Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ultimul dōshu al dragostei Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ultimul dōshu al dragostei Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ultimul dōshu al dragostei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Vin 29 Aug 2014, 17:29

Ultimul dōshu al dragostei



Capitolul  I
Supraviețuieste!


                 Cu lacrimi în ochi și cu dinții încleștați, îmi strângeam ziarele pe care le foloseam drept culcuș pe timpul nopții și care erau acum călcate în picioare. Jigniri și amenințări se distingeau undeva în aer, însă nu mai aveam urechi pentru așa ceva. De un an auzeam aceleași lucruri, simțeam aceleași lovituri și aceleași umilințe ca acum. O izgonire în plus nu ma dobora, însă continua să-mi sfâșie sufletul. Acei ochi  mari și albaștrii care mă primiseră în urmă cu trei zile în scara blocului, acum mă alungau. Nici nu îi mai privii cand îmi facură vânt pe ușă și mă alungară în zăpadă. Le-am mulțumit și i-am lăsat în urmă, căutând un nou început.
                 Îmi venea să țip, să plâng până ce nu aș mai fi avut lacrimi, să mă las pradă frigului, însă n-am făcut-o. Îmi doream puțină căldură, un colț de păine și o bucată de ziar pe care să dorm. Știam că trebuia să-mi caut un nou adăpost; o ghena, un pod sau o gură de metrou în care să mă pot adaposti puțin de furtună, în care să-mi petrec cel puțin noaptea asta. Trebuia să-mi respect promisiunea de a rămâne în viață, de a supraviețui acestei lumi grele. Mi-am strâns ziarele la piept, m-am ridicat în picioare și am luat-o la pas prin zăpadă. Papucii de cauciuc găsiți într-o parcare lăsau urme minuscule, ca de cățel în stratul de zăpadă proaspăt așternut. Bătute de vânt, fulgii le acopereau cât ai clipi din ochi. Nici nu părea că ar fi trecut cineva pe acolo. Din nou, prezența mea părea neimportanta, invizibilă chiar.
                 Am mers așa vreo patru strazi, cotind când la stânga, când la dreapta, până ce am dat de o fundătură, între două blocuri, unde zăpada era oarecum impiedicata să intre cel puțin, nu așa multă. Locul era pustiu, înconjurat de doi pereți de beton și un gard de sârmă. Lumina era slabă, venind de la un felinar aflat în capătul clădirii, pe strada principală. M-am uitat la zidul lateral al blocului din dreapta. Vreo patru scări de fier, împrejmuite de balustrade, duceau la o ușa din același material, neagră și puțin ruginită, iar lăngă ea stăteau trei tomberoane de aluminiu, care mai aveau puțin și dădeau pe afară. Într-unul din acestea se zărea o bucată de blană neagră, cel mai probabil de oaie. M-am apropiat de îndată și am dat la o parte capacul tomberonului. Am tras afară blănița lungă de un metru și am așezat-o într-un colț, lângă gardul de sârmă. M-am întins pe ea și m-am acoperit cu ziare, încercând să mă feresc de zăpada care cădea de sus.
                 Întunericul era din ce în mai slab, iar zorii zilei se revărsau încet asupra orașului, atât de tăcut în acea dimineață. Pleoapele mă dureau, abia puteam să îmi deschid ochii; erau înghețate. Ninsoarea încetase, dar lăsase în urma ei troiene mari, pe care puținii oameni aflați pe strada abia le ocoleau. Am încercat să mă ridic de pe jos, dar pletele rozalii îmi erau prinse în zăpadă, înghețaseră și ele. Le-am tras cât de tare am putut de acolo și mi-am îndesat fesul pe cap, într-o încercare inutilă de a ma încălzi un pic. Stomacul mă durea îngrozitor și cânta de bucurie. În aer se simțea un miros amețitor de plăcinte, asa cum le făcea doamna Haruno în fiecare an la orfelinat.
                 M-am ridicat în picioare și m-am dus lângă ușa mare de fier. De partea cealaltă se simțea aroma îmbătătoare, dar știam că nu aveam cum să ajung să gust vreo bucată din acea mâncare. Totuși, corpul îmi cerea ceva de îmbucat, căci era deja a treia zi de când nu mai băgasem nimic în gură. La cerșit am renunțat de mult timp, căci eram alungată ori de câte ori oamenii mă vedeau în fața lor. În plus, nu îmi stătea în fire. De fiecare dată când am ajuns să cerșesc, a fost din cauza disperării. Îmi promisesem că voi supraviețui, orice ar fi, dar mai important, îi promisesm lui. Asa că am început să caut prin cele trei tomberoane după ceva de mâncare. Tot ce am găsit a fost niște iaurt pe fundul unui borcănel și un colț de pâine foarte uscată. Nu era mare lucru, dar totuși, era cea mai bună masă din acea săptămână, așa că am început să mă înfrupt din ea, stând ghemuită în colțul în care dormisem.
                 Am luat-o agale pe străzile vestice ale Tokyoului, târșâind papucii prin zăpada lipită de asfalt. În acea zonă a globului, luna ianuarie era destul de aprigă, dar în acel an am resimțit-o mai tare decât în oricare altul. Lipsa lui era mai rece decât orice ninsoare. Trecuse un an de când...de la acea zi, ziua în care l-am pierdut: 27 ianuarie 2013. Doar o data în calendar, ar spune unii. Dar pentru mine, fusese o dată sângeroasă, tristă, în care îmi pierdusem calea, inima. El era totul pentru mine, era raza mea de Soare, la propriu. Cu părul blond și ochii albaștrii ca cerul, cu zâmbetul larg și o bucurie ce nu avea cum să fie depășită, îmi lumina viața. Naruto a fost un fel de dōshu* pentru mine, unul al speranței și al vindecării, singurul pe care îl aveam. Era fratele meu, căci frate nu e numai cel care împărtășește același sânge cu tine, ci acela care e alaturi de tine oricând și care te îndrumă.
                 Eu am fost singură dintotdeauna, abandonată într-un orfelinat amărât încă din prima zi în care m-am născut. 1994, un an tragic, din câte spunea orice ziar din acea vreme, în care foametea pusese stăpânire peste întreaga regiune. Furtuni, uragane, toate au distrus populația. Încă din ianuarie, am înfruntat cruda despărțire de mama mea, care presupun ca a existat cândva. În acel an nu s-au făcut adopții, iar în următorul, foarte puține. Eu nu am fost norocoasă, nu am fost adoptată. După aceea, totul s-a complicat și mai mult. Toate perechile doreau nou-născuți, iar pentru noi, cei mai mari, șansele unei adopții scădeau cu fiecare zi care trecea peste noi. Astfel, am ajuns la vârsta de nouăsprezece ani, fără familie.
                 În toți acești ani, am avut parte de bătăi crunte și am îndurat foamea din cauza celorlalți orfani. Eu și Naruto suportam toate acestea împreună, el mă apăra și mă îndruma spre iertare. El m-a învățat cum să-i iubesc pe cei care îmi fac rău, cum să trec peste orice necaz și să mă bucur de viață. Blondul avea grijă de mine, iar eu de el, pe cât de mult puteam. Pe lângă el, mai era doamna Haruno, una dintre tutorii noștrii. Înaltă, șatenă și cu ochii verzi, frumusețea ei ascundeau cei cincizeci de ani pe care îi avea când m-a luat pentru prima oară în brațe. Ea mi-a dat numele ei și mi-a ales prenumele, Sakura... Cât de frumos suna acest nume atunci când venea din gura ei. Pe ea am pierdut-o cu patru ani în urmă și m-a durut, dar nu atât de tare precum moartea fratelui meu.
                 Privind mormântul lui, lacrimile îmi curgeau ca o cascadă. Nici nu aveau timp să înghețe, căci altele le împingeau și le luau locul. Nu mai venisem aici din ziua înmormântării, nu aveam curaj. Astăzi, pentru prima oară într-un an, am îndrăznit să îi privesc ochii. Deși purtam întotdeauna fotografia lui cu mine, nu mă uitam la ea. Îmi era prea teamă. Era o hârtie mototolită și puțin îngălbenită, dar îl surprindea pe el în toată splendoarea: vesel, plin de viață. Am sărutat fotografia și i-am pus pe mormânt o floare ruptă dintr-o grădină oarecare - pot spune ca o împrumutasem -, dar nu înainte de a curăța pavajul de piatră de toată acea zăpada adunata în două luni de iarnă. Am șoptit un "Iartă-mă!" care durea mai tare decât orice trăisem până atunci. Un "Iartă-mă!" sincer, vinovat, atât de cumplit pentru mine.


    *dōshu =  titlu în artele martiale, care se folosește cu sensul de „maestru al căii”; desigur, in acest context, este folosit ca o metafora.




Ultima editare efectuata de catre Danielle in Dum 29 Noi 2015, 00:43, editata de 19 ori
Sus In jos
JustAndra
Genin
Genin
JustAndra

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Botosani
acebook acebook : Andra Mitru

Nr. mesaje Nr. mesaje : 169
Puncte : 204
Reputatie Reputatie : 23

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Vin 29 Aug 2014, 17:51

Ficul m-a facut sa ma simt jegoasa fiindca traiesc bine, ca imi doresc mai multe decat am, desi am multe lucruri de care nu am neaparata nevoie. Ma simt egoista, rea, cruda si murdara, murdara din cauza dorintelor mele pe care le am, din cauza faptului ca eu cred ca sunt nenorocoasa ca nu am mai multe si ca traiesc in tara asta. Dar ficul tau m-a trezit la realitate si multumesc ca ma va ajuta sa-mi gasesc calea spre impacarea sufletului meu.
 Astept next si te rog sa ma anunti.
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ultimul dōshu al dragostei Asss10Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Dum 31 Aug 2014, 14:57

Este un fic atat de minunat! chiar nu regret ca am trecut pe aici sa il citesc. Povestea este atat de frumoasa si speciala. Este genul ala de fic original, o poveste pe care o vezi adesea si in viata reala.
Este emotionant si iti da in acelasi timp fiori, plin de sentimente reale.  Ficul tau este o lectie de viata si din acest motiv te rog sa ma anunti cand pui next-ul.

Pupicei kiss
Sus In jos
♥Demy♥
Chūnin
Chūnin
♥Demy♥

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bacau
acebook acebook : Denisa Popa
Nr. mesaje Nr. mesaje : 685
Puncte : 777
Reputatie Reputatie : 38
Hobby-uri Hobby-uri : Scris, Citit, Desenat, URMARIT NARUTO , mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : visatoare.....si aeriana <3

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 22 Sept 2014, 20:39

Konichiwa ! 
Am trecut si eu pe aici, iar fic-ul tau mi-a dat lacrimi in ochi. 
Descrii foarte bine sentimentele si reusesti sa iti impresionezi cititorii, ceea ce e de admirat. 
Mai multe nu am de spus decat ca sunt curioasa cum o sa decurga povestea SasuSaku de aici. 
Te rog sa ma anunti si pe mine cand postezi next.
Ja ne !
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 22 Sept 2014, 21:14

Titlul mi se pare superb, nu ştiu, cel puţin pentru mine. Când l-am citit am simţit că are ceva aparte şi nu numai din cauza acelui cuvânt în japoneză.
Cât timp am citit capitolul, nu am avut vreo melodie anume ca să mă introducă mai amănunţit în text, dar nici că a fost nevoie. Mi-a plăcut descrierea, ai reuşit să mă ademeneşti, nu ştiu cum să spun, dar... chiar m-am simţit acolo, în frigul ăla, în zona aceea.
Da, a fost cât se poate de real, părerea mea. Ideea cred că în sine este una bună, interesantă, care merită dusă la capăt. Fiind primul capitol, nu prea am multe de spus, dar îţi urez succes şi sper din inimă să ai timpul necesar pentru a posta. <3
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Othelia Wundlang
Chūnin
Chūnin
Othelia Wundlang

Sex : feminin Varsta : 100
Localizare Localizare : "Welcome in Wonderland", wrote there.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 769
Puncte : 870
Reputatie Reputatie : 53
Hobby-uri Hobby-uri : Calm down, lady...
Stare de spirit Stare de spirit : I don't really give a f#@k.

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 17 Noi 2014, 10:39

Ale, m-ai făcut sa plang! Primul capitol mi-a intrat un suflet și ai stors ceva lacrimi de la mine cu siguranță.  Trebuie neapărat sa continui creația asta, e prea mirific inceputul, modul în care descrii tu e ceva de nedescris! 
Nici nu trebuie sa ma mai anunti, stau cu ochii pe tine! Te rog eu, pune-l repede ca... nu stiu ce fac sad
Sus In jos
Gabriel.
Genin
Genin
Gabriel.

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Meh
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 223
Puncte : 269
Reputatie Reputatie : 12
Hobby-uri Hobby-uri : Horror.
Stare de spirit Stare de spirit : Ha. :)

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Mier 26 Noi 2014, 09:42

  Wow, ador felul in care scrii. Chiar imi place foarte mult capitolul 1. Povestea mi se pare una foarte trista, care sigur, cum au spus ceilalti, reuseste sa impresioneze cititorii. Asta arata indiferenta lumii fata de cazurile astea care sunt pretutindeni. Este un mesaj, o alarma. Trebuie sa facem ceva in legatura cu asta. :(   evil ups :) sad
Te rog mult sa ma anunti de next!
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Joi 27 Noi 2014, 17:39

Capitolul II

27 ianuarie 2013

    

           Soarele abia ce răsărise când m-am ridicat din pat. Fulgii de zăpadă cădeau încă din cer, cu o furie stinsă, legănați de vânt. Frigul trecea prin crăpătura de un deget de lângă geam și îmi dădea fiori în tot corpul. Camera era goală. Hiroko și Moriko, cele două fete care împărțeau dormitorul cu mine, aveau paturile aranjate. Dincolo de ușa mică de lemn era liniște; prea liniște pentru o zi de duminică. Mi-am tras pe mine niște haine de pe colțul patului și am ieșit din cameră, îndreptându-mă spre bucătărie. În drum, am deschis câteva uși de la dormitoare. Dormeau cu toții, mai puțin Naruto. Am coborât scările cu grijă, pentru a nu face gălăgie. Respirația mi se încetinise odată cu apropierea de bucătărie. Îmi era teamă de atitudinea ce avea să o afișeze Naruto în fața mea, așa că aveam rețineri în a înainta. Pașii îmi erau mici, ca de pitic, iar picioarele îmi tremurau, însă nu știu dacă de frig sau de teamă.
           Era ultima mea zi în acel infern. Aveam în sfârșit nouăsprezece ani, iar statul nu mai avea de gând să mă întrețină, mai ales că terminasem liceul în vara din anul precedent. Nu mă temeam de ce mă aștepta afară. Așteptasem acea zi cu nerăbdare și venise într-un final. Puteam supraviețui până ce aveam să-mi găsesc o slujbă, măcar pentru câteva zile. Economiile mele nu îmi permiteau nicio exagerare, dar cel puțin mâncarea pentru o săptămână nu era o problemă în acel moment. Trebuia să găsesc rapid o locuință pentru mine și Naruto. Blondul era cu patru luni mai mic decât mine, aveam timp suficient. Ideea ca eu să plec nu îi surâdea, însă. Bineînțeles că nu mă așteptam să fie extaziat, dar aveam nevoie de încurajări din partea lui. În schimb, devenise distant și rece cu mine în ultima vreme. Părea supărat mai mereu și în câteva rânduri, m-a implorat să îl iau cu mine atunci când aveam să părăsesc internatul. Eu nu-mi doream asta. Nu voiam ca el să îndure frigul străzii alături de mine.
          Puteam auzi cu ușurință murmurele copiilor venind din bucătărie. Voiam să mă apropii fără să dau de bănuit, dar una dintre scândurile dușumelei a scârțâit sub greutatea corpului meu, răsunând în toată casa. Vocile se opriră brusc, Naruto ieșind din bucătărie cu o privire uimită, aproape supărată aș zice, dar cu un zâmbet mare pe buze.
          - 'Neața!
          L-am salutat înapoi cu ezitare, ridicând sprâncenele în semn de consternare. S-a apropiat de mine fără să-mi zică vreun cuvânt și m-a luat în brațe. Mi-a șoptit la ureche o urare bâlbâită și mi-a sărutat fruntea, mângâind-o apoi cu degetul mare. I-am mulțumit cu un zâmbet tandru și un sărut pe obraz, chicotind când i-am văzut roșeața pielii. L-am împins ușor, încercând să trec mai departe spre bucătărie, dar îmi blocă drumul cu brațul. Am început să râd, probabil de rânjetul lui oarecum drăcesc, și i-am dat o palmă ușoară peste abdomen, dar nu s-a clintit. I-am ciufulit părul, lucru care știam că îl enerva, și l-am trântit pe podea, luând-o la goană în direcția bucătăriei. Chiar înainte de a intra, i-am simțit greutatea peste corpul meu și am căzut amândoi pe jos, în fața ușii.
          - La multi ani, Sakura!
          Hiroko și Moriko se abțineau să nu bufnească într-un râs isteric, chicotind totuși, mai mult pentru sine. Blondul încă își ținea palma pe capul meu, încercând să-l întoarcă în direcția opusă. Încercarea lui era inutilă. Văzusem deja farfuriile pline cu Tamagoyaki*, exact așa cum obișnuia să-l facă doamna Haruno. Am zâmbit slab. Acea mâncare îmi trezea amintiri plăcute, dar atât de dureroare în același timp. L-am dat pe Naruto jos de pe mine și m-am ridicat în picioare. Încă era supărat, îi stricasem surpriza, dar a încetat din a se văicări atunci când l-am luat în brațe. Câteva lacrimi mi-au dat năvală pe obraji, lacrimi de mulțumire. Mi le-am șters rapid, așezându-mă la masă.
 
*


          Atmosfera dintre mine și Naruto era tensionată. Îi simțeam ochii țintuindu-mă, dar privirea mea nu îl căuta. Nu aveam de ce să plâng, nu-mi doream asta, dar nici nu puteam să mă prefac extrem de fericită. Știam că mă aștepta o perioadă grea, și el la fel. Poate de-asta era era așa abătut. Era preocupat pentru mine, dar și eu pentru el. Avea să rămână aproape singur în iadul ăsta. Dar gândul la un viitor mai bun mă alina. Am pus singura fotografie pe care o aveam cu Naruto în bagajul relativ mic pe care deja mi-l pregătisem. Sosise timpul. Trebuia să plec. M-am așezat pe pat, lângă el și i-am luat chipul în palme, mângâindu-l pe obraji.
          - E doar temporar. O să fim din nou împreuna, bine?
          Dădu afirmativ din cap, luându-mi mâinile și sărutându-le. L-am luat în brațe și l-am îndemnat să mergem. În acel moment, o bubuitură puternică a cutremurat casa. Se auzea de jos, de la parter. M-am uitat speriată la Naruto, strângându-l de mână. Țipetele se intensificau, iar odata cu ele și bătăile inimii mele. Blondul mi-a ordat să rămân în cameră, să nu ies până ce nu venea el. Am dat din cap, iar el a plecat, eu încuind ușa în urma lui. M-am ghemuit lângă pat, ținând o statuetă în mâna stângă pentru a mă apăra. Zgomotele nu au durat mult, probabil câteva minute, iar dupa aceea, liniște. Am mai auzit două uși trântindu-se, după câteva momente, dar asta a fost tot.
          Am așteptat câteva secunde și am ieșit în hol. L-am vazut pe Mamoru, un copil de șapte ani, stând ghemuit lângă ușa unuia dintre dormitoare, iar în spatele lui, alți câțiva copilași tremurau de frică. Le-am făcut semn să se încuie în cameră, iar după ce i-am văzut în siguranță, am luat-o ușor pe scări, către bucătărie. Picioarele mele strivind podeaua era singurul sunet pe care îl auzeam. Atmosfera aceea taciturnă mă înspăimânta. Am intrat în bucătărie, dar aceasta era goală. Mesele, pline de firimituri de pâine, încă păstrau aroma de cafea, iar chiuveta era plină de vase. Pulsul a început să mi-o ia razna când am văzut o eșarfă roșie căzută pe jos, plină de pete de sânge. Era a lui Naruto. M-am îndreptat spre ușa ce dădea în sufragerie, ridicând rufa de pe podea în grabă.
          Un icnet slab mi-a ieșit pe gură când am întrat în încăpere. Irișii verzi mi-au fost invadați de lacrimi calde ce-mi zdrobeau obrajii. Picioarele mi s-au înmuiat și am căzut secerată pe pardosea, în genunchi. Covorul era plin de pete roșiatice, iar în mijlocul lui zăcea Naruto, cu ochii deschiși, abia suflând și cu o tăietură destul de adâncă pe abdomen. Un cuțit de mărimea palmei mele, dar aparent foarte ascuțit îi era înfipt în corp. Leșurile a zece orfani erau răsfirate în întreaga încăpere, unele cu ochii închiși și altele holbându-se la mine. Toți numai băieți. Doamna Nakamura căzu săgetată la pământ, într-o încercare eșuată de a se apropia de mine, cerându-mi ajutorul.

          Ami, o fetiță de doar patru ani, cea mai nouă de aici, stătea ghemuită lângă perete, cu un cuțit deasupra capului, repetând continuu: "Nu, tati, nu!". Privirea ei era fixată spre cadavrul unui bărbat, cu ochii scoși din orbite. Avea o rană gravă în zona gâtului, o tăietură. Judecând după adâncimea ei, cel posibil a fost cauzată de cuțitul ce stătea acum în mâna doamnei Nakamura. Probabil că bărbatul fusese ucis de ea. A incercat să-i apere pe toți... Însă erau cu toții morți. Fetița e singura martoră vie. Și Naruto.
         M-am dus repede lângă el, așezându-mă cu genunchii pe podea. Încă respira, dar gura îi era invadată de sânge. I-am luat chipul în palme, lacrimile scurgându-mi-se pe obrajii și nasul lui. Și-a mișcat cu greu mâna, punându-și palma pe fața mea. Icnea din când în când, scuipând lichidul roșu ce nu înceta să se oprească. Rana era gravă, știam, dar nu puteam să mă opresc din a-i promite că totul va fi bine. Doamna Murakami, cea mai tânără îngrijitoare, sunase deja după ajutor. Salvarea avea să ajungă din moment în moment. Blondul încercă să vorbească, dar l-am oprit. I-am spus să nu se forțeze, că aveam timp. Zâmbi trist, dând din cap, contrazicându-mă.
         - Te-am iubit mereu...dar nu ca...
         - Șșt, taci, te rog!
         Știam ce voia să zică. Insă mărturisirea lui nu mă uimi. În acel moment, tot ce-mi doream era să trăiască. Își mușcă buza inferioară, nu știu dacă de durere sau regret, dar îi puteam înțelege dorința. M-am aplecat și l-am sărutat apăsat pe buze, simțind puternic o presiune și din partea lui. Nu simțeam să fac asta, dar nu îndrăzneam să îl las așteptând. Am reușit să-i deslușesc pe buze o mulțumire sinceră, urmată de un zâmbet. L-am rugat să nu vorbească, dar știam că e în zadar.
         - Supraviețuiește...pentru mine!
         Am încuviințat din cap, strângând din dinți și ținându-i mâna ferm într-a mea. Lacrimile nu conteneau, izvorând tot mai multe. L-am privit dându-și ultima suflare, cu zâmbetul pe buze, iar inima mi s-a sfâșiat în acel moment. Nu mi-am putut controla glasul, urlând cât puteam de tare. Mi-am lăsat capul să cadă pe pieptul lui, nu voiam să-l iau de acolo. Voiam să stau cu el, să îl aud rostindu-mi numele. Dar era mort. Îl pierdusem. Am fost o lașă. L-am ascultat și am rămas în cameră. Puteam să-l protejez, dar din păcate, niciun regret nu schimbă răul deja făcut.
 
*


         De atunci, inima mi-a fost înjumătățită. De durere, de remușcare, de vină, am plâns luni în șir. Nu am avut curaj să vin să-i vizitez mormântul până acum. Am fost prea scârbită de mine ca s-o fac. Sper doar că el m-a iertat.
         - De ce plângi?
      




       * tamagoyaki - omletă japoneză


Ultima editare efectuata de catre Danielle in Mar 10 Mar 2015, 19:25, editata de 4 ori
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Joi 27 Noi 2014, 18:10

Dar de ceee?! Nu, nu! Mi-au dat lacrimile, încerc să mă abţin puţin să nu plâng ca o nebună...
M-a întristat, de ce a trebuit deja să moară? Voiam să trăiască, aveam o viziune superbă cu el. Nu este corect.
A fost un capitol care chiar m-a înjunghiat sufleteşte, îmi pot auzi supărarea ţâşnind din inimă. : (
Super şi pot spune că deja rămân fără cuvinte. Scrii frumos, înduioşător. Ai reuşit să-mi transmiţi atmosfera tensionată din poveste.
Aştept cu nerăbdare următorul capitol, sper din suflet să ai timp şi inspiraţie. *hug*


Ps. ai câteva greşeli (cred că 2) de tastare.
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ultimul dōshu al dragostei Asss10Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Joi 27 Noi 2014, 18:54

Esti preaCristii din Banat! Mi-au dat lacrimile cristaline din vina ta! 
In acest moment ficul tau este singurul pe care il urmaresc deoarece este preferatul meu (din cele in desfasurare). Ma bucur ca dupa  caruta de ani ai pus si tu capitolul 2 :))
Imi pare rau ca a murit Naruto. *lacrima*
Sunt curioasa ce se va intampla in capitolul urmator. 

Sa ma anunti cand pui next happy
Sus In jos
Gabriel.
Genin
Genin
Gabriel.

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Meh
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 223
Puncte : 269
Reputatie Reputatie : 12
Hobby-uri Hobby-uri : Horror.
Stare de spirit Stare de spirit : Ha. :)

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Joi 27 Noi 2014, 19:42

Bai deci nu cred ce frumos e! ;-;
Imi place foarte mult cum descrii!! Imi este asa mila de Naruto! De ce, DE CE a trebuit sa moara??T^T
-_- Saraca Sakura, acum nu mai are niciun sprijin...
Sper ca, totusi, reuseste sa se descurce.
Abia astept capitolul 3!
Sus In jos
Othelia Wundlang
Chūnin
Chūnin
Othelia Wundlang

Sex : feminin Varsta : 100
Localizare Localizare : "Welcome in Wonderland", wrote there.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 769
Puncte : 870
Reputatie Reputatie : 53
Hobby-uri Hobby-uri : Calm down, lady...
Stare de spirit Stare de spirit : I don't really give a f#@k.

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Joi 27 Noi 2014, 21:45

Vai, vai! Cat de trist, și ce frumos ai descris totul! Întoarcerea în timp și ruperea realității au fost cele mai reușite aici, deși au fost triste. Foarte triste :(
Foarte frumos, iubile, ce pot sa spun. Nu îți pierzi niciodata cheful sau talentul, și ăsta apreciez cel mai mult la tine. Aștept capitolul urmator, sunt tare curioasa :)
Sus In jos
hiatus
ANBU
ANBU
hiatus

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Norway
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5575
Puncte : 6700
Reputatie Reputatie : 375
Stare de spirit Stare de spirit : hypophrenia

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Mier 03 Dec 2014, 09:47

Am si eu un regret: acela ca ti-am citit ficul abia acum. >.<
Ei bine, ideea nu stiu cat de originala este, dar tu scrii genial. Ai reusit sa ma faci sa simt tot ce simt personajele si, biata Sakura, imi este mila de ea. Descrierea si actiunea se imbina perfect si de abia astept momentul cand Sakura il va intalni pe Sasuke.
Pai...mai mult nu stiu ce sa spun pentru ca ficul tau m-a lasat fara cuvinte.
Esti geniala si te rog sa ma anunti si pe mine cand postezi next. Pa pa! kiss
Sus In jos
http://varnwak.tumblr.com/
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Sam 27 Dec 2014, 01:59

Capitolul III
Chip de înger, ochi de demon




                                                                                        
           - De ce plângi?
          Simții o mână cu degete firave presându-mi umărul, umbra unei mici siluete postându-se în fața mea. Așa cum stăteam, în genunchi, puteam să jur că fetița nu mă depășea cu mult în înălțime. Glasul ei părea trist, iar când m-am întors, i-am văzut colțurile gurii întoarse și ochii analizându-mi papucii de cauciuc, roși în partea din fața, unde urmele de colți erau încă vizibile. Mă obișnuisem cu mila. Îmi întinse o batistă de mătase bej, dar văzând că nu aveam nicio intenție de a o murdări, îmi șterse singură lacrimile ce păreau să îmi înghețe pe obraz. Îmi zâmbi și îmi dădu un sărut gingaș pe frunte. Ținându-mă de mână, repetă întrebarea, dar lacrimire îmi poticniră răspunsul. Mi-am întors capul spre mormânt, sărutând fotografia lui Naruto. Fetița, ce nu părea a avea mai mult de șase ani, mă mângăie pe cap, oftând.
          - Era iubitul tău? mă întrebă ea cu o lejeritate ce mă surprinse.
          - Nu, era fratele meu.
          Fata aruncă un ochi la fotografia blondului, apoi la mine, privirea ei urlând parcă un  Nu semănați deloc. Râsei scurt, mai degrabă chicotii, mângâindu-i bărbia rotundă. Mimă o grimasă ce semăna a strâmbătură, iar ceva din privirea ei îmi păru familiar. Semăna, într-un mod ciudat, cu mine. Ochii ei verzi păreau să-i reflecte pe ai mei, într-o oarecare măsură. Era straniu, poate că imaginația îmi juca feste, așa că mi-am scuturat capul, înlăturâd orice gând de familiaritate. Cu siguranță, singurătatea din ultimul an mă afectase psihic.
          M-am așezat pe piatra rece a mormâtului, fetița proptindu-se în genunchii mei, ținându-mi mâinile strâns într-ale ei. Părea o prințesă, cu pielea albă, fină, cu ochii limpezi, obrajii rumeniți și părul lung, cafeniu. Haina de stofă, de culoare albastră, îi atingea gamba piciorului, dezvăluind un dres de mătase de un alb imaculat. Cizmele albe, de blană, îi îmbrăcau glezna, gâtul îi era acoperit de un fular monocromatic, iar pe cap avea o beretă purpurie. Unghiile le avea tăiate la un nivel perfect egal, mănușile de piele purpurii ținându-le în mână. Pe lângă ea, păream un personaj antagonic dintr-un basm. Pantalonii largi, rupți în genunchi, geaca mult prea lungă și lălâie, părul lung, roz, nepieptănat și înghețat, cele două perechi de ciorapi, una dintre ele ruptă, îndesate în papucii ce aproape că-mi ieșeau din picioare, dar și căciula masculină, plină de scame, toate acestea îmi confereau un aer grotesc, repulsiv.
          Deși mă studia cu multă precizie, fetița nu îndrăzni să-mi pună vreo întrebare jignitoare. Pielea ei emana o aromă dulce, florală. Speram ca ea să nu o simtă pe a mea, deși era aproape imposibil, dar  nu părea a fi deranjată. Mă întrebă despre Naruto, despre felul în care a murit, cauza decesului și timpul ce trecuse de atunci. Nu-i puteam povesti întreaga dramă unei copile de șase ani, așa că m-am limitat la istorisirea despre un înger care a urcat la Cer în urmă cu an și care mă veghează de atunci. Îmi stapânii lacrimile și îi oferii un zâmbet, iar ea mi-l înapoie. Am întrebat-o dacă a venit singură, iar atunci mi-a făcut semn către un mormânt aflat la vreo zece metri de locul în care stăteam noi.
          - El e unchiul meu, îmi spuse aproape râzând.
          Un bărbat tânăr, de vreo douăzeci și doi de ani, stătea aplecat peste o bucată de piatră, acoperită toată cu flori roșii, ținându-și ochii închiși. Tresări când fetița îl strigă și se uită speriat în direcția noastră. Se ridică pe dată și porni spre noi. Avea o statură extrem de impozantă, așa încât corpul îmi fu zdruncinat de sute de fiori când mă privi. Era elegant, cu haina neagră descheiată complet, cu un fular de un gri închis  atârnându-i într-o singură fâșie de-o parte și de alta a gâtului, acoperindu-i un pulover de culoarea vișinei putrede, de bună calitate. Părul negru, drept în față și zburlit la spate, ochii negri și pielea ușor palidă îi întinereau aspectul.
          I-am dat drumul la mână fetei când brunetul se apropie și mi-am coborât privirea. Copila veni și mă sărută pe obraz, grăbindu-și pașii spre ieșire, unde se urcă pe dată într-o mașină neagră, cu geamuri paremi-se fumurii. Nu îndrăzneam să mă mișc, dar mâna lui mă ridică brutal de braț, strivindu-mi carnea între degete. Am icnit de vreo două ori, simțindu-mi pulsul cum accelera și venele pocnindu-mi sub piele. Mi-am închis ochii, dar i-am deschis imediat ce mi-am simțit capul ridicat de mâna lui și respirația sa atingându-mi pielea. Ochii lui păreau calmi, dar suflul iuțit îl dădea de gol. Era nervos.
          - Ce intenții aveai cu Hatsu? se răsti el la mine.
          M-am smucit cât am putut de tare, dar mă prinse cu ambele mâini, cu una cuprinzându-mi încheieturile într-o strânsoare, iar cu cealaltă împingându-mă spre el de omoplați. Vocea lui trăda neîncredere, frică, poate chiar dezgust când îmi repetă întrebarea, de data asta mai aspru. Tremura. L-am privit fix în ochi, cu o dezamăgire evidentă în glas șoptindu-i:
          -  N-am vrut să-i fac rău, ea s-a apropiat de mine când m-a văzut plângând. Ce credeați? Că aveam de gând s-o tai în bucățele și s-o mânânc la cină? Oi fi eu murdară, dar inima mea e curată, iar intențiile mele, transparente. Nu mă ocărâți fără ca măcar să fi văzut ce s-a întâmplat. Aveți mai multă grijă de ea!
          - Nu-ți permit să...
          - Să vă spun ce gândesc? Mă puteți lovi fără jenă, dar eu nu pot riposta?
          Întrebarea mea rămase în aer, brunetul continuând să se holbeze la încheieturile mele învinețite după ce mă eliberă din strânsoare. Părea rușinat, deși continua cu atitudinea de superioritate. Ce-i drept, eram cu mult sub nivelul lui, dar nu pentru asta trebuia să mă trateze ca pe un câine. El tăcea, dar eu nu puteam, deși frica de a-i simți din nou forța brută mă năpădi.
          - Sunteți un om fin, dar vă lipsește încrederea în oameni și căldura interioară. Încercați să schimbați asta, să-i păstrați fetiței sufletul bun pe care îl are. Faceți bine protejând-o de străini, dar nu-i judecați fără să le observați acțiunile. Desigur, asta ar trebui să fie greu pentru cineva...
          - Înfumurat? Brutal? Egocentric? sări el evident iritat de cuvintele mele.
          - Cu sufletul rănit.
          Tonul pe care am spus-o era neutru, dar gravitatea vorbelor îi apăsau pe orgoliu, era notabil. Mă contempla fără nicio jenă, nu știu dacă uimit sau ofuscat, dar am simțit nevoia să îmi trag căciula mai adânc pe cap și să-mi strâng ușor umerii. Tăcerea lui mă irita și l-am întrebat fără să mă gândesc dacă avea de gând să se uite la mine toată ziua. Pufni scurt și râse un pic mai tare și mai prelung, aruncându-mi o privire ce nu știu dacă voia să arate consternare sau dezgust. Arătam oribil, dar sufletul îmi era neschimbat, morala pe care Naruto mi-a insuflat-o încă de mică era intactă.
          Despre el însă, nu puteam spune cu certitudine dacă avea aceleași sentimente. Era dur și puțin sensibil, dar într-un mod aparent egoist. Părea un om sigur pe el, dar ochii lui trădau o tristețe deplorabilă. Într-un mod ciudat, îmi inspira milă, dar în același timp, o fermitate dusă la extrem. Era un paradox care mă incita și-mi făcea inima să pulseze mai rapid sângele în corp.
          Stingherită de atmosfera taciturnă, am dat să plec, nu înainte însă de a așeza trandafirul alb, pe care i-l adusesem blondului, pe mormânt. L-am ridicat din zăpadă, îndreptându-i tulpina aproape ruptă-n două și l-am pus pe piatră, sărutându-i petalele înghețate. M-am întors pe călcâie, dar când să plec, mi-am izbit nasul de pieptul brunetului. M-am dat înapoi un pas, mimând o durere inexistentă în zona nazală. Am rămas perplexă când i-am văzut mâna întinsă spre mine, ținând între degete vreo cinci, șase bancnote de zece mii de yeni. Privirea îi era serioasă, iar a mea, crucită.
          - Îmi cer scuze pentru neînțelegere. Te rog, acceptă-i! îmi spuse pe un ton neutru, cu același aer de preeminență specific lui.
          Mi-am plecat capul, pufnind, vizibil vexată de oferta lui. M-am apropiat puțin de el, împingându-i mâna spre torace și privindu-l fix în ochi. Corpul îmi tremura, însă nu din cauza frigului de afară. Părea surprins, cu ambele sprâncene ridicate și ochii întrebători.
          - Păstrați-vă banii! Poate că am nevoie de ei, dar nu de la dumneavoastră. Sunt atâția oameni în orașul ăsta mare care ar fi încântați să-mi ofere o mână de ajutor, i-am spus sarcastic.
          L-am împins ușor, suficient cât să-l fac să se dea din drum și am pornit spre ieșire. Urechile îmi erau înghețate, dar îi puteam auzi lesne pașii în urma mea și respirația accelerată. Mă prinse de umăr și mă întoarse spre el, strângându-mi din nou, în același mod brutal, antebrațul. Îi puteam auzi inima pulsând sângele cu o nervozitate notabilă și pe chipul lui, deși distanța dintre trupurile noastre era decentă. Încerca să se tempereze, probabil din rușine.
         - Ești așa încăpățânată mereu? îmi spuse pe un ton ușor interpretabil spre ironie, dar și spre o oarecare stimă înnăbușită.
         I-am răspuns cu un râs scurt, în primă instanță, dar vocea mea prinse treptat o notă mustrătoare:
         - Iertarea nu se cumpără. Pe viitor, încercați să oferiți scuze adevărate, din inimă. Nu vă irosiți cuvintele!
         M-am smucit, eliberându-mă din strânsoare și m-am îndepărtat de el, oferindu-i o ultimă privire, care nici acum nu știu dacă a vrut să fie dojenitoare, compătimitoare sau poate doar curioasă. Mi-am târât papucii până la ieșirea din cimitir, trăgând din când în când cu coada ochiului la locul în care se afla brunetul, dar el nu se mișcase. Am trecut pe lângă mașina neagră, iar micuța de mai devreme îmi zâmbi ușor melancolic, iar eu îi făcui cu mâna un semn ce imita un pupic subtil. M-am îndepărtat cu iuțeală, dar am putut desluși totuși, undeva în depărtare, sunetul portierei trântindu-se și motorul mașinii pornind.


Ultima editare efectuata de catre Danielle in Mar 10 Mar 2015, 19:26, editata de 4 ori
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Sam 27 Dec 2014, 09:47

Chiar nu prea am ce să spun, doar cuvinte de laudă în mare parte. Capitolul a fost foarte interesant şi nu doar atât, dar ai reuşit să mă atingi la suflet cu povestea ta.
Ador felul tău de a scrie, parcă mă trezeşte la viaţă. Cred că îmi doream de mult timp să citesc ceva sasusaku bun şi mă bucur enorm de mult că ţi-a venit cheful, dorinţa de a posta. <3
Aştept cu nerăbdare următorul capitol, să mă anunţi dacă vrei şi ai timp, eu oricum am să fiu prezentă aici de fiecare dată.


ps. unele cuvinte din text sunt mici ca mărime.
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
hiatus
ANBU
ANBU
hiatus

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Norway
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5575
Puncte : 6700
Reputatie Reputatie : 375
Stare de spirit Stare de spirit : hypophrenia

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Sam 27 Dec 2014, 13:23

Nici nu stiu cum sa incep. 
Povestea trista a Sakurei te face sa te topesti si te sa te gandesti ca tu o duci bine, in comparatie cu altii. Modul tau de a scrie este remarcabil si stii foarte bine cum sa-ti valorifici talentul. 
Pai, mai mult nu pot sa spun pentru ca in fata perfectiunii raman fara cuvinte, asa ca iti urez in continuare spor la scris si la idei!
Mersi mult de anunt! kiss
Sus In jos
http://varnwak.tumblr.com/
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ultimul dōshu al dragostei Asss10Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Sam 27 Dec 2014, 16:30

Ficul tău chiar a reușit să mă cucerească total. Vreau să văd unde ajungi cu această poveste deoarece e diferita de tot ce am citit mână acum pe forum. 
Chiar mă bucur că citesc și eu ceva serios pe forum. 
Esti talentoasă rău, știai? Ești Cristi din Banat al forumului!
Să mă anunți când pui next-ul. Te pupic. Sărbători fericite kiss
Sus In jos
Gabriel.
Genin
Genin
Gabriel.

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Meh
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 223
Puncte : 269
Reputatie Reputatie : 12
Hobby-uri Hobby-uri : Horror.
Stare de spirit Stare de spirit : Ha. :)

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Sam 27 Dec 2014, 18:12

Multumesc foarte mult ca m-ai anuntat. :)
Deci... capitolul este la fel de epic, de trist si de patrunzator ca celelalte doua.
Ce pot sa mai zic este... Next, please!
Sus In jos
Niki Ichinose
S-Class
S-Class
Niki Ichinose

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : I don't belong here
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3119
Puncte : 3457
Reputatie Reputatie : 131
Stare de spirit Stare de spirit : Momentan fericita

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Dum 28 Dec 2014, 02:42

Clar, ador fanficul asta! E...e...e genial! De-a dreptul genial!
Saracuta Sakuraa :3 Am plans mult cand am citit, mai ales cand am citit primul capitol..
Anunta-ma cand postezi urmatorul capitol, ok?
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 02 Feb 2015, 01:25

Capitolul IV
Sakura Saito
 




        Trecuse o lună, iar eu continuam să mă duc zilnic la cimitir, în speranța de a-l revedea. Nu știam de ce, dar picioarele mă duceau singure acolo, îndemnate și ele de un fior ce-mi străbătea întreg corpul și, probabil, de chipul lui ce-mi apărea tot mai des în minte. Într-o zi m-am trezit holbându-mă la poarta cimitirului, cu palma sprijinindu-mi obrazul și cotul înțepenit pe mormântul lui Naruto. Nu știu cât am stat așa, dar când am realizat asta, era deja întuneric. Am plecat apoi, sărutând încă o dată fotografia blondului și lăsându-i o floare pe mormânt. Îi duceam câte una în fiecare zi, ca și acum. De data aceasta, un trandafir alb, rupt, ca și prima dată, dintr-o grădină artificială, ce semăna oarecum cu un balon gigant de plastic; ciudată, dar amenajată cu un subtil bun-gust.
        Îmi lipsești atât de mult, frățioare! Îi spuneam de fiecare dată. De ce mă gândesc atât de mult la el? Îmi spuneam mie. Dar acum, ca și altă dată, nu găseam niciun răspuns. Alteori, îmi ascultam inima cântând un fel de solo la tobe, până ce muzica se stingea brusc din mintea mea, pe când vedeam câte-un străin intrând pe poartă. Stagna o clipă, dar își relua acordurile când realiza că nu e el, sperând din nou. Acum nici nu îndrăzneam să privesc într-acolo, de teamă de a-i reîntâlni privirea rece. Plângeam, dar cauza era incertă: Naruto, el...viața mea mizeră, poate. Nici nu am auzit pași în spatele meu, mi-am dat seama de prezența cuiva lângă mine abia când mâna lui mi-a atins umărul.
        M-am întors speriată, dar ochii aceia blânzi, atât de verzi, parcă m-au calmat. Ridică-te! Îmi spuneam, dar trupul mi-era pironit pe piatră. Zăpada se topise, iar frigul nu-mi mai amorțea oasele de câteva zile, dar familiaritatea pe care o avea înfățișarea acestui om îmi punea un nod în gât. Nici măcar nu puteam articula ceva cuvinte. Mă holbam la el aplecându-se spre mine, apropiindu-și parcă mâna de obrazul meu. Am simțit o ușoară atingere pe piele, dar nu pot spune cu siguranță dacă era aievea sau nu. Un glas sprinten m-a făcut să tresar. Trupul copilei a apărut parcă de nicăieri, dar nu îmi puteam reține un zâmbet când am văzut-o. Era aceeași de acum o lună, la fel de elegantă și de gingașă.
        - Te-ai făcut mai frumoasă, îmi zise luându-mă în brațe.
        Am zâmbit ușor amuzată de remarca fetiței. Într-adevăr, se cunoștea dușurile făcute în ultima vreme, pe furiș, în baia unei săli de dans. Intram noaptea, pe un geam lăsat intenționat deschis de instructor. Era un om bun, ba chiar mi-a dat și câțiva bănuți o dată. Hainele de pe mine erau primite în dar de la el, până și cizmele cu blăniță, care, deși cu ceva numere mai mari, îmi țineau de cald pe gerul ăsta. Îmi pare rău că nu pot face mai multe pentru tine, îmi spunea de fiecare dată când chiar se purta cu mine ca un înger păzitor. Datorită lui am avut ce îmbuca ziua trecută, iar acum, stomacul nu-mi va mai crea probleme pentru încă două zile.
        Am strâns copila în brațe, dezmierdându-i chipul palid, iar ea îmi zâmbi. M-a întrebat cum mă cheamă, căci uitase, prima oară când ne întâlniserăm, să o facă. I-am răspuns scurt, Sakura... Haruno Sakura. Și-a dezvelit dinții perfecți, râzând cu gura până la urechi. Și-a îndesat cu greu mâna firavă în buzunarul bărbatului de lângă ea, de a cărui prezență și uitasem, scoțând din el un colier cu lanț argintiu, pe care mi-l înmână, strângându-mi apoi pumnul peste el.
        - Ăsta e al tău, Sakura, îmi spuse micuța.
        Am holbat ochii la ea, având un imbold puternic de a mă da înapoi, dar nu am făcut-o. Am deschis pumnul, admirând pandantivul micuț. Era o floare de cireș atât de frumoasă, de un roz identic cu cel al părului meu, agățată de lanțul fin, argintiu. Întorcând-o, am observat că avea o literă gravată pe spate. Un S înclinat.
        Mi-am ridicat privirea spre bărbat, care stătea acum lângă mine, în genunchi. Ochii lui erau umezi, iar cu o mână îmi strânse palma atât de puternic, încât îi puteam simți pulsul. Vru să spună ceva, dar o lacrimă îi căzu pe obraz, oprindu-i corzile vocale din funcționare. Scoase o bucată mică de hărtie din buzunarul interior al paltonului cafeniu și mi-o înmână. L-am întrebat din priviri de ce face asta, iar el m-a îndemnat, cu o mișcare a capului, să privesc fotografia.
        Era o femeie superbă, cu un ten imaculat, cu ochii ca de căprioară, maronii și cu un nas cârn, mic. Pomeții ridicați și gura plină îmi păreau atât de cunoscute. Purta o rochie albastră, lungă, din voal, ce-i cădea ușor de pe umeri. Zâmbea din toată inima, conferindu-i fotografiei o urmă subtilă de viață, de bucurie. În mâini ținea strâns un buchet bogat de trandafiri roz, cu petalele mari. Privirea mi-a rămas fixată pe șuvițele de păr strânse la spate într-o coadă de cal perfectă, astfel încât nu le puteai desluși culoarea decât dacă te uitai atent. Ochii mei au reușit să-l vadă, acel roz pal, atât de cunoscut, pe care îl vedeam ori de câte ori mă priveam în oglindă.
        Puteam auzi glasul fetiței, însă doar ca un ecou. Mă holbam la acea fotografie cu gura căscată, tremurând și, probabil, respirând cu zgomot puternic. Nu întelegeam ce spunea, dar presupun că mă striga pe nume iar și iar. Mintea mea era plecată însă. Sprâncele mele aproape că se atingeau, probabil din cauza grimasei încruntate, ori necesitau o pensare urgentă. I-am atins chipul femeii cu degetul, zâmbind fără un motiv concludent.
        - Sakura! i-am auzit vocea bărbatului strigându-mă și trezindu-mă din visare.
        M-am uitat la el întrebătoare, dar cu o teamă ce-mi făcea buzele să tremure. S-a apropiat de mine, strângându-mi ambii obraji între degetele lui mari, dar calde. M-a sărutat pe frunte și m-a privit în ochi atât de rugător, încât mi-am pus o palmă peste mâna lui stângă. Am început să-mi bălăngăn capul într-o parte și-n alta, ca un semn disperat de negare. Vocea îmi tremura, șoptind un continuu Imposibil...
        - E foarte posibil, îmi șopti micuța, lăsându-și capul în poala mea. Semeni atât de mult cu ea...
        Intrasem într-o stare molcomă. Nu puteam articula niciun cuvânt și nu am protestat deloc când m-au ridicat de pe jos și m-au băgat în mașină. Bărbatul mă ținea de o mâna, iar fetița, de cealaltă. Priveam prin parbrizul automobilului, cu o voință absurdă de a lăsa vehiculele ce veaneau din contrasens să-mi invadeze mintea, eliberând-o astfel de imaginea femeii cu părul roz, ce se înșiruia într-o coloană în continuă mișcare. Nu știam unde mă duceau, dar oriunde era mai bine decât pe stradă.
        Probabil că de-asta m-am lăsat târâtă de cei doi până în casa enormă, ca un palat la care ajunseserăm. De altfel, nici nu-mi puteam mișca picioarele cu precizie, împiedicându-mă la fiecare doi pași. Am urcat cu greu scările din fața intrării și m-am oprit imediat ce am intrat în clădire, cu ochii holbați. Arhitectura casei era cu siguranță impresionantă.
        Două scări ușor curbate porneau din hol și urcau la următorul nivel, cu barele din fier negru, cu modele baroce, iar treptele din marmură albă, acoperite de niște covorașe bej, fine. În mijlocul lor, undeva în capăt, se zărea o altă încăpere, mobilată în același stil baroc. Era, probabil, salonul. În stânga și în dreapta mea, holul se continua din ce în ce mai îngust, ducând probabil la alte arii ale casei. Podeaua era acoperită de aceeași marmură albă, iar pereții aveau o ușoară nuanță cafenie, datorită tapetului ce se diferenția de la un colț la altul al camerei. Cu adevărat magnific era candelabrul, cu zeci de fâșii de cristal atârnând dintr-un singur oval plin și emițând o lumină ușor gălbuie. Nu puteam să nu fiu atentă la aceste detalii, mă fascinau întru totul.
        - Îți place casa? mă întrebă fetița, strângându-mă de braț, țopăind exaltată.
        Am aporbat cu o mișcare a capului, zâmbindu-i.
        - Trebuie să fii obosită, replică bărbatul. De ce nu mergi să te odihnești și discutăm după aceea? Ino, condu-o, te rog, în camera pe care te-am rugat să o pregătești.
        Din colțul din stânga se zări o fată de vreo douăzeci de ani, cu părul blond și ochii albaștri, zâmbind până la urechi. Îngână un Urmați-mă vesel și dispăru într-o clipă la capătul scărilor. M-am dus după ea, împinsă ușor de micuță. Am urmat-o pe un hol lung, cotind de câteva ori la stânga ori la dreapta, intrând apoi într-o cameră cu ușa albă și clanța aurie. Mobila părea să perinde stilul casei, dar tapetul avea modele rozalii, iar perdelele erau violet. Patul era imens, acoperit cu o lenjerie de mătase albă. Mi-am mijit ochii către hainele de pe fotoliu, iar blonda mi-a spus să mă îmbrac cu ele, după ce îmi făceam o baie, desigur.
        - Nu vă știam măsurile, așa că am ales mai multe. Sper să vă vină. Acolo e baia. Doriți să vă pregătesc cada? m-a întrebat surâzătoare.
        Am negat cu o mișcare a capului, frecându-mi brațul cu palma. Ino mi-a observat jena și s-a retras, nu înainte a-mi spune să apelez la ea pentru orice aș avea nevoie. Am încuviințat, iar ea a plecat, menționându-mi din prag că puteam sa-mi las hainele vechi în coșul de rufe din baie. I-am mulțumit cu vocea tremurândă și m-am așezat pe unul dintre fotolii, suspinând ca pentru mine. Era oare aievea tot ce se întâmpla sau oare visam? Era un coșmar, dar și o salvare.
       Toată spuma asta învăluindu-mi corpul, parfumul de iasomie ce se împrăștiase în toată baia și noile haine, atât de elegante, încât mi-era teamă să nu le stric... Toate mă speriau, poate chiar mai tare decât acul medicului ce venise a doua zi să-mi recolteze probe de sânge. Spaima cea mai mare, atât a mea, cât și a celorlalți din casă, se afla însă în plicul ce sosi peste patru zile. Mă apropiasem de acești oameni în ultimul timp și nu voiam să mă îndepărtez de ei. Mă uitam la mâinile domnului Saito deschizând plicul, cu ochii umezi și corpul tremurându-mi. Citi rezultatele fără grabă și se uită la mine grav, cu pieptul umflându-i-se atât de proeminent.
        - Ești fiica mea, Sakura! îmi spuse râzând, apoi mă luă în brațe lăcrimând.


Ultima editare efectuata de catre Danielle in Mar 10 Mar 2015, 19:22, editata de 1 ori
Sus In jos
Gabriel.
Genin
Genin
Gabriel.

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Meh
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 223
Puncte : 269
Reputatie Reputatie : 12
Hobby-uri Hobby-uri : Horror.
Stare de spirit Stare de spirit : Ha. :)

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 02 Feb 2015, 07:00

What?! OMG, e fiica lui?! Deci stiam eu ca avea o semnificatie poza aceea, dar WHAT?! Capitolul a fost superb. Sa ma anunti te rog de next! :)
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu
xenomorphius

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 02 Feb 2015, 12:26

Mă simt pierdută în spaţiu... sincer. Trebuie să recistesc puţin capitolul anterior. Şi oh, Doamne! Şi-a găsit familia, adică ei pe ea mai degrabă. *laughs*
Mi-a plăcut mult capitolul, nici nu am clipit, citeam fără să respir aproape. Detaliile și tot ce ai descris sunt bine structurate, frumos și elegant realizate.
Ador cum scrii şi sper din toată inima mea să ai tot timpul din lume să aduci nextul în curând. (desigur nu te grăbi, eu pot aştepta) Spor la lucru! *hug*
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
hiatus
ANBU
ANBU
hiatus

Merite deosebite :

Ultimul dōshu al dragostei J5fdba

Sex : masculin Varsta : 23
Localizare Localizare : Norway
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5575
Puncte : 6700
Reputatie Reputatie : 375
Stare de spirit Stare de spirit : hypophrenia

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Mar 03 Feb 2015, 09:56

Sunt atat de multe lucruri pe care vreau sa le spun, dar nu cred ca o sa pot pentru ca acest capitol (descris superb) m-a lasat fara cuvinte.
Imi pare bine pentu Sakura. In sfarsit si-a gasit familia de mut pierduta. Si se pare ca s-a apropiat din ce in ce mai mult de Sasuke. Aici as putea sa spun un ”Hopa” la gandul ce-mi trece prin cap, dar cred ca il las pentru mai tarziu cand actiunea se va complica putin. 
De abia astept urmatorul capitol. Am atatea fire narative in cap, incat nu stiu care s-ar potrivi cel mai bine fic-ului tau, asa ca te rog, poti sa-mi dai o mana de ajutor, aducand cat mai repede next?
Spor la lucru si la cat mai multe idei! a hug
Sus In jos
http://varnwak.tumblr.com/
Akatsuki_lavy
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 282
Puncte : 294
Reputatie Reputatie : 18

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Lun 22 Iun 2015, 23:00

E superb .Foarte emotionant .Astept anuntul tau cand urci next - ul .Pupici de la Akatsuki
Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei
R∆IN

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19Mier 22 Iul 2015, 00:49

       Încep prin a spune că nu ai nevoie de o critică, însă îţi voi satisface sâmburele de sadism care zace în tine şi voi încerca să scriu ceva asemănător unei critici, chiar dacă sunt sigură că nu o să îmi iasă.
       Cum titlul este primul element al ficului pe care îl afişezi, mi se pare normal să fie şi primul pe care îl comentez: ai patru cuvinte, excludem unul pentru că e articol posesiv şi rămânem cu trei: două neinteresante şi banale, unul iniţial străin mie şi cred că şi cititorilor, dar intrigant. Drept să spun aş fi dat click pe fic ca să aflu ce naiba înseamnă doshu. Am aflat sensul lui propriu şi acum aştept să îl descopăr/înţeleg şi pe cel figurat. În altă ordine de idei, titlul mă intrigă, chiar dacă nu este pe placul meu. Ceea ce mi-a stârnit şi mai mult interesul a fost ideea ta; aş minţi dacă aş spune că nu am mai citit ficuri în care Sakura îşi regăseşte familia, însă povestea ei, felul în care şi-a regăsit apropiaţii, hmm, foarte original... pentru mine cel puţin. Felul în care te exprimi, în care îţi conturezi personajele, m-a făcut să îţi îndrăgesc ficul chiar după primul capitol şi asta se întâmplă rar, deci ai tot respectul meu. Te exprimi cu lejeritate, ai un stil simplu şi totuşi complex, frazele tale nu sunt nici prea lungi, nici prea scurte, replicile sunt reduse la număr, dar cele existente sunt bine plasate, pline de emoţii şi informaţii, aş putea spune. Mă enervai puţin la început pentru că puneai doi de i când nu era cazul, însă în ultimul capitol nu am mai semnalat nicio greşeală, ceea ce mi-a făcut inima să ţopăie de fericire; nu îmi făcea plăcere să vad că îţi strici ficul cu nişte greşeli atât de idioate. La capitolul estetică nu am ce să îţi reproşez, mai ales că folseşti alineat, nu laşi spaţii între paragrafe şi foloseşti şi unul din fonturile mele preferate. Nici la capitolul punctuaţie nu am de făcut nicio observaţie, totul merge ca uns.
       Da, asta e tot ce am reuşit să scot. Mă bucur extrem de mult că am citit ficul tău şi, te rog, anunţă-mă când postezi. Abia aştept. Kisses.
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Continut sponsorizat




Ultimul dōshu al dragostei Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul dōshu al dragostei   Ultimul dōshu al dragostei I_icon19

Sus In jos
 

Ultimul dōshu al dragostei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku în desfășurare-