Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Vin 05 Oct 2012, 06:41

Tocmai am terminat o carte, asa ca m-am gandit sa trec si pe aici. :) Se numeste "Cei cinci purcelusi" de Agatha Christie si pot spune ca este geniala, la fel ca toate cartile scrise de aceasta autoare. Personal, imi plac doar cele care il au pe Hercule Poirot ca si personaj principal si nu pe Miss Marple, dar asta-i doar un detaliu usor nesemnificativ. Despre carte ce pot spune? Te tine in suspans, te face sa crezi ca "x" e criminalul si apoi, privind dintr-un cu totul alt unghi iti dai seama ca si "y" poate fi, la fel ce bine, criminalul. Cartea merita citita si daca aveti timp as recomanda si filmul. Ce-i drept actiunea este usor schimbata spre sfarsit in film, insa in sine este foarte bine realizat si strabate toti pasii mentionati in carte. Si acum m-am apucat de citit "Maitreyi" printre altele. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Este o carte scrisa de Mircea Eliade pe care trebuie sa o citesc pentru scoala, insa lectura ei merge chiar bine si pot spune ca o citesc nu pentru ca trebuie, ci pentru ca imi place. Am vazut chiar ca se face si o piesa de teatru pe baza romanului, deci probabil ma voi interesa sa vad daca pot merge. ^^
Sus In jos
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Vin 05 Oct 2012, 16:14

       Nu am mai trecut de ceva vreme pe la acest topic și mi-am zis că nu ar fi rău să vă prezint ultima carte citită, și anume Jane Eyre. Cred că acest roman poate satisface gusturile oricărui cititor, datorită exprimării lejere, ce îl face ușor de parcurs, și a acțiunii captivante, care se bazează pe povestea de viață a unei orfane. Eu îl recomand din toată inima, pentru că sunt convinsă că, după ce îl veți citi, veți fi foarte mulțumiți. dap !
       Acum m-am apucat de Portretul lui Dorian Grey, de Oscar Wilde (deși, bineînțeles, ca de obicei, mai citesc vreo trei în paralel), pentru că m-a atras atât autorul, cât și faptul că este o carte destul de controversată. think
Sus In jos
Aneta Blanche
Chūnin
Chūnin
Aneta Blanche

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : -
Nr. mesaje Nr. mesaje : 981
Puncte : 1328
Reputatie Reputatie : 156

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Vin 05 Oct 2012, 17:17

Hellow tuturor,

am aterizat şi eu, în sfărşit pe la acest subiect şi, pot spune că, cunosc câteva titluri de cărţi, majoritatea pe care le cunosc bineînţeles sunt citite...

Cu toate că nu am mai citit o carte de "un car de ani", m-am gândit că este mai bine să mă apuc de citit tocmai că a început şi această şcoală .

Nu cu mult timp înainte, m-am apucat să citesc Cazul Louise Laboine scrisă de Georges Simenon .

După primele pagini citite, efectiv, nu am mai putut lăsa cartea din mână, astfel dând pagină cu pagină, citind rând cu rând şi, fiind absorbită în totalitate de aceea carte .

Este o carte într-adevăr pe gustul meu, adică conţine o crimă . Trupul neînsufleţit al unei tinere misterioase, este gasit în Piaţa Vintimille, la ora trei dimineaţa, în scurt timp conştiincioşii inspectori de poliţie încep prin a roi în jurul cadavrului, încercând să găsească diferite indicii, amprente sau greşeli ce ar putea duce la identificarea unui posibil suspect .

Comisarul luă lanterna unui agent, îndreptând-o spre victimă, astfel constatând ca are ochiul uşor tumefiat şi buza umflată .

După autopsie, medicul legist constată că tânăra a murit din cauza unei fracturi craniene, găsind sub unghile ei, scame de lână de culoare închisă, suspectând ca atacatorul ar părea a fi un bărbat...

Mai departe, dacă sunte-ţi curioşi citiţi cartea, iar dacă nu, rămâne-ţi doar cu această scurtă introducere !

Acum câteva zile, m-am apucat de citit o nuoă carte, numită Idiotul (volumul I) scrisă de Fiodor Mihailovici Dostoievski, un autor decedat încă din 9 februarie 1881 la St. Petersburg Rusia . Este o carte foarte intresantă, frazele sunt îmbogăţite cu expresii frumoase şi noi .

Merită citite ambele capitole, dar să ştiţi că nu mulţi cititori înţeleg felul lui Fiodor Mihailovici Dostoievski de a scrie .

Eu înţeleg perfect, fiecare pagină citită cu atenţie şi răbdare, aşa că dragilor vă recomand ambele cărţi, cu încredre deplină !
Sus In jos
iPrieten?
Jōnin
Jōnin
iPrieten?

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Sarcasmia
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1293
Puncte : 2000
Reputatie Reputatie : 433

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Vin 05 Oct 2012, 17:29

Momentan citesc seria " Jocul lui Ender'" de Orson Scott Card , o serie GE-NI-A-LA!
Cartile sunt despre jocuri politice intr-o lume a viitorului , unde personajele sunt niste copii geniali...A doua serie este din alta perspectiva (perspectiva lui Bean, pentru cunoscatori) si este la fel de geniala ca prima.
V-o recomand cu caldura! :)
Sus In jos
Tudor.
Genin
Genin
Tudor.

Sex : masculin Localizare Localizare : Unde vreau ;x
Nr. mesaje Nr. mesaje : 171
Puncte : 185
Reputatie Reputatie : 5
Hobby-uri Hobby-uri : Compun versuri,Liceu..Muzica..pnm
Stare de spirit Stare de spirit : Imi traiesc viata la maxim :x

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Dum 07 Oct 2012, 19:32

Momentan citesc La rascurce de vanturi de Emily Bronte.
Sus In jos
Crissu.♥
S-Class
S-Class
Crissu.♥

Merite deosebite : Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Nici eu nu mai stiu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5281
Puncte : 5552
Reputatie Reputatie : 107
Hobby-uri Hobby-uri : tenis cu piciorul...
Stare de spirit Stare de spirit : Ca in prima zi dupa divort...

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Lun 08 Oct 2012, 08:42

In acest moment citesc "Texas Lucky" de Sandra Brown
Sus In jos
Kado Rina-chan
Genin
Genin
Kado Rina-chan

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : undeva prin univers
Nr. mesaje Nr. mesaje : 132
Puncte : 159
Reputatie Reputatie : 5
Stare de spirit Stare de spirit : Ala-Bala-Porto-Cala

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Sam 10 Noi 2012, 20:30

Pai ultima carte citita de mine se numea ,,Panza de paianjen"de Sandra Brown,dupa parerea mea este o carte foarte frumoasa pe care v-o recomand.
In carte este vorba despre Kathelen,o tanara de 20 sau 21 de ani(nu imi amintesc exact),care fusese abandonata de mic copil de parinti sai,in timp ce ea lucra intr-o tabara de vara apare un barnat pe nume Erik ce a fost chemat de propietari taberei pentru a face un interviu si niste poze,doar ca el este unul din aceei barbati obisnuiti ca toate fetele sa ii cada in brate,pe cand Kathelen,este genul de fata care pana la varsta aceea nu a vrut sa aiba de aface cu barbati si din cauza unui astfel de barbat ea renunta la magazinul de moda unde lucra,pana la urma cei doi ajung inpreuna dupa multe certuri si perversitati iar ei se despartesc datorita unui accident de avion,cand Erik este ranit usor iar nora lui vine sa il viziteze,iar cand Kathelen aude ca are acelas nume de familie ca el crede ca ea este sotia lui si fuge in San Francisco unde se angazeaza la o alta firma de moda si se casatoreste cu patronul ei,dar ceea ce nu stia ea era ca este insarcinata,pana la urma Erik o gaseste,dar oare ce va face ca sa o recastige....

Cartea aceasta mi-a placut foarte mult,am descoperit-o in biblioteca bunici mele,unde am mai descoperit si Elevul Dima dintr'a saptea si Invitatie la vals,ambele de Mihail Drumes si acelea placandumi chiar foarte mult.
Eu una va recomand sa le cititi pe toate,dar daca ar fi sa aleg o carte as alege fara ezitare Elevul Dima dintr'a saptea,si dupa cum a spus si Emma,aceea carte ne arata ca nu toate povestile de dragoste au un final fericit..
Atat deocamdata:)
Sus In jos
iPrieten?
Jōnin
Jōnin
iPrieten?

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : Sarcasmia
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1293
Puncte : 2000
Reputatie Reputatie : 433

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Lun 03 Dec 2012, 20:22

Pai , avand in vedere ca sunt o mare cititoare , as vrea sa va impartasec cele mai geniale carti pe care le-am citit, desi este foarte greu de ales. Nu sunt in ordine, decat prima.

1. Jocul lui Ender de Orson Scott Card (+ seria din perspectiva lui Bean , pentru cunoscatori). O serie de milioane. Am citit-o si recitit-o cu atata ardoare , incat paginile au inceput sa cada. Este o carte SF care arata jocurile politice dintr-o lume a viitorului , unde personajele sunt niste copii geniali. Andrew, Ender fiind porecla sa , datorita modului sau de a gandi , este un baiat cu calitati exceptionale. Traia cu conceptul urmator : "Zdrobeste-i cat timp sunt la pamant, astfel incat sa nu-ti mai poata face rau". Dupa ce Ender omoara un bataus la scoala , este recrutat de o corporatie interstelara care se ocupa cu protejarea pamantului. Este cel mai mic de acolo. Este urat de toata lumea. Isi creeaza o armata. Adultii nu i-au spus defapt pentru ce se pregatea el. Niciunui copil. Copii "se jucau" pe niste simulatoare de marimea unui om. "Jocul" arata asa : cateva nave terestre si in rest sute de nave extraterestre. Scopul era sa castige. Insa...nimic nu era ce pare. In timp ce pamantenii visau linistiti si copii se jucau plictisiti acele jocuri , Andrew isi dadu seama. Ei nu jucau un simplu joc, ei conduceau o flota intreaga de nave. Ei trimiteau oamneii la moarte , desi nu stiau asta. In final , castigasera , Ender devenise cunoscut si nu se mai intoarse niciodata pe pamant, stiind ca tarile se vor lupta pentru el. Deveni Un Vorbitor in numele Mortilor. Desigur , aceasta este a doua carte. Sper ca v-am facut curiosi. dap !

2. Genialele carti ale lui Stephen King. what?lol! Nici nu stiu de unde sa aleg : On Writing , Black House , The Wind Through the Keyhole , Shining , A Book of Horrors si multe multe altele. Nu recomand aceste carti oamenilor care sunt sanatosi la cap. dap ! Aceste carti au fost scrise special pentru devoratorii horror-ului , King avand niste descrieri delirante si detaliate. Cu sinceritate, numai devoratorii de horror.

3. Agatha Christie. Ce pot sa mai spun? lough Seria lui Poirot este absolut senzationala. Intorsaturi de situatie , intrigi , crime de amor, pentru bani , ura , sange , nebunie , Agatha Christie. Una dintre cele mai bune carti citite de ea este : Zece negrii mititei , sau Craciunul lui Poirot , sau martorul mut , ah...chiar nu pot alege. Pentru iubitorii acestui gen , recomand Agatha Christie. dap ! Nu vreau sa detaliez , pentru ca simt ca nu m-as putea oprii. rusinos
4. Castelul - Kafka. Mai presus de cuvinte. A trebuit sa o citesc de doua ori ca s-o inteleg mai bine. Kafka este un scriitor usor nebun. Numai nebunii pot scrie carti atat de bune si amanuntite. :|

5. Sa nu uitam de Twilight , Stephenie Meyer rolling on the floor Si nu , nu glumesc. Am crescut cu aceasta serie. Desi nu sunt adepta romantismului , pot sa spun ca am indragit cartile astea. Le visam noaptea lough Internetul este plin de botjocura la adresa cartilor si filmelor, dar eu personal , nu cred ca e ceva neinregula cu ele. :| Haters gonna hate , btw. Este o poveste adolescentina pentru adolescenti. Nimic mai mult. Daca a avut succes , asta e alta poveste. Recomand seria Twilight pentru relaxare. rusinos

5. Sa nu uitam de Harry Potter.... Dupa ce am inchis coperta groasa a ultimului volum , m-am simtit goala. 5 minute m-am uitam in gol. Nu-mi venea sa cred ca s-a terminat. Inainte de Twilight , aceasta a fost seria copilariei mele. Printre incantatiile vrajitoresti si primejdiul ce se gasea la tot pasul, gaseai iubire , compasiune si tristete. Numai Dumnezeu stie cate lacrimi am varsat. lough

Daca-mi amintesc de ceva , dau edit. dap ! Tin sa mentionez ca nu le citesc pe toate deodata , ci le-am citit mai demult , acum neavand timp pentru o carte.

Sus In jos
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 04 Dec 2012, 16:42

       Nu am mai postat de ceva vreme in acest topic, fiindca pur si simplu nu am mai avut cand. Ma bucur ca, in sfarsit, am avut posibilitatea sa ma abat de la pomelnicul de carti pe care le am de citit pentru scoala si am decis sa ma apuc de un roman care imi facea cu ochiul de ceva vreme.

Lupul de stepa
Hermann Hesse

       Pentru inceput, pot spune ca nu este genul de carte pe care sa o citesti pe hol, cand astepti sa-ti vina randul la stomatolog. Trebuie sa acorzi atentie fiecarui rand, nu pentru ca ar fi un roman dificil sau greoi, ci pentru ca te poti regasi cu usurinta in trairile personajului. Iti trebuie destul de multa rabdare pentru a te tine de aceasta carte, pentru ca nu pune accentul pe actiune, ci pe nelinistea interioara a unui om de rand, care se autocompara cu un lup de stepa (din cauza instinctelor animalice, a dorintei de libertate etc). Protagonistul este incontinuu "bantuit" de gandul sinuciderii, privind acest gest ca pe o portita de scapare din dificultatile cotidiene si ca pe un mod de a-si manifesta pe deplin independenta, alegandu-si singur destinul.
       Sunt chiar curioasa sa vad ce va hotari sa faca personajul principal, Harry, pana la final. Va sfatuiesc si pe voi sa incercati acest roman, pentru ca se bazeaza pe o idee foarte interesanta. dap !
Sus In jos
Lissk Ecaterina
Genin
Genin
Lissk Ecaterina

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : ▲ Peste tot ▲
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 228
Puncte : 298
Reputatie Reputatie : 26
Stare de spirit Stare de spirit : Se poate si mai bine...

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 04 Dec 2012, 19:24

Chimie perfecta de Simone Elkeles:Baiat rau +Fata cuminte=Chimie perfecta


La Liceul Fairfield dintr-o suburbie a oraşului Chicago, toată lumea ştie că între elevii veniţi din sudul oraşului şi cei din nord există o reacţie cam sulfuroasă. Aşa încât atunci când Brittany Ellis, şefa majoretelor, şi Alex Fuentes, membru al unei bande de cartier, sunt obligaţi să fie parteneri de laborator la orele de chimie, consecinţele se anunţă explozive. Niciunul dintre cei doi adolescenţi nu este însă pregătit pentru cea mai surprinzătoare dintre toate reacţiile chimice – iubirea.
Pot ei să spargă tiparele şi să înlăture prejudecăţile care ameninţă să-i ţină la distanţă?
Toată lumea ştie că sunt perfectă. Duc o viaţă perfectă.
Am haine perfecte. Până şi familia mea e perfectă.
Şi deşi asta e o minciună sfruntată, m-am dat peste cap ca să păstrez aparenţele că am tot ce-mi doresc pe lume.
Dacă adevărul ar ieşi vreodată la lumină, toată imaginea mea perfectă s-ar duce de râpă…
O carte pentru băieţi răi şi fete cuminţi, pentru băieţi buni şi fete rele, o carte pentru băieţi şi fete, care a cucerit cititorii şi blogosfera

Daca o citit veti vedea de ce o ador eu asa dee tare


Ultima editare efectuata de catre Juliana Gallagher in Sam 16 Mar 2013, 00:07, editata de 2 ori
Sus In jos
Hellspawn
Chūnin
Chūnin
Hellspawn

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 817
Puncte : 1106
Reputatie Reputatie : 101

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 04 Dec 2012, 20:36

Am ajuns la volumul 8 din seria Vampiri Sudului.Ador vampiri si cartile cu vampiri iar aceasta carte ma facinat total.Este romantica,politista,umpic horror si are si o tenta...cum sa spun,are si scene +18.Cine nu stie seria Vampiri Sudului?Eroina intregului roman care are in total 10 volume este o fata de numai 26(27 apoi 28 pe parcursul romanului) pe nume Sookie Stackhouse,o tanara cu puteri telepate care a dus un trai greu din cauza acestui "dar".Ea trece prin multe peripetii si prin multe esecuri in dragoste.Primul din viata ei fiind un vampir,pe nume Bill Compton,care de fapt a fost obligat de regina sa o seduca desii chiar se indragostete de ea.Multe din aventurile ei se termina cu bine desii adesea omeni nevinovati mor de mainile Fratiei Soarelui un grup anti vampiri.Aceasta trece printr-o aventura romantica cu vampirul Eric facand,ca si cu Bill,cateva schimburi de sange.Sookie ajunge sa o cunoasca chiar si pe regina vampirilor din Louisiana insa la explozia Piramidei Din Gizeh,un hotel de vampiri aceasta(regina care fusese acuzata ca si-a ucis sotul dar cu ajutorul lui Sookie castiga procesul)isi pierde picoarele deoarece este aruncata afara in lumina soarelui care stim cu totii ca ii arde pe vampiri.Bill de asemenea iesi cu jumatate de fata arsa,Eric iesie putin sifonat iar Pam o prietena vampir a lui Sookie are cateva rani provocate de soare.Actualul iubit al lui Sookie Quinn isi rupe ambele picioare si trebuie sa ramana sa isi ingrijeasca sora vitrega.Desii este varcolac si se va vindeca rapid.Acesta este actiunea pe parcursul a 7 volume iar acum sunt la inceputul celui de al 8-lea.Sunt curioasa cu cine va ramane Sookie in final.Nu imi stricati suspanssul!!


Vampiri Sudului(toate cele 10)Nu exista nici un volum care sa nu contina cuvantul "moarte" conjugat in mai multe feluri ((:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 04 Dec 2012, 20:41

Britannia road 22

     Să fiu sinceră acestă care o aveam de ceva vreme în bibliotecă dar cum liceul nu m-a lăsat să mă desfăt cu cititul, nu am reuşit decât azi. Am găsit carte aruncată în dezordinea din biroul meu. Am luat-o în mână şi am început să citesc. Sunt aproape de pagina 100, nu am putut să o las acasă aşa că am luat-o cu mine şi am citit în metrou şi în pauze pe bâjbâite la liceu. Este o carte interesantă, plină de acţiune şi suspans, părerea mea. N-am putut să o las din mână. Este vorbe de cel de al doilea război mondial. Jansuz, un tânăr polonez blond şi cu nişte ochii sclipitor de albaştri, este nevoit să plece la război lăsând în urmă o soţie - Salvana - şi un fiu în vârstă de câteva luni - Aurek -. Aceştia se vor reîntâlni după 6 ani plini de durere şi singurătate. Silvana şi copilul ei au fost nevoiţi să " locuiească " în pădure, în cele din urmă brigăzile poloneze găsindu-i. Silvana este tunsă scurt, aproape de cheli, din cauza păduchilor ei. Părul ei balai, ondulat şi de un roşcat rebel nu mai există, cum nici tinereţea ei nu mai este. Din câte am înţeles Janusz a avut o aventură cu o tineră britancă " Helene " pe care nu şi-o poate scoate din minte.
     Familia fiind reunită în Marea Britanie, Janusz încearcă să-i iniţieze în această nouă lume de după război. Povestea Silvaniei şi a soţului ei este un tragică, plină de regrete şi dorinţă. După 6 ani de singurătate este destul de dificil să-ţi revezi soţul, cu un statu de genlteman, iar tu să fi o femeie sălbatică trăită în pădure, cu un copil slab şi pricăjit. Mi se pare destul de tragi, poate şi din cauza autorului. Aceasta scrie la persoana a 3-a şi presară pe alocuri şi gândurile personajelor, care, cele mai multe, sunt dezamăgitoare.
     Modul lui de a scrie cartea e ceva fascinant. Îmbină fiecare capitol cu prezent şi trecut. Există un capitol din perspectiva Silvaniei, din prezent, după din perspectiva lui Janusz din timpul războiului, cât şi din prezent. Nu au o ordine anume sau nu am observat eu încă, dar e total aparte felul lui de a nara. Sunt curioasă să aflu cum se va termina povestea lor de dragoste, dacă vor rămâne împreună fericiţi sau se va ajunge la un sfârşit tragic. O recomand, este o carte foarte frumoasă, tragică dar de cel mai mult, foarte, foarte, foarte profundă.

EDIT: De fapt sunt 11 volume din " Vamipirii Sudului", ultimul intitulându-se " Capcană Mortală ". Le-am citit pe toate, mi s-a părut cea mai originală poveste cu vampiri cât şi cea mai perversă. Există serial făcut după aceste cărţi, numit " True Blood" pe care-l urmăresc, fiind preferatul meu.


Ultima editare efectuata de catre Enya in Lun 04 Feb 2013, 18:33, editata de 1 ori
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Dum 20 Ian 2013, 19:12

Ii, de cand nu am mai trecut pe aici. Am mai citit vreo trei sau patru carti daca nu ma insel, in vacanta, dar in momentul de fata citesc "Hering rosu fara mustar" de Alan Bradely. Seria contine inca doua carti, "Placinta e dulce la sfarsit" si "Buruiana care impleteste streangul". Personajul principal, Flabia de Luce, o fata in varsta de 11 ani din Buckshaw, Anglia, este pasionata de tot ceea ce tine de chimie si, mai nou, de rezolvarea crimelor. Este foarte interesant modul sau de gandire, mult peste varsta sa, si felul in care cauzeaza probleme sin care iese fluierand. lough Placerea ei cea mai mare, pe langa chimie, este sa isi enerveze surorile mai mari, in varsta de 17, respectiv 13 ani.

Mie imi place foarte mult cum scrie acest autor, mai ales cum pune in lumina diferitele insusiri ale Flaviei. Eu una zic ca este o carte "must read", alaturi de celelalte doua din serie. :)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Christianne.
Chūnin
Chūnin
Christianne.

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Aici.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 569
Puncte : 653
Reputatie Reputatie : 45
Stare de spirit Stare de spirit : Da,no?!

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Sam 02 Feb 2013, 21:38

Enigma Otiliei ( momentan)

Deci a trebuit sa ma las de romanele sf ca sa citesc si cartea asta ( ne-a obligat profa de romana). Nu am vrut sa iau comentariul de pe net deci iata ce se intampla:

Otilia locuieste cu mos Costache -tatal ei vitreg- pana la aparitia lui Felix, un fel de var al sau. Pe parcurs acestia se indragostesc si Felix, fiul unui fost-mare doctor se inscrie la facultatea de medicina din Bucuresti. Lucrurile se complica mai ales din cauza Aglaei, sora lui Costache, care urmarea sa o dea afara pe Otilia fara nimic dupa moartea acestuia si sa ocupe toata averea fratelui sau. Fata, insa, se afla sub protectia lui Pascalopol, un mosier bogat care ii satisfacea caprciile de adolescenta intr-o ciudata relatie paterno-dragastoasa. Dupa moartea lui Costache , Otilia se alege cu un depozit secret facut de acesta si Pascalopol la banca si fuge cu mosierul la Paris dupa ce ii promisese lui Felix ca se vor casatori. Acesta isi urmeaza cariera si intr-o zi il intalneste pe mosier intr-un tren si afla ca s-a despartit de Otilia, iar ea era din nou recasatorita.

Hmm... nu e cine stie ce, dar m-a captivat putin. Are totusi niste pasaje uracios de incarcate cu descriere si detalii pe care le-am mai sarit.
Daca nu trebuie sa o cititi mai bine luati un sf lough hi!
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Lun 04 Feb 2013, 18:57

Maitreyi - Mircea Eliade


Datorită mult iubitei mele diriginete, profesor de română, am fost constrânşi să citim această carte, cu tente erotice. M-a mirat şi eu la început, de ce ne-a dat un profesor o carte erotică ?! Este, adevărat, foarte puţin, dar totuşi...
În această carte, mai mult un jurnal, Mircea Eliade vorbeşte despre o tânără bengaleză, de şaipspreceze ani, pură şi cu multe mistere în spatele ei, de care ajunge să se îndrăgostească nebuneşte chiar dacă la început o dispreţuia.Totul se axează în jurul tradiţiilor şi a aventurii lor. Eu una mai am patru capitole şi o termin, este interesantă, dar unele descrieri le-am citit fără să le prelucreze mintea, poate din oboseală sau plictiseală. Îmi e greu să citesc o carte din obligaţie.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 05 Feb 2013, 20:20

Danielle Steel - Surprizele Vietii

Valerie Wyatt, Guru al elegantei si al stilului este nevoita sa infrunte crudul adevar al propriei sale varste, atunci cand implineste saizeci de ani. Chiar daca beneficiaza de ajutorul plasticienilor si al sportului, iar tineretea inca i se citeste pe chip, acestea nu pot modifica cifrele, care, aparent, nu conteaza decat pentru ea.
Fiica ei, April Wyatt, detinatoarea unui restaurant de succes in centrul New York-ului implineste in aceeasi zi varsta de treizeci de ani si primeste un cadou neasteptat. Aceasta descopera ca este insarcinata in doua luni, tatal copilului fiind criticul culinar Mike Steinman, de care nu mai auzise nimic dupa noaptea petrecuta impreuna si dupa recenzia proasta facuta restaurantului ei.
Ziua de nastere si implinirea a cincizeci de ani reprezinta o veste rea si pentru Jack Adams, fost pasator in NLF si faimos analist sportiv. Primeste drept cadou o hernie de disk, in urma noptii petrecute cu una dintre fotomodelele din New York.
Cei trei au parte, aparent, de cea mai urata aniversare, insa totul se transforma in surprize placute ale vietii.
Dupa lungi incercari de a se obisnui cu ideea ca va fi tata, Mike Steinman apare in viata lui April cand sarcina acesteia este deja avansata si ajunge sa se indragosteasca de ea, casatorindu-se.
Dupa trauma unui atac terorist, Valerie si Jack se imprietenesc, indragostindu-se unul de altul intr-un weekend petrecut la Super Bowl.
Astfel, ceea ce credeau a fi cele mai ingrozitoare surprize pe care le poate da viata se transforma incetul cu incetul in cele mai minunate daruri pe care le poate primi cineva.

Aceasta este una dintre multele romane de dragoste ale scriitoarei Danielle Steel, pe care eu o apreciez extrem de tare, ba chiar pot spune ca este autoarea mea favorita. V-o recomand cu drag.
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 05 Feb 2013, 20:45

Imperiul - Isaac Asimov
--- lucruri serioase ---
Recomand cu caldura fanilor de sf-uri, cei ce tind catre filozofia stiintelor exacte.
Ma rog, mostenirea asimoviana contine 3 mari serii: Robotii, Imperiul si Fundatia.

De asemenea am mai citit recent: In cautarea fericirii - Bertrand Russell -> filozofie.
Cartea e un adevarat rau de cunostiinte si intelepciune. Citind din ea invatati despre voi.

Prefer sa nu va povestesc nimic despre cele 2 carti mentionate mai sus. Va las voua placerea de a afla despre ele citind din ele dap !
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mar 05 Feb 2013, 21:31

Soţia călătorului în timp - Audrey Niffenegger


Este o carte destul de banală la prima impresie, dar odată ce apuci să citeşti puţin din ea te captivează. Am primit-o cadou de Crăciun de la o foarte bună prietenă, ambele având aproximativ aceleaşi preferinţe în literatură. Din păcate, ce-i drept, de abia acum am reuşit să mă apuc de ea şi pot spune că întrece orice aşteptare a cititorului. Mă aşteptam să fie o idee banală, să anticipez următoarea idee, dar nu, chiar n-am reuşit să fac asta. Ideea este absolut genială.
Este vorba despre Henry, un bărbat ce are un mare atuu, acela de a dispărea în timp. Ajunge într-o zi să se întâlnească cu Claire, pe când ea avea 6 ani şi el 30. Ei doi sunt sortiţi să fie impreună când Clare are 20 şi Henry 28, diferenţa reală între ei fiind de 8 ani. Este ciudat, nu există un timp prezent şi un timp ce defineşte trecutul în care el mergea la Clare, la copilul Henry ( pentru că s-a întâlnit şi cu el când era copil. ) Vârsta lui diferenţează de la orice trecere în spaţiu şi vine de fiecare dată din alt an, fie când are 20 de ani, fie chiar şi 45.
Este o poveste greu de explicat şi de rezumat, dar foarte interesantă prin complexitatea ei, care, uimitor, devine tot mai uşor de înţeles cu cât avansezi în poveste.
Eu vă recomand cartea, merită fiecare minut.

Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Crystal
Legend
Legend
Crystal

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 28
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5170
Puncte : 8264
Reputatie Reputatie : 1725

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mier 06 Feb 2013, 16:40

       Deși am un program extrem de încărcat, mereu am două-trei cărți pe mână, de care mă mai bucur prin pauze sau atunci când mai prind câte o fărâmă de timp liber. Una dintre ele este Maestrul și Margareta, de Mihail Bulgakov.
       Este un roman cu adevărat bizar, care nu cred că poate să nu stârnească interesul tuturor celor care au dezvoltată o afinitate pentru orice este mistic. Acțiunea se petrece, practic, pe două planuri diferite, atât ca localizare, cât și ca perioadă. Unul dintre ele îl surprinde pe Diavolul însuși, sub înfățișarea iluzionistului Woland, tulburând liniștea Moscovei, iar celălalt se concentrează pe condamndarea lui Isus la moarte de către Pilat din Pont, în cele din urmă, acesta începând să nutrească o anumită admirație față de profet.
       La un moment dat, cele două planuri se intersectează, dar mai multe nu vă dezvălui, ci vă las să descoperiți singuri tainele acestui roman plin de înțelesuri ascunse, chiar copleșitoare. dap !
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Mier 06 Feb 2013, 20:03

Crystal a scris:
       Deși am un program extrem de încărcat, mereu am două-trei cărți pe mână, de care mă mai bucur prin pauze sau atunci când mai prind câte o fărâmă de timp liber. Una dintre ele este Maestrul și Margareta, de Mihail Bulgakov.


Această carte a fost citită şi de cea mai bună prietenă a mea. Chiar mi-a recomandat-o, deşi nu mi-a dezvălui prea multe. Prin rezumatul tău, Ilinca, m-ai făcut să doresc s-o citesc, cred că o voi imprumuta. dap !

Crystal: Mă bucur mult că te-am convins să o citești. La cum te știu, sunt convinsă că îți va plăcea. kiss
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
~Linna~
Chūnin
Chūnin
avatar

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In mister....
Nr. mesaje Nr. mesaje : 656
Puncte : 752
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : Cititul
Stare de spirit Stare de spirit : Is a secret...

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Vin 08 Feb 2013, 11:12

Hei....
In primul rand vreau sa-i multumesc Enyei...pentru scurta presentare a cartii Maytrei de Mircea Eliade....Acum cateva zile profa noastra de romana ne-a dat de citit Jurnalul adolescentului miop...insa cum eu si inca 2 colege citeam alte carti ne.a mai adaugat cateva titluri pe care sa le citim mai tarziu + catva autori de romane politiste si anume cunoscuta Agatha Christie si Sir Arthut Conan Doyle...printre aceste carti si autori ne.a dat si carte a mentionat la inceput: Maytre...la iceput credeam ca ar fi o poveste "tipica" de dragoste...dar acum sunt foarte entuziasmata si chiar vreau sa o citesc....

Vreau sa va vorbesc putin despre ultima carte citita: 11 minute de Paulo Coelho....Cartea am citit.o la indemnul prietenei mele bune, care a citit.o pe net....eu nu pot citi carti pe net asa ca am cautat.o la biblioteca scolii, dar fara succes..insa un coleg m.a savat spunand ca o are el..,
Asa...am inceput sa o citesc.
La inceput de tot..adica la prima propozitie...am ramas SOCATA...am mai citit putin si imi venea sa o arunc....Ma tot intrebam: "De ce D-zeul meu citesc eu asta?"....credeti.ma si voi ati fi facut la fel...Insa m.am inselat....Indradevar sunt lucruri pe care chiar nu era nevoie sa le aflu, dar cu toate astea cartea a ajuns in final sa ma farmece....Este o poveste "interesanta", cu peripeti si multe experiente....insa ce mi.a placut cel mai mult au fost invataturile care se desprind din poveste. Este o carte care te invata multe despre viata, femeie si barbat. Initial nu am inteles titlul cartii...dar la o anumita secventa, autorul ne dezvaluie foarte clar semnificatia celor "11 minute"....Cu toata increderea va recomand aceasta carte. Este une minunata din care se pot invata multe, foarte multe lucruri...

Acum citesc Enigma Otiliei de George Calinescu....Nu am ajuns foarte departe, decat pe la mijlocul capitolului cinci....si nu pot spune multe...insa chiar m.a captivat...si vreau foarte mult sa vad cum se termina.
Sus In jos
https://www.facebook.com/LaLaNeBuNieFanPage.
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Vin 08 Feb 2013, 19:35

Winnetou - Karl May
Volumul I


Pentru că diriginta ne-a promis că până la BAC o să citim peste 100 de cărţi, parcă minim a zis, revin cu o nouă carte. Nu că mi-ar displace să citesc, chiar deloc, dar lucrul ce mă intrigă este faptul că nu mai pot să-mi citesc anumite cărţi pe care le aveam achiziţionate.
Povestea se invârte, de fapt, în jurul unui german venit în Vestul Sălbatic, din contră, nu în jurul lui Winnetou, ce este fiul unui şef de trib. Cartea este împărţită în patru volume, fiecare de aproximativ 400 de pagini. Când am aflat cât trebuie să citesc mi-am tras palme, dar acum nu regret nimic, povestea şi, mai ales, modul în care Karl descrie este fluid şi uşor de înţeles. Afli multe despre istoria indienilor şi băştinaşilor, cum să vânezi un bizon sau un urs grizzly, lucruri interesante şi, zic eu, de cultură generală. Pe lângă astea, cartea primeşte bonusuri pentru dialogurile foarte interesante, deoarece acest german este cu multe facultăţi în spate şi acest lucru îl va ajuta pe viitor. Acţiunea decurge extrem de lent şi o poţi savura din plin, datorită descrierii nu poţi să te plictiseşti. Un capitol are în jur de şaptezeci de pagini, poate chiar mai mult, unde are loc o singură acţiune, cea de bază, care este dezvoltată până la maxim.
Momentan sunt la capitolul trei, pagina o sută şi ceva, povestea începe să prindă contur şi acţiune, germanul ajunge să-l cunoască pe Winnetou în nişte circumstanţe... diferite să spunem, dar în sensul rău.
Nu ştiu ce-aş putea să mai spun despre această carte, fiind de abia la început, dar merită citită şi dacă profesorii vă pun să citiţi nu-i urâţi, ştiu prea bine ce fac şi e spre folosul vostru.


Aripi-de-Diavol - mă bucur că ti-am fost de ajutor, măcar atât să reuşesc cu micile mele rezumate.

Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Sam 23 Feb 2013, 19:00

Asasinul englez - Daniel Silva

Este vorba despre povestea unui restaurator de tablouri, Gabriel Allon. Fost agent secret israelian, acesta aju8nge sa fie acuzat de crima in timp ce este chemat la Zurich pentru a restaura tabloul unui Mare Maestru ce apartine victimei. In timp, el incearca sa rezolve acest caz, luptandu-se cu organizatii secrete criminalistice si cu agentii de politie ai Elvetiei. Cam atat am de spus. Daca va intereseaza aceasta carte, veti descoperi singuri misterele pe care le creeaza autorul.
Sus In jos
Nici cum!
Genin
Genin
Nici cum!

Sex : feminin Varsta : 30
Localizare Localizare : eh
Nr. mesaje Nr. mesaje : 130
Puncte : 195
Reputatie Reputatie : 18
Stare de spirit Stare de spirit : :-j

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Dum 24 Feb 2013, 12:09

Cuvinte care elibereaza. Marie Cardinal.
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19Dum 24 Feb 2013, 12:14

Nici cum! a scris:
Cuvinte care elibereaza. Marie Cardinal.

Ar trebui să ne spui ceva despre carte, nu să postezi titlu şi atât, ca să ai n posturi. Dacă doreşti îţi modifici postul, dacă nu, data viitoare ar trebui să ai o descriere, astfel este numit spam şi se pedepseşte cu ban.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Continut sponsorizat




Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 3 I_icon19

Sus In jos
 

Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-