Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Love ... Tears ... Crazy Life !!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
SuperEla
Academy Student
Academy Student
SuperEla

Sex : feminin Varsta : 30
Localizare Localizare : Pe ici... pe colo... mereu in actiune...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 19
Puncte : 19
Reputatie Reputatie : 0
Hobby-uri Hobby-uri : citit, alpinism, skateboarding
Stare de spirit Stare de spirit : Happyy

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Lun 07 Ian 2013, 20:14

Hey sis.... am mai trecut si eu pe aici sa vad daca mai e ceva nou.... si ce sa vezi..... a niu ceaptar... iti place sa ne iei prin surprindere din cate observ eu.... oricum e sooper capitolul... ca intotdeauna nu am decat cuvinte de lauda pentru tine... greseli de ortografie nu am vazut iar ideile sunt bune.... mi-a placut cursa....dar nu te mai laud ca ti se urca la cap.... a da si ce vroiam sa iti mai spun... NU MA MAI LASA IN SUSPANS nervi! nervi! STII CA STAU PROST CU INIMIOARA SI SIGUR IN CURAND FAC UN STOP DE CORAZON SAU UN INFARCT nervi! nervi!.... cu toate astea este fain ficu si te astept cu nextu... te pupici si spor la scris... te besk kiss ;;) kiss in love
Sus In jos
Mary
Academy Student
Academy Student
Mary

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Da...exact...pe undeva pe acolo...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 16
Puncte : 21
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : Pai, in afara de ficuri, ... muzica, jocuri ... si alte chestii de genu ...
Stare de spirit Stare de spirit : Happy :)

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Mar 15 Ian 2013, 22:23

Capitolul 6
       Dupa ce a coborat scarile, niste zgomote au facut-o sa se opreasca in loc cu ochii mari. Erau niste suspine puternice ... ale mamei sale. Pe varfuri, incet, se duce langa usa si asculta:
- (Suspine) Dar ce vom face? M-au dat afara si e posibil sa te dea si pe tine! (Suspine)
- Lasa, ne vom descurca noi cumva.
       Sakura ramane nemiscata! Terifiata! Primul gand care i-a venit atunci in minte a fost:
       *Trebuie sa-mi ajut cumva parintii!*
       Se duce in camera ei:
       *Nu sunt inca majora ... nu ma pot angaja ... si am nevoie de multi bani ... un salariu care sa acopere alte 2.*
       Iese pe balcon si priveste cerul. Era plin de stele insa una stralucea puternic. Sakura intinde mana spre acea stea, apoi strange pumnul ca si cum ar fi luat-o si o duce la inima. Atunci ii vine o idee:
       *E singura solutie!*
       Incruntata de teama tuturor riscurilor posibile, dar mai hotarata ca niciodata sa-si ajute parintii pune mana pe telefon:
- Sasuke trebuie sa ne vedem!
       Sakura pleaca de acasa pe furis si se intalneste cu Sasuke in parc! Cei doi se aseaza pe o banca:
- Scuze ca te-am deranjat la ora asta!
- Sakura, tu nu ma deranjezi niciodata!
- Trebuie sa-ti cer ceva ... ceva ce nu credeam ca o sa-ti cer in viata mea! Am nevoie de asta ... ajuta-ma! Te rog!
- Despre ce e vorba?
- Ajuta-ma, sa devin pilot de curse! Sa conduc masini tunate asa ca tine.
- Dar ... de ce asa ... dintr-o data?
       Sakura i-a povestit cele auzite. Sasuke ofteaza lung si priveste cerul:
- Trebuie foarte multa pregatire! Ce le vei spune alor tai?
- Ca m-am angajat undeva unde se cerea minte ... am zece pe linie ... nu vor pune intrebari.
       Sasuke ofteaza iar:
- Uite, pana vei fi gata ia astia (scoate din portofel 1000 de dolari) si le dai si tu luna asta 600 de dolari si le spui ca ti-ai gasit un part-time job.
- Nu pot sa-i iau!
- Taci! Le vei mai spune ca vreo doua saptamani o sa dormi la o colega deoarece veti lucra la un proiect mare si important, dar in realitate vei dormi la mine, zise el privind cerul incruntat.
- Sasuke ... sopteste ea cu vocea tremurata, dupa care il ia de gat si-si pune fruntea pe umarul lui umezindu-i camasa neagra cu lacrimile ei. Acesta o strange puternic la piept.
       In urmatoarea zi Sakura a facut exact ce i-a spus Sasuke:
- Luati voi banii va rog, nu vreau sa-i tin eu, spune ea fara a da de banuit ca stie ceva din cele auzite seara precedenta.
- Cat noroc ca ti-ai gasit un job!
       Apoi Sakura le spune despre acele 2 saptamani petrecute la o "colega". Acestia au acceptat accentuand ideea ca "atata timp cat este pentru un proiect ..."
       Este vineri seara. Sakura se afla in masina cu Sasuke. Acesta locuia tot la periferia orasului doar ca in partea opusa Sakurei intr-un cartier unde erau vile. Parcheaza in curtea unei vile imense; parter si doua etaje. Sakura statea intr-o camera la parter, langa camera lui Sasuke. In camera Sakurei era un pat dublu, un birou cu un laptop, un televizor cu ecran plat si un dressing pe un perete intreg. Sakura isi aseaza acele cateva haine pe care le luase cu ea apoi merge in living unde o astepta Sasuke intins pe o canapea. Se aseaza pe fotoliu cu mainile pe genunchi privind pamantul:
- Sasuke ... eu ... nu vreau sa fiu o povara, adica ... daca nu vrei sa ...
- O povara? Sakura tu te-auzi? O data ca o faci pentru parintii tai si a doua oara esti iubita mea ...
- Da! Dar nu vreau s-o faci oarecum dintr-o obligatie ...
- Tu inca n-ai inteles cat de mult te iubesc! zise el zambind.
       Sakura isi intoarce privirea intristandu-se:
- Sakura ... zise el zambetul lui disparand. Spune-mi!
- ... Hinata ... a vazut banii castigati de Naruto la cursa. A estimat 4000 de dolari. Asa noi ne-am gandit ca ati putea avea orice fata si totusi voi ne-ati ales pe noi, doua fete simple; ne-am gandit ca pentru voi nu facem mai mult decat tipele de la curse.
       Sasuke se pune pe jos in fata ei intorcandu-i privirea spre a lui:
- Niciodata nu vreau sa te mai aud spunand asa ceva. Esti asa naiva! Am nevoie de o fata care sa se uite la mine nu la banii mei!
       Auzind astea Sakura se pune pe jos luandu-l de gat pe brunet, iar acesta imbratisand-o:
- In regula ... acum ca am rezolvat asta sa-ti spun ce vom face maine.
       Sakura privea cu interes:
- Maine e sambata! Vom merge sa faci cunostinta cu o masina normala mai intai, evident. Am nevoie la 7 sa fi gata. Acum trebuie sa te culci ca e tarziu.
       Sakura se duce-n camera ei, unde se arunca direct in pat adormind instant.
       Dimineata urmatoare la ora 6, Sakura era in picioare. Merge-n living unde il vede pe Sasuke stand pe canapea cu picioarele pe masa si cu punga de popcorn butonand telecomanda televizorului. Cand o vede pe Sakura se uita la ceas:
- Mai aveai o ora! Du-te sa mananci ceva.
       Ajunsa in bucatarie Sakura este intampinata de o farfurie cu clatite:
- Gatesti? surade Sakura cu o clatita in mana.
       Sasuke ridica din sprancene:
- Arat eu a bucatar?
- Atunci cine ...
- Angajatii sunt cei care ocupa cateva camere la etajul al doilea. Am angajat cateva persoane care sa gateasca, sa faca curat si toate cele si le-am spus ca pot ocupa din camerele de sus deoarece ii vreau in permanenta aici.
- Si la etajul unu ce surprize mai sunt?
- Etajul unu e o singura camera cu un balcon mare. Altfel spus e locul petrecerii.
       Se uita la ceas:
- E fara un sfert ... Misa! striga Sasuke.
       In cateva secunde o femeie in varsta de 30 de ani isi face aparitia:
- M-ati chemat domnule?
- Adu-mi te rog o cafea si un energizant.
- Desigur!
       Intr-un minut Misa apare cu bauturile pe care le pune pe masa:
- Mai doriti ceva domnule?
- Nu.
- Atunci eu o sa ma retrag.
       Sakura intinde mana spre cafea, dar Sasuke ii da peste mana:
-Aa ... aia-i a mea! Tu vei avea nevoie de un energizant!
       Sakura avea o privire gen :"Asa va fi de rau?!?!"
       Cei doi termina intr-un minut:
- Enzo! striga el, masina.
       Cei doi ies afara unde ii asteapta Enzo, un barbat de aproximativ 40 de ani ce tinea portiera deschisa; ii arunca apoi cheile lui Sasuke si pleaca. Brunetul urca in masina si pleaca si el; iese din oras. Merge ce merge dupa care iese de pe sosea si o ia pe un drum spre un deal. Merg pana nu se mai vede soseaua si dau de o casuta. Cei doi opresc acolo si intra in casa respectiva. Ce se va intampla acolo veti afla in necst ceaptar :) !



Don't worry ... be happy ... :)

Sus In jos
Anne Howard
Chūnin
Chūnin
Anne Howard

Sex : feminin Localizare Localizare : Cine stie pe unde...in lume...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 900
Puncte : 1138
Reputatie Reputatie : 96
Hobby-uri Hobby-uri : Tot ce tine de Coreea!
Stare de spirit Stare de spirit : Ok...avand in vedere ca mereu poate fi mai rau...

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Vin 25 Ian 2013, 17:35

Hello, am revenit si eu aici, si cate am pieruuuut...daca nu m-ai anuntat! angry
Vreau next-ul, chiar te pricepi la chestia asta...
Anunta-ma la next!!!
Te pwp dulce si spor la scris!!!kiss


Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 33
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Asss10Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Sam 26 Ian 2013, 17:56


Descriere: este inexistenta, cel putin din punctul meu de vedere. Inteleg ca in filme, in animeuri si alte asemenea totul se bazeaza pe dialog si e ceea ce spun personajele, dar asta pentru ca acolo sunt imagini in care vezi cum arata personajele, reactiile lor la diferite actiuni si evenimente, peisajele si imprejurimile. Intr-un fic, ca si intr-o carte, nu poti vedea toate aceste lucruri, asa ca trebuie sa le descrii, astfel incat cel care citeste sa inteleaga la ceea ce te referi. Vreau sa simt ceea ce simt personajele, sau macar sa imi dau seama la ce se gandesc ele in momentele grele, in momentele complicate, in clipele de rascruce. Vreau sa nu te limitezi doar la fraze simple, seci, in care sa imi spui minimul despre anumite aspecte, vreau mai mult de atat, pentru ca sunt sigura ca poti face asta.

Actiune & Dialog: actiunea este grabita si iti spun sincer ca nu ma atrage. Nu stiu de ce, nu ai mari carente in vorbire si scrii corect, insa pur si simplu ai un stil monoton, ce tinde spre banalitate care nu ma ajuta sa intru in poveste, nu imi pot imagina actiunea. Ai propozitii scurte care nu isi au rostul, iar unele detalii sunt inutile si chiar repetitive. Dialogul este sec. Ai replici pe care le-ai putea foarte bine transforma in vorbire indirecta sau in naratiune.

Idee & Titlu: ideea mi se pare destul de interesanta, insa daca ai contura-o mai mult ar fi si mai bine. Adu aspecte noi ori de cate ori ai ocazia si fa cititorul sa vrea sa citeasca in continuare, sa fie interesat de subiect. Titlul.. cred ca reflecta intr-o oarecare masura ideea pe care ai vrut sa o pui in valoare aici, insa mie una nu prea imi place, nu ma atrage.

Estetica: desparte capitolele in paragrafe si lasa un rand liber intre ele sau foloseste alineatul. Nu mai folosi stelutele si parantezele, deoarece strica estetica si nu sunt corecte. Incearca sa descrii acele momente. Nu mai pune doua puncte de fiecare data cand urmeaza dialog, uneori chiar nu-i nevoie.

Greseli de ortografie/ punctuatie:

Mary a scris:

     Dupa ce a coborat scarile, niste zgomote au facut-o sa se opreasca in loc cu ochii mari. Erau niste suspine puternice ... ale mamei sale. Pe varfuri, incet, se duce langa usa si asculta:
- (Suspine) Dar ce vom face? M-au dat afara si e posibil sa te dea si pe tine! (Suspine) (nu mai folosi didascalii intr-un fic, deoarece acestea se folosesc numai la genul dramatoc; indicatiile scenice nu isi au rostul aici, deoarece poti foarte bine sa descrii sau sa narezi ceea ce ai pus intre paranteze)
- Lasa, ne vom descurca noi cumva.
       Sakura ramane nemiscata! (aici nu era nevoie de semnul exclamarii, cel mult puteai pune punct; ar fi fost insa mai bine sa pui virgula si sa scrii urmatorul cuvant cu litera mica, ca o continuare a enuntului anterior) Terifiata! Primul gand care i-a venit atunci in minte a fost: (nu mai pune stelute si paranteze, nu le vad rostul si ai putea foarte ine sa narezi, ori sa descrii cea ce scrii intre ele; in plus, aici ai avut doua puncte, apoi stelute, apoi o propozitie si apoi din nou doua puncte si stelite; strii si estetica si nici nu se mai intelege nimic la un moment dat)
       *Trebuie sa-mi ajut cumva parintii!*
       Se duce in camera ei:
       *Nu sunt inca majora ... nu ma pot angaja ... si am nevoie de multi bani ... un salariu care sa acopere alte 2. (nu mai folosi atat de multe puncte de suspensie, in fraza de aici nu era nevoie nicaieri de ele, putei folosi virgule sau sa nu pui nimic; de asemenea, numeralele, mai ales cele scurte, se scriu cu litere, nu cu cifre) *
       Iese pe balcon si priveste cerul. Era plin de stele insa una stralucea puternic. Sakura intinde mana spre acea stea, apoi strange pumnul ca si cum ar fi luat-o si o duce la inima. Atunci ii vine o idee:
       *E singura solutie!* (ti-am mai spus si o mai repet, nu mai folosi stelute, devine obositor de urmarit firul narativ)
       Incruntata de teama tuturor riscurilor posibile, dar mai hotarata ca niciodata sa-si ajute parintii pune mana pe telefon: (aici se intelege ceea ce s-a intamplat, ca ea i-a dat telefon, el a raspuns si apoi au inceput sa vorbeasca, insa mi-ar fi placut sa descrii ceva mai mult; nu te limita la o descriere minima, ci dezvolta cat poti de mult)
- Sasuke (,) trebuie sa ne vedem!
       Sakura pleaca de acasa pe furis si se intalneste cu Sasuke in parc! (punct, nu semnul exclamarii) Cei doi se aseaza pe o banca: (inteleg ca inaintea replicilor de dialog se pun doua puncte, insa aici, ca si in alte locuri, chiar nu era nevoie; nu se leaga faptul ca ai zis ca s-au asezat pe banca de replica personajului, deci nu trebuie sa faci legatura intre ele)
- Scuze ca te-am deranjat la ora asta!
- Sakura, tu nu ma deranjezi niciodata!
- Trebuie sa-ti cer ceva ... ceva ce nu credeam ca o sa-ti cer in viata mea! Am nevoie de asta ... ajuta-ma! Te rog! (din nou, limiteaza numarul punctelor de suspensie, uneori chiar nu este nevoie de ele)
- Despre ce e vorba?
- Ajuta-ma, (fara virgula) sa devin pilot de curse! (virgula, nu semnul exclamarii) Sa conduc masini tunate ("masini tunate"? Ii cere ajutorul si e intr-o situatie disperata, expresia asta nu are ce cauta aici.) asa ca tine.
- Dar ... de ce asa ... dintr-o data? (fara puncte de suspensie) (in plus, aici ai avut un dialog sec pe care il puteai forte bine transforma in naratiune sau vorbire indirecta)
       Sakura i-a povestit cele auzite. Sasuke ofteaza lung si priveste cerul:
- Trebuie foarte multa pregatire (pentru ce? nu ai specificat..) ! Ce le vei spune alor tai?
- Ca m-am angajat undeva unde se cerea minte ... am zece pe linie ... nu vor pune intrebari. (nu te poti angaja undeva unde "se cere minte", poate se cere inteligenta sau un iq ridicat, insa nu minte; prea multe puncte de suspensie)
       Sasuke ofteaza iar:
- Uite, pana vei fi gata ia astia (scoate din portofel 1000 de dolari) (parantezele - indicatiile scenice nu au ce cauta intr-un fic) si le dai si tu luna asta 600 de dolari si le spui ca ti-ai gasit un part-time job. (o slujba temporata, un loc in care sa lucrezi, utilizeaza limba romana pe cat de mult posibil)
- Nu pot sa-i iau!
- Taci! Le vei mai spune ca vreo doua saptamani o sa dormi la o colega (,) deoarece veti lucra la un proiect mare si important, dar in realitate vei dormi la mine, zise el privind cerul incruntat.
- Sasuke ... sopteste ea cu vocea tremurata, dupa care il ia de gat si-si pune fruntea pe umarul lui umezindu-i camasa neagra cu lacrimile ei. Acesta o strange puternic la piept.
       In urmatoarea zi Sakura a facut exact ce i-a spus Sasuke: (aici nu inteleg rostul celor doua puncte)
- Luati voi banii va rog, nu vreau sa-i tin eu, spune ea fara a da de banuit ca stie ceva din cele auzite seara precedenta.
- Cat noroc ca ti-ai gasit un job! (si chiar nu sunt deloc suspicioasi, nu au intrebari, nimic)
       Apoi Sakura le spune despre acele 2 saptamani petrecute la o "colega". Acestia au acceptat accentuand ideea ca "atata timp cat este pentru un proiect ..." (mie una propozitia asta nu imi transmite nimic)
       Este vineri seara. Sakura se afla in masina cu Sasuke. Acesta locuia tot la periferia orasului doar ca in partea opusa Sakurei (in partea opusa casei Sakurei) intr-un cartier unde erau vile. Parcheaza in curtea unei vile imense; parter si doua etaje. Sakura statea intr-o camera la parter, langa camera lui Sasuke. In camera Sakurei era un pat dublu, un birou cu un laptop, un televizor cu ecran plat si un dressing pe un perete intreg. Sakura isi aseaza (asaza) acele cateva haine pe care le luase cu ea (,) apoi merge in living unde o astepta Sasuke intins pe o canapea. Se aseaza (asaza) pe fotoliu cu mainile pe genunchi privind pamantul: (aici nu era nevoie de cele doua puncte)
- Sasuke ... eu ... nu vreau sa fiu o povara, adica ... daca nu vrei sa ... (prea multe puncte de suspensie)
- O povara? Sakura (,) tu te-auzi? O data ca o faci pentru parintii tai si a doua oara esti iubita mea ... (cu "pentru" in ambele dati, ori fara)
- Da! Dar nu vreau s-o faci oarecum dintr-o obligatie ... ("Da, dar nu vreau sa o faci din obligatie." sau "Da, dar nu vreau sa te simti obligat.")
- Tu inca n-ai inteles cat de mult te iubesc! (virgula, nu semnul exclamarii) zise el zambind.
       Sakura isi intoarce privirea intristandu-se: (nu doua puncte, ci punct)
- Sakura ... zise el zambetul lui disparand. Spune-mi! (trebuia sa specifici si ce sa ii spuna)
- ... Hinata ... a vazut banii castigati de Naruto la cursa. A estimat 4000 de dolari. Asa noi ne-am gandit ca ati putea avea orice fata si totusi voi ne-ati ales pe noi, doua fete simple; ne-am gandit ca pentru voi nu facem mai mult decat tipele de la curse. (fara puncte de suspensie, fara detalii inutile)
       Sasuke se pune pe jos (se asaza pe jos, nu mai scrie "se pune", nu este nici corect si nici nu suna bine) in fata ei intorcandu-i privirea spre a lui: (fara ":")
- Niciodata nu vreau sa te mai aud spunand asa ceva. Esti asa naiva! Am nevoie de o fata care sa se uite la mine nu la banii mei!
       Auzind astea (acestea si virgula apoi) Sakura se pune (se asaza) pe jos luandu-l de gat pe brunet, iar acesta imbratisand-o: (fara "iar"; cele ":" nu isi au rostul aici)
- In regula ... acum ca am rezolvat asta (,) sa-ti spun ce vom face maine.
       Sakura privea cu interes: (punct!)
- Maine e sambata! Vom merge sa faci cunostinta cu o masina normala mai intai, evident (nu poti face cunostinta cu o masina, cel mult o poti vedea si admira) . Am nevoie la 7 sa fi gata. Acum trebuie sa te culci ca ("pentru ca" sau fara "ca") e tarziu.
       Sakura se duce-n camera ei, unde se arunca direct in pat adormind instant. (poate "instantaneu")
       Dimineata urmatoare la ora 6, Sakura era in picioare. Merge-n living unde il vede pe Sasuke stand pe canapea cu picioarele pe masa si cu punga de popcorn butonand telecomanda televizorului. Cand o vede pe Sakura se uita la ceas: (PUNCT!!!)
- Mai aveai o ora! Du-te sa mananci ceva.
       Ajunsa in bucatarie (,) Sakura este intampinata de o farfurie cu clatite: (o farfurie nu te poate intampina, puteai cel mutl sa scrii ca era pe masa, sau ca era frumos aranjata, sau mai stiu eu cum; fara ":")
- Gatesti? surade Sakura cu o clatita in mana.
       Sasuke ridica din sprancene:
- Arat eu a bucatar?
- Atunci cine ...
- Angajatii sunt cei care ocupa cateva camere la etajul al doilea. Am angajat cateva persoane care sa gateasca, sa faca curat si toate cele si le-am spus ca pot ocupa din camerele de sus deoarece ii vreau in permanenta aici.
- Si la etajul unu ce surprize mai sunt?
- Etajul unu e o singura camera cu un balcon mare. Altfel spus e locul petrecerii.
       Se uita la ceas:
- E fara un sfert ... Misa! striga Sasuke.
       In cateva secunde o femeie in varsta de 30 de ani isi face aparitia:
- M-ati chemat domnule?
- Adu-mi te rog o cafea si un energizant.
- Desigur!
       Intr-un minut Misa apare cu bauturile pe care le pune pe masa:
- Mai doriti ceva domnule?
- Nu.
- Atunci eu o sa ma retrag.
       Sakura intinde mana spre cafea, dar Sasuke ii da peste mana:
-Aa ... aia-i a mea! Tu vei avea nevoie de un energizant!
       Sakura avea o privire gen :"Asa va fi de rau?!?!" (puteai formula altfel aici)
       Cei doi termina intr-un minut:
- Enzo! striga el, masina. ("Enzo, striga el, masina!" sau "Enzo - striga el - masina!")
       Cei doi ies afara (nu ai unde altundeva sa iesi, ai facut plonasm, puteai spune ca au iesit in curte, in gradina..) unde ii asteapta Enzo, un barbat de aproximativ 40 de ani ce tinea portiera deschisa; ii arunca apoi cheile lui Sasuke si pleaca. Brunetul urca in masina si pleaca si el; iese din oras. Merge ce merge dupa care iese de pe sosea si o ia pe un drum spre un deal. Merg pana nu se mai vede soseaua si dau de o casuta. Cei doi opresc acolo si intra in casa respectiva. Ce se va intampla acolo veti afla in necst ceaptar :) (asta nici macar nu are legatura cu capitolul, nu?)

- dupa semnele de punctuatie - incluzand aici si punctele de suspensie - se lasa spatiu liber, numai dupa, nu si inainte;
- uneori nu este necesar sa pui doua puncte inainte de dialog; acest lucru se face numai daca ceea ce era specificat in naratiune are legatura cu replica ce urmeaza;
- nu mai folosi atat de multe puncte de suspensie, incearca sa te limiteazi numai la situatiile in care chiar este nevoie de ele.


Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Mary
Academy Student
Academy Student
Mary

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Da...exact...pe undeva pe acolo...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 16
Puncte : 21
Reputatie Reputatie : 1
Hobby-uri Hobby-uri : Pai, in afara de ficuri, ... muzica, jocuri ... si alte chestii de genu ...
Stare de spirit Stare de spirit : Happy :)

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Sam 26 Ian 2013, 18:08

Se pare ca as avea foarte multe de modificat dar nu ma mai intorc acum. Voi incerca sa imi modific stilul. Legat de punctuatie, mi-a cam intrat in mana in felul asta, dar ma descurc eu. Multumesc pentru critica.



Don't worry ... be happy ... :)

Sus In jos
Marisa Merico
Genin
Genin
Marisa Merico

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Poate, pe scaun. Dar, doar poate ;]
acebook acebook : Andrada R. Filimon
Nr. mesaje Nr. mesaje : 95
Puncte : 107
Reputatie Reputatie : 4
Stare de spirit Stare de spirit : Normala. o.O

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Sam 26 Ian 2013, 19:08

deci iti iubesk ficul si da next odata!!!

Choco :) : Comentariile din sectiunea fanfiction trebuie sa aiba cel putin 10 cuvinte. Mai treceti pe la Regulament. hmm...?!
Sus In jos
Cinderella
Genin
Genin
Cinderella

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Adânc în propriile gânduri .
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 122
Puncte : 163
Reputatie Reputatie : 11
Stare de spirit Stare de spirit : O adevărată femeie calcă în picioare nimicurile cu tocurile sale !

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Sam 26 Ian 2013, 19:27

Hey! kiss
Nu stiu cu ce sa incep mai exact....
Hai cu inceputul lough
Imi place foarte mult aceasta idee cu masini. Este un gen de ficuri pe care le ador ! ;;)
Dupa cum am observat iti place sa folosesti ca mod de expunere : dialogul. Cu toate ca mi-e imi plac mai mult descrierile in amanunt, as minti daca as zice ca acest fic nu-mi place.
Cel mai rau imi pare ca nu l-am vazut de mai demult.
Sper sa aduci Nextul cat mai repede, iar cand o faci te rog sa ma anunti ! roll
Bye! in love a hug kiss
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Asss10Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19Mar 02 Apr 2013, 21:11

Fanfic inchis din cauza inactivitatii.


Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Continut sponsorizat




Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Love ... Tears ... Crazy Life !!!   Love ... Tears ... Crazy Life !!! - Pagina 2 I_icon19

Sus In jos
 

Love ... Tears ... Crazy Life !!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-