Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Dragoste neasteptata - Pagina 5 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Dragoste neasteptata - Pagina 5 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Dragoste neasteptata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
~Linna~
Chūnin
Chūnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In mister....
Nr. mesaje Nr. mesaje : 656
Puncte : 752
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : Cititul
Stare de spirit Stare de spirit : Is a secret...

Dragoste neasteptata - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dragoste neasteptata   Dragoste neasteptata - Pagina 5 I_icon19Lun 25 Iun 2012, 15:48

Multumesc mult de comm, ubyta mea...cand pun noul capitol de anunt....am ideea in cap dar nu stiu cum sa o dezvolt cand reusesc ma pun pe treaba, promit...kiss
Sus In jos
https://www.facebook.com/LaLaNeBuNieFanPage.
Milkshake ♥
S-Class
S-Class
Milkshake ♥

Merite deosebite :
Dragoste neasteptata - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : New York
acebook acebook : Foloseste "url" , largesti profilul! - admin
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3546
Puncte : 4549
Reputatie Reputatie : 702

Dragoste neasteptata - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dragoste neasteptata   Dragoste neasteptata - Pagina 5 I_icon19Sam 30 Iun 2012, 21:05

Heiii. >:D< Ai cerut o critica asa ca uite-o.



Titlu - Se potrivste perfect. Am vazut ca mai de mult avea titlul ''Viata in 12 A'' dar asta se potriveste mult mai bine. E interesant si comic, (la fel ca si fic-ul), dragut, exprima multe si te face sa-l citesti. Totusi arata mai bine daca scriai cu diacritice.

Idee - Nu e foarte originala, insa imi place ca ai dezvoltat-o frumos, si ai conturat-o in stilul tau unic.

Descriere - Ei bine.. Imi pare rau sa-ti spun asta, dar e in plop, si plopul in aer. Nu ai avut descriere pe parcursul intregului fic. Nu ai descris sentimente, doar hainele si aspectul personajelor, pe care pentru Dumnezeu le stim din anime. Credeam ca vei avolua si ca in ultimul capitol voi vedea o dierenta de la cer la pamant, insa nu a fost deloc asa.. Dimpotriva cred ca ai regresat. :\ In al doilea, sau al treilea capitol ai mai descris cat de cat dar acum.. N-I-M-I-C. Stiu ca e greu sa descrii, dar da-ti silinta. Pune-te tu in locul personajelor si incerca sa iti iamginezi ce ai simti. Nu e neaparat ca fic-ul sa fie unul trist pentru a exista descriere. Ai nevoie doar de imaginatie si stiu ca ai acest lucru, deci te rog frumos pune-ti mintea la contributie si uimeste-ne cu sezonul doi care, sper, ca va fi pe masura asteptarilor noastre.

Actiune - Pai ce sa mai spun. Eu din fic-ul tau faceam un roman cu 3 volume. Dca nu exista descriere bineinteles ca si actiunea e grabita. Nu ai avut nimic care sa faca actiunea sa decurga mai lent.. Pacat.

Naratiune - Nici aici nu e ok. Ceea ce nu imi place e ca: 1. Faci niste fraze lungi si incurcate din care nu se intelege nimic. Trebuie sa citesti de paispe ori propozitia ca sa intelegi ceva. 2. De asemenea sari de la o idee la alta fara sa o finalizezi si iese ghiveci. - Fa o propozitie simpla si dezvolt-o incet, incet, avand grija ca are logica si e si usor de inteles. Apoi, cand incepi sa descrii de exmplu camera Sakurei, o descrii pe aia pana in capat si nu te mai iei de garderoba Sakurei, apoi de machiajul Sakurei, apoi iarasi revii la camera, apoi te iei de telefonul care suna, apoi iarasi iti mai aduci aminte ceva si in cele din urma finalizezi descrierea camerei Sakurei. Nici tu n-ai inteles nimci din ce-am zis. Ei bine la fel nu inteleg nici cititorii ceea ce faci tu. Trebuie sa-i lamuresti pentru ca ei nu pot sa-ti citeasca tie gandurile sa stie la ce te refereai.

Dialog - Mult. Mult prea mult. Si sec. Copii de 8 ani fac un dialog mai frumos. Nu vreau sa te jignesc insa ai avut un dialog inestetic si neartistic. Cand doresti sa intervii cu o replic o plasezi cu cap. Si nu pui o replic gen: ''- Ciao. Ce faci? '' - ''- Bine. Tu? ''. Acum sa fim sinceri, cum arata? Ai avut o gramada de replici care puteau fi introduse in naratiune. ( Dar daca introduceai si replicile alea in naratiune cred ca nu se mai intelegeam absolut nimic ) Dialogul trebuie sa fie putin, cu replici frumoase si savuroase, care sa fie citite intr-un moment de tensiune, sa dea o oarecare explicatie cititorului. Citeste un roman de dragoste si vei intelege la ce ma refer.

Estetica - Nici aici nu stai prea bine. Fa un paragraf, cam de 5-6 randuri, apoi lasa spatiu si incepe altul. Va fi mult mai usor de citit. De asemenea nu fa un carnat acolo cand scrii capitolul. Uite iti dau un exemplu cum sa faci de acum inainte:

- Capitolul 8 -

Despartirea


Vezi.. Arata mult mai estetica, mult mai bine. Te gadila la privire. :))


Greseli de tastare/ orografie/ gramaticale


Ioooi. Aici chiar ca am multe de spus. Dca faci un fic, trebuie sa fie unul de calitate. Chiar daca e primul tau fic, tot trebuie sa stii ca (,) capitolul SE CORECTEAZA ianinte de a fi postat. Poate ca si din aceasta cauza nu intelegeam nimci din capitolele scrise de tine. Ai avut greseli de tastare cu caruta. Cred ca jumatate din cuvintele din fic-ul tau le-ai tastat gresit. Te rog frumos sa nu mai vad asa ceva, chiar e pacat de o idee asa de draguta. De asemenea am vazut greseli de ortografie, nu puneai virgulele cand trebuie, nu te exprimai corect. Uneori uitai sa scrii cuvinte, iar propozitia era total fara sens. De asemenea ma vazut ca folosesti prescurtari gen:''pt.'' , ''mn'', ''tn''. Nici din astea sa nu mai vad. Asa vorbesti pe mess, aici e un fic care trebuie respectat pentru ca e munca ta, si nu cred ca doresti sa iti bati joc de ea; si pentru ca unf ic (chiar daca +16 sau comic) trebuie sa fie cat de cat decent.

Cam asta am avut de spus. Eu sper ca nu te-ai suparat pe mine, nu am spus asta cu rautate, sau ca sa te faci sa te simti prost, dimpotriva, iti vreau binele si doresc ca tu sa te perfectionezi. Te rog sa respecti ceea ce am scris mai sus pentru ca ti-am mai spus. E pacat de ideea asta draguta si de munca ta.

Bafta. kiss


Once you go black you never go back
Sus In jos
~Linna~
Chūnin
Chūnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : In mister....
Nr. mesaje Nr. mesaje : 656
Puncte : 752
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : Cititul
Stare de spirit Stare de spirit : Is a secret...

Dragoste neasteptata - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dragoste neasteptata   Dragoste neasteptata - Pagina 5 I_icon19Sam 30 Iun 2012, 21:39

Multumesc mult de critici. Sunt sigura ca ma vor ajuta in viitor foarte mult. In legatura cu titlul imi cer scuze. Cand am cerut critica am incurcat titlul acestui fic cu titlul celuilat fic pe care il am la activ. Cand mi.am dat seama am dat edit la mesaj...

Vreau sa cer scuze celor care imi urmaresc fic-ul, dar nu il mai pot tine deschis. A aparut o problema si nu il mai pot continua. Pana acum am crezut ca odata ce vara va veni voi putea sa cuntinui cu un nou sezon. Insa se pare ca m-am inselat. Desi e vara am multe pe cam si nu ma pot descurca. Cu doua ficuri. Asa ca am avut de ales: ori asta ori celalalt (Viata din a 12-a A)...si l-am ales pe celalalt...Imi pare nespus de rau.


Dragoste neasteptata - Pagina 5 1038902d4n6wjrauvEvery day without you... Dragoste neasteptata - Pagina 5 1038902d4n6wjrauv
Dragoste neasteptata - Pagina 5 1185528_382197825239589_1994385887_n
Dragoste neasteptata - Pagina 5 1038902d4n6wjrauvIs like the world without the sun. Dragoste neasteptata - Pagina 5 1038902d4n6wjrauv
Sus In jos
https://www.facebook.com/LaLaNeBuNieFanPage.
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
Dragoste neasteptata - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

Dragoste neasteptata - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dragoste neasteptata   Dragoste neasteptata - Pagina 5 I_icon19Lun 02 Iul 2012, 18:24

Fic inchis la cererea autoarei.

closed


Dragoste neasteptata - Pagina 5 Hag
I dream of rain
I dream of gardens in the desert sand
I wake in vain
I dream of love as time runs through my hand


Desert Rose
Sus In jos
Continut sponsorizat




Dragoste neasteptata - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dragoste neasteptata   Dragoste neasteptata - Pagina 5 I_icon19

Sus In jos
 

Dragoste neasteptata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-