pentru veridicitate vei avea nevoie de indici temporali si spatiali: un decor interior, un peisaj, un anotimp etc.
  • prezenta unui camp lexial dominant; vocabularul tau e foarte prost dezvoltat, prin urmare, utilizarea unui dictionar de sinonime ar fi foarte potrivit, si din cate imi aduc aminte ai spus ca iti place romana, well, presupun ca mai citesti din cand in cand, adauga listei tale lecturi mai serioase, ceva psihologic, maybe.
  • dialogul e foarte prost, iar indicatiile din paranteze nu le gasesti decat in Comedie, specie a genului dramatic;

  • ideea nu ma incanta, sper totusi ca te-ai gandit la ceva autentic si ca pe viitor lucrurile vor prinde o nuanta interesanta.
  • nu dramatiza prea mult, deja este too much drama for me to handle.
  • inainte de semnele de punctuatie NU apesi space, doar dupa.
  • semnele de suspensie interiorizeaza starea de spirit a naratorului, nu le folosi tot timpul, este inestetic.
  • numarul minim de randuri este de 25, dar nu ar strica daca ai scrie cateva in plus, ai grija pe viitor.


  • ti-au lipsit numeroase virgule, sfatul meu este sa intri aici si sa citesti cu atentie, iar pentru problema cu partile de vorbire intra aici.

Daca ai nelamuriri imi poti trimite un MP. Good luck!
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
De ce te iubesc? Asss10De ce te iubesc? J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

De ce te iubesc? Empty
MesajSubiect: Re: De ce te iubesc?   De ce te iubesc? I_icon19Sam 27 Dec 2014, 23:43

FanFic inactiv
Sus In jos
Continut sponsorizat




De ce te iubesc? Empty
MesajSubiect: Re: De ce te iubesc?   De ce te iubesc? I_icon19

Sus In jos
 

De ce te iubesc?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri originale :: Fan Fic-uri originale blocate-