Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Aneta Blanche
Chūnin
Chūnin
Aneta Blanche

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : -
Nr. mesaje Nr. mesaje : 981
Puncte : 1328
Reputatie Reputatie : 156

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 24 Feb 2013, 13:15





'Pisica' scrisă de Geoges Simenon. Doi bătrânei căsătoriți fără a știi ce constă într-o căsnicie, se urăsc de moarte, după ce și-au ucis unul altuia animalele de companie: un pisoi (animal ce aparținea bătrânului Emile) și un papagal (pasăre a cărui stăpână este bătrâna Marguerite). Cei doi comunică doar prin intermediul a câtorva bilete, mănâncă separat, dorm în aceeași cameră, dar în paturi diferite, fiecare având prins de perete un portret al fostului partener de viață care a murit.

Mai departe, vă las pe voi să descoperiți cum se desfășoară acțiunea în casa celor doi "străini"...


Recomand oricui această carte, deoarece pot spune că este foarte interesantă și, chiar merită citită !
Sus In jos
Hellspawn
Chūnin
Chūnin
Hellspawn

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 817
Puncte : 1106
Reputatie Reputatie : 101

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 26 Feb 2013, 18:40

Pai acum ca am terminat toata seria din Vampiri Sudului m-am apucat de Hamlet.
Dap,am uimito si pe prifa de romana ca mereu la ceietul de lecturi eu vin cu romane politiste si carti cu vampiri.Dar daca tot am auzit de asta si mi-a fost recomandata m-am apucat sa o citesc.

Este o piesa de teatru scrisa de William Shakespeare iar personajul principal este Hamlet un print,dar nu orice print ci printul "Danemarcei".Tatal lui a fost ucis(de catre Claudius actualul rege al Danemarcei si frate al sau pe care il acuza ca i-a furat "viata,sceptrul si regina") iar el a fost insarcinat de catre "duhul" tatalui sau sa ii razbune moartea.Toti de la curte se intreaba ce il "mahneste" sau de ce este atat de...trist? si pun asta pe seama dragostei crezand ca acesta este indragostit de Ofelia.
Furios Hamlet il ucide pe Polonius si ii arunca vorbe usturatoare mamei lui numind-o "tarfa" si nu-mai-stiu-cum :)).Din cate am inteles dupa ce il ucide pe Polonius Hamlet pleaca spre Anglia.Si atat ca nu am ajuns mai departe.Aici am ramas deoarece am inceput cartea deabea ieri.Since nu ma asteptam sa imi placa insa ma captat pe bune si cand ma apuc sa citesc nu mai pot lasa cartea din mana.Am pus cateva cuvinte din piesa pe care mi le amintesc...Mdah...nu ma asteptam dar cartea ocupa un loc important in topul meu de carti si nu este una cu vampiri...

Un mic citat
: "A fi sau a nu fi, aceasta e întrebarea.Mai nobil e să rabzi în cuget, oare,săgeți și praștii ale ursitei rele,sau apucând o armă, să curmial restriștilor noian? Să mori… să dormi…Nimic mai mult. Și printr-un somnsă știi că pui sfârșit durerii sufleteștiși-atâtor mii de alte suferințe ce sunt a cărnii parte.E o-ncheiere chiar foarte de dorit."
Sus In jos
Nobody
Genin
Genin
Nobody

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Departe.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 448
Puncte : 477
Reputatie Reputatie : 7
Stare de spirit Stare de spirit : Instabilă

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 03 Mar 2013, 20:36

Doi ochi albastri de Thomas Hardy.

Numele mi se parea interesant, iar la inceput m-a captivat, dar din nefericire, doar pana la jumatate. Nici pana acum nu am reusit sa o termin, si am inceput acum mai bine de o luna, sau chiar doua ...
Un scurt rezumat din ce am citit: este vorba de o domnisoara pe nume Elfride, care, din cate am inteles eu, se indragosteste de doi barbati, unul pe nume Stephan [ cred ] iar celalalt d. Knight [ cred ], sper sa nu fi incurcat numele cu al altui personaj. Nu de alta, dar am cam uitat. Cum spuneam, nu am mai citit de mult timp, din cauza lipsei de timp. Revenind ... Dragostea dintre Elfride si Stephan nu este autorizata de catre tatal lui Elfride, deoarece Stephan provine dintr-o familie modesta, nedemna de Elfride. Nu am ajuns inca la partea in care Knight isi arata dragostea fata de Elfride, daca manifesta asa ceva.
Oricum, este o carte destul de buna, poate vina este a mea, deoarece nu citesc foarte multa literatura universala clasica, si nu stiu sa apreciez o carte buna.
Daca va intereseaza, va sfatuiesc sa o cititi, pentru ca Thomas Hardy este un scriitor foarte laudat, iar cartile sale de asemenea.
Sus In jos
Ambriel Malphas
Jōnin
Jōnin
Ambriel Malphas

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Roman
acebook acebook : Alexandra Elena
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1447
Puncte : 1767
Reputatie Reputatie : 270

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Lun 04 Mar 2013, 20:05

Impotriva Dorintei ==> Sandra Brown

Este o carte minunata, de dragoste, tipic domnisoarei Brown. Prima data nu am vrut sa o citesc, chiar de loc. Insa dupa ce am deschis cartea, pe coperta era declaratia tatei pentru mama. Si mi-a zvacnit curiozitatea, si cum era o caldura molesitoare afara si nu aveam ce face, m-am apucat de citit. Dupa primele pagini nu am lasat-o din mana, nu am mai putut sa ii dau drumul, si in doua zile am terminat-o.
Nu o sa va dau explicatii multe despre carte, o sa spun numai cateva lucruri. Personajul principal [ aceasta fiind o tanara domnisoara] incearca sa isi inece amarul pe care l-a dus cu fostul sau logodnic, casatorindu-se cu un alt barbat. Insa chiar in seara logodnei, David, apare dupa 6 ani, spunand ca o vrea inapoi. Ea incepe sa fie bantuita de amintirile petrecute impreuna, devine indecisa, si nu stie ce sa faca, pe cine sa aleaga.
In final va ramane cu [...] Surpriza!

O recomand, mie mi s-a parut cea mai frumoasa carte scrisa de Sandra. dap !
Sus In jos
Amaranth
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Lumea.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 354
Puncte : 406
Reputatie Reputatie : 26
Hobby-uri Hobby-uri : A face nimic...
Stare de spirit Stare de spirit : Plictisită.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 05 Mar 2013, 13:58

Încă mai citesc Vampirii Sudului de Charlaine Harris. Am rămas pe la volumul patru, dar recunosc, am fost cam leneșă cu cititul în ultimul timp. Nu e că nu îmi plac cărțile ei dar uneori excesul de supranatural nu îmi pică foarte bine. Recunosc, ador supranatural și fantasticul. Vampiri, zâne, spiriduși și alte creaturi fantastice și îmi place foarte mult să citesc despre astfel de chestii însă atunci când sunt îmbinate cât de cât acceptabil, în schimb Charlaine a făcut o adevărată încurcătură aici. Sper că lucrurile o să se redreseze.

Anw, Am terminat Cronicile din Narnia de curând și post spune că le ador. Ăsta da fantastic.
Sus In jos
Dellz
Chūnin
Chūnin
Dellz

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Hell
acebook acebook : Delia P.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 849
Puncte : 1052
Reputatie Reputatie : 121
Hobby-uri Hobby-uri : Slaying
Stare de spirit Stare de spirit : Are you stupid or something?

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 24 Mar 2013, 15:10

Deci mi-a adus mama o carte numita "Graziella" de Lamartine. Nu am inteles eu mare branza din ea inca, dar e destul de buna. Nu citesc foarte des, dar cred ca-mi va placea.
Cunosti tu tara unde infloresc lamiii?
Sus In jos
http://dellz405.tumblr.com/
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 24 Mar 2013, 17:30

Medicii blestemati de Christian Bernadac. Este o carte ce descrie "experientele medicale pe oameni in lagarele de concentrare" ale Germaniei in cel de-a doiea razboi mondial. De la un timp a inceput sa ma intereseze acest subiect, asa ca am inceput si eu sa ma informez mai in amanunt. Nu pot spune ca o recomand cuiva.. poate doar celor pasionati de istorie si de astfel de lucruri.. In rest, mie una mi se pare destul de brutala, exprimarea detaliata si restul nu sunt potrivite pentru toti. :)
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 24 Mar 2013, 19:47

Tocmai ajm terminat de citit "Post-Mortem", scrisa de Karin Slaughter, un thriller absolut fascinant. In carte se vorbeste despre o tragedie ingrozitoare petrecuta intr-o sambata seara, la ringul de patinaj din micul oras Heartsdale. Aceasta aduce dupa sine descoperiri terifiante, inimaginabile, despre abuzul copiilor si o retea de pedofili. Uciderea unei fetite de 13 ani face posibila descoperirea acestora si probabil, inceperea rezolvarii acestei mari probleme morale. Este o carte pentru cei cu sange-rece, ca zic asa, de asemenea, pentru cei care nu au probleme cu stomacul. lough
Sus In jos
▬Krux .
Chūnin
Chūnin
▬Krux .

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : K.T. + F.S.K.D.
acebook acebook : Just hi5
Nr. mesaje Nr. mesaje : 641
Puncte : 840
Reputatie Reputatie : 132
Hobby-uri Hobby-uri : PIREU .
Stare de spirit Stare de spirit : Huh..

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 26 Mar 2013, 01:03

M-am apucat ieri de citit " Ochii aurii ai Roxanei " de Costache Anton si pot spune ca e o carte foarte interesanta . dap !

Nu are o poveste continua , fiind compusa din mai multe intamplari cu titlu distinct . Fiecare trateaza despre schimbarile de personalitate intr-un mod subtil , la inceput fiind cam ciudate , dar lasandu-te la final pe ganduri .

Nici personajele nu sunt aceleasi , dar cele mai intalnite sunt Dani cu Tin si Uca cu Ionita . Aceste personaje apar cel mai des impreuna . Unele povesti , cum ar fi " Castelul " si " Ziua in care a aparut Tiberiu " sunt povestite de fete , pentru a arata ambele perspective .

Am gasit in ea raspunsuri la unele intrebari , mai ales cand povestea se termina cu o fraza scurta dar cuprinzatoare , asupra careia simti nevoia sa revii .

" - Nu vii sa-ti faci castelul ?
-Nu...nu-l mai fac .. "
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 26 Mar 2013, 13:13

Adam şi Eva - Liviu Rebreanu



Este, cu singuraţă, autorul meu preferat român. Are un talent inegalabil de a descrie anumite secvenţe: durere, plăcere, iubire, disperare. Foloseşte cuvinte simple, dar care descriu o sumedenie de reacţii ale omului. Este un autor pe care-l respect, îl văd un exemplu perfect al scriitorului pătimaş. Ştie cum să facă cititorul să rămână fascinat de povestea lui şi, în acelaşi timp, să-l înveţe anumite lucruri despre univers şi fiinţa umană.
Adam şi Eva este o carte ce are la bază 8 poveşti de dragoste, 8 vieţi ale unor suflete ce se întâlnesc pentru o secundă, având un sentiment de deja-vu. Rebreanu descrie fiinţa umană, o psihologie întortocheată, ce scoate la lumină sufletul fiecărei persoane. Discută despre iubire, în cea mai mare parte, explicând de unde provine sentimentul de dor, de iubire din partea cuiva şi, în paralel, explică rolul nostru în viaţă, dat de Dumnezeu. Este o carte psihologică, romanţă şi puţină religie. Eu o recomand tuturor, nu e grea, autorul ştie cum să descrie în aşa mod cât să poţi înţelege ceva din ce spune. Nu e o carte ce o citeşti la şcoală, în pauze, sau la metrou, trebuie citită cu atenţie şi profunzime cât să-i înţelegi cu adevărat vorbele. Momentan n-am terminat cartea, de fapt, sunt chiar la început, dar m-a atras încă de la primele 20 de pagini, este formidabil modul în care releatează durerea unui om cât şi sentimentul de iubire. Este singurul scriitor, de până acum, care mi-a descris dragostea atât de precis, atât de pătrunzător, cât să mă uimească chiar dacă ştiam prea bine cum se manifestă ea.


Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
VMVDD ♛
Sennin
Sennin
VMVDD ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : -
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1587
Puncte : 2106
Reputatie Reputatie : 340

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mier 27 Mar 2013, 18:31

Christine Falls: Dosarul unei morţi suspecte

by Benjamin Black

M-am apucat de ceva timp de citit această carte, ce m-a atras a fost titlu, deoarece căutam ceva legat de crimă şi mă aşteptam să fie ceva sângeros, însă este destul de soft. Cartea este destul de drăguţă, cel puţin până unde am ajuns eu. Este vorba despre Garret Quirke, patologist la spitalul Holy Family, care descoperă într-o seară, pe jumătate beat, cum cumnatul său, Malachy Griffin, un obstretician destul de faimos, falsifică dosarul ce priveşte decesul tinerei Christine Falls, a cărei adevărată moarte a fost cauzată în timpul unei naşteri. Apar destul de multe secrete de familie, alte obscurităţi despre Biserica din Dublin, catolică dacă nu mă înşel, care este implicată în traficul internaţional de orfani şi aşa mai departe.
Vă sfătuiesc să o citiţi, nu ştiu ce aţi înţeles din ce am spus eu, dar dacă aş prezenta totul s-ar duce tot misterul, asta în caz că vrea cineva să o citească.
Sus In jos
~Linna~
Chūnin
Chūnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In mister....
Nr. mesaje Nr. mesaje : 656
Puncte : 752
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : Cititul
Stare de spirit Stare de spirit : Is a secret...

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 12 Mai 2013, 14:40

Ultima carte pe care am citit-o a fost "Mandrie si Prejudecata" de Jane Austen.

Pot sa spun ca este cartea mea favorita....si asa va ramane...
Este prezentata o foarte frumoasa poveste de dragoste in care iubirea adevarata poate trece peste orice lucru...
Chiar daca la inceput Darcy (protagonistul) nu avea o parere buna despre Elisa (protagonista) din cauza familiei sale...acesta s-a indragostit de ea...si oricat de mult a incercat sa isi inabuse sentimentele nu a reusit....totul pare impotriva lor si cei doi...

Ei bine nu am de gand sa va spun....va las pe voi sa descoperiti...Daca nu ati ctit cartea faceti-o....deoarece este o carte supeba......
Sus In jos
https://www.facebook.com/LaLaNeBuNieFanPage.
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Lun 20 Mai 2013, 21:19

Fereastra sparta - Jeffery Deaver.
Dupa cum am mai spus, este autorul meu preferat, e de-a dreptul genial, ca sa ma rezum la un simplu cuvant. Dupa asta as vrea sa ma apuc de Adam si Eva, caci aud ca este tare interesanta si prinde. a hug
Sus In jos
Eos
Special Jōnin
Special Jōnin
Eos

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Italia, Vigevano.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1525
Puncte : 1732
Reputatie Reputatie : 101
Hobby-uri Hobby-uri : Sa desenez si sa scriu!
Stare de spirit Stare de spirit : La fel ca intodeauna .....melancolica....

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 21 Mai 2013, 13:24

Un yankeu la curtea regelui Arthur de Mark Twain. Nu demult am inceput sa citesc aceasta carte. Am citit deja trei capitole. Si deja m-am indragostit de ea, este foarte interesanta. Un mic rezumat: este vorba dspre un barbat care a nimerit in epoca medievala. Apoi a fost capturat de sir Kay, unul din cavaleri lui Arthur. Barbatul era foarte bulversat, neintelegand ce se intampla. Iar Kay la dus in camelot. La inceput credea ca a nimerit la Ospiciu (casade nebunu lough ), dar a fost lamurit de un taran ca se afla la curtea regelui. Astfel Kay la dus la rege, urmat de alti talhari prinsi. Este foarte interesanta, cat am ras la partea cu ospiciu. rolling on the floor Va recomand so cititi. A devenit cartea mea preferata. in love
Sus In jos
Diana
Legend
Legend
Diana

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cosoveni ~ Craiova
acebook acebook : Diana Violeta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1907
Puncte : 2295
Reputatie Reputatie : 200
Hobby-uri Hobby-uri :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Sam 22 Iun 2013, 12:09

Crescendo- Becca Fitzpatrick. Crescendo este cel de-al doilea volum al serie Ingerul noptii. Pot spune ca iubesc aceasta carte! Este exceptionala.  În cartea Crescendo de Becca Fitzpatrick este vorba de Nora din Portland, care credea că viaţa ei era perfectă, însă s-a înşelat.  Patch este îngerul ei păzitor şi ea începe o relaţie cu el, ea fiind preocupată de a dezvălui misterul morţii tatălui ei, care a plecat într-o noapte şi nu s-a mai întors acasă. Ea se bazează pe îngerul său, dar acesta nu îi răspunde niciuneia dintre întrebările sale, iar ea fiind încăpăţânată se hotărăşte să afle răspunsuri pe cont propriu. Ea se supune singură la riscuri, crezând că Patch îi va fi mereu alături şi o va sprijini, în mica ei călătorie spre adevăr.
La început cele două personaje par imature dar simpatice, ţinând cont şi de dragostea lor interzisă...
  Totuşi personajul Patch, îngerul îi este alături lui Nora, inclusiv şi prietena ei cea mai bună, Vee, în călătoria spre aflarea adevărului despre tatăl său, întâlnind diverse fenomene întunecate, iar cea mai amuzantă fază pentru mine, deşi n-ar trebui, este că după ce ea în sfârşit află lucruri despre tatăl său, mai află şi că el nu este tata biologic.


Am citit primul volum in mai putin de o zi, iar acum m-am apucat de al doilea. Este cartea mea favorita si chiar v-o recomand. Nu m-am asteptat sa fie atat de buna inainte sa ma apuc sa o citesc. 
Sus In jos
iPrieten?
Jōnin
Jōnin
iPrieten?

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Sarcasmia
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1293
Puncte : 2000
Reputatie Reputatie : 433

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Sam 22 Iun 2013, 13:47

Momentan citesc 2 serii.


Seria 50 shades of Grey/50 de umbre ale domnului Grey de E.L.James este o carte care vorbeste despre filozofia viettii. Lol, joking. Este o carte erotica pentru adulti. Protagonistii principali sunt Anastasia Steel, o studenta de 21 de ani, care, rugata de prietena ei cea mai buna, se duce sa-i ia un interviu milionarului Christian Grey. Tensiunea sexuala este prezenta de la prima privire. Anastasia este bantuita de ochii gri, reci, sexy ai domnului Grey, care, intr-o zi o viziteaza la locul de munca cu scuza ca vrea sa achizitioneze piese de mobilier. 
Pe parcursul cartii ni se dau detalii din trecutul intunecat si trist al lui Christian, care aproape era sa moara de foame pana fusese adoptat. Este o carte numai buna pentru...citit. Are o actiune foarte...schimbatoare. 
Volumul 1 : "50 de umbre ale domnului Grey"
Volumul 2 : "50 de umbre intunecate"
Volumul 3 : "50 de umbre descatusate"
O recomand celor care le place adrenalina. ;)


A doua serie se numeste "Disparuti" de Michael Grand. Am ajuns la volumul al treilea, Minciunile. Este o serie pentru adolescenti, dar nu una foarte obisnuita. Cat ai clipi, toata lumea a disparut. Disparuti. Toti cu exceptia tinerilor. Dar fara nici un adult. Fara profesori, politisti, doctori, parinti. Si tot asa de brusc dispar si telefoanele, internetul, televiziunea. Fara nici o posibilitate de a cauta ajutor. Si fara vreo sansa de a afla ce se intampla. 
Foamea ameninta. E domnia salbaticilor. O creatura sinistra pandeste din umbra. Animalele devin mutante, iar adolescentii se schimba si ei, le apar talente noi, puteri inimaginabile, periculoase, mortale, care sporesc zi de zi.
Este o lumea noua si inspaimantatoare. Se aleg parti, se pregateste o lupta. Cei puternici impotriva celor slabi. Iar timpul se scurge inexorabil : in ziua in care implinesti 15 ani, dispari, la fel ca toti ceilalti.
Cam asta ar fi un rezumat, sunt multe personaje principale, cartea este superba. Superba.
O recomand tuturor aolescentilor sub 15 ani.  =))
Sus In jos
Andrușka
Special Jōnin
Special Jōnin
Andrușka

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : In your heart
acebook acebook : Suntem o familie saraca nu ne permitem :))

Nr. mesaje Nr. mesaje : 1833
Puncte : 2090
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : MULTE!

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 23 Iun 2013, 15:57

Pai abea am citit o carte ( adica ieri) Generala, cei mai naspa ani din viata mea.O pierdere de timp, descrierea era la pamant, iar dialogul mult si sec, insa am citit-o pentru-ca mi-a dat-o varamea cadou si na...
Da stiu, sunt tinuta in cadouri.
Dar ieri seara am inceput Enigma Otiliei de Calinescu.happy
Sus In jos
Ambriel Malphas
Jōnin
Jōnin
Ambriel Malphas

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Roman
acebook acebook : Alexandra Elena
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1447
Puncte : 1767
Reputatie Reputatie : 270

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Lun 01 Iul 2013, 18:14

Am terminat de citit ''Pe cuvant de spioana'' de Ally Carter.
Sincer, la inceput nu era cine stie ce, nu imi placea. Apoi mi-a starnit din ce in ce mai mult interesul.
Cammie este studenta la singurul liceu de spioane, un internat format numai din fete. Mama sa, care este directoare, pregateste un test impreuna cu domnul Solomon. Dar nu orice fel de test, ci unul care le va schimba conceptia despre viata tinerelor fete.
Cammie incepe sa aiba suspiciuni atunci cand o parte din internat se inchide, aripa de Est, pretextul folosit de mama ei fiind cel de a renova coridoarele. Ea patundre cu prietele sale, si afla ca defapt, acolo, se construies noi camere. Acestea isi pun semne de intrebare, la ce le-ar trebui camere noi cand toate fetele au loc in internat, si ajung la concluzia ca ar putea veni acolo niste fete noi. Insa speranta le este distrusa cand in loc de fete, vin baieti, internatul pentru fete devenind apoi un internat obisnuit.
Printre baieti se numara si X [nu ii spun numele] care ii trezeste suspiciuni lui Cammie, si de care fata se apropie. Apoi, apar fel si fel de probleme in arta spionajului, si tot asa mai departe. In prima parte a cartii, Cammie e urmarita de gelozie, X fiind un spion mult mai bun decat ea. Apoi, descopera adevarul cu privire la baieti. :> :>

E o carte minunata, cu spioni. MERITA CITITA !
Sus In jos
Ax München
S-Class
S-Class
Ax München

Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Ax München
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2636
Puncte : 3266
Reputatie Reputatie : 272

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mier 24 Iul 2013, 00:14

De curand, am inceput sa citesc seria ''Fifty Shades of Grey''. Pe langa ca ii ador titlul, contine o poveste plina de actiune, care m-a cucerit de la primele cuvinte. Eu am ajuns la volumul 2 si deja sunt incantata ca ma afund in aceasta poveste, plina de o originalitate care-mi face pielea sa se zgribuleasca. Incercati s-o citit, merita! Puteti sa cititi si online, este un site pe care-l veti gasi. :) Oricum, Christian si Ana va vor cucerii de la primele fraze, iar eu sper sa savurati fiecare cuvant al acestui roman plin de romanta, amuzament, dar pentru adulti.
Sus In jos
Hellspawn
Chūnin
Chūnin
Hellspawn

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 817
Puncte : 1106
Reputatie Reputatie : 101

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Lun 29 Iul 2013, 18:49

Tocmai m-am apucat de Twilight.Tocmai am terminat volumul al doilea "New Moon" si pot sa spun cu mana pe inima ca eu sunt "in limba" dupa carte desii sunt de parere ca volumul doi deja plagiaza "Romeo si Julieta" pe fata.Adica autoarea chiar spune ca a cam dat copy/paste la cartea asta,Romeo(Edward) pleaca si apoi afla ca Julieta( Bella) a murit si vrea sa se sinucida.Bineinteles ca Edward nu apuca sa se sinucida datorita Bellei dar asta e altceva.Oricum cred ca toata lumea stie ce sa intamplat pana acum in poveste so nu cred ca mai are sens sa povestesc.Dupa parerea mea este putin cam "trasa de par" dar merge.Dupa ce termin seria Twilight as vrea sa ma apuc si eu de cartea prezentata de Ely mai sus.Oricum mai am doua volume mari si "late" deci o sa dureze vreo doua saptamani pana "scap" de ele.Pupici!
Sus In jos
Alexandra.
Chūnin
Chūnin
Alexandra.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Calarasi
Nr. mesaje Nr. mesaje : 797
Puncte : 865
Reputatie Reputatie : 50
Hobby-uri Hobby-uri : scris, citit, ascultat muzica

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 06 Aug 2013, 21:19

Actual citesc Ingerul Noptii-2- Crescendo de Becca Fitzpatrick. Am terminat prima carte destul de repede fata de alte carti citite pana acum si abia astept sa o termin si pe aceasta cat mai repede. Cartile astea m-au captivat total prin misterul ce pluteste asupra lui Patch si faptul ca el stie atat de multe despre Nora chiar daca nu s-au cunoscut inainte. Acum situatia de complica si mai mult in volumul al doilea ceea ce ma fascineaza total. Cred ca mai am un volum sau doua si termin seria, dar presupun ca le voi termina tot asa de repede ca si pe primul.
Sus In jos
Andreea Sch ♛
Sennin
Sennin
Andreea Sch ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : .
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2598
Puncte : 3358
Reputatie Reputatie : 573

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Mar 17 Sept 2013, 22:29


Tacerea mieilor-Thomas Harris
O agenta FBI va fi pusa sa se ocupe de cazul unui criminal in serie, victimele lui fiind jupuite de vii, iar singura modalitate prin care ar putea sa-l captureze sau cel putin sa ii inteleaga mintea criminala, ar fi sa apeleze la Hannibal Lecter-psihiatru canibal (dar cred ca toata lumea stie acest lucru). Agenta il va vizita la inchisoare, fascinandu-l din prima clipa. Pe parcus, sunt convinsa ca aceasta fascinatie se va accentua.
Intrucat Thomas Harris este creatorul lui Hannibal Lecter, este imposibil sa nu te captiveze din prima clipa. Nu sunt adepta cartilor politiste, cel putin de o vreme ma cam plictisesc, dar ideea acestui roman este draguta. 
Sus In jos
S. Felicia
Chūnin
Chūnin
S. Felicia

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Brăila
acebook acebook : Felicia Stratulat
Nr. mesaje Nr. mesaje : 606
Puncte : 817
Reputatie Reputatie : 55
Hobby-uri Hobby-uri : Seriale, citit, facebook, muzică, filme, prosteală
Stare de spirit Stare de spirit : meh...

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 06 Oct 2013, 20:24

Păi, m-am apucat să citesc "Crimă şi pedeapsă" de Dostoievski şi am mai găsit o carte interesantă care nu m-am putut abţine să nu o încep "M-am hotărât să devin prost" de Martin Page :d
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Dum 06 Oct 2013, 21:20

Tocmai ce m-am apucat de " Urzeala tronurilor". Inițial mă apucasem de serial, aproape am terminat primul sezon, dar m-am gândit să citesc prima dată cărțile și după să văd serialul.  Îmi place mult de Arya, cât și de Daenerys. Sunt preferatele mele. Drogo este personajul meu masculin preferat, deși la început mi-l doream mort cât mai repede.
Revenind la carte, știu că sunt 6 volume, iar eu una am găsit doar 4 online, pentru că sunt prea scumpe ca să le iau pe toate la pachet; părerea mea. Am citit aproximativ 100 de pagini și pot spune că-mi place foarte mult. Descrierea e atât de bună, sincer, nu am nimic de replicat, ca să nu mai zic, în paralel, că serialul e leit cu cartea, până și la decor. Cred că mi-am descoperit o nouă obsesie.  
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Skitte
Chūnin
Chūnin
Skitte

Sex : masculin Varsta : 26
Localizare Localizare :
acebook acebook : Bogdan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 819
Puncte : 1112
Reputatie Reputatie : 153
Stare de spirit Stare de spirit : Anything Could Happen

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19Lun 07 Oct 2013, 20:15

Twilight - sunt la primul rând.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 4 I_icon19

Sus In jos
 

Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-