Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Dum 04 Sept 2011, 18:48

Deci hai să fim mai intelectuali, nu nişte mediocrii. : ]] Glumeam, glumeam. * laughs *

Cred că se înţelege de la sine ce trebuie să faceţi în acest topic. Descrieţi cu cuvintele voastre cartea pe care o citiţi/ aţi terminat-o de citit recent. Nu trebuie să faceţi mare filologie, să faceţi rezumat, spuneţi ce credeţi voi de bună cuviinţă.

Şi acum am spus tot ce puteam să zic deci să trec la treabă.

Avarul de Moliere ( scuzaţi lipsa sedilei de la primul e ). Am terminat-o chiar în dimineaţa aceasta.

Sinceră să fiu nu ştiu prea multe despre acest autor, fapt pentru care am să dau o fugă pe Wikipedia ( după ce postez ) şi am să mă informez despre el şi operele sale. Chiar mă atrage modul lui de exprimare, subiectul acţiunii, absolut totul. Este prima carte pe care o citesc scrisă de acest autor. Aş dori să mai citesc şi altele, chiar m-a captivat felul lui de a scrie.

Avarul ( ca numele cărţii ) este defapt nimeni altul decât Harpagon, tatăl a doi copii mari pe nume Cleante şi Elise. Acţiunea se desfăşoară în jurul celor trei personaje principale : Harpagon, Cleante şi Elise. Fiecare se luptă pentru dragoste, mai ales tatăl celor doi cu fiul său. Nobila femeie ce este apreciată de cei doi este Mariane, nouă locatară în acest oraş ( nu este specificat numele ). Această fată, este o făptură blândă, plină de dragoste pentru mama sa, care se află într-o stare destul de proastă. Acest lucru îl face pe acest mare domn, Harpagon, să se îndrăgostească chiar de aleasa inimii lui Cleante.

Totul se schimbă când Harpagon îşi anunţă însurătoarea cu aceasta blăndeţe, Mariane, lucru ce îl devastează pe Cleante, ce se pare că avea acelaşi scop. Elise este martoră a acestor lucruri, pe lângă o veste şoc primită chiar de la propriul tată, sânge din sângele ei. Aceasta îl înştinţează că doreşte să se mărite, iar Harpagon îi spune că are să se însoare cu Amsele, un foarte bun prieten cu acesta. Încă o inimă este distrusă, deoarece Elise este îndrăgostită de Valere.

Cleante nu se lasă una cu două, şi se pare că se luptă cu propriul tată pentru inima lui Mariane, furându-i cei zece mii de franci din curte. Harpagon este devastat pentru că bani lui scumpi i-au fost furaţi şi acceptă fară să mai ezite. Dar inainte ca toate să fie bine se fac marii descoperiri. Valere si Mariane sunt fii lui Anselme care se pare ca este un mare nobil din Napolean, crezut decedat.

Personajul meu preferat pot spune că este Cleante. Îmi place foarte mult cum găndeşte, şi că nu se dă bătut pentru dragostea lui adresată lui Mariane chiar dacă trebuie să se lupte cu tatăl său. Ce m-a lasat uimită total a fost idea lui de ai fura banii tatălui său pentru a face schimb : Bani pentru frumoasa Mariane.

Harpagon mi se pare exact genul omului din ziua de azi. Interesat numai despre banii, nepăsător nici faţă de copii lui dacă ar trece printr-o nenorocire mai mult decât îi pasă de banii lui. Zgârcit cu toată lumea.

Acastă carte este una combinată între dramă şi comedie.

Citez : " " Atunci, cum trebuie să fac ? Mă cotonogesc cu bastonul pentru că spun adevărul şi vor să mă spânzure pentru că mint "
Acest citat m-a făcut să râd cu atâta ardoare că burta deja începuse să mă doară.
Cam atât până acum.

x.o.x.o
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? Asss10Ce carte citeşti acum ? J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Lun 05 Sept 2011, 09:21

Pai, sincer mi se pare o idee interesanta, chiar foarte interesanta... Hmm, cea mai recent citita carte la mine a fost un roman politist... Oricum, cred ca toata vara numai din astea am citit... :))




Al patrulea - Kjell Ola Dahl (e norvegian)


Cartea in sine trateaza o misiune menita pentru a gasi autorul unei crime si anume omorarea unui paznic in miez de noapte. Actiunea se complica cand se afla ca unul dintre agentii care lucrau la acest caz are o aventura cu sora unuia dintre cei implicati in aceasta crima. In peisaj apar pe rand fratele fetei, o femeie ce parea indragostita de aceasta, doua tinere ce lucrau in cluburi de noapte si alti cativa figuranti care nu fac decat sa se implice in aceasta problema fara macar sa le fi cerut cineva ajutorul.

Dupa cum sugereaza si titlul, in aceasta crima sunt implicate patru persoane, insa numai la trei dintre ele le este cunoscuta identitatea. Cazul de fapt duce la anchetarea si descoperirea celei de-a patra persoana, cea care a ramas in umbra.

Elizabet Faremo - sora unuia dintre criminali, dar si iubita politistului - dispare la un moment dat din peisaj si se crede ca a murit arsa de vie in propria cabana, insa lucrurile incep sa se complice cand mai mor inca trei oameni. Cand situatia pare fara scapare, iar solutia de negasit, Frank Frolich, politistul in cauza, apare cu o idee la care nu s-ar fi gandit nimeni. Scenariul propus de el atarna realmennte de un fir de par, cel pe care il lasase Elizabeth atunci cand isi petrecuse o noapte la el... Dupa cum si replica lui " Ar fi trebuit sa porti plasa de par..." ne putem da seama ca aceasta este de fapt cheia intregului caz...

Cazul este elucidat, vinovata pentru cele intamplate fiind tocmai Elizabeth care este gasita pe o plaja privind melancolica soarele... Aceasta are o ultima dorinta si anume sa mai poata inota pentru o singura data in mare, insa valurile o invaluie, iar bruneta cu ochi de safir dispare pentru totdeauna...

Dupa cum o spun si unii critici: "Mix politist norvegian: o crima, o femeie fatala, black metal si gangsteri..."
<< Fanii genului politist vor devora acest roman... >>
Sus In jos
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mar 06 Sept 2011, 13:03

Eu pur și simplu ador carțile polițiste, mai ales cele ale Agathei Christie. Am citit cartea asta dintr-o rasfulare, nici nu îmi venea să o mai las din mână in love E foarte captivantă și la un moment dat ajungi să suspectezi toate personajele. Și uitați cam despre ce e vorba:

O crima anuntata

Agatha Christie

"Vă anunţăm că o crimă va avea loc vineri, 29 octombrie, la Little Paddocks, la ora 18:30. Prietenii sunt invitaţi să participe."

Acesta este anunţul pe care oamenii din Little Paddocks îl citesc în dimineaţa de 29 octombrie. La ora stabilită toată lumea vine la casa Letitiei Blacklock ca să vadă ce o să se întâmple. La ora 18:30 se sting luminile şi se aud trei împuşcături în cameră. După ce se aprind luminile toţi constată cine e victima. Victima era un muncitor de la hotelul Royal Spa pe care doar doamna Letitia Blacklock l-a recunoscut.

Poliţia locală începe cercetările şi primește o scrisoare de la Miss Marple în care aceasta spune că ştie ceva ce ei nu ştiu. Poliţişti se duc la Miss Marple şi îi cer părerea despre caz. Miss Marple îşi începe propriile cercetări cu ajutorul prietenei ei din sat. Un poliţist se duce să cerceteze în Scoţia şi află un lucru interesant. Familia se ceartă pe avere şi toate iau o întorsătură ciudată.

Cea mai bună prietenă a Letitiei Blacklock este găsită moartă. Singurul martor al crimei este găsit strangulat ultimele cuvinte ale ei fiind “Ea nu era acolo”. Miss Marple dispare şi nimeni nu ştie unde se află.

După toate acestea inspectorul soseşte la casa Letitiei Blaclock si le spune cine este criminalul, care era chiar: Letitia Blacklock!

Dacă vreți să aflați mai multe, citiți cartea pentru că merită heh
Sus In jos
Avada Kedavra
Jōnin
Jōnin
Avada Kedavra

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In coltul intunecat al propriei minti...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1080
Puncte : 1250
Reputatie Reputatie : 84
Stare de spirit Stare de spirit : Neutra

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Sam 07 Ian 2012, 22:04

Lorelei
Ionel Teodoreanu



Abia iesite din adolescenta, cele doua 'fete in floare' se indragostesc simultan de Catul, aflat in acelasi tren care le duce spre Galati: pe Luli-la examenul de bacalaureat, iar pe Gabriela-tanara profesoara de franceza-printre supraveghetoare. O migrena, urmata de un lesin al 'misteriosului strain' cu parul alb ii da prilejul lui Luli (care, spre deosebire de Gabriela, nu stie cine e barbatul) sa-i dea primul ajutor. Readus la viata, ca-n basme, de frumoasa necunoscuta, Catul se indragosteste fara scapare de 'fetita cu cirese' si, ajuns la Galati, descopera uimit ca e presedinte de comisie la bacalaureatul ei. Coincidentele si incercarile prin care trec tin, toate, de logica basmului. Dupa consumarea primilor ani de casnicie, Catul simte nevoia vicioasa de a reveni la vechile-i deprinderi-fumatul, scrisul, placerea de a primi scrisori de la admiratori si, mai ales, admiratoare-, in vreme ce Luli isi secretizeaza vocatia literara, dirijandu-si talentul poetic spre corespondenta cu Gabriela. Un joc are loc intre cele doua. Gabriela ii trimite de la Brasov, scrisori lui Catul, scrise chiar de Luli. Iar acesta, flatat, se indragosteste de autoarea lor.

Luli isi invita prietena sa-i viziteze de Pasti, spre a da in sfarsit totul pe fata. Dar-din pacate sau din fericire- nu mai apuca sa o intampine. Ea are parte de o criza de apendicita acuta si de o moarte tragica pe masa de operatie. Catul se recasatoreste cu Gabriela, dar relatia dintre cei doi se raceste. El descopera intr-un final scrisorile care-i arata, fara dubiu, cine e adevarata Lorelei. De aici incolo singurul viitor ramane sinuciderea.

Eu am citit-o din curiozitate si sincera sa fiu mi-a placut la nebunie. Am plans ata de mult la sfarsit.Ionel Teodoreanu are in general niste descrierei nepamantesti,te ademeneste in lumea lui fenastica .E superba carete .V-o recomand.
Sus In jos
Elly.
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Elly.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucureşti. <3
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2298
Puncte : 2572
Reputatie Reputatie : 212

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Dum 08 Ian 2012, 00:16

Invitatie la vals
Mihail Drumes

Eu cartea aceasta am citit-o de Craciun si mi s-a parut superba. Unul dintre personajele principale este un student Tudor la Drept. El este cazat la..un fel de pensiune alaturi de colegii lui si de alti studenti la medicina. Intr-o zi, o studenta noua impreuna cu sora ei se muta tot acolo. La sfarsitul liceului Tudor dansa cu o poloneza si a dat de o fosta colega care l-a obligat intr-o oarecare masura sa danseze cu o prietena de-a ei. Pana la urma au dansat, si-au aflat numele insa el nu i-l tinuse minte pe al ei. Ei, acea fata era chiar noua studenta. Lui i se parea cunoscuta dar tot nu isi amintea de unde o cunoaste. Ii ramasesera intipariti in minte ochii albastrii. Camera Micaelei ( asa se numea fata) era fix langa cea a lui Tudor. Intr-o zi il vede si il intreaba "Ce mai faci Tudor?". Eh, din momentul ala Tudor si-a pus in cap sa o cucereasca. El era obisnuit ca in cateva saptamani sa cucereasca o fata, sa profite de ea si dupa aia sa o paraseasca. Dar asta nu s-a mai intamplat. In fiecare zi ii punea cate o scrisoare de dragoste jos, in cutia postala, ea le citea, dar i le lasa inapoi. Tudor nu o iubea chiar deloc, spunea ca el pe acea foaie scrie exact ce NU simte. Dupa vreo 30 de scrisori, fata a pastrat scrisoarea. Pana la urma si-au dat intalniri si Micaela s-a indragostit pana peste cap de el. Au avut o noapte impreuna si au mers la Constantinopol..Dar cand s-au intors, Tudor a rupt relatia. I-a trimis o scrisoare. Ea nu i-a raspuns, el s-a infuriat si i-a trimis inca o scrisoare precizand ca cea antecedenta a fost doar un test. Micaela nu a mai dat nici un semn, asa ca Tudor a plecat la tara, la parintii lui. In tot timpul acela si-a dat seama ca o iubeste nespus pe tanara si chiar vroia sa o ceara in casatorie asa ca s-a intors in oras. Nu a putut-o gasi intrucat nu mai locuia acolo..Dar a avut o vizita: Alexandra, sora Micaelei. Femeia il anunta ca sora sa este insarcinata si ii cere sa o ia de sotie, bineinteles ca Micaela nu stia de acea vizita. El accepta incantat si merge sa o viziteze pe pe fata..ea l-a respins ceva timp dar intr-o zi Tudor a inceput sa planga sii s-au impacat. Au facut nunta, insa fata nu era fericita. In realitate ea vroia sa se razbune..Si vroia sa il faca pe Tudor sa creada ca are un amant, insa i-a iesit o intorsatura..De ziua ei, seara, s-a intalnit intamplator cu un barbat cu care se intalnise si la Constantinopol si au tinut legatura numai ca el insista. Acesta o implorase sa mearga la un restaurant cu el si pana la urma Micaela a acceptat. Mare greseala a fost intrucat au dat masina peste ei. Tudor nu stia ce e cu sotia lui, a sunat la toate spitalele dar singurul accident din acea seara l-au avut sotii Nenisor deci..nimic. Defapt, Micaela fusese inregistrata ca sotia acelui barbat. Pana la urma, Tudor a aflat si a obligat-o sa se casatoreasca cu acel barbat. Ea nu mai putea rezista in acel matrimoniu asa ca s-a sinucis, lasandu-i o scrisoare barbatului iubit. Tudor a citit scrisoarea unde a aflat cat de mult l-a iubit tanara, asa ca a decis sa se omoare si el. A, si inainte de accident Micaela pierduse copilul..

Eu sincer am plans mult la srisoare sad E asa emotionanta.. Va sfatuiesc sa citit cartea, merita. ^^ Este si pe net intreaga poveste, deci nu trebuie sa o cumparati. ^.^

Uitati un fragment din scrisoare.."Ai să mă întrebi: de ce voiam să mă răzbun? Fiindcă mă părăsisei tocmai atunci când credeam mai mult în dragostea ta? Dar ai revenit mai copt, mai subjugat de mine, şi dovada cea mai bună e că-mi dădusei numele. Ah, Dorule! (Lasă-mă să-ţi spun aşa, e mult de când nu mi-a fost îngăduit să te chem astfel.) Ah, Dorule, e foarte firesc să judeci aşa. Te iubeam prea mult! Şi nu ştiu dacă o femeie îndrăgostită raţionează vreodată cu creierul. Nu, toate ne lăsăm duse de-o sensibilitate care nu cunoaşte măsura."


Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? Asss10Ce carte citeşti acum ? J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Dum 08 Ian 2012, 10:27


Am citit si eu cartea si in ziua aia nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o. Este cu adevarat frumoasa, mai ales ca dragostea dintre cei doi chiar pare imposibila. Pana la urma asta si devine. sad

Asa, din nou eu..

Intoarcerea ~ Hakan Nesser

Intr-o zi ploioasa de aprilie, un cadavru - sau ceea ce a mai ramas din el - este gasit de o fetita in padure. Invelit intr-un covor, cadavrul nu mai are cap, maini si picioare, ceea ce indica un criminal brutal si metodic. Victima, Leopold Verhaven, a fost un atlet faimos pana sa fie condamnat pentru uciderea a doua dintre fostele sale iubite. Totusi, el si-a sustinut fara incetare nevinovatia. In mod ciudat, a fost ucis chiar in ziua eliberarii sale din inchisoare. Aceasta ultima crima este mai mult decat enigmatica, iar inspectorul sef Van Veeteren este hotarat sa descopere adevarul, chiar daca asta inseamna sa ia legea in propriile maini.

Povestea este mult mai controversata decat este prezentata in acest scurt paragraf, mai ales ca se adevereste ca Leopold Verhaven fusese nevinovat si facuse astfel douzeci si patru de ani de inchisoare degeaba. Om singuratic si independent, acesta indurase cu calm n tot acel timp, urmand ca in ziua in care devenea in sfarsit liber, sa fie redus la tacere pentru totdeauna.

Mie una mi-a placut, mai ales ca misterul a plutit in aer. Stilul autorului imi este pe plac, mai ales ca alterneaza cu paragrafe de descriere abstracta cu paragrafe narative. Ii citesc cu placere romanele si stiu ca daca vreau sa ma relaxaez, ori sa imi pun mintea la contributie, trebuie sa iau o carte de-a lui la rasfoit.

Asa, cam atat deocamdata, sa vedem ce mai imi trece prin mana intre timp. V-am pupacit dulce.. in love
choco^^

Sus In jos
Alternative
Genin
Genin
Alternative

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 288
Puncte : 329
Reputatie Reputatie : 19
Hobby-uri Hobby-uri : Iubireee...
Stare de spirit Stare de spirit : Nevoie de viata

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mier 11 Ian 2012, 22:52

Momentan nu citesc nimic. Ultima carte citita a fost Eugenie Grandet de Honore de Balzac.
Ati scris prea mult, iar eu nu vreau sa-mi reamintesc comentariul facut profei de romana :)).
E o carte draguta. La inceput e plictisitoare fiinca tot il descrie pe zgarcitul de Grandet. Nu e o poveste prea romantica... sau poate ca are si ceva romantism, doar ca finalul este trist. Cartea pune accent pe puterea unei femei care crescuta pentru a fi o sotie si o mama buna, a ajuns prin a nu avea nici sot si nici copii. Era singura... insa, cred eu, ca era fericita. La sfarsit un paragraf m-a induiosat atat de mult...
Dezamagiri, iubire uitata, zgarcenie...
Puterea Eugeniei este de admirat... plus multe alte calitati.

Nimic nu-mi mai vine prin minte.
Sus In jos
angelo_testardo
Chūnin
Chūnin
angelo_testardo

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : galati
Nr. mesaje Nr. mesaje : 812
Puncte : 893
Reputatie Reputatie : 38
Hobby-uri Hobby-uri : belly dance/karate
Stare de spirit Stare de spirit : Zambeste, maine poate fi mai rau!

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Joi 12 Ian 2012, 00:29

Agatha Christie-Zece negri mititei
nu va pot spune prea multe despre autoare pentru ca nu ma intereseaza prea mult autorul si cartea in sine si daca e scrisa bine iar aceasta carte e chiat superba
Toata actiunea se desfasoara pe o insula numita pe care 8 oameni care nu se mai intalnisera pana atunci sunt chemati de acest presupus prieten comun pentru a se revedea si a mai depana amintiri. in momentul in care ajung pe insula sunt asteptati de 2 servitori si nici decum se presupusa lor gazda, iar astfel ajung sa fie 10. dupa ce ajung pe insula acestia sunt practic izolati fara nici un mijloc prin care sa mai poata pleca de acolo. vazand asta toti se resemneaza si raman in casa avand provizii suficiente si asteptand pe cineva care sai salveze de acolo. in casa acestia observa faptul ca exista inramata aceasta poezie ''10 negri mititei'' in care toti mor cate unul in anumite circumstante pana la ultimul care se sinucide.
toata aceasta aventura ia o intorsatura ciudata cand la un moment dat apare aceasta persoana misterioasa care ii ucide pe toti urmand tiparul poeziei. acestia incearca sa controleze insula sa descopere daca cineva se ascunde pe insula dar nu gasesc nimic. in finalul cartii se pare ca unul din cei 10 este criminalul si la fel cqa in poerzie acesta se sinucide.

nu sunt prea priceputa la descris carti mie imi place sa le citesc. oricum asta e o carte buna de citit pentru cei carora chiar le place. o recomnda cu incredere si sper sa va placa
Sus In jos
Elyy
S-Class
S-Class
Elyy

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : intr-o lume paralela
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2764
Puncte : 3123
Reputatie Reputatie : 217
Hobby-uri Hobby-uri : desene alb-negru,muzika,dans si mai actual ficuri
Stare de spirit Stare de spirit : As spune ca sunt trist, as spune ca nu sunt, nu vreu sa spun nimic, doar scriu: azi e o zi putin mai urata decat ieri…

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Joi 12 Ian 2012, 09:22

Vampirii sudului de Charlaine Harris (Vol.10- Moarte in familie)


Am castigat cartea la o revista si am zis sa o citesc, este destul de interesanta, desii de la vol.1 pana la10 e cale lunga asa ca imi e cam greu cu personajele lough

o sa va scriu exact ce scrie pe coperta cartii despre ea:

Un razboi al zanelor a lasat in haos comunitatea supranaturala din Bon Temps, Louisiana, iar pe Sookie Stackhouse, eroina telepata, sleita fizic si psihic. Chiar si avand in vene sangele a doi vampiri, Sookie se reface cu mare grautate. Cele mai relesunt insa ranile sufletesti provocate de pierderea unor persoane dragi si boala primului ei iubit,vampirul Bill.Sookie este ranita si furioasa. Singura alinare i-o aduce dragostea lui Eric Northman. Dar nici macar relatia lor nu se desfasoara fara momente tensionate. Daca la toate acestea mai adaugam si faptul ca, dupa cerecarea portalului spre lumea zanelor, au ramas in randul oamenilor cateva zane dornice derasbunare, intelegem de ce sookie nu are nici o sansa sa sa traiasca in tihna. Si inca ceva: Una din zane este manioasa, foarte, foarte manioasa....

ei bine cam asta e, nu prea sunt eu adepta povestilor cu vampiri, dar ce carora le plac, sper ca v-a determinat sa cititi dap !
Sus In jos
Christianne.
Chūnin
Chūnin
Christianne.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Aici.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 569
Puncte : 653
Reputatie Reputatie : 45
Stare de spirit Stare de spirit : Da,no?!

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Joi 19 Ian 2012, 16:48

Deci am citit Vampirii Sudului (volumele 1-10) in ultimul timp. dap !
Unul dintre ele este cel descris de Elyy. Sunt niste carti minunate pe care le-as mai citi de cateva ori happy Protagonista este Sookie Stackhouse, o barmanita de 25 de ani, frumoasa foc, care locuieste cu bunica si rapitorul sau frate Jackson.
Odata ce intalneste prima data un vampir adevarat, lumea supranaturala se tine scai de ea, punand-o de cateva ori intr-un pericol mortal.
Aceasta crede ca dragostea sa adevarata este Bill, un frumos vampir care s-a intors in orasul natal al lui Sookie dupa mai bine de 100 de ani, dar descopera( prin vol. 3) ca defapt a fost trimis sa o seduca pentru a o pune in slujba reginei Luisianei Sophie-Anne . Vampirita batrana il trimisese pe Bill sa i-o aduca, pentru a se putea folosi de talentul sau special, cititul gandurilor omenesti.
Ea intra intr-un triunghi amoros atunci cand apare frumosul vampir viking Eric Northman. El nu stie ce sentimente are blonda, dar intr-un final acestia raman impreuna.
Va recomand din tot sufletzelul aceste carti pentru ca sunt fascinante, nu numai datorita incredibilei originalitate de care dau dovada, ci si pentru scenele atat de captivante, povestite intr-un mod spectaculos. happy

App: in acest moment m-am apucat de cartea Laleaua Neagra, de Alexandre Dumas, dar inca nu am citit suficient pentru a putea da cu parerea. V-o povestesc dupa ce termin. Oricum pana acum inceputul e incredibil de frumos descris. huh?
Sus In jos
EmmA
Academy Student
Academy Student
EmmA

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in spatele tau
Nr. mesaje Nr. mesaje : 12
Puncte : 21
Reputatie Reputatie : 1

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Lun 27 Feb 2012, 12:40

Ultima carte citita de mine,defapt ultimul roman citit a fost"Elevul Dima dintr'a saptea"ambele volume de Mihai Drumesi

In carte era vorba despre un baiat de 19 ani,numele lui era Grigore Dima,el era in clasa a seaptea,ceea ce mi s-a parut foarte ciudat ca doar avea 19 ani,Grig se muta la scoala din craiova,el s-a mutata cu chirie la o femeie pe nume Dona Bianca,ea avea o fata Lotte,la inceput el greseste camera si o vede pe ea doar in furou,cand el pleaca in vacanta de iarna la parinti ea este foarte suparata,de anul nou pe la ei vine o alta familie care avea o fata pe nume Ioana si aceasta il pune sa semneze o hartie prin care va arata ca Grig se va casatori cu ea,cand se intoarce acasa la Lotte el vede o fata numele ei era Lidia,ea a fost prima femeie din viata lui,primul sarut intre el si Lotte are loc intr-un spital dupa ce el este ranit intr-o lupta cu un baiat Basu care era cu el in clasa si trebuia sa mearga intr-o calatorie.
Intr-o zi cand se "juca"cu Lotte a spart o fotografie a tatalui ei unde a gasit o scrisoare care vorbea despre o insula indepartata si el si prieteni lui erau hotarati sa mearga acolo.La inceputul carti el ii minte pe toti ca este intr-o relatie cu o cantareata Alina barbu ,bazanduse pe o poiza cu ea gasita intr-un tren.
In volumul al 2-lea Grig intro zi, pt al razbuna pe Soimaru ,o face cu directoarea noii sale locuinte spunand ca a facut asta pt a se razbuna cu Soimaru,in aceiasi zi el o face si cu Lidia cu scuza ca i-a dat niste scrisori pe care sa il incrimineze pe Atilla ,asa ii spunea profesorului de istorie,tot in aceeasi zi el o ameninta pe Lotte ca daca nu I'll lasa sa o vada goala se desparte de ea si pana la urma reuseste sa o convinga.

Cartea are un sfarsit trist in care cei doi vor sa se omoare pt a ramane impreuna dar din rautatea tatalui lui Grig el I'll minte ca Lotte a murit,iar pe ea ca Dima a murit,iar dupa 15 ani ei se rentalnesc si o gaseste pe ea casatorita si cu 3 copii,iar el vazand ca nu mai are nicio sansa se casatoreste cu cea cu care vruia tatal sau.

Cartea a fost extraordinara dupa parerea mea,ma enerva la culme Grig ,mi-a parut extrem de rau la sfarsit si am vazut ca nu chiar intodeauna toate povestile au final fericit iar Grig si Lotte au invatat asta pe pielea lor.
Sus In jos
Kirara
Legend
Legend
Kirara

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Always beside you ♥
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3431
Puncte : 4873
Reputatie Reputatie : 1187
Hobby-uri Hobby-uri : Ador sa stiu cand cazi !
Stare de spirit Stare de spirit : Fake Smile :)

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Lun 27 Feb 2012, 21:10

Îngerul Noptii

Becca Fitzpatrick

Este vorba despre o fata pe nume Nora Grey unde dragostea nu facea parte din planul ei. Nu a fost niciodata indragostita de un baiat, in ciuda eforturilor depuse de prietena ei cea mai buna, Vee. Insa se pare ca zambetul sagalnic si ochii patrunzatori ai noului coleg pe nume Patch o atrag mai presus de orice ratiune. Acesta pare sa se afle oriunde este si ea si pare sa o cunoasca mai bine decat prietena ei cea mai buna, iar Nora nu poate decide daca sa-i cada in brate sau sa fuga cat mai poate din calea lui, mai ales ca unele crime apar mai mereu cand este si el, sau asta e doar parerea Norei care incepe sa se sperie .
Dupa o serie de intamplari inspaimantatoare, tanara se gaseste prinsa intr-un joc al razbunarii unde nimeni nu este ceea ce pare a fi, unde prietenii ii devin dusmani iar taberele se schimba si ascund secrete periculoase. In mijlocul unui stravechi conflict intre nemuritori si ingerii cazuti, Nora trebuie sa-si infrunte temerile si sa lupte pentru viata si dragostea ei, iar o alegere gresita o poate costa viata.

Eu am citit cartea asta pe la 24:00 si sincer nu am mai putut sa o las din mana. A fost socant pentru mine mai ales ca nu sunt chiar ,, cea mai buna prietena '' cu unele carti, nu sunt impresionata foarte tare de unele si ma plictisesc repede. insa aceasta carte chiar mi-a placut foarte mult, pot spune ca e una din preferatele mele mai ales ca e SF si e vorba de lupta intre muritori si ingerii cazuti.
Personajul meu preferat este desigur Nora. O simpla fata care nici macar nu credea ca viata ei v-a lua o astfel de intorsatura, o simpla fata care ajunge sa-si salveze prietenii si persoana iubita.


Ultima editare efectuata de catre Kirara. in Joi 19 Apr 2012, 17:16, editata de 1 ori
Sus In jos
Avada Kedavra
Jōnin
Jōnin
Avada Kedavra

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In coltul intunecat al propriei minti...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1080
Puncte : 1250
Reputatie Reputatie : 84
Stare de spirit Stare de spirit : Neutra

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mar 17 Apr 2012, 21:57

AM vazut ca multi dintre voi adora cartile politiste...Pana acum nu am incercat acest stil, mie imi plac romanele de dragoste. Cea mai recenta carte pe care am citit-o a fost Cartea Mironei de Cella Serghi.
Cartea Mironei
"Cartea Mironei" este dupa cum afirma insasi autoarea, "cartea unei carti". Mirona, o fata idealista, la varsta de 19 ani, reuseste sa fuga din familia care ii inabusea tot caracterul, pentru a deveni scriitoare. Ea porneste in lumea, asemeni bunicii ei Fana, cu care este asociata foarte des in copilarie.
La inceputul povesti Mirona se indragosteste de Stefan. Un barbat mai in varsta, casatorit. Cu timpul aceasta incepe sa il cunoasca si in final aceastaajunge sa il caracterizeze ca fiind "Un leu de circ".
De asemenea actiunea se petrece si in timpul Celui de al doilea razboi mondial. Mirona trece prin multe, intalneste oameni mutilati de razboi, oroarea din lagarele hitleriste.
Este o carte scrisa cu verva si senisbilitate feminina pe care eu una v-o recomand.
Sus In jos
Elly.
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Elly.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucureşti. <3
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2298
Puncte : 2572
Reputatie Reputatie : 212

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mier 18 Apr 2012, 00:12

Chiar nu ma pot abtine sa dau un comentariu despre ce a scris Emma :">. Este o carte absolut SUPERBA din toate punctele de vedere. Daca m-ar pune cineva sa ii recomand vreo carte Elevul Dima dintr-a saptea ar fi printre primele dap ! Povestea este geniala, te tine in suspans, cu fiecare propozitie citita simti ca vrei mai mult si nu te saturi pana nu o termini. :| Ma rog, mie asa mi s-a intamplat :"> Tin minte ca am terminat-o intr-o seara, pe la 1 si cred ca am plans pana la 3 dimineata cand am vazut sfarsitu :(. Mie mi s-a parut atat de tragic, dar in acelasi timp atat de romantic si frumos :o3. Chiar ador cartea aceea! in love

Asa, am spus ce vroiam ;;). Acum despre mine think m-am decis sa incep sa citesc Dama cu camelii, am auzit ca este o carte destul de buna, si mi-a starnit curiozitatea happy2. Cu siguranta o sa scriu despre ea cand o termin. ^.^
Sus In jos
Milkshake ♥
S-Class
S-Class
Milkshake ♥

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : New York
acebook acebook : Foloseste "url" , largesti profilul! - admin
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3546
Puncte : 4549
Reputatie Reputatie : 702

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mier 18 Apr 2012, 00:28

Hello! :)

Crystal a scris:


O crima anuntata

Agatha Christie

"Vă anunţăm că o crimă va avea loc vineri, 29 octombrie, la Little Paddocks, la ora 18:30. Prietenii sunt invitaţi să participe."

Acesta este anunţul pe care oamenii din Little Paddocks îl citesc în dimineaţa de 29 octombrie. La ora stabilită toată lumea vine la casa Letitiei Blacklock ca să vadă ce o să se întâmple. La ora 18:30 se sting luminile şi se aud trei împuşcături în cameră. După ce se aprind luminile toţi constată cine e victima. Victima era un muncitor de la hotelul Royal Spa pe care doar doamna Letitia Blacklock l-a recunoscut.

Poliţia locală începe cercetările şi primește o scrisoare de la Miss Marple în care aceasta spune că ştie ceva ce ei nu ştiu. Poliţişti se duc la Miss Marple şi îi cer părerea despre caz. Miss Marple îşi începe propriile cercetări cu ajutorul prietenei ei din sat. Un poliţist se duce să cerceteze în Scoţia şi află un lucru interesant. Familia se ceartă pe avere şi toate iau o întorsătură ciudată.

Cea mai bună prietenă a Letitiei Blacklock este găsită moartă. Singurul martor al crimei este găsit strangulat ultimele cuvinte ale ei fiind “Ea nu era acolo”. Miss Marple dispare şi nimeni nu ştie unde se află.

După toate acestea inspectorul soseşte la casa Letitiei Blaclock si le spune cine este criminalul, care era chiar: Letitia Blacklock!


Cartea aceasta o citesc si eu acum si pot spune ca imi place. ^^'

Ei bine nu de mult am citit o serie de carti intitulata ''Alfabet;; scris de Sue Grafton, cu o tema politista, mai mult detectiva, in care detectiva particulara Kinsey Millhone investiga niste cazuri.

A - de la Alibi
B - de la Bandit
C - de la Cadavru
D - de la Datornic

Deocamdata doar acestea sunt traduse in romana, insa vi le recomand cu toata caldura, pentru ca sunt superbe, o sa le adorati! :x :x :x

Sus In jos
SillyRia
Chūnin
Chūnin
SillyRia

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 713
Puncte : 755
Reputatie Reputatie : 20
Stare de spirit Stare de spirit : Bună

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mier 18 Apr 2012, 15:44

Se arata furia oarba
John Saul
Oraselul are un nume mirific: Paradise Point. Doar citiva localnici isi mai amintesc de Amanda, fetita oarba care a murit cu mult timp in urma. Michelle si familia ei, nou-veniti in zona, nici macar nu-si pot imagina ca viata lor va intra atit de curind sub zodia cosmarului. La granita dintre paranormal si sinistru, Paradise Point traieste sub spectrul mortii si al unei razbunari pornite din negura timpului. dance2


Ultima editare efectuata de catre SillyRia in Lun 07 Mai 2012, 20:00, editata de 1 ori
Sus In jos
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mar 24 Apr 2012, 16:59

Crimă și pedeapsă
Fiodor Dostoievski

Nu tuturor le place literatura rusă, fiind destul de greoaie, dar Crimă și pedeapsă nu are cum să nu vă atragă. Este una dintre cărțile mele preferate. M-a captivat din primele pagini și m-a ținut în suspans până la final.

Raskolnikov pune la cale uciderea unei bătrâne și soarta face ca el să fie nevoit să o omoare și pe sora acesteia. Este foarte interesant cum ajunge să săvârșească aceste crime, iar felul în care este prezentată neliniștea lui, înainte și după, reușește să dea fiori. Dostoievski introduce cititorii în mintea unui criminal, care, deși este începător (știu că sună ciudat) își plănuiește în detaliu fiecare mișcare. Pe parcurs, Raskolnikov începe să îndrăgească o prostituată, fiica unui prieten decedat, pe care îl cunoscuse într-o cârciumă.

Mai departe, vă las pe voi să descoperiți dacă protagonistul își va recunoaște fapta, dacă se va întoarce pe drumul bun sau nu. dap !
Sus In jos
~Linna~
Chūnin
Chūnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In mister....
Nr. mesaje Nr. mesaje : 656
Puncte : 752
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : Cititul
Stare de spirit Stare de spirit : Is a secret...

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Vin 27 Apr 2012, 22:38

Ema sa sti ca sunt de aceasi parere cu tine. Si eu am citit Avarul si pot spune ca este una din cartile care mi0au placut enorm deoarece am terminat-o in doua zile. Cum tu ai spus cam tot ce cred si eu despre carte nu mai are rost sa spun si eu.
Prima carte pe care am citit-o a fost una dintre cele mai mari opere ale literaturi dupa parerea mea si anume Romeo si Julieta. A fost o carte nemaipomenita deoarece am terminat-o intr-o singura zi. Ziua urmatoare am inceput Hamlet scrisa tot de William Shakespeare.
Una din cartile care mi-a placut in mod deosebit a fost una din capodoperele lui Mihail Drumes si anume Elevul Dima dintr-a saptea. Pentru cine nu a citit-o va sfatuiesc s-o faceti deoarece cartea este absolut superba. Eu am citit-o datorita profului meu de romana din clasa a 5-a care facea mereu comparatie intre Dima din romanul scris de Drumes si fostul meu goleg de clasa Dima. In carte se vorbeste clar de elevul Grig Dima care incepe clasa a 7-a la craiova. El sta in gazda la o femeie vaduva de a carei fete se indragosteste. Pe le la mijlocul cartii el intra intr-o disputa cu Atila proful de istorie care e foarte nedrept si sfarseste prin a fi exmatriculat. In ultimele cateva capitole Grig incearca sa isi faca dreptate facand multe lucruri printre care si incercarea de siucidere impreuna cu iubita sa fata vaduvei la care a stat in gazda. Nu pot sa va spun exact cat de mult mi-a placut pt. ca nu am cuvinte suficent de mari pt. a o putea descrie. Daca puteti sa faceti rost de ea eu va indemn sa o faceti deoarece cartea este minunata. Tehnica este foarte buna si evidentiaza foarte bine multe aspecte ale adolescentri printre care si minunatul sentiment numit iubire si prima experienta de dragoste a lui Grig.
O alta scriitoare buna este L.J. Smith care a scris si seria Jurnalele vampirilor. Aceasta serie din pacate nu am citit-o insa am citit seria Cercul Secret. Este o serie in care apare povestea lui Casi o fata care nu si-a cunoscut tatal, se muta cu mama sa in New Salem la bunicasa unde afla ca e vrajitoare, unde este santajata si unde se indragosteste de prietenul cele mai bune prietene ale sale. Si unde afla ca tatal ei este un vrajitor care i.a omorat pe unii din parinti prietenilor sai si ei vrajitori. Autoarea evidentiafa excelent sentimentele personajelor si pune in valoare calitatile defectele si restul caracteristicilor multor personaje. Aceasta serie este un amestec intre aventura romantism comedie susans si actiune. Aceste carti sunt preferatele mele. Pe care vi le recomand cu bratele deschise.
Acum citesc Iubitul Virtual in care se infatisaza povestea unei fete care e parasita de iubitul ei care app.e o scursura cum spune si autoarea, iar prietenele ei ii creaza un partener fals pentru a o duce la balul de absolvire a liceului. Insa una din prietenele sale se indragosteste de baiatul care joaca rolul iubitului fals. Iar situatia se complica. Autoarea pune in evidenta sacrificiile prieteniei ubirea pentru prietena ta cea mai buna si multe altele cum ar fi cinismul pe care il are fostul prieten al fetei. Aceasta carte este la fel una din preferatele mele chiar daca am s-o termin deabea maine.
Sus In jos
https://www.facebook.com/LaLaNeBuNieFanPage.
"Andra"
Chūnin
Chūnin
Ce carte citeşti acum ? 1491-27

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Arges
Nr. mesaje Nr. mesaje : 636
Puncte : 757
Reputatie Reputatie : 27
Hobby-uri Hobby-uri : <3 Desenul <3
Stare de spirit Stare de spirit : ஐ♣♪☼ ♦ღ☺ ۩¶√۩♥ஐ

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Dum 29 Apr 2012, 18:48

Imi plac mult romanele de dragoste, nu am ce face, imi plac, momentan citesc "Flusturaticul" de Charlotte Hughes. E o poveste interesanta de dragoste care te invata ca iubirea adevarata nu se distruge cu una cu doua.
Sus In jos
Empirical_Detachment
Genin
Genin
Empirical_Detachment

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare : Nu mai sunt
Nr. mesaje Nr. mesaje : 51
Puncte : 84
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Nu mai sunt
Stare de spirit Stare de spirit : Nu mai sunt

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mar 19 Iun 2012, 17:48

Pe un forum plin de scriitori emergenti, ultima postare e de acum aproape doua luni pe un topic despre carti?
Trist. Nu-i de mirare ca nu-l gaseam cand cautam.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am citit-o ieri si azi-noapte si am fost absolut inamorat de povestea in sine.
Desi porneste foarte bizar...iar lucrurile nu se leaga prea bine decat undeva dupa jumatatea cartii, mi-a facut placere sa o tratez cu rabdare si sa astept sa-si desluseasca secretele. Pe alocuri a trebuit sa fac pauza si sa verific cateva chestii de prin narativa. Se intampla ca o buna parte din capitolele mai introspective sa fie de fapt comentarii politice cu vedere la conducerea, atunci, comunista a Rusiei si greselile liderilor. Aceste comentarii sunt foarte frumos mascate sub o intriga SF de calitate, cu una dintre cele mai geniale premize din tot ce am citit pana acum. Pe masura ce ma apropiam de final nu-mi venea sa las cartea din mana, desi se lumina de ziua iar ochii ma usturau de la lumina aspra a lampii mele de lectura.

Sus In jos
Avada Kedavra
Jōnin
Jōnin
Avada Kedavra

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In coltul intunecat al propriei minti...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1080
Puncte : 1250
Reputatie Reputatie : 84
Stare de spirit Stare de spirit : Neutra

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mar 19 Iun 2012, 18:17

Enigma Otiliei
George Calinescu
Este o carte fabuloasa care te rapeste in lumea ei de basm in adevaratul sens al cuvantului. Desi am fost sceptica in privinta ei la inceput, dupa ce am parcurs prima pagina, m-am indragostit nebuneste de aceasta carte.
Povestea incepe in ziua cand Felix Sima, un student eminent, dupa moarte tatalui sau, este trimis sa locuiasca la familia Giurgiuveanu.
Acolo el o intalneste pe frumoasa Otilia. O tanara vioaie, nonconformista, de care Felix se indragosteste nebuneste din prima zi.
Dupa numeroase intamplari, Felix ii marturiseste Otiliei sentimentele. Aceasta le incurajeaza. Si totusi contrar acestui episod, fata il paraseste pe protagonsi in favoarea lui Pascalopol. Un mosier batran. care dupa cum spune si el ''nu a avut noroc in casatorie''.
Astfel intre cei doi nu mai ramane decat o dragsote platonica. In final Felix constientizand ca nu ar fi putut sa o iubeasca pe fata pana la final. El fiind indragsotit de naluca tanara a acesteia!

Sus In jos
Empirical_Detachment
Genin
Genin
Empirical_Detachment

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare : Nu mai sunt
Nr. mesaje Nr. mesaje : 51
Puncte : 84
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Nu mai sunt
Stare de spirit Stare de spirit : Nu mai sunt

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mar 19 Iun 2012, 18:41

Requiem a scris:
Enigma Otiliei
George Calinescu
Este o carte fabuloasa care te rapeste in lumea ei de basm in adevaratul sens al cuvantului. Desi am fost sceptica in privinta ei la inceput, dupa ce am parcurs prima pagina, m-am indragostit nebuneste de aceasta carte.
Povestea incepe in ziua cand Felix Sima, un student eminent, dupa moarte tatalui sau, este trimis sa locuiasca la familia Giurgiuveanu.
Acolo el o intalneste pe frumoasa Otilia. O tanara vioaie, nonconformista, de care Felix se indragosteste nebuneste din prima zi.
Dupa numeroase intamplari, Felix ii marturiseste Otiliei sentimentele. Aceasta le incurajeaza. Si totusi contrar acestui episod, fata il paraseste pe protagonsi in favoarea lui Pascalopol. Un mosier batran. care dupa cum spune si el ''nu a avut noroc in casatorie''.
Astfel intre cei doi nu mai ramane decat o dragsote platonica. In final Felix constientizand ca nu ar fi putut sa o iubeasca pe fata pana la final. El fiind indragsotit de naluca tanara a acesteia!


E uimitoare cat de mult apare tematica asta a iubirii neimplinite in literatura romana. De la Enigma Otiliei, care pe mine personal m-a lasat rece, pana la alte clasice precum Corijent la limba romana a lui Ion Minulescu, la Nunta in cer si La tiganci ale lui Mirce Eliade, chiar si la 69 a lui Ionut Chiva - mai putin clasica, dar relevanta -, am observat mereu ca autorii romani graviteaza adesea in asa directii cu povestile lor. Figura mistica, nevrotica a femeii devine obsesie pentru atat de multi incat lucrarile devin ode pentru insasi esentele feminitatii.
Asta sau avem foarte multi autori foarte frustrati. Mai trebuie sa citesc pana sa ma hotarasc.
Sus In jos
♥Deyutza♥
Chūnin
Chūnin
♥Deyutza♥

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : in Narniaaa <3 :))
Nr. mesaje Nr. mesaje : 884
Puncte : 1129
Reputatie Reputatie : 72
Stare de spirit Stare de spirit : Acceptabila. :)

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mier 20 Iun 2012, 18:31

Divergent

Veronica Roth


[b]Este prima carte a aceste autoare si pot zice ca este o capodopera. Plina de actiune, drama, tradari, rasturnari de situatie si dragoste.

Am sa va scriu ceea ce scrie pe coperta
:
"O singura alegere
Iti hotaraste prietenii,

O singura alegere
Iti defineste idealurile,

O singura alegere
Iti determina credinta- pentru totdeauna

O singura alegere
Te poate transforma radical

Intr-un Chicago distopic, orasul in care taieste Beatrice Prior, societatea este impartita in cinci factiuni, fiecare dintre ele cultivand o anumita virtute: Candoarea (cei sinceri), Prietenia (cei pasnici), Neinfricarea (cei curajosi), Abnegatia (cei altruisti) si Eruditia (Cei inteligenti). In fiecare an, intr-o zi anume, tinerii in varsta de saisprezece ani trebuie sa-si aleaga factiunea din careia ii vor fi devotati pentru tot restul vietii. In ceea ce o priveste pe Beatrice, ea trebuie sa hotarasca daca ramane alaturi de parintii ei sau alege factiunea care considera ca i se potriveste cel mai bine. In cele din urma,alegerea pe care o face va surprinde pe toata lumea, inclusiv pe ea.
Dar are un secret pe care l-a ascuns de toata lumea deoarece fusese prevenita ca i-ar putea aduce moartea. Si, pe masura ce descopera un conflict care ia treptat amploare, amenintand sa destrame societatea aparent perfecta in care traieste, afla ca secretul ei ar putea-o ajuta sa-i salveze pe cei dragi... sau ar distruge-o."

Ei bine sper sa va atraga. Va asigur ca e o carte ce nu o poti lasa din mana odata ce o incepi.

Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend
Bubu.

Merite deosebite : Ce carte citeşti acum ? J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Mier 20 Iun 2012, 18:55

O calatorie spre centrul pamantului
Jules Verne


O calatorie spre centrul Pamantului (in franceza Voyage au centre de la Terre) este un roman scris de Jules Verne.

Profesorul Otto Lidenbrock, lector in mineralogie, locuieste intr-un apartament din Hamburg, impreuna cu nepotul Axel, servitoarea Martha si nepoata sa, Grauben. Intr-o zi profesorul aduce acasa o carte veche continand o foaie cu un limbaj codat, semnata „Arne Saknussemm”. In ciuda celor mai laborioase eforturi, profesorul Lidenbrock esueaza in incercarea sa de a descifra codul; pentru asta se autopedepseste cu infometare, extinzand aceasta pedeapsa si asupra celorlalti membri ai casei sale. Din intamplare, Axel, rsmas singur in odaia acestuia, descifreaza mesajul si vrea sa-l arunce in foc dupa ce ii citeste continutul, adica instructiunile lui Arne legate de o descindere in centrul Pamantului: "Coboara în craterul lui Yocull din Snefells, pe care umbra lui Scartaris vine sa o mangaie inaintea calendelor lui Iulie, calator indraznet, si vei ajunge in centrul Pamantului. Ceea ce eu insumi am facut. Arne Saknussemm.". Profesorul vine acasa, afla si el mesajul si imediat isi face bagajele, care includ printre altele accesorii de alpinism, spre dezamagirea lui Axel care nu este pregatit pentru o astfel de calatorie.


Foaia din roman cu Scrierea runica semnata „Arne Saknussemm”

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cei doi pleaca spre Islanda. Ajunsi acolo il angajeaza pe Hans, un localnic care se bucura de renumele de a fi o calauza incercata. Cei trei se duc la vulcanul stins Sneffels si incep coborarea. Avand asupra lor lanterne, tarnacoape si mancare pentru csteva luni bune. La un moment dat raman fara apa si Hans ii ajuta facand o gaura in perete, de unde tasneste apa fierbinte, dar potabila. La un moment dat, Axel se rataceste, dar este gasit ulterior. Calatorii ajung la o panza de apa care mai tarziu se va dovedi a fi o mare subterana. Ei incearca sa o traverseze construindu-si o barca, dar curentii ii imping inapoi de unde au plecat; pe parcursul calatoriei, ei descopera fosile cu care profesorul ar putea să-si imbogateasca colecaia si sa-si sporeasca reputatia.
Cutreierand regiunea in care au ajuns, gasesc semne care atesta ca Arne a fost pe acolo, precum si un tunel blocat de o stanca. Ei detoneaza stanca cu dinamita pe care o au la dispozitie, dar forta exploziei provoaca revarsarea apei prin gaura produsa. Luati de ape, ei ajung ulterior sa urce, impinsi de lava din jurul lor. In cele din urma sunt aruncati prin vulcanul Etna in Marea Mediterana, pe insula Stromboli, in apropierea Siciliei. De acolo ei se întorc acasa, iar Axel si Grauben se casatoresc.


~ Sper sincer sa va placa si sa nu va fi incurcat prea tare, sa fi inteles cei care nu au citit cartea. O recomand din toata inima si sunt ferm convinsa ca nu veti regreta. Nu citesc orice carte, iar pe aceasta am terminat-o in 2 zile :) Veti invata multe lucruri din aceasta carte si poate cine stie, cei care se vor face savanti sau altele asemanatoare se vor indruma de aici.
Sus In jos
Empirical_Detachment
Genin
Genin
Empirical_Detachment

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare : Nu mai sunt
Nr. mesaje Nr. mesaje : 51
Puncte : 84
Reputatie Reputatie : 15
Hobby-uri Hobby-uri : Nu mai sunt
Stare de spirit Stare de spirit : Nu mai sunt

Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19Joi 21 Iun 2012, 11:30

Va rog eu...NU MAI POVESTITI CARTI!
Ziceti-va opinia, cum vi s-a parut, ce personaje v-au placut si cam ce tematica vi s-a parut interesata in carte, dar nu dati de gol intreaga poveste. Daca cineva doreste sa citeasca cartea dupa ce ati postat voi, cum va asteptati sa mai fie surprins de poveste?
Sus In jos
Continut sponsorizat




Ce carte citeşti acum ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? I_icon19

Sus In jos
 

Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-