Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Creatures of the Night - Pagina 5 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura
Creatures of the Night - Pagina 5 Bvpf10





Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's our forum way!
 
AcasaPortalEvenimenteUltimele imaginiFAQCăutareÎnregistrareConectare
--- Ne-am gândit să ne facem o nouă (re)introducere în categoria de Ești nou? Prezintă-te. Dacă te-ai mai prezentat în trecut, caută vechiul topic și fă-o din nou tot acolo. ---

Distribuiţi | 
 

 Creatures of the Night

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Choco.
Sensei
Sensei
Choco.

Merite deosebite :
Creatures of the Night - Pagina 5 Asss10Creatures of the Night - Pagina 5 J5fdba

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23591
Puncte : 28367
Reputatie Reputatie : 2484

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Dum 05 Mai 2013, 12:46


Descrierea ta este in regula, insa ai momente in care imi pare ca te straduiesti prea mult, esti incordata si nu reusesti sa exprimi pe deplin ceea ce vrei. Asculta o melodie care sa te ajute, ceva lent sau, dimpotriva, ceva antrenant, care sa iti confere starea de spirit necesara unui astfel de capitol, apoi pune-te pe tastat si scrie. Nu trebuie sa te gandesti, ci doar sa scrii, intai compui cu inima, apoi revii asupra a ceea ce ai scris si reformulezi anumite lucruri cu mintea. Relaxeaza-te si scrie cu pasiune, din placere. Nu incerca sa incacri textul cu prea multe detalii, ci, dimpotriva, simplifica anumite lucruri si concentreaza-te pe ceea ce-i important.

Actiunea este ok, desi au fost si momente in care a trebuit sa mai citesc o data pentru a intelege ce s-a intamplat de fapt. Ai foarte multe idei, lucru bun, insa grupeaza-le si nu folosi trei sau patru idei diferite in acelasi capitol, incarci actiunea si nici nu ai o desfasurare a evenimentelor care sa iti permita asta. Trebuie sa faci capitole mult mai lungi in care sa poti detalia toate intamplarile si, implicit, reactiile personajelor si sentimentele lor. Dialogul este in regula, poate ca unele replici nu-si au rostul sau poate ca unele sunt previzibile, dar nu ai mari probleme la acest capitol, este ok.

Ideea mi se pare interesanta. Desi nu sunt adepta cartilor si ficurilor SF, acesta este atractiv si acapareaza interesul. Mi-a placut ca, desi te-ai folosit de vampiri, varcolaci, vrajotiare si tot felul de astfel de personaje magice, nu ai preluat un model prestabilit, ci ai dezvoltat un cadru original cu intamplari originale. Ai tendinta de a grabi lucrurile uneori, ia-o incet, nu te stresa prea tare, lasa lucrurile sa decurga lent. Titlul imi place, insa acel "The" nu trebuia scris cu litera mare intrucat este articol hotarat. Se leaga de continutul textului si imi induce impresia unei teme sf pe care autorul s-o abordeze. Ma duce cu gandul la vampiri, la bufnite, tot felul de elemente din acestea. Este interesant, imi place.

Estetica este in regula, insa as vrea ca numarul capitolului si numele sau sa fie scrise unul sub celalalt, apoi sa lasi un rand liber intre ele si numele personajului din punctul de vedere al caruia se povesteste. De asemenea, titlul si numarul capitlului pot fi scrise cu un font de marime mai mare pentru a iesi in evidenta. Uite asa:

Citat :
Capitolul 17
Cimitirul

Sakura's poit of view

Paseam cu grija, incercand sa nu alunecam pe pietrele luciose, scaldate de apa.

Greseli de tastare ai, dar majoritatea sunt facute din neatentie sau din graba. Citeste capitolul inca o data inainte de a-l posta, asa vei reduce din numarul greselilor. De asemenea, am vazut ca ai o problema cu virgulele, treci pe aici si uita-te la regulile expuse.


Creatures of the Night - Pagina 5 Oj19j4

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Sengni
S-Class
S-Class
Sengni

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : • România
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3191
Puncte : 3381
Reputatie Reputatie : 74
Hobby-uri Hobby-uri : Să stau pe forum •
Stare de spirit Stare de spirit : Many Many Happy •

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Lun 06 Mai 2013, 22:04

Hi my baby !
Paste fericit si tie frumoaso :* Si multumim pentru cadoul de Paste pe care ni le-ai adus.
Si multumesc mult pentru urare!!
Putem tine lagatura pentru id-ul acesta : minhoromanialee@yahoo.com cand scrie 'Sorina online'
Se pare ca grupul a ajuns insfarsit la destinatie, dar cu greu..
Sasuke a aparat-o pe Sakura, ce dragut din partea lui !
Si saraca de ea a fost injunghiata .. ugh...
Sa speram ca nu o sa mai aiba nimic cat de curand.
'Prieteni devotati, gata sa isi dea in orice clipa viata pentru mine' - Ce frumos spus
Multumesc mult pentru anunt si spor la scris !


♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Creatures of the Night - Pagina 5 G-Dragon-MichiGO-Feature
♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣
♛ Măritate cu Mafia +14
♛ Academia de Politie
Sus In jos
Day
Jōnin
Jōnin
Day

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : In Estul Iadului certandu-ma cu Agares
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1238
Puncte : 1392
Reputatie Reputatie : 108
Stare de spirit Stare de spirit : De parca ii pasa cuiva!

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Mier 08 Mai 2013, 14:43

Yay! Capitol lung si frumos what?lol!
Multumesc mult de anunt happy
Citat :
1. Cheia mea spre libertate si fericire 2. Prieteni devotati, gata sa isi dea in orice clipa viata pentru mine - iar sentimentul era reciproc.
Asta mi-a placut mult. Stii, in mod normal cand citesc ceva de genul acelei ,,chei spre libertate si fericire'' ma gandesc ca ficul se apropie de final crying dar nici asa evident nu are cum sa fie, nu? puppy eyes
O sa fie o lupta pe acolo? in love Hai, un indiciu mic puppy eyes te rog ;;)
Sau mai bine pune next-ul ca sa-mi inchizi gura in love
Te pup kiss


Creatures of the Night - Pagina 5 Tumblr_mt670jaegJ1sixy5yo1_500
◘ ● ○ ◘ ● ○ ◘ ● ○ ◘ ● ○ ◘ ● ○
Nu vreau să mă stăpânească plânsetul, vreau să-mi lumineze faţa, zâmbetul.
Nu vreau ca inima să-mi fie-n beznă moartă, nici suflletul îngropat sub o fereastră.
Sus In jos
Miss Sherlock
Chūnin
Chūnin
Miss Sherlock

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : pe aici pe undeva
acebook acebook : Foloseste "url"-ul altfel deformezi pagina si meniul!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 581
Puncte : 641
Reputatie Reputatie : 24
Hobby-uri Hobby-uri : cat mai multe
Stare de spirit Stare de spirit : schimbatoare

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Vin 10 Mai 2013, 17:35

In sfarsit dupa atatea secole revin si eu pe aici . Imi pare rau ca nu ti-am citit si comentat ficul pana acum , dar chiar nu am putut sa fac asta , sper sa intelegi . Ma rog sa revenim la ficul tau . Este atatttttttttttttttttt de captivant , imi place , are de toate , e perfect , defapt astai parerea mea si mi-o sustin . Sper sa o ti tot asa in continuare si sa nu ma dezamagesti :) . Multumesc mult ca ai continuat sa ma anunti si sper s-o faci in continuare . Te pup dulce !!!


Creatures of the Night - Pagina 5 Nsk6



Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Dum 02 Iun 2013, 22:20

Ei bine, asta era cadoul meu de 1 Iunie. Scuze ca nu am putut sa il aduc la timp, dar am fost plecata. Sper sa va placa.

Capitolul 18:
Funerarul

Sakura's point of view


Soarele se ascundea printre norii negri vestitori de ploaie, iar frunzele galbejite erau prurate intr-un vals lent de o briza usora.Totul in jur era mohorat, trist, anost si totusi atat de monoton. Cortegiul funebru era cuprins de ganduri negre. Oameni imbracati in doliu, cu capetele plecate si buchete de flori in maini mergeau cu pasi inceti prin cimitirul imvesmantat de tristete. Frigul aspru care imi patrunse pana in adancul oselor si imi darui asa- zisa piele de gaina, aerul rece care imi intra adanc in plamani ingrunandu-mi respiratia si mai ales nodul care mi se punea in gat de fiecare data cand era lovita de un nou val de amintiri, ma faceau sa imi doresc sa fi ramas acasa - unde de rau de bine, puteam jeli in pace. Mana imi urca masinal la brosa argintie care era prinsa de rochia neagra. Doar simplul fapt ca simteam textura fina a acelui singur obiect meterial ce imi ramase ca aminire, ma adancea si mai mult in acea stare de tristete.

Dupa o noapte de priveghi in care lacrimile imi suroira pe fata, aveam ochii rosi, injectati cu sange si uscati, fara alte lacrimi ramase pentru a pata pamantul in care se va odihni el pentru totdeauna. Mergeam in fata cortegilui alaturi de o doamna mult mai indurerata ca mine si fizic- mult mai batrana. Chipul sau era umbrit de tristete, ochii de verde intens ca de vipera erau inecati in lacrimi, parul brunet - rosiatic era intr-o stare deplorabila, ravasit in toate partile, iar vocea ii era ragusita si stinsa de lacrimile care nu conteneau. Cu toate acestea nu am putut sa nu raman uimtia cand am vazut o fetita de 7 ani, ce semana leit cu ea si care renuntate pentru acele zile la hainele ei multicolore, pline de fericirea si puritatea unui copil, pentru a imbraca acele haine blestemate menite sa iti inpartaseasca durerea si sa o arate tuturor. Din ochisorii ei verzi ca iarba prospata se scurgeau incet mici perle cristaline, rostogloindu-se mai apoi pe chipul alb lovit de o paloare bolnaviciosa, iar degetele sale micute tineau stras rochia mamei sale. Privirea ei intrebatoare era mai tot timpul atintita spre chipul indurerat al mamei sau spre drumul pavat din cimitir. Ingeri falnici cu aripile si bratele deschise rasareau parca de nicaieri, impanzind tot locul...speram ca macar ei sa-i fie calauza in acel drum lung pe care avea sa-l faca.

Durerea pe care o sintisem in bratul stang ma facu sa imi intorc privirea sprea cel de langa mine. Mana lui rece o strangea cu putere pe a mea si desi nu ii vedeam chipul ascuns sub parul sau negru, abisal, eram sigura ca e umbrit de durere, tistete si vina. Pasi sai se oprira in dreptul unui mormant strajuit de doua statuiete ale ingerilor, iar eu i-am urmat instinctiv exemplul. Nu imi doream sa ma opresc, nu imi doream sa imi la revedere, nu vroiam ca el sa plece asa, lasandu-si familia in urma.
Ceremonia se desfasura in sunetul lin si placut al vioriilor, care nu puteam insa inchide ranile din inimile noastre. O data ce cosciugul fu asejat la locul sau urma sa ne luam la revedere. Sasuke tinu un discurs - din moment ce el era "nepotul" raposatului si singura sa ruda apta pentru un astfel de lucru. Tinea strans intre maini un trandafir alb, plini de spini, astfel ca manile sale fura ranite in aceea joca fretenica pe care o facura degetele. Simteam din glasul sau stins ca oboseala si durerea il acaparara. Era tist sa-i vezi pe cei dragi inecati in acea negura a intunericului, trecuti in nefiinta, stiind ca nu le mai poti simti mangaierea calda, stiind ca nu le mai puteai auzi vocea...era atat de trist incat incercai sa te agati de cea mai mica farama de speranta, de cea mai mica raza de soare care i-ar putea readuce inapoi la tine, astfe incat am inteles perfect de ce incerca sa isi termine indaorirea cat mai repede.

Arunca cu o lejeritate iesita din comun trandafirul pe capacul sicrului si se grabi sa revina langa mine. O dara luminosa isi facu aparitiai pe cerul intunecat de nori si ivalui zarea pentru o fractine de secunda cu lumina sa puternica. Chipul ii fu luminat, iar fulgeru se reflecta intr-o lacrima. Picuri reci imi lovira pielea, cazand din inaltul cerului si imbracand pamantul cu o haina de apa. Se auzi un sunet asuzitor care parca zgudui cerul, iar vantul incepu sa se inteteasca.
Ploua cu picuri mici si rari, insa cermonia fu grabita, mormantul astupat, iar oamenii speriati de urgia naturii ce avea sa se dezlentuie se adapotira sub umbrele tot negre. In surt timp toti plecare, iar privirea mi se indrepta ineviabil spre mormantul acoperit de flori. Pe petalele lor delicate se plimbau incet stopii reci de ploie; unele se aplecau sub greutatea lor, iar altele varsau parca lacrimi alaturii de nori. El statea langa mormant; privea lung.

Ochii sai cuprinsi de furie si tristete erau atintiti spre literele intiparite pe piatra de mormant. Ploaia ii lovea cu puterea pielea alba, iar parul sau ca pana corbului ii era lipit de fata si ii acoperea ochii intunecati. Fiecare strop de ploaie care lovea pamantul era precum o nota muzicala din acea simfonie ce insotea sceneta de teatru maiestos desfasurata pe scena cerului. Vantul care batea in rafale se juca cu parul meu umed, ravasindu-l in toate partile. Piciorele inundate de apa imi erau reci ca gheata, iar pielea capata o noanta albastuie sub loviturile puternice ale picurilor de ploaie. Mana mea tremuratore se indrepta masinal inainte, iar picioarele imi inaintare fara voia mea. Degetale mele nesigure atinsesera haina umeda a brunetului, apoi ii stransera cu putere umarul. Nu isi intoarse capul, nici macar nu tresari; ramase ca o stana de piatra, insensibil chiar si la rugamintile mele fierbinti de a pleca. Ma sperinsem si corpul imi tresari. Parea ca vocea mea tremuratoare si ragusita nu ajungea la el, iar inima indurerata parea ca imi este strivita.

Eram gata sa ma prabusesc in genunchi, cand atentia imi fu atrasa de cateva aplauze pierdute printre urletele de durere ale cerului. O voce familiara, urmata de un ras nebunesc si isteric ne facu pe amandoi sa ne indreptam privirea spre zare.
- Fratioare, nu ma asteptam sa ma consideri cel mai bun prieten, dar nu credeam ca vei incepe inmormantarea fara mine, fiul sau legitim.
Rusine, rusine!
-Taci nai*ii jigod*e! Sti prea bine ca moartea tatei se datoreaza orgoliului tau nenorocit si a ambitiei tale tampite!
- Vorbe mari fratiore, dar nu uita ca esti la fel de vinovat ca mine. Pana la urma tu ai fost cel care a aparut neschimbat dupa 30 de ani in care nu ai dat niciun semn de viata. Chiar credeai ca inima lui va rezista unui asemnea soc? Chiar credeai ca va supravietui afland ca fiul sau mort este defapt viu, ca este un criminal si o creatura ciudat? Chiar credeai ca...
Brunetul se neapusti asupra fratelui sau, iar mana sa ii strase cu putere gatul. Itachi se zbatu sa scape din stransoarea lui, infingandu-si cu putere unghile in antebratul sau si adresandu-i numerose amenintari gatuite.
- M-ai obliagat sa ii spun tatalui mea adevaul, mi-ai rapit singurul parinte ramas in viata, singurul care imi putea aminti de copilarie. Da-mi un singur motiv sa nu iti curm viata in acet moment!

Rationamentul imi ceru sa ii sar in ajutor, chiar daca asta insemna sa ma intorc inpotriva celui iubit. Am alergat spre el si l--am imbratisat de la spate. Vocea mea stinsa il ruga necontenit sa inceteze inainte de a face un lucru necugetat. Furia imi inunda corpul vazand ca nu primesc nici un raspuns, iar mainile mele slabe si inghetate il stransera cu putere. Cu mainile inclestate pe pieptul sau si cu rasuflarea intretaiata am sperat sa ii readuc rationamentul.
- Daca nu o faci pentru tine sau in memoria tatalui tau, fa-o pentru mine. Daca inca ma iubesti lasa-l liber; nu te razbuna! E frate tau pentru numele lui Dumnezeu; trezestete la realitate...sau iti jur ca nu o sa ma mai vezi vreodata!
Se elibera din stransoarea mea cu mana libera si isi arunca fratele intr-o piatra de mormant. In urma inpactului Itachi se prabusi la pamant, in genunchi. Tusea, iar sangele rosiatica care ii tasnea pe gura intredeschisa murdari cele cateva fire de iarba rezlete ramase din vara.

Sasuke nici macar nu il mai privi, ci se intoarse langa mormatul tatalui sau, ridicand un buchet de trandafiri albi si inmanandu-mi-l. "In numele iubirii pe care ti-am purtat-o"
Pleca. Pleca cu pasi repezi spre iesirea din cimitir, lasandu-ma in urma, cu ochii inlacrimati si sufletul zdrobit. Durea, dura mult prea tare ca eu sa pot suporta, iar piciorele imi cedara sub toata acea greutate pe care o purtam in suflet. Genunchii imi sangerara in momentul in care corpul mi se lovi de drumul pava cu ciment al cimitirului.
O zi grozinca. Asa avea sa ramana in amintirea mea aeasta zi, o zi care ma schimba si care ma ajuta sa ma maturizez din nou. Singurul meu regret e ca am fost atat de naiva si nu am reusit sa imi inchid sentimentele dupa atata amar de vreme. Un vis spulberat...
Un ultim lucru fetelor; mor de curiozitate :Cine ati crezut ca a murit la inceput?


Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81
Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Dum 02 Iun 2013, 23:24

Hey happy thank you de anunt kiss
Sincer,la inceput am crezut ca a mutit Sasuke dar m-am linistit cad a spus Sakura ca va tine un discurs puppy eyes
Dar stai putin...atunci cand Sasuke i-a dat acel buchet de trandafiri si a plecat ...aia a fost o despartire? Si daca da...de ce s-au despartit ?
Pana data viitoare spor la scris in continuare kiss
~Sayonara~ a hug


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Akatsuki_lavy
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 282
Puncte : 294
Reputatie Reputatie : 18

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Dum 02 Iun 2013, 23:49

Sasuke evident.dulcii mesic mesic mesic de anunt si pentru asta meriti un kiss. normal ca buchetul de trandafiri e despartirea ,dar eu vreau sa aduci next-ul cat de REPEDE se poate da ?cum mie imi place tot ce tine de vampiri si etc.....iti dai seama ca nu pot astepta nu ?spor la scris in continuare.Akatsuki_lavy te a hug calduros
Sus In jos
Miss Sherlock
Chūnin
Chūnin
Miss Sherlock

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : pe aici pe undeva
acebook acebook : Foloseste "url"-ul altfel deformezi pagina si meniul!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 581
Puncte : 641
Reputatie Reputatie : 24
Hobby-uri Hobby-uri : cat mai multe
Stare de spirit Stare de spirit : schimbatoare

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Vin 21 Iun 2013, 17:42

Mii de scuze ca apar si eu cu comm-ul asa de tarziu . A fost un capitol extraordinar , mi-a placut la nebunie . Ficul tau chiar are tot cei trebuie . Bravo tie scumpa mea . Sa ma anunti de next !!!!


Creatures of the Night - Pagina 5 Nsk6



Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 22 Iun 2013, 11:55

Sall fetelor, multumesc de comentarii. Sper din tot sufletul ca o sa va placa urmatorul capitol si va astept parerile.


                                                       Capitolul 19:
                                                     O descoperire macabra


Sakura's point of view

 Doi ochi verzi, sleiti de putere si fara viata, pielea trasa si uscata, mai alba ca marmura, buzele vinetii si parul drept, fara pic de volum. Reflexia mea din oglinda ma ingrozea si pe mine si toate astea datorita pierderii masive de sange. Cu toate ca imi loasem acest angajament fata de Kail, jigodia sarise deja calul. Doar simplul gand ca tot acest chin nu va mai tine decat cateva zile, imi facea inima sa salte de bucurie. Eram insetata de razbunare si in fiecare seara facea in minte mii de scenarii legate de moartea lui Kail - trebuia sa fie o moarte durerosa, care sa il insoteasca pana in iad.
 Am incercat sa alung toate aecste ganduri care imi faceau sangele - sau ce a mai ramas din el - sa fiarba. In seara aceasta trebuia sa las loparte toate gandurile rele deoparte si sa ma distrez alaturi de prietenii mei, destul de ingrijorati de situatia mea din ultima luna. Sincer, daca Hinata nu ar fi fost alaturi de mine in acesta luna, ca sa imi ofere mangaieri blande, sa ma asculte si sa imi ofere sfaturi cu vocea sa calda, nu stiu unde as fi ajuns.

Nopatea puse stapanire pe tinut devreme astazi, iar luminitele colorate si muzica care venea de la carnaval atragea o multime de oamnei. Dupa ce incerea mea de am-i readuce aspectul normal fu in mare parte un succes, am parasit cu pasi grabiti locuinta mea si m-am indreptat spre sursa aceea de lumina multicolora. Ca de obicei, Naruto intarzia, iar eu si Hinata trebuia sa il asteptam la intrarea in carnaval. Ii jurasem ca data viitoare cand va intarzia o sa il bag in spital, dar sa spunem ca de data asta va scapa nevatamat.
In timp ce radeam pe saturate de gluma Hinatei, simt cum cineva ma prinde de talie pe la spate. Normal ar fi fost sa tresar inspaimantata, dar deja gluma se invechea, asfel ca m-am intors spre faptas cu o mutra ofensata si mai mult din reflex, decat din vointa propie, i-am tras o palpa peste obrazul rumeniu. Chiar daca lumina colorata a beculetelor era slaba, puteam sa vad ca blondul se inrosise in locul in care il lovisem.

Am avut parte de o nopate extrordinara, chiar daca la un momenta dat acea roata uriasa supranumita " Roata Mortii " a incercat sa imi incurce planurile. Petrecerea sa termina intr-un mare stil cu un foc de artificii incredibil, care parca picti maretul cer  cu mii de flori imracate cu culori vesele. Aceasta distractie imi facu atat de bine, ajutandu-ma sa imi iau gandul de la toate intamplarile ingrozitoare din ultimul timp si de la cele ce se vor intampla peste doau doua zile. Acum, cand amintirele cu parintii mei imi trec prin fata ochiilor, acea doza de tristete pe care o resimteam intodeauna si aceea durere din capul pieptului s-au diminua, iar un zambet timid si firav, imi apare pe chip la gandul ca voi voi avea insfarsit parte de mangaierea calda a mamei. Mai am de asepta atat de putin si totusi atat de mult...
   
                                                          ~In aceeasi zi~
                                                              ANGLIA
Sasuke's poit of view

  Trecuse o luna de la inmormantarea tatei si tot atat de cand am inceput sa imi vanez fratele. Sarpele plecase cu primul tren in Anglia dupa mica noasstra rafuiala din ziua funerarilor. Mi-a fost greu sa dau de el, iar faptul ca nenorocitul omora oricea om care intra in contact cu el, imi ingreuna si mai mult cautarea - nu  mai ramase nimeni care sa imi dea informatii despre locul in care se indrepta. Din fericire am gasit o pista si uita ca  acum m-am trezit in Anglia - o tara nesuferita dupa parerea mea.
 Anglia - oamenii imbracati in paltone inchise la culoare purtand deasupra capetelor umbrele negre pentru a se adeaposti de lacrimile cerului, inpanzeau stazile cenusii si  subre ale orasului. Nu exista o sigura zi in care o perdea de apa deasa sa nu cada peste acest oras posomarat, parca blesemat de soarta si fara culoare. Englezii sunt niste oamnei reci - nu tresara nici macar cand o persona e ucisa in fata lor, cei drept ei isi dau silinta sa para ingrijorati, dar ingrijorarea e intotdeuna falsa. Nu le pasa decat de propia persona si sunt mult prea avuti pentru gusturile mele.

 Coborand din singurul taxi pe care l-am gasit la aceasta ora de varf, am platit omului drumul, avand grija sa ii las si un bacsis, destul de gras, pentru ca ma aduse destul de repede la destinatie. El lua plictisit banii, fara sa ii numere si fara sa spun vrun cuvant, apoi imi arunca o privire superiora, arzand parca de nerabdae sa il las in pace cu problemele si gandurile lui. Am trantit usa jerpelita si aprope fara vopsea a taxiului si am plecat cu pasii mari spre o alee laturalnica dintre 2 blocuri arse recent. Mirusul inecacios de fum inca plutea in are, cu toate ca ploua, iar peretii de caramida, care inca ramasesera in piciore erau negrii ca tacinuele. Sunetul unor bocanci rasuna ca un ecou pe aleea intunecata. Mergeam apasat, dar pana la urma am realizat ca nimeni nu era acolo, cel putin nimeni viu.
 Dupa ce l-am urmarit timp de o zi pe furnizorul de sange a lui Itachi, era posibil sa il pierd chiar acum? Nu in mintea mea. Pasii mi se indreptara spre capatul aleeii, unde erau doua toberone care stateau sa dea pe afara. Era ceva obisnuit ca mustele sa se invartea pe acolo din moment ce tomberonele nu au fost gloite de cateva zile, dar nu era normal intr-o zi ploiosa ca aceasta. Asta mi-a atreas atentia si m-a facut sa ma apropii. Miorsul era insuportabil, astfel ca batista pe care o avem in buzunarul paltonului, fu mai mult decat folossitore.

Dupa cum ma asteptam, deasupra tuturor acele gunoaie se afla un trup omenesc, aflat in stare de putrefactie. Carnea de pe maini si fata parea topita, sau mai degraba indepartata cu forta de pe oase, parul sleios al barbatului era rasfirat in toate partile si cadea, continua sa cada in fiecare minut, astfel ca incepu sa i se intrezareasca scalpul. Hainele omului erau in mare parte sfasiate, dar ochii - ochii nu suferisera nici o avariatie, ceea ce demonsta ca omul nu e mort de mult. Chiar daca infatisarea era total schimbata, am reusit sa recunos in aceea persona care zacea intinsa pe gunoie, pe omul care il ajuta pe Itachi sa traiasca, pe omul pe care l-am urmarit intrega dimineta. Mi se facu greata doar la gandul ca frate-miu e responsabil de aceasta imagine terifianta.
 Am cautat prin hainele lui adresa lui Itachi, orice m-ar putea ajuta sa dau de el, insa chiar atunci cand mana mi se indrepta spre buzunarul de la piept al cadavrului, o mana scheletica, acoperita de un strat de carne putrezita, verzuie, imi prinse incheieltura. Mirosul oribil de mortaciune aprope ca ma facu sa vomit, dar starea de frica imi invinse senzati de voma. Privirea mi se indrepa
aprope fara voia mea spre chipul cadavrului. Atunci ochii mei au dat de o privire sinistra care imi dadu fiori pe cirea spinarii.

 Acel cap, de care atarnau doar cateva smocuri de par negru, acei ochii de un albastu sters, injectati cu sange, acea gura cu doua buze subtiri si vinetii, strambate intr-o parte, alecatuiau o imagine horor. Mana care imi apuca incheietura cazu fara viata pe langa trupul inert, iar ploapele cadvrului - sau ce a mai ramas din ele - cazura grele peste ochii. Totul se intapla in mai putin de cateva secunde, dar avu un inpact urias asupra mea. Asta a fost, unltimul spasm al mortii. Mana imi aluneca masinal in interiorul buunarului de la piept. Un portofel, nimic mai mult. Am cautat in interiorul portofeluilui la graba - se intelegea ca vroiam sa plec de acolo cat mai repede. Hartii si hariute, mute hartii nefolositoare care sfarsisera aruncate pe jos, imprejurul tomberonuilui. Din fericire, chiar can credeam ca stomacul meu nu mai rezista mult si pranzul se cam chinuia sa isi faca loc afara, am gasi si o carte de vizita semnata: Itachi Morgan. Speram si stiam intr-un fel ca este vorba de fratele meu, dar nu itelegeam de ce nu folosea numele sau de familie.

 Am aruncat porofelul pe abdomenul cadavrului si m-am indeparta de acel loc inainte sa ajung si eu un muribund. Aveam neaparata nevoie de aer, asa ca am decis sa merg pe jos pena la hotelul in care era cazat fratele meu, in plus ploaia se oprise. Paltonul meu lung si negru avea si el neaparata nevoie de o arisire dupa cele cateva minute petrecute in apropierea unui corp aflat in descopunere si a unei gropi de gunoi, mai mult ca sigur plina de germeni si bacterii, pe langa gunoaiele oamenilor.

Sper ca v-a placut si nu uitati, astept pareri, critici, orice vreti voi si sper sa fiti alaturi de mine pana la ultimul capitol si chiar si dupa.
Va pup.


Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81


Ultima editare efectuata de catre Arcana Julia in Mar 02 Iul 2013, 15:24, editata de 2 ori
Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 22 Iun 2013, 15:25

WOW....chiar atat de sadic sa fie Itachi? ce la apucat? Eh macar am inteles ceva...ca de la inmormantarea tatalui lui Sasuke, el si Sakura nu s-au mai vazut. Dar de ce vrea Sasuke sa se razbune pe Itachi?Am ratat eu ceva sau... think o fi implicat in moartea tatalui sau?  Stai si toata chestia aia pentru care ei au "luptat" ca sa zic asa...pentru a redeveni oameni...au renuntat la ea?
Sper sa lamuresti anumite aspecte deoarece eu sunt putin in ceata happy2  .
Pana data viitoare spor la scris in continuare. Si mersi ca mai anuntat de next a hug  
~Sayonara~ kiss


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Akatsuki_lavy
Genin
Genin
avatar

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 282
Puncte : 294
Reputatie Reputatie : 18

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 22 Iun 2013, 15:36

WOW dar ce capitol dulceata.mesic in primul rand de anunt.WOW atat am sa iti zic.astept next-ul.Akatsuki_lavy te:*:kisskiss
Sus In jos
Miss Sherlock
Chūnin
Chūnin
Miss Sherlock

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : pe aici pe undeva
acebook acebook : Foloseste "url"-ul altfel deformezi pagina si meniul!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 581
Puncte : 641
Reputatie Reputatie : 24
Hobby-uri Hobby-uri : cat mai multe
Stare de spirit Stare de spirit : schimbatoare

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Lun 24 Iun 2013, 11:41

Un capitol sublim , mi-a placut foarte mult . Tine-o tot asa si nu uita sa ma anunti !


Creatures of the Night - Pagina 5 Nsk6



Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Lun 08 Iul 2013, 12:30

Multumesc mult pentru comentari. Dupa atata timp, am venit si eu cu in capitol destul de bun- cred. Sper sa va placa si spor la citit.

Capitolul 20:
Nou nascuta.
Sasuke's point of view


Soarele se pregatea sa cobore de pe bolta cereasca, care parea cuprinsa de flacarile rosiatice ale asfintintului atunci, cand am ajuns la un hotel modest de la periferia orasului. Ledurile care intrau in componenta a doua stele galbene, sclipeau timid, oprinduse la intervale regulate. Aprinderea beculetelor degaja cu bazait scaitor, astfel ca m-am grabit sa intru in incinta hotelului, fara sa imi mai aunca privirea asupra structurii acetuia, care, eram mai mult ca sigur, ca era destul de subreda.
Holul in care dadea intrarea cu usi din sticla mata a hotelului, era mai mult decat linisit. Rotindu-mi privirea prin jur, fara sa oberva defapt nimic, sau cel putin nimic din ce ma putea interesa, mi-am oprit ochii asupra locului in care un receptioner motaia, cu picioarele incrucisate deasupra birolui. M-am apropiat cu pasi apasati, incercand sa fac cat mai mult zgomot la mers, in speranta ca voi reusi sa distrag atentia omului, insa, fara rezultat. Astfel am fost nevoit sa sun cu putere din clopotelul asezat langa picioarele receptionerului, tragandu-ma laoparte in momentul in care el tresari oarecum speriat, fiind luat pe neasteptate.

Imi arunca o privire uluita, deandata ce constientiza ceea ce se petrecea in jurul sau, insa isi suprimase imediat surpriza creata de prezenta mea acolo si cipul ii deveni impasibil.
- Numele?
Fara alte saluturi formale, fara ca macar sa ma intreba ce caut defapt in acel loc uitat de lume si aflat in mijlocul pustietatii, incerca sa imi afle datele personale, pentru a le trece intr-un registru cu o multime de pagini ingalbenite, deschis cam pe la mijloc. Vazand ca raspunsul meu intarzie sa vina, se pregati evident iritat de situatie, sa isi repete intrebare, insa vocea mea stapunse linistea incaperii, inainte ca el sa mai poata spune ceva.
- Nu am venit aici pentru a lua o camera. Caut o persona cazata la acest hotel.
Revenind din nou la nepasarea care probabil il caracteriza, imi raspunse pe un ton increzut, ca ofirerea de informatii despre clientii hotelului era strict inerziza, pregatinduse sa inchida registrul, cu o miscare lenesa. Fiecare musci ii ingheta insa, in momentul in care privirea i se opri asupra bacnotei pe care i-o intideam. Imi dadusem seama dupa chipul sau oarecum tuciuriu, care se lumina in momentul in care vazu banii, ca nu are cum sa ii refuze.

Cu o miscare dibace, redeschise vechiul registru exact la aceeasi pagina, ceea ce facu sa imi apara un zambe fugar pe chip - oamenii au fost, sunt si vor fi intodeauna capabili de orice pentru bani - un lucru crud, doar totusi cat se pate de adevarat. Mai mult ca sigur, neobservandu-mi expresia amuzata, receptionerul intreba cu o voce calma, aprope soptita - desi nu era nimei in jur ca sa il auda- numele persoanei pe care o cautam. Raspunsul meu fu unul prompt : Uchiha Itachi. Am urmarit din priviri degetul omului, coborand in jos pe pagina ingalbejita, pe care era asezat un scris citet si aproape ordonat. Se opri la sfarsitul paginii, dand din cap in semn dezaprobator, ceea ce ma facu sa realizez ca nu avea rost sa continue mai departe cu cazarile de acum doua luni. Eram putin dezamagit, dar am hotarat sa ii las omului banii aceia pe ii intinsesem mai devreme si sa plec. Insa, am fost opit chiar inainte de a-mi intoarce spatele si a ma intrepta spre usa.
- E un anume Itachi Morgan, care s-a cazat saptamna trecuta. Poate fi aceeasi pesoana cu cea pe care o cauti?
Gandul imi zbura imediat la cartea de vizita, pe care o loasem de la ce mai ramase din sursa de sange a lui Itachi, cea de pe care aflasem aderesa hotelului si faptul ca Itachi folosea alt nume de familie.
- Mai mult ca sigur, am spus, in timp ce dezamagirea din inima imi fu stersa cu buretele.
- Camera 113, zise receptionerul cu ochii inca plecati in paginile registrului.

I-am multumit inainte de a ma indrepta spre scara in spirala care urca pana la cel de-al doilea etaj al hotelului, insa, chiar inainte de a-mi cufunda talpa cizbei in covorul verzui, extrem de gros care acoperea treptele, mi-a rasarit o alta intrebare in minte.
- Stii daca e in momentul asta la el in camera?
Receptionerul isi intoarse privirea ingandurata de la aceea bacnota, pe care i-o inmanasem si abea atunci am putut sa ii descifrez clar trasaturile, ascunse pana acum in intunericul care impanzea holul hotelului. Eram mai mult ca sigur ca era la o varsta fageda - nu puteam sa ii dau mai mult de 20- 23 de ani, iar parul sau negru ca taciunele intra in costrast cu ochii de un albastru sters, care aducea mult cu culoarea unor cristale privite la lumina soarelui. Cum am mai spus, pielea lui avea un usor iz de tuciuriu, insa, chiar si asa, am observat cum obrajii i-au prins o culoare rosiatica in aceea lumina slaba, oferita de o mica veioza asezata langa chipul sau. Ochii mei ii aruncau privirii mult prea mustratoare datorita faptului ca adormise la servciu.
- Imi cer scuze, spuse baietandurul parca facandu-se mai mic sub privirile mele iscoditoare.
Fara sa mai spun ceva, mi-am continuat drumul spre etaj, spjinindu-ma de bara aurie din inox, care se decoloarase in mai multe parti, gandindu-ma in timp ce calcam apasat pe trepte ca aveam nevoie de o alta stategie.

Din fericire aceasta veni mai repede decat credeam - mai exact chiar in momentul in care ajunsesem la ultimul etaj, cel de-al doilea, unde sa se insirau usile cu numerele cuprise intre 100 si 120 si unde, spre marea mea usurare si incatare, am dat peste o menajera - din nou destul de tanara - care impartea prosoape curate prine cele cateva camere ocupate de oapeti. Fara alte foralitati, am intrebat-o daca trecuse deja pe la camera 113, iar cand am vazut ca raspunzul e negativ, am devenit deja un pic mai...optimist.
Aveam nevoie de ea ca sa imi ascund prezenta cat mai bine, asa ca am rugat-o pe cel mai calm si dulce ton, pe care il aveam, sa mearga ea inaintea mea in camera respectiva, apoi sa imi spuna daca propietarul se afla acolo, sub pretextul fals - dar care speram sa para cat mai convingator - ca imi doream sa ii fac o surpriza fratelui meu. Vazand ca raspunsul intarzie sa apara, iar ea isi pleaca privirea spre pamnant, mi-am indulcit din nou glasul, in speranta ca voi fi scutit de inca o cheltuiala fara ros.
- Te rog, e doar un mic serviciu, i-am spus daruindu-i un zambet plin si speram, cat mai fermecator. Ei, bine, daca nici farmecul meu personal nu functiona, eram nevoit sa apalez din nou la farmecul banilor.
Din fericire, se parea ca de data aceasta i-am captat atentia si, fastacindu-se un pic mai mult decat ma asteptam, a dat usor din cap in semn de aprobare.

Am privit-o cum se indreapta spre usa cu numarul 113, ducand pe brate cateva prosoape curate. Dupa o ciocanire rapida in usa, incepu sa se caute prin buzunarele sortului alb pe care il pura si scoase, in cele din urma, o legatura mare de chei. Intra fara tragere de inima in incapere - ceea ce, imi provoca cateva banuieli - lasand usa intrdeschisa, pentru a o urma inauntru. Numai ca nu eram dispus sa ma misc de langa peretele acela vopsit intr-o culare pala de galben, pe care imi sprijineam trupul, pana cand ea nu s-ar fi intors inapoi.
Si mai mult ca sigur, nu se grabea sa vina inapoi. Incepusem sa imi fac griji, adica, pana la urma, cat timp ti-ar lua sa pui niste prosoape pe pat si sa te intorci inapoi? Nu, mai mult ca sigur se intamplase ceva. Mi-a fulgerat prin cap ideea ca daca Itachi ar fi fost in camera, ea ar fi moarta deja, lucru cu care nu ma puteam impaca, nu puteam aceepta ideea ca din vina mea, ea ar putea fi moarta, asa ca mi-am alungat acest gand din cap. In plus nu auzisem nimic, desi am fost tot timpul cu urechiile in alerta si mai mult ca sigur nu am simtit nimic care sa aduca cu misrosul sangelui prospat.

Incruntandu-ma am pornit agale spre usa ramasa intredeschisa, incordandu-mi muschii in momentul in care, am inpins-o usor la perete. Si ei, bine, temerea mea s-a adeverit. Partial. Itachi statea in sezut pe marginea patului, fiind imbracat cu o camasa alba, minutions lucrata, care imi amitea un pic de imbracamintea oamenilor de dinainte de al doilea razboi mondial - nu ca m-as fi nascut in perioda aceea, dar mai mult ca sigur am vazut destule file de epoca, incat sa cunosc imbracamintea specifica. Manusite negre pe care le purta, semanau izbitor de mult, cu manusile unui motociclist, dar nici ca as fi observat, daca, nu avea mainile inclestate pe gatul menajerei. Bine, una din maini, mai exact cea stanga, mangaia incet pielea din jurul gatului ei, in timp ce cealalta mana apasa cu putere peste gura femeii.
Menajera, pe care tocmai am trimis-o la moarte, imi adresea priviri disperate, pline de frica si poate si de un dram de nebunie. Insa, nu misca, nu se zbatea sa scape din stransoare si, am impresia ca nici nu respira, decat, daca era neaparata nevoie. Asefel, ai fi putut sa o confunzi foarte bine cu o statuie din marmura, mai ales pentru ca pielea ei, care mi se paru extrem de alba pentru un om la inceput, acum, capatase o noanta mult mai bonaviciosa si, daca e posibil chiar mai alba. Era intr-o stare de soc, fiind totodata, panicata - probabil pentru ca isi dadea seama de pericolul in care se gasea - iar faptul ca fruntea ii era brazdata de mici pricaturi de transpiratie rece, imi intarea si mai mult presupunerea.

Mi-am indreptat atentia spre Itachi, care era tot un zambet, inca de cand ma vazu, intrand pe usa. Ma asteptam la obisnuitele sale replici usturatoare, astfel ca, am rapas perplex, cand ma intreba daca imi e foame. Abea apoi, mi s-a aprins beculetul. Nu stiu cum si-a dat seama, dar, stia ca nu mai bausem sange de cateva zile, ceea ca m-a facut sa ma intreb, daca nu cumva am fost urmarit in tot acest timp. Insa, nu avea timp pentru aceste intrebari tampite care tot imi rasareau in minte. Itachi isi apropie gura de gatul femeii in urmatoarea secunda. Ea a scancit usor, atunci cand coltii i-au strapuns pielea, iar toata acea groza si frica, incepura sa i se citeasca mult mai bine pe chipul inghetat.
Muscatura nu dura mult, insa. Cand Itachi isi ridica capul pentru a ma privi in ochi, a mea era indreptata spre gatul femeii pe care, erau lesne de observat doua siroaie mici si subiri de sange rosiatic. Mi-am inghitit un nod atunci cand, m-am gandit la cat de foame imi era, iar mirosul acele atat de dulceag si placut, care oamenilor li se parea insuportabil, imi crestea cu o cota pofta.
Folosindu-ma de toata stapanirea de sine, pe care o aveam, mi-am indepartat preivirea de la femeia care sangera - desi, ea nu mai exista in fata ochilor mei, de cand ii vazusem acea urma insangerata- incercand sa imi sterg din minte intamplarile recente.

Astfel, privirea mea il atintea din nou pe fratele meu, care avea un mic zambet pe fata datorita reactiei mele recente. Insa, zabetul ii disparu pe cat de repede aparu, iar fata i se intuneca. Isi sterse firicelul de sange de la coltul gurii, apoi, chiar inainte, sa pot face un pas inainte, prinse de capul femeii cu ambele maini si il intoarse intr-o parte. Sunetul stins de oase rupte, care imi persista in minte pentru cateva secunde, imi dadu de intels ca menajera - fosta menajera - era moarta, asta, si bineintele, faptul ca trupul cazu inert pe podea, iar mainile, pe care pana acum le tinuse stanse in jurul propiului corp, cazura fara viata pe lana ea. Vina incoltise in inima mea si, nu doar pentru ca o lasasem sa moara in felul acesta, dar si pentru ca nu ma hranisem de atata timp - ceea ce imi slabise, in mod evident, puterile.
Insa, acum nu era timp nici pentru vina, nici pentru altceva. Itachi, se repezi la bine, cu coltii perfect albi, ingreptati spre gatul meu. Dar, cu toata nemancarea mea, reflexele imi erau mai rapide. I-am eschivat cu abilitate, atacul, iar pumnul sau, care fu periculos de aproape de fata mea, lovi in gol. Rotindu-ma in jurul propiei axe, din pozitia aceea ghemuita, in care ma aflam, mi-am intins piciorul, incercand o fenta clasica pentru al dobora la pamant. Fara noroc insa. Itachi, isi folosi viteza de vampir, si
ajunse, cat ai clipi, lipit de peretele de la capul patului.

Acum, eu eram atacatorul, sau cel putin, asa crezusem in cele cateva secunde care mi-au trebuit sa ajung in locul in care Ihachi poposise si sa imi cufund pumnul in peretele, care se crapa in locul impactului. Primisem o lovitura puternica in stomac - nu destul de puternica incat sa ma scoata din joc, ci atat cat sa ma distraga. M-am lovit de peretele opus, ca urmare a unei lovituri puternice, aplicate extrem de bine, in capul pieptului. Apoi, o mana hotarata, ma prinse de gat, tintuindu-ma cu putere de peretele din spate si ridicandu-ma, in aceelasi tip, cu cativa centimetri deasupra solului. Se pare ca, desi, mintea mea se incapatana sa nu bage in seama durerea resimtita de fiecare particica din trupul meu, acesta nu voia sa reactioneze.
Abea atunci, am realizat ca mai traiesem o situatie asemanatoare, dupa slujba de inmormantare a tatei, doar ca atunci eu ma aflam in locul lui Itachi si viceversa. In plus, el se zbatea atunci, de parca ar fi vrut sa scape din mainile diavolului, pe cand eu, in momentul de fata, nu reactionam in niciun fel. Imi pastram expresia impietrita, avand grija totodata, sa imi tin chipul intr-o oarecare umbra, astfel incat sentimentele sa imi fie mai greu de deslusit. Chiar imi subestimasem fratele, iar acum, imi plateam imfumararea cu varf si indesat.

- Chiar nu inteleg, de ce a fost nevoie dee toata aceasta debandata. Vocea lui Itachi era calma, sau cel putin asa parea. Incercam sa inteleg la ce se referea, la faptul ca il vanasem atata timp si,in mod inconsient, ma infometasem? sau, poate doar la tot acel deranjament din camera de hotel?
- Sunt dispus la pagube colaterale, daca asta isemna sa imi razbun tatal. Speram ca voceam imi va suna limpede si clar, insa era mai mul ca sigur, ca acest lucru nu era posibil datorita situatiei in care ma aflam. Dar, daca lasand laoparte faptul ca vocea imi era usor...sugrumata, tonul era unul calm si increzator, ceea ce mai mult ca sigur mi-a deranjat fratele.
Se incrunta, apoi, luandu-si avant, ma izbi cu putere de perte, producund acelasi efect de mai devreme, cand pumnul meu se izi de perete. Aproape fara sa imi dau seama, am inceput sa tusesc, iar sangele meu, pata capasa alba a lui Itachi.
El se apropie si mai mult de mine, cu chipul intunecat de furie. Atunci mi-am dat seama ca avea sa imi tina, din nou, un discurs.
- De cate ori mai trebuie sa iti repet? Esti la fel de vinova ca mine. Doar pentru ca te-am pus sa ii spui ca esti vampir, ca urmare a pactului nostru, nu inseamna ca te absoarbe de vinovatie. Da, eu il vroiam mor, da, eu am pus totul la cale, dar, tu ma-i ajutat. Esti la fel ca mine fratiore, fie ca iti place, fie ca nu.

De atatea ori, ma intrebasem daca, nu cumva, avea dreptate. Dar, nu, nu avea. Sau cel putin, asta eram eu dispus sa cred. Oricum, nu era timp pentru intrbari aiurite, pentru jelit, sau pentru discutii contadictorii intre frati. Furia lui Itachi il facu sa fie plin de deschizaturi, parca distragandul pentru un moment de la persona mea. Mi-am ridicat ambele piciore si l-am impins de pe mine, cu o lovitura luternica in abdomen. Cazusem in genunchi, iar el fu azvarlit cu cativa pasi in spate. Acum, era doar o batalie intre reflexele si viteza noastra - cine avea sa fie mai rapid, putea sa il doboare pe celalalt.
Cu toate ranile mele, aveam impresia ca, profitind de acea clipa de nedumerire a lui Itachi, eu aveam sa fiu acela. Dar chiar in momentul in care, ma pragateam sa sar peste el, aceta cazu in genunchi, parca lovit de trasnet. Am inghetat, chiar la cativa centimetri de el, indeajuns de aprope incat sa ii pot observa durerea si oroarea care ii pusera stapanire pe chip.
Mi-a luat cateva secunde sa realizez ceea ce se intapla, iar privirea imi cazu spre locul in care menajera, trezita, din ceea ce credeam ca era somnul ei vesnic, isi lua o gustare. Ochii ei injectati cu sange imi aruncara o privire pe furis, in timp ce colti ii erau infipti inca in gleza fratelui meu. Era o nou nascuta...un nou vampir.

Va astept comentariile. Pareri, critici, ce vreti si sper ca am mai deslusit cateva mistere/ lucruri care nu s-au inteles destul de bine.


Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81
Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Lun 08 Iul 2013, 14:04

Hey happy Mersi ca mai anutat de next kiss
In sfarsit am mai inteles si eu anumite lucruri lough Dar faza cu menajera a fost destul de sadica si sincer cam de speriat can\'t see !!! ... Si acum ce va face menajera aia...il va ataca si pe Sasuke? Sper sa nu puppy eyes
Nah...pana data viitoare spor la scris in continuare. Te-am kiss
~Sayonara~ a hug


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Miss Sherlock
Chūnin
Chūnin
Miss Sherlock

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : pe aici pe undeva
acebook acebook : Foloseste "url"-ul altfel deformezi pagina si meniul!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 581
Puncte : 641
Reputatie Reputatie : 24
Hobby-uri Hobby-uri : cat mai multe
Stare de spirit Stare de spirit : schimbatoare

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Mier 10 Iul 2013, 18:32

UUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!1 Ce capitol interesant , mi-a placut la nebunie . Acest capitol a fost dupa mine exact ca unul dintru roman celebru , atat de mult mi-a placut .
NU uita sa ma anunti de next .
P.S : Sunt a doua , minune .lough 


Creatures of the Night - Pagina 5 Nsk6



Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 10 Aug 2013, 11:49

Capitolul 21:
Vesti din Tokyo

Sasuke's point of view


Oricat de mult mi-ar fi placut sa nu mai aud vreodata de fratele meu, o parte din mine, nu vroia, sau mai bine spus, nu accepta sa mora, nu inca. Astfel ca, a fost nevoie doar de o secunda, pentru a-mi reveni si pentru a-mi indrepta atentia spre femeia, care isi infingea adanc coltii albi in carnea fratelui meu, atintiindu-ma in acelasi timp cu o privire ce emana atat ura, cat si nedumerire. M-am repezit spre locul in care Itachi, cazu lat, cu o paloare cadavreica, iesita din comun chiar si pentru vampiri. Am indepartat, femeia cu brutalitate, incercand sa nu o ranesc mai mult decat era nevoie.
Dupa cum era de asteptat, chiar daca era imobilizata la pamant de greutatea corpului meu, ea continua sa se zbata, invartindu-si minile fretenic deasupra capului, incercand sa ma indeparteze cu miscari navalnice ale piceoarelor si scotand gemete scurte si infundate, la anumite intervale de timp.
Insa, oboseala ii inebusea acele acte nebunesti din ce in ce mai des. In cele din urma, am simit ca nu se mai zbate sub greutatea mea si, ridicand incet privirea, i-am intalnit ochii care se limpezeau treptat, recapatandu-si noanta specifica de aluna.Venele din jurul ochiilor pulsau cu putere, aprope stapungandu-i pielea fina, precum creta. Rasufla din greu, iar cotii ii atingeu buza inferiora care capatase o nonta pala de violet.

Vazand ca se calmeaza si isi recapata contolul, am hotarat sa ma indepartez de pe ea, lasand-o sa resprire cu usurinta, dar fara sa o scap din priviri nici macar un minut. Vazandu-se descatusata din inchisoarea ei pe termin nederminat, sa ridica in capul oaselor, manile apasandu-i cu puterne podeaua, cautand un punct de sprijin, in tip ce degetele sale subtiri se pierdeau prin covorul de un maro murdar. Parul negru precum cerul intr-o noapte fara stele, ii era ravasit in toate partile, iar cateva suvite rebele scapate din cocul de la spate, ii acopereau obrajii, curprinsi de o roseata slaba.
Abea atunci, am realizat ca ma holbam la ea, cu sprancenele stranse intr-o linie subtire, sub incretiturile care imi aparura pe frunte. Mi-am destins chipul, ramanand, insa ingandurat. Ea, dupa ce vazu, ca nu o mai masor din priviri, incerca sa priveasca in spatele meu, mijindu-si ochii prin intunericul ce puse stapanire pe camera, pentru a analiza mai bine locul in care fratele meu isi inabusea un gemat de durere. Pentru o clipa, am vazut cum ochii ii sunt stafulgerati de ura, apoi chipul ii deveni ingrozit. Pesemne ca realiza, ce tocmai facuse.
- C-ce mi-sa intamplat? Cuvintele paru ca i-au iesit pe gura fora voia ei, caci intrebarea, nu era adersata cuiva anume, parea mai mult ca vorbeste cu ea insasi. Am hotarat insa, ca e de datoria mea sa ii dau o explicatie, asta la momentul potrivit, moment care va veni cat de curand.

O data ajuns langa Itachi, m-am asejat pe vine, astfel incat puteam sa il ii vad tema din ochi. Fata ii ramase insa, impasibila, schimonosita pentru cateva clipe datorita dureri si a pierderii unei cantitati insemnate de sange, care mai mult ca sigur, ar fi omorat un om. Nu stiam cum sa reactionez in situatia de fata, ar fi trebuit sa ii dau sange sau sa il las sa se refaca singur? Cei drept situatii de genul acesta erau extrem de rare, adica, era normal pentu un nou nascut sa se hraneasca, chiar impotriva vointei sale, dar sa se hraneasca dint-un alt vampir? Nu, asa ceva nu era obisnuit, dar parca ghicindu-mi gandurile, femeia care pana atunci tacuse, incercand sa isi regularizeze respiratia, intreba cu o voce abea sopita, in care observasem un tremur slab ce ar trebui sa facem in legatura cu fratele meu.
Am atintit-o cu o privire iscoditoare, ea intorcandu-si usor capul intr-o parte. De parca ii puteam raspunde! Nici macar eu nu stiam raspunsul. Apoi, dupa cateva clipe indelungate de meditatie, am hotart sa profit de situatia in care se alfa Itachi.

-Inainte sa vin aici, ti-a dat sange, nu? L-ai muscat si atunci?
Femeia, care intre timp se aseza pe pat, stangandu-si piciorele la piept, isi ridica privirea obosita spre mine, incercand sa isi gaseasca cuvintele. Luna care rasarise de multa vreme, isi trimitea razele argintii prin draperiile vapotoase de la geamuri. Chipul de marmura ii era mangaiat de aceea lumina fantomatica, iar parul de abanos capata reflexii ca de diamant. Astfel am observvat, cat era de frumosa defapt.
-Nu, mi-a dat o fiola.
Atat vroiam sa aud. Mi-am coborat din nou privirea spre fratele meu, iar mana imi alunca masinal spre gulerul camasii sale. I-am ridicat trunchiul de pe podea, fixandu-l cu o privire plina de furie. Asa imi suna si glasul cand i-am cerut socoteala despre acele fiole. Dupa cateva incercari, in urma carora am inceput sa ragusesc si sa imi pierd gramul de rabdare pe care il mai aveam, Itachi, care era inca paralizat din cauza pierderii de sange, arunca o privire fugara spre patul ramas gol acum. I-am dat brusc drumul la camasa, indreptandu-ma spre cealalta parte a camerei si desi, lumina nu era deloc prielnica am gasit, mai mult pe pipaite, manerul de piele al unei serviete.
Aducand-o in lumina slaba oferita de luna, am fortat incuietorile, lasand la iveala continutul serviete: de-o parte pungi de sange, probabil, de om, iar in cealalta pare fiole de sange, mai mult ca sigur sange de vampir.

Aveam o noua strategie. M-am indreptat spre Itachi, ridicandu-l cu usurinta de pe podea si aruncandu-l in pat. Gemu. Tineam in mana una dintre numerosele pungi din servieta, plina de acel lichid rosiatic. Am cerut cu voce rastita sa mi se aduca o cana, iar femeia, datorita vechii sale indeletniciri, imi indeplini ordinul fara sa clipeasca. Stiam ca ma urmareste din priviri cu curiozitate sporita, si poate pentru ca nu vroiam sa o fac sa astepte sau poate pentru ca eram nerabdator si eu insumi sa intru in actiune, mi-am infipt coltii in punga medicinala.
Inghiteam cu nesat fiecare picatura de sange, simtind cum inima imi bate cu putere, iar propiul meu sange imi zvancneste prin vene. Era un nectar atat de pretios, incat imi stapaneau cu greu impulsurile, care strigau cu disperare dupa o cantitate uriasa de sange, dupa o luna incheiata, in care papilele nu imi mai fura rasfasate de acel gust minunat. Simteam cum puterile imi revin cu fiecare picatur de sange care imi aluneca incet pe gat, gadilandu-mi simturile. Aprope ca uitasem sa mai respir, cand intr-un final gura nu imi mai fu inundats de aceea "bautura energizanta".
Hranirea mae nu dura mai mult de cateva secunde, dar pentru mine trecura ore, chiar zile intregi inecate in extaz. Mi-am intors privirea relaxata spre cel mai luminat loc din camera, unde stiam ca cineva ma urmarise cu ochii curiosi si intrebatori in tot acet timp. Femeia tresari atunci cand, imi intalni privirea si chiar daca incerca sa isi mentina chipul impasibil, ochii ei, care se straduiau sa rezbata prin intunericul camerei, erau atat de graitori, incat puteam citi cu usurinta nedumerirea, neincrederea si spaima urisa, care o macina pe dinauntru. Nu o invinovateam insa, stiam mult prea bine cat se straduia sa inteleaga, daca omul care statea in fata ei, era, defapt, un monstru insetat de sange.
Si toate astea, datorita faptului ca, spre deosebire de ceilalti din neamul meu, infatisarea imi e mult mai schimbata,atunci cand, singura parte umana pe care o mai aveam, era alungata cu atata brutalitate. Acesta era rezultatul anilor petrecuti alaturi de Kail si a numeroselor eperiente genetice. Ochii rosii precum sangele ce ma tinea in viata, incadrati de doua cercuri negre ce noaptea, albul ochilor care capata un iz tuciuriu, pielea alba si rece precum prima zapata din an, brazdata in zurul ochilor de vene albastrui ce pulsau necontenit, dar mai ales colti de un alb imaculat, mult mai ascutiti decat a celr asemenea mie, spuneau povestea ororilor prin care trecusem.

Incatarea imi disparu pe cat de repede veni si, stergand-mi un firicel de sange de la coltul gurii cu podul palmei, m-am ridicat alene de pe scaunul vechi, pe care il asezasem la capataiul patului, indreptandu-mi pasii spre locul in care servieta din piele neagra, zacea aruncata in penumbra. Minile mi se avantara spre o alta punga plina pana la refuz. Citisem in privirea ingrozita a femeii faptul ca se astepta sa repet procedura de ultima data, insa acum, dupa ce am sfasiat un colt, am umplut pe jumatate, cana care imi fu adusa. Am ridicat cu grija trunchiul lui Itachi, atat cat sa pota bea nestigherit, incercand sa nu iau inseamna faptul ca incepuse sa delireze, iar ochii i se plimbau disperati prin camera.
Am pivit cum chipul i se insenineaza de indata ce simti savoarea acelei bauturi, iar plopapele ii acoperira ochii. Dupa cateva inghitituri, luate pe nerasuflate, am asezat cana pe noptiera din lemn de stejar. Eram uimit de modul grijuliu in care ma comportasem cu fratele meu si, parca, trezindu-ma dintr-o visare, am lasat trupul lui Itachi sa cada cu o bufnitura pe patul jerpelit. Chiar ma miram ca, in momentul impactului, din pernele inegrite si din salteaua zgariata nu se ridica un nor de praf inecacios. Pentru Itachi, impactul cu pernele tari, nu mai avu acelasi efect ca ultima data, iar geamatul de durere, pe care urechile mele erau gata sa il perceapa, interzie sa apara. Oare ii daduse o doza prea mare de sange? Apoi, venita parca spre a-mi indeparta orice urma de ingrijorare, o tuse gatuita rasuna prin linisea camereii. O voce ragusita incerca sa se faca auzita inaintea unui nou val de gemete inabusite.

-Acum ca ti-am dezlegat limba, a venit vremea intrebarilor. Mi-am aruncat privirea spre locul in care fratele meu zacea intins, analizandu-i cu luare aminte expresia fetei, insa nici un muschi nu tresari pe chipul sau cand afla de interogatoriul meu. Mi-am continuat monologul, amintindu-i pe un ton neobisnuit de calm, faptul ca avea disperata nevoie de sange, iar daca vroia restul cantitatii de sange din punga ce odihnea, deasemnea pe noptiere, va trebui sa imi raspunda la inrebari.
Dupa cateva secunde in care, o liniste desavarsita puse stapanire pe incapere, am vazut sprancenele negre ale fratelui meu, strangadu-se sub incretiturile fruntii. Eram sigur ca, daca ar putea mi-ar spmulge inima din piept cu propile maini si ar arunca-o la caini, chiar inainte ca sangele se imi inghete in vine. In loc de asta tot ce putea face era sa isi exteriorizeze ura si furia pe care o simtea, privindu-ma insistent.
Tusi din nou, iar cateva pete de sange sarira pe mana mea. Un sentiment de repulsie imi inunda intregul corp, dar nu din cauza lui Itachi, ci din cauza mea. Nu suportam monstul care devenisem,
doar pentu a-mi indeplini sccopurile, mai mult sau mai putin corecte. Apoi, am vazut cum capul lui Itachi, se apleca incet in jos, in semn de aprobare, iar toata vinovatia pe care o resintisem, diparu. Vazusem, cum buzele vinetii, stopite cu picuri rosiatici, se intrdeschisera, parand sa rosteasca cateva cuvinte stinse, care nu ajunsera, insa, la mine.

Atunci, am inteles, fara alte cuvine nespuse, ca organismul sau respingea sangele pe care il primise. Dar eu? Eram bine mersi, desi bausem din acelasi sange. Era clar ca nu sangele era de vina, ci organismul sau, mult prea obosit. Intr-o clipa de disperare, mi-am aruncat paltonul de ploie pe podea si, ridicand sus maneca bluzei negre, mi-am infipt coltii adanc in carne incheieturii. Doua firicele subtiri de sange se scursera din rana deschisa, iar mana mi se intinse mecanic spre capul fratelui meu. Acesta o prinse cu o mana tremuratoare si mai rece decat a unui cadavru. Micile furnicaturi pe care mi le oferisera degetele lui, fura ca un semnal de alarma, care ma trezi din visare. Eram gata sa imi trag cu putere mana, chiar in momentul in care Itachi, dupa ce ma privise cu sprancenele ridicate in semn de uimire, intelese ca, daca nu profita de acest moment de slabiciune in care ma aflam, nu va mai avea alta ocazie, isi infipse adanc coltii in rana care, nu apuca sa se inchida.
Dupa ce, timp de cateva secunde, simtisem cum sangele imi paraseste incet organismul, mi-am tras mana cu atata putere, incat ai fi zis ca am fost ars. Nu eram slabit, insa nici Itachi nu mai arata ca o mortaciune. Un zambet ridicol i se intinse pe fata, instintandu-ma, imediat dupa reactia mea fulgeratoare, ca e gata sa imi raspunda la orice intrebari, in schimbul unei doze mari de sange uman. Era bine ca nu se putea misca, dar nu imi placea deloc calmul care reiesea din vocea lui ragusita. Incercand sa ignor fiecare particicica din mine, care imi spunea ca ceva nu era in regula, am revenit demn pe scaunul de la capataiul patului.

- Atunci, prima intrebare, de ce trezesti atati vampiri? Glasul imi suna linistit, dar inauntru fierbeam de nerabdare si puteam vedea in ochii lui Itachi ca stia asta si ca il amuza ingrozitor. Totusi, imi raspunse propt la intrebare, explicandu-mi detaliat dorinta nebuna a lui Kail, de a-si reinvia neamul, pentru ca mai apoi sa il faca cunoscut lumii.
- A doua intrebare, de ce aveti nevoie de Sakura? Pronuntarea numelui ei imi aminti de durerea pe care i-o cauzasem, dar acum, nu ma puteam gandi la asta.
- Avem nevoie de o cantitate uriasa de sange, Einstein, iar eu nu sunt dispus sa devin o banca de sange ambulanta si cum Kail abea supavietuieste de pe o zi pe alta, nu poate da sange pentru nou nascuti. In plus, cred ca tine la fata aia, altfel de ce nu ar fi secatuit-o de sange pana acum? Am auzit ca a infiintat organizatia cu tatal ei.
Banca de sange, Sakura! Simteam ca ceva se arprinse in mine. Era una sa se ia de mine si sa ma faca in toate feluirile posibile, dar asta nu. Oricat de mult as fi vrut sa izbucnesc, trebuia sa imi pastrez calmul, sau, macar trebuia sa par astfel. Mi-am dres vocea, pregatit sa rostesc urmatoarea intrebare, cand, fata lui Itachi se schimonosise igrozitor. Radea. Un ras care imi dadu fiori reci pe sirea spinarii, rasuna in intreaga camera. Suna precum rasul haotic al unui nebun, iar eu nu stiam care era cauza. Apoi, sonoritatea rasului se diminuase treptae, iar vocaea fratelui meu se facu auzita, insa de data asta, nu vorbea cu mine.
Privirea mi se indrepta spre locul din camera in care razele lunii, mangaiau cu delicatete chipul impietrit al fostei menajere. Fusesem atat de prins in rezolvarea problemelor mele, incat uitasem in totalitate de prezenta ei. Privirea imi strefulgera spre mana ei, sau mai exact spre lucrul pe care gedetele sale erau inclestate cu atata inversunare. Lama cutitului scanteia orbitor in lumina lunii.
- Pisicuto, spunea Itachi, cu o voce in care se distingea o nota batjocuritoare, ti-ai ascutit unchile? Tremur de frica!
Femeia stranse cu mai multe putere cutitul in mana si, desi eram la fel de furios ca ea, am incercat sa o linistesc din priviri, ceea ce era extrem de dificil, din moment ce nu ma privea, nici macar o secunda. Ochii sai erau atintiti asupra lui Itachi si, doar dupa ce i-am atras atentia tusind sceptic, am incercat sa o asigur ca totul era in regula si totul se va termina incurand. Se vedea ca ma intelese, caci se intrepta cu pasi rapizi spre un colt mai intunecat al camerei, asezandu-se in capul oaselor, spriinita de perete. Tinea inca, cutitul strans in mana, iar ochii continuau sa arunce fulgere inspre locul in care, statea Itachi.

- Daca ai terminat cu tot circul asta, vreau sa imi raspunzi la ultima intrebare. Ce stie Kail sau, mai degraba, cat de mult stie despre ritualul pe care Sakura incearaca sa il faca? Si nu te preface ca nu ai auzit de asta pana acum!
Expresia fetei i se schimba din nou, masca prefacuta fu inlocuita de una ironica, plina de rautate, iar rasul acela diabolic, care iti dadea fiori pe sirea spinarii, iesi intr-un tumult sonor din pieptul lui Itachi, chiar inainte de a-mi raspune la intrebare.
- Chiar ma intrebam care dintre voi, imbecililor, veti simti prezenta lui Zero. Scuze fratioare, cred ca te-am subestimat in privinta asta. Esti naiv, " cat de mult stie ?" , tot. V-a lasat sa va continuati sarada, doar pentru propia lui distractie si, poate ca, si pentru frumosa ta prietena - ti-am mai spus doar cat tine la ea. Oricum, asta nu o va ajuta, nici pe ea, nici pe micii ei prieteni. Vor fi morti inainte sa isi dea seama de ce i-a lovit. Eu, perosonal, il consider pe Kail foarte generos pentru ca le acorda un sfarsit atat de usor.
Vestea m-a traznit ca un fulger. Imi tineam coatele pe genunchi si, sprijinindu-mi barbia de mainile impreunate, priveaam in gol. Hohotele de ras a lui Itachi se pierdusera prin linistea funebra a incaperii, iar in mintea mea era o invalmaseala totala de ganduri, printre care deosebeam doar doua cuvinte care imi ramasera intiparite adanc in memorie, " vor muri ". Desi, eram sigur ca chipul imi ramase impasibil, nelinistea si nervozitatea mi se puteau citi din ochi. Eram mult prea pierdut ca sa pot realiza ce se intampla in jurul meu, astfel ca, atunci cand o mana diafana imi atinse cu delicatete umarul, am tresarit usor, fara a-mi intoarece, insa, capul.

Aceea atingere usoara, se intari, iar eu am simtit chiar si prin acea stare de delir in care ma aflam, cum carnea imi e impunsa de unghii puternice. O voce usor tremuratoare, dar calda, imi ajunse pana la ureche, iar disperarea care reiesea din acel strigat fu ca o palma, ce ma trezi din visare. Am clipit des pentu a-mi lipezi vederea, iar ceata ce imi acoperi pupilele incepu sa dispara. Mi-am intors capul spre femeia, care inca imi strangea cu putere umarul. Ingrijorarea care i se citea pe fata, fu inlocuita aprope instantaneu, de o stare deplina de usurare, iar mana ii cazu inerta pe langa trup. M-am ridicat de pe scaun, dezmorindu-mi priciorele si indreptandu-mi spatele. I-am prins mana delicata si, indreptandu-ma spre usa, am rugat-o sa ma urmeze. Tineam mana pe usa din stejar, prospat lacuita, cand, un stigat sfasietor imi ingheta muschii. Am strans din dinti si mi-am fortat piciorele sa inainteze. Mainile imi erau transpirate, iar incheietura femeii, aprope ca imi scapa printre degete. Mana stanga, strangea cu putere suprafata luciosa a usii care, intr-un final, crapa. Aschiile cazura pe podea, in aceeasi clipa, in care, muscandu-mi buza inferiora, am rostit printre dinti : " Pe curand Itachi, ne vedem in iad!".
Am plecat, urmat din aprope de femeia, care imi stranse la randul ei mana. Puteam auzi inca cuvintele de ocara pe care mi le rostise Itachi in momentul in care l-am lasat sa zaca in aceea camera murdara de hotel. Erau precum ecolul propilor mele ganduri, dar stiam ca acest sacrificiu era un lucru necesar. Ajunsem, din nou, la receptia hotelului, care era insa pustie. Cautam din ochi un ceas, insa peretii acoperiti de un tapet ingalbenit de vreme si rozolit in unele locuri, nu erau acoperiti decat de un strat gros de igrasie. Atentia imi fu atrasa de usa din sticla mata a hotelului. Peisajul ce se desfasura in spatele ei era incadrat intr-o lumina aurie, cu noante sangerii.

Am dat drumul mainii, pe care uitasem ca o tin atat de strans si mi-am indreptat pasii spre iesire. Am crapat usor usa, lasand cateva raze razlete de lumina sa patruda prin intunericul din camera. Razele imi ajunsera pe piele, iar mirosul inecacios de carne arsa imi inunda narile. Pielea mi se inrosi, iar durerea acuta pe care o simteam ma facu sa tresalt. M-am indrepartat fulgerator de locul acela, lasand ca usa sa se inchida, cu o bubuitura, in urma mea. Femeia avea privirea atintita spre chipul meu care se regenera cu repeziciune. Am incercat sa ii evit privirea iscoditoare, intorcandu-mi capul intr-o parte si cautand un subiect de discutie. Apoi, mi-am dat seama ca nu ii stiam numele.
- Sarah Jane, fu raspunsul la intrebarea, care parea sa o uimeasca.
Mi-am spus numele putin plictisit de derutarea ei continua. Cand tacerea se lasa, din nou intre noi, gandurile mele isi incepura obisnuita hoinareala prin minte. Incercam in disperare sa gasesc o solutie pentru a pleca de acolo, inainte de apasul soarelui, cand, probabil ar fi prea tarziu. Eu puteam sa imi readuc partea umana si sa merg in plina zi pana la aeroport, dar ea, ea...Puteam oare sa o las balta dupa aceea noapte, care ii schimbase viata cu 180 de grade? Simteam o raspundere mult prea mare pentru aceasta nou nascuta, iar acest sentiment de raspundere se lupta acum cu groza si teama pe care mi-o inspirase Itachi, doar print doua cuvinte - "vor muri"- care contiunau sa imi rasune in minte, precum ecoul unei pesteri.

- O nou nascuta...Eram constient ca rostisem aceste cuvinte cu voce tare, dar nici ca imi pasa. Eram mult prea prins in ganduri ca sa ma mai deranjeze ceva. Cu toatea acestea, pronuntarea acelor cateva cuvinte, mi-au aprins un beculet, timitandu-ma cu 30 de ani in urma, in noaptea in care devenisem ceea ce eram. Cand imi revenisem din aceea stare de amorteala, atat de asemnanatoare cu moartea, soarele rasarea, exact ca acum. Si, desi trupul imi era rece, strabatut de fiorul mortii, iar dorinta de a ucide imi stapanea fiecare muschi din corp, soarele nu imi facu rau. Poate ca asta se intampla cu fiecare nou nascut sau poate ca eram doar un caz mai fericit, dar trebuia sa incerc.
Am prins, din nou, incheietura alba a femeii si, rugand-o sa ma urmeze, am tras-o mai aprope de usa de la iesire. Ma privea pe sub genele lungi, arucand-mi priviri nedumerite si ingrijorate. I-am cerut sa scota mana afara, incredintand-o ca nu va pati nimic si rugand-o, mai apoi, pentu ca ezita, sa aiba incredere in mine. Lucru care, desi mi se pare imposibibil, din moment ce nici macar eu nu aveam incredere in mine in momentele acelea, ea o facea. Poate ca, privirea mea sigura ii inspira incredere sau, poate ca era prea derutata pentu a sa mai opune, dar singurul lucru cert e ca mana ii aluneca rapid pe clanta din otel ioxidabil, rasucind usor manerul si, impingand, mai apoi, usa cu putere la perete. Ma lua prin surprindere, iar fiecarea centimetrul din pielea, care nu era acoperita de haine, incepu sa imi arda nebueste. M-am intors, zvarcolindu-ma, cu spatele, fata rosie, plinda de besici usturatoare, fiind acoperita cu bratul. M-am pierdut in intunericol holului, unde razele soarelui nu isi faceau simtita prezenta si, unde, ranile pielii mele inca fumegande, incepura sa se vindece. Am tras o injuratura, apoi, privirea imi fugi spre locul in care soarele lummina incapere.Totul se intapla atat de repede, iar durerea fu atat de mare, incat, nu am mai fost atent la cele ce se intaplau in jurul meu, dar eram mai mult ca sigur ca nu auzisem un striga.

Lumina difuza se propaga in jurul unui corp cu forme feminine, ce statea inlemnit in pragul usii. Femeia supravietui si, dupa cum ma asteptasem, soarele nu o afecta. Mi-am indreptat pasii spre trupul sau, simtind cum inima imi pompeaza cu repeziciue sagele prin vene, vederea mi se incetosa pentu o clipa, iar toata simturile imi sunt blocate. Apoi, totul arata complet diferit. Razele de soare care pana acum imi puteau aduce moartea, mi se parura deodata neobisnuit de primatoare si calde, precum mangaierea unei mame iubitoare. Inca puteam auzi suieratul vantului printre crengile dezgolite ale copacilor, dar nu cu aceelasi vuiet puternic asemanator unor bice pe pielea spalacita a unor condamantiilor, ci cu un iz linistitor, care imi relaxa muschii incordati. Pana si pielea mea de un alb perfect, prinse o noanta mult mai placuta, iar acea paloare pe o care o dispretiuam atat, imi parasi obrajii. Pamele mele, care erau intotdeauna reci si umede, se incalzira treptat, la fel ca orice particica din corpul meu, dealtfel. Simteam ca traiesc cu adevarat si iubeam la nebunie acest sentiment.
Mi-am asejat usor mana pe umarul femeii, care trasari in urma atincerii mele, intorcandu-si ochii mariti de uimire spre chipul meu, pe care se intindea un zabet fortat, datorita ranchiunii pe care o resimteam pentru acele arsuri. Consideram ca facuse un gest nesabuit si ne puse in pericol pe amandoi, de aceea nu puteam sa par atat de dragut si intelegator pe cat doream.
- Vezi, ai supravietuit. Desi vocea imi suna nepasatoare, eram mai mult ca sigur ca ea stia cat de mult ma deranjeaza situatia asta. Dadu usor din cap, apoi isi pleca ochii spre podea. Apreciam facput ca nu imi pune intrebari stupide, acum cand, era mai mult ca evident, cu tot aerul meu degajat, ca nu vroiam sa por o discutie cu nimeni.

Am instiintat-o ca, dat fiind faptul ca amandoi puteam parasi acum acea cladire derapanata, putea sa ma insoteasca la Tokyo. Isi ridica din nou privirea spre chipul meu, privindu-ma cu neincredere in ochi. Apoi, dupa un minut nespus de lung, de meditatie, spuse cu o voce abea soptita un "Sa mergem!", ridicand mai apoi vocea, pentru a ma intreba daca se poate schimba de hainele de menajera inainte de plecare.
Dupa ce fusta ei sifonata se pierdu prin intunericul incaperii cu foarte putine geamuri stropite de poaie, ramasem singur intr-o linistite funebra. Intamplarile serii acelea apaseau precum o piatra pe inima mea, iar ganduri intepatoare imi incolteau mintea. M-am asejat la biroul din holu receptii, observand ca lemnul de prosta calitate fu prospat lacuit, iar scaunul imbracat in tapiterie vernil era cusut cu ata negra in locurile in care materialul textil plesnise. M-am asejat pe scaunul care scoase un scartit in semn de protest si, sprijiniindu-mi coatele de birou, mi-am afundat capul in maini, acoperiindu-mi fata si incercand sa alung toate gandurile negre care ma banduiau. Deodata, am simtit un gol in inima, de parca piepul imi fu perforat, iar un strigat ascutit paru sa strabata aerul.
Pieptul imi tresari, iar eu am sarit in piciore precum un iepure speriat. Am privit imprejur, iar ochii imi ramasera atintiti spre locul in care fosta menajera, venea alergand cu tinuta total schimbata. Am intrebat-o ce se intamplase, dar dupa cate imi dadea seama nu stia nimic.
- Nu mai conteaza, sa plecam de aici! Dadu din cap in semn de aprobare, iar amandoi am alergat afara pe usa si, cel putin eu, ma bucuram de acea baie de lumina.

- Ar fi bine sa te bucuri de soare cat mai poti, s-ar putea sa fie ultima data cand il vezi. Vocea imi pastra o nota grava, in ciunda resipratiei trepidate. Alergam cot la cot cu Sarah, mirandu-ma la fiecare pas apasat pe care il facea, ca tocul acela, atat de subtire si inalt, nu se rupe in doua. Auzul cuvintelor mele paru sa nu aiba nici un efect asupra ei, iar expresia fetei ii ramase impenetrabila. Ma straduiam sa ii zaresc ochii ascunsi de parul sau bogat si lung pana la mijlocul spatelui, care, fiind prins intr-o coada stransa de cal, i se misca in accelasi ritm placut cu tocurile sale, acoperiindu-i usor fata. Ochii sai atat de calzi, devenira brusc reci, iar acea urma de teama si nedumerire care puse stapanire pe ei, disparu intr-un totul.
Am renuntat la analiza chipului sau, concentrandu-ma la alergatul meu si incercand, pe cat posibil, sa evit gropiile ce impanzeau drumul atat de prost cimentat.Am tinut-o in aceelasi ritm pana cand, intr-un final, am zarit in departare primele blocuri de la periferia orasului. Am incetinit treptat, urmand exemplul femeii, care se indrepta cu pasi hotarati spre o cabina telefonica. Chema un taxi, iar dupa cateva minute in care, nicunul dintre noi nu vorbi, o masina galbena, cu capota usor decolorata isi facu aparitia. Soferul, un om cu umeri lati, trecuta de 40 de ani, cu un smoc unsuros de par gri in varful capului, cu o fata aspra, nebarberita si usor arsa de soare, cu un tricou plin de pete de grasime si mirosin puternic a tutun si alcool, ne intaplina cu un zabet stirb, aratandu-si cei doi canini imbracati cu foita de aur.
- La aeroport, am spus eu degajat, incercand sa nu ma uit prea mult la fata sa schimonosita. Si cat mai repede.
***
Masina mergea cu viteza pe o strada laturalnica, care, sustinea taximetrsitul, era o scurtatura spre aeroport. Durumul era prost, mult mai prost decat ma asteptam, iar fiecare groapa sau piatra pe care masina o intalnea in cale, o rasimteam si noi la fel de tare.
Intr-un tarziu, dupa ce aceea masina invechita si soferul sau ne zguduira dintr-o parte intr-alta, motorul masinii se opri cu un protest. Eram la aeroport, iar dupa ce am platit pentru acea cursa nebuneasca, am mers sa cumparam bilete pentru cel mai apropiat zbor spre Tokyo si, din fericire, aveam noroc. Nu a trebuit sa asteptam decat jumatate de ora, dupa care ne-am imbarcat in avion.
Imediat dupa decolare am observat cum oboseala punea stapanire pe Sarah. Instiintand-o ca poate dormi fara giji, mi-am indreptat atentia spre canul de stiri pe care era oprit televizorul. Femeia, dupa o clipa de ezitare isi inchise ochii, iar respiratia in deveni regulata. Mana alba si fina care iesea timida din geaca de piele negra, era asezata usor pe bratul scaunului meu, iar cand adormi complet, capul ii aluneca usor pe umarul meu. Desi tresarisem la aceasta atingere usora, ea nu se trezi. Apoi, toata atentia mea fu atrasa de glasul feminin care anunta stirile de ultima ora.
" Un barbat a fost gasit, in dimineata asta, ars in camera sa de hotel. Barbatul in varsta de 30 de ani a fost gasit complet incinerat de una din menajere, care a intrat in stare de soc in momentul in care a gasit o gramajoara de praf negru pe cuvertura patului si un brat partial ars. Singurul act de indentitate gasit de criminalisti in camera de hotel este pasaportul acestuia, din care am aflat si identitatea sa. Rugam rudele lui Itachi Morgan, sa se prezita la morga..."
Sangele imi ingheta in vene, palmele mi se umezira, iar inima incepu sa imi trepideze cu o viteza furtunosa. Itachi, frate meu, murise...


Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81
Sus In jos
Miss Sherlock
Chūnin
Chūnin
Miss Sherlock

Sex : feminin Varsta : 26
Localizare Localizare : pe aici pe undeva
acebook acebook : Foloseste "url"-ul altfel deformezi pagina si meniul!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 581
Puncte : 641
Reputatie Reputatie : 24
Hobby-uri Hobby-uri : cat mai multe
Stare de spirit Stare de spirit : schimbatoare

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 10 Aug 2013, 12:18

Edit
Deci sunt PRIMA!!!!
WOW, asta da capitol luuuuuuuung. Mi-a placut foarte mult cum ai descris actiunea, sentimentele, totul, superb. Imi place mult felul cum scrii, atat de ingrijit si ordonat, minunat.
Astept next-ul, sunt foarte curioasa sa vad ce va face Sasuke, asa ca nu uita sa ma anunti.
Te pupacesc!


Creatures of the Night - Pagina 5 Nsk6



Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 10 Aug 2013, 18:36

Hei happy Mersi de anunt kiss
Se pare ca, Kail stia despre ceea ce faceau ei, sper sa nu pateasca ceva si Sasuke sa ajunga la timp. Despre Itachi nu am ce sa zic, adica si-a meritat moartea, desi a fost putin cam cruda.
Hai ca te-am lasat. Sper sa vii repede cu next-ul
~Sayonara~ a hug


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Dum 08 Sept 2013, 11:00

Asa, asta este penultimul capitol, prima parte din el, defapt. Va multumesc pentru ca ati fost alturi de mine pana acum si, ce pot spune, sper sa va placa si aceasta jumatate de capitol. Scuze ca vine asa de tarziu, dar am cam fost plecata luna asta.

Capitolul 22:
          Luna plina
 ~ prima parte ~




Sakura’s point of view

    Erika se materializa incet in fata ochiilor mei. Zidul mental pe care il ridicasem o impiedica si pe ea, si pe celelealte fantome sa imi disturbe linistea. Ea era singura care insista si, singura careia ii permiteam sa ajunga la mine. Am incercat sa imi deschid minte pentru ea, imaginandu-mi-o asa cum o vazusem pentru prima data, in acea noapte in care, cerul precum o negura era brazdat de dare de lumina.
                                                                                                                                                     

***


     Imaginea stearsa a spitalului imi veni in minte; la fel si placuta ruginita din fier pe care se destingeau cu greutae cateva cuvinte: “Sectia bolnavilor de leucemie”. Holurile erau pustii si intunecate, iar pasii mei precipitatii rasunau pe podea. Halucinam, iar mi de ganduri mi se amestecau in minte; ochii imi erau acoperiti de o ceata densa si continuau sa imi arate personae care, defapt, nu erau acolo. Inima imi batea nebuneste, iar dorinta de a trai si o teama urisa mi se zbateau in piept. Foamea, absurd de mare pana in momentul acela, capata proportii uriase, incat corpul nu imi mai asculta comenziile, iar muschii incordati ma dureau.
    In mod inconsitien, pasii mi se indreptau spre depozitul de sange al spitalului. Dar, in drumul meu halucinant, trecusem pe langa usa unui salon, care ramase intredeschise. Mi-as fi continuat drumul, fara a baga de seama usoarele scancete ale copiilor si mirosul ingrozitor de medicamente care imi deranja simturile, daca o mana mica si delicate, fina si alba precum spuma laptelui, nu m-ar fi apucat cu fermitate de turul pantalonilor de stofa neagra, tragandu-ma pe nesimtinte inapoi.
   Dar acest gest nesabuit nu imi readuse luciditatea, iar furia care imi infierbanta sangele, se revarsa asupra unei copile cu chipul curat, care nu cunoscuse inca gustul lacrimilor, cu doi ochi albastri precum adancurile marii, in care se puteau citi seninatatea si lipsa de griji a unui copil aflat in floarea varstei. Cositele ei blonde precum spicele de grau, ii cadeau in valuri usor ondulate pe umerii mici si ingusti.
   De sub acea camasa alba, atat de monotona si larga, facuta dintr-o singura bucata, ieseau doua maini slabute, care contrastau cu obraji bucalati. Buzele pline ii erau lipsite de culoare, acesta fiind singurul semn al bolii crunte, care tinea sa o ia de pe lume, chiar inainte de a gusta viata.
   Fetita, ma ruga cu glasul sau duios, incercand sa isi inabuse teama, sa ii linistesc prietenii disperati si cuprinsi de teama din cauza furtunii ce isi deslantuise urgia.
   Dupa o clipa de ezitare, in care foamea acuta se lupta cu tot ce e bun in mine, acea nevoie disperata de hrana castiga lupta. Atitudinea degajata si duioasa a fetitei sa schimba fulgerator, iar fata i se schimonosi din cauza fricii. Teama ii acapara trasaturile atat de frumose, ce o faceau sa semene cu o papusa scumpa si fragile din portelan. Obrajii isi pierdusera dramul de culoare, iar bratele sale, amandoua, strangeau cu putere un ursulet de plus invechit. Facu un pas nesigur in spate, iar corpul, care ii tremura usor, se dezichilibra. Mana i se indrepta, cu o incetineala de melc, spre metalul rece si dur al clantei. Degetele ii sovaira nesigure pe clanta demodata, apoi, dintr-o miscare sigura, rasuci clanta ovala. Ochii ii fulgerara fara sa vrea spre fata mea, iar chipul i se destinese. In ochii sai atat de calzi am citit mila, intelegere si resemnare.
    Stia ca nu avea rost sa fuga, stia ca picioarele sale, mici si butucanose nu vor putea inaintea indeajuns incat sa scape, stia ca daca ar striga dupa ajutor cat ar tine-o plamanii, i-ar pune in pericol pe ceilalti copii si pe toti oamenii care o iubeau si aveau grija de ea. Stia; si cu toate acestea, am privit cum piciorele ei neindemanatice loveau rapid gresia alba si alunecosa. Pasii sai erau marunti, dar repezi, iar lapaitul talpilor sale goale pe gresia rece, rasuna precum o toba in capul meu. Eram mai mult decat iritant.
   Apoi, totul se desfasura in ceata. Un strigat sfasietor brazda linistea funebra de pe holurile spitalului, iar baltoca de sange din jurul acelui chip angelic mi se parea ireala. Ochii sai senini ramasera intredeschisi si erau atintiti spre mine cu o paloare de sticla. Simteam cum parul mi se ridica pe ceafa si un sentiment de repulsie, pentru fapta groteasca pe care o savarsisem, pune stapanire pe mine. Nu imi mai era foame, iar din colturile gurii mi se prelingeau incet pe barbie mici picuri de sange negricios.
   Imi recapatam usor, usor, luciditatea, iar simturile mele ascutite imi porunceau sa plec. Mi-am desprins cu greu privirea de la trupul atat de micut, inca cald, ce zacea in fata mea cu chipul impietrit, si mi-am obligat, cu lasitate, picioarele sa mearga.

                                                                                                     

***


   Am alungat acea imagine ingrozitoare, care imi apasa pe suflet, incercand din rasputeri sa imi aduc aminte de  imaginea Erikai atunci cand ma obliga sa ma intorc spre ea.
   Un fio rece imi strabatu sirea spinaarii. Mi-am ridicat usor capul plecat pe genunchi, intredeschizand ochii si privind pe sub gene. Contururile Erikai nu mai erau sterse, insa o vedeam ca pin ceata. Pielea ei avea o paloare cadavreica, obajii scaldatii in lacrimi reci precum gheata, erau lipsiti de culoare, iar parul bogat isi pierdu stralucirea ca de soare. Numaii ochii ii mai pareau dornici de viata, in ciuda culorii usor sterse, ca de diamant, pe care o capatasera.
   Strangea cu putere in brate aceelasi ursulet vechi, fara un ochi si cu burta sfasiata, infindandu-si unghiile micute si vinetii, adanc in umplutura moale ce iesea de sub blana maronie si murdara a ursuletului. Camasa ei de noapte era de un alb murdar si contrasta puternic cu pielea ei perfect neteda. Detestasem intotdeauna aceste camasi, pe care pacientii spitalelor erau nevoiti sa le poarte, dar acesta ma ingrozea peste masura.
   Ca de fiecare data, am analizat-o din cap pana in picioare, sperand in ascuns ca va reveni la infatisarea ei intitiala, cea de dinaintea mortii. Dar asta nu se intampla niciodata, iar eu eram nevoita sa revad la nesfarsit pata de sange inghegat de la gulerul camasii si sa imi reamintesc de toate pacatele mele.
   -  Ai promis..., imi reamintea Erika printre sughituri cu vocea ei calda si melodioasa.
   Am plecat ochii, incarcand sa ii evit privirea iscoditoare. I-am facut sem din mana sa se apropie, privind-o cu coada ochiului. Dadu usor din cap in semn de negatie, ceea ce ma facu sa privesc nedumerita in jurul meu.
   Eram inconjurata de o duzina de pungi medicinale- toate goale. In incercare disperata de a ma indeparta de  frigiderul ramas intredeschis, am dat sa ma ridic de jos, insa muchii imi inghetara in momentul in care palma mea facu contact cu un lucru semi-lichid, care mi se pierdea printer degetele lungi.
    Am ridicat inghetata mana de pe podea, aducand-o in drepul ochiilor mariti de uimire. Pete rosiatice, aprope negriciose imi acopereau pielea fina. Am realizat cu stupoare ca stateam asejata intr-o balta de sange aflat in stare de inghegare si, datorita linistii funebre ce puse stapanire pe camera, am auzit cum sangele, inca proaspat, imi picura din colturile gurii.
  Un oftat slab imi scapa din piept, iar mana curate imi aluneca instinctive spre fata. Mi-am sters gura insangerata cu dosul palmei, apoi am sarit in picioare ca arsa. Corpul meu nu era, insa, pregatit pentru acest efort neinsemnat, iar piciorele imi cedara sub greutatea trupului.
  Nervosa din cauza impactului cu solul, am izbit brutal cu palmele baltoca de sange, improscand in jur cu mici stropi rosiatici. Capul ma durea, iar ochii injectati imi jucau feste. Vedeam ca prin ceata.
  Atitudinea Erikai se schimba, iar lacrimile dadeau sa I se usuce pe obraji. Am destin in privirea ei senina acele sentimente de mila si compatimire, care ma uimeau. Dadu din cap hotarata si inghiti nodul ce i se puse in gat. Pasii sai lini rasunau placut pe podea in timp ce se apropia de mine.
  Se aseja in bratele mele imediat ce indeparta cu piciorele, pungile din jurul meu. Isi sprijini capul de umarul meu, iar un val de caldura imi strabatu corpul. O simteam. Simteam cum greutatea corpului sau slabut apasa pe mainile mele, simteam dragostea prieteneasca ce i se citea in ochi, simteam…caldura. Ofta slab si se cuibari mai bine in bratele mele, asteptand sa o strang la piept.
  Eram coplesita de emotie, iar ochii mi se umezira. Mi-am strans genunchii mai aprope de piept si mi-am infasurat mainile in jurul Erikai. Am incercat sa ii spun cat de mult ma bucur ca e cu mine, insa nu gaseam cuvintele potrivite pentru a descrie ceea ce simt. O lacrima mi se prelinse pe fata palida, iar bataile nebunesti ale inimii mi se regularizara.
   Erika ridica incet una din mainile sale micute si imi sterse usor obrazul. Isi indrepta spatele, indepartandu-mi mainile. Buzele sale reci, colorate intr-o noanta usoara de violet, se oprira pe obrazul meu, ce parea cald in comparatie cu pielea sa de gheata.
   In momentul in care buzele sale micute poposire pe piele mea, am simtit mii de furnicaturi. Se trase repede inapoi, ridicandu-se de pe piciorele mele. Apuca de pe jos ursuletul sau nelipsit. Se intoare apoi cu fata spre mine, zambind din cauza figurii uimite pe care o afisam. Apoi, extresia trista si ingandurata ii reveni. Sprancenele maronii i se stransera, pentru o clipa, sub incretiturile fruntii.
   Insa chipul i se destinese chiar inainte sa apuc sa pun vreo intrebare. Isi pleca usor capul intr-o parte si surase. Imi facu din mana in semn de ramas bun, apoi spuse cu o voce abea soptita, un simplu “Ne vedem". Inchise ploapele, iar contururile incepura sa ii dispara.
   I-am urmat exemplul si i-am facut din mana.
 
   Am ramas pentru cateva secunde cu mana in aer, chiar dupa ce Erika disparu din campul meu vizual. Eram din nou singura si...murdara. Simteam nevoia acuta de a face un dus, care sa ma ajute sa imi adun gandurile.
   Am dat sa ma ridic, cu mult mai multa atentie fata de ultima data.
   Sunetul enervant al soneriei razbatu prin incapere, chiar in momentul in care eu ma indreptam cu pasi mici si nesiguri spre baie. Am oftat usor, gandindu-ma cine putea sa fie dincolo de usa metalica de la intrare. Mi-am obligat piciorele sa o ia in directia opusa. Omul era insistent, nu gluma, probabil rosise butonul soneriei. Am vrut sa ii stig, insa am ramas cu gura intredeschisa, iar cuvintele mi se pierdura la jumatatea drumului. Un fior imi strabatu sirea spinarii, iar un sentiment neplacut imi facu muschii sa inghete. Iarasi el! Intotdeauna, simpla apropiere de el, imi dadea un sentiment neplacut, de parca puteam simtii setea lui de sange, placerea de a ucide o persona, placerea de a face o persona sa treaca prin chinurile iadului, doar pentru as satisface nevoile lui sadice. Era un psihopat, care putea sa ma ucida atat de usor pe cat ar ucide o vrabie sau o pisica schiloada si stiu ca, daca nu ar fi interdictia sefului sau, ar face-o cu placere. I-am fost antipatica inca din prima zi si, fie vorba intre noi, asta e un lucru de care sunt cu adevarat mandra. Simpla mea prezenta il irita.
  Snowflake , micutul catelus modificat genetic, pe care l-am gasit in ziua in care l-am intalnit pe Naruto, mi-o lua inainte. Si el il ura la fel de mult ca mine. Poate chiar mai mult, pentru ca, la fel ca el, era unul din experimentele lui Kail, iar spre deosebire de el, era unul esuat.
  Ghemotocul de blana alba avea un latrat subtire si strident, care imi deranja urechiile. Trezita din starea de amorteala in care ma aflam, m-am grabit sa scurtez drumul pana la usa, marind pasul. Am prin in brate catelul, strangadu-l la piept si incercand sa il linistesc. El se ghemui in bratele mele si incerca sa isi inabuseasca plansul stins. Blanita lui moale si pufosa imi gadila bratele, iar nasucul lui umed era lipit aprope de baza gatului meu. Era ca un copil mic, speriat de prima furtuna naprasnica. Avea nevoie de protectie, iar eu eram acolo pentru el.
   Am deschis usa intr-un final, chiar dupa ce bataile incetara. Ma asteptam sa il vad acolo, sprijinandu-se in modul sau plictisit de tocul usii, insa spre surprinderea mea el statea drept in fata mea, incercand sa ma intimideze cu inaltimea sa imunatoare si o expresie crispata pe fata.


Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81


Ultima editare efectuata de catre Arcana Julia in Sam 19 Oct 2013, 22:39, editata de 1 ori
Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Dum 08 Sept 2013, 22:50

Hei happy Mersi de anunt kiss
Deci fic-ul tau este pe sfarsite... chiar imi pare rau ca se va termina, dar vorba aia...toate au un sfarsit si sper din tot sufletul ca sfarsitul fic-ului tau sa nu fie unul trist puppy eyes
Dar acum sa revenim la capitol... a fost interesant, dar am ramas cam uimita de fapta Sakurei...nu imi vine sa cred ca i-a facut asa ceva unui copil nevinovat sad ...
Ma intreb ce vrea acel "catelus" a lui Kail de la Sakura, sper sa nu se intample ceea ce i-a spus Itachi lui Sasuke...Eh asta nu am cum sa aflu pana in capitolul urmator si pana atunci te-am kiss
~Sayonara~ a hug


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 09 Noi 2013, 21:47

Capitolul 22:
Luna plina
~partea a II~
                     
Sakura's poin of view

 - Ce mai vrei si tu? Era o intrebare stupida la care eu deja stiam raspunsul. Imi vroia sangele, o parte din el. Asa se intampla in fiecare saptamana, dar acum nu mai era dispusa sa il dau.
  Colturile gurii i se ridicara usor formand un ranjet stramb.
  - Tu pentru ce crezi ca am venit? Doar nu din dragoste pentu tine, ma lua el peste picior. Vocea sa era placuta si calma in ciuda racelii cu care vorbea. Mi-am inclestat degetele pe usa; nu eram sigura ca sa il refuz pe Zero era cel mai destept lucru pe care il puteam face, insa nu aveam nici o idee mai buna.
   L-am refuzat clar si raspicat, trantind cu putere usa. Expresia lui mirata imi atrase pentru o secunda atentia, insa atitudinea i se schimba fulgerator. Puteam sa jur ca aud scrasnitul dintiilor sai, desi ne despartea o usa metalica. Stiam ca era furios, dar dintr-un motiv anume ezita. Parca puteam sa il vad, stiam ca are pumnii inclestati, stiam ca sangele ii fierbe in vine, stiam ca ochii argintii ii sclipeau de furie, insa dintr-o data niste pasi precipitati imi atrasera atentia. Pleca.
   Bataile inimii imi devenira regulate. Desi nu imi place sa o recunos, imi era teama de Zero si de puterea lui. Frunte imi era acoperita cu o sudoare rece, iar mainile imi era stranse cu putere in jurul catelului din bratele mele. Si el resufla greu, latrand stains din cand in cand. Ii faceam rau fara se realizez.
   M-am destins lasand joc micul ghemotoc de blana. Eram mai hotarta ca oricand sa dau uitarii cele intamplate si sa fac orice pentru a-mi mari puterea, iar daca doream putere, stiam un mod numai bun de a capata.
                                                                                                                 
                                                                                                                                ***

   M-am indreptat spre locuinta Hinatei imediat ce am terminat cu parida de vantoare ce imi intregi puteriile.  Aceea casa care era mi se parea cea mai impunatoare si mai luxoasa din intreb cartierul, defapt, era mai mult ca sigur.  Avea doua etaje si o mansarda, o gradina urisa si o piscina! Toate asta ma faceau sa ma simt usor stanjenita de faptul ca eu nu am trait si nici nu voi trai vreodata intr-o astfel de casa.
   Am oftat usor la acest  gand banal si am apasat pe soneria de la intrare. O menajera imbracata in obisnuita uniforma veni sa imi deschida poarta metalica. Zambi usor cand ma recunoscu si isi dadu laoparte o suvita de par care ii iesi din coc. Avea manecile uniformei ridicate in sus, semn ca avea ceva de lucru.
   Imi facu semn din cap sa intru si s-o urmez. Dupa ce traversa in liniste gradina, pastran o anumita distanta fata de mine, se opri in prgul usii de la intrare cu mana sprijinita pe clanta. Iti tinea chipul plecat, astfel incat sa nu ii pot observa expresia fetei.
   - Domnisoara mi-a spus sa nu o deranjeze nimeni in aceasta dupamiaza, insa cred ca pe dumneavoastra va va primi, domnisoara Haruno. Domnisoara Hinata a fost foarte obosita toata dimineata; imi pare bolnava. Am rugat-o sa se odihneasca insa nu a vrut sa ma asculte, spunea ca are mult de lucru. Oh, domnisoara Haruno, daca ati sti cat de palida era azi-dimineata...imi fac griji pentru ea.
   Bineinteles ca era obosita, doar a stat toata noaptea pentru a repeta incantatiile! Of, ziua aceea blestemata e mult prea aprope!
   Am zambit fortat, incercand sa o conving pe menajera ca Hinata e mai mult ca sigur bine si ca voi avea eu grija sa isi ia o zi libera. Aceasta imi raspunse tot printr-un zambet slab si deschise usa. Ma anunta ca parintii Hinatei sunt plecati, apoi ma conduse pana la capul scarilor ce urcau la etaj si se retrase.
   Am uracat incet pe scariile acoperita cu o mocheta moale, crem, tinandu-mi mana pe balustrada din lemn. M-am indreptat cu pasi molcomi spre usa dormitorului Hinatei si am batut incet in lemnul purpuriu. Glasul sau slab se auzi dinauntru. Era ragusita. In secunda urmatoare am simtit un miros slab de sange, iar prezenta Hinatei scazu.
    Am navalit in camera, iar ochii imi alunecara imediat spre trupul inert al preietenei mele ce zacea in mijlocul camerei inconjurata de o duzina de lumanari aprinse. M-am repezit spre ea si mi-am incordat auzul pentru ai percepe bataiile inimii. Pulsul ii era slab, dar era acolo. I-am sters suvoiul subtire de sange ce ii brazda fata si i-am luat trupul de pe podea asejandu-l pe pat. Am stins la repezeala lumanariile si am tras jaluzelele lasand ca lumina sa patrunda in camera si s-o lumineze. In clipe ca astea sangele unui vampir sau una din potiunile Hinatei sunt cele mai bune remedii, dar cum eu nu eram Hinata, mai aveam o singura optiune.
    M-am taiat la deget si am pus cateva picaturi intr-un pahar cu apa. Apa deveni imediat rosiatica, semn ca era destul sange, asa ca i-am dat sa bea.
    Bataile inimii in incetinira intrata incat, abea se mai faceau auzite. Jur ca daca nu moare acum, o voi omor cu mana mea! Am incercat sa imi amintesc cele cateva manevre de prim ajutor pe care le stiam si am facut tot posibilul pentru a impiedica un eventual stop cardiac.
    - La naiba! Nu muri, Hinata!
    Fruntea imi era acoperita de o sudoare rece, iar inima statea sa imi sara din piept. Simteam o nevoie acuta sa plang, dar nu puteam, cel putin nu inca. Pielea sa deveni mai palida deca deobicei, iar buzele ii capatara o noanta vinetie. Continuam sa ii apas cu putere pe piept. Apasam, apasam, pana cand, intr-un final, nu am mai fost in stare sa ii aud bataile inimii. M-am prabusit la pamant rasufland greu.
    Dadeam din cap fara sa imi dau seama; mi-am prins capul intre maini, si lacrimile au inceput sa imi curga incet pe fata. Aveam un nod in gat care imi ingreuna respiratia si imi dadea impresia ca ma inec intr-o apa tulbure, adanca, din care nu voi mai iesi niciodata. In mintea mea era o invalmaseala totala, iar eu nu vroiam sub niciun chip sa cred ca Hinata nu mai e printru noi.
    I-am strigat, printre lacrimi, numele. Apoi in acea invalmaseala de ganduri, cuprinsa de tema cum eram, abea am reusit sa o aud tusind.
    Pieptul i se ridica in sus, iar ea se trezi cuprins de un atac de tuse. Se ridica in sezut, tinandu-se cu o mana de gat si cu cealalta de abdomen. Un zambet prostesc mi se intinse pe fata, iar minile imi alunecara instictiv spre chipul inlacrimat. Am sters din miscari sigure lacrimile care imi napadira chipul si am luat-o pe Hinata in brate, strangand-o cu putere. Aceasta imi spuse ca o ranesc, ceea ca ma facu sa ma indepartez de ea nauca.
    Se intoarse apoi cu chipul spre mine si, pesemne ca observa urme de lacrimi pe chipul meu, caci zambi amar, apoi isi ceru scuze in felul sau timid.
     - Imi pare ca te-am facut sa te ingrijorezi, spuse ea.
     - Prostuto! Am luat-o din nou in brate, insa de aceasta data cu mult mai mare grija, iar ea isi propti capul de umarul meu si incepu sa suspine usor. Ma imbratisa si ea. I-am soptit usor surprinsa, ca ma bucur din tot sufletul pentru ca e bine. Chiar nu stiu ce as face daca as pierde-o si pe ea, cea mai buna prietena a mea si sora pe care nu am avut-o niciodata.


Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81
Sus In jos
Sentōki U.
Genin
Genin
Sentōki U.

Sex : feminin Varsta : 24
Localizare Localizare : Unde nu sunt dorită
Nr. mesaje Nr. mesaje : 365
Puncte : 421
Reputatie Reputatie : 40
Hobby-uri Hobby-uri : Do you really want to know?!
Stare de spirit Stare de spirit : I'm always in the mood.

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 09 Noi 2013, 22:10

Hei, revin si eu cu edit-ul dupa o mie de ani:
Imi place la nebunie fic-ul tau! Desi nu ma dau in vant dupa povestile cu varcolaci, vampiri si vrajitoare, a ta are ceva ce ma atrage, facandu-ma curioasa si dornica sa citesc in continuare. Imi pare nespus de rau pentru mama Sakurei, dar mai rau imi pare ca fic-ul tau, din nefericire, se pare ca este pe sfarsite... 
Astept cu sufletul la gura urmatorul capitol, care sper ca va veni cat mai repede cu putinta. Iti urez multa inspiratie si cat mai mult timp liber. Te-am pupat, darlin'! a hug 


Creatures of the Night - Pagina 5 20ssile


Find a dream and don't stop fight until it's become true..


Ultima editare efectuata de catre Kalinys vandenynas. in Dum 08 Dec 2013, 14:01, editata de 1 ori
Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Sam 09 Noi 2013, 23:35

Cum adica penultimul capitol huh? ? Cum poti sa faci asa ceva sad exact cand totul devine mai palpitant... Cum de a scapat Sakura asa usor de Zero ala? sunt mai mult ca sigura ca pune ceva la cale...
Deci, daca ai spus ca acesta a fost penultimul capitol, ma astept ca, urmatorul capitol, ultimul, sa fie cel mai lung capitol scris vreodata de tine,iar daca va avea 2 sau mai multe parti fa-le cat de lungi poti.Te rog eu frumos de tot puppy eyes dar pana atunci te-am kiss
~Sayonara~ ^.^


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Arcana Julia
Chūnin
Chūnin
Arcana Julia

Sex : feminin Varsta : 25
Localizare Localizare : in camera din casa mea, pe scaunul din camera mea,in fata calculatorului de pe masa mea
Nr. mesaje Nr. mesaje : 889
Puncte : 930
Reputatie Reputatie : 35
Hobby-uri Hobby-uri : anime-urile,desenatul,cititul,muzica si cam atata...cred
Stare de spirit Stare de spirit : in general buna

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Lun 30 Dec 2013, 20:51

Bună, bună! Mulţumesc pentru că aţi fost lângă mine până acum. Ei, bine, acest capitol trebuia să fie un fel de cadou de Crăciun. Nu am reuşit să îl termin, nu în întregime. Nu ştiu câte părţi va avea acest capitol, dar cel puţin încă una. Aşa că nu scăpaţi încă de mine :) Aşa, să nu uit, acest capitol este dedicat lui Raluca :D - mulţumesc pentru răbdare şi pentru că ai continuat să îmi citeşti ficul.

    Capitolul 23 :
                                            Noaptea promisă


Sakura's poin of view

  Cerul era sângeriu, iar nori plumburii acopereau ultimele raze de soare. Pământul era acoperit de un strat umed de frunze uscate, galbene şi ruginii, iar vântul sufla tăios printre crengile golaşe ale copaciilor. Oraşul era cenuşiu, mai cenuşiu şi mai monoton decât fusese vreodată sau cel puţin aşa îmi părea. Oamenii treceau în grabă unii pe langă alţii, zgribuliţi de frig, îmbrăcaţi în haine groase, mult prea ocupaţi ca să observe ce se întamplă în jurul lor. Mă simţisem ciudat în ziua aceea, şi numai din cauza nervozităţii care mi-o provocau evenimentele ce aveau să se preteacă o dată cu venirea nopţii. Aveam un sentiment ciudat, ca şi când îmi lipsea ceva, o parte din mine. Gândul îmi zbură imediat la copilăria mea şi la casa părintească; vroiam să merg acasă. Apoi am fost lovită de crudul adevăr: eu nu mai am o casă.
  Am stat sprijinită de pervazul geamului, privind la lumea de afară până când ultima rază de soare fu înghitită de întuneric. Atunci am părăsit în linişte încăperea, luându-mi la revedere de la locul în care am vărsat atâtea lacrimi de-a lungul anilor. Snowflake mă urmă cu conşticiozitate până la ieşirea din imobil. Acolo mă aşteptau cuminţi mai multe canistre de benzină.
  Mi-a luat doar câteva minute să împrăşti benzina în tot imobilul, deja pustiu la ora aceea. Am aprins un chibrit şi i-am urmărit pentru o secunda flacăra cu o privire uimită pe faţa, de parcă puteam să îmi văd în acea flacără plăpândă şi sfiosă, viitorul. Apoi, hotărâtă să dau uitării trecutul şi gata să încep un nou capitol din viaţa mea, am aprins întreaga cutie de chibrituri şi am aruncat-o în direcţia fostei mele locuinţe.
  M-am întors cu spatele; nu vroiam să văd jocul diabolic al flăcărilor, poate îmi era teamă că voi ezita sau poate că aş fi fost prinsă în jocul lor nebunesc. Am pornit in fugă spre casa Hinatei, ţinând căţelul în braţe şi încercând să îmi alung gândurile negre din minte.

  După ce am lăsat căţelul în grija menajerei, m-am îndreptat împreună cu Hinata spre vizuina vârcolacilor, unde, bineînţeles l-am găsit pe Naruto aşteptând pe un scaun cu mâinile împreunate. Avea chipul palid, iar ochii aţintiţi in gol îmi păreau şterşi şi lipsiţi de vitalitate. Avea întipărit pe chip un zambet posac ce îmi aducea aminte de un bătrân senil, resemnat cu soarta sa şi care îşi aştepta sfârşitul inevitabil.
  Când sesiză prezenţa noastră îşi mută privirea din punctul pe care îl fixase şi facu un efort pentru a se ridica din scaunul tapiţat în care părea pironit. Se sprijinea de masă, însă, într-un moment de neglijenţă, îşi pierdu echilibrul. Am reacţionat rapid, prinzându-l de braţ şi ajutându-l să îşi recapete echilibrul, dar picioarele nu vroiau să îl asculte. L-am aşezat în scaun, ţinându-mi strâns mâna pe braţul său. Puteam să îi simt muşchii şi venele care pulsau puternic. Îşi lăsă capul pe spate şi strânse puternic din ochi. Îmi prinse mâna într-a lui şi o stranse cu putere. Îl priveam cum se stinge încet, încet, fără să îmi dau seama că lacrimile îmi alunecau pe chip sau că Hinata suspina încet cu capul sprijinit de umarul meu. El, fratele meu, cel mai bun prieten, era pe moarte, iar eu nu puteam face altceva decât să privesc. Mă simţeam neputinciosă.
  Pieptul îi tresări, şi el dechise ochii. Aprope că sări în picioare, îndepărtându-mă şi pe mine şi pe Hinata. Ea îi sări în braţe, îngropându-şi chipul la pieptul lui şi suspinând în surdină. El îi cuprinse mijlocul cu braţele şi o trase mai aproape. O îmbrăţişă strâns, aşezandu-şi capul pe umarul ei. Îi şopti că totul va fi bine, apoi o făcu să îi promită că nu va mai plânge pentru el nici acum, nici altădată. Tot ce vroia era să plece amintindu-şi zâmbetul ei larg şi chipul luminos.
  Mă simţeam inconfortabil asistând la această scenă. Eram un intrus în lumea lor, un spectactor nedorit, astfel că, m-am simţit uşurată când, într-un final, după ce Hinata îşi stăpâni lacrimile, cei doi se separară. Naruto mă îmbraţişă şi pe mine, ceea ce mă trezi la realitate şi ma făcu să realizez că trebuia să fiu furiosă pe el.
 
  - Idiotule, i-am spus, nu îţi dai seama că îţi grăbeşti sfarşitul? De ce trebuie să te suprsoliciţi doar ca eu să îmi pot întâlni mama?
 
  Mă privi uimit pentru o secundă; probabil că nu se aştepta să îi răspund în acest fel la îmbraţişare.

  - Mulţumesc pentru gijă, dar cine a spus că fac asta pentru tine? Probabil că ai uitat, dar şi eu am nişte treburi de încheiat cu Kail. In plus, e viaţa mea, aşa că pot face tot ce îmi doresc cu ea, nu trebie să ascult de tine sau de oricine altcineva!
  - A, serios? Ei, bine, scuză-mă că îmi fac griji ca o (iertati-ma nu stiu ce vorbesc)ă pentru tine! De acum în colo poţi să te arunci şi de pe-o stâncă, nici că îmi va păsa!

  Am spus aceste cuvine dintr-o suflare. Îmi simţeam obajii arzând, iar nervii îmi erau încordaţi la maxim. Fără ca măcar să realizez, îmi ţineam pumnii încleştaţi şi eram aplecată în faţă, periculos de aproape de vârcolac. La un moment dat l-am auzit râzând uşor. Îmi mângâie creştetul capului cu mâna dreaptă, ceea ce mă facu să mă simt ca o fetiţă de 5 ani care a făcut vreo năzbâtie ce i-a amuzat părinţii.
 
  - Haide acum, nu te supăra aşa de tare, ştii doar că ţin la tine, îmi spuse el, în timp ce eu încercam să îmi recapăt calmul. Fără rost însă.

  Văzând că încă sunt bosumflată, mă imbraţişă din nou, cerându-şi scuze pentru că s-a comportat atât de copilăros. Apoi îmi reaminti că avem treabă de făcut.
                                                                                                                                         

***


  Ochii îmi erau aţintiţi asupra Hinatei care plutea, la propiu, în aer! Nu îmi venea să cred! Rostea o mulţime de cuvinte într-o latină perfectă în timp ce ţinea ochii închişi, şi în jurul ei se ridica un nor de fum albastru precum safirul. Scuturile erau aşezate fiecare la locul lui. Acum era vremea ca şi eu să îmi joc rolul şi să aşez în mijloc cutia furată de la Kail. Într-un fel îmi părea rău să renunţ la acel praf ce mă putea readuce la normalitate, la viaţa pe care am pierdut-o acum aprope 90 de ani. Apoi îmi aminteam că nu voi mai avea nevoie de ea vreodată - asta dacă totul ieşea bine. Acest simplu gând îmi dădea puterea necesară să continui, îmi vindeca rănile adânci ale sufletului şi, cel mai important, mă făcea să uit, să uit trecutul şi să privesc cu încredere spre un viitor prosper.
  Hinata îmi strigă numele. M-am îndreptat cu lejeritate şi fără pic de resentiment spre masa masivă din piatră. Am fixat cutia în locul făcut special pentru ea şi m-am dat un pas în spate ca să pot privi mai bine spectacolul de lumini ce se desfăşura chiar dinantea ochiilor mei. Flacăra speranţei şi credinţei ardea puternic în inima mea, mai puternic decât niciodata. Oh! dacă aş fi ştiut ce urma, probabil că nu aş fi fost atât de nesăbuită.
  Dar în clipa aceea singurul lucru pe care îl puteam simţi cu adevărat era o încântare copilarească, o fericire nemotivată.

  Urmatoarele evenimente s-au desfăşurat ca prin ceaţă pentru mine. Îmi amintesc cum spiritele varcolacilor vorbiseră cu Naruto, prin intermediul Hinatei, şi acceptaseră să ne ajute. Erau o mulţime de sprite, mai multe decât văzusem în viaţa mea - şi văzusem destule.Probabil că din această cauză am ramas un pic perplexă.. Ele urmau să străbată întreg globul şi să ia cu ele în mormânt puterea fiecărui vampir de pe planetă. Însă fiecare avea doar o şansă. O dată ce spritele au trecut pe lângă tine, şi nu au reuşit să te atingă şi să îţi fure puterile, plecau. Şi nu se mai întorceau nicidată.
  Am urmărit cu privirea cum fumul albastru se ridică în sus şi se strecoară cu uşurinţă printre crăpăturile cupolei de sticlă. Hinata mă îmbrânci uşor pentru a mă readuce în simţiri. Îmi spuse cu o voce stinsă că trebuie să plecăm. M-a rugat să strâng ce mai rămase din lumânări pentru că ea se simţea prea slăbită.

  - Merg să iau o gură de aer. Te aştept la maşină.

  Dădeam din cap în semn de aprobare, însă abea înţelesesem ce vroia să îmi spună defapt. Lacrimile ce i se întrezăreau în ochi m-au ajutat să înţeleg că încerca din răsputeri să îşi respecte promisiunea.
  Rămasă singură cu varcolacul ce stătea sprijinit de spătarul celui mai mare scaun din încăpere, am încercat să rămân tăcută. Sincer, nu ştiam ce să spun, nu ştiam cum să reacţionez. După seara asta Naruto avea să plece mai mult ca sigur. Încercam să ţin ascunse amintirile fericite, clipele atât de numerose în care m-a făcut să râd cu lacrimi, chiar şi atunci când simţeam că grutatea cerului apasă pe umerii mei şi mă doboară la pământ. Însă, nu prea am avut succes. E amuzant cum amintirile fericite vin în cele mai nepotrivite momente, şi totul ca să îţi reamintească cât îţi lipseşte o personă sau, în cazul de faţă, cât îţi va lipsi atunci când nu va mai fi lângă tine.

  - Firar, am spus printre dinţii încleştaţi.

  Lacrimile au pus stăpânire pe chipul meu aproape instantaneu, şi eu nu puteam face nimic ca să le opresc. Am lovit cu furie masa, atât de tare încât m-a durut pumnul. Apoi am simţit cum sunt îmbrăţişată. Am respirat adânc, încercând să îmi înăbuş lacrimile. Nu a mers.

  - Ar fi trebuit să te fac şi pe tine să promiţi că nu vei plânge.

  Mă strânse mai tare în braţe. M-am întors către el şi i-am răspun la îmbraţişare. Nu vroiam să îi dau drumul. Îmi părea că, dacă îi voi da druml, el se va transforma în cenuşă chiar în faţa mea. Astfel, între noi se aşternu o tăcere sumbră, stânjenitoare, întreruptă din când în când de suspinele mele. Şi am fi continuat să stam aşa mult şi bine, asta dacă el nu s-ar fi trezit vorbind:

  - Mai ţi minte prima nostră întâlnire faţă în faţă?
  - Da, sigur că îmi amintesc, doar vroiai să mă omori!, am spus eu printre lacrimile care continuau să îmi curgă pe chip, deşi, trebuie să recunosc, eram destul de amuzată de amintirea acelei zile.
  - Ironic, nu? Pe atunci eram duşmaini de moarte, iar acum nu mai vrei să îmi dai drumul, spuse el cu un zâmbet posac pe chip.
  - Şi ce, mă crezi egoistă din cauza asta? Îţi cer prea mult dacă te rog să ramâi lângă mine?
  - Ştii mult prea bine că, dacă ar depinde de mine, aş ramâne. Dar nu pot, timpul meu s-a scurs, ştii doar. Oricum, sunt sigur că nu o să îţi fie prea greu să treci peste asta, ne ştim doar de două luni.
  - Cum poţi spune asta!, am zis cu indignare şi m-am desprins din braţele lui.

  Îşi trecu, încurcat, mâna prin păr. Părea nesigur.

  - Ei, bine, ăsta e adevărul. Defapt, cred că nu o să îmi simţi lipsa, nici eu nu ţi-aş fi simţit-o!

  Rostise acele cuvine cu atâta răutate şi siguranţă, încât mă convinse de adevărul lor. Mă înfuriase la culme. Îmi stăteau pe limbă o mulţime de vorbe usturătoare. Am decis să nu spun nimic însă. Şi am plecat fără să îi spun măcar un cuvănt, fără să îi mai arunc măcar o privire. Ştiu că încerca defapt să mă facă să îl urăsc, să mă scutească de o durere în plus, ştiu asta acum, însă aş dori să fi ştiut şi atunci. Poate că, dacă nu aş fi avut firea asta, dacă nu m-aş fi înfuriat atât de repede, aş fi putut să realizez clipele durerose prin care trecea, poate că aş fi rămas cu el până în ultima clipă, dar, pur şi simplu, nu a post să fie. Însă nu e nici o zi în care să nu regret că am plecat aşa atunci, nici măcar o zi...



Creatures of the Night - Pagina 5 Bf2m81
Sus In jos
Raluca :D
Chūnin
Chūnin
Raluca :D

Sex : feminin Varsta : 27
Localizare Localizare : Oradea-Bihor
acebook acebook : Raluca
Nr. mesaje Nr. mesaje : 583
Puncte : 647
Reputatie Reputatie : 66
Hobby-uri Hobby-uri : Mai multe :)
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19Lun 13 Ian 2014, 23:42

Ce ma bucur ca ai pus capitolul si scuze ca nu am venit mai repede cu un comentariu dar nu am avut timp.
Revenind...capitolul a fost asa trist la final sad adica Naruto chiar a murit? Acum, ce se va intampla mai departe si de ce nu a ajuns inca Sasuke?!
Sper sa vii cat mai repede cu next-ul si multumesc pentru ca mi-ai dedicat acest capitol kiss
~Sayonara~ a hug


Creatures of the Night - Pagina 5 Large
✿▫✿▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
“Growing up is losing some illusions, in order to acquire others.”
Sus In jos
Continut sponsorizat




Creatures of the Night - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Creatures of the Night   Creatures of the Night - Pagina 5 I_icon19

Sus In jos
 

Creatures of the Night

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Sasuke & Sakura :: Fan Fic-uri ( fanficton ) :: Fan Fic-uri SasuSaku :: Fan Fic-uri SasuSaku blocate-