Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Sam 13 Sept 2014, 23:47

Dupa inmormantare - Agatha Christie

Ieri am inceput sa citesc aceasta carte. Din primele capitole este foarte interesanta. O femeie pe care toti o cred naiva si prostuta, spune un lucru necugetat la inmormantarea fratelui ei. "A fost asasinat, nu?"
Toti cred ca aceasta a intecut masura pana cand afla, in ziua urmatoare, ca aceasta a fost gasita omorata in casa.
Sus In jos
JustAndra
Genin
Genin
JustAndra

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Botosani
acebook acebook : Andra Mitru

Nr. mesaje Nr. mesaje : 169
Puncte : 204
Reputatie Reputatie : 23

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Dum 14 Sept 2014, 10:20

Ok, am venit si eu :)
 
 ,,O moarte care nu dovedeste nimic" de Anton Holban

 In ciuda titlului, nu e nimic politist, ceea ce m-a suprins, in prima instanta, neplacut. Aceasta este defapt o carte filozofic despre dragoste. Sandu nu crede ca o iubeste pe Irina, asa ca pleaca la Paris sa se gandeasca la viitorului, la ceea ce simte cu adevarat pentru Irina. Irina il iubeste cu adevarat pe Sandu si se casatoreste cu alta persoana, apoi se sinucide. Naratiunea este la persoana I, astfel mi-a dat senzatia ca aceasta carte este un fel de jurnal al scriitorului incare incearca sa-si dea seama de sentimentele proprii.
 Mereu am crezut ca sentimentele, fricile, personalitatile personajelor create intr-o carte sunt, majoritatea, ale creatorului, scriitorului. Tinand cont de asta, la un moment dat, vroiam sa ma las de carte. Personajul Sandu este un intelectual, cum s-ar descrie acesta, un egoist, un nemernic, care se foloseste de iubirea Irinei pentru a-si sadisface poftele avare. Pe tot parcursul cartii, Sandu povesteste cat de neinsemnata o crede pe Irina, cum ii place sa o necajeasca doar ca sa se simta bine, important, iubit. Desi autorul a preferat sa-l faca pe personajul principal meschin, cartea a fost destul de buna. 
 Voi incheia cu un citat de Nicolae Manolescu in ,,Lecturi infidele", critica acestei carti fiind foarte interesanta, desi nu ma dau invant dupa critici: ,,Rememorarea faptelor, adunarea de argumente impotriva Irinei sunt facute fara obiectivitate, cu iritatie si reacredunta, ca si cum eroul ar voi sa-si dovedeasca inferioritatea ei. Aici e gravitatea romanului, in intuitia plina de nuante a sufletului barbatului."

 Geo, am sa ma apuc de cartea asta. O ador pe Agatha.
Sus In jos
Methera
S-Class
S-Class
Methera

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 108
Localizare Localizare : Regatul de Nord al Iadului.
acebook acebook : Andreea Drăgan
Nr. mesaje Nr. mesaje : 7624
Puncte : 8016
Reputatie Reputatie : 256
Hobby-uri Hobby-uri : Ficuri şi cărţi.
Stare de spirit Stare de spirit : L.

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Dum 14 Sept 2014, 11:05

Memoriile unei gheişe - Arthur Golden


Mereu am văzut filmul atunci când a fost dat la televizor şi mereu am fost impresionată. Prima dată când l-am văzut, mi-au scăpat nişte detalii esenţiale printre degete şi nu pricepusem acţiunile la adevărata lor valoare. Iarna trecută mi-a fost dat să-l văd din nou, fără să-mi doresc asta şi am constatat că, la vârsta de 15 ani, înţeleg mult mai multe decât înţelegeam la 10 ani şi mi-am dat seama cât de complex era filmul. Am venerat pentru o perioadă lungă de timp tot ce ţinea de acel film, pentru că mi se păruse complex. Întotdeauna mi-am dorit să citesc şi cartea, pentru că, ştiţi cum se zice, cartea bate filmul şi aşa a fost şi în acest caz. Am rămas foarte uimită când am văzut ce diferenţe de la cer la pământ sunt între carte şi film. Mai ales că în film au fost schimbate nişte lucruri care mai bine erau lăsate ca în carte. 
E o cu totul altă lume şi e plină de tradiţii şi simboluri şi sentimente... Mă simt năucită. Mai am vreo 70 de pagini şi simt că nu pot continua, pentru că finalul nu prea îmi surâde. Nu ştiu. Nu cred că aş fi făcut atâtea sacrificii pentru un singur bărbar. Personajul Sayuri este foarte aproape de perfecţiune. Nu ştiu cum să zic ca să pot exprima ceea ce simt. E un amalgan de sentimente şi o răzvrătire în sufletul meu... 
Cartea merită din toate punctele de vedere, nu-mi  vine să cred că mai am atât de puţin şi o termin. Aproape mă doare. 
Sus In jos
JustAndra
Genin
Genin
JustAndra

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Botosani
acebook acebook : Andra Mitru

Nr. mesaje Nr. mesaje : 169
Puncte : 204
Reputatie Reputatie : 23

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Dum 14 Sept 2014, 11:54

Am vazut mai sus, Methera, ca ai citit ,,Castelul fetei in alb". Eu am citit toate cartile din ,,Ciresarii" si pot sa spun ca asta a fost cel mai bun volum. Desi nu mi s-a parut corect ca Tic sa ramana pe din-afara cand a facut atatea sacrificii pentru Laura, mi s-a parut oarecum logic ca aceasta sa fie pana la urma cu Victor.
 Ce mi-as dorii si eu o viata ca a ciresarilor, plina de aventuri, zdruncinari, ghicitori. Dar din aceasta cauza se numesc ,,opere fictionale", fiindca nu se pot intalni in viata reala.
Sus In jos
✞Heaven`s Calling✞
Chūnin
Chūnin
✞Heaven`s Calling✞

Sex : masculin Varsta : 29
Localizare Localizare : In Hell
acebook acebook : Heaven's Calling
Nr. mesaje Nr. mesaje : 559
Puncte : 633
Reputatie Reputatie : 32

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Joi 23 Apr 2015, 18:41

Misterul crimei fără cadavru de Agatha Christie, din seria Miss Marple. Plictisitoare introducere. T.T *abia am început-o*
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Dum 11 Oct 2015, 12:16

Cei drept de un an si putin nu am mai citit nimic, chiar nu stiu de ce. Eh, ce te pomenesti ca Ema a inceput sa citeasca fix cand a inceput scoala si  recomandat ar fi sa invete nu sa citeasca. Si uite asa am citit de cand a inceput scoala toata seria Divergent ( al naibii de final nenorocit) si seria Georgina Kincaid ( alta serie cliseica). Dupa cate se vede nu am citit cine stie ce, e o lectura simpla si usoara. Totusi mi-a placut, chiar daca am fost destul de starnita impotriva autorilor in anumite momente. Le recomand daca nu aveti nimic bun sa cititi si timp liber pe care nu aveti cu ce sa-l ocupati. 
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Lun 12 Oct 2015, 10:31

Hm...n-am mai postat de mult pe-aici. ^^
In  momentul actual, mai am putin si termin "Pe aripile vantului" de Margaret Mitchell. Pot spune ca o carte cu adevarat buna, care te prinde si nu-ti mai da drumul. Dupa 1000 de pagini citite (ramanandu-mi doar vreo 200), pot spune ca am ajuns la stadiul in care ma apuc de citit si nu-mi mai dau seama la ce pagina ajung sau cat timp trece, lucru care mi se intampla rar. Asta e de bine, cred. Nu mi-a mai intamplat astfel decat cu "La rascruce de vanturi" sau cu "Invitatia la vals", nici macar cu "Dama cu camelii" sau "Anna Karenina", carti extraordinare de altfel, pe care le recomand cu drag. 
"Pe aripile vantului" sau "Gone with the wind", in original (sensul titlului se intelege mai bine, spun eu, in varianta englezeasca) este o carte care vorbeste, in toate paginile ei, mai mult decat despre un razboi sec si rece, mai mult decat despre un destin (al lui Scarlett O'Hara si alor sai). E un roman care expune cauzele si consecintele unui razboi relatat in unghiul lui cel mai apropiat de inimile oamenilor, despre moartea unei lumi care nu vrea sa se lase raspusa. Sclavia si eliberarea negrilor, demnitatea sudistilor si actiunile yankeeilor sunt prezentate dintr-un unghi atat de obiectiv (sau din mai multe puncte de vedere, as putea spune), incat nu stii cui sa dai crezare. Traditiile, la rascruce cu noile reguli si comportamente care distrug vechea nobilime, care o arunca intr-o saracie totusi demna. Cei ce supravietuiesc sunt cei care sunt capabili sa incalce limitele "bunului-simt" si vechile legi nescrise. Ce vor trebui sa suporte ei? Veti afla citind. 
Poate voi veti vedea alte lucruri decar mine scrise in paginile romanului. Ceea ce am relatat sunt impresiile mele. Chiar va recomand cu drag aceasta carte, e o lectura de buna calitate.
Sus In jos
Yin
Sennin
Sennin
Yin

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba
Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Ema
Nr. mesaje Nr. mesaje : 6696
Puncte : 7969
Reputatie Reputatie : 815

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Dum 06 Dec 2015, 19:03

In ultima perioada am apucat sa citesc mai multe carti, ca de exemplu: Instrumente mortale 1-6, impreuna cu o serie ce precedeaza actiunea primei, numita: Dispozitive infernale 1-3. Am ramas marcata de poveste, mi-a placut foarte mult ideea si mai ales cum au fost conturate caracterele personajelor, actiunea si relatiile dintre ele. E un sf, o lectura usoara. Tocmai de aceea le-am si terminat repede. 
Ultima carte citita este Mandrie si prejudecata, de Jane Austen. Desi pare densa, nu este deloc. Autoarea are un stil cursiv de a descrie lucrurile si nu se axeaza niciodata mai mult decat este nevoie pe decor, astfel deloc plictisitoare. Unii spun ca romanul este insipid, desi mie una mi s-a parut absolut minunat. Sincer, nu am cuvinte sa-l descriu. Desi foarte diferit de romanele pe care le citesc in general, fiind unul clasic, spre surprinderea mea, a fost mult mai placut decat ma asteptam. Finalul este ingrozitor de palpitant, mai ales dialogurile. Chiar nu imi gasesc cuvinte sa-l descriu. Il recomand. 
In prezent citesc Anna Karenina, deoarece imi aduc aminte ca am avut-o de citit pentru scoala si pentru ca mi-am luat "spoilere" nu m-am mai apucat de ea. Acum nu mai tin exact minte care au fost si am zis ca-i un prilej bun sa o citesc.
Sus In jos
http://y-yinn.tumblr.com/
Danielle
Sensei
Sensei
Danielle

Merite deosebite :

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Mar 16 Aug 2016, 01:25

In ultima vreme am citit romane de la inceput de secol XX, imi place stilul epocii. Ultimele doua au fost ale lui Mihail Drumesc, "Cazul Magheru" si "Elevul Dima dintr-a saptea", doua carti foarte palpitante si interesante din punct de vedere al evolutiei scritorului, dat fiind ca primul este chiar primul roman al autorului, iar cel de-al doilea, ultimul. Mi s-au parut insa cam la fel de bune si suculente. 
Acum citesc "Masti" scrisa de Maria, regina Romaniei. Este o carte cu un subiect frumos si incitant, despre o tanara lipsita de tot ce rau si murdar pe lume, pe care asa-zisul bunic, in incercarea de a o proteja de lume, o izoleaza. Profesorul Mihail Ianovici, in varsta de 40 de ani, este primul care afla despre Rahel si observ ca se infiripa ceva sentimente in inima lui pentru tanara cu "par de foc". Merita citita aceasta minunatie de carte, mai ales ca Alteta Sa are o scriitura frumoasa.
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Lun 22 Apr 2019, 14:10

1. Am inceput de curand seria „Cantec de gheata si foc” a lui George R.R. Martin. Am ajuns foarte repede la volumul 3 (Iureșul săbiilor) si sper sa apara cat mai curand si volumele 6 si 7. Am inteles ca autorul nu vrea sa le publice pana nu se finalizeaza serialul :( 
2. Luna asta a fost publicat in romana si Regina aerului si a intunericului, ultimul volum din trilogia Uneltiri Intunecate. Seria continua Dispozitive infernale si Instrumente mortale.
Sus In jos
GeoMetaphose
Kazekage
Kazekage
GeoMetaphose

Merite deosebite :
Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Asss10Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 28
Localizare Localizare : București
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13823
Puncte : 18544
Reputatie Reputatie : 535

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Mar 26 Mai 2020, 20:38

Revin cu un update dupa un an ( si inca cateva zile)

1. Tratat de istorie a religiilor - Mircea Eliade
2. Seria Turnul intunecat - Stephen King
3. Incerc sa fiu la zi cu cartile publicate de Cassandra Clare
4. Origini - Dan Brown (pe final)


Cam greu cu cititul pe timpul sesiunii si a disertatiei...
P.S. Inca nu am terminat GOT :((
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage
Arcade

Sex : masculin Varsta : 33
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3409
Puncte : 5193
Reputatie Reputatie : 565
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, festivale, concerte, cititul in tren
Stare de spirit Stare de spirit : ¯\_ (ツ)_/¯

Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19Mier 27 Mai 2020, 12:14

omg voi cititi carti? nerds.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ce carte citeşti acum ?   Ce carte citeşti acum ? - Pagina 6 I_icon19

Sus In jos
 

Ce carte citeşti acum ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere :: Titluri, Autori, Pagini scrise - Cărți-