Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Diana
Legend
Legend
Diana

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Cosoveni ~ Craiova
acebook acebook : Diana Violeta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1907
Puncte : 2295
Reputatie Reputatie : 200
Hobby-uri Hobby-uri :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Lun 07 Oct 2013, 21:41

Mai nou citesc " Imparatul mustelor" de William Golding. M-am apucat de aceasta carte pentru o tema de scoala, dar nu am crezut ca imi va placea asa de tare. In general nu imi prea plac cartile vechi, in special cele de actiune, insa modul in care este prezentata acea lume ma cucerit. William are un mod intunecat si totusi plin de culoare de a povestii, este foarte bun. Nu am citit prea mult din ea, dar in place. Mai sunt fraza complicate pe care imi este dificil sa le vizualizez, dar in rest este buna. Mie imi  place. happy
Sus In jos
Andreea Sch ♛
Sennin
Sennin
Andreea Sch ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : .
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2598
Puncte : 3358
Reputatie Reputatie : 573

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 03 Noi 2013, 14:25


Codul lui Da Vinci-Dan Brown
Imi doream de multa vreme sa il citesc, auzisem foarte multe pareri despre el, dar nu imi imaginam ca va ajunge printre cele mai bune romane pe care le-am citit vreodata. Codul lui da Vinci este un roman inteligent, asemanator cu Evanghelia dupa Satana, Patrick Graham -intrucat e singura carte scrisa de el si avand in vedere ca Dan Brown e un adept al genului thriller traditional, tind sa cred ca a fost o sursa de inspiratie; indiferent de acest lucru, ambele ar fi lecturi obligatorii.
Codul lui Da Vinci este un roman superb si de-a dreptul captivant, perfect pentru cei carora le place istoria, criptografia, simbolismul, enigmele si pentru toti cei care isi doresc sa citeasca o carte buna.
Il recomand; eu una m-am indragostit de el.
Sus In jos
Insane.
Genin
Genin
Insane.

Sex : masculin Varsta : 28
Localizare Localizare : Hogwarts.
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 50
Puncte : 71
Reputatie Reputatie : 15

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 09 Noi 2013, 17:23

Ada sau ardoarea. O cronică de familie. sau Lolita 2 de Vladimir Nabokov.
Nici nu știu ce-ar să zic. Ideea e simplă, Nabokov e un geniu, toată lumea știe asta,  și a reușit să scrie o capodoperă la vârsta de 70 de ani.
Cartea poate fi ușor descrisă ca o interpretare, o rescriere, dintr-o altă perspectivă, a romanului Lolita. O nouă nimfetă, Ada, o poveste de dragoste șocantă și multă complexitate din partea autorului. Romanul prezintă relația se*uală dintre cei doi frați, Ada și Van, familia acestora și mai târziu formarea unui triunghi amoros. Ada sau ardoarea este mai mult decât un simplu roman de dragoste, reprezintă drama unei familii aparent fericită, intensitatea unei iubiri adevărate timp de un secol, chiar și după moarte.
Vladimir Nabokov se joacă cu mintea noastră, lăsând anumite goluri intenționat, tocmai pentru a ne imagina singuri ce s-a întâmplat. Interesant, ușor amuzant, mi s-a părut faptul că fiecare doctor purta numele Iepure, în diferite limbi și anagrame.
Recomand oricui cartea, merită citită și consider că fiecare are ce învăța din ea.
Sus In jos
Ineffable.
S-Class
S-Class
Ineffable.

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13202
Puncte : 15767
Reputatie Reputatie : 858

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 09 Noi 2013, 19:08

Nu te poţi ascunde- Karen Rose


Cineva doreşte cu orice preţ să-i distrugă viaţa lui Tess Ciccotelli, un renumit psihiatru, începând cu minţile pacienţilor ei. Îi torturează mental şi , până la sfărşit, aceştia se sinucid, personajul principal picând la mijloc ca vinovată. Tess este o fire puternică şi gândeşte la rece, încercând să le dovedească celorlalţi că nu a făcut nimic. În tot acest timp, ea se îndrăgosteşte de un detectiv, care, la început, o crede vinovată şi o vrăjitoare malefică.
Vă las pe voi să descoperiţi restul peripeţiilor şi întorsăturile de situaţie. Cartea e pur şi simplu genială!
Sus In jos
Andreea Sch ♛
Sennin
Sennin
Andreea Sch ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : .
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2598
Puncte : 3358
Reputatie Reputatie : 573

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 09 Noi 2013, 20:09


Noapte salbatica-Michelle Schuller
Este o lectura surprinzator de scurta, autoarea avand o sensibilitate aparte. Un roman de dragoste superb, in care o Lucille, o femeie de patruzeci de ani, isi paraseste familia pe timp de noapte. Reprezinta povestea unei femei careia familia ii contrariaza vocatia si initiativele. 
Baiatul de care se va indragosti, un adolescent instabil emotional si cu un chip frumos, o va face fericita doar cu prezenta lui in spatele unui sevalet. 
Il recomand.
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 17 Noi 2013, 22:53

SF (contin multe elemente din fizica si chimie):
Isaac Asimov - Imperiul - O piatră pe cer; Terminata
Urmeaza urmatoarele 2 volume:
Isaac Asimov - Pulbere de stele; 1/3 citita
Isaac Asimov - Curentii spatiului;  ...loading

Fizica:
Richard P. Feynman - Sase lectii usoare (Bazele fizicii explicate de cel mai stralucit profesor) - in special electrodinamica cuantica
Jeremy Bernstein - Albert Einstein si Frontierele fizicii.
- Cu astea 2 merg in paralel; partea funny e ca uneori e nevoie sa citesc o pagina de vreo 3 ori ca sa inteleg cat de cat ce vrea sa spuna.
Sus In jos
Lauren Wandowski
Sennin
Sennin
Lauren Wandowski

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Târgovişte, Dâmbovița
acebook acebook : Alexandra Paun
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1459
Puncte : 1644
Reputatie Reputatie : 145
Hobby-uri Hobby-uri : Reading, dancing, writing.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Lun 18 Noi 2013, 21:08

Mihai, de ce ne injuri? =)))

Citesc ”Reacție in lant”, a treia carte din seria ”Chimie perfecta” de Simone Elkeles, pe care eu o ador. ”Fete rele” de Rebecca Chance, a doua carte din seria cu acelasi nume care imi place cam 80%, dar nu ma pot opri din citit. =)) 
”Pasiune” de Lauren Kate, o carte care nu ma atrage extrem de tare, insa imi place s-o citesc, scriitoarea isi exprima foarte frumos punctul de vedere, pune accent pe sentimente foarte bine. E ok.
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Lun 18 Noi 2013, 23:24

Lauren Wandowski a scris:
Mihai, de ce ne injuri? =)))

Citesc ”Reacție in lant”, a treia carte din seria ”Chimie perfecta” de Simone Elkeles, pe care eu o ador. ”Fete rele” de Rebecca Chance, a doua carte din seria cu acelasi nume care imi place cam 80%, dar nu ma pot opri din citit. =)) 
”Pasiune” de Lauren Kate, o carte care nu ma atrage extrem de tare, insa imi place s-o citesc, scriitoarea isi exprima foarte frumos punctul de vedere, pune accent pe sentimente foarte bine. E ok.
Da n-am injurat ;(
Initial crezusem ca seria cartilor "Chimie perfecta" e vorba de materia in sine si nu povesti de dragoste si ma gandeam sa iti cer sa imi spui 2-3 laude ca sa vad daca sa ma apuc si de alea caci m-asi pune un pic la punct si cu chimia. :))
Dar totusi, unde injurasem sa dau un edit sau ce am facut? :OOO
Sus In jos
Bianca =D
Chūnin
Chūnin
Bianca =D

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Intr-un vis frumos..
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 770
Puncte : 909
Reputatie Reputatie : 41
Stare de spirit Stare de spirit : Obosita!!

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Mar 19 Noi 2013, 12:53

iPrieten? a scris:



Seria 50 shades of Grey/50 de umbre ale domnului Grey de E.L.James este o carte care vorbeste despre filozofia viettii. Lol, joking. Este o carte erotica pentru adulti. Protagonistii principali sunt Anastasia Steel, o studenta de 21 de ani, care, rugata de prietena ei cea mai buna, se duce sa-i ia un interviu milionarului Christian Grey. Tensiunea sexuala este prezenta de la prima privire. Anastasia este bantuita de ochii gri, reci, sexy ai domnului Grey, care, intr-o zi o viziteaza la locul de munca cu scuza ca vrea sa achizitioneze piese de mobilier. 
Pe parcursul cartii ni se dau detalii din trecutul intunecat si trist al lui Christian, care aproape era sa moara de foame pana fusese adoptat. Este o carte numai buna pentru...citit. Are o actiune foarte...schimbatoare. 
Volumul 1 : "50 de umbre ale domnului Grey"
Volumul 2 : "50 de umbre intunecate"
Volumul 3 : "50 de umbre descatusate"
O recomand celor care le place adrenalina. ;)

.....
De asta ma-m apucat si eu astazi de citit:)
Sus In jos
Limoncello
Genin
Genin
Limoncello

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : Constanta
Nr. mesaje Nr. mesaje : 388
Puncte : 575
Reputatie Reputatie : 69
Hobby-uri Hobby-uri : Desenul, acultat muzica continuu, cititul, scrisul, plimbarile in aer liber, animeuri, seriale coreene, filme
Stare de spirit Stare de spirit : Mereu schimbatoare.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 15 Dec 2013, 15:22

Am citit acum doua saptamani cartea " Cand inima dicteaza " de Johanna Lidsey. :X 

Din pacate, nu am reusit sa mai citesc si altceva in ultimul timp, dar ieri am fost neeaprat intr-o librarie sa-mi iau o carte " Carrie" de Stephen King, iar dupa descrierea de pe spatele carti, abia astept sa o citesc, voi reveni sa va spun cum a fost. :))
Acum, revenind la subiect. Uitati un scurt rezumat despre cartea " Cand inima dicteaza "

Alana Farmer este o orfană crescută în civilizata Londră de către unchiul şi totodată tutorele ei excentric şi înstărit, Matthew Farmer, pe care ea îl numeşte Tătic. Alana se bucură de acelaşi privilegii ca orice fată de viţă nobilă, la care se adaugă şi educaţia potrivită unei regine. În ziua când împlineşte 18 ani, în vreme ce se pregătea pentru intrarea în societate, Alana află şocantul secret al originii sale. Poate fi oare adevărat? E într-adevăr prinţesa pierdută a Lubiniei? Unchiul ei îi dezvăluie faptul că, deşi a ajutat mulţi orfani şi a făcut mult bine la viaţa lui, nu este totuşi bărbatul pe care-l crede ea, ci un fost asasin plătit care fusese tocmit cu mulţi ani în urmă să o ucidă pe succesoarea la tronul Lubiniei, adică pe ea. El îi spune că este nevoită să se întoarcă în ţara natală pentru a încerca evitarea unui război civil. Aşa că Alana renunţă la viaţa ei de până atunci pentru a se aventura într-o lume despre care ştie foarte puţine lucruri, într-o ţară pe care o consideră primitivă, populată de barbari.


Mie personal, mi-a placut foarte, foarte mult, nu o mai lasam din mana. Nu ma asteptam sa-mi placa asa mult, fiind cu printese si regi, dar chiar este o carte interesanta, palpitanta si cu foarte mult surprize, iar pe parcurs se dezvolta o iubire frumoasa, nu va spun cum:)) dar tin sa mentionez ca iubesc foarte mult caractere personajelor, sunt geniale. M-am amuzat citind-o, am aflat mai multe lucruri, caci am inteles ca o parte din carte chiar s-a intamplat, am citit-o cu sufletul la gura. Chiar va recomand cartea. :*
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 29 Dec 2013, 20:31

Momentan, pentru că am timp disponibil, citesc Apocalipsa - Stephen King, după 3 ani în care mi-am tot dorit-o. Nu se putea altfel, cel puțin în cazul lui King, mereu m-a lăsat uimită de ideile pe care le are și modul în care știe să se desfășoare cu ele. Cartea are 1147 de pagini, iar inițial am crezut că o să fie o mare plictiseală din cauza informațiilor prea multe, dar din contră, mi se par insuficiente. Povestea se concentrează pe un anumit număr de persoanje, care într-un mod sau altul reușesc să scape sau nu de virusul care pune în pericol viața pe Terra. Nu poți să prezici nimic, în ciuda faptului că acțiunea nu se desfășoară într-un ritm alert. King își păstrează și în această carte umorul sobru.
Nu pot să spun prea multe despre carte, de abia am citit 200 de pagini, dar presimt că o să fie preferata mea, întrecând-o pe " The Shining", tot de el scrisă.
Genial om. Este o nebunie de nedescris în mintea lui.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Anne Hargen
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Anne Hargen

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Ploiești
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2007
Puncte : 2122
Reputatie Reputatie : 105

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 01 Feb 2014, 18:36

Bună. Bine că ai pomenit de cartea asta, o adaug pe lista de dorințe. Stephen King este un adevărat geniu. Nu credeam că o carte poate fi mai bună decât " The Shining" .
În acest moment citesc " A cincea fiolă " ,carte scrisă de Michael Palmer.Este vorba despre o față totl necunoscută a medicinei. Această față este una sumbră, nebună. În momentul în care îți faci o analiză de sânge ți se prelevă fără știrea ta o fiolă. Este trimisă la un laborator, unde informația este stocată. Dacă se descoperă că ești compatibil cu o persoană influentă și bogată atunci lumea interlopă face tot ce poate pentru a te omorî. Deci, tema este traficul de organe.
O fostă atletă este rezident la medicină. Este suspendată din cauza unui incident neplăcut. Un prieten o trimite să prezinte o lucrare la un congres. Acea lucrare îi poate salva cariera.
Un detectiv particular este pus să rezolve un caz suspect. Trebuie să identifice un cadavru ce avea urme ciudate pe corp.
Un savant genial descoperă un remediu ce ar putea salva milioane de vieți. Din păcate, acesta este pe moarte din cauza unei boli. Mai rău, se pare că acest talisman norocos al medicinei are nevoie de un organ.
Viețile celor trei se intersectează, descoperind lucrurile inimaginabile din spatele unei grupări de criminali.
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 01 Feb 2014, 21:38

Steven Weinberg - Descoperirea particulelor subatomice
Sus In jos
Andreea Sch ♛
Sennin
Sennin
Andreea Sch ♛

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : .
acebook acebook : Facebook
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2598
Puncte : 3358
Reputatie Reputatie : 573

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 01 Feb 2014, 23:00


Steaua diavolului-Jo Nesbo
Un thriller remarcabil.
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 15 Iun 2014, 14:29

Lolita - Vladimir Nabokov 
O carte cu o descriere extrem de erotică, despre obsesia unui viril pentru fetițele de 9-14 ani. Conceptul este ciudat, dar, God, descrierea este fără cusur, pur și simplu impecabilă, cu un limbaj vast, deși tehnica narațiunii nu mă încântă, deoarece n-am mai citit nimic scris într-o asemenea manieră. 
Merită orice secundă. 
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Pasila
Genin
Genin
Pasila

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Ghost Town
Nr. mesaje Nr. mesaje : 147
Puncte : 198
Reputatie Reputatie : 31
Hobby-uri Hobby-uri : Asta şi asta
Stare de spirit Stare de spirit : Awesome :)

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Vin 20 Iun 2014, 13:12

Micul prieten scrisă de Donna Tartt.
M-a cucerit prin umor şi migală, dar mai ales măiestrie.
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 29 Iun 2014, 10:02

Dulce mânie - Sandra Brown

Am citit-o într-o zi. E o lectură ușoară, a fost prima mea carte citită de ea, deși numele nu-mi era necunoscut. Ceea ce pot spune este doar că scenele de tensiune maximă sexuală sunt cu desăvârșit bune, în rest, acțiunea și caracterele personajelor sunt ușor de observat, analizat. A fost cam nasol pentru că am anticipat multe lucruri care s-au și întâmplat, dar per total, nu strică să citești ceva de ea. O lectură ușoară, mult prea romantică pentru realitatea în care trăim, cât și tensiunea sexuală absolut imposibil de întâlnit, toate se regăsesc în volumul ăsta, și, din câte am înțeles, în majoritatea.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Anne Hargen
Guardian Ninja
Guardian Ninja
Anne Hargen

Sex : feminin Varsta : 23
Localizare Localizare : Ploiești
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2007
Puncte : 2122
Reputatie Reputatie : 105

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 29 Iun 2014, 16:21

Fortăreața digitală- Dan Brown
Abia am început cartea și pot spune că m-a acaparat de la primele rânduri.
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Joi 03 Iul 2014, 11:52

Urzeala tronurilor (1)

Bun, deci aștept de un an să-mi iau cărțile, nici nu m-am mai uitat la serial. Mi-am dorit așa mult ( și încă îmi doresc ) să citesc cărțile și apoi să văd serialul, nu vreau să-mi reamintesc scenele din serial, ci să  mi le imaginez. Yeah, whatever. Martin scrie absolut genial, are un stil de a înșiruii detalii fără să te plictisești sau să te pierzi în ele. Toate intrigile politice sunt pline de suspans, când crezi că s-a deslușit un mister, apare altul, situația se complică, noi tragedii, noi secrete, toate astea ridică cartea în topul meu. Nu poți s-o lași din mână, doar atunci când ești deja prea obosit ca să mai poți realiza ce citești. 
O carte strălucită, cu o intrigă ingrozitor de bine descrisă. 
Singurul lucru care mă deranjează este că trebuie să faci la un moment dat o pauză, altfel nu mai asimiliezi multitudinea de informații și acțiuni. Iar timpul este mult prea prețios, nu-l poți pierde necitind cartea. 
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Pasila
Genin
Genin
Pasila

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Ghost Town
Nr. mesaje Nr. mesaje : 147
Puncte : 198
Reputatie Reputatie : 31
Hobby-uri Hobby-uri : Asta şi asta
Stare de spirit Stare de spirit : Awesome :)

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Vin 04 Iul 2014, 15:05

Ema, te invidiez. Eu inca astept cartile de la GoT.
Acum citesc Cartea neagra scrisa de Orhan Pamuk. De dimi am citit "Tu esti tatal copilului meu" de Sandra Brown. E cam a 20-a carte pe care o citesc scrisa de ea si inca sunt uimita de pasiunea sexuala.
Sus In jos
Methera
S-Class
S-Class
Methera

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 108
Localizare Localizare : Regatul de Nord al Iadului.
acebook acebook : Andreea Drăgan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 7624
Puncte : 8016
Reputatie Reputatie : 256
Hobby-uri Hobby-uri : Ficuri şi cărţi.
Stare de spirit Stare de spirit : L.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Dum 03 Aug 2014, 12:27

Justine - Marchizul de Sade

Mă credeţi când spun că omul ăsta merita să fie castrat? Dacă cineva a citit ceva scris de el, ştie la ce mă refer. Sunt de acord cu bdsm-ul şi alte lucruri; le faci cu oameni care vor acelaşi lucru, nu violezi, nu răpeşti libertatea nimănui. Doar pentru că Sade a avut un rang, a putut să trăiască ca un destrăbălat. Citesc şi stau să mă gândesc... câte din lucrurile astea chiar le-a făcut? Câte sunt adevărate? Oare este în stare cineva normal la cap să facă aşa ceva? :/ Nu mai pun mâna în viaţa mea pe o carte de-a lui. Dacă în asta care are de abia 74 de pagini am găsit atâtea prostii de-mi vine să plâng, dar în cartea lui Cele 120 de zile ale sodomiei care are peste 600 de pagini? :/ Să nu mai spun că multe din lucrurile astea chiar le-a făcut şi a murit cu regretul că unele au rămas doar în fanteziile sale. (Fantezie nenorocită să scalpezi pe cineva, mă ard ochii.)
Sunt şocată mai ales de adevărul care se observă. Cum un criminal a reuşit să ajungă cineva, iar cea care a încercat să fie bună şi să rămână pură, a ajuns în asemenea situaţii grele. :/ Sper să nu fie bazată pe fapte reale, nici n-o să caut asta, pentru că aş fi prea tulburată dacă aş face-o. 
P.S. Nu recomand nimic de la Sade. E pentru prima dată când sunt atât de şocată de viaţa unui scriitor şi de gândirea lui. 
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 30 Aug 2014, 19:50

Un buzunar plin cu secara
Autor: Agatha Christie
Seria: Miss Marple (surprinzator, stiu)
Sus In jos
Layla
Legend
Legend
Layla

Sex : feminin Varsta : 27
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2588
Puncte : 3481
Reputatie Reputatie : 380

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Joi 04 Sept 2014, 08:31

Eu citesc acum: De ce iubim femeile- Mircea Cartarescu. 
Nu ma intrebati de ce le iubim, pentru ca nu am ajuns la o concluzia sigura, insa cartea merita citita cu adevarat. Sunt niste povestiri despre diferite domnisoare, din punctul de vedere al unui tanar, ce se vrea a fi Mircea Cartarescu. 

De asemenea, citesc in paralel: Cel mai iubit dintre pamanteni si desi este lectura obligatorie si tot ce este obligatoriu nu ne place, cu mana pe inima va spun ca merita citita. Este captivanta si are unele idei absolut geniale, lasand la o parte ca poti  invata multe lucruri. 

Va pup si multumesc pentru idei. O sa revin si cu alte carti pe care am de gand sa le citesc dupa ce voi termina macar una din ele kiss
Sus In jos
Methera
S-Class
S-Class
Methera

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 108
Localizare Localizare : Regatul de Nord al Iadului.
acebook acebook : Andreea Drăgan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 7624
Puncte : 8016
Reputatie Reputatie : 256
Hobby-uri Hobby-uri : Ficuri şi cărţi.
Stare de spirit Stare de spirit : L.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Vin 05 Sept 2014, 08:06

Idilă pe un turn - Thomas Hardy


E genială, genul de poveste de dragoste care te captivează de la primele rânduri. Stilul este excelent şi toate detaliile sunt remarcabile. Se vede că autorul s-a informat foarte mult în domeniul astronomiei, de a putut scoate aşa ceva. (A fost cumva pasionat de astronomie? N-am găsit nimic concret până acum, dar, la câte informaţii deţine în legătură cu subiectul, aş crede că da.) 
Nu-i pricep ruşinea Lady-ei Constantine, circumstanţele sunt foarte favorabile, iar ea nu profită. :'( Meh, sper să se termine cu bine.


Citesc acum şi Castelul fetei în alb - Constantin Chiriţă. Nici nu am cuvinte să-mi arăt aici entuziasmul pentru viaţa Cireşarilor. :'( Asta da copilărie, chiar dacă uneori pare prea fantastică pentru nişte copii, nu e nici nerealizabilă. De abia aştept să termin seria. 
Sus In jos
Othelia Wundlang
Chūnin
Chūnin
Othelia Wundlang

Sex : feminin Varsta : 100
Localizare Localizare : "Welcome in Wonderland", wrote there.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 769
Puncte : 870
Reputatie Reputatie : 53
Hobby-uri Hobby-uri : Calm down, lady...
Stare de spirit Stare de spirit : I don't really give a f#@k.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19Sam 13 Sept 2014, 21:16

Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch - de Michael Endemica

Da, știu,  e o carte în germana, și din câte am auzit este și în romana. E o carte super, SF, dar merita citita în ciuda limbii. Nu cred ca mulți dintre voi știu bine germana, iar dacă da, comandați cartea și nu va veți plicrisi. Eu am citit-o de 6 ori pana acum, nu are multe pagini,  ci doar 220, dar are fontul mare.
  Sincer, dacă as fi acum nevoită sa o povestesc, habar n-as avea ce ar trebui sa scriu. Va recomand din inima cartea, sa o cititi, cei care puteti.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 5 I_icon19

Sus In jos
 

Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-