Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Vin 18 Ian 2013, 12:30

Capitolul 1 - Retrospective


O camera in care domneste linistea, caci vorbele nu-si au rostul la cate s-au intamplat. Pe unul dintre pereti vegheaza un tablou din care zambesc bland cateva chipuri, e imaginea unei familii fericite. Pe noptiera de langa pat se afla o alta fotografie, dar una nu la fel de fericita, e echipa 7, echipa mea. Sunt eu, Sakura Haruno din clanul Kioshi, un clan puternic, mandru si plin de onoare, acum doar o amintere. Timpul nu iarta si nu uita, iar acum au ramas doar amintirile...
Flashback
Era tarziu, ramasesem prea mult timp la joaca cu prietenii si aparuse si luna. Era luna plina, sa-mi lumineze drumul catre casa. Locuiam in partea de nord a Koinohai, la mica departare de locul unde se terminau casele aflandu-se plaja. casa familiei Haruno fiind printre ultimele. Era tarziu, dar nu atat de tarziu incat sa fii adormit chiaar toata lumea. Am avut impresia ca ma urmarea cineva, chiar ma urmarea, dar nu stiam. Am incremenit vazandu-le cazute la pamant, fara viata pe gemenele Amai si Michiko Nakamura, eram de-a dreptul inspaimantata si convinsa ca se petrece ceva ciudat. Am fugit catre casa si am ajuns, dar era liniste, prea liniste. "Am ajuns! Mama!Tata!Matusa Yuten! E cineva acasa?" N-am primit niciun raspuns. Am mers la camera de intruniri, m-am oprit in fata usii, paralizasem de frica. Mi-am facut cu greu curajul de intra si odada intrata am tipat, iar lacrimile s-au aratat numaidecat. Mama, tata si matusa Yuten erau toti m...m...morti... Plangeam, eram distrusa, dar printre lacrimi am observat o silueta in intuneric. "A..Ara..Arta-te..." am izbutit a spune printre lacrimi. Din intuneric un shuriken a venit spre mine ranindu-ma la bratul stang, iar in urma shurikenului o silueta cu parul scurt roz si ochi verzi nemilosi. Nu mi-am putut crede ochilor, era Yuko. " Yuko..Surioara, ce..ce se petrece aici? Mama..tata..matusa Yuten...sunt..morti." S-a mai apropiat doi-trei pasi tacuta si""Prostuto, chiar nu-ti dai seama. Esti asa un copil!" Dupa m-am ptrezit prinsa in mrejele unui jutsu, vazand cum mama, tata si matusa Yuten sunt ucisi..din nou, din nou si din nou... M-am prabusit pe podea, respiram greu, tremuram, imi era tare frica. "Yuko..tu...tu ai...tu ai facut asta? De ce Yuko, de ce??" Am tipat atat de tare, chiar nu puteam sa cred ca sora mea, propria mea sora...Ësti ata de credula, de manipulabila si de lasa! Viata e dura Sakura, foarte dura, si e timpul sa afli asta si tu!" M-am ridicat si am fugit tipand: "Nu.... Nu nu ma omori!!" M-a urmarit, m-a prins din nou in mrejele acelui jutsu, dar a fost prea mult pentru mine, am lesinat si tot ce-am auzit-o spunand a fost: "Nici macar nu meriti sa mori! Agata-te de viata ta mizera, traieste cu frica in tine, ca o lasa. Dar nu uita: daca vrei sa ma invingi, sa ma omori, va trebui sa ma urasti, sa te hranesti cu ura si razbunare."
M-am trezit a doua zi pe un pat alb in spital, m-am ridicat si am iesit din salon, iar pe hol am auzit doua asistente vorbind. se pare ca eram ultima supravietuitoare a clanului Kioshi.
End flashback
Nici acum nu pot sa cred cat de lasa am fost si cat de neputincioasa in fata lui Yuko. Cum oare am putut fi atat de, de, de fricoasa?! Oricum, conteaza doar ca nu mai sunt asa, am devenit mult mai puternica in cei aproape zece ani care au trecut. Dar inca ma mai gandesc la ceea ce s-a intamplat atunsi si acum aproape trei ani cand ea, Itachi si Kisame s-au intors in sat dupa Naruto si dupa puterea Vulpii cu Noua Cozi care se afla in el. Nici atunci nu am fost suficient de puternica sa-i fac fata, dar s-o inving? Dar stiu ca data viitoare va fi altfel, o voi invinge!
Acum trebuie sa plec s-o ajut pe matusa Tsunade. Nu e de mirare ca nu mai am timp pentru mine: sunt sef la ANBU BLACK, ma ocup de inchisoare, de spital, ajut pe matusa care e Hokage, misiuni, antrenamente... Mai bine plec, sa nu cumva sa intarzii. Trec pe langa oglinda si ma observ: acelasi chip serios lipsit de zambete sau de lacrimi, aceeasi ochi negri visatori, acelasi par lung, negru prins intr-un coc, nimic nou. Observ insa reflectia fotografiei echipei 7, inramata si pusa pe noptiera. Poate ar fi trebuit s-o ascund, sa scap de ea, la urma urmei nu mai suntem deloc o echipa, am urmat toti drumuri diferite. De cand cu Orocimaru si examenul chuninn si semnul acela blestemat al lui Sasuke... Atunci a inceput totul, dar am crezut ca lucrurile nu se vor inrautati, ca oricat de rau ar deveni, vom ramane o echipa. Dar m-am inselat, a urmat misiunea de a-l proteja pe Idate la cursa, am luptat cu Aoi si Naruto a invins, iar Sasuke s-a simtit inferior si l-a provocat la lupta chiar de pe patul de spital. au luptat si a intervenit Kakashi si credeam ca va fi bine. Dar au aparut Cei patru ninja ai sunetului, printre ei si verisoara mea Tayuya si Sasuke a decis sa plece.
Flashback
Era tarziu, luna veghea in tacere, iar linistea domnea. Am simtit ca ceva este in neregula, doar il cunosteam bine pe Sasuke. M-am indreptat catre singurul drum care ducem catre iesirea din sat. avusesem dreptate, Sasuke chiar pleca, pleca la Orocimaru dupa putere. Nu voiam sa fiu tradata din nou, n-as mai fi putut suporta.
" Ce faci aici la ora asta?! Ar trebui sa dormi."
" Nu sunt proasta, Sasuke. Pleci, nu?! Te duci la Orocimaru, dupa putere. Dar chiar crezi ca va fi mai bine?"
"Asta nu te priveste. De acum vom urma drumuri diferite si nu poti intelege. Eu trebuie sa plec, iar tu trebuie sa ramai aici."
" Ba nu! Ramai, chiar nu va fi mai bine daca pleci. Stiu prea bine ce s-a intamplat cu clanul Uchiha..."
" Nu te-ai schimbat, nu? Inca ma mai enervezi. Dar intelege ca asta nu e treaba ta!"
A tipat la mine si s-a intors sa plece. M-am gandit cateva clipe si mi-am ascuns regretul, la urma urmei era alegerea lui.
" Fie cum vrei tu! Eu voi pastra oricum secretul, doar mi-am dat cuvantul. Adio!"
" Stai... Multumesc! Nimeni nu s-a purtat cu mine asa ca tine. << Poate chiar intelegi, poate.>>"
Si a plecat. Am tinut secretul, am mintit pentru a nu-mi incalca cuvantul, iar el a plecat.
End Flashback
Asta e povestea mea: am fost tradata si am trecut peste de multe ori. Iar acum sunt ceea ce sunt. A trebuit mereu sa suport totul, inca de cand aveam 6 ani. Mai intai matusa Tsunade a plecat din sat din cauza medalionului ala blestemat, apoi Yuko a ucis clanul Kioshi si apoi si Tayuya a plecat la Orocimaru. Matusa Yuten si Orocimaru erau casatoriti si Tayuya era fiica lor si verisoara mea, Yuten fiin sora mamei mele Sakana Haruno. Si mai era si tata Hokore Haruno si acum au disparut toti, mai putin matusa Tsunade si Yuko. Sasuke l-a omorît pe Orocimaru pentru putere. Puterea asta ia tot ce-i mai bun din oameni. Toti se plang ca nu au destula, doar eu de prea multa, insa asta e o alta poveste.
Ajunsă in biroul matușii trebuie acum sa asist la o alta discutie formala despre Konoha.



Stiu ca e cam trist si fara sens, dar va promit ca urmatorul va fi mai bun si in curand vor aparea si cuplurile si va fi bestial( cap 3 sau 4). Va rog sa asteptati si promit cat mai curand o continuare mai interesanta.


Ultima editare efectuata de catre Kate Uchiha in Mier 12 Iun 2013, 09:20, editata de 1 ori
Sus In jos
andreutza_cata13
Chūnin
Chūnin
andreutza_cata13

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 529
Puncte : 589
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : să cânt şi să mă distrez cu pretenii mei :love:

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Vin 18 Ian 2013, 15:39

bună!
am trecut şi eu pe la ficul tău, şi pentru inceput mi se pare chiar trist sad
Dar dupa cum ai zis , sper că vei face capitole mai vesele puppy eyes
anyway vreau capitolul următor cât mai repede şi dacă nu te superi sper să mă anunţi si pe mine puppy eyes te-am kiss ! !


My hands are at your throat I think I hate you
We made the same mCartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Yvf
Sus In jos
Chrissu-chan :X
Genin
Genin
Chrissu-chan :X

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Keep calm and listen Black Veil Brides (+ keep calm and love Andy Biersack ♥)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 206
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 11
Hobby-uri Hobby-uri : Plimbari, Animeuri, Ficuri, Desenat, Scris.
Stare de spirit Stare de spirit : n`aveeem :D

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Vin 18 Ian 2013, 23:21

Deci, in primul rand, iarta-ma te rog ca n-am comentat prima la primul capitol din primul tau fic. Dar la ora la care a fost postat primul comentariu eu eram la scoala, scuzeee puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes puppy eyes In al doilea rand, am un sfat prietenesc pentru tine.. Nu te baza prea mult pe anime-ul in sine... Nu-ti face bine, lasa-l in pace pe Kishimoto si foloseste-ti ideile tale mai geniale decat ale mele. Ai destul de multe, deci nu ar fi o problema dap ! happy2 kiss In rest totul este foarte frumos, cu exceptie asezarea in pagina, dar asta se poate remedia usor lough Ei, cu toate acestea zise.. ITI ASTEPT NEXTUL SI TE PUP DULCE kiss kisskisskisskisskisskisskisskisskisskisskisskisskisskisskiss


https://sasu.forumgratuit.ro/t7017-o-fata-intre-doua-lumi#206494
(Nimic nu este imposibil, atat timp cat iti doresti sa se intample  in love  in love  in love  in love  in love  in love )
Sus In jos
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 21 Ian 2013, 13:48

In sfarsit, dupa cum am spus primul capitol nu a fost asa interesant, dar acesta va fi.


Capitolul 2
- partea I: Adevarul -


Si din senin ma trezesc intr-o incapere intunecata luminata doar de cateva torte puse in colturi. In mijlocul incaperii se afla cativa agenti ANBU si batrana Hama, una din consilierii Hokagelui.
- Avem motive sa credem ceva ce-ti va parea imposibil, dar este adevarat. Suspectam clanul Kioshi de faptul ca ar vrea sa-l asasuneze pe Hokage si sa preia conducerea satului.
<< Pauza!! Ce se petrece aici? Suspectezi clanul de ce anume? Si... vorbesti cu mine?! >>
- Misiunea ta a fost special pentru a ne confirma banuielile, ceea ce a si facut. Sunt chiar impresionata de faptul ca ai improvizat exemplar la aparitia surorii tale si nu ti-ai dezvaluit motivele, respectand ordinele. Felicitari! Revenind, avem doua optiuni. Poti sa nu intervi si nici noi nu o vom face pana la momentul decisiv, dar asta poate pune bazele unui razboi, Konoha poate pierde mult, iar tu poti fi acuzata de tradare. Sau poti face clanul sa dispara, daca ma intelegi. Misiunea ta, alegerea ta, Yuko. Te poti gandi.
- Voi alege a doua varianta.
<< Yuko?!?!?! >>
Sunt din nou in ploaie alaturi de Yuko care e in fata mea cu capul plecat. M-a mintin. Nu a fost vorba de niciun test de putere, de nimic din cea a spusw, doar de o misiune.
- Yuko... tu...
- Imi pare rau, Sakura! Nu am vrut sa o fac, dar a trebuit. Tot ce am vrut a fost ca tu sa nu patesti nimic. Srer sa ma poti ierta. Adio, Saku!
- Yuko!!! NU!!! Si m-am prabusit langa ea, lasand ploaia sa-mi spele chipul nefericit. Oare chiar a meritat tot acest timp? A avut vreaun rost sa-mi urasc sora pentru nimic? Mai conteaza acum, ea nu mai e si e numai vina mea.
- Trei luni mai tarziu -
Nu ca nu as avea incredere in sora mea, doar ca mi se pare ciudat ca tocmai Hama sa fie implicata in asa ceva. Il stiu destul de bine pe Hiruzen Sarutobi, un Hokage si un om deosebit, cel mai bun prieten al bunicii Min, de sa suspecteze clanul Kioshi de tradare? Asa ca am hotarat sa investighez, nu de alta dar n-o suport deloc pe Hama, desi ea ma crede minunata si toate cele, iar acum e timpul sa-mi confirm si eu banuielile. Ceea ca am si facut. M-am infiltrat in camera speciala a Hokagelor si am descoperit doua pergamente secrete despre clanul Kioshi si clanul Uchiha. Se pare ca Hama a plantat suspiciunile asupra clanurilor si ca a manevrat totul dupa bunul plac astfel ca ea sa poata scapa cu fata curata. S-a asigurat ca poate scapa de "amenintari"si si-a pastrat un as in maneca, unul pe care-l poate manipula usor(sau asta crede), pentru ca eu sunt asul din maneca, iar matusa Tsunade la fel. Jur ca femeia asta va plati scump pentru tot, mai ales ca eu nu suport oamenii care manipuleaza alti oameni. Si mai e si Sasuke....Numai la el ma gandesc. Din cauza Hamei am intrat in aceeasi oala.

- partea a II-a -
Desenatorul - un nou couchipier


Au trecut doua saptamani de cand am aflat de Hama si de intentiile ei. Am spus cuiva? Nu inca, nici macar matusii. Va trebui neaparat sa-i spun lui Sasuke. Asa e corect, cred. Cand ma gandesc la el ratiunea mea e egala cu un mare zero barat. De ce am impresia ca asta se cheama dragoste, va trebui sa aflu altadata. Daca nu ajung in zece minute la biroul matusi ma voi molipsi de boala intarziatului de la Kakashi. Nu stiu din ce motive, dar se pare ca mutusa ne-a vrut urgent pe mine si Naruto la biroul ei. Ceva strict secret, ce mai e si asta.
Intrand pe usa obserb ca eram asteptata de matusa, Naruto, Hama si de un tip ceva mai inalt ca Naruto, cu o piele alba- chiar palid, brunet, par scurt, ochi negri si gusturi extrem de proaste la haine( zice asta fata care n-a mai purtat fuste sau rochii de la sapte ani). Salut politicos si matusa face prezentarile.
- Sakura, Naruto el este Sai. Sai, ei sunt Sakura si Naruto.
- Buna! spune acesta afisand un zambet cald.
- Salut! zice Naruto entuziast ca totdeauna.
- Pe tine cred ca te-am mai vazut undeva, draguta.
- << Super! Alt (iertati-ma nu stiu ce vorbesc) care se da la mine. Sunt noua sefa ANBU, deci... sa vedem. >> Unde anume?
- In visele mele, frumusete!
- Nu serios?! << Cred ca vrea sa-l arunc pe geam, nu de alta, dar el nu apare in ale mele. >>
- Pai si pe mine nu m-ai vazut? intreaba Naruto "mirat".
- Hai, raspunde-i, nu-l lasa cu ochii-n soare, doar e eroul satului. I-am zis asa, sa se simta bine, dar ne-a intrerupt Hama.
- Gata cu glumele, nu-i deloc amuzant! Sunteti aici pentru lucruri serioase! Tratati-va cu respect, de azi sunteti o echipa.
- CE??? sarim eu si Naruto ca arsi.
- Exact! M-am gandit ca ar fi un extraordinar inlocuitor pentru Sasuke. Tsunade a fost de acord.
- Serios? e tot ce-am putut spune, mai ales ca blondul de langa mine amutise.
- Sigur, iubire! De azi ne vom vedea mai des.
Ne-am petrecut urmatoarele doua-trei ore "cunoscandu-ne mai bine" si am am aflat ca Acest Sai e desenator destul de priceput si abstract in arta sa. Oricum nu inseamna ca merita o sansa doar pentru ca si eu desenez si sunt destul de buna, imi plac desenele in creion. Dar cum a putut Hama crede ca ar fi un "extraordinar inlocuitor pentru Sasuke"? Sa fie clar ca nimeni nu-l poate inlocui pe Sasuke, nimeni! O urasc pe Hama si din moment ce Sai a fost ideea ei il urasc si pe el. Poate ca toti il cred un tradator pe Sasuke, dar eu si Naruto nu, desi numai el isi sustine punctul de vedere. Ceva trebuie neaparat sa se schimbe aici!


Sper ca acesta sa vi se para mai interesant si promit ca in urmatorul sa apara si ceva actiune interesanta si Sasuke! Va astept comm-urile!

Sus In jos
Casydy
Genin
Genin
Casydy

Sex : feminin Varsta : 29
Localizare Localizare : In Lumea Vampirilor si a Vrajitorelor
acebook acebook : Serena
Nr. mesaje Nr. mesaje : 215
Puncte : 239
Reputatie Reputatie : 14
Hobby-uri Hobby-uri : Sa scriu ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : Happy...or...SAD:((:((:((

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 21 Ian 2013, 14:44

CE tare!!!! imi place ce idee ai si titlu e intr-un fel ciudat si palcut .
Vreau sa vad next-ul mai repede


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  28c33pz
Noi doi ştim prea bine că iubirea de foame nu ţine,
Dar să ştii că mi-e sete de tine,
Bun sau rău, ia-mă aşa,
Noi doi ştim prea bine că iubirea de foame nu ţine,
Dar să ştii că mi-e sete de tine,
Bună, rea, eşti a mea.
Mă trezesc de dimineaţă, prima grijă eşti tu,
Tu eşti fata care niciodată nu-mi spune nu,
Ai ceva în privire, să nu te mire că te vreau,
Nu-s bogat, nu-s sărac, dar am inima ta,
Eu te-mbrac şi te dezbrac cu dragostea mea,
Cine ştie ce o să fie, te vreau.
În centrul vechi ne plimbăm, ne distrăm până-n zori,
O nouă zi ne găseşte cu capul în nori,
Răsărit de soare, îmi amintesc de mare şi de noi,

Sus In jos
Chrissu-chan :X
Genin
Genin
Chrissu-chan :X

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Keep calm and listen Black Veil Brides (+ keep calm and love Andy Biersack ♥)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 206
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 11
Hobby-uri Hobby-uri : Plimbari, Animeuri, Ficuri, Desenat, Scris.
Stare de spirit Stare de spirit : n`aveeem :D

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 21 Ian 2013, 20:42

Foarte frumos, imi place si ar fi fost chiar tare ca Sakura sa-l arunce pe geam pe Sai lough friends =)) , dar as vrea sa mai lucrezi putin la asezarea in pagina, serios, si ai putea sa si colorezi scrisul puppy eyes In rest totul este superb ;;) kiss


https://sasu.forumgratuit.ro/t7017-o-fata-intre-doua-lumi#206494
(Nimic nu este imposibil, atat timp cat iti doresti sa se intample  in love  in love  in love  in love  in love  in love )
Sus In jos
crisalex
Chūnin
Chūnin
crisalex

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 951
Puncte : 1016
Reputatie Reputatie : 77
Stare de spirit Stare de spirit : Dezastru

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 21 Ian 2013, 21:41

Buna !
Ti-am citit ficul si imi place mult !
Chrissu-chan , a scris foarte bine , si n-are voie sa scrie cu alte culori !
A sezat in pagina destul de bine !
Te rog anunta-ma cand pui nextul!


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Damon-Stefan-Elena-damon-salvatore-14458457-400-300
Sus In jos
Denixutza
Genin
Genin
Denixutza

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Undevaaa.......cautama :)
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 93
Puncte : 97
Reputatie Reputatie : 8
Hobby-uri Hobby-uri : Sa ascult muzica , sa stau cu prietenii,sa citesc ficuri :)
Stare de spirit Stare de spirit : HapPY :)

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 21 Ian 2013, 23:10

Scumpo adu nextu' (superr fic) :>
Hai ca ma omoara curiozitatea nervi!


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  SasuSaku-pirates-363509172

Pirates are here.

Sus In jos
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 23 Ian 2013, 13:25

Scuze pentru ca n-a aparut ieri nextul, dar azi e aici. Casydy a mentionat ceva de titlul meu diferit, iata-i scurta poveste. Mi-a luat cam 15 - 20 de minute sa-l aleg( gandurile mele intortocheate). Sakura(din fic) s-a bazat mai mult pe ratiune de la "accident", iar acum ii va dicta mai mult constiinta si sentimentele ei vor fi chiar contradictorii. Chiar daca probabil un titlu mai bun pentru acest capitol ar fi "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" nu vreau sa fiu plagiatoare. Pe scurt: Enjoy!!

Capitolul 3
- partea I: Insula Shima -

Ma plimb pe insula singura, doar eu cu mine si cu vantul care bate usor. Ar fi trebuit ca misiunea asta sa fie una simpla, nu una care sa implice atatea lucruri ciudate. Initial trebuia doar sa cercetam insula care posibil sa aiba legatura cu Kyubi si ceilalti bijuu, nu sa descopar ca insula are o cascada magica care te pune fata in fata cu tine insuti sau cu ceea ce nu ar trebui sa fii. Exista doua astfel de cascade in lume si tocmai eu trebuia sa intru. Si mai e si nesuferitul de Sai, caruia intr-un fel sau altul Naruto a decis sa-i dea o sansa si s-au imprietenit. Asadar sunt pe insula asta cu Naruto, capitanul Yamato si Sai. Nici ca-mi doream altceva! Ba da! Sa tip ca o isterica, dandu-mi seama de ce simt cu adevarat. Din moment ce nu o putem invinge pe eu cea din cascada in lupta, ci doar recunoscand ceva ce ea nu ar spune niciodata am tipat cat sa auda tare si clar toate spiritele "Il iubesc pe Sasuke!!" Si nu va mint. Ma bucur doar ca nm-a auzit nimeni asta, sper... Si mai e si nebunia asta cu Aleasa, care sunt eu si trebuie ca imediat ce implinesc 18 ani sa devin cea de-a sasea Hokage a Konohai. Mai nou am si o identitate secreta de MesuRaion, pentru a nu afla nimeni adevarul si a nu fi pusa in pericol. Asta a fost ideea spiritului cascadei -Kea. Idee cu care am fost complet si total in regula.
Lasand la o parte toate astea ar trbui sa ma gandesc la misiune nu la dragostea adevarata sau la soarta universului. Pana la urma am doar 17 ani, nu? Ar trebui sa nu mai gandesc atat si sa ma concentrez pe ce e important: sunt urmarita de veverite. Pana la urma exista animale si aici, iar majoritatea ma spioneaza. Sunt probabil confuze pentru ca gandesc cu voce tare si gesticulez intruna parca intrebandu-le pe ele ce trebuie sa fac.

Sasuke:
Habar n-am ce caut aici, tocmai pe insula Shima. Un lucru stiu sigur: trebuia sa scap intr-un fel sau altul de enervanta de Karin si de ceilalti ca sa-mi pot pune gandurile in ordine. S-au intamplat atatea si mai e si Madara. Are ce are cu Sakura si nu-i pot permite s-o raneasca, o iubesc. Nici eu nu mai stiu ce fac, ce simt sau ce cred. Cand ma gandesc la Sakura nu mai gandesc ca un om normal, de parca as fi gandit ca unul cand nu ma gandeam numai la ea. Ceea ce nu pot sa cred e ca am fost atat de batut in cap sa-i intorc spatele si s-o las asa, fara sa-i spun nimic. Cat poate sa sa conteze un simplu "Multumesc!" ? Intr-o situatie normala destul de mult, dar la ce s-a intamplat numai "normal" nu-i pot spune.
Tot plimbandu-ma eu asa, de nebun, si gandindu-ma la Sakura observ ceva ciudat. par afi ziduri din piatra, mai bine zis ruine ale unor ziduri. Sar pe unul dintre ele si observ de cealalta parte un adevarat templu uitat de lume. templul are simbolul lui Kyubi si al clanului Uzumaki, iar unde e rost de Kyubi e rost si de Naruto si din cand in cand de Sakura. Eu voiam sa-mi fac ordine-n ganduri nu sa lupt cu cel mai bun prieten. Se pare insa ca in ultimul timp imi ies toate pe dos. De ce nu poate sa-mi iasa nimic cum trebuie? As putea sa cercetez putin ruinele astea daca tot le-am gasit. Sau as putea s-o urmaresc pe Sakura daca tot e si ea aici. Din moment ce se-ntuneca se pare ca alege sa lase vizita ruinelor pentru maine, ceea ce fac si eu. Se indeparteaza de ruine si se sfunda in padure. Fetei asteia ii place sa intre in locuri periculoase. Doar nu credeti ca o plimbare printr-o padure intunecata si necunoscuta in tipul noptii e joaca de copil.
Merge ce merge si se opreste langa un copac. Pare ca vrea sa se ia o pauza, iar eu ii apar de nicaieri in fata. Am de gand sa pun capat chiar acum.

Sakura:
Si oprindu-ma eu sa ma odihnesc putin si sa admir cerul incep iar sa ma gandesc. Pe de-o parte ma intreb ce m-a facut sa nu explorez ruinele acum si sa plec sa ma plimb, pe de alta ma gandesc tot la Sasuke. Si vorbesti de lup, lupul la usa, uite-l chiar in fata mea. Numai eu aveam norocul de a de Sasuke tocmai aici si tocmai acum. Nu ca nu-mi pot purta singura de grija, dar fiin vorba de Sasuke stiti bina ca ratiunea mea e egala cu zero.
- Ce faci tu aici singura la ora asta?
- Intrebarea e ce faci tu aici?
- Am grija sa termin ce-am inceput mai demult. A spus asta si s-a apropiat de mine incet. Nimic nu m-ar fi oprit sa fug, dar ceva m-a facut sa stau, iar el s-a apropiat atat de mult incat intinzand mai nile a atins copacul din spatele meu, eu ramanad blocata. Misiune mi-a trebuit, misiune am. Oare de ce i-am spus matusii ca vreau sa merg pe insula Shima? As fi putut sta la fel de bine in camera mea citind o carte, dar nu.
- Speriata? << Iti sta la fel de bine oricum.>>
- Ce te face sa crezi asta? << Mai bine spus imi bate inima de mor.>>
Poate ar fi trebuit sa continuam conversatia fara sens in loc sa amutim. De ce? El s-a apropiat din ce in ce mai mult de mine pana cand eram fata in fata la doar doi centimentri. Ne priveam in ochi fara sa realizez ce ar putea urma, dar eram din ce in ce mai indragostita de el. In urmatoarea secunda m-am trezit sarutandu-l. N-aveam idee ce se petrece, dar imi placea la nebunie. A rupt usor sarutul si mi-a soptit:
- Te iubesc, Sakura!
- Te iubesc, Sasuke! e tot ce am putut spune inainte de a zambi si de a ma pierde in ochii lui negri, mai negri ca noaptea.
- Ai cel mai frumos zambet din lume.
- Daca spui tu.... Si l-am sarutat din nou si ne-am imbratisat. Si uitasem cum e sa zambesti, bine ca mi-a reamintit el.
Am petrecut noaptea impreuna si am vorbit. Am si uitat ca ar fi trebuit sa stau cu Naruto si restul, oricum nu-mi vor simti lipsa. I-am spus de toate, de Sai si de cea mai proasta idee din lume: ideea Hamei de a-l inlocui pe el cu Sai. Si multe s-au mai intamplat, dar am fost atat de uituca incat nu i-am spus despre pergamente, lucru care ma face sa ma simt ca o blonda: frumoasa si proasta. O sa ne mai intalnim noi sa vorbim si o sa-i spun, daca nu uit iar. Cat despre Naruto si restul au si uitat de mine. Va trebui sa am grija ca matusa sa nu afle nici de faptul ca eu si Sasuke suntem impreuna, nu doar ca sunt Aleasa. Aspropo, intr-un fel sau altul el stia deja de asta si a promis ca va tine secretul.

- partea a II-a -
Rasturnare de situatie

Lumea mea cea roz si frumoasa are si foarte multe buline. Abia au trecut doua saptamani de la misiunea pe insula Shima, chiar, templul a fost interesant, dar nu am fost prea atenta din cauza lui Sasuke, numai la el mi-e stat gandul. Credeam ca acum va totul asa cum trebuie: bine si frumos, fara alte probleme. Sasuke mi-a promis ca se va intoarce curand, imediat ce se mai clarifica situatia. Se pare insa ca tot universul e impotriva mea, deoarece Madara Uchiha a declarat razboi Natiunilor Unite. Si bineinteles ca acum totul merge prost, iar konoha a intrat in razboi. Pentru prima data cele cinci natiuni nu lupta una impotriva alteie, ci impreuna impotriva unui inamic comun: Akatsuki. Ca ninja medical particip si eu, unul dintre ninja medicali mai vechi aratandu-mi cateva fotografi care sa ma ajute sa stiu la ce trebuie sa ma gandesc in privinta razboiul: groaza, camarazi raniti sau morti si multe altele. Ce nu pot intelege e de ce tocmai acum s-a gandit si desteptul asta sa declare razboi. m-a aruncat de pe culmili fericirii in prapastiile abisale ale unui posibil esec.
Matusa Tsunade a fost foarte clara in privinta razboiului. Sa am grija sa nu intru intr-o oala din care nu pot iesi, adica sa nu cumva sa-mi treaca prin cap ceva periculos. Acum sunt total si complet detasata de toate asta. Vreau doar sa vorbesc cu Sasuke, dar telepatia nu functioneaza pe o distanta atat de mare, iar eu sunt blocata in casa cu cele doua pisici ale mele: Kittyn-pisica ninja a mamei, pisica asta mai si vorbeste si micuta Kaze-puiul ei. Amandoua sunt albe, pufoase, au ochii negri, iar Kittyn se comporta cu mine ca o mama: ma bate mereu la cap sa am grija ce fac, axact ca matusa.
- Cine e pisicuta mea mica si frumoasa? Cine? Cine? Spune pufosenie mica, cine?
- Sakura, cred ca trebuie sa mergi la doctor.
- Spune asta pisica ninja care se joaca in fiecare seara cu matusa?
- Eu sunt pisica, scuza ta care e? Esti cumva indragostita si eu nu stiu?
- Problema mea!
- Tie iti place cumva de Sai?
- Pisico, tu vrei sa te omor?
- Doar glumeam! Ceea ce vreau sa spun e ca noi suntem in razboi, iar tu te joci cu Kaze. Mie nu mi se pare in regula.
- Geloasa?!
- Da, da sunt! Joaca-te si cu mine! Te rrrrrrog!!!!
- Hai aici, pisica! Un om normal nu vorbeste cu o pisica, dar eu nu sunt un om normal. Deci, desi ar trebui sa ma preocupe razboiul eu ma joc si ma cert cu pisicile. Probleme? La mine nu. Dar sigur Hama ar innebuni sa afle toate astea si pe deasupra, cireasa de pe tort: Sasuke! Si mai si matusa care nu-si vede capul de treburi. Iar eu am impresia ca la mijloc e si un complot impotriva ei, fapt care sigur are legatura cu Hama!


Bun, sper ca v-a placut si va astept in continuare comm-urile. Chiar voua va plac pisicile sau preferati cainii? Poate ca pare cam scurt, dar nu am idei sa scriu despre razboi daca nu am cartea de istorie in fata. Glumesc! Azi am doar o dispozitie un pic aiurea! Va pup, pa pa!
Sus In jos
Casydy
Genin
Genin
Casydy

Sex : feminin Varsta : 29
Localizare Localizare : In Lumea Vampirilor si a Vrajitorelor
acebook acebook : Serena
Nr. mesaje Nr. mesaje : 215
Puncte : 239
Reputatie Reputatie : 14
Hobby-uri Hobby-uri : Sa scriu ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : Happy...or...SAD:((:((:((

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 23 Ian 2013, 15:31

Prima!!!! Mia palcut la nebunie si imi place , dar nu prea am inteles faza cu "Aleasa" Poat eimi explici si mie ca eu ma prind cam greu , dar oricum mi-a palcut mult de tot sis a sti ca nu e scurt de loc .


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  28c33pz
Noi doi ştim prea bine că iubirea de foame nu ţine,
Dar să ştii că mi-e sete de tine,
Bun sau rău, ia-mă aşa,
Noi doi ştim prea bine că iubirea de foame nu ţine,
Dar să ştii că mi-e sete de tine,
Bună, rea, eşti a mea.
Mă trezesc de dimineaţă, prima grijă eşti tu,
Tu eşti fata care niciodată nu-mi spune nu,
Ai ceva în privire, să nu te mire că te vreau,
Nu-s bogat, nu-s sărac, dar am inima ta,
Eu te-mbrac şi te dezbrac cu dragostea mea,
Cine ştie ce o să fie, te vreau.
În centrul vechi ne plimbăm, ne distrăm până-n zori,
O nouă zi ne găseşte cu capul în nori,
Răsărit de soare, îmi amintesc de mare şi de noi,

Sus In jos
Chrissu-chan :X
Genin
Genin
Chrissu-chan :X

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Keep calm and listen Black Veil Brides (+ keep calm and love Andy Biersack ♥)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 206
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 11
Hobby-uri Hobby-uri : Plimbari, Animeuri, Ficuri, Desenat, Scris.
Stare de spirit Stare de spirit : n`aveeem :D

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Vin 25 Ian 2013, 21:43

,, Cine e pisicuta mea mica si frumoasa? Cine? Cine? Spune pufosenie mica, cine?
- Sakura, cred ca trebuie sa mergi la doctor.
- Spune asta pisica ninja care se joaca in fiecare seara cu matusa?
- Eu sunt pisica, scuza ta care e? Esti cumva indragostita si eu nu stiu?
- Problema mea!
- Tie iti place cumva de Sai?
- Pisico, tu vrei sa te omor?
- Doar glumeam! Ceea ce vreau sa spun e ca noi suntem in razboi, iar tu te joci cu Kaze. Mie nu mi se pare in regula.
- Geloasa?!
- Da, da sunt! Joaca-te si cu mine! Te rrrrrrog!!!!” deci faza asta a fost cea mai tare lough lough lough lough lough lough lough lough Mi-a placut la nebunie.!!! In rest ideile imi plac foarte mult in love Si te apreciez pt asta extrem de mult in love
A doua chestie despre care as vrea sa comentez:
Citat :
Chrissu-chan , a scris foarte bine , si n-are voie sa scrie cu alte culori !
A sezat in pagina destul de bine !
crisalex, poate eu am o alta parere despre asezarea in pagina, poate mie mi se pare mai frumos, mai atractiv textul daca este in culori. Mie asa imi place, este vreo problema?? yeah


https://sasu.forumgratuit.ro/t7017-o-fata-intre-doua-lumi#206494
(Nimic nu este imposibil, atat timp cat iti doresti sa se intample  in love  in love  in love  in love  in love  in love )
Sus In jos
Rose Uchiha
Academy Student
Academy Student
Rose Uchiha

Sex : feminin Localizare Localizare : Pe Terra
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 49
Puncte : 55
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : Sa scriu fic-uri, sa ascult muzica...
Stare de spirit Stare de spirit : Cam distrata :))

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 04 Feb 2013, 19:31

Misto fic, dar am impresia ca nu scrii chiar tot ce gandesti. Asa ca rupe gura targului si scrie ceva mai interesant si mai intrigant, ca o rasturnare total neasteptata de situatie. Transformas shonen-ul lui Kishimoto in romance - shonen-ul tau, zic si eu... You I rock peopleee!!!
Sus In jos
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 06 Feb 2013, 11:39

Salutare!! cool Iata si nextul. Bun, mai intai sa explic faza cu Aleasa, care e Sakura. Prin a fi "Aleasa" m-am referit la faptul ca asemeni lui Tsunade care trebuia sa devina cea de-a Cincea Hokage si Sakura trebuie sa devina cea de-a Sasea Hokage sau se intampla lucruri rele( inca nu m-am hotarat si ce). De asemenea prin a fi "Aleasa" ma refer si la niste puteri mai neobisnuite pe care le poseda fara ajutorul jutsurilor. Aleasa este telepata, are puteri telechinetice si se poate teleporta, dar e capabila si de o forta uimitoare atunci cand e "posedata" de putere, adica intra intr-un mod asemanator Modului Eremit al lui Naruto si nu prea mai e constienta de ce face. Pe scurt : Sakura e foarte speciala!!
Ar trebui sa va anunt insa de pe-acum de unele detalii legate de fic. aseara mi-am pus toate ideile intr-o ordine clara, asta chiar dupa ce am scris tema la mate, deci nu stiu cat de logice vi se vor parea :| Oricum, am decis ca fic-ul va avea 13 capitole, acest capitol va fi ultimul in doua parti, iar de la capitolul 5 lucrurile vor lua o intorsatura normala, adica gata cu filozofia de ninja si trec pe lucruri "captivante". Fara s-o mai lungesc un an, iata nextu'!
Capitolul 4
- partea I : Povestea lui Danzo -

Sakura:
Oare ce-a fost in capul cand am ascultat ordinele Raikagelui? Cu siguranta un anume Uchiha care m-a hipnotizat cu ochii lui negri, adanci si frumusetea lui angelica.... E atat de buuun.... Iar eu atat de visatoare ca habar n-am ce-a spus Kiba, dar eu l-am aprobat. Sa va luminez : Raikage a venit cu o idee tampita, care spune el ca e cheia castigarii acestui razboi. s-a gandit ca Sasuke, fiind mana dreapta a lui Madara ne-ar putea folosi mai mult mort decat viu. am ajuns astfel sa fiu trimisa intr-o misiune cu Kiba, Akamaru si Sai. Misiunea noastra e sa aflam unde isi are Akatsuki centrul si sa aflam cat mai multe din planurile lui Madara. Foarte bine, dar eu stiu deja toate astea, totusi nu-nseamna ca o sa-i si spun tocmai lui Raikage care nu constientizeaza ca s-a pus cu bruneta gresita. "Sakura, stiu ca poti, asa ca mai bine ocupate tu de Sasuke, scapa de el ca sa pot avea grija ca Bee si Naruto sa nu pice pe mainile inamicului, doar stii bine cat de puternici sunt!" Practic misiunea mea e sa-mi omor iubitul, doar pentru a-l face pe Raikage sa se simta bine. Intr-o buna zi omul asta o sa regrete ca nu stie sa gandeasca cum trebuie. Nu-mi pasa daca se va isca un nou razboi, cine ma enerveaza nu scapa nepedepsit!
- Sakura, Akamaru l-a localizat pe Sasuke. Nu e singur, e cu Danzo. Ce facem? N-ar trebui sa trimita Sai o bufnita mesager sau ceva?
- << Auzi la el! Trebuie sa vad neaparat cum Sasuke il omoara pe Danzo si nu ma tine nimeni departe de distractie. Danzo e un nemernic care a tot incercat sa ajunga Hokage, iar acum ca matusa e in coma datorita excesului de zel, si cum Hama si Mushi l-au considerat un excelent candidat la titlul de Hokage pare ca am concurenta in a deveni Hokage. Nu c-as vrea sa devin Hokage, dar nici sa las satul in mainile unui neispravit. Asadar trebuie sa scap de astia doi! Ia sa-i las inconstienti!>> Nu trimitem nimic, ma ocup singura de asta. Si in timp ce terminam am aruncat o fumigena toxica care ar trebui sa-i lase lesinati suficient cat eu sa fac ce am de facut. Si iata-ma disparand!

Sasuke:
Huh...Am scapat si de Danzo. Se pare ca shinobii Konohai decad pe zi ce trece, iar eu sunt cel mai bun exemplu. Cu cat mai puternici ajung cu atat mai absorbiti de propria persoana devin. Exista si exceptii ca Naruto si Sakura. Sunt cel mai mare prost de pe pamant ca le-am intors spatele ca un mare nesimtit ce sunt. Ma bucur doar Sakura m-a iertat, chiar o iubesc, e viata mea. Tare mandru mai sunt, si am si de ce : am facut fata la 4 Kage si am scapat lumea de un nebun. asta inseamna ca mai raman doi : Madara si Kabuto. Nu pot insa sa cred ca am gresit atat omorand pe Itachi. Intr-un fel vreau sa distrug Konoha, dar in altul... Sakura. Nu apuc sa mai gandesc ca apare si Madara.
- Buna treaba, Sasuke! Acum scapa si de femeia asta, stie prea multe despre noi.
Spunand asta dispare si ma lasa sa termin ce-am inceput. Stai asa : "noi" ? Cand m-am aliat eu cu asta? Ah, da... Acum fac parte din Akatsuki. Oricum eu nu ascult de nimeni, cu atat mai putin de Madara. Si totusi fiind vorba de Karin, enervanta de Karin, as putea face o mica exceptie. Dar nici nu apuc sa ma pregatesc s-o omor ca aud o voce cunoscuta strigandu-ma. E Sakura, dar ce cauta ea aici? Probabil aduce omagii lui Danzo... Hm...Cum sa nu!
- Ce cauti aici, printesa?
- Parasesc Konoha si vin cu tine in Akatsuki, vrei? Imi raspunde pe un ton arogant, superior si zambeste. E insa singura persoana careia ii permit sa-mi vorbeasca de sus, doar e iubita mea.
- Suna bine, dar crezi ca te descurci? Trebuie sa treci un test.
- Se pune si daca omor pe Raikage?
- Printesa e nervoasa? Lasa-l in seama mea, abia m-am incalzit. Si merg catre ea, o imbratisez si o sarut. Mi-a fost asa dor de ea, de mica mea floare de cires! Imi inmaneaza duoa pergamente si dupa privirea ei imi dau seama ca nu-s deloc vesti bune. Ofteaza si se pregateste sa-mi explice cand...
Si uite si ce moment prost si-au gasit si astia. Madara era la un pas s-o omoare pe Sakura, noroc cu Naruto care a aparut de nicaieri si a salvat-o.
- Ti-am spus c-o sa ma ocup singur de ea! Nu interveni! Am tipat la Madara care a aprobat si a disparut facandu-mi semn sa ma grabesc. Trebuie acum sa ma ocup de Kakashi si de Naruto. Astia au impresia ca Sakura e vaza de cristal, nu shinobi si se tin scai de ea s-o protejeze. Pot sa fac si singur asta, dar mi-ar fi mai usor fara Madara. As putea bine-merci sa ma las prins si inchis si as avea si eu liniste poate, dar n-o pot proteja pe Sakura din inchisoare, doar daca o inchid si pe ea cu mine si au destule motive s-o faca. Acum am insa alta treaba pe cap.


- partea a II-a : Jocul fulgilor de nea -

Sakura:
Ninge. Mii de fulgi de nea se astern pe pamnt, impletind un imens ocean alb. Mi-am ales o zi gresita sa ma intalnesc cu Sasuke. E asa multa zapada ca sigur se va lasa cun frecus. E ca un ritual. Cand eram mica in fiecare iarna ma jucam in zapada cu Sasuke si Naruto si imi luam mereu un frecus rece, prietenesc. Dupa ce ma scuturam de zapada simteam ca ard mai ceva ca un foc. In cele din urma am devenit imuna la raceala. regret insa acum ca au ramas doar amintiri care... Nu-mi terminin gandul ca ma trezesc lovita de un bulgare de zapada fix in fata.
- Asta pentru ca nu ai spus la timp, printesa! E timpul sa platesti!
- Ei, hai! Sunt doar niste pergamente care contin... informatii cruciale... dar acum ma doboara in zapada, acoperinduma toata. Ia un bulgare si imi freaca fata pana ce prind a mi se rosi obrajii si ma saruta dulce. Rup usor sarutul si-l trantesc langa mine.
- Schimbam rolurile, frumosule! Randul tau! Asta a fost a doua mare greseala pentru ca eu am sfarsit ca un ninja de zapada si cred ca am si racit. Iubirea arde...stai asta-s eu...am o febra...
- Ti-am adus un ceai de plante si timpul pentru a-ti asculta explicatiile! spune matusa zambind. Stie bine ca nu suport sa dau explicatii, dar nu!
- Eu si Sasuke suntem impreuna! A inceput pe insula Shima si iata-ma racita. Am spus rapid, blonda avand nevoie de cinci minute pentru se lamuri si a-mi cere toate detaliile. Discutia a fost mai ceva ca un interogatoriu, dupa care matusa azambit larg si mi-a spus:
- Ma bucur ca sunteti impreuna, chiar va sta bine!
- Ce frumos! Va iubiti! o completeaza Kittyn care era de fata.
- Miau!! spune si micuta mea pufosenie care vrea sa fie rasfatata. Acum insa, am iar de dat...explicatii si mai trebuie sa-mi termin si ceaiul.


jos palaria in fata Sper ca va placut si aveti cuvantul meu ca e ultimul fic in doua parti. Urmatorul o sa va lase cu gura cascata, sper! Proit ca de acum sa va arat toata imaginatia mea bogata si sa nu va mai las cu ochi-n soare ca la prima parte. M-am gandit insa ca-i e specific lui Sasuke sa faca ce are el chef, deci.. Sa citesc remarcile! Ja ne! kiss
Sus In jos
Rose Uchiha
Academy Student
Academy Student
Rose Uchiha

Sex : feminin Localizare Localizare : Pe Terra
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 49
Puncte : 55
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : Sa scriu fic-uri, sa ascult muzica...
Stare de spirit Stare de spirit : Cam distrata :))

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 06 Feb 2013, 11:43

jos palaria in fata Vezi, mai merge! Acum tine-te de cuvant si adu-ne ceva senzational. Ii sugerez Sakurei sa nu stea in acelasi loc cu Sasuke si zapada ca nu va fi bine. Multa inspiratie! Sayonara!! hi!
Sus In jos
Chrissu-chan :X
Genin
Genin
Chrissu-chan :X

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Keep calm and listen Black Veil Brides (+ keep calm and love Andy Biersack ♥)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 206
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 11
Hobby-uri Hobby-uri : Plimbari, Animeuri, Ficuri, Desenat, Scris.
Stare de spirit Stare de spirit : n`aveeem :D

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 06 Feb 2013, 12:30

Foarte, foarte , foarte frumos kiss in love Si ma faceai pe mine un geniu in ficuri, dar nu sunt. Tu esti aceea kiss Foarte bine, continua tot asa si iarta-ma ca nu pot fi prima macar la un capitol din ficul tau. Se pare ca altii mi-o iau inainte mereu waiting nervi! take this!


https://sasu.forumgratuit.ro/t7017-o-fata-intre-doua-lumi#206494
(Nimic nu este imposibil, atat timp cat iti doresti sa se intample  in love  in love  in love  in love  in love  in love )
Sus In jos
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 18 Feb 2013, 12:32

Hei!! A venit timpul sa postez si capitolul 5. Scuze pentru faptul ca ultimele doua capitole au fost cam seci, dar inspiratia n-a vrut sa faca echipa cu mine. Dar acest capitol e chiar paralel cu cele de pana acum, adica in primele patru capitole am fost destul de modesta in exprimare si in idei, dar acum nu va mai fi asa! Am o stare de spirit tare jucausa si neserioasa, iar acest capitol va fi super.....sper.






Capitolul 5 - Lumi paralele



Sakura:

Abia m-am trezit din somn si as mai dormi inca o luna. De ce oare am vrut eu sa devin ninja? Cand eram mica n-aveam habar ca a fi ninja inseamna razboaie si putine ore de somn, credeam ca e distractiv, dar e un chin. A trebuit sa merg de colo - colo si sa ma ocup de toate cu rapiditate maxima ceea ce nu-mi place. Am dormit doar doua ore pentru ca acum am fost chemata in Satul Norului sa se mai planifice nu stiu eu ce vrea Raikage. Deschid somnoroasa usa si ma izbesc de un trup bine facut, cazand peste el. Trupul acesta frumos apartine chiar respectatului al patrulea Kazekage, Gaara, care are chef de glume la ora asta.


- Buna dimineata si tie Sakura! Cu ce scop te impiedici tocmai de mine? As fi un pat bun pentru somnoroasa de tine sau tocmai acum te-ai decis sa te dai la mine? spune acesta cu un zambet pervers.

Ii arunc o privire de "n-am chef de glume la ora asta " si-i raspund pe acelasi ton.

- 'Neata! Eram doar in trecere si mi-am zis sa trec si pe la taverna " Pectorali de fier". Probleme, ochi verzi? Acum lasa glumele si sa jucam jocul seductiei, frumosule. Gaara s-a inrosit putin la auzul acestor cuvinte, iar eu cred ca am facut la fel. << Oare pot fi mai perversa de atat?! Logic! >> M-am sprijinit cu mana stanga de podea, iar cu dreapta i-am atins abdomenul. Dar spre nenorucul meu s-au auzit pasi, iar in urmatoarea secunda au aparut matusa, Raikagele, Killer B, Sai si Naruto. Bineinteles ca toti s-au crucit cand au vazut scena, dar nici eu nici Gaara nu le-am dat atentie pana nu au inceput sa vorbeasca.

- Hmm, ce imagine interesanta! spuse Sai care-si scoase caietul si creionul incepand sa ne schiteze pe mine si pe roscat.
- Ce inseamna asta? E strigator la cer ca doi shinobi de talia voastra sa faca asa ceva tocmai inaintea unei intalniri despre razboi! E inadmisibil!
- Va sta chiar bine impreuna, daca-mi permiteti, yo! Sunteti tare potriviti, prostilor, voi prostilor! canta B rap-ul sau care-mi zgaria urechile.
<< Sakura, incerci sa-l faci gelos pe Sasuke?! Tine cont de faptul ca el s-ar putea da la Karin daca afla. Hi Hi Hi! >>
<< Hai, ma lasi?! Karin ii toaca nervi lui Ibiki la interogatoriu multumita mie! Sasuke n-are la cine sa se dea decat la mine. Si da, asta chiar e ceea ce pare. >>

Aceasta scena trasnita a fost intrerupta de dragul de Naruto care mi-a adus aminte ca trebuia sa ajungem imediat undeva, iar multumita mie nu mai putem sta sa participam la sedinta lui Raikage. Sigur ca nu s-a abtinut sa nu aduca in discutie pe Temari, care e impreuna cu Gaara si evident pe Sasuke. Ceva imi spune ca astazi va fi o zi luuunga de tot si ciudata rau.



Cateva ore mai tarziu eram in Konoha cu Naruto si Sasuke, numai ca nu eram sigura daca era sau nu Konoha. Era atat de schimbata, de parca nici macar n-ar fi existat razboiul sau lupta dintre Naruto si Tendo Pain. Spre marea noastra uimire am vazut pe Hinata si Ino. Hinata era atat de tupeista si de rea, iar Ino atat de timida si de tacuta incat eram sigura ca am innebunit. Cele doua s-au apropiat de noi si ne-au salutat.

- Salutare oameni! Hei, Sasuke, tu n-ai ceva treaba de Hokage de rezolvat? Iar tu, Naruto, diseara la 7 avem intalnire. Sa nu cumva sa uiti!
- Buna...um...cine e p..prie..prietena voastra? intreba Ino timida.
- Hokage?! Intalnire?! Ce vrea sa insemne si asta? se intrebau baietii derutati. Atunci mi s-a aprins beculetul! Noi nu eram in Konoha ci intr-un fel de Konoha paralela, adica o intreaga lume paralela. Am intrat in joc si m-am prezentat drept Kana Fukushima, venita pentru a raporta Hokagelui misiunea incheiata. Cele doua nu s-au prins de mica mea minciunica si au plecat.

- Deci unde naiba suntem? Si cum am ajuns aici?
- Exact printesa, lumineaza-ne! Asta e un fel de lume paralela sau ce?
- E chiar o lume paralela si habar n-am cum am ajuns aici sau de ce suntem aici. Dar judecand dupa cum se purtau Ino si Hinata si dupa ce au spus se pare ca aici tu esti Hokage, iar tie nu cred sa-ti pese de a deveni vreodata Hokage, Naruto. Asta inseamna ca toti suntem opusul nostru : Kakashi e punctual, Guy si Lee nu sunt ciudati si tot asa. Tu n-ai plecat din Konoha, iar de sannini n-am idee, n-am ideea nici de mine.
- Asta nici macar nu are sens! Tu te auzi ce spui? Eu vreau sa fiu Hokage de cand ma stiu! se agita blondul dezorientat.
- Sunt de acord cu Naruto. Cum e posibil ca tocmai eu sa fiu Hokage? Si ce s-a intamplat cu tine, cu noi doi?

Inainte sa mai spun si eu ceva am observat pe Sasuke si Naruto de aici, din lumea asta. Hotarand ca e mai bine sa nu interactionam cu ei ne-am ascuns si i-am spionat. Cei doi au inceput sa vorbeasca, mi-am dat seama ca erau buni prieteni iar conversatia lor m-a captivat.

- Cum mai merge cu Sakura, Casanova? Ai cucerit-o au ba ?
- Se lasa greu. Pe cat de frumoasa e, pe atat de incapatanata si de neintelegatoare. Dar tu? Ce mai e nou cu tine si Hinata?
- Fata ia e o scorpie! Ma bate la cap non-stop si diseara ies cu ea. Huh! Nu mai am mult pana sa stearga pe jos cu mine. Ce mai stii de Shikamaru si Temari?
- Tocmai ce a plecat s-o vada. Cu ocazia asta i-am dat si niste documente pentru Gaara.
- Asa deci... Eu te las. Se face tarziu si Hinata o sa faca crize. Succes cu Sakura!

Fara sa ma consult cu caietii am plecat discret in urma lui Sasuke. Cei doi m-au urmat confuzi. Aveam impresia ca o sa-mi placa ce urma sa vad. Casanova de Konoha, Hokage... ce fel de Sasuke e asta? Trebuie neaparat sa aflu! Ne-am oprit in sfarsit. Sasuke s-a intalnit cu o fata cu parul roz asemeni florilor de cires si cu ochii verzi ca algele. Recunosc ca era foarte frumoasa, dar cand l-a vazut a oftat usor si a inceput sa rada. Sasuke i-a oferit un trandafir rosu superb si intrebat-o daca vor sa se plimbe. Eram chiar confuza. Unde era asa-zisa eu de aici? Sasuke asta o insela pe Sakura de aici sau ce? I-am urmat pe cei doi catre locul de antrenament al echipei 7. Careva sa zica aici aici a adus-o Casanova pe fata. Cei doi au inceput sa vorbeasca.

- Sasuke, esti foarte dragut cu tot ce faci si ma simt flatata de gesturile tale, dar nu stiu daca e bine. Adica, gandeste-te putin... Esti Hokage, iar eu o tradatoare... Ce va spune lumea? Iti sunt recunoscatoare ca m-ai iertat pentru ca am plecat la Orocimaru si toate cele, tu si Naruto sunteti niste prieteni adevarati, dar eu nu. Imi placi foarte mult, dar nu pot....nu ar fi corect. Deja ai facut atatea pentru mine si eu chiar nu am idee...Te rog, iarta-ma! Spunand asta a dat sa plece, dar Sasuke o prins-o de mana si a oprit-o.
- Sakura... Eu te iubesc si nu-mi pasa ce spun altii. Eu am incredere in tine! spunand asta a sarutat-o, iar ea raspuns bucuroasa. Se pare ca doi doi vor fi impreuna! Ce frumos! Oricat de paralele ar fi lumea asta cu a noastra iubirea mea si a lui Sasuke a foarte puternica.

- Sakura? Tie iti place de Sasuke? m-a trezit din visare vocea lui Naruto care era entuziasmat. Nu ma vedea, asa ca am zambit larg, dupa i-am raspuns:
- Nu mai bine il interbi pe el daca ma place pe mine?
- El a raspuns deja la intrebare. acum E randul tau.
- Da? Si ce-a spus?



Sasuke:

Chiar in momentul cand lucrurile devenisera interesante se pare ca ne-am intors la fel de ciudat in lumea noastra, doar ca Sakura nu era aici. Dar unde sa fie? de ce nu e si ea aici? Sunt atat de derutat....
- Sasuke, acum spune! O placi pe Sakura? N-am apucat sa-i raspund pentru ca a continuat cu o fraza care m-a lasat masca. Cred ca ea il place mai mult pe Gaara. Azi dimineata le-am intrerupt un moment intim. Sakura era foarte perversa, se dadea la Gaara si mai avea putin si-l saruta. Si lui ii placea!
- Ce face?! Sakura a mea si Gaara? Nu ca nu le-ar sta bine impreuna sau mie si lui Temari...adica....
- O placi!! Altfel n-ai fi gelos. Apropo, inca avem nevoie de Gaara.
- Evident ca o plac! Sugerezi ca mi-ar fi venit proasta idee de a-l omori pe Gaara?
- Pai...nu stiu...nu citesc ganduri. Dezvolta subiectul, o placi pe Sakura, nu?
- Poti pastra un secret de importanta capitala?.....Doua secrete?
- Suntem prieteni, nu? m-a intreb afisand zambetul lui caracteristic.
- Nu naivule! Suntem cei mai buni prieteni! i-am zambit si acesta a spus ca poate pastra secretele. In primul rand: Sakura e Aleasa si numai noi doi si ea stim asta. In al doilea rand...de cand cu misiunea voastra de pe insula Shima eu si Sakura suntem un cuplu. Si numai noi si ea stim. Blondul aramas cu gura cascata. Probabil avea impresia ca delirez sau ceva de genul.
- Deci pierd titlul de Hokage in fata Sakurei si mi-am luat-o inainte la fete. Stai cu Sakura de mult timp de cat stau eu cu Hinata. Frateeeee, am ramas in urma rau de tot!

N-am apucat sa-i raspund pentru ca din pamant, din iarba verde, de nicaieri de fapt a aparut si Sakura. Pe chip ii radia un val de mandrie si avea un zambet mare cat orgoliul lui Madara. Ne-a lamurit pe mine si Naruto ce era cu ea sub pretextul ca a mai avut de trecut printr-o lume paralela, dar n-a spus nimic mai mult. Dupa care ne-a spus ca si Tsunade stie de mica noastra idila si de faptul ca ea e Aleasa. Parea putin diferita, ceva sigur se intamplase cu ea, inca ceva decat ceea ce traiseram toti in lumea ceea paralela. Se pare ca neoficial echipa 7 s-a reintregit si e cea care ar trebui sa fie. Mi-am luat ramas bun de la iubita mea si de la cel mai bun prieten si m-am intors la sediul Akatsuki, multumindu-le ca m-au scapat de Karin. Poate chiar sunt un om norocos, dar ar trebui sa fiu mai atent la oamenii din jurul meu. Dar cum pot face asta cand nu ma gandesc decat la Sakura?




Sper ca v-a placut si poate ii raspundeti voi la intrebare lui Sasuke. Acum trebuie sa plec, dar voi reveni curand! Ja ne!! hi! Astept comm=uri! puppy eyes
Sus In jos
Chrissu-chan :X
Genin
Genin
Chrissu-chan :X

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Keep calm and listen Black Veil Brides (+ keep calm and love Andy Biersack ♥)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 206
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 11
Hobby-uri Hobby-uri : Plimbari, Animeuri, Ficuri, Desenat, Scris.
Stare de spirit Stare de spirit : n`aveeem :D

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 18 Feb 2013, 18:57

Foarte frumos happy Imi place Si abia iti astept nextul kiss


https://sasu.forumgratuit.ro/t7017-o-fata-intre-doua-lumi#206494
(Nimic nu este imposibil, atat timp cat iti doresti sa se intample  in love  in love  in love  in love  in love  in love )
Sus In jos
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 25 Feb 2013, 10:50

Pe bune acum...vreun comm, ceva sau nu mai scriu? Stiu ca nu-i chiar demn de Oscar sau asa ceva, dar mai merita continuat??? Chiar daca eu am idei destule fara comm-uri e de parca nu va mai pasa. Mai scriu sau nu? waiting
Sus In jos
Chrissu-chan :X
Genin
Genin
Chrissu-chan :X

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Keep calm and listen Black Veil Brides (+ keep calm and love Andy Biersack ♥)
Nr. mesaje Nr. mesaje : 206
Puncte : 219
Reputatie Reputatie : 11
Hobby-uri Hobby-uri : Plimbari, Animeuri, Ficuri, Desenat, Scris.
Stare de spirit Stare de spirit : n`aveeem :D

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Lun 25 Feb 2013, 10:52

Scrie, nu te lasa puppy eyes , N-ai vzt ficul meu? ca asa mi se intampla si mie puppy eyes


https://sasu.forumgratuit.ro/t7017-o-fata-intre-doua-lumi#206494
(Nimic nu este imposibil, atat timp cat iti doresti sa se intample  in love  in love  in love  in love  in love  in love )
Sus In jos
Rose Uchiha
Academy Student
Academy Student
Rose Uchiha

Sex : feminin Localizare Localizare : Pe Terra
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 49
Puncte : 55
Reputatie Reputatie : 6
Hobby-uri Hobby-uri : Sa scriu fic-uri, sa ascult muzica...
Stare de spirit Stare de spirit : Cam distrata :))

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 27 Feb 2013, 09:02

Sa nu cumva sa te opresti! Adica, chiar daca eu stiu ce si cum si tot ce se va intampla doar pentru ca mi-ai spus de ideea ta nu inseamna ca nu e interesant. Citim eu si Chrissu-chan si e destul, ok? E foarte bun, mai ales Gaara si... adica capitolul 5. Tu doar pune nextul curand si totul va fi bine, da? a hug hi!
Sus In jos
crisalex
Chūnin
Chūnin
crisalex

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 951
Puncte : 1016
Reputatie Reputatie : 77
Stare de spirit Stare de spirit : Dezastru

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Mier 27 Feb 2013, 10:18

Nu te opri , este un fic frumos !
Imi place relatia lui Sasuke si a Sakurei .
E interesanta faza cu Gaara.
Astept nextul .
Si de data asta sper sa ma anunti !


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Damon-Stefan-Elena-damon-salvatore-14458457-400-300
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Asss10Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Dum 03 Mar 2013, 10:50


Hei, hei, am venit si eu cu critica pe care ai cerut-o. :) Scuze ca a durat atat.

Descriere: nu pot spune ca stai foarte rau, insa nici foarte bine. Ceea ce ai spus cand ai facut cererea e adevarat, ai prea multe idei si nu stii pe care sa o scrii prima si cum sa le insiri pe toate pe foaie. Incearca sa iti faci un plan - in minte sau pe hartie - si sa te tii de el. Pune-ti in ordine ideile, gandeste-te cum ar fi mai bine sa le pui in ordine si apoi poti scrie. Inteleg ca vrei sa scrii, insa uneori graba chiar strica treaba si ar fi pacat, caci ficul are potential. De asemenea, incearca sa pui accent putin mai mult pe sentimentele personajelor, caci uneori emotiile si trairile lor sunt vagi, nu le inteleg foarte bine.

Actiune: mi se pare ok, nu e foarte grabita, numai ca uneori treci de la o idee la alta mult prea repede. Dupa cum ti-am mai spus, incearca sa iti pui ideile intr-o ordine si abia apoi sa te apuci de scris. As mai avea ceva de spus aici: ai prea multe personaje. Pentru o persoana care sa zicem ca nu s-a uitat la Naruto, la tot animeul, e destul de greu sa inteleaga ceea ce scrii, deoarece ai dat o multime de nume de personaje in numai cinci capitole, iar pe unele dintre ele nici macar nu te-ai obosit sa le descrii sau sa dai amanunte despre ele. Apoi, mai e ceva neclar: Sakura are parul brunet si ochii negri? De ce? Asa s-a nascut? Adica nu ai spus nimic despre asta, doar ai amintit la un moment dat detaliul acesta si ma gandeam ca s-a intamplat ceva. Daca personajele sunt diferite fata de anime, atunci trebuie sa le descrii mai in amanunt. In plus, mai am ceva de remarcat aici: treci de la o perspectiva la alta in acelasi capitol. Limiteaza-te la perspectiva unui personaj per capitol, caci altfel devine prea incarcat si nici nu este bine sau corect.

Dialog: uneori e prea mult. Inteleg ca vrei sa introduci replici ale personajelor care sa fie si interesante, insa uneori trebuie sa te limitezi. Poti transforma o mare parte a acestora in vorbire indirecta, ca sa nu mai vorbim de banalele saluturi "Buna" si "Salut". De asemenea, am vazut ca pui gandurile personajelor, intre "<< ... >>" dupa replica de dialog. Tu povestesti din perspectiva unui personaj, ori nu acesta nu are cum sa stie ceea ce gandeste celalalt personaj, nu-i asa? Si-apoi, nici macar nu este bine cum le expui tu gandurile, caci acele semne nu inseamna nimic in limba romana, ele reprezinta ghilimelele in limba franceza. Incearca sa nu mai faci asta, caci nu este nici corect, nici estetic.

Idee: sincera sa fiu, imi place. Ideea principala, cea de baza chiar este interesanta si nici felul in care o dezvolti nu lasa de dorit. Totusi, mai ai lacune pe ici, pe colo. Problema este ca treci de la un plan la altul, sau de la o idee secundara la alta mult prea redepe. Ai prea multe de spus si nu stii pe care sa o spui prima data si cred ca asta te face sa ingramadesti atatea idei intr-un singur capitol. E prea aglomerat, intr-un cuvant. Cred ca, cu tot ceea ce ai facut pana acum, ai fi putut scoate dublul capitolelor pe care le ai, fara nicio gluma. Nu am inteles ce ai vrut sa zici de vreo trei ori si m-ai bulversat de tot la un moment dat. Ce era cu lumea aia paralela? Nu am inteles cum au ajuns acolo, ce era de fapt acolo, nimic din toate astea. Incearca sa fii mai clara, descrie o situatie mai mult si ai rabdare, caci ideile nu o sa fuga, vor ramane tot in mintea ta, chiar daca nu le folosesti pe toate odata.

Titlu: mi se pare prea lung. Il vad mai degrama format din doua titluri, unul e "Legea constiintei", iar celalalt e "Razboiul sentimentelor". Nu stiu, m-as gandi la sezonul 1 si 2 al ficului sau ceva, caci mie in acest format nu mi se pare tocmai potrivit. Cred ca daca ai fi lasat numai "Legea constiintei" ar fi fost mult mai bine.

Estetica: e ok, ce pot spune, ai putea scrie cu alineat, dar nici asa nu e gresit. Ce am eu de reprosat aici este titlul fiecarui capitol; capitolul se scrie centrat, apoi dedesubt se scrie si numele acestuia, eventual cu un font mai mare, ca sa iasa in evidenta. Uite cam asa:

Capitolul 5
Lumi paralele

Greseli de punctuatie/ ortografie nu am observat greseli mari, ori frecvente, ceea ce e bine. Ai o mica problema cu punctele de suspensie, caci le folosesti de prea multe ori si mai uiri sa lasi spatiu liber dupa ele si cu momentele in care se balbaie personajele, parca se balbaie prea mult. In rest e ok.


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Kate Uchiha
Genin
Genin
Kate Uchiha

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In my own world
acebook acebook : Monica
Nr. mesaje Nr. mesaje : 304
Puncte : 333
Reputatie Reputatie : 33
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, Writing, Drawing
Stare de spirit Stare de spirit : din ce in ce mai bine

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Dum 03 Mar 2013, 12:14

Buna! Am adus nextul. Mai intai insa vreau sa-i multumesc Lui Choco :) pentru critica. Are mare dreptate cu tot ce-a spus. Mentionez ca Sakura, asa cum a intrebat Choco :) , s-a nascut bruneta cu ochii negri. Adica nu in anime,logic, ci in perspectiva mea, asa o vad eu. Da, titlul este cam lung si fara sens si ma gandesc sa-l modific, dar nu sunt inca sigura. Din pacate si acest capitol contine doua perspective asupra situatiei si bineinteles personaje cat pentru un roman, dar asta e marca mea se pare. Promit ca incepand cu capitolul urmator sa am mai mare grija. Legat de numarul personajelor, ei bine, eu am vazut toate episoadele Naruto de pana acum si unul dintre filme, iar de restul sunt doar informata mai putin, fapt care ma face sa am intentia de a introduce multe personaje ( mai ales ca eu le stiu cam pe toate in amanunt). Se poate spune ca este un fic pentru cei cu experienta in acest anime. Ideile sunt cu duiumul, lucru pe care mi l-a spus si profesoara de romana despre compunerile pentru scoala. Voi incerca de acum inainte sa iau munca aceasta mai in serios si am mai mare grija. Fara alte introduri, capitolul 6!






Capitolul 6
Deznodamantul?

Sasuke:

Sunt total dezorietat. In doar cateva secunde am vazut cum viata imi era distrusa cu atata placere de un maniac, un obsedat de putere lipsit de scrupule. Intr-un fel sau altul Madara a aflat adevarul, a aflat despre mine si Sakura, a aflat ca ea era Aleasa si a decis sa puna capat la tot. A decis ca se poate lipsi de mine, ca nu mai am nicio importanta, ca sunt doar un pion fara rost in planul sau si a incercat sa ma omoare. Dar Sakura nu a lasat sa se intample una ca asta. S-a pus in fata mea si s-a lasat lovita de Madara fara macar sa se gandeasca ca va muri doar pentru a ma proteja. Trupul ei firav a fost strapuns de chakra lui Madara, dupa care s-a prabusit pe pamantul rece, zacand fara suflare. In acel moment am simtit cum toata lumea mea se destrama, se imprastia in mii de particule fara a mai putea fi reconstruita vreodata, caci singura fiinta care ma putea face fericit nu mai exista. Cu ultimele puteri si-a ridicat mana si mi-a atins usor fata cerandu-si scuze ca pleaca atat de curand si ca nu-si popate tine cuvantul de a fi mereu impreuna, de a fi din nou Echipa 7. A spus ca tot ce vrea e ca eu si Naruto sa fim fericiti si sa oprim impreuna razboiul, iar eu sa ma intorc in Konoha. M-a rugat sa am grija de matusa ei si sa fiu eu urmatorul Hokage, pentru ca era convinsa ca voi sti ce e de facut. Nu stiu cum de s-a putut gandi la una ca asta, la urma urmei ea trebuia sa fie cea care conducea lumea spre o era a pacii, nu eu. Mi-a zambit gingas si mi-a spus ca ma iubeste mai mult decat orice pe lume, dupa si-a inchis ochii negri atat de frumosi pentru totdeauna. I-am sarutat fruntea si am i-am dat drumul din brate. O lacrima mi-a cazut pe pamantul inert, iar apoi imreuna cu Naruto am pus capat vietii celui ce-a provocat atata suferinta lumii. Am scapat atat de Madara cat si de Kabuto si am oprit razboiul si ne-am intors in Konoha. Chiar daca toata lumea era fericita si armonia domnea peste cele 5 mari natiuni eu nu puteam zambi, nu-mi puteam gasi fericirea. O parte din mine disparuse pentru eternitate, fara posibilitatea de a o aduce inapoi. As fi putut avea orice fata, dar eu o voiam doar pe Sakura, ea fiind singura care ma intelegea, care ma iubea si cea care sacrificase totul pentru mine.
Sirul gandurilor mi-a fost interupt de un ciocanit insistent. Am reusit in cele din urma sa deschid ochii si sa privesc camera intunecoasa in amanunt. M-am dat jos din pat si m-am indreptat catre usa. Deschizand-o, in fata mea a aparut un baiat destul de inalt cu parul argintiu si ochii de un mov intens, era Suigetsu.

- Ce ti-a luat atata? m-a intrebat acesta pe un ton nervos.
- Ce cauti aici? i-am raspuns pe acelasi ton.
- Am venit sa-ti spun ca s-a intors Juugo cu Karin. Si ca Madara vrea sa te vada. Ce ai si tu de esti mai morocanos ca de obicei?
- Ce Karin? Care Madara visezi si tu?! Madara e… si in acel moment o roscata m-a imbratisat strans. Am indepartat-o nervos si am intrebat-o ce are. Mi s-a explicat detaliat situatia si am inteles atunci ca totul fusese doar un cosmar, unul care s-a accentuat si in realitate din cauza ca s-a intors enervanta de Karin. Totusi, pentru prima data de cand o cunosc, intr-o mica masura imi face placere prezenta ei. La urma urmei daca nu s-ar fi intors pacostea asta acum inca as fi trait acel cosmar.


Sakura:

Madara s-a napustit asupra mea dornic sa ma ucida, spunand ca voi esua asa cum a esuat si Chikara Kioshi, ca am sa mor tot de mana lui si nu voi apuca clipa cand el va savura distrugerea lumii, ale carei ruine le va stapani. Mi-a atins curiozitatea cand a pronuntat acel nume, Chikara Kioshi, as fi vrut sa aflu cine era aceasta femeie, dar stiam ca nu o voi face. Eram ranita grav si nu eram in stare nici macar sa ma feresc de kunaiurile si shurikenurile aruncate spre mine. M-am lasat pe spate si mi-am asteptat in liniste sfarsitul, dar in loc de asta am simtim doar cateva picaturi udandu-mi chipul. Am deschis ochii si am vazut cum pe fata mea picura un lichid rosiatic, iar deasupra mea era nimeni altul decat Sasuke. Si-a sacrificat viata doar pentru ca eu sa traiesc si nu parea ca are vreun regret, din contra a zambit si mi-a spus ca de acum ma vaghea de sus, alaturi mama si de ceilati. Si-a cerut scuze ca ma paraseste si s-a prabusit langa mine fara suflare. In urmatoarea secunda am simtit cum totul in jurul meu disparea, m-am lasat prada disperarii si nervilor si am tipat cat de tare am putut. Simtind cum lumea mea se spulbera datorita unui neispravit. M-am ridicat si m-am pregatit sa incei lupta chiar in acel moment. Aveam de gand s-o razbun pe Chikara, sa-i razbun pe toti si sa-l omor pe Madara. Am rupt sigiul sacru al Korrei, spiritul ce zacea adanc in interiorul meu sigilat la nasterea mea de Kea. Korra era spiritual lumii, cea care imi permitea sa fiu Aleasa si sa detin atata putere. Am fost invaluita intr-o chakra mov si in fum, dupa corpul meu a inceput sa straluceasca in intregime, ma transformasem in energie pura si puteam controla orice. Mainile mele erau insemnate cu semnele trecutul si viitorului, iar fruntea cu semnul puterii supreme, Chikara. Puteam controla orice doar cu gandul, m-am lasat absorbita de Korra, fara a mai fi constienta de actiunile mele. Tot ce-mi amintesc e ca l-am ucis pe Madara dupa care am lesinat.

M-am trezit intinsa pe un pat alb si inconjurata de matusa si de ceilati colegi. Mi-am dus mainile la cap, simtind o durere insuportabila pe care am incercat s-o calmez. Am observant ca un chip drag mie lipsea, acela era Sasuke. Am vrut sa intreb unde e, dar cuvintele nu doreau sa iasa din lacasul gurii mele. Mi-am amintit in cele din urma ce se intamplase. M-am ridicat din pat si am fugit, auzindu-i in urma mea pe toti strigandu-ma. Dar nu m-am intors. M-am dus drept la muntele unde erau sculptate fetele conducatorilor satului, ignorand pe oricine imi iesea in cale. M-am oprit in fata muntelui si am inceput sa plang cu lacrimi amare. Vazand chipul celui de-al treilea Hokage m-am interbat de ce, de ce eu, de ce mi se intamplau toate mie tocmai cand imi era lumea mai draga, de ce? De ce oare a trebuit sa ma puna in echipa cu Sasuke si Naruto, de ce tocmai echipa 7? Nu stiam raspunsul la aceste intrebari si stiam ca nimeni nu mi-l putea da, poate doar el, Sarutobi Hiruzen sau acea Chikara Kioshi de care vorbea Madara. Am intrat in munte, am mers prin coridoarele lungi, inguste si intunecate si m-am oprit la un moment dat, cred in chipul lui Minato Namizake. M-ai avea vreun rost sa-I numesc Hokage sau altcumva? Erau oricum morti. M-am asezat si am dat drumul lacrimilor. Nu-mi pasa de nimic, nu mai aveam niciun rost pe lume. Singura persoana care conta pentru mine murise, ma simteam singura, parasita si trista. Desi stiam ca lacrimile nu-l vor adduce inapoi si ca un shinobi nu are voie sa-si dezvaluie sentimentele nu ma puteam opri din plans. Ma durea mult prea tare ca sa mai tin in mine totul. Ochii mi se inrosisera si simteam cum raman fara aer. Nu-mi doream nimic altceva decat sa mor, sa dispar si sa nu mai fiu vreaodata capabila sa simt ceva. Am auzit pasi care emanau ingrijorare si mi-am ridicat capul. In fata mea se afla acelasi blond cu ochii ca marea, dar zambetul sau vesnic era acum inlocuit de o expresie ingrijorata. S-a lasat jos langa mine si mi-a pus mana pe umar.

- Sakura-chan…. Te rog, te implor nu mai plange. Stiu ca te doare, dar ma doare si pe mine sa vad ca suferi, pe toti ne doare. Nu trebuie sa fie asa! Te rog, Sakura-chan, te implore, trezeste-te! Trezeste-te!!

Vorbele sale mi-au rasunat tare si clar in cap. Nu stiam la ce se referea, dar am decis sa deschid ochii si sa-l privesc. Spre surprinderea mea n-am vazut decat interiorul cortului medical, cativa raniti si pe Shizune care mi-a spus sa ma odihnesc pentru ca exagerasem. Am refuzat, la urma urmei n-as mai fi putut dormi nici moarta dupa cosmarul pe care l-am avut. Daca n-ar fi fost Naruto… dar de unde a stiut el? Sigur ca da! Precis era in modul Sage si s-a decis sa-mi faca o vizita.

- Sakura, daca tot nu vrei sa dormi atunci ajuta-ma. A venit Tsushikage sama si e ranit destul de grav. Am primit informatii de la sediul central si noi ordine, sa nu mai acceptam alti raniti deoarece nu putem distinge chakra aliatilor de a inamicului. Acum ajuta-ma sa-l vindec pe Tsushikage sama! s-a auzit glasul ingrijorat, totusi serios al lui Shizune.
- Oh, m-ai lasa-ma si tu in pace! Nici nu-mi pasa mie de Ohnoki, e doar un batranel cu dureri de spate si exces de adrenalina. Ar trebui s-o lase pe fitoasa de nepoata-sa, pe Kurotsuchi aia, sa fie Tsushikage. Ce-a fost in capul lui sa mearga sa lupte in starea in care e? Si oricum eu pot distinge usor pe aliati de Zetsu Alb! i-am reprosat nepoliticos brunetei care s-a crucit auzindu-mi spusele.
- Domnisoara, ar trebui sa stii ca nepoata mea nu e inca pregatita sa fie Kage, are doar 17 ani! Oi fi eu batran, dar sunt puternic si am vointa. Si daca tot esti tu asa de priceputa la lupta si la sigilii de ce stai si pierzi vremea aici in loc sa-ti ajuti camarazii in lupta? mi-a facut Ohnoki morala. Recunosc ca am fost usor surprinsa sa-l vad, dar nu intr-atat incat sa-mi cer scuze sau asa ceva.
- Doar 17 ani? Gaara a devenit Kazekage la 15 ani! Si eu sunt blocata aici din cauza ordinelor matusii si a nesuferitului de Raikage! i-am reprosat fara ezitare si pe un ton deloc politicos.
- Sakura, vorbeste frumos! Esti totusi fata. Mi-am indreptat privirea catre cel ce spusese asta si am observant ca era Gaara. Am sarit din pat ca arsa si m-am dus sa-l ajut.
- Scuzele mele, Kazekage sama! Permiteti-mi va rog sa va ajut! Eram foarte politicoasa cu Gaara, iar asta i-a facut curiosi pe cei din incapere. Eu de obicei nu-mi cer scuze si nu sunt asa politicoasa cu nimeni.
- Sakura, iti spun a mia oara sa-mi spui Gaara sau daca vrei asa cum mi-am spus acum doua saptamani cand ne-au interupt Naruto si ceilalti, ca eu nu ma supar, mi-a spus acesta mai incet ca sa nu ne auda cineva.( Mentionez ca toti shinobi aflasera intr-un fel sau altul de acea intamplare.) Si daca tot esti dornica sa lupti vreau ca imediat cum termini aici sa vii cu mine in lupta.
- Cum doresti. Chiar mi-ar face placere!

Desi stiam ca matusa si Raikagele vor face o criza cand vor afla ca am plecat de la cortul medical, imi era imposibil sa ratez ocazia de a ma certa cu Raikage si bineinteles de a petrece ceva mai mult timp cu Gaara si cu restul. Eram satula pana in gat sa stau si sa astept. Cu toate ca as fi fost mult mai de folos pe teren, unde puteam atat vindeca oamenii, cat si lupta si sigila pe cei inviati cu Edo Tensei de Kabuto, Raikage si matusa mi-au dat sentita sa stau si ma plictisesc intr-un cort alaturi de Shizune care-mi era dadaca. Ce m-as fi facut eu fara Gaara? Probabil ca muream de plictiseala in cort sau muream de la cosmaruri. Trebuie sa am grija cu somnul si sa aflu cine e Chikara Kioshi asta. Bravo, Sakura! Nu poti sta departe de pericol cu niciun chip! Stiu sigur ca eu o sa mor de nebuna, nu de altceva.
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Asss10Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Dum 03 Mar 2013, 12:43

Da, am observat o imbunatatire, pot spune. Ai avut idei mai aranjate, ai incercat sa te legi de un aspect mai mult si nu ai mai introdus chiar atat de multe personaje in capitol. De asemenea, am vazut o inbunatatire a esteticii, imi place cum ai scris titlul. Incearca totusi sa folosesti culori vizibile, caci aceasta e suparatoare pentru ochi; o sa ti editez eu capitolul ca sa ii schimb culoarea. dap ! Am vazut ca ai avut grija si la ortografie si la punctuatie, singura mea remarca e ca ai mai uitat cate o virgula pe ici, pe colo. In rest, parerea mea e ca te duci spre mai bine. Tine-o tot asa si o sa ajungi sus, foarte sus chiar. Felicitari! :)


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
crisalex
Chūnin
Chūnin
crisalex

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 951
Puncte : 1016
Reputatie Reputatie : 77
Stare de spirit Stare de spirit : Dezastru

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19Dum 03 Mar 2013, 17:07

Hey !
Ms ca m-ai anuntat !
Mi-a placut foarte mult !
Imi pare rau de Sasuke !
Astept sa vad ce se va mai intampla .
Te rog anunta-ma cand pui nextul !


Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Damon-Stefan-Elena-damon-salvatore-14458457-400-300
Sus In jos
Continut sponsorizat




Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  Empty
MesajSubiect: Re: Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa    Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa  I_icon19

Sus In jos
 

Cartile Konohai - Cartea 1 : Aleasa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-